Tweede Blad, Een Man van Adel. mogen spreken, om 7.e ie mogen hel pen bij de voorbereidende werkzaam heden, en zelfs een standje te krijgen, als je niet hard genoeg loo«' dat op zich zelf is in de jongensjaren reeds iets als omgeven met een stralenkrans van helden-gloria. Of, als je meer contemplatief bent aangelegd, met de handen in de broek zakken en een open mond, dicht bij de kermisreizigers te staan en je vacan- tiedagen te besteden aan het bespieden hunner faits etgestes is minstens even fantastisch als Aimard of Jules Verae te lezen. Waarmee dus allemaal gezegd is, dat de opbouw zich ook nu weer ver heugen mag in de warme, welgemeen de belangstelling der thans in vrijheid loopende jeugd. Ze hebben met gejuich de karren vol planken binnengehaald, als op het platteland waar het oogstfeest is. Daar heb je de stoomdraaimolens, Benner op de Groote Markt en Dobbe- laere op de Botermarkt, die nu reeds het geraamte hunner lusthoven heb ben neergezet, doch de ornamentiek en de rijke schitterglans nog geheim- zinniglijk verborgen houden; daar heb je Overmeer-Tewe, met het liypodrome op de Oude Gracht, die reeds zoover gevorderd is, dat twee kapitale schil derstukken, heeren en dames uit de pruiken-, steken- en kuitbroeken-tijd, vertoonend, met geweldige vurige paar den, en duchtig mooie karossen een gentle hind gevend' van hetgeen daar binnen zal gaan geschieden. Het zijn kapitale schilderstukken. En daar heb je de onvergetelijke Consael. die ook al aan 't opbouwen is. De juffrouw staat er zelf bij, en als je haar ziet is het alsof je de pof fertjes al ruikt. En van de schouwburgtent van Van Lier staat het geraamte ook reeds, maar dat is uit 't oogpunt waaruit wij de dingen beschouwden minder inte ressant, evenals Carré op de Parklaan, omdat je daar de artisten niet te zien krijgt, die zich alleen verwaardigen voor je op te treden, maar overigens in den nimbus hunner ongenaakbaar heid verborgen blijven, als wolken- kindertjes. Mijne vrienden, wij die allemaal be zadigde deftige, vooral wijze staats burgers zijn, die gekozen en gestemd hebben, die hebben geleerd het echte goud van het klatergoud te onderschei den, wel wis en drie wel, die rekenen hebben geleerd, en wat bet beteekent waar voor je geld te krijgen, die la ten ons door dien kermishumbug niet meer bedotten en die hebben de klein heid gezien van een groot man in mor gentoilet Maar zouden we ons toch nog niet eens graag laten bedotten door kermis- geheimenissen? Een klein beetje maar Heemstede. Gistermorgen omstreeks half acht is alhier uit de Bleekersvaart nabij de IJzeren brug, het lijk op gehaald van zekeren M., blekersknecht alhier. Ter Secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een. gouden ring op straat gevonden. Hillegom. Vergadering van den Gemeenteraad op Woensdag 31 Juli 1901, des namid dags 8 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling der verordening op de heffing en invordering van den Hoof- delijken Omslag. 3. Aanbieding Gemeenterekening. Door den onbezoldigden Rijksveld wachter Van Heumen, in dienst aan de Hillegomsche Bloembollenkweeke- rijpnhandel, zijn in den nacht van 22 op 23 Juli twee Haarlemmers aange houden, die bezig waren met een hon denkar bollen weg te halen van de mestvaalt. Zandvoort. Aangekomen badgasten. L. J. Wijnanda, Amsterdam, hotel Beau Site. J .Hoogenraad, Leiden, idem 5 pers. P. Bong, Keulen, idem. J. II. Aberson, Wageningen, id. 3 p. Fam. van Notten, Zeist, Grand Hotel 3 pers. Jhr. van Merlen, Heiloo idem 2 pers. Dr. Mellinghof, Dusseldorf, Hotel d'Orange. Fam. Inili.