Uiit Middelburg in dfe Kaapkolo nie wordt gemeld' dat kolonel Sea bed's kolonrne daar den 26e<n, is aan gekomen, „na eenig uitstekend werk gedaan te hebben". Tien ge vangenen uit Campdeboo zijn te Middelburg binnengebrachter waren vier Raapsche opstandelin gen bij en een Trainsvaatsche veld- kornet. Na een paar dagen rust genomen ie hebben zal de botonnie weer ge schikt zijn am er uit te trekken. De paarden en muildieren verkee- ren in goeden staat. Uit de verliezenlijst Bij Aaranslaagte, 22 Juli, 1 ge wonde; bij Waaihoekdinft. 25 Juli, i gewond^; bij Rietsprait, 14 Juni, gewande. De Gera, met Waldersee, wordt 'den 7en Augustus in Bremen, den navolgenden dag in Hamburg ver wacht. Stadsnieuws. Haarlem, 30 Juli 1901, R. K. Volksbond. Maandagavond werd in het gebouw „St Bavo" de gewone veertiendaag- eche vergaderto' der afdeeling Haar lem van den Ned. R. K. Volksbond, on der voorzitterschap van den heer L. A. Laurey, gehouden. Als spreker rad. op de weleerw. heer Mgr. Konings uit Amsterdam, een zeer bekend en gaarne gehoord redenaar. De laatste maal had spr. gesproken over de vakvereenigince" het doel en de plichten daarvan om te komen tot bloei dier vakvereenigingen. Thans wilde spr. behandelen de slicht, die de leden hebben om propaganda te ma ken voor den Ned. R. K. Volksbond. Heeft men liefde voor eene vereeniging of bond, dan moet men steeds arbeiden voor de belangen van dien Bond. Men moet propaganda maken door het ge sproken woord, door het geschreven woord en door daden, om anderen te overtuigen en te werken tot heil van kerk en maatschappij. Men moet pro paganda maken door het woord, d. w. z. dat wij anderen overtuigen, dat wij inderdaad werken voor 't geluk der maatschappij; wij moeten spreken over onze beginselen, over onze wer ken. De personen, waarmede wij spre ken, kunnen eeno zeer verschillende meening hebben over de wüze. waarop de sociale quaestio kan worden opge lost. Wi" kunnen ze dan trachten te overtuigen. Er wordt in de soci. 'e quaestie heelwat geliefhebberd. Som migen meenen dat deze quaestie zeer gemakkelijk is op te lossen, zonde.- te letten op de omstandigheden waarin zij zich bevinden. Verder ging spr. de sociale quaestie nauwkeuriger na, be sprak de staatspensioneering, de coö peratie. Er zijn vele andere zaken in de groote sociale quaestie, die men goed moet kennen, om ze aan anderen mede te kunnen doelen en te bewijzen. Een ieder moet dus de quaesties, die opgeworpen worden, goed nagaan; men moet de zaken bestudeeren, met elkander spreken en aan anderen raad vragen, men moet zich indenken in de vele moeielijkheden der maatschapp-" Men heeft eene ruimen blik noor- om over de sociale quaestie te kunnen spreken. Om die kennis te verkrijgen, moet men lezen, veel lezen boeken en couranten over de sociale quaestie handelend» Om de kennis der sociale quaestiën te verkrijgen, was het goed dat iemand in de wintermaanden eens een cursus over die quaestie hield. Het groote gebrek van cursusverga deringen is dat men niet genoeg het groote nut van die vergaderingen be grip omdat men deze te droog, te saai vindt, doch zij zijn hoogst leer zaam. De Bond is niet alleen eene ver eeniging voor pleizier, daardoor wordt de sociale quaestie niet opgelost, doch eene veieeniging, die zich plaatst op een Katholiek standpunt, die doet, wat zij in 't belang van Kerk en Maatschap pij noodig vindt. De leden moeten ziin strijders voor de grdote sociale quaes tie tot heil van Koningin en Land. Wij moeten ons onderrichten in de quaestie, door ernstige studie ons van het voor- en tegen op de hoogte hebben gesteld. Dan eerst zullen wij met an dersdenkenden een vruchtbaar debat kunnen voeren. Willen wij ons als ern