Vervolg Stadsnieuws. Stukken van den Gemeente raad. De jaarwedden van het op 1 Januari 1802 in dienst zijnde onderwijzend per soneel worden bepaald als volgt: lo. de onderwijzersfessen), die op 1 Januari 1902 reeds den rang van plaats vervangend lioofd bezitten, genieten, ongeacht liet bepaalde sub 1 lett e, met dat tijdstip eene jaarwedde van f 1300, f 1400 of f 1500, naar gelang zij nog niet- of reeds den 40-jarigen of *60-jarigen leeftijd bereikt hebben. Als dan vervallen de met dat tijdstip door lien genoten wordende toelagen, en verboogingen voor bij-akten. 2o. de jaarwedden van de onderwij zersfessen) eerste en tweede klasse, welke op 1 Januari 1902- bij bet open baar onderwijs werkzaam zijn. wor den naar den sub I lett. b, le alinea, en lett. c benoemden maatstaf en be houdens de uitzondering, hierna ge noemd sub 3o, geregeld naar bet aan tal hunner dienstjaren, gerekend van den tijd waarop zij zijn bevorderd; of aangesteld in den rang, dien zij op dien datum bezitten. 3o. de jaarwedden van de onderwij zersfessen) tweede klasse, welke op 1 Januari 1902 bij het openbaar onder wijs werkzaam- en langer dan één jaar in het genot zijn van bet vroegere ma ximum der jaarwedde ad f 650.zul len met dat tijdstip, ongeacht verhoo gingen of toelagen, eene jaarwedde genieten van f 675.Zoo zij twee ja ren of langer een maximum-jaarwedde genieten, bedraagt- hunne jaarwedde met 1 Januari 1902 700. 4o. De toelagen, door onderwijzers (essen tweede klasse op 1 Januari 1902 Senoten wordend krachtens het bepaal- e sub I lett. ondergaan tep^wolge- van de verhooging der jaarwedden tot f G75.of 700.als gevold dezer nieuwe regeling, geene verminden- en ook bliift de op dat tijdstip genoten wordende toelage voor akten, niet ge noemd sul) I lett. g, h en i van kracht. 5o. De jaarwedden daaronder ook begrepen de verhoogingen voor hoofd- of bij akten van het op 1 Januari 1902 in dienst zijnde'onderwiizend per soneel zullen tengevolge van deze re geling niet mogen dalen onder het met dat tijdstip genoten wordend bedrag. III. Te betalen hetgeen volgt a. De verhooging der jaarwedden van de onderwijzersfessen) zoo wegens diensttijd genoemd sub I lett. r als tengevolge van het verkrijgen van ak ten, gaat, nadat zij hun is toegekend in op den eersten dag der maand vol gende op die, waarin een jaar dienst is volbracht, of de akte is verkregen. Deze bepaling geldt eveneens voor de toekenning eener toelage, genoemd sub I lett. e, zoodra een 28-jarige- of oudere mannelijke onderwijzer in het huwe lijk is getreden of een gehuwde man nelijke onderwijzer den 28-jarigen leef tijd heeft bereikt. Die toelage houdt op met den eersten dag der maand, volgende op die, waar in het huwelijk is ontbonden. b. Bij benoeming van eene(n) onder wijzerfes), in dienst der gemeente, aan eene andere school der gemeente, blii- ven de aan zijne (hare) dienstjaren te ontleenen aanspraken van kracht. c. Voor de verkrijging eener verhoo ging wegens dienstjaren, komt uitslui tend in. aanmerking het aantal dienst jaren in den rang, waarvoor de ver-, hooging kan word'en toegekend. d. Wanneer de benoemde later ont slag uit zijne betrekking mocht verzoe ken, zal het eventueel te verleen en eer vol ontslag niet vroeger ingaan dan twee maanden na den dag, waarop het verzoek daartoe is geschied, tenzij vóór dien tijd in den dienst kan worden voorzien. IV. Dit besluit treedt in werki ag den len Januari 1902, met welk tijdstip de bepalingen, gemaakt sub I lett. b—h, en sub II en III van het besluit, "vast gesteld in de vergaderingen van den Raad van 1 April 1896 no. 12 B en 27 Mei 1896 no. 11, worden ingetrokken. Gevelbekroning. In ons vorig nummer hebban wij <ïen uitslag medlegadteeAdj van dan gevelwedstrijcl alhier. Voor dien prijswinmer, dien bear J. Londtau