-.rsl, Dns-eldorf. idem. T. van Lokhorst, dén Haag, idem; F. J. Haren Timan, Amsterdam, id. 2 pers. J. L. van Lidth de Jeude, Tlel idem 4 pers. Mr. R. S. Bakels, Amsterdam, idem. G. Ulferdus Schilthuis, Groningen, idem. M. C. de Vos, den Haag, Hotel Kur- haus, 3 .pers. E. Andries, Amsterdam, idem, 2 pers. R. Thumb, Amsterdam, idem, 2 pers. C._ Montijn, Charlois, idem, 2 pera. I. Porton, Amsterdam, idem. H. ter Kuile, Enschedé, idem, 3 pers. G. Op der Heijde, Amsterdam id. 2 p. M. Moresco, Asnières, idem, 2 pers. R. Ferares, Amsterdam, idem, 8 p. E. H. Fuchs, idem, Hotel Beau Se- jour, 4 pers. Mevr. Koper, idem, Hotel Belvédère, 4 pers. Dames Ruyter, Breda, idem, 3 pers. J. E. Wegerif, Battlerbridge, idem. M. van Gelderen, Amsterdam, Hotel 1'Oceaan. E. Jung, Winterthur, idem. El R. Bühle, idem. C._ T. van Houten, Rotterdam, idem. Fam. van der Heyden, Amsterdam. Pension Noord-Holland 4pers. Fam. Weenink, idem idem 3 pers. Mevr. Wed. E. van Meer Hoiveler, Amsterdam, Huize Welgelegen 5 pers. Mevr. Levi Wiener, Rotterdam, café de Gekroonde Valk. Mej. De Leeuw, Amsterdam, idem. Mej. L. Perol, Parijs, Villa Warda. J. P. Cannegieter, Utrecht, Pension Zee- en Duinzicht L. Doedes, Rotterdam, idem. L. Jacobs, Amsterdam, Haltestraat 42, 4 pers. Velien. Bij de aanbesteding voor het maken van een havenkantoor op de sluis te IJmuiden, was de laagste inschrijver M. Kistemaker, aannemer aldaar voor 3131. 15 Augustus a.s. zal er in een der afdeelingen dezer gemeente, met na me IJmuiden, inkwartiering plaats hebben van 17 manschappen en 17 paarden. De heer H. W. van den Berg, volon tair ter secretarie iEngwirden te Hee reveen, is met ingang van 20 Juli 1901 benoemd tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie alhier. De heer W. B. Hemminga, 25 Juli 1901 benoemd tot tijdelijk ambtenaar ter Secretarie alhier, heeft die benoe ming niet aangenomen, omdat hij ge lijktijdig was benoemd als ambtenaar ter Secretarie te Kampen, en dat heeft aangenomen. Sloterdijk. Door het Gemeentebestuur van Slo ten is aanbesteed het verbouwen der onderwijzerswoning en het veranderen van de kap dor Openb. Lag. school aan den Baarsjesweg aldaar. Laagste inschrijver bleek te zijn de heer B. P. Klapmeijer te Amsterdam voor f 4500. Het werk is echter gegund aan de heeren Gebr. Switser te Amster dam voor 5310. Haarlemmermeer. Door de bouwk. J. W. de Heij en Zn. te Hoofddorp is aanbesteed het amo- veeren en weder opbouwen van een huis van de „Adrianushoeve" aan den Hoofdweg G.G. 14 nabij Hoofddorp. Ingekomen waren 7 biljetten. Laagste inschrijver de heer C. Luik te Haarlem mermeer voor 4394. Maandagmiddag jl. bewoog zich eene groote menigte meuschen in cn 'om de kolfbaan van den heer J. de Vries te Hoofddorp waar de verloting der boerderij ^Bultman" plaats had. Naar men verneemt is die prijs ge vallen op het no. van een ingezetene te Delft Tijdens de verloting had er 'een zwaar onweer plaats, zooals sinds ja ren niet was gehoord. Van ongelukken heeft men gelukkig niets vernomen. Binnenland. Moordaanslag. Drie'personen, onderden invloed van sterken drank verkoerende, trokken Zondagmiddag, naai* het ..Leidsche Dgbl." meldt, te ongeveer kwartier voor drieën met harmonica-muziek over de Ou de Heerengracht te Leiden. behoorende bij i,Haarlems Dagblad" van Ponderdag 1 Angustns 1901. Ho. 5548 Öfficieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem,gelet op art. 6 der Hinderwet, doen te weten, dat van he den op alle werkdagen, van des voor middags 10 tot des namiddags 4 uur. tot 13 Augustus e.k. 