dit aantal «Is volgt, zijn veroteeH Tsjili 17.937.000, Sjantoeng 36.247.000, Sjansi 12.211.000, Honan 22.il5.000,Kianigsor> 20.905.000. Foe- kiën 22.190.000, Human 21.000.000, Sjensi 8.432.000. Kansoe 9.285.000, Tteetsjoeam 67.712.000, K wan toen g £2.700.000, Kwangsi 5.151 000, Kweiitsch&u 7.669.000 en Yoen-an 11.721.000. Bijna een. jaar na dte bevrijding Öeir legaties in China, is do ?ran- sche gezant Step-ben Pichom met. zijne ecMgenoote in. Franikxijk aan gekomen Zoowel te Marseille ab te Parijs is hij door een dichte me nigte van vrienden en belangstel: lenden, onder wie een vertegen woordiïger van den president des* republiek, zoo hartelijk en eer vel mogelijk begroet. Aandoenlijk was de begroeting dioor de weduwe van Floquet, een van zijn eerste bc schermers. Stadsnieuws Haarlem, 29 Juli 1901. Kamer van Koophandel sn Fabrieken. In de Kamer van Koophandel te Londen is ter sprake gekomen de klacht van de Kamer van Koophan del en Fabrieken alhier, aangaande het ontvreemden van goederen gedu rende het vervoer van Nederland naar Londen. Voorloopige onderzoekingen hebben doen blijken, dat de omvang dezer ontvreemdingen een bijzonder uitgebreid karakter heeft aangenomen en dat gemeenschappelijk samenwer ken ter onderdrukking van het euvel zeer gewenscht is. De zaak is verwezen naar de com missie van transportwezen, welke commissie versterkt is door die leden van het bestuur, wier handel meer speciaal hiermede te doen heeft. Ook gisteren (Zondag) reed op het traject Amsterdam—Haarlem Zand- voort weder naar behoefte een trein alleen samengesteld uit 3e klasse-rij tuigen (10.) Het bezoek aan Haarlem en omstre ken was weder aanzienlijk; bij trein 376 des avonds moest de bagagewagen voor reizigersvervoer dienst doen; bij trein 331 heden morgen de le en 2e kl. voor 3e-klasse-reizigers. Bij het te Rotterdam gehouden exa men voor stuuriledeu voor de koop- vaardijvaart slaagde onze stadgenoot de heer J. B. Geyl voor groote zeil vaart. ZancLvoort. Aangekomen badgasten. A. Staal, Zwolle, Villa Kijkduin. J. en P. Werninck, Deventer, Villa Kijduin, 2 pers. Mr. Michael, Berlijn, Grand Hotel. Mr. Heimeran, Hilbrachs, Grand Hot/el, 2 per-s. F am. Dudok de Wit, Bloemendaal, Grand Hotel, 6 pers. Fam. Bryan, Basel, Grand Hotel, 2 pers. Jonkh. J. M. Asch van Wijck, Zeist, Beau Sejour, 5 pers. Mevr. Smit Peck, Amsterdam, Beau Sejour, 2 pers. J. do Graaf, Amst., Hotel d'Orange. H. Kami, Stutgart, Grand Hotel, 2 p. W. Mikking, Arum, Schoolstraat, no. 3, 2 pers. J. Moscow, Amst., Villa Mathilda, 9 piers. W. F. Mercier, Bussum, Burgemees ter Engelbertsstraat 25. 10 pers. G. W'erneke, Amst., Hotel Kurhaus, 2 pers. Binnenland. HAAGSCHE BRIEVRN. "Wij hebben dus een nieuw Ministe rie. Op het oogenblik, dat ik dit schrijf is de samenstelling nog wel niet dooi de Staatscourant bevestigd, maar zij zal blijken te zijn zooals ik u die tele grafisch heb medegedeeld. Die samen stelling wr- -t er op, dat het aanvanke lijk plan voor een negende ministerie is losgelaten; een omstandigheid, die zich laat verklaren uit de door den Kabinetsformeerder ondervonden moei lijkheid om een minister van binnen- landeche zaken te vinden zonder zijn eigen partij in moeieliikheden, te bren gen. wat het geval zou zijn geweest indien de voor dit dc-Dartement ge noemden, mr. Th. Ileemskc-1 prof. "Woltjer, pro. Fabius, de keuze had den aanvaard. Den andere reden is daarvoor ook nog ongetwijfeld. Bin- nenlandsche Zaken is voor dr. Kuy- per het aangewezen departement, vooral wanneer het juist blijkt te zijn dat ..Arbeid" daarV wordt ingedeeld. Dan kan