is dit resultaat een groot© voldoe ning. In weerwil van zijn jeugd (hij is pas 29 jaar) treedt hij nu als bouwkundige opeens op den voor grond; en de onderscheiding is des t© vereer-smder, omdat za is ver kregen in concours mat bekwame .architecten en toegewezen' door vakmannen van erkende bekwaam heid. Het bekroonde penceel in de Ko ningstraat 37 is dat van den' bak ker, den beer Brakenboff. Met zijn zeer eenvoudige doch smaakvolle behandeling maakt de gevel een zeer f.naaien indruk. Men moet het maar eens gaan zien. Arrondissements- Recht bank te Haarlem. Zitting van Dinsdag 30 Juli 1901. Heden had zich voor de Haarlemsche rechtbank te verantwoorden Gerrit Jo hannes Bernardus Bontje, ri jaar, hoofd eener bijzondere school, wonende te Oudewetering (Alkemade), Ier zake dat hij in die ^emeente op of omstreeks 23 Februari 1901 den knaap Jan Mars opzettelijk gewelddadig heeft tegen het hoofd geslagen en verwond en onmid dellijk daarop nogmaals opzettelijk heeft geslagen; ten tweede op een dag in den zomer van het jaar 1900 in of omstreeks Juni. den knaap Teunis Cardol opzettelijk gewelddadig met de hand en met een klomp, althans met een hard voorwerp heeft geslagen. In deee zaak waren 10 getuigen gedagvaard. Uit de verklaring van den arts, den neer W. H. C. G. Keijzer, die het knaap je Mars, dat den tweeden Pinksterdag bedlegerig was geworden, had behan deld en onderzocht-, bleek dat, hoewel hij eerst gemeend had dat het typheuse koortsen waren, hem later was geble ken. toen hij vernomen, had dat het hoofd vóór eenigen tijd moest zijn be- leedigd, dat het knaapje aan de linker slaap zeer pijnlijk was. De ouders ver klaarden dat. hun zoon op 23 Febr. 1.1. was thuis gekomen, eenigszins suf en met een blauwe streep aan het hoofd en dat dit het gevolg was van een van den hoofdonderwijzer, dien de knaap ontvangen had, omdat b:: wei- g7erde mee te zingen. De hoofdonder wijzer door den vader later over deze mishandeling onderhouden, beloofde in 't vervolg niet. meer te zullen slaan, doch toen wist ik nog niet. zeide de vader, dat mijn zoon reeds zulk een leelijke klap te pakken had.. Want van dien datum af is hij niet meer dezelfde geweest. De vroolijke, levenslustige, gezonde jongen van vroeger, werd lang zamerhand een bleeke, suffe, stille' knaap, die nu en dan last had van neusbloedingen. Den tweeden Pinksterdag de knaap eaan liggen, en na dien tiid is hij met den dag achteruit gegaan, tot dat hij in 't begin van Juni is o-estor- ven. Uit de verklaring van den onderwij zer P. Delijman bleek dat hij op 23 Febr. had hooren slaan en schreeuwen en dat het zusje van Jan Mars was gaan huilen, blijkbaar doordat 7'i de stem van haar broertje hoorde. Meer kon deze getuige niet verklaren. Wat de mishandeling van het tweede knaap je Cardol betreft, uit de verklaringen der getuigen bleek dat ook deze nog al ernstig was geweest .hetgeen door het knaapje bevestigd werd. Bekl. zeide zich niet bewust te zijn, te hebben mishandeld, doch wel de knapen te hebben gekastijd, het' volgens de wet geoorloofd is. Hieruit ontspon zich een kort debat tusschen den president der Rechtbank en bekl. over opvoedkunde. Het O. M. zijn requisitoir lemende wees er op hoe de Christelijke school te Alkemade was een school, waar de jeugd opgevoed wordt in christelijke maatschappelijke deugden door middel van slaan, een school, waar onder de vermomming van tuchtiging beulswerk wordt verricht. Waar toch in de wet staat het dat tuchtiging geoorloofd is. Nergens, het is een verkeerd begrto Over de zaak zelve sprekende, noemde spr. deze eene hoogst treurige. Het hoofd heeft te weinig zeifbeheersching getoond en is als een soort tyran opge treden. Was hier het bewijs van mis handeling met doodelijken af ie spr. zou niet aarzelen 1 iaar gevangenis