's namiddags ten 1 ure, ter gemeente-secretarie (7e Af- deeling) ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met bijla gen le van de Directie der Naamlooze Vennootschap „Maatschappij de Haar- lemsche Brood- en Meelfabriek" om vergunning tot uitbreiding van hare fabriek, door het vervangen van den bestaanden stoomketel door eenen stoomketel van 12 paardenkracht, in het perceel aan de Bakenessergrécht no. 71, kad. sectie D no. 7237, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 13 Augustus e.k.. en wel des na middags en 1 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Ge meentebestuur of een of meer zijner le den, bezwaren tegen het uitbreiden der inrichting in te brengen. 2e van J. Eisenloeffel om vergunning tot oprichting van eene inrichting tot liet forceeren van metalen waarbij als beweegkracht een gasmotor zal worden gebezigd, in het perceel aan den Zijl- weg (zijweg) no. 1 kad. sectie A no. 1453 ged.; 3e van D. van Leeuwen om vergun ning tot oprichting van eene bakkerij in een te plaatsen gebouw naast het perceel aan de Van Marurnstraat no. 17, kad. sectie F no. 5045, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 13 Augustus e.k., en wel des namid dags ten lure op het Raadhuis der ge meente de gelegenheid zal worden ge geven, om ten overstaan van het Ge meentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten dr inrichting in te brengen. Haarlem, 30 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: J. NIEUWENHUIJZEN KRUSEMAN, l.-B. Secretaris. PIJNACKER. Stadsnieuws Aan de kiezers. Buiten uw toedoen en zonder dat u 't helpen kunt ben ik twee plaatsen in rang hooger geworden. Tengevolge namelijk van de uitbreiding van de gemeente zijn er twee raadsleden meer noodig geweest en het noodwendige gevolg van deze gelukkige omstandig heid is, dat ik in plaats van liet 32e nu het 34e raadslid geworden ben. Ais zoodanig zal ik dan ook voortaan mijn adviezen onderteekenen, die door deze rangsverhooging naar ik hoop in belangrijkheid zullen winnen. Bij mij en mijn collega's is intus- schen de rust zoo'n beetje terugge keerd. We durven ulieden, geachte kiezers, weer vierkant in 't gezicht kij ken en als jelui 't ons nu vraagt, dan is er niemand van ons bang geweest voor 'n herkiezing. Integendeel er waren er onder de aftredenden, die met loffelijke dapperheid verklaarden: ,,Als de kiezers mij niet langer willen hebben, dair moeten ze mij maar niet herkiezen! Zoo erg ben ik op de be trekking ook niet gesteld!" Dat ze op den dag van de verkiezing een beetje bleek om den neus zagen, kan zijn oorzaak gevonden hebben in de warm te of in iets anders maar niet in, de angst, dat ze niet herkozen zouden worden. Dat nooit! Terwijl we dus met aangedane vreugde bijna al de aftredénden weer voor een jaar of wat in den zadel zien zitten (je voelt langzamerhand wat voor mekaar als je om beurten onder 't scheermes van de publieke opinie moet) zien we met belangstelling uit naar onze nieuwe raadsbroeders. Gaan we de rij na, dan worden we gerust over de grondige behandeling, die ver schillende vraagstukken bij "hun zul len vinden: juridische vraagstukken vooral bij collega's Spoor en Bijvoet, medische collega van Linden Tol, financieele hij collega Laane en so- feuilleton. Naar het Engclsch. 