de leider zijn krachten wij den en aan het onderwiis en aan het sociale vraagstuk, lu ruil gaatLand bouw" nu van Binneiilandsche Zaken naar Waterstaat. Een tweede opmer king die de samenstelling van het Kabinet in het algemeen aangaat, is dezen dat mede af" is van een veneeniging d^r departementen van oorlog en marine, indien dit plan ooit mocht hebben bestaan, wat ik in hooge mate betwijfel. Die twijfel is te meer "°rechtvaar- digd. nu generaal Bergansius het de partement van oorlog toot zijn reke ning heeft genomen. Deze en dit leidt mij er toe iets te zeggen omtrent onze nieuwe bewindslieden zou on getwijfeld het beheer van twee depar tementen niet hebben aanvaard. Hij is 'V meest, bejaarde -1 nieuwe mi nisters en de leden van zijn gezin, die weten hoe ijverig werker hn is, had den ernstig bezwaar dat hij weder de lasten van een portefeuille op zich nam. Uit het eerste ministerschap van den generaal heeft men op het departe ment aan hem de herinnering van een minister die even veel van zichzelf als van zijn ambtenaren vergde. De Minister van Mn.nVr vice-admi- raal Kruys. is in politieken zin geen man van de rechterzijde, doch men kan voor een militair minister een uit zondering maken, meermalen is geschied. Generaal Bergansius en de heer Kruys ziin de eenigen ondter de ministers die als zoodan;' parlemen taire ervaring hebben. Maar zoo dr. Kuyper nog nooit Minister was, hij heeft er genoe" onder handen geno men en zelfs heloeo duikelen" om zich van den omvang van de taak die hem wacht een heldere voorstelling te hebben gemaakt De taak van den nieuwen minister van koloniën, den heer Van Asch van W'ijck, zal mede lichter z'Oi door zijn veeljarige parlementaire er varing, al kent hij Nederlandsch-In- dië dan ook niet door eigen aanschou wing Jong. en in leeftijd en uit het oogpunt van staatkundige ondervin ding. zijn de heeren mrs. Harte en Loeff di» respectievelijk financiën en justi tie voor hun rekening kriteen; de laat ste heeft zich bii de behandeling van juridische aangelegenheden als een scherpzinnig rechtsgeleerde doen ken nen. De nieuwe beheerder van ons fo reign Office, de heer Melvill baron a an Lynden, zal de kortelings geleden aan vaardde betrekking van secretaris-ge neraal van het Hof van Arbitrage moe ten nederleggsefn. Die betrekking dreigt, helaas, een sinecure te worden. En de heer van Lynden, een man van bo ven middelbaren le?f*:id, schijnt in meerdere werkzaamheid aantrekkelijk heid te vinden. De heer van Lynden was eenige jarem lid van de versie Ka mer o" dus als zoodanig ceen vreemdeling in de parlementaire we reld. Dat is wel het geval met den heer De Marez Oyens, thans administrateur van spoorwegen aan het departement van waterstaat, die op politiek gebied een homo novo is. Men weet niet be slist welke richting hij is toegedaan, doch vast staat dat hij in dit kabinet past als zijnde een man van „positief- christelijke" beginselen. Ziedaar dan het een en ander over onze nieuwe bewindslieden. Het kwam mij wenschelijk voor, daarbij wat uit voeriger stil te staan, te meer omdat er weinig ander nieuws is. de aan-' dacht mijner lezers waard. Met de aanvullingsverkiezing voor den gemeenteraad is het ongeveer ge gaan zooals verwacht werd. Voor de zes nieuwe plaatsen werden vier libe ralen, een mak-liberaal en een conser vatief gekozen, een poiltieke richtine. die alleen in de residentie nog verte genwoordigers heeft en vrij waar schijnlijk ook buiten Den Haag geen aanhangers meer telt. De Hagenaars, voor zoover de crisis hen niet interesseerde, hebben voor het moment weinig andere