Mej. Itterson, Vlaardingen, idem, 3 pei-s. G. Verkleij, Amsterdam» Villa Zorg vliet, 5 pers. Fam. Irwingbrown, Rotterdam. Vil la Daisy Bell. 6 pers. Mej. i\t Brink, Amsterdam, Villa Wilhelmus, 7 pers. M. L. Gelbke, Arnhem, idem. Fam. Citroen. Amsterdam, Gast huisplein no. 1, 3 pers. Mevr. Gerton idem idem 2 pers. Fam. Frank, idem idem 5 pers. F. Everard, idem Pension Sans Sou- ci, 2 pers. Fam. Diemon, Groningen, Villa Zorgvliet, 3 pers. Fam. Van Bommel, Amsterdam, Pakveldstraat 4. pers. Velsen. Openbare vergadering van den raad der gemeente Velsen op 30 Juli 1901. Bij den Raad is ingekomen een schrijven van de maatschappij IJmui- den. waarbij een verzoek wordt aan geboden voor het plaatsen van ten monumentale pomp op het Willems plein aldaar. De gemeente-rekening over 1900 is aan den Raad aangeboden, de ontvang sten over dat jaar bedragen 68557.26*. uitgaven f 67969.60, alzoo batig saldo 587.665. Ook de rekening van de arm besturen over 1900 en de rekening van de gecontracteerde wegen zijn aange boden. De verlegging van een eredeelte van het Wijk aan Zeeër voetpad is goed gekeurd, mits dat pad 1 1/4 Meter breed wordt. Aan den heer G. H. Philips is ont heffing verleend als aannemer van bet onderhoud der gemeentewerken, we gens benoeming als lid van den Raad. Die werken zullen weder worden aan besteed en waarvan de verdere kosten voor rekening van den heer G. H. Phi lips zullen komen, zoodat het verzoek van den heer M. Kistenmaker, om de onderhoudswerken van G. H. Philips over te nemen niet is toegestaan. Wegens ziekte van den wethouder P. A. van den Berg is tot tijdelijk wet houder benoemd den heer C. Goed hard te Santpoort. Aan G. van Schinkel, gemeentebode alhier, is een gratificatie verleend v 1 50, omdat hij 25 jaar in dienst is v de gemeente. Door B. en W. zal een verzoek gedaan worden aan den. heer baron van Tuijl alhier, onx verplaatsing van de boomen, welke staan langs den Stationsweg, om alzoo dien weg, die loopt van het dorp Velsen naar het Station te ver- breeden. Door den Raad is goedgevonden, dat het gemeentehuis wordt aangesloten aan de electrische verlichting. Aan den heer M. J. Schuitenmaker is door B. en W. eervol ontslag ver leend als opperbrandmeester te IJmui- den wegens benoeming als lid van den gemeenteraad. Aan den heer J. C. A. Weerts, burge meester dezer gemeente is verlof ver leend van 9 Aug. tot 26 Aug. 1901. Op het verzoek van den heer W. F. Meijer alhier, tot het verkrijgen van een hulppostkantoor, en tevens ook voor telegrammen op de Heide, is door den minister van waterstaat, handel en nijverheid deze vergunning toegestaan. Binnenland. Prins Hendrik te Amsterdam Prins Hendrik der Nederlanden bracht Dinsdag streng incognito een bezoek aan Amsterdam en speciaal aande Rijksmarinewerf en aan de Maatschappij .Nederland". Z. K. H. kwam van Soestdijk met den gewonen trein, in een gereserveerden coupé, te Amsterdam aan om 9 uur 33 min., ver gezeld van zijn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haare. Aan het sta tion stond 's Prinsen tweede adjudant jhr. Hooft Graafland, luitenant ter zee le klasse. Buiten wachtte een met twee paar den bespannen rijtuig van de Rijtuig maatschappij. Daar het bezoek niet vooruit was aangekondigt, was er dus niet veel pu bliek op de been. V{an het station ging het in draf naar de Marinewerf, waar de Prim even over tienen aankwam Op de binnenplaats stonden het corps officieren en burgerlijke ambtenaren, werkzaam op de werf. terwijl een eere wacht mariniers