straf te vragen, doch nu de deskun digen niet kunnen bewijzen dat de dood het gevolg is van de mishandel ing zal spr. dit eenigszins in aanmerking nemen, en vroeg Z.E.A. beklaagdes schuldigverklaring aan hoogst ernsti ge mishandeling tweemaal gepleegd en vorderde 10 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. E. Belinfantc van *s-Gravenhage begon zijn welsprekend pleicfooi met eene herinnering aan de feiten. Hiï betoogde niet te begrüoen dat het tweede geval Cardol is getrok ken hij het geval Mars, waarom eigen lijk de zaak draait. Het slaan f>~' hier gedaan is, is geen mishandeling ge lijk het in den algemeenen zin ia Ont aarding van een geoorloofde kastijding- is in de dagvaarding niet laste ge legd, wat echter behoorde, omdat slaan wel in den gewonen maar niet in dezen zin misha- -• be- teelcent. Voorts betoogde spr., dat in een Christelijk onderwijzer voor wien den tekst der spreuken TuclW- uw zoon gij zult zijn ziel van de hel red den". voorschrift is, en. die weet, dat de ouders dezelfde levensbeschouwing zijn toegedaan, het slaan niet als een misdrijf is aan te rekenen Hij wijst er op hoe van eene onbetee- kenende kastijding door allerlei ge praat van moeders en buurvrouwen een heel verhaal is gemaakt, hoe de re- moederen over eoi weer opgewonden zijn. ?oo schreef de „Meerbode" dat de jongen Mars enkele dagen na het slaan overleden was, terwijl d.it eerst eenige maanden later geschiedde. Het bloeden van den. knaap verklaart spr. uit een stooten tegen de deurknop of tegen de pomp, dat het een -evolg zou zijn van beklaagdes opzet of ook maar van schuld, acht pl. volkomen onbewezen. Niet anders is bewezen, dan dat er en kele klappen zijn gegevc- Is dit vergrijp tegen sarrende jongens nu zoo groot? Neen. Waar het hoofd, dat voorheen, in aanzien was, door de verschillende praatjes, reeds genoeg gestraft is; waar een geheel huishou den, dat tot nu toe gelukkig was, door zijne veroordeeling eal ten ondergaan, daar vraagt pleiter met vol vertrouwen aan rle rechtbank om bekl. slechts eene zeer geringe geldboete op te leggen. Schaken. De uitslag van die onbeslist ge- bleveo part.ij.en in de 10e rondte- is Esser Te Kolsrté Exnier 0Lemen. 1. Blieijk-mans 1Mteiners 0. Van dte 11e ronde is die uitslag Loman 1Bleijkmans 0. Te Kolsté 0Exmer 1. Manmjieimer v. Foreest De einduitslag van dien Interna tionalen wedstrijd is 1ste prijs Mat met 7 punten; 2de prijs Leussen met Gj punten3e van Foreest met 6 punten4e Exniea* met 5 punten; die 5e en Ge prijs werden gedeeld door Loman en Mannheimer, die beiden 4J punt hadden. De kermis. Het kermisvermaak nadert en de kermisgasten komien al. Op d'e Turfmarkt, op die Botermarkt, op de Groote Markt beginnen ze al te bouwen, eien warm werkje in de- Binnenkort zullen ook dl© veel kleurige bleetten van de spectaole- ecmoeauen ai om warden aangeplakt. In de Vereenti'ging komt een ge zelschap onder directie van den heer Stroober uit 'Rotterdam! met een veelbelovend programma. Men leze maar Do-Mi-Sol-Do, die voornaamste Musicalisobe Glowns en Excentri citeiten, bijgenaamd ,,de Parijsche Grappenmakers". 5 personen. Les 3 Bourdons, buitengewone Acrobatische Kunst-Productin Duo Paulus. eerste HolLandsche Duettisten a Transformation. Ge heel nieuw repertoire. Original Troupe Yamamoto Ja- panneezen, in hun verbazingwek kende Equilibristische Evoluties. B^t beroemde Dellga's Dames Zang-Ensemble. Les Frères Richardinis, Gymnas tische Potpourri, van het Casino Algeu\ Afrika. De heer Nico de Haas, de ver maarde Holl. Karakter-Komiek in zijn nieuwe créaties. Kosobra Familie. Les Gélèbres Balancseurs, o. a. ba-lanceeren o- de voeten. Herr Charlton. Instrumentalist, et Imitateur. La helle LiMÏ. Mysteriös Wonder SensatiafleHst Elektrische Licht- Effecten Osrani's Troupe, (6 