9) En, 'ij,, Jooh ga jij daar niet heen Ik niieit ik bon te oudl en ik mag ook nieit eens komen. De domiiniee heeft me laatst wegge jaagd. Waarom? Omdat ik gevochten had', deel de Joch met een onverschillig schouderophalen mede. Andra Laidllaw schold mie uit. Ik vloog hein aan ew heb er hem flink van langs gegeven. We z-iin een heele poos aan 't bakkeleien geweest. Ik heb het gewonnen; maar hij had mijn gezicht teelijk toegetakeld. Den volgentdien d)ag kwam ik bij den dominee ik zag bont en blauw en toen zei hij John Laved'aw, wat heb jij' uitgevoerd Is dat een: gezicht voor een chmis- teomensohEn toen, stuurde hij mij weg. Noon, maar ik laaf me niet ciale bij collega Hugenlioltz. Jong bloed, frisch bloed komt daarmee om zoo te zeggen in ons raadslichaam stroomen. De oudste en alleroudste onder ons voelen zich weer jong bij de gedachte aan de nadering van zoo veel bruisende jeugd. Eén ding is er, dat mij en velen mij ner raadsmakkers met bezorgdheid vervult. Welke figuur zullen wij naast deze vijf nieuwelingen maken op 't stuk van uiterlijke welsprekendheid? Collega Hugenholtz, dat weten we al lemaal, is een toren van welbespraakt heid, collega's Bijvoet en Spoor ma ken er om zoo te zeggen hun levens doel van en collega Laane is ook niet gering van den tongriem gesneden. Van onzen nieuwen dokter weten we daaromtrent nog het minst. Hij kijkt evenwel helder genoeg uit zijn oogen om den indruk te geven, dat het bij hem ook aan een flink woord op zijn pas niet mankeeren zal. Daar is de academische opleiding goed voor. Wij evenwel, oudere raadsledën, la ten ons niet bluffen. Dat we wijs zijn, weet ieder, dat bemerken de burgers aan onze besluiten, aan hun belasting biljet en vooral aan 't feit dat we als kloekhartige mannen de wijsheid heb ben, een wijs besluit door een nog wijzer te vervangen. Dat laatste noemt het altijd aanmerking makende pu bliek smadelijk: terugkomen op een eenmaal genomen besluit, maar zoo als vanzelf spreekt trekken wij, als ware wijzen ons van zoo'n uitdruk king niets aan. Wij zijn dus wijs, maar juist daarom te wijs om te mee- nen, dat we alwijs zijn. Ten bewijze daarvan kan ik mededeelen, dat ik en eenige andere collega's ernstig denken over een ouderlingen cursus in de uiterlijke welsprekendheid, waarbij onder anderen als onderwer pen van debat dienst kunnen doen: de inrichting van het onderwijs te Haarlem, eventueele verplaatsing van de gemeentereïniging, nieuwe rege ling van de verordening op de pen sioenen en wachtgelden en eenige an dere zaken., waarvan men zeggen kan, dat je er zoo hard en zoo lang niet op kauwen kunt of ze blijven nog even taai De uitslag van dit ons edel po gen zal mettertijd den kiezers wel blijken. Hopen we.- dat de oude mu ren van onze nauwe raadszaal door het bazuingeschal van onze welspre kende stemmen niet zullen scheuren! Want nauw is ze, dat staat vast. Het groote voordeel daarvan evenwei is thans wel dit, dat we gedwongen zul len zijn de meeste1 inschikkelijkheid jegens elkaar in acht te nemen. Zoo gaan we, om kort te gaan. met vertrouwen en de beste verwachtingen van ons zelf en onze collega's de nieu we wetgevende periode tegemoet. We hebben allemaal onzen zak vol met wenschen voor dit en voor dat en voor nog wat anders: puike bestrating, schoolbaden, betere bezoldiging voor ambtenaren en beambten en nog tal van zaken meer, die veel geld kosten. Naast deze wenschen staat onze be sliste wensch om de belastingen laag te houden. Hoe we deze wenschen met elkaar in overeenstemming zullen brengen is mij en anderen nog wel niet