opgesteld was. De Prins werd aan de poort in de Kattenburgerstraat begroet door den hoofdingenieur P. J. Turk, waarne mend directeur en den waarnemendon commandant, den kapitein ter zee P. F. H. Volcke, van de Marinewerf. De directeur, schout-bij-nacht Zegers Veeckens. was uitstedig. Nadat Prins Hendrik zich had laten voorstellen aan de militaire en civiele autoriteiten van de werf, werd met de wandeling, ter bezichtiging der ver schillende gebouwen en werkplaatsen een aanvang gemaakt. De Hooge Gast was seeeds vergezeld door de-lieeren Turk en Volcker9, die de verschillende inlichtingen gaven. Achtereenvolgens werden behalve de smederij speciaal werd hier eer. poos vertoefd bij den stoomhamer de draaierij, waar stilgestaan werd bij de koperschroef, de koperslagerij en de modelmakerij bezocht. Aan de werkplaatsen was niets ver anderd. alles was in den gewonen da- gelijkschen toestand, de werklieden deden hun gewonen arbeid, en alléén wanneer het leven te groot was, zoo dat tot elkander spreken en het elknn der verstaan onmogelijk werd. staak ten de mannen voor een korte poos het werk. Na dc modelmakerij werd een bezoek gebracht aan het in aanbouw zijnd pantserschip ..Hertog Hendrik", door de Koningin den 8en Maart 1901 ge doopt. Mot zeer veel belangstelling bekeek Prins Hendrik deze ijzermassa, die platen, bouten, stukken welke alleen nog maar den vorm van het schip kon den doen zien. Alles werd bekeken, terwijl vooral de Prins zijn aandacht schonk aan den waterdichten dubbelen bodem. Hierna werd bezichtigd hoe de pons machine en manholgatenmachine in duimen dik staal gaten boorden, alsof dit harde metaal zaciit was als boter. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de bankwerkerij. waar een hy draulische pers, de nieuwe smederij, waar de Prins hei maken van klink nagels in oogenschouw nam, gieterij, waar een ornament gegoten werd. Zeer kort werd een bezoek gebracht aan de zeilmakerij, de sloepenloods. den timmermanswinkel, de schilders werkplaats en de blokwerkerij. In het marinedok lag de oefenschoe ner „Pollux". De leerling-matrozer. hielden oefeningen onder commando van een luitenant ter zee 2e klasse. Toen de Prins bij dezen schoeneT kwam, werd den matrozen gecomman deerd de zeilen te bergen En de commando's overgebracht door den bootsman en don bootsmaat, werden vlug en accuraat uitgevoerd, zoodat binnen zeer korten tijd de groote lappen zeil gerold waren om de ra's. Tegen half twaalf verliet de Prin.- de werf, in een marine-staatsiesloep, gesleept door een stoombarkas. Door het Oosterdok en het IJ kwam de sloep aan den aanlegsteiger van de Koninklijke Stoomvaart-Mij. ..Neder land," omstreeks 12 uur. De Prins zou het dejeuner gebruiken aan boord van de Koning Willem II. De staatsietrap ging uit, en toen de sloep aankwam, werd Prins Hendrik die nog vergezeld was door de heeren Turk en Volcke onder aan de trap begroet door den heer G. A. Tindal, president-commissaris der maatschap. Pij. Bij de verschansing stonden de di recteuren dor Maatschappij, de hee ren J. Boissevain. P. E. Tegelberg en L. P. D. Op ten Noort en de kapitein van het stoomschip C. A. Bakker. Prins Hendrik werd rondgeleid door den heer J. Boissevain en den gezag voerder. Aan boord van de Koning Willem II werd de lunch gebruikt. Tegen twee uur vertrok Prins Hen drik van de „Koning Willem II' en ging per gemeente-stoomboot „Stad Am sterdam", vergezeld van den burge meester mr. W. F. van Leeuwen, den kamerheer in buitengewonen dienst baron Tindal, de