personen), Pantomime-Gezelschap. Groot lach succes. Nader meer over 'de kermiis. De hoofdprijs van de Haarlemsche paardenloterij ia in den Haag geval len. De gelukkige winner heeft zijn prijs ook reeds weder verkocht. De stakiDg. Het was gisterenavond vol in ..de Kroon", waar de opperlieden en metse laars vergaderden in verband met de staking van den houw der lichtfabrie ken. De secretaris van het hoofdbestuur van den Opperliedenbond opende met een woord van welkom, waarin hij dank en hulde aan de metselaars bracht voor hun betoonde solidariteit en aan de grondwerkers. (Applaus.) Het deed spreker genoegen dat nu eens een flink voorbeeld van krachtige or ganisatie gegeven werd. Spr. beweerde dat in bet café Bom bij Huizen door den heer Van Rijn en zijn „confraters", de Huizers halfdron ken zijn gevoerd en met velerlei mooie praatjes zijn omgekocht, o. a. met de belofte van driemaal daags een bor rel. De spreker protesteerde hiertegen ernstig en het verwonderde hem dan ook niet dat bereids de helft van de arbeiders die men onderkruipers-dien sten had willen doen verrichten, door overreding terugkeerden, en de ande ren toen ze inzagen, dat ze om den tuin waren geleid, eveneens -»ngen. Eveneens gelukte het om zeven rnenschen uit Bussum, nog voor ze Haarlem hadden gezien, tot teruggaan te bewegen. De Spreker hoopt dat de Haarlem sche opperlieden en metselaars een parig den strijd zullen voeren met het oog op voorbeelden in andere steden, o. a, Amsterdam gegeven, waar loonen van 30, 40 en 50 cents worden bedon gen. Hierna kreeg de heer Van Z o m e- meren voorzitter van het N. A S. het woord. Spr. hoopt en gelooft, dat hij niet noodig heeft moed in te spreken, want de opperlieden en metselaars hebben blijk gegeven nog lang niet moedeloos te zijn. Toen van patroons-zijde men naar Huizen ging. had men er geen besef van wat het bcteekent solidair te zijn, en men heeft buiten die solidariteit be rekend, toen men dacht Maandag te zullen kunnen metselen. De groote waarde van deze staking steekt hierin, dat de arbeiders aan hun ketenen gaan rammelen. En, vraagt men is deze staking gemotiveerd, dan zegt Spr., alle staking is gemotiveerd, zoo lang de arbeiders den loonstrijd voeren en het tot een rnenschwaardig bestaan nog niet hebben bereikt. En wat beduidt de eiscli, waarom deze staking gaat! Drie cent per uur meer loon, zegge drie cent. En dat, terw' wanneer wij en onze crezinnen 's winters verkleumen van koude, er anderen zijn, die 's winters-avonds schatten geven voor vermaak en le vensgenot. Voor liefhebberij, zei spreker, staakt niemand, doch stakingen worden ge boden omdat de arbeiders niet hebben wat voor het allereerste levensonder houd noodig is. De onderkruipers kunnen steeds re kenen op de vriendschappelijkheid van den patroon, maar, zeide de heer Van Zomeren, o, wee, laat ze oppas sen. Wanneer de onderkruiperslij d voorbij is, d'an vertoont zich de pa troon weer in den echten patroons- vorm, en dan worden de arbeiders weer getrapt. Spreker waarschuwde ten sterkste om nu onmiddellijk toe te geven, om dat dan de zweep dubbel hard neer zal komen, doch hij vertrouwt dat dit ook niet zal gebeuren en zal van zijn kant door het gansche land propagan da maken en beurzen trachten te ope nen. De heer Van Zomeren schetste het verloop van de metselaarsstakimr te Vlissingen, en hoe daar, doordat die metselaars waren aangesloten bij den bond en de bond bij het N. A. S. ei 12 tot 14 duizend man achterstonden, en bracht ook de bekende staking der cartonnage-werkers te Leeuwarden in herinnering. Spreker wees er op hoe alleen door kracht der organisatie overwinningen kunnen bevochten worden ©n behou den, en dat. te Haarlem het „metse laars en opperlieden- vereenigt u" te vergeefs gesproken is. Geloof en po litiek