NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Een Man van Adel. I9e Jaargang Vrijdag 2 Augustus 1901. No. 5549 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: A DVE RTENTIËN Voor Ha&rlem per 3 maanden L2Ö Van 15 regelB 50 Ota.; iedere regel meer 10 Cte. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), i» de prqs der Advertentiën van 1—5 regeb 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 &Li Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnemont aanzienlek rabat Franco door bet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 IIb** Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers1 0.02)4 Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maandenV V 0.37K Telefoonnummer der Bedactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. de omstreken en franco per post M 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames-betreffende Handel, Nq verbeid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Puhlicité EtrangèrQ Gr. L. DAUBE dc Co. JOHN F. JONES,a Succ., Parijs 31**' Faubourg Montmatire. Haarlem's Dagblad van 2 Ang. bevat o.a. De „Times" over de beslissing der vergoedingscommissie en over de „Daily Mail"-quaestie, Eene interessante zitting van het En- gelsche Lagerhuis, Het portret van President Kruger, De afgevaar digde Mr. Drucker Een woord ten afscheid, De pier te Scheveningen. Politiek Overzicht. De .Times" is natuurlijk zeer ingenomen met die beslissing dier vergoedingscommissie inzake die Z A. S. M. ambtenaren. Het blad! wijdt een geheel hoofdartikel er aan en komt tot de gevolgtrekking, dat dieze commissie na kennisne ming van die bescheiden en het des betreffend getuigenverhoor niet co ders beslissen. De „Tim.1 vraagt, welke sofismen die handseling en der Z. A. S. M.-bestuurders en beamb ten gedurende 18991900 zouden kunnen verzoenen met hun be weerde handhaving der neutrali teit De omstandigheid dat op vijf tien uitnooidJiginigen der vergoe- dings-commissie aan Z. A. S. M.- beambtlen om over te komen om verantwoording te doen, geen, en kele is aangenomen, terwijl de meesten niet eens antwoord/dien, vindt de Times" beslissend!. De menschen konden niet tegelijker tijd' belligerent en neutraal zijn. De Z. A. S. M.-beambten werden vrij willig belligerent met vallei goed keuring hunner mieerderen. De ver- goedings-comimiissie had niets te maken met de nationaliteits kwestie. zegt het blad. Ook het conflict der Engeiltsohe regeering met de Daily Mail" wordt dlruk in de pers bespraken. De ministerieele bladen zijn niet eenstemmig in hun meening al keuren ze het optreden der Daily Mail" niet goed. De „Times" wijst op de zonderlinge handel wijze van het Lagerhuis, dlat aan den eenen kant het artikel in de „Daily Mail" voor een inbreuk op de rechten van het Huis verklaarde maar aan de andere zijde weigerde het blad er voor te straffen. Deze handelwijze is dan ook on begrijpelijk. Het heeft er inderdaad veel van alsof men bang is, de zaak verder door te drijven. Lord Roberts heeft zijne gratifi catie door het Lagerhuis met 281 tegen 73 stemmen zien goedkeuren. De nationalisten en radicalen, pro testeerden tegen de schenking, maar hunne stemmen waren ge lijk die van roependen in d!e woes tijn. De illustre opperbevelhebber zal zich dus waarschijnlijk niiet meer ongerust behoeven, te maken over zijne toekomst. Oorlogsnieuws is er niet van be te ne. Vrij kunnen dus spoedig weder de tijding van eene Engel- sche nederlaag verwachten1. Buitenlandsch Nieuws. Een interessante zitting van het Engelsche Lagerhuis. Over de zitting van het Engelsch e Lagerhuis waarin o. m. die ..Daily Maite-quaestie behandeld werd, nog het volgende De oppositie deed1 weer baer best om de behandeling der onderwijs wet te vertragen. Zij werd daarbij geholpen door de omstandigh ei d dat de regeering een groot aantal vragen te beantwoorden had. Daaronder bevonden zich een vraag betreffende Vlakfontein, en een over de tuberculose. Wat deze laatste betrof, het parlementslid Field vroeg den minister van bin- nenlandsche zaken of hij gelet had op de met algemeene stemmen door het tuberculose-congres aange nomen motie, die wenschelijkh'eid uitsprekende der instelling van een rijkscommissie, ter onderzoek van de overdraagbaarheid der tubercu lose van het vee