afleiding dan de Scheveningsche genoegens. Daarin wordt thans evenwei vrij goede afwis seling gebracht Schumann monteer de in zijn cii'cus een reusachtig ballet „China',, dat zijn naam eer aandoet in een reeks van schitterende tafreelen. In de theaterzaal van het Kurhaus ge noten wij van het hoogst verdienste lijk tooneelspel van Suzanne Desprès en Lugné-Poë. En hoewel de impres- sario Schürmann stellig zijn vingers niet blauw heeft geteld aan Hol- landsche rijksdaalders, geeft hij den moed niet op, maar belooft ons voor deze week Galipaux de Koning der monologenz"-den man die heel alleen een compleet tooneelstulc mi- meert. Een goede zomer-vertooning, niet inspannend, maar amusant in afwachting van de minder amusante monologen, die in een paar maanden op het Binnenhof zullen gehoord wor den. H. A. GANUS Jr. De A.-R. pers en het Ministerie. Omtrent de taak der anti-revolutio naire pers ten opzichte van het ko mende bewind, schrijft de „Sticht- sche Ct." „De taak onzer pers zal onder een bevriend ministerie uit den aard der zaak moeilijker worden dan tot dus ver. „Aan de eene zijde i3 het haar plicht om het Kabinet tegen eventueele aan vallen van liberale of socialistische zijde te verdedigen. „Maar aan de andere zijde is het evenzeer haar roeping, om rusteloos de beginselen onzer partij onafhan kelijk van hetgeen de Regeering doet of nalaat, voor te staan en te ver breiden. „Verzuimt ze het eerste, dan schiet zij tekort in haar roeping, maar laat ze het andere na, dan vervult ze even min haar taak. „Maar nu dreigt van tweeërlei kant gevaar. „De verdediging vap het ministerie stelt haar aan gevaar bloot om iets van haar beginsel prijs te ge ven. „Het opkomen voor de beginselen, brengt het gevaar met zich. dat de positie van het kabinet, dat natuur lijk niet uitsluitend uit mannen onzer richting kon bestaan, wordt verzwakt. „Zij het onze pers gegeven, om tus schen die beide klippen door, steeds den juisten koers te volgen. Kath. Dem. Partij. In een der zalen van „De Nijverheid" te Utrecht, werd Zondag onder presi dium van den heer J. Barkel het con gres der katholiek-democratische par tij gehouden. Aan. do orde was o. a. een schrijven van den Aartsbisschop van Utrecht, mgr. Van de Wetering, waarin ntar aanleiding van"de toegezonden slulu ten, ingevolgei het besluit van het ten vorige jare gehouden congres, word medegedeeld dat naar zijne meen:n& de partij het recht niet liad zich te noe men Roomsch-Katholiek-Dcmocrati- sche Partij, zooals in art. 1 der statu ten de partij wordt genoemd, In ver band hiermede moesten de over'ge ar tikelen onbesproken worden gelaten. Over dit schrijven ontspon zich een langdurige en heftige discussie, l'en slotte kwam men tot de conclusie dat do hooge geestelijkheid de 1 uthcliek Democratische partij niet erkent en be sloot men om te voldoen aan het ver langen van den aartsbisschop, de par tij in het vervolg te noemen: Katholie ke Volkspartij. In verband daarmede zal het orgaan der partij voorman b ten „Katholiek-Democraat, orgaan der Katholieke Volkspareij." Ten dienste van de partijpropagan- da werd besloten tot vorming van een propagandafonds. Ook werd eene commissie benoemd tot hot uitbrengen van advies '"uzakc eventueele wijziging van net maand blad in een weekblad. De zetel van het hoofdbestuur bal weder te Hengelo zijn, terwijl Arnhem werd aangewezen als plaats waar een volgend congres zal samenkomen. (Hbld I e höer Seliwarz ea Het Volksdagblad. Directie en, commissarissen van „Het Volksdagblad" schrijven in dat blad' „Door die „Middelburgsctoe Cru rant" is