doet arbeiders, die een van zin moesten zijn, tegenover elkaar staan en dat moest niet. Te zamen voor de belangen strijden. F.n <te groote kracht der organisatie begrijpt men niet, en men onderkruipt elkaar en maakt, ru zie. en de bazen varen daar wel bij. Krachtig en met voorbeelden werd door den heer Van Zomeren het nut en de noodzakelijkheid' van organisa tie uiteengezet. Spreker wees cr op, dat wanneer deze staking mocht worden verloren, wat hij niet gelooft, dit een verlies is voor de gansche arbeiders-beweging in Haarlem, want het is niet de op perman of metselaar die staakt, maai de werkman! Spreker vermoedde, dat» van pa troonszijde verschillende trucs zullen worden gebruikt, door bijv. de vrou wen te bewegen hun mannen van sta ken af ti- brengen, verdeeldheid) te zaaien, enz. Met het vertrouwen uit te spreken dai. wanneer het parool is: één voor allen en allen voor één. de staking zal worden gewonnen, besloot de heer Van Zomeren zijn rede. Ten slotte kreeg de r Nat, secre taris van het hoofdbestuur van den metsclaarsbond het woord. Ook deze spreker wees er on dat de tijd daar is om te organiseeren, wat zoo lang reeds werd verzuimd. Wat zou er een kracht kunnen wor den ontwikkeld, wanneer de organi satie hier sterk was, wanneer er geen steen op den anderen werd gelegd, voor de cischen bij den bouw der lichtfabrieken werden ingewilligd. Spreker hoopt dat de metselaars van Haarlem zich zullen organiseeren in een vereeniging, die zich zal aan sluiten bij den bond, en ook dat de metselaars vol zullen houden en niet wei-ken met opperlieden, die niet reeds hebben gewerkt aan de lichtfabrieken. F.n den opperlieden riep hij ook toe, blijf trouw aan elkander. De heer Van Zomeren spoorde ten slotte nog tot kalmte aan. en om in deze dagen geen café's te bezoeken. De heer Nat stelde nadat de voor zitter de vergadering nog even een opwekkend woord had toegesproken, de volgende motie: „De groote vergadering, op 29 Juli in „de Kroon" gehouden, besluit, dat geen opperman noch metselaar aan het werk zal gaan, voordat de eischen zijn ingewilligd," welke motie met ap plaus werd aangenomen. Wij laten deze bewering, 'evenals trouwens het geheele betoog) voor re kening van den spreker, die speciaal er op "anadrong. dat de verslaggevers die in bun relaas zouden opnemen. REDACTIE. Wij vernamen van werklieden-zijde, dat de grondwerks en timmerlieden veertien dagen lang gedaan hebben gekregen, hetgeen echter van de zijde der directie beslist werd tegengespro ken. Zandvoort. Raadsvergadering. In de Maandagavond! gehouden openbare Raadsvergadering, waar bij afwezig waren de haaren P. van dier Mei je en G. van Toombergen, werden, na opening dier vergade ring door den voorzitter, die notu len van hei verbandtelde in die vo rige vergadtering gelezen en na eene wijziging goedgekeurd. Daarna werd medegedeeld! a. dat bij Ron. besi. van 8 Juli jl. No. 38 goedgekeurd is de veror dening ifrt heffing eener directe belasting naar het inkomen in deze Gemeente. b. dat Heeren Gedeputeerde Sta ten de goedkeuring hebben ver leend, lo. aan het raadsbesluit van 9 Mei jl. No. 6 tot verkoop van eend gen grond! aan den heer G. F. G. Roest 2o. aan het kohier van den Hoof- delijken Omslag, dienst 1901, vast- ïsteid 30 Mei 1901 3o. aan het raadsbesluit van 28 Juni jl. tot het doem van af- en over schrijvingen op de begrooting van uitgaven, dienst 1900. c. dat Heer en Ged. Statiën mach tiging verleend' hebben tot het' be talen van 23 vorderingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1900. Een en ander aange nomen voor kennisgeving. Op een request van d'en heer D. H. van Ingen alhier, cm aangesteld te warden tot desinfecteur. wordt besloten B. en W. te machtigen mat requ'estrant in onderhandeling dienaangaande te- treden. Een