op den miensch. Field wilde weten of de regeering tot het benoemen vani zulk een com missie zou overgaan, en daarbij ook het oog zou laten vallen op man nen van de praktijk, bekend) met den handel in vleesch en melk. Long antwoordde dat die regeering er wel degelijk op gelet had, en de zaak overwoog. Vervolgens "deelde Lord! Cr'an- borme mede, dat die' regeering geen onderhandelingen voert met Duitschlandl ter zake van die han delsbelangen van CanadaGerald Balfour zei die dat het „Board of Trade Journal" uittreksels open baar zou maken van de in Duitsch- land nieuw ontworpen' tariefbepa- lingen en Brodrick h'aöl nog ver schillende vragen te beantwoorden. Redmond, die in de' vorige zitting geschorst was. kwam vervolgens weer een kwestie openen. Hij ver zocht beraadslaging over die partij digheid van die Iersche rechters. Balfour weigerde-, daarover in de bat te treden. Redmond1 hield aan. Op eens riep O'Shee Ik ben bij het bed'oelde proces tegenwoordig ge weest. hoe kan zulk een „judicial blackguardism" voorkomen Dit wekte een storm van veront waardiging bij de meerderheid. Intrekken werd diaar geroepen'. De lersche nationalisten daar tegen in: De uitdrukking is nog niet half sterk genoeg I Toen O'Shee bleef weigeren, zijn woorden terug te ne men. werd hij uitgenood! gidJ, heen te gaan. Dat deed hij, zeggende Ik zie wel dat ik gelijk heb. Swift Mac Ne ill, een andere ler sche nationalist, wilde zich het ge noegen niet ontzeggen', het artikel uit de „Daily Mail" voor te lezen, waarin minister Brodrick zoo .eras onderhanden genomen werd. Le voorzitter belette dlat echter-, maar Mac Neiü, handiger dan zijn voor ganger, wist gedaan te krijgen dat de griffier van het Huls zich met de voorlezing belastte. Mac Neill toond'e zich natuurlijk hoogst verontwaardigd dat een, krant van heit parlementslid1 Bro drick durfde zeggen ..Het leugen achtige en kinderachtige antwoord van den heer Brodrick", enz. Ook Dillon kwam voor de eer van- het Huis op. Maar Brodrick liet zich niet verlokken, om gevolg te geven aan die zijdelingsche uitnood!gin gen om zijn eer te verdledlgen. Hij had, verklaarde hij!, de heftigheid van de „Daily Mail" eenvoudig toegeschreven aan de -ergernis van dat blad; hij had het artikel niet zóó op-gevat alsof hem verweten werd', opzettelijk aan: het Huls iets medegedeeld tie hebben dlat hij wist dat omwaar was. In een zooeven ontvangen brief had de- hoofdredac teur dter „Dai'ly Mail" hem verze kerd dat al wat dat blad' opgeno men had, op de gewone wijze ver kregen was, en niet dbor omkoo- ping van ambtenaren. De hoofdre dactie,ur voegde er -echter aan toe, dat bet, gelijk mem wist, een regel was in de pers, dlat de bronnen van het nieuws niet genioemd' werden. De geheime stukken, zeidie Brodrick intusschem, betroffen het plan vam legenhlervormimg en Lord Kiiohe. ner's nieuw ve-ldtachtplan. en toen deze stukken dloor die „Daily Mail"' opgenomen w.erdani, hadden ze slechts ouder de- hoogst' geplaatste ambtenaren gecirculeerd zij' kon den dus slechts door onbetamelijke middelen in het bezit gekomen zijn van de pers. Bal-four vond dial Brodrick's eer boven verdenking verheven was, en diat men het artikel met minach ting ter zijde moest leggen. Dok Sir Henry Gamp-bell-Baimermani en anderen voerden nog het woord, en het slot was, gelijk gemeld is. dat een voorstel van Mac Neiill, om de heeren van de „Daily Mail" voor het Huis te dagen1, verworpen- werd. Hoewel er nog eenige oppositie gevoerd werd, ging men daarop over tot de derde Lezing van d;e on derwijswet. die mot 200 tegen 142 stemmen werd aangenomen1. Opstand in Venezuela. Volgens een telegram uit Cura sao te New-York ontvangen, is Dr. iRangel Gardirais, de oud-voorzit ter van liet Congres met 5000 man in opstand gekomen tegen Gastro, president der Venezuela, bij- San Antonio de Tachira, op de grens van Columbië. De regeering heeft tienduizend man gezonden. De toe stand' is ernstig. Andere verschijn selen van oproer worden verwacht, het geheele land is bereid' op te staan tegen die eigendunkelijkheid van Gastro. De grondwettelijke waarborgen zijn opgeheven. Men vreest voor verwikkelingen met Columbië. Algemeene berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Te Pretoria is een proclamatie uitgevaardigd waarbij