stige leden van den Bond aanstelLen, dan moeten wij de sociale quaestie ern stig onder de oogen zien. Er is eene tweede propaganda, die door het geschreven woord, door de pers. Wanneer wij de bereen geschrif ten én couranten zien, die verspreid worden, dan ziet men de macht der pers. die niet genode gesteund kan wor- den. Het gesproken woord verdwijn' doch het gedrukte woord blijft. Willen wij onze Katholieke belangen beharti gen, dan moeten wij in de eerste plaats onze Katholieke pers steunen. Het is een bedroevend verschijnsel dat de bladen, die de Katholieke Kerk en dc geestelijken hekelen, dikwijls met zoo veel graagte worden elezen. Er is eene derde propaganda, die van de daad» Vele vaklieden zijn geen lid der vakafdeelingen, omdat deze niet genee^f daden toont, omdat niet genoeg blijkt, dat de belancen van het vak worden behartigd. In de vak ver eeniging moet men zich op de hoogte stellen met het vak, om dit in eer te herstellen. Uit de vakvereenigingen moet een kracht naar buiten werken, die aan de vele misstanden een einde maakt. Dan zal een ieder, die nog geen lid is, zich gedwongen gevoelen als lid toe te treden. De vele instellingen en afdeelinsron van den Bond moeten steeds gesteund worden. Na aldus de 3 zaken, waardoor men propaganda kan maken voor den Bon te hebben uiteengezet, eindigde spr. zijn luid toegejuichte rede met eene krachtig te strijden den strijd krachtig te strijden in den stri]d tot heil van Kerk en Maatschappij. Zandvoort. Evenals Zondag 21 dezer, mochten wij ook jL Zondag ons verheugen in prachtig zomerweer, waardoor dan ook het bezoek aan onze badplaat* bij zonder groot was, hoewel niet zoo druk als den vorigen Zondag. De treinen waren steeds door overvol en de tram reed met dubbele diensten.Er heerschte eene algemeene gezelligheid en vroo- lijkheid en op het strand waren alle stoelen verhuurd en werden vele baden nomen. Bij het drukke vervoer per trein of tram kwamen niet de min ste ongeregeldheden voor, alles liep iu de beste orde af. De politie, die beide Zondagen een zware taak had, komt zeker een woord van lof toe voor het- uitstekend handhaven der orde. Zaterdagmiddag onlastte een hevige regenbui zich boven onze gemeente, wat voor de aardappelen bepaald ver kwikkend was. 't Is dan ook waarlijk te wenschen, dat de teelt daardoor nog eenigszins terecht mag komen, want anders ziet het er voor vele inwoners alhier in den aanstaanden winter niet rooskleurig uit. De heer J. van den. Bos heeft ontslag genomen als wijkmeester in wijk B alhier, en zulks wegens zijne benoe ming toot lid van den Raad. Tot) opperbrandmeester alhier is ming tot lid van den Raad. noemd de heer Jb. Koper, timmerman en aannemer alhier, met ingang van 1 Aug. a.s. en zulks in de plaats van den heer J. van den Bos, die als zoo danig bedankt had. Alhier is komen aanvliegen een post duif met een ringetje om een der poo- ten, waarop stond Calais 18—9—1634. Zondag werd alhier in de Haltestraat een kind van 5 jaren door een vélocipe- dist} aangereden, waardoor het viel en eenigszins verwond werd. De da der werd gegrepen en, na zijn naam opgegeven te hebben, weder losgela ten. Van een en ander zal proces-ver- baal worden opgemaakt. Beverwijk. Ondertrouwd: P. Zwart en G. Bruin. Getrouwd: E. D. v. d. Outenaar en M. v. Balen. Bevallen: P. Zonneveldvan 't yeer A. WitkampWijnberg d. K. van RoonDuin z. Overleden: K. Taconis, 6 1/2 mnd. E. J, Stam 6 mnd. J. Schoorl 9 j. A. C. Maenholt 2 mnd. Binnenland. De koninklijke familie woonde Zon dagvoormiddag de godsdienstoefening bij in de Herv. Kerk te Baarn, onder gehoor van dr. H. H. Meulenhelt, al daar. Den 5n Augustus keert de vorstelijke familie op 't paleis 't Loo terug en