in dien. beginne het voor stel uit te maken; de RedaJti heeft zich daarover niet uitgelaten. Directie en Commissarissen tot dusver evenmin, en toch zouden wij ons gaarne daaraan onderwer pen. in de overtuiging dat deze zaak het beste in kleinen kring kan wordten duidelijk gem-aaVt. Naar onze meening aal die „Journa listenkring", d)ie zich in diezen zon der voorbehoud partij heeft gestel i met bei dte handen da gelegenheid aangrijpen deze zaak voor een. cp haar initiatief gevormde oommissie te brengen." De heer Schwarz, dJe quaisfie nog eens in eenige puntten resumee rendie. zegt daarna van diit voorster. „Moet een: commissie niu uitma ken wie in dezen juist ziet, dan kan vooraf wel worden voorspeld welke partij, in: het gelijk zal wor den gesteld. Nochtans, nu commissarissen en directie voorstellen die zaak toch nog voor een commissie tie bren gen, zullen wij daartegen geen be zwaar maken, mate het de tegen partij met dit aanbod! einnst is en het niet wordft gedaan om het pu bliek zand in de oogen He strooien Dewijl commtissarissen den „Ne derl. Jonmalistemkring'het aange vezem lichaam achten een derge lijke oommissiie te vormieni, ligt het op hun wieg die, zaak bij dien Kring aanhangig te miaken. Wij verklaren ons bij' voorbaai bereid ons aan die uitspraak dier commissie te zul-Leni onderwerpen," Landverdediging. Naar men verzekert, zou het in de plannen der nieuwe meerder heid liggen een enquête te doen in stellen naar die uitgaven voor de landsverdediging, ten 'einde te on derzoeken, of geen bezuiniging aan te brengen is. zonder die belangen dier verdediging ook maar eenigs- zöns te sohadlen,. Naar heb „Hbld." verneemt zijn d'e bogrootiingein voor dein Stads dienst 1902 aan die meeste departe menten van bestuur voorloopig in gereedheid gebracht, maar zal het nieuw op te treden, ministerie mx*- ten beslissen in hoever en welke veranderingen daarin moetien ge bracht wordten. Een zonderlinge geschiedenis. Dinsdagavond tusschen; 8 en 8-J uur verscheen in het Volikskostih-iis aan dian Hommtefcchem weg te Arn hem een politieagent om den be- nichten vrouwenmoordenaar Hen drik d'e Jong te arresteeremj. Er logeerde daar nJ. iomarnd van de zen naam. Do agent arresteerde hem, booidie htem in het kosthuis en vervoerde hom geboeid naar hef. hoofdbureau van politie. Onderweg kwam een ander agent er bij. Deze bevrijdde hlem van dc boeien, maar zed dat hij hem direct zou neerschieten als hij. een poging deed om weg -te loopen. Aan heit politiebureau gekomen, bleek, dab de gearresteerde een hoogst fatsoenlijk man was. Een „verdachte". Een jeugdig Amerikaan, de heer Jan van H., werkzaam in een groote bankinstelling te New-York, heeft de vacantie willen benutten om kennis te maken met bloedverwanten en met het land zijner vaderen. Natuurlijk was hij ook uiterst verlangend de Ko ningin te zien. En zoo maakte hij dan dezer dagen in zijn eentje een uit stapje naar Soestdijk. Hij zag het pa leis. hij zag dc schoone hosschen. hij zag er alles wat te zien is maar H. M. had hij nog niet gezien. Zoo waagde hij het aan een man in uni form bij den ingang van het park te vragen, of H. M. reeds was uitgere den... Even later, daar kwam het hij- tuig. Diep groette de Hollander, in zijn hart zich voelende zoon der groote republiek, dc Draagster van den naam van Oranje. Daarna uitte hij zijn voldoening in het spoedig gedaan volpenne» van een „aanzicht"-kaart aan zijne ouders. En toen was daar plots een heer, die hem aansprak, heel beleefd, maar onze Amerikaan is nu eenmaal niet zoo aansprekerig. Doch de heer toonde een medaille