ingediend request van dte hoeren J. J. F. F. Muller en H. Siegimund tot het goedkeuren van een stratenplan op terreinen, sre- legee ten zuiden van den Hoogweg, kadastraal bekend onder sectie C Nas. 722, 723, 1158, 800, 801, 802, 804 enl227 en seciie A Nco. 2815 en 2844, werd gesteld in haaiden van B. en W. om praeadvies. Door d'en heer F. Zwaan, be noemd Md van den' Raad, was een verzoekschrift ingezonden hem, als medeaanniemer met den heer O. Schrikkema van het verbouwen en bijbouwen der School aan het Schoolplein, te ontslacLn van zijne verdere verplichtingen nopens dat aangenomen werk, zullende dte heer Schrikkema voornoemd alle verdere verplichtingen alleen op zich nemen. Tevens werd verzocht goed te keuren dat, als borg zal op treden in dte plaats van- den' heer J. van den Bos, eveneens benoemd tot lid van den Raad, de heer Jb. van der Wuff Wan. De voorzitter deelde mede. dat bij het college van B. en W. geene bezwaren bestaan' het verzoek in te willigen, doch wenischte dat de Raad eveneens de goedkeuring daaraan zou hechten. De vergadering verklaarde geeme bezwaren tegen de inwilliging van het verzoek te hebben. Op een verzoek van den heer B. Augurkiesman te Amsterdam om op bet strand eenle tent te mogen plaatsen tot verkoop van sigaren, enz. werd met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Van H. v. d. Putten en 7 andere inwoners was een request ingeko men, inhoudende klachten over een varkenshok van den heer A. van der W-erf f. Daarbij werd over gelegd een rapport van den Inspec teur van Politie. Na eenige besprekingen werd be sloten B. en W. te machtigen met den heer v. d. W. in onderhand© ling te treden, ten ©inde aan de be- •zwaren van requestrantem tege moet te komen, daar die algemeen beschouwd werden *ie-ev gegrond te zijn. Aan de orde was het onderzoek dc-r geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden. Staande de verga dering werden die door die heeren Draijer en Driehuijzeqi nagezien en in orde bevonden, waarna tot de toelating van dte heeren M. Koning en J. van den Bos voor de periodie ke verkiezing en van de. heeren J. Bakkenhoven J. van Duivenbod-en, vullingsverkiezing besloten werd. F. Schaap en F. Zwaan voor die aan- Op verzoek werd aan den heer I. van Marle vergunning verleend achter zijn perceel aan die Haar lemmerstraat 15, tot wederopzeg- gens toe eente verzamelplaats van mest en vuilnis te houden, met in achtneming van het bepaalde bij art. 108 der algemeene Politie-ver ordening. Daarna werd door B. en W. den Raad aangeboden de rekening dier inkomsten en uitgaven dlezer Ge meente over het dienstjaar 1900. Tot ltedten der commissie tot het nazien dier rekening werdten be noemd de heeren C. Draijer, P. van der Mije en. Jb. Slagveld'. Na gehouden stemmingen, en her stemming werd bij loting tusschen dte dames M. Volger te Aan sterdam en M. S. Hoeksema te Haarlem, de eerste benoemd tot onder wijzeres bij het openbaar lager on derwijs alhier op eene jaarwedde van. 500.ingaande 1 September aanstaande. Buiten die benoemden stond op d-e voordracht Mej. A. G. Klooko te Haarlem. Naar aanleiding van een schrij ven van de hoofden der school om trent het geven van het ondierwijs in de handwerken buiten de gewo ne schooluren werdten breedvoerige besprekingen gehouden. De voor zitter beaamde de wenscheüj kheid van bedoeld voorstel, doch was, met het oog op de gemeente-finan- ciën van oordeel voorloopig daar in niet te treden, daar toch zulks eene uitgave van minstens 500. zou vereischen. De heer Draijer kon zich mot het rapport van de hoofden1 dle-r school zeer goed vereenigen, omdat z. i. dlaardoor het onderwijs in de hand werken meer nut zoude hebben. Ook de beer Koning achtte het be slist weansdhelijk, dat het voorstel van de schoolhoofden werd aange nomen, al