zal daar tot de opening der Kamers haar verblijf gevestigd houden. Hare Majesteit de Koningin en haar gemaal zijn voornemens na den ver jaardag van H. M. de Koningin-Moe der, dien zij Vrijdag op Soestdijk den ken te vieren naar Het Loo terug te keeren. De openingsdag van het door H. M. de Koningin-Moeder gestichte sanato rium te Renknm is nog niet vastgesteld maar de opening is zeker niet voor einde September te wachten. Het nieuwe Ministerie. Met het oog op de samenstelling van het nieuwe ministerie verneemt men dat van het aanvankelijk plan, om de zaken der posterijen en telegraphie van het departement van waterstaat over te brengen naar een der andere departementen, na gehouden overleg tusschen den kabinetsformeerder, den directeur-gen. der posterijen en den heer De Marez Oyens, is afgezien. Kon. Militaire Kapel. Voor den op 3 Augustus te vieren 25n herinneringsdag, dat de Konink lijke Militaire Kapel den titel van Koninklijk verkreeg, hebben Koningin en Koningin-Moeder vorstelijke bijdra gen geschonken. De Kapel zal fees- kelijk worden begroet. Verder staat een boottoht naar den Hoek \an Holland op 't program en een feestmaaltijd aan de orchestleden. Een „aardige" neef. Omtrent, den diefstal van gouden voorwerpen ten nadeele van een dame, gelogeerd in het Hotel des Galeries, té 's-Gravenhage, verneemt ..Het Vad. nog de volgende bijzonderheden. In den avond van den 21en dezer werd door een kamermeid van het ho tel een heer opgemerkt, die op ziin kousen de kamer der dame verliet. Hij sprak de dienstbode aan en verzocht deze aan de dame bij haar thuiskomst te zeggen, dat haar neef haar gezocht had in haar appartementen, om af scheid te nemen; hij moest onverwachts den volgenden morgen vertrekken. De meid kweet zich van de opgedra gen taak; de dame was zich echter niet bewust onder de logé's van het hotel een neef te hebben. De zoogenaamde neef had des avonds zijn rekening gevraagd en betaald en vertrok den volgenden morgen zeer vroeg met zijn buit. Groot was de verbazing en ontstelte nis van de dame, toen zij iets uit haar koffer zou nemen. Met een mes was het slot er vierkant uitgesneden en daarna op behendige wijze weder in gezet. Alle voorwerpen van p-oud, ter waarde van 600 d 800 culden, waren verdwenen. De dief, die in een aangrenzende ka mer, bij een andere dame eveneens het slot van een koffer uitsneed, vond daar weinig van zijn gading, want de kof fer bevatte enkel linnengoed Tegen den oorlog. De afdeeling Utrecht der Sociaal-De mocratische Arbeidlers-Partij had Maandagavond eene openbare verga dering uitgeschreven ter begroeting van §en 30-tal Engelsche partijgenoo- ten, waarvan enkelen op verschillende plaatsen van ons land als sprekers zul len optreden. Als sprekers waren aan gekondigd da heeren John Edwards, vertegenwoordiger van de onafhanke lijke arbeiderspartij, J. Goodman, ver tegenwoordiger van de sociaal-demo cratische federatie, J. K. v. d1. Veer, ver tegenwoordiger van het Vredescomité, die tevens als vertolker optreedt, ter- w:" bovendien nog optrad als spreker een advocaat uit Ceylon, die echter niet genoemd wenschte te worden. De zaal naast den schouwburg, waarin de vergadering werd gehouden, was geheel gevuld. In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer J. Regter, er op dat deze vergadering was belegd' om te protes teeren tegen den heilloozen oorlo- thans in Zuid-Afrika pvoerd, en dat alleen de labour-press in Engeland ha re afkeuring daartegen uitsprak, ter wijl de capital-press daar te lande haar best deed om het volk ter zake van den oorlog te blinddoeken. Toen de vertolker dés voorzitters woorden in het Engelsch overbracht, werden deze door het Engelsche gezelschap, waar