de geesel- straf, vastgesteld in W-et 22 van 1895, wordt afgeschaft, pni de Pas wet voor Kaffere op de goudvelden wordt herroepen. Als een Inzonderheid seint Reu ter uit Graaff Reinet, dat daar bij de gemeenteraadsverkiezingen drie progressieven (i. e. Jingo's) zonder tegenstand zijn gekozen ini plaats van drie Bondsleden. Een tegenstand!, die onmiddellijk zou worden betaald' met confiscatie en gevangenisstraf. Reuter doet waarlijk net of er nog em constitu tie bestaat in de Kaapkolonie en of ieder burger, Hollandsch of En- gelsch, daar gelijk is voor dje wet Een Britsche cavalerie-afdJeeling van meer dan 1000 man is naar Naauwpoort in de Kaapkolonie te ruggekeerd, na tien dagien ten zui den van Middelburg door de kola met te hebben gepatrouilleerd. Een groote beweging in westwaartsche richting bracht geen vijand in 't gezicht. Terzelfder tijd seint Reuter uit Middelburg, dlat er daar groote le vendigheid in militaire kringen heerscht, omdat de Boeren in die Midland's teeken'eo van groote ree- righeid geven. Merkwaardige sa mentreffing vaai berichten 1 De dames-cammissie tot inspec tie der concentratiiiei-kampen, dbor de Engelsche regeering aangesteld, is n-u compleet -en zal weldra haar werk beginnen. Zij bestaat uit de dia-mes Dr. Jane Wat-herstone, Miss Scarlett, Miss Brereton (die reedö in Zuid-Afcika zijn) en Lady Knox, mevr. Fawcett en- Miss Dean©, die 7 Aug. te Kaapstad verwacht wor den- Brodrick heeft in het Lagerhui; verklaard-, dat de regeering naast deze regeeringscommissie niet de aanstelling van onafhankelijke c- mité's in de dbor het gouverne ment gecontroleerde kampen kon toelaten, b. v. ook niet een van Miss Hobhouse of anderen. De Ieren be groetten deze verklaring met kre ten van Hoor hoor I Volgens een bericht uit Barberton hebben zich Dinsdag negen Boeren uit Ermelo aldaar overgegeven, die met- zich brachten 6 wagens, 300 stuks vee, 130 paarden en 3000 schapen. Al les uit een enkele malen schoonge veegd district en van 9 menschen! Maandagnacht hebben de Boeren zich wear op korten afstand ten noorden van Gradock vertoond. Een gepantserde trein vertrok cit Cradbck om ben te verdrijven. De verliezenlijst bevat de namen van soldaten., gedood of gewond, bij Harrismith. 27 Juli, Palmiei- fontein 25 Juli. Stan darton 27 Juli Scheer poort 27 Juliverder 1 ge sneuvelde, 2 gewonden en- 1 rfti cier en 17 minderen' gevangen (la ter losgelaten) bij Doomirivier 27 Juli. en tusschen 20 en 26 Juli 5 man gewand te Zuurvlakte. Voorts nog niet vroeger vermel de verliezen, in. de vorige maanden op verschillende plaatsen geleden, een 14-tal, benevens 3 gevallen, van desertie. Uit de telegrammen van Kitche ner aan het ministerie van oorlog blijkt nog het volgende De afdeeLi-ngen van generaal Charles Knox hebben heb oosten van den Oranje-Vrij staat schoonge veegd!?) tot aan de Oranje-rivier, zonder tegenstand -te ontmoeten. Do afdeel ingen van generaal El liott en generaal Featherstoaae heb ben nieuwen voo-rraad' opgedaan te Klerksdbrp. Die van- kolonel Grm- fell, ui-t het westen Nijlstroom be reikt hebbende, rapporteert, ner gens een georganiseerd'en vijand te hebben ontmoet. In- de Kaapkolonie is die toestind onveranderd'. De ambtelijke verliezenlijst meldt een gevecht op 27 Juli bij Door ri vier, waarbij luit. Eraser en 17 Im perial yeomen gevangen genomen zijn, maar weder zijn losgelaten. In het hospitaal is in Juni over leden luit.-kolonol de Villiere. Een -gevecht van de Gonnaught Raugers met de Boeren op 26 Juli bij James town leidde tot eenige verliezen aan Engelsche zijde. Volgens -een- bericht uit Homburg was de toestand van de keizerin- weduwe Friedlrich te middernacht zeer ernstig. Keizer Wilhelm worn binnen eenige dagen bij zijn moe der verwacht. Stadsnieuws. Haarlem. 1 Aug. 1901. Hedenmorgen werd door de Ge nie alhier aanbesteed'; Het maken van wegen in d)e ge meente Haarlemmerhede en Spaar n- woude ter verbetering van die stel ling van Amsterdam. Raming 15250.