een voorkomend ambtenaar op liet post kantoor bevestigde de echtheid van de medaille en zoo... moest onze Jan v. II. wel mee heelemaal van Soestdijk naar den burgemeester te Baarn, en kel omdat hij tegenover de medaille van den heer wel brieven en visite kaartjes, maar geen buitenlandschen pas had kunnen toonen. Nu, naar Baarn had hij toch willen gaan, en de detective was zeer minzaam, wees hem alle buitenplaatsen. Maar de wandeling was lang. De burgemees ter was niet op de secretarie. Van de secretarie naar des burgemeesters huis. Toen. ja. 't bléék „ail right." Maar... toch heeft onze wel zéér ijve rige detective den heer Jan v. H., die, practisch Amerikaanscli, zelfs geen parapluie bij zich had uit hekel aan bagage, uitgeleide gedaan, totdat de trein den „verdachte" weder meenam. N. R. Ct. "Wol gesommeerd. Men deelt van bevoegde zijde aan de ..N. R. Ct." mede, dat er bij de ongeregeldheden te Alblasserdam, vóór er Dinsdagavond door de uit Dordrecht gerequireerde troepen gevuurd is, wel degelijk gesommeerd is. Het is moge lijk dat de sommatie door het hevige rumoer niet gehoord is kunnen worden. Verder deelt men aan genoemd blad mede, dat het onjuist is, dat de bur gemeester van Alblasserdam nader hand de bepaling, volgens welke de herbergen om 10 uur moesten sluiten, weder heeft ingetrokken. Deze bepa ling bleef gehandhaafd. Het nieuw gemeenschappelijk station te Amersfoort. Aanstaanden Donderdag 1 Augustus worden het vereenigd station van de Centraalspoor en de Oosterspoor, en dat der Staatsspoor te Amersfoort ge sloten, en zullen alle reizigers aanko men aan- en vertrekken van het op dien datum in gebruik te nemen nieu we station, dat verrijzen zal op het ter rein van het zoogenaamde station-Kes- teren. Immers slechts de beide perrons worden thans in gebruik genomen; het hoofdgebouw, het eigenlijke stations gebouw, is nog in aanbouw en zal eerst tegen Augustus 1902 gereed zijn. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Het beste Mondwater ter ]fJereld! j Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Te Meedein ds dte wtemkstiaking ge ëindigdBesloten werd' dlemi land bouwers hieifc aanbod tie dloem om voor 5.50 per H.A. het wenk te begininien. De landbouwers gaven toe. Tal van> zichten® zijn hierop al aan den1 arbeid getesgem. De stikkende siigairtefn makers te Wagen in,gen, op de fabriek van den beer de Kedjzeir He Amsterdam, heb ben hun edisch met 2^ ct. per partij verminderd. Verder zulten zij af wachten wat (het overleg dier pa- troonsvereeniiging zal opleveren. Ds stakers ontvangen geregeld fi- nanoieed'en stieum van den Bond, zelfs do meesterknecht ontvangt dien steun, hoewel geteu Bondslid zijnde, diaair hij dioor dtemi patroon is uitgesloten. BUITENLAND. De Raad van State in Frankrijk heeft dezer dagen een niet onbe langrijke uitspraak gedaan over het begrip vain werklied] enveireeiii- ging". Bij een besluit van 1888 is bepaald, dat diergelijke vereemigin- gen, als zij- bij; aanbestedingen voor openbare werken inschrijven, in zekere gevallen vrij zijn van het stellen van waarborg en bij, ver gunning de voorkeur genieten als zij niet hooger dan, andere gega digden hebben ingeschreven. Dit laatste was te Ndmes voorgekomen bij de inschrijving van drukwerk voor het departement, waarbij drie biljettien voor hetzelfde bedrag in kwamen, een van een coöperatieve vereen i ging, welke nu beweerde dat haar die vergunning toekwam. De prefect oordeelde echter anders en schreef een nieuwe aanbeste ding uit, welke ten gevolge had dat een- patroon, die 't laagst inschreef, de gunning