bij een groot aantal dames, luide toe gejuicht, na, volgens Engelsche ma nier, door verscheidene hear's" en ,-yes, yes" te zijn onderbroken. Nadat vervolgens het zangkoor Sem- pre Crescendo het vrijheidslied had ge zongen, deelde de heer v. d. Veer mede volgorde, waarin de sprekers zou den optreden, zonder daarbij de namen te noemen, uit vrees, naar hij zei, dat zij bij hun terugkeer in Engeland wel licht een al te jingoïstische ontvangst zouden genieten. Het eerst trad op de heer Edwards, die begon met zijn leedwezen te betui gen, dat de taal, waarin hij sprak, niet zoo eensluidend is als de muziek. Spr. wijst er on dat in Engeland een groot aantai mannen en vrouwen zijn, die niet schromen, de dingen bij hun wa ren naam te noemen, en te doen uit komen, dat in dezen kapitalistischen oorlog de arbeiders de lasten moeten dragen, terwijl de kapitalisten alleen daarvan de vruchten kunnen plukken. Ooi-logen dienen, volgens spr., voorna melijk om een staand leger te onder houden en baantjes te verschaffen aan gegoede klassen, terwijl het leger te vens moet dienen om zoo noodig. èe arbeiders in bedwang te houden. 'Wan neer eensgezindheid heerschte onder alle klassen van arbeiders in de ver schillende landen, dan zou de oorlog omnogelnk zijn. Ook de houding rer kerk in Engeland wordt door spr. af gekeurd, omdat juist zij den oorlog on dersteunt en ervoor, agiteert. Een woord van hulde wordt door spr. gebracht aan Miss Hobhouse, voor haar moedig' optreden tegen den oorlog. Welk ge loof ook zijt toegedaan, zegt s^- ten slotte: ..Mijn vaderland is de gan- sche wereld, en mijn geloof bestaat in goed te doen tegenover iedereen." De heer Goodman, die daarna het woord kreeg, wees er op, dat de 'socid- listen feitelijk da eenige partij vorm- den, die tot- de oorzaak van dezen oor log doordringen en welke hierin moest worden gezocht, dat de kapitalistische maatschappij nieuwe afzetmarkten moet zoeken voor hare producten, daar de productie» voor het binnenland te groot is. zoodat, nu het meerendeel der onbeschaafde landen tot koloniën zijn gemaakt, de blik werd geslagen op die blanke bevolking, welke men achter lijkheid toeschreef, en lag het hierbij in de historische lijn dat daarvoor de Bóeren-Republieken het eerst aan de beurt kwamen. Met een woord van verachting voor mannen als Chamberlain en Asquith, waarvan de eerste vroeger door Rey nolds Weekly een republikeinsch mi nister werd genoemd, om het thans door hen ingenomen standpunt, laakt spr. 't imperialistisch streven en toont i dat van deze mannen niets tegen den oorlog en niets voor de arbeiders is te verwachten. Ten slotte sureekt hij hoop uit dat deze vergadering iets kan medewerken tot de internationale verbroedering van den werkman. Vervolgens trad op een vertegenwoor diger der Fabian Society, eene ver eeniging van middelklasse socialisten. Spreker poogde de slechte meening die men van Engeland mocht hebben weg te nemen door er on te wijzen dat een belangrijke minderheid tegen den oor log is, welke minderheid zich echter langzaam maar zeker uitbreidt. Het deed hem leed dat het groote Engeland dat zich zoo vaak de zaak der verdruk ten aantrok en voor hunne belangen opkwam, zich er thans toe leent om twee dappere kleine naties te onder drukken. Met het spreekwoord! van den splinter en den balk wees spreker op het optreden van Engeland in de Drey- fuszaak, toen overal in Engeland mee tings daartegen werden gehouden. Voorts wijst spreker op het optre den van verscheidene sterren aan den literairen hemel die teven den oorlog zich verklaard hebben. Waar dus man nen als Herbert Spencer, John Morle- Leonard Courtney, Sir Edward Clarke, Thomas Hardy, Watson ei anderen zich