volkomen duidelijk, maar daar omtrent zal ons ter zijner tijd wel het noodige licht opgaan. En mocht zelfs aan een van die liartewenschen (bij voorbeeld die naar zuinigheid) eens niet kunnen worden voldaan, dan ver zoeken wij den kiezers beleefd maar dringend, dit met wijsgeerige kalmte te aanvaarden en zich te troosten met de schoone spreuk: Het streven zelfs is schoon in 't wor stelperk der deugd, met welken fraaien versregel ik af scheid neem voor ditmaal en mij met verschuldigde hoogachting noem HET 34ste RAADSLID. Wedvlucht. Zondag jl. hield de postduivenver- eeniging ,,De Zwaluw" alhier, een wedvlucht van Salzbergen. De duiven werden met betrokken lucht te 6 uur G. T. door den heer G. v. Veersen in vrijheid gelaten en bereikten hunne hokken als volgt: le duif H. v. Alplien 11 uur, 39 min. en 17sec.; 2e duif A. P. v. d. Linden 11 u, 42 m. en 17 sec.; 3e duif J. J. Hart 11 u., 44 m. en 24 sec.; 4e duif F. v. d. Pol 11 u., 46 m. en 33 sec.; 5e duif L. Verpoorten 12 u., 17 m. en 6 sec. De prijs voor de 2 en 3 eerstgetoonde duiven werd behaald door F. v. d. PoL Op initiatief van den heeren T. Mie- denia c. s. had Zondag een bijeenkomst plaats in liet Geheelonthouderscafé, uitschelden door niemand Lewie lachte en had daardoor niet de niood'iige aandacht bij zijn weirk hij was al aan zijn derde schaap zoodat zijn schaar uit glipte en eon vrij diepe schram in den hals van het half geschoren dier daarvan het gevolg was. De berouwvolle amateur-schaap scheerder uitte een kreet van schrik. Kijk teens, watt ik daar gedaan heb, Yedi, riep hij. Ik zal d'e patiënte dadelijk verbinden. Het arme beest zou stellig door de vlie gen d'oodlgeplaagd worden, als wij de. wond bij deze hitte bloot Lieten. De oude herder knikte en wees naar de plaats, waar de verband- stoffen te vinden, waren. Joch ging de kist haten, die be halve de zalf, een paar rolletjes grof linnen, een naald en een kaar tje garen bevatte. Lewie verzorgde de wond zoo goed hij kon, wikkel de 't verband er omheen en begon dit vast te naaien, 't Schaap werd onrustig d'oor de hitte en de schrij nende pijn van de schram en Joch kreeg die opdiracht, dien kop van die ooi op te houden. Lewie was blijkbaar niet voor- KL Houtstraat alhier, van deelnemers van een op te richten Arbeiderszang- vereeniging. Voonloopig traden 22 per sonen waaronder eenige dames tot de nieuwe vereeniging toe, die den naam zal dragen van ,,De stem des Volks". Tot bestuursleden werden benoemd de heeren J. Hofland, A. J. Wildschut, T. Miedetma, S. Miedema en J. Voete- ling; de drie eerste resp. als Voorzit ter, Secretaris en Peningmeester. Voor aanmelding tot het lidmaatschap kan men zich vervoegen bij den secretaris A. J. Wildschut, Frankestraat 29 rood. Gevonden voorwerpen. Een handschoen. Een band van een kinderwagen. Een armbandje met gouden sluiting. Een gouden broche. Een doublé lorgnet. Een dames ceintuur. Een kostganger verliet heimelijk de woning van zijn kostbaas en nam diens portemonnaie met eenig geld me de. Op aanwijzing werd hij echter door de Amsterdamsche politie aangehou den en naar hier overgebracht. Na bekentenis werd proces-verbaal opge maakt. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, zal a.s. Vrijdag des avonds van 8 tot 10 uur door Haarlem's muziekkorps een concert worden gegeven in den tent in den Hout. 