kreeg. De vereeniging1 kwam hiertegen in verzet bij den Raad1 ran- State. Zij voerde aan. dat d'e beslissing vam dien prefect hier op gegrond was, dat zij geen zui vere werkliedtenvereenigi-ng" was omdat onder de leden ook niet- werklieden waren. Dit was echter alleen geschied omdat de vereeni ging anders niet het raoodige be drijfskapitaal had kunnen bijeen krijgen. De bedoelde ledlen kregen echter alleen rente, maar deelden niet in de winst. Hun aandeel en worden bovendien volgens dte sta tuten afgekocht, en alleen-die Leden- w-erkrieden hebben recht op de winst, op de reserve, op pensioen, op ziekengeld: enz. Ook moet de directeur werkman zijn en cvenzoo de meerderheid van den raad van beheer. De regeerings-commissaris nam conclusie in gelijken geest. Hij zet te uiteen cliat dte wet op de werklie- deinvereeniigingem. waarvan het be sluit een uitvloeisel is. volstrekt niet vereenigingen van -enkel werk liedten. kent, maar ook dlie van pa troons en werklieden) toelaat. De hoofdzaak is het doel en of het be stuur in handen is van de- werklie den- en de winsten enkel aan deze komen, wat in dit geval boven twij fel is. De Raad van Statte was van het zelfde gevoelen en verniet'igdte daar. om het besluit van den prefect. Rechtszaken. Moord. Voor de Amsterdamsche rechtbank stond Vrijdag als beklaagde Friedrich August Richter, oud 3G jaar, geboren in Saksen, van beroep bakker. Hem was bij dagvaarding ten laste gelegd dat hij in den nacht van 30 April op 1 Mei ia het perceel Spuis- straat 73 a. Willie Jurgens opzettelijk en met voorbedachten rade gepoogd heeft van het leven te berooven, althans hem zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, door op hem te lossen een met scherp geladen revolver; b. met voorbedachten rade en opzet telijk van het leven beroofd heeft Dora Wilke, door haar met een revolver schot in het hart te treffen. In deze zaak werden gehoord twin tig getuigen. De getuige Jurgens kon niet verschijnen, daar hij ziek in het U^?nu"d OP grond hiervan achtte het O. M. schorsing van de be handeling der zaak ongewenscht. Het O. M. vorderde acht jaar ge vangenisstraf. Er ingreloopen. Een nieuw middel om dieven en stroopers af te schrikken werd met suc ces toegepast op de buitenplaats Crom- vliet te Rswijk. Genoemd buiten wordt nog al eens bezocht door stroopers van bloemen en varens, en dit bracht de aldaar wonende dames er toe om op verschillende punten kleine kannetjes te doen plaatsen die door middel van een draad, die onzichtbaar tusschen het groen ligt. worden afgevuurd wan neer ertegen geloopen of eetraptwordt In den nacht van 26 Mei jl. waren weer een paar jongens over het hek op de buitenplaats gekomen met het doel om seringen te stelen. Plotseling klonk een schot door de nachtelke stilte, de stroo pers gingen er vandoor, maar liepen cte survedlleerende politie in de armen. Bedde knapen hadden zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. Zij hekenden het voornemen te heb ben gehad seringen te stelen en dach ten dat de veldwachter op hen gescho ten had-, Van een draad of van kanon netjes hadden zij niets gemerkt, zoo dat zij ere geschrikt waren toen er plotseling vlak in hunne nabijheid een schot viel. Het O. M. vorderde tegen ieder 7 da gen. Plaatsing op de kiezerslijst. De Hooge Raad vernietigde het von nis van. den Haarlemschen kanton rechter en handhaafde de plaatsing op de kiezerslijst van de gemeente Heemskerk van een landbouwerszoon, die in het bedrijf zijns vaders werk zaam, ook elders werkzaamheden had verricht. Waar hij zoo regelmatig bij zijn vader