aldus uitspreken, moet men zijn oor deel over die Engelschen niet vormen naar hetgeen men van een troep jingo's de slechtsten van de natie ziet en hoort, maar naai- hetgeen men van de besten van ^p+ Engelsche volk hoort. Spr. wekt op tot een gemeenschap- pelijken strijd om een strijd als thans in Afrika wordt gevoerd onmogelijk te maken. De advocaat uit Ceylon deelde nov mede, dat in zijn land. de overgroote meerderheid', waaronder een groot aan tal inwoner svan Hollandsche afkomst is, teeen den oorlog was. Ceylon wordt thans geregeerd volgens het Kroonko loniesysteem, hetwelk thans ook aan de Boerenrepublieken in uitzicht wordt gesteld: ditKroonkoloniesysteem noemt spreker eene huichelachtige autocra tie. een dwingelandij met een waas van vrijheid. Niet het Engelsche volk voert oorlc maar de Engelsche klas sen die het roer in handen hebben. Ten slotte voerde de heer v. d- Veer zelf he woord, waarbij hij he gespro kene nog eenigszins aanvulde en de hoop uitsprak, dat de internationale vrede zou worden bereikt door middel van het socialisme. Bankpapier gestolen. Bij de familie L. aan den N. Z. Voor burgwal te Amsterdam is een brutale diefstal gepleegd. De eigenares van de zaak die daar wordt uitgeoefend, kwam tot de ontdekking, dat haar brandkast was geopend en daaruit een aantal bankbiljetten* tot een bedrag van ruim 1000, waren verdwenen. Een bediende, die tegelijk met het geld zoek is, zekere B. S., wordt ver dacht den diefstal gepleegd te hebben. De heer F. G. C. J. Fundier, commis saris van politie aan de Oudebrug- steeg, leidt het onderzoek. Ongeluk. Nabij Hakelaarshek viel Zondag een man van het balkon van een rijtuig der Gooische stoomtram, doordat hij een ledigen kinderwagen, die van den wagen dreigde te glijden, trachtte ie grijpen. Hij bezeerde zich licht aan het hoofd, doch ernstiger aan een der ar men. Onweer. Gedurende oen kort doch hevig on- weder is Zaterdag te Cadzand zekere M. de R., gezeten in een rijtuig, door den bliksem getroffen en gedood, drie andere personen die zich mede in het gerij bevonden, bleven ongedeerd. Ned. Metselaarsbond. Deze bond hield Zondag te Arnhem zijn jaarvergadering, waarbij tegen woordig waren 10 afdeedingen Den Haag Enschedé Rotterdam, Gronin gen, Arnhem, Leiden, Oosterbeek. Vlis- singen. Middelburg en Amsterdam. ZHn °Penin£swoord brengt de voorzitter, de heer Ter Louw, hulde aan de afdeeling Arnhem voor hare ijverige propaganda, waarna liet. jaar- Wordt uitgebracht, waaruit blijkt dat het aantal af deelingen per saldo is toegenomen, het aantal leden m verhouding daarmee echter niet. Aan het internationaal congres voor bouwvakarbeiders kon om financieele redenen niet worden deelgenomen, wel aan de werkzaamheden van het comi té tot verkrijging van beter toezicht op steiger en klimmateriaal. Den heer Zoestbergen, lid van den Arnhemschen raad, die later onder applaus ter vergadering komt, wordt lof toegezwaaid! voor zijne bemoeiingen ten gunste der arbeiders. Rotterdam stelt voor het jaarverslag ten gunste der propaganda te doen drukken, wat aangenomen wordt. Uit het verslag van den penningmees ter bliikt, dat de inkomsten bedroegen f 841.31', de uitgaven 854.44, terwiil de inkomsten van het vakblad bedroe- en f 182.05' de uitgaven f 166.255. Als afdeeling, uit welker middelen voor dit jaar het hoofdbestuur zal ge kozen. worden, wordt Amsterdam aan gewezen. Daarna komen aan de orde de pun ten van den beschrijvingsbrief. Aangenomen wordt het voorstel van Amsterdam om meermalen per jaar een propagandablad) uit te geven. Evenzoo om aan den redacteur van het blad een gratificatie van hoogstens f 15 toe te staan. De tegenwoordige redacteur van het vakblad wordt bij acclamatie