haven bezichtigen. Bezoeken werden gebracht aan het nieuwe Entrepót in de Rietlanden en aan het Wilhelminadok. Aan het Wilhelminadok werd de Prins ontvangen door den heer Ferin- ga, directeur dezer inrichting, die den Hoogen Gast een en ander meedeelde over de werking der dokken. stad New-York vertrok, brengt jaar lijks een bezoek aan Holland. Door den heer Wolmarans verkreeg hij Dinsdag toegang tot den Staatspre- dent Kruger, met wien hij een onder houd had. De heer Van Schaack bracht niet alleen zijn persoonlijke hulde en die zijner echtgenoote die hem vergezelde, maar tevens die van de Hollandsche Club te Chicago, die president Kruger hooge achting toedragen om zijn toe wijding aan de zaak der vrijheid en on afhankelijkheid, die hij zoo edel dient. Dc heer Van Schaack heeft in zijne woning vele Boerenofgevaardigden ontvangen die naar Amerika waren ge zonden om hunne zaak. waarvoor hij zooveel gevoelt, te verdedigen. De heer Van Schaack is vol bewon dering voor de standvastigheid en toe wijding van den President, toen hij sprak over de belangen en de toekomst van zijn bemind vaderland. Kruger bood bij het vertrek van den heer aVn Schaack hem zijn photogra- phisch portret met handschrift aan. Transvaal en O ranj 8-Vrijstaat De penningmeester van het Mannen- comité, afd. Rotterdam van het Ned. Roode Kruis, heeft van den heer Ver- sélewel de Witt Hamer, op St. Helena, een brief ontvangen, van 6 dezer ge- dagteekend. De schrijver betuigt daarin zijn har- tolijken dank voor de per Gascon ge zonden 8 kisten boeken. Wat een ze gen, schrijft de heer de Witt Hamer dat juist nu deze versterking van lectuurvoorraad arriveerde, nu voor weken alle parool gestopt is. en de krijgsgevangenen verplicht zijn bin nen de omheimde kampen hun troost te zoeken. Wel iis niet al de gezonden lectuur door dd censuur toegelaten, maar het grootste gedeelte is veilig en wel in de bibliotheek aangeland. Aan gezien geen couranten mogen toege laten worden, behalve Cape Times en Cape Argus, zoo is menig godsdienstig blaadje, zooals De Boodschapper, Thi- motheus e. a., ten vure gedoemd. Ook illustraties en tijdschriften staan op den index, en worden Mii-mr ge weerd. Where ignorance is bliss it is folly to bewise! De boekwerken geschikt voor schoolprijzen zijn afzonderlijk ge houden, en zullen in den loot) dezer maand worden ujtgereikt aan de leer- Ingezonden Mededeelingen. (30 Cent per regel). Het beste Mondwater ter Wereld! m lingen die v oor een prijs in aanmerking Levend begraven. Wegens dierenmishandeling is pro- ces-verbaal opgemaakt tegen een be woner der Kettingstraat te Rotterdam, die op een terrein aan die straat acht jonge honden levend had hegraven. De politie kon door snel handelen de die ren opgraven en redden. Kamerverkiezing. Wij publiceerden gisteren per bulle tin den uitslag der Kamerverkiezingen in Amsterdam IV. Gouda en Veendam, en laten die nu hier nog eens volgen: Amsterd am IV: J. T. C rem er (lib.) 50 stemmen; B. H. Heldt (V.-D.) 525 stemmen; Mr. M. Mendels (soc.-dem.) 279 stemmen; zoodat gekozen is de heer T. Cremer. In Gouda werd gekozen de heer A. W. F. Idenburg (anti-rev.) met stemmen; terwijl zijn tegencandidaten mr. H. Pb. de Kanter (lib.) 2048 stem men, en de heer A. M. Hoogendijk Gz. (a.-r.) 109 stemmen verkregen. In Veendam verkreeg de heer F. H. Boels (anti-rev.) 1036 stemmen, mr. J. Troelstra (soc.