werkzaam is geweest, be hoefde niet als eisch gesteld, dat die dienst onafgebroken geweest zij. zoo dat de zoon nergens elders in het af- geloopen jaar hadi gearbeid. Poging tot doodslag. De Hooge Raad vernietigde het arrest van het Hof te Amsterdam waarbij Hartog de Vries, koopman aldaar, we gens poging tot doodslag gevolgd door diefstal tot 15 jaar gevangenisstraf was veroordeeld en veroordeelde hem alleen poging tot doodslag tot 10 jaar Sport en Wedstrijden. Wielernienws. Amsterdamsche Wielerbaan. Men schrijft ons uit Amsterdam: Wanneer alle wedstrijden op onze baan zoo go,ed bezocht worden, als die op Zondiag, dan gaan wei eene schoo ne toekomst tegemoet. Intusschen wil len we ons niet ontveinzen, dat wan neer eenmaal de bekoring van het nieuwe er af zal zijn, de belangstel ling veel kans loopt te verflauwen ten zij de directie steeds zorgt voor een aantrekkelijk programma. Want het is een heel eind van uit het hartje der stad. naar den Zeeburgerdijk en er moet goede sport te zien worden gegeven, wil men zich op den duur, die opoffe ring blijven getrooeton. De baan was in uitstekenden staat. Het zou echter aanbeveling verdienen, ais de balustrade er om heen ook voor de tribune werd aangebracht De muziek van d'e artillerie bracht een aar dig gevarieerd programma ten gehoo- re. Om ruim twee uur werd het rijden begonnen met Internationale openings- w e d s t.r ij d van meet voor amateurs. Afstand) 1000 3 baanronden, gere den in vier series. Prijzen: 4 kunst voorwerpen. Eerste serie. Deelnemers: C. Kok, Amsterdam: A. J. Groeneveld, Woer den; B. Swaab, Amsterdam; Th. Flip- sen, id. le was Kok in 1 min. 49 sec., 2e Groeneveld. Tweede serie, deeln.: Jan van Gent. Amsterdam; A. H. Snel, id.; II. Haainck id.; G. Stouten, Haarlem. Ie was Van Gent in 2 min. 5 sec.; 2e Haainck. Snel. die tweede aankwam, werd wegens hinderen niet geplaatst. Derde serie, deeln.: F. Staller, Am sterdam; C. van Dijk Jr., Rotterdam; Joh. Hoorn, Amsterdam: L. G. Lacroix id. te Hoorn in 1 m. 48 2/5 sec.; 2e Van Dijk. Vierde serie, Deeln.: J. P. Verbrug- gen, 's-Hertogenbosch; E. J. Gelder man, Den Haag; C. Snel, Amsterdam; L. J. D. Knoops, Rotterdam; le Gel derman in 1 min. 53 sec., 2e Verbrug- gen. Repêchage. De eerstaankomende rijdt mede in de finale. Hieraan namen deel: Groeneveld, Haainck, Van Dijk en Verbruggen en de uitslag was: le Van Dijk in 2 min. 15 sec., 2e Verbrug gen. In de finale kwamen dus uit: Kok, Van Gent, Hoorn, Gel derm an en van Dijk. De strijd ging voornamelijk tus schen Gelderman en Kok. De eerste won echter gemakkelijk in 1 min. 50 1/5 sec. 2e was Kok, 3e Hoorn. Een pro eest van dezen laatste tegen Kok we gens hindëren werd verworpen. Invitatiematch quatre. 1000 M., in 3 af doel in gen, deelnemers: Jaap Eden en Mulder, Holland; Van den Born Parijs, en Broca, Luik. De uitslag was, dat in de le manche Van den Born le aankwam, gevolgd door Mulder, Broca was 3, Jaar> Eden 4. De afdeeling gaf weer de overwin ning aan Van den Bom. De overigen volgden in dezelfde volgorde als in de le manche. In de derde afdeeling was weer Van den Born eerste. Mulder was opnieuw 2e, Jaap Eden 3 en Broca 4. De totaal-uitslag was dus: Van den Born, 3; Mulder 6, Broca 10 en Eden 11 punten. Internationale wedstrijd met voorgift voor amateurs. Afstand 1000 meter. 0 haanronden in twee series en beslissing. Prijzen: 4 kunstvoorwerpen. De eerste 4 aanko menden van elke serie komen in de finale. Deelnemers le serie: Jan van Gent 0, Jan Greeve 0, Verbruggen 25, Joh. Hoorn 60, John D. Diehle 80, C. Snel 80, A, J. Groeneveld 100. B. Swaab 110, H. Haainck 120, Th. Flipsen 120. le Diehle. 