herbe noemd!. Deze neemt het aan, mits ie dere afdeeling een correspondent aanwijst om hem geregeld van locale voorvallen op de hoogte te houden. Een voorstel van Groningen: De Bond dringe er bij de af deelingen op aan. dat zij overal ter hunner plaatse van gemeenteraden en architecten zien te verkrijgen schriftelijke bepalingen om trent goed drinkwater, reine privaten en goede schaftlokalen op de karweien, en verder alle voorschriften, welke in het belang der gezondheid en veilig heid van den bouwvakarbeider zijn, wordt bij acclamatie aangenomen. Met algemeene stemmen, na een warm pleidooi van De Klerk, wordit aan het hoofdbestuur opgedragen in- lichtingenen te winnen omtrent inter nationale aansluit'-- met de buiten- landsche Metselaarsbonden. Het voojstel van het hoofdbestuur: b" het uitbreken van een gemotiveer de werkstaking in een of meer afdee- lingen, zijn de overige bondsleden ver plicht, een door de jaarvergadering vast te stellen percentage van hun weekloon ten behoeve dezer strijders af te staan, wordt aangenomen met 5 tegen 3 stemmen en 1 blanc- en het bedrag bepaald op 1 uur loon. De iaarvergadering werd na eenige besprekingen van huishoudelijken aard met de gewone plichtplegingen geslo ten. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. De klompenmakersknechts in den omtrek van Leeuwen hebben aan de patroons medegedeeld, dat zij voortaan verlangen voor baren 7 cents, voor hakken 5 1/2 cent en voor snijden 4 cents per paar. De bazen achlen deze eischen niet overdreven, waar het tot de uitzonde ringen behoort, dat een werkman meer dan 100 paar per week aflevert. Hun maatschappelijke positie is echter van. dien aard. dat zij die eischen niet kun nen inwilligen, tenzij zij zicli ver eenigen en hout voor gezamenlijke re kening koopen. Om daartoe te geraken is tegen 4 Augustus eene vergadering uitgeschre ven van alle patroons in Maas-en- WaaL Sporten Wedstrijden. Paarden. Courses te Bussum. Niettegenstaande de concurrentie van de An.sterdamsche wielerbaan wa ren de paardemvedstrijden op 't land goed Cruys-Bergen bij Bussum, Zon dag door een talrijk publiek bezocht. Er werd mooie sport te zien gegeven. I. J u 1 i-p r ij s. Harddraverij 3e klas se, handicap, Prijzen 200, f 100 en f 50. Ie Jonge Yoël. eig. Tj. de Vries; 2e Nel- la. Niet geplaatst: Krylatina, Schaber- nack en Hans. Jonge Yoël 2100 M. in 4 m. 3 sec. II. Bussum-prijs. Flatrace Af stand2400 M Prijzen f 400, f 125 en /75. Ie Bilhton (Wienert), eto A. van Ho- buken; tweede Christiaan; derde Hele- ne. Niet geplaatst Arak. i *ï.e rï r S- Harddraverij 2e klasse, handicap. Prijzen: f 350, 150 en f 50. Ie Do Luitenant (Koster), rij der evenaar, 2430 M. in 4 m. 28 3/5 sec.; Polkan. 3e Electricity II. Niet. ge plaatst: Humph-Boy, Fanfare, Atlan tic, Herman en Ceres. IV. Tribune-prijs. Flatrace. Af stand 2000 M. Prijzen: f 400, f 175 en f 75. Ie Werda, eigenaar baron van Heemstra; 2e N. de Lady-Mayoress; 3e Cher-Amour. Niet geplaatst: Kilomètre Easton en Sea-Voyage. V. Cruysberge n-p r ij s. Hard draverij le klasse. Handicap. Mini mum-afstand 3200 M. Prijzen: 500, f 20 100 en 50. le Roberi-See-Steelo (Schippers(, eig. J. de Mol, 3325 M. in 5 mi. 41 sec.; tweede Sierra; derde Bes sie W. Niet geplaatst: Hirye. Bellwood! en Eddallah. VI. G r o o t e B u s s u m m e r S t e e- p 1 e c h a s e. Afstand 4800 M. Prijzen f 500, 175 en f 75. Zillah eerste, Selim tweede, en Lonely-Isle derde. Niet. geplaatst Native-Runner, ge- disqualificeerd Dusky Duck. Cricket. 