't Wordt Kermis. Zijn er mysterieuzer dingen te be denken, dan de geheimenissen der kermis? Zijn er interessanter, ontzochwek- kender menschen, dan de kermisrei zigers, en mysterie-voller woningen dan de woonwagens? Is er iet3 geiukzaligers op aarde, dan de eigenaar te zijn van een stoom- draaimolen, de heer en meester van zoo'n paradijs van geneuchte? En dan, wie ter wereld kan zijn me destervelingen met meer recht bluffen, kan met meer recht van uit een verhe ven standplaats verachtelijk op het aan zijn voeten krioelend menschdom neerzien, dan de spulle-baas, theater of circus-directeur, en de stoet van ar tisten en acrobaten, die parade maken voor een tent? Neen, je mag zeggen wat je wil, maar dat is betoovereod; dat is geheimzin nig en bekoorlijk, dat is wonderbaar lijk en schitterend. Maar al dat wonderbaarlijke en too- verachtige en geheimzinnige moet, de werkelijkheid is nu eenmaal nuchter, langzaam aan worden opgebouwd. De helle kleurenpracht en goudschittering moet zich eerst vertoonen in den vorm van leelijke ruwe stukken hout of ijzer of steen, en de wonderschoon uitge- doschte kermisreizigers, die zelf aan den opbouw helpen, in werkkiel, met zwart bezweet eelaat hamerend en spij kerend, of met gelapte, groezelige klee- ren aardappel-schillend, potkokend en boenend, net als de allergewoonste stervelingen. Zoo heeft de kermis in den opbouw veel van een groot man, die zich aan zijn huisknecht in morgen-néciifé ver toont, en dan, volgens een Fransch spreekwoord ophoudt een groot man te zijn. Maar toch met dit onderscheid, dat de kermis voor de kinderen, niets van de bekoring der geheimzinnigheid ver liest; al kunnen ze voor hun oogen het klatergoud en den waren aard der dingen zien en leeren onderscheiden van den schoonen schijn. Maar ze doen het niet, de schoone schijn blijft. Immers, een kind op een stokpaard i s een ruiter en met een papieren steek op en een houten sabel i s een kind een wereldbestormend generaal. Ze gaan kijken naar de aankomst dei* booten ze zien het vaak armoedig, waarachtig niet ideale leven der ker misreizigers, doch hun ontzachlijke eerbied lijdt er geen zier onder, ze zien die realiteitskleuren toch niet, als ze straks zijn in het bonte kleurenge- woel en het hevig kermis-gedruisch. Onder het geluid der mallemolen orgels. paradetent-muziek, reclame ge schreeuw, bij de schittering van al dat goud en die bonte kleuren, denken ze niet meer aan de leelijke houten en ijzeren stukken, waarmede dat alles vervaardigd werd, aan de ruw ge schaafde. planken, waar een verschoten rood lapje overheen getrokken is, aan de dikke klodders verf, op de coulis sen, aan de sjofele plunje van die grootheden. Om met een spullebaas- of juffrouw, alsof het gewone menschen waren, te bestemd, om kleermaker te wor den. Hij laig voortdurend' overhoop mot d'e naald diie hem nu eens ont glipte, «o hem dan weer in den vinger prikte. Al vloekend zette hij zijn liefdewerk voort, terwijl zijn onbarmhartige vrienden hem uit lachten. Zachtjes aan! Wees toch niet zoo ongeduldigvermaande de oude harder met groote kalmte. Ik zou u ook aanraden, een beetje meer op uw woorden te passen, want er komen dames. Het was al te laat. Nog vóór Le wie recht begreep, wat hij bedoel de, stonden Lady Manorwater en haar logees al in de schaapskooi, en toen hij nog een laatste poging waagde met de wieetrbarstige naald', hooide hij een stem vlak achter zich zeggen Laat mij dit voor u doen, mijn heer Haystoun. Ik kan er beter mee terecht. Hij keek op en blikte Alice Wis- hairt in de lachende oogen:. Zonder aarzelen maakte hij van haar aan bod gebruik. Mot de haar eigen handigheid