-dem.) 1663 stem men, H. N. Schuitema 12 stemmen en mr. E. A. Smidt (V. D.) 1357 stemmen, zoodat herstemming moet plaats heb ben tusschen mr. P. J. Troelstra en mr. E. A. Smidt. Nieuwe verkiezing te Groningen. Men meldlt uit Grc-ningen aan de ,n. r. Ct.": Aangezien prof.Drucker heeft vier I zuimd, binnen den bij die wet be-| paalden termijn aan den burgen kennis te geven, ciiat hij zijn benoe ming tot lid der Tweedie Kamer aanneemt, wordt hij overeenkom stig art. 136 dier kieswet geacht die benoeming niet aan te nemen. Men heeft getracht Prof. Drucker, die in TYrol vertoeft, op zijn verzuim attent te maken, maar daartoe af gezonden brieven en telegrammen zijn h'em blijkbaar niet tijdig ge noeg in handen gekomen. De nieuwe verkiezing zal zich naar alle waarschijn li jkheidl niet bepalen tot de officieele candidaat- steliing. Het is zoo goed als zeker dat een tegencandidaat gesteld zal orden-. Verkiezingen Tweede Kamer In de gehouden vergadering van de liberale kiesvereeriiging Jacob Dam te Needfe zrn als voorloopige candidlaten voor de Tweede Ka mer gesteld mr. Hesselink van Suchtelen. mr. Veegens en mr. Cort van der Linden. Een bezoek bij pres. Kruger Do heer Peter van Schaack, presi dent der Hollandsche Club to Chica- en een invloedrijk ingezetene dier stad, verblijft gedurende enkele weken Hotel Central" met zijn echtge noote. De heer Van Schaack, afstam meling van Hollandsche voorouders, die in 1664 uit Amsterdam naar de i komen. De kist met tractaatjes is over handigd aan ds. Louw, die dankbaar zulks aanvaardde en aan wien de dis tributie is toevertrouwd." Ook de heer P. Rijsdijk, te Slisirscïit secretaris-penningmeester der Zuid- Hollandsche commissie voor de krijgs gevangenen .ontving een brief van üen heer De Witt Hamer over de ontvangst der gezonden goederen; voorts dat de industrieschool tijdelijk .'s gesloten wogens gebrek aan grondstoffen. We konden, voegt de heer Rijswijk er bij, wel bij deze zending eenige stukgoe deren bijpakken, maar niettemin ri'li- ten we, in naam der arme g< vangenon. ons tot die fabrikanten inNederland die ons helpen kunnen aan budkskin, be vertien, sportflanel, enz,, het zal zeer gewaardeerd door de Zuid-Hollandsche Commissie in ontvangst worden geno men. Het leder is ook bijna verbruikt. De heer De W. H. schrijft verder: ouden van dagen worden de gevange nisschap moede, bij sommigen open baren zich teellenen van zinsverbijste ring. In 't begin van Juli zijn door de politie (waarom1 deze niet buiten 't kamp gehouden) 300 gevangenen ver wijderd, weilke niet veilig meer waren. Zij trokken een Judassekamp, 't werd tijd... want bijna heeft er bloed ge vloeid, ware 't niet dat command. Wolmarans de vurigsten naar hunne tenten had weten te krijgen. Gaarne zouden we meer schrijven... Doch genoeg, M. d. R.. men ziet, En geland is overal bezig lichamelijk en geestelijk te dooden... alle bladen wor den voortaan streng verweerd, behal ve de Cape Times en Argus. Daarom wachte men zich ook voor politieke correspondentie met de gevangenen. Mevrouw Suringar-de Vlugt alhier heeft, behalve tarijke dankbare brieven van St. Helena per mail van Zaterdag jl., hedn ook weer een brief gekregen van Ceylon van den heer Funke, welk epistel evenzeer den in druk maakt, dat alles wat het Nëder- landsch publiek voor de krijgsgevan genen offert, waarlijk niet aan ondank baren is besteed. Moge die erkentelijk heid velen een aansporing zijn om steds de som te vergrooten, welke door mevr. Surlngar en andere Boerenvrien- dinnen en -vrienden met zooveel zorg en toewijding ten bate der geduldige gevangenen wordt besteed, wier lot ea bij den oindeloozen