's-Gr. C. C. bracht Ajax Zondag eene zware nederlaa^- toe met innings en 166. A. C. C. won van Volharding niet met 38 runs op de eerste innings, zooals gis teren door ons gemeld werd, maar met 29 runs totaal. De stand dér lekl. competitie is thans: Club o <1 's Gr. C. C., den Haag 7 6 0 1 12 Ajax, Leiden 8 6 0 2 12 Rood en Wit, Haarlem 7 5 0 2 10 A. C. C., Amsterdam 7 3 0 4 6 Volharding, Amsterdam 7 2 0 5 4 Victoria, Rotterdam 8 0 0 8 0 Letteren en Kunst. De Nachtwacht. De Nachtwacht hangt nu weer op zijn oude plaats in de Nachtwacht- zaal, in het vierkante zaaltje, dat wij onlangs beschreven, waarvan het doek eendonker bronsgroene kleur heeft ge kregen. Het stuk hangt daar rustig, geheel afgesloten van de buitenwereld ook er tegenover is een gordijn gehangen alleen boven het huisje uit ziet men nog wat van het verguldsel, waarmee de Rembrandt-zaal versierd is. Bij be dekte lucht had het stuk van middag het tamelijk goede licht., dat liet op deze plaats, wanneer er geen zon is, altijd heeft; hei licht valt er nu op uit een even lange strook maar wat smal ler dan vroeger, uit den Noorderhemel. Het lie ei, dat de commissie de plaat sing in Schutter- en Regeutenzaal heeft afgekeurd, vermoedelijk zal zij wel hetzelfde doen met deze nieuwe .plaat sing, die' aan het licht weinig veran derd heeft, al is de omgeving oneindig veel beter geworden. Het stuk wordt nu wat gedrukt door de breede scha duw van den omgebogen wand erbo ven. (Handbl.) Tolstoi*. De geneesheeren moeten nu bij Tol- stoï symptonen hebben ontdekt van kanker in de borstkas. Wie zajiii er aizoo op Glenave- lin? infarmjeerdle Mcrd&uirt losweg en sohijmbaar aondter eenige bijbö- zekere mijnheer Stocks, öiem je waarschijnlijk wel zult kennen. Arthur knikte bevestigend. En vender logee ren <iaar Ber tha Afflint en haar zuster. Thans was het Geor-ge s beurt, om goedkeunendl te knikken. De gees tige. scherptongi'ge Bertha was een bijzondere vriendan van hem. En dan is er ook nog een juf frouw W'ishajrt Alice W ïshart, deelde Lewie medle, zonder verder re commentaren. En als je nu mijn tante Egeriia eir nog bijtelt, dan heb je ze allemaal Arthur en George besloten bei den als bi' stilte overeenkomst, clat zij juffrouw Wishart, wier naam het laatst döor hun vriend werd uitgesproken, aan een nauw lettende kritiek zouden onderwer pen en inüusschem met geen enkel woord op haar zou dien zinspelen Wat is dlait toch een vreemde naam Bgerial merkte Arthur aan:. Ja hi.i komt miert dikwiils voor, stemde Lewie toe. Heb ik je nooit verbeid, hoe tante dien eigenJMjk gekregen heeft? Haar va der was rijk met ctochtere gezegend en aangezien de goede man een bo slist klassieken smaak had, noem de hij hen naar de Muzen. De Mu zen waren echter maar toereikend voor negen, zoodat hii. toen hij verrast weid met de geboorte van een tiende dochter, in groote moei lijkheid verkeerde. Hij probeerde het nu eens op een and;re manier en doopte het kind naar de nimf Egeria. Die naam klinkt wel wat zonderling, maar ik vind hem toch veel gezelliger dan Terpsichore. De drie vrienden staken een pijp op en inspecteerden met den nco- digen ernst de in d'e kamer aanwe zige hengels en geweren. Ik zie nergens souvenirs van je reizen. Lewie, zeide Arthur. Je zult toch stellig wel een heele- boel meegebracht hebben. Als je dhar belang in stelt, kun je je hart ophalen, sprak zijn gastheer, want ik heb een apar te kamer daarvoor ingericht. Ik vind het niet eigenaardig^ om ze hier, in deee omgeving te hebben. Als ik in Schotland ben. moet al les mij aan mijn geboortestreek, aan thuis herinneren. Je helt toch altijd nog zoo'n beetje naar dien sentime.nteelen kant over, amice, zeide Mordaunt, en George, die het voorgaande niet gehoord had', dacht, dat Arthur zijn vermoedens lucht wildie geven., en wierp laatstgenoemden daarom een bestrafte raden blik toe, waarvan de persoon, wien het gold, niets be greep. Toen Lewie een uurtje later aan den oever der beek zat en droome- rig voor zich uit staarde, zijn vrien den, zijn verleden voor 't oogen- blik geheel vergetende, dacht hij alleen aan een nieuw gevoel', dat alle ander.