volbracht het meisje ziju onvoltooide taak. Toen zij hier mee klaar was. keerde zij zich naar hem toe. Hij was erg rood en warm. Ik dien wel even mijn handen te wasschen, juffrouwWishart, zei- de hij ernstig, en ik zou u sterk aanraden, mijn voorbeeld te volgen. Zij spoedden zich samen naar de beek en spoelden hun vingers in het heldere water schoon. Ba Mijn klceren ruiken als die van een stalknecht. Dat komt er nu vani, als iemand dilettant is en maar zoo'n: beetje liefhebbert in allerlei dingen ik kan nooit de verzoeking weerstaan, om ook mij.n handen uit te steken. Maar uw geheele marnier van doen teek toch heusch heel veel op die van een man van 't vak, mijn heer Haystoun; zelfs uw spreken... O, spaar mijsmeekte d'e boet vaardige vloeker. Bij hun terugkeer overwolkte een drukkende verlegenheid het daarstraks zoo vroolijk pratende en lachende groepje. De mannen voel den zich schuchter in het bijzijn der dames en werkten voort met. koortsachtige haast. Lady Mono? water maakte met dezen en genen een praatje, tot grooten schrik der betrokken per-, sonert, terwijl mijnheer Stocks, ge- ü'ouw aan zijn democratische ge voelens .en denkbeelden, met neer buigende minzaamheid1 een gesprek aanknoopte met den naastbiizijn- den schaapsherder, die bijna niet uit zijn woorden kon komen en zich allesbehalve op zijn gemak ge voelde. Lewie's terugkeer bracht in dit alles een. gunstigen omkeer. Onder zijn invloed wend Lady Manorwater natuurlijker 'en maakte de atmos feer van kille stijfheid plaats voor de losse ongedwongenheid van straks. Joch weid uit een donker hoekje voor het front geroepen en met den tegenstribbelenden Tam plechtig aan het gezelschap voor gesteld. Tam, zei d'e Lewie, je moogt kiezen. Wat doe je liever naar het feest van de Zondagsschool gaan of mee met ons naar een ech te pic-mic? Joch gaat met ons me de. Je zult bij ons steLLig veel meer plezier hebben en veel lekkerder dingen te eten krijgen. Er was niet eens sprake van eenige twijfeling aan Tarn's kamt. De menschelijkc collie" buitelde een paar keer kopje vaJi louter pret De agent van politie G. de Vrle9 kwam hen tegemoet eri verbood dea harmonicaspeler daarmede voort te gaan, doch dezo gaf hieraan geen ge* volg. Na enkele waarschuwingen pakte ge* noemde agent den man bij den schou der en wilde zijn naam opnemen, toen een ander van het drietal een mes uit den zak haalde en dit open maakte, waarom de agent den harmonicaspe ler losliet en den messentrekker aan maande dat voorwerp op te bergen. Een ander politie-agent, zijn collega bezig ziende, kwam ter assistentie, juist op het öogenblik dat bedoelde» man door den agent de V. werd aan gevat om hem het mes afhandig te ma ken. De agenten trokken de sabel en op hetzelfde oogenblik kreeg genoemdo agent de V. een 9teek met het mes ia de zijde, waarop de dader vluchtte. Hij werd echter achterhaald en in arrest gesteld. De getroffen agent werd door den onmiddellijk ontboden geneesheer on derzocht en zijn overbrenging per po- litie-brancard naar liet academisch ziekenhuis werd noodzakelijk geacht, daar de wonde zich zeer ernstig liet aanzien. De dader A. W., 21 jaar, machine bankwerker, werkzaam te Haarlem, had in zijn vlucht liet mes weggewor pen, waarnaar de politie onderzoek doet. Hij is, na in het polilie-posthuis tot ontnuchteri"-Ia zijn geraakt, Zon dagavond om 10 uren geboeid naar het bureel aan de Breestraat overgebracht, ten einde gehoord te worden voor het op te maken proces-verbaal. Maandagmiddag