2e Hoorn, 3e Groeneveld, 4 Haainck. Tweede serie: E. J. Gelderman, 0; C. Kok, 0; C. van Dijk Jr., 20; J. D. Virulv, 25; F. Staller, 60; A. H. Snel, 80; G. Stouten, 90; L. J. P. Knoops, 110; L. G. Lafcroix, 120. le Geldcrman, 2e Stouten. 3e Snel, 4e Lacroix. In de finale reden dus Gelderman, Diehle, Hoorn, Groeneveld, Haainck, Stouten, Snel en Lacroix. le werd Hoorn,, 2 Stouten, 3 Haainck, 4 Snel. Om half vijf ongeveer kwam het slotnummer. I n v i t a t i e-w e d s t r i j d o v e r 5 0 K.M. met motor-gangmaking. 150 ron den. Menschelijke gangmaking werd toegestaan hij weigering der machi nale. Hieraan namen deel Alph. Bovy, Luilt; J. N. van der Knoop, Vlaardin- gen; Jan Greve, Amsterdam, en Joh. D. Diehle, Den Haag. De strijd ging eerst tusschen Bovy en Greve, totdat de laatste in den 34en K.M. door het springen van een zijner banden den strijd moest opgeven, waarna Van der Knoop zijn plaats in nam. De volgorde bleef voortdurend Bovy, Van der Knoop, Diehle. Na den lOen K.M. gingen alle Nederlandsehe records er aan, behalve dat van 40 K.M. dat men verzuimde op t.e nemen. De tijden waren: 5 KM. in 6 m., 10 KM. 11 m. 19 s„ 15 KM. 16 m. 56 s., 20 KM. 21 m. 47 s., 25 K.M. 27 m. 30 s., 30.KM. 33 m. 31 s., 35 KM. 38 m. 56 s., 40 KM.?, 45 KM. 49 m. 52 s.. 50 KM. 55 m. 30 s. (Oud record 57 m. 55 4/5 sec. Om half zes waren de wedstrijden afgeloopen en keerde men zeer vol daan huiswaarts. Paarden. Wegens plaatsgebrek geven wij het verslag van de courses te Bussum in 't volgend' nummer. Zwemmen. In de Zondag te Zwolle gehouden nationalen zwemwedstrijd voor het Kampioenschap van Nederland op de lange baan, afstand 600 M. (borst- zwemmen), behaalde Ed. Meijer Ezn. van Amsterdam den Kampioenstitel in 11 m. 40 s. Cricket. A. C. C. sloeg Zondag Volharding te Amsterdam met 38 runs op de eerste inning9. Dezer dagen werd bericht, dat de Amsterd. Cricketbond een propaganda- toer door ons land zou maken, hetgeen blijkbaar uit slechte bron kwam, ten minste de secretaris van de Cricket- en Voeebalver. „Volharding" te Amster dam verzoekt mede te deelen, dat die propaganda-toer niet door den ..A. C. B.", maar door zijne vereeniging is op touw gezet. Letteren en Kunst. Men meldt uil Amsterdam De d'ames Morel en dte Boer, die dit jaar dte tooneelschool met diplo ma verlieten1, zijn verbondende eerste aan d'e Kon. Ver. Het N^der- landsch Toonael, dte tweedte aan de Nedterland'sche Tooneelvereeniging. De examens van de Ned. Toonkun- stenaars-vereeniging zijn Zaterdag te 's Gravenhage voortgezet en geëindigd. Er zijn nog geslaagd de dames E. G. van den Boogaard en C. Borggreve, beiden te Amsterdam. In het geheel hadden zich aange meld 38 voor piano (1. o.), 2 voor piano (m. o.), 1 vqor viool (1. o.), 12 voor koorzang (onderwijskunst) en 2 voor solozang (onderwijskunst); te za- men 55 candidaten. waarvan geslaagd 23 voor piano (1. o.), 1 voor piano (m. o.), 1 voor viool (1. o.), 10 voor koor zang (onderwijskunst, en 1 voor solo zang (onderwijskunst), en twee candi daten zich hebben teruggetrokken. De commissie van examinatoren be stond uit de heeren: mr. Henri Viotta en M. W. Petri, afwisselend als voor zitter; G. A. Heinze, Muiderberg: S. van Milligen, Amsterdam, mevr. J. Broek Landré. Nijmegen; Ant. Aver- kamp en J. W. Kersbergen, beiden Amsterdam; J. 11. L. Rijken, Deven ter; P. C. Koerman, Leeuwarden; Leon C. Bouman, Nijmegen; A. B. H. Ver hei], Rotterdam; Ilenri Völlmar en A. J. Ackermann, le secretaris, 's Gra venhage.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2