mocht daardoor dan ook meer besteed moeten worden voor het onderwijs. De heer Driehuijzon vereenigde zich met het voorstel van den voorzitter en was van oor deel, om aanvankelijk het bedoelde onderwijs gedurende de gewone schooluren te doen geven. Mocht het later blij'ken, dht bet belemme rend op het andere onderwijs werkt, aisdfain kosn zulks veranderd worden. Ook de beer van dter Werff was het daarmede eens. De voorzitter bracht daarna in stemming om het onderwijs in dte handwerken buiten de gewone schooluren te houden, over wielk voorstel de stemmen staalden' Vóór stemden die- heeren Draijer en Koning, tegen die beerem v. d. Werff en Driehuijzen. De heer Slagveld bleef buiten stemming. Het voorste! werd al zoo aangehou den tot de volgende vergadtering. Na uitgebracht praieadvies door B. en W. werd aan den heer A. Molenaar verkocht het kadastrale perceel grond! sectie C No. 94, ter grootte van 13 c.A., tegen 0.50 per o.A. onder voorwaarde, dat die eigenaar van het kadastrale per ceel sectie C No. 118S ten allen tij de recht van overgang over dat perceel moet verleenen valni af het kadastrale penceel sectie C No. 97 naar d'e Pakveldsrtraat, kadastraal bekend' onder sectie C No. 1187. Daarna werd' die vergadering ge sloten. wilde redden, bekwam daarbij ernsti ge brandwonden aan gezicht en han den. Paarden. Te Parijs is bij de wedrennen een schandaal voorgevallen, waarover in do sportwereld druk gesproken wordt. Voor ongeveer twee maanden won een paard tot ieders verbazing een ra ce. Deze overwinning was zoo buiten gewoon, dat een onderzoek werd in gesteld, en het bleek dat een mystifi catie had plaats gehad, een omruiling van paarden. Dank zij dit onderzoek heeft men ontdekt dat er een heele ben de is voor de „exploitatie" van het veld: De leden van deze vereeniginc be dienen zich van trucs en trachten voor al eenige rijke jonge lieden af te zet ten. Bij deze bende zijn bekende perso nen. Men noemt vooral een drietal, die, nu buiten Parijs zijn, een bankier, die verdwenen is. een zekeren Xher haaldelijk gedisqualificeerd en die. na gevangen gezeten te hebben en weer in vrijheid gesteld to zijn, tegenwoordig aan boord van een jacht langs de Hol- landsche kust kruist. Men zegt dat een bevel is uitgevaardigd om hem ie ar resteeren. En dan is een bekende baron, naa> men zegt, reeds gearresteerd. Deze moet bekend hebben, dat een van hen een kamer bezat, Avenue d'lé- na, 23, waarheen de slachtoffers ge lokt werden. Onder deze slachtoffers worden ge noemd een Pool van adel, opgelicht voor 70.000 francs, een Rus voor 75.000 francs, een Antwerpenaar voor 17.000 francs en een onbekende voor 68.000 franca Ook anderen, Russen, Belgen en Engelschen moeten slachtoffers van deze bende geworden zijn. Vervolg Nieuwstijdingen. Geboeid. Door de politie uit Middelburg zijn Zondag enkele matrozen van het te Vlissingen liggende pantserdekschip „Utrecht" geboeid aan boord gebracht. H. D. Kramer, t Zondag is te Amsterdam in den leeftijd van 61 jaren overleden de heer II. D. Kramer, in leven directeur der Nederl.-Indische landbouwmaatschap- Pij. De overledene stond ia Amsterdam, in de handelswerld, bekend als een specialiteit op het koloniale cultuur gebied. De begrafenis zal Woensdag plaats hebben op de begraafplaats Nieuw- Eik-en-Duin te 's Gravenhage. Z. A. S. M. Uit Amsterdam wordt aan de Fin. Times geseind: De Neclerlaudsche regeering heeft diplomatieke onderhandelingen geO' pend met de Portugeesche rct'eering over de betaling aan de Ned. Zuid Afrikaansche Spmij. van vergoeding voor de in beslagneming van rollend materiaal van de Mij. te Lourengo Marques, en de overhandiging daar van aan de Engelsche militaire auto riteiten te Zuid-Afrika. Aangehouden. Te Scheveningen zijn gisteren vier vreemdelingen aangehouden, die