duur van den On afhankelijkheidsstrijd zeker niet ge makkelijker op wordt! is. Het groote vraagstuk is: Zullen de werkzaamheden aan de bestudeering der Invaliditeitswet, thans door do K. wereld; als hij heelemaal weer beter werd, zou hij daarover misschien nog een boek schrijven. Hij zou dc men- v A in de avond- ja dikwijls in de i schen kunnen overtuigen, dat sterven -i- 1 volstrekt niet vreeselijk is en dat er na dit leven nog een ander leven moet zijn. Over de dokters, die in het begin het over zijn ziekte niet eens waren, zeidc Tolstoï: „De dokters weten alles, wat de medische wetenschap leert, maai' het ongeluk is, dat de medische weten schap zelve niets weet." In den nacht toen hij heel naar was, moet Tolstoï gezegd hebben: „Het rij tuig is voor, nu moeten wij de reis be ginnen." nacht-uren verricht als gevolg van de vraag om advies door den tegenwoor- digen minister van W„ H. en N.. tot hun recht komen m. a. w.: is de tijd door de K. v. X. aan deze zaak nuttig of voorbarig in de gegeven omstandig heden. Zonder UHEW. te vragen: Hoe zal het nieuwe Kabinet zich stellen te gen dit ontwerp van wet, vertrouw ik toch dat UHEW. wel met een enkel woord tegenover de K. v. A. in Neder land wie ik dan gaarne UHEW. ge dachte is omtrent de vele uren die pa troons en werklieden thans aan deze zaak wijden. Van UHEW. de gehoorzame dienaar, A. DEN HELD Jr., Voorz. K. v. A. metaal- en houtbew Lid v. d. Gemeenteraad. Bestuurder Fabrieks- en Handwerks- nijverheid, Vasteland 13, Rotterdam. Op dit schrijven heeft dr. Kuyper het volgende geantwoord Waarde Heer! Natuurlijk heb ik nog over niets iets te zeggen. Toch komt het mij voor, dat de Kamers goed zullen doen met door te gaan. Ik hecht aan het oordeel van de Kamers zeer veel, en bij de verdere behandeling der zaak zal het stellis goed werken, zoo de Kamers de Regee- ring voorlichten. Hoogachtend, Uw dw. dr., KUYPER. Amsterdam, 29 Juli 1901. BUITENLAND. De „Daily Telegraph" weet te vertel len, dat de eerste voorwaarden voor een oplossing der staalwerrkstaking zullen zijn erkenning van de „Union"- fabrieken, waar het overeengekomen loontarief zal worden betaald naast een speciaal tarief voor niet-unionis- tische arbetiders; toelating op de fa brieken van alle arbeiders, hetzij ze J al of niet zijn aangesloten; geen dwang van de zijde der Union op werklieden die niet zijn aangesloten, maar even min ontslagmaatregelen van de zijde van de trust tegen aangesloten werk lieden. „De Geisha" niet echt. Een Japanner heeft zich de moeite gegeven in de Duitsch-Japansche ver- eeniging een voordracht te houden, om te be to ogen dat in „De Geisha", de bekende operette, dingen voorkomen, die en verkeerd denkbeeld geven van gebruiken» zeden, kostuums enz. in Japan. Zoo was het kostuum van de Geisha's bij de voorstelling te Berlijn niet juist, want in Japan slaat men de linkerhelft van het kleed op de borst over de rechterhelft en niet omgekeerd, zooals in Europa de dames gewoonlijk doen(?). In de mannenkostuums waren chronologische onjuistheden; verder is een theehuis geen huis waai- alleen thee wordt gebruikt; ieder gast of ge zelschap heeft een eigen kamer; alle Geisha's wonen niet in theehuizen; enz. En dan is de zonnegodin O-Ten- to-Sama in d'e Duitsclie vertaling tot een god gemaakt, want er stond „op zijn troon." Vrage of nooit iemand in „Do Geis ha" iets anders heeft gezien dan een operettetje, met name of men het voor een ethnograpische verhandeling heeft gehouden? Gemengd Nieuws. Sport en