kwam het bericht, dat de agent d. V. te ongeveer twaalf uren is overleden. Sporten Wedstrijden. Wielernieuws. Onze landgenoot Dickentman reed te Gleewitz over 50 KM. en o'vam eer ste aan in 56 min. 23 sec. 2e was Henry in 59 m. 44 sec. Joseph Fischer kwam niet aan de start, daar zijn motor wei gerde te werken. Letteren en Kunst. Het auteurs-recht- De „Falkland" in het „Handels blad" Ss deze week iets an ders geweest dan een schets. Falk land heeft het over iets dat zijn vriend Hevermans is overkomen. Heyermans wordt in liet buitenland bestolen daar is nu eenmaal niets aan te doen. Maar hier in ons land hier hebben we ons auteursrecht". Heyermans- Falkland zet het elke week vernietel- deftig". naar hij spot, boven het feuil leton, dat de iuliond is verzekerd over eenkomstigenz. Auteursrecht! Wil men een staaltje van auteursrecht? „Op Hoop van Zegen" reniet van het auteursrecht. Hoor maar. Krantebe- richt, door Ileyermans uitgeknipt. „...Op Hoop van Zegen" doet opgeld. Eenigszins gewijzigd werd te Winscho ten gespeeld in de kermistent van W. Hart. Voorzichtigheidshalve had men geannonceerd: naar het orgiueel van Herm. Heyermans en enkele wijzigin gen aangebracht. Zoo was bv. in het 4de bedrijf de claus die een der vrou wen zegt (van den torenwachter etc.) toevertrouwd aan oom Cobus. Alle buurvrouwen bleven overigens en van den verjaardag én van den stormavond weg. Geheele fragmenten werden weg gelaten." Het spreekt vanzelf gaat Falk land voort dat mijn vriend (Heyer mans!) aan Hart's Kermis-ensemble géén machtiging gegeven had. Het is wel een héél goed Amsterdamsch tong vallen-gezelschap, waarvan ik zelf eens De schipbreuk der Medusa" met een m-achtigen uitroep tegenover een dikke ouwe juffer: „Mijn Ghot wat is sij schgoon!" bewonderd heb, maar voorloopig schijnt Hart niet de aan gewezen artistieke leider om Op Hoop van Zegen te midden van draaiorgels, luchtschommels, mallemolens, aoppen van Jut etc. te monteiren. Mijn vriend verzette zich niet. Het lükt beter te vechten teeen de bierka dan tegen Hart's tongvallen-ensemble. En dan destijds heeft Hart het proces gewon nen in een analoog geval 1) Hart procedeert pro deo en m'n vriend be weert dat recht duur is. Zoodat Hart tlians overal lustig Op Hoop van Zegen en Ghetto speelt verminkte tekst, andere namen en meer diergelijke lis tigheden. Thans vertoont m'n vriend die afwezig was en eerst later epistel en ging den stoet vóór met, zijn bloote been-en en slecht zittend® Zon.dlagskleeren.De meest phlegm a- tische Joch stroopte zijiru hemds mouwen naar omlaag, trok zijn ge lapt buis aan en vormde d'e achter hoede. Toen het gezelschap goed en wel op het heideachtigf. plateau was aangekomen, splitste het zich in verschillende groepjes. Mijnheer Stocks tegdle beslag op dien inwen dig tegenstribbelenden Arthur cn trachtte van dezen te weten, te komen omtrent hoL karakter en de eigenaardigheden der perso nen, wier steun hij voornemens was in te roepen bij de aanstaande verkiezingen. Aangezien Mordaunfc dienaangaande bitter sl'eeht op de hoogte was, viel het resultaat van dit onderhoud d'en candidaat voor het Lagerhuis niet mede. George, Lady Manorwater. Bertha en. haar zuster keken rond naar een geschikt plekje, om te kampeeren, dat zij na ijverig zoeken, ten laatste von den bij een schi Iderachtigeru, klei nen waterval. Intusschen togen Alice Wishart en Lewie, die bei dien onvermoeid waren op weg. om den hoogsten

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5