- in zijn binnenste begon te overhei' oh..vü. Al ziin denken werd hoe langer hoe meer in be slag genomen door Al'ice Wishart. Hij hield zichzelf telkens en telkens weer voor, d&c hij niet verliefd was op haar dat hij nooit verliefd' op haar zou worden., omdat hij voor iets anders bestemd wasdat hij het meisje alleen, maar lief en aar dig vond!, evenals alles, wat jong en onschuldig was. hem aantrok. Maar zonder dat hij ziich beider hiervan bewust was. oefende zij reed's grooben, invloed op hem uit. Hoe zou zij di't vinden Wat zou dat haar bevallenwaren zin non, dikwijis uitgesproken door de tong zijner verbeelding. Een eigen aardige bekoring ginie van haar uit: haar gezelschap boei d'e hem, maar dat hij zeh ooit door den god der liefde zou laten ketenendit was iets. dat hij hardnekkig ont kende. In do buurt van dc Schaapskooi heerschte dien dag een ongewone drukte. De kleine omheinde ruim te buiten den eigenlijken stal stond volgepropt met schapen en in de schuur zaten een ©tuk of twaalf horder? op lage banken, elk met een tegenstribbelenden ooi tusschen zijn knieën, terwijl de vloer om he.n heen met scheerwol bedekt was. Aan een toestel in een; der hoeken, dat aan een galg deed den ken, waren groote zakken opge hangen, welker inhoud! langzaam in volume toenam. Boven een hout vuur hing een ketel. Telkens weer werd <er eon pas geschoren schaap met een giroote E op den linker schouder gemerkt en: dan naar haar naakte lotgenooten gestuurd. Hon den lagen genoeglijk in. het zonne tje te slapen en nieuwsgierige kin dergezichtjes gluurden door de omheining been. Tegen een der buitenmuren van de schaapskooi in een hoek onder een afdak, stond een tafel voor die schaapscheerders gedekt, waarop natuurlijk de ge bruikelijke a'.e niet vergeten was. Het luid geblaat dier schapen, af en toe afgewisseld' door hondenge blaf. en het zwaar gegons der pra- bende en lachende mannenstem men., klcmik Lewie en zijn vrien den rèecte van. verre tegen. De jonge landheer en zijn gasten sprongen over de omheining heen en werden daarbinnen, met onbe dwongen hartelijkheid begroet. Haystoun scheen eiken herder bij zijn naam te kennen, en had voor ieder een vriendelijk schertsend woo id over* dat blijkbaar, te oor- dëelein naar het daardoor venvekte gegrinnik, in goede aarde viel. Waar is mijn bankje,Yed? riep hij. Ik dien toch ook een hand je te helpen bij het scheren ran mijn eigen schapen? Do aangesprokene stond op en haalde een driehoekig krukje. Le wie pakte een ooi beet, legde het dier op den rug en rieo om een schaar. Meft -roote handigheid be gon hij het schaap te schereai. Hij had niet. eens veel meer tijd noo dig voor het werk dan de man nen van het vak. Plotseling kwamen van den ach- tergrond twee jongens te voorschijn schieten,. Tam en Joch. Laat stro noemde had' zijn huis uitgetrokken en zijn, gescheurde hemdsmouwen om ges laser».- zoodat zijn stoere, ver bruinde armen zichtbaar waren. De menschelijke coMie" scheen het zóó te kunmen schikken:, dat, hij nuen dan eens vrijaf nam. want hij was op zijn Zond'agsch en zag er voor ziin doen heel kranig uit."Hei tweetal vleide zich naast Lewie op den grond neer als trouwe honden1. De mannen praatten vroolijk en opgewekt, voornamelijk over scha pen en den koelenden prijs. Wel, Tam riep Lewie plot seling. Wat ben jij netjes van daag Waarom is dat 't Is vanmiddag feest van de Zondagsschool, luidde het ant woord. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2