ver moed worden te behooren tot een inter nationale dievenbende. Uit ingewon nen information bleek dat een paar dezer personen, die zeer net als heer gekleed te Scheveningen vertoefden, in België zeer slecht bekend staan en daar te lande ter zake van verschillen de misdrijven als oplichting, valsch- heid in geschrifie enz. herhaaldelijk veroordeeld zijn. Het viertal is than; over de grenzen gebracht. Brandwonden. Te Langenberg bij Oudenbosch is de hofstede van Otto den Broek door den brand vernield, niets kon ge red worden. Men vermoedt dat de brand ontstond door hooibroei. De 17 jarige dienstbode die nog een eu ander U leest toch ge- jregreld het Feull- heton van „Maar- jlem's Bagblad"; Burgerlijke Stand. Bevallen 27 Juli C. A. AronsPrins z. 28. J. M. A. Folkertsvan Iienlen d. C. W. van GroningenSchildwacht z. 29. A. M. Brandtde Boer d. C. E. HeijermonAnsJijn z. T. Smulders Marchand d. M. L. OdenthalKlingen z. J. JacobsonSturkop z. M. A. J. TroussetStoffels d. .30. T. de Jong Tolman z. Overleden 2S Juli J. M. Soellaart 4 md. d. Vogelkoopsteeg. 29. C. F. Kok 50 j. Rozcstraat. Muziekuitvoering. 26e Muziekuitvoering, op Woensdag; 31 Juli, des avonds te 8 uur. door het Haarlemsch Muziekkorps. Dir. luit... kapelmeester C. P. W. Kriens. 1. „Unter dem Friedensbanner," Marsch, Nonawiesky; Ouverture ..Le Barbier de Séville", Rossini; 3. La plus belle," Valse. Waldteufel; 4. Gran de fantaisie „Maritana" Wallace; 5. Ouverture „Raymond". Thomas; 6. „Wien mein Sinn", Walzer. Strauss. 7. Fest-Polonaise, Kuhnen; 8. Potpourri op Italiaansche Volkszangen, Per- clrotti. Gemengd Nieuws. De bliksem ingeslagen. In Pal au in Zwitserland luidden, gedurende een onweer, een aantal kin deren de torenklok, wijl dit, naar het volksgeloof, den bliksem afweert. Des- niettemin sloog de bliksem in en dood de vier kinderen op slag, terwijl vijl anderen zwaar gekwetst werden. Voor een gebroken neus. Mevrouw Nitod, die onder het pseu doniem van Vera Starkoff diverse re vues gepubliceerd heef, ging op een winteravond in 1899 van den schouw burg huiswaarts. Zij was gezeten in een rijtuig der „Compagnie es voi- tures du Grand Hotel." Bij de avenue d'Iéna aangekomen, ontmoette men een stoommachine, die ontzettend veel geraas maakte. Het paard schrok en sloeg op hoi. De koet sier werd van den bok geslingerd en kwam vrij onzacht op het plaveisel to land. Wat Vera Starkoff betreft, na eenig aarzelen, wilde zij een poging wagen om uit het rijtuig te springen. De sprong faalde echter, zij schoot een tiental meters over de keien voort en deed bij haar val eenige ernstige ver wondingen op. Haar neus brak als glas. wat een hoogst onaangename be zoeking is vooreen jong. mooi vrouwtje Met het oog op dit accident, heeft zij een eisch tot schadevergoeding tegen de maatschapp:: ingediend. Bij monde van mr. Bilhaud Duroyet beantwoordde deze de argumenten van mr. Azena, die de eischeres vertegen woordigde. door op te merken, dat. er geen sprake was van aansprakelijk heid, omdat wanneer ecnqrzijds het ongeval te wijten was aan het op hol slaan van het paard, dit het gevolg was van de toevallige aanwezigheid der stoommachine en dat anderzijds Vera Starkoff een onvergeeflijke onvoorzich tigheid had begaan door uit het voer tuig te willen springen. Maar het gerechtshof was van gansth andere meening. Het verklaarde dat, wanneer Vera Starkoff het rijtuig wilde verlaten, zij dit uit gegronden angst deed en dat het op hol gaan van het paard niet mag beschouwd worden als .orcc-ma- jeure, daar de paarden in Parijs zoo goed gedresseerd moeten zijn, dat het geraas van een machine voor hen geen reden tot schrik zij. De eischeres had 15000 francs scha devergoeding gevraagd; men stond haar 7000 francs toe.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3