Wedstrijden. Uit de Arbeiderswereld binnenland. De Kamer van Arbeid voor de me taal- en houtbewerking te Rotterdam heeft aan Dr. A. Kuyper het volgend schrijven gezonden Rotterdam, 26 Juli 1901. Hoog Eerw. HoogGel. Heer! Als voorzitter van de Kamer van Arbeid voor metaal- en houtbewerking alhier, waa<r ik het UHEW.. die nu reeds geroepen is als Kabinets-formeer- der, en als de dagbladen goed inlich ten, binnen kort de teugels van het groote industrie-departement zal aan vaarden, een waag te doen, waar op dit oogenblik, in alle Kamers van Ne derland, doch zooals ik het waag in de K. v. A. in Rotterdam verlangend op beantwoording wordt gewacht, daar zij den tijd van tal van nijveren, zoo wel van patroons als van werklieden in beslag neemt, en wellicht door UHEW. met een enkel woord gezegd of geadviseerd kan worden of deze tijd nuttig besteed, pf nutteloos verspeeld I Wielernieuws. Op de Pare des Princesbaan te Pa- rijs is het hoofdnummer gewonnen door Jue die eerste was met Bourotte, Gentel en Momo in deze volgorde ach ter zich. Verder was de uitslag: Course de la presse sportive (1.333 meter). 1. Mercier; 2. De la Forge; 3. Recto. Match over 25 kilometer. Simar slaat Miller in 24 min. 3 sec. Daarna nam Baugé het uurrecord onder handen. Hij werd bijgestaan door een motortricycle. Ongelukkig evenwel gebeurde reeds na 10 KM. een ongeluk: de tricycle liep vast en Baugé sloeg van zijn machine. Hij werd wij ernstig gewond. De Grand-Prix de Paris wordt dit jaar op 15, 19 en 22 September ven-e den. Er is een totaal aan prijzen van 10.300 francs. Paarden. Het nader onderzoek naar de schan dalen op de renbaan te Vincennes (Frankrijk) heeft bepaald, dat een ben de van acht man, onder wie een Bel gisch bankier, zich geregeld met be drog door het insmokkelen van paar den onder gefingeerde namen bezig houdt- Onder de slachtoffers heeft een Brusselsch jongmensch een verlies ge leden van 70.000 francs. Volgens de Petit Bleu werkt de bende ook in Hol land op de baan van Clingendaal! Letteren en Kunst. Tolstoï. Toen de toestand van Tolstoï eenige dagen geleden zeer ernstig was, moet de schrijver zeer goed hebben kunnen waarnemen wat er met hem gebeurde. Hij heeft daarover gezegd-_.dat hij zijn omgeving niet herkende.^ maar het scheen hem of hij als op zachte rails ongeloofelijk snel van een helling af reed en vol rooskleurige verwachtin- gon naar een zalig land werd bedra gen. Nu hij weer sterker werd, voelde hij, dat hij helaas weer eenigen tijd zou moeten gaan over de oneffenheden moerassen van het aardsch be staan. Jammer vond hij het om die oogenblikkeu dat hij geweest was aan de grens tusschen deze en die andere De groote werkstaking in de Ver. Staten. In een brief uit New-York, dd. 15 Juli heet de werkstaking, uitgegaan van het verbond der ijzer- en staalarbei- ders, dc grootste krachtenmeting wel ke in de laatste jaren is beproefd. De „Amalgamated association of iron and steel workers", een van de oudste en machtigste werkliedenverenigingen van de Unie, heeft den strijd aanvaard tegen dn nieuwste en machtigste trust, de „United States Steel Corporation", een strijd die de algemeene aandacht moet trekken, daar zij volstrekt niet gelijk te stellen is met een crewone sta king. Zij loopt niet over loon of werk tijd, immers de Staalmaatschappij was bereid eischen van dien aard in te wil ligen. Bij den tegemvoordigen toestand van de metaalwarenmarkt zouden der gelijke eischen geen tegenstand van beteekenis ontmoeten. Maar wat de werklieden verlangen is de erkennine van hun Bond: dat de Trust onderhan delt niet met de afzonderlijke werklie den, maar met den Bond- Dit zou dan tot den toestand voeren zooals die reeds bij de typografen bestaat, waar de patroon niet zelf aan de zetkast mag gaan staan als hij niet lid van den Bond is. Het bondsbestuur beslist zelfs over de aanstelling van de zetters, en plaatst hen over naar elders, waar het goedvindt, zonder dat de patroon er iets bij in te brengen heeft. Het spreekt vanzelf dat, zoodra een werklieden- bond zulk een macht heeft verworven, geschillen over loon en werktijd veel sneller worden ten einde gebracht, dan wanneer naast bondsleden ook an deren werken. De groote beteekenis van den strijd wordt duidelijk als men let op de ge volgen welke de zegepraal der werk lieden kan hebben. Heeft de Bond een maal de machtige Staalmaatschappij overwonnen, dan zal hij met de an dere werkgevers, die zich mochten wil len verzetten, gemakkelijk klaar ko men. De zegepraal zou bovendien op andere werkliedenbonden terugwer ken. en daarom is het bericht wel ge loofwaardig dat de Amerikaansche „Federation of Labor", die een half millioen leden telt, heimelijk den Staal- bond steunt. Reeds vroeger heeft de bond der ijzerwerkers beproefd het thans beoogde doel te bereiken, name lijk in 1892 te Homestead, toen hij alle werklieden, van Carnegie voor zich trachtte te winnen. Het einde was toen echter een volslagen nederlaag, die nog jaren lang de kracht van den bond verlamde. Thans is het oogenblik ech ter zeer behendig gekozen en de over haaste terugkeer van Morgan uit Eu ropa wordt dan ook voornamelijk aan dezen strijd toegeschreven, waarbij de tegenwoordigheid van een leider tier Trust moeilijk kan worden gemist. Wel begint bij het ruw ijzer de produc tie de vraag te overschrijden, maar bij 'netalenwaren is de toestand nog an ders en in 't laatst is bij deze goed v n /.elfs e'en ..boom" ingetreden, zoodat de Staalmaatschappij ontzaglijke s' lin de dreigt als het haar niet geluüt c'e staking spoedig te doen aJIoopen. Wel zijn nog niet alle Trust-fabrie- \en door de -staking aangetast, maar de werkliedenbond zal nog meer troe ven uitspelen, zoodra zij bemerkt dat le Trust in staat is met den aanwezi gen voorraad en dc no« werkende fa brieken in de dringendste behoefte ha ter klanten te voorzien. Bovendien worden de concurrenten die de Trust nog altijd in. niet geringe mate heeft, versterkt door het stilheden van haar fabrieken. g Dan is er bij de Staalmaatschapnii nog een omstandigheid;, waarin de voornaamste reden is gelegen waarom da werkliedenbond geen tittel vnn zijn oisch zal priistreven. Een groote post van liaro gewone aandeelen ligt name- lijk nog in de brandkasten van do Morgans en Rockefellers, en wel als gevolg van de onverwachts, als een dief m den nacht. ™~«k0men daling in do Northern Pacific, die den kooplust van het Publiek een deuk gaf; toen die krak op 9 Mei kwam. waren nog lang niet alle aandeelen aan den man gebracht Hienn nu meende do werkliedenbond een machtigen hefboom te hebben om de Morgan en Rockefellers te dwingen, en dat deze berekening niet zoo heel onjuist was bleek hieruit, dat deze groep van financiers gisteren (14 Juli) aan do Beurs groote inkoopen moest doen om den koers der aandeelen niet te zeer te doen dalen. Met duivelsche vreugde zegt de briefschrijver gingen de bestuursleden van den Bond in hun centraalbureau te Pittsburg de daling der staal-aandeelen na en lie ten zich telkens door boden uit een na burig bankierskantoor da jongste te* lcgrammen van de Beurs te New-York overbrengen. Hadden zij wellicht per soonlijk belang bij het dalen der koer sen? Hoe dit zij, niemand zou het ver bazen als de Bond een kleine specula tie h la baisse had op 't getouw gezet om den „kapitalisten" een hak te zet ten. Nu zijn beide strijdende partijen be- zig hun zaak voor de publieke opinie te brengen, ieder natuurlijk in de mee- öing dat die op haar hand zal zijn. De werklieden zeggen dat de stnal-maat- schappij het er op toelegt alle werklie den die nog niet tot den Bond belmo ren, in hare fabrieken te vereenigen, en hondsleden enkel aanstelt als de andere arbeiders niet meer te krijgen zijn. Hun streven om door de Maat schappij te worden erkend, is dus en kel noodweer, beweren zij. De Maatschappij voert hiertegen aan, dat zij de- macht moet bezitten zelf te bepalen aan wie zij werk wil ge ven, dus ook weigeren. Zij is bereid de loonlijst die de Bond elk jaar om dezen tijd aan het oordeel der werkgevers onderwerpt, te onderschrijven, maar verder kan zij niet gaan. Enkel heeft zij nog toegestaan dat de Bond zijn gemachtigden naar de fabrieken zendt, die nog niet zijn aangesloten, om te trachten de werklieden te overreden tot toetreding. De Newyorksch© bladen beijveren, zich eenparig den werklieden te betoo- gen dat de Bond ongelijk heeft, en men neemt algemeen aan, dat de strijd zal eindigen met de zegepraal van de Staalmaatschappij. Wel heeft de Bond zich op een werkstaking voorbereid en een strijdkas van een kwart millioen dollars aangelegd; ook heeft hij in stilte in een aantal fabrieken onder de arbeiders leden geworven, welke do maatschappij meende dat haar trouw zouden blijven; maar de Maatschappij heeft een i'eusachtige kracht daarte genover te stellen. De jongste berichten evenwel luiden in den geest van overleg en verzoenin Do reiB om de wereld. Door verscheidene Amerikaansche bladen zijn jongelieden uitgezonden met het doel zoo snel mogelijk een reis om de wereld, te doen. De vertegenwoordiger der „Chicago American" heeft nu zijn rondreis vol bracht en het record van 80 dagen van den door Jules Verne gefantaseer- den Phileas Fogg met 19 dagen gesla gen. Charles Cecil Fitzmorris, op 20 Mei van Chicago vertrokken, is op IS Juli 's morgens tc Juwe teruggekeerd, na 30.008 KM. in 60 dagen. 15 uren en 37 min. doorreisd te hebben. Zijn weg liep over New-York, Dublin, Londen, Irkoetsk, Wladiwostok, Yokohama, Victoria, Seattle en Chicago. De Amerikaansche reiziger sloeg dus Gaston Stieger, die 34,448 KM. afreis de. met twee of drie dagen. Bij zijn aankomst te Chicago werd Fitzmorris met enthousiasme ontvan gen. Van het spoorwegstation tot het gebouw van de „Chicago American" werd hij begeleid door een stoet, ge kleed in de verschillende kleederdrach- tn van de landen door den wereldrei ziger betreden. Op zijn post. Bij de vreesedijke ontploffing in de Russische petioleumstad Bai toom heeft een soldaat blijk goget ven van buitengewoon tuchtgevoel. Hij stond bij de gevaarlijke plek op wacht met eenige kameraden, die allen evenals het hoofd der wacht werden gedood1, terwijl hij zelf aan de hand werd gewond. Toch weigerde hi» zijn postte ver laten all'een eon bevel van d'en Keizer kon hem daartoe nopen. De commandant zag zich genoodzaakt hot geval aan den minister vara oorlog te seinen, die nu zorgde dab nog 's nachts een telegraphisch be vel van den Keizer kwam, om den wachtpost af te lossen.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2