—. Ingekomen waren 21 biljetten. Laagste inschrijver bleek 1e zijn de heer A. den Breejen te Hoofddorp voor f 13073. Zang en Vriendschap. Onze liedertafel „Zang en Vriend schap" zal a.s. Maandag in het strijd perk der eere treden in den grooten internationalen zangwedstrijd te Keu len. ter gelegenheid van het gouden jubelfeest, der inannenzangvereeniging „Polyhymnia" aldaar. „Zang en Vriendschap" dingt mede in 'dc hoogste internationale eere klasse. met 124 zangers. Ze heeft den zege te bekampen tegen: de Mannhei- mer Liedertafel uit Mannheim (141 zangers''. S - iëié La Concorde uit Ver- viers (150 zangers), Sangerbund uit Crefeld (148 zangers), en Orphea uit Aken 1150 zangers. De hoogste prijs is de „Kaisernreis", een gouden Ko ningsmedaille en een eere-gift van 3000 mark, aangeboden door de stad Keu len; dan volgt als prijs een zilveren beker en 1000 mark, uitgeloofd door Kroonprins Wilhelm van Pruisen; een eeregift van Prins Hendrik van Prui sen; van den „Landeshauptmann" der Rijnprovincie. Dr. Klein, en van da Keuische zangvereeniging. Het verplichte koor is een composi- tie van Zöllncr. Onze zangvereeniging heeft geduch te mededingsters, vooral de Société La Concorde uit Verviers. Wij wen- schen haar van harte esucces en zien onze zangers vol moed en vertrouwen in het krijt treden. Haarlemmermeer. De levering- van 85 kub. M. grind voor dc wegen en 12 kub. M. zand en 29 kub. M. grind voor die scholen is door het gemeentebe stuur opgedragen aan dien heer A. den Breejen al diaar voor nesn. f 269.45 -en 142.68. De hofstede Sophia's hoeve aan den IJweg heeft in publieke veiling 28.500 opgebracht. Spaarndam. Een 4-jarig meisje, dat in den diepen Kolksluis viel werd niet zonder moeite door personeel der firma Max en Zoo» gered. Sloten. Een Amstordamsche dame had1 gis teren het ongeluk alhier van. haar rij wiel te vallen, waardoor zij haar rech terbeen brak; nadat de heer Folmerde eerste hulp had verleend is zij per rij tuig naar haar woonplaats gebracht. Binnenland. Het nieuwe Ministerie. Naar het „Hbld." verneemt heeft H. M. de besluiten' betreffende het ontslag van de tegenwoordige mi nisters en de benoeming van hui> ne opvolgors geteelcend. De in de residentie aanwezige leden van het nieuwe kabinet vijf in getal, vertrekken Donderdagmid dag naar Soestdijk ten einde in handen van H. M. de Koningin' den ambtseed af be leggen. De over dracht der oortefeuilles dbor die. af getreden aan die nieuwe ministers zal Vri jdiagvoormiddag plaats heb ben. Do Staatscourant" van hedenavond zal bevatten de benoemingen met in gang van 31 Juli van de nieuwe minis ters, geheel overeenkomstig het bericht jl. Zaterdag medegedeeld. Naar men verneemt, is mr. Tin Heemskerk voornemens het wethou derschap van Amsterdam met dat van Feuilleton. Naar het Engelsch. 10) De zon ging reeds onder, toen een vermoeid; maar vroolijk groep je het pad langs de beek volgde, om zoo op dien grooten weg te ko men. Ze waren veel langer uitge bleven d'an ze van; plan waren ge weest, maar veen hunner trok zien daar iets van aan, of het moest La dy Manorwater wezen, die met ecti min of meer bezwaard1 hart dlacht aan een te laat dliner en aan het in die war zijn van een andleirs stipt geregeld1 huishouden. De zoetgeu- rive schemering werkte eigenaar dig bekorend op de zinnen en wie een blik wierp in het nauwe dal met het grillig kronkelendie rivier tje als een zilveren streep daar door heen en over alles het mystiek waas van 't halfduister, waande zich schiier in een tooveriamdl ver plaatst en kon zich moeilijk voor stellen, dat het werkelijkheid was. Arthur en. Alice waren den an deren een eind vooruit .ear gingen aan dien kant van den weg zitten, om op de overige leden van, het gezélschap te wachten. Waar ligt hier het heerenhuis van Etterick vroeg het meisje. Mordaunt wees haar een paar verlichte vensters in de verte aan. Het is heerlijk logeereai diaar, zei de bij. Etterick ligt veel hoo- ger dan- GLenaveli/n en het huis is grooter en ouder. Maar wij bewo nen slechts één vleugel. Lewie is er nooit toe te krijgen, om net als andiere menschen te leven. Hij is een beste kerel, maar in sommige opzichten een zonderling. Wij moe ten den dag beginnen met 's mor gens van een veranda in een ijs- koudien vijver 1e springen,. Ik zal stellig op em goeden dag verdrin ken. want ik ben nooit meer dan half wakker en, 't is me altijd, of ik regelrecht naar den girond ga. Ook moeten wij mijlenlange toch ten doen. Hij weet zelfs nooit van vermoeidheid' en onderstelt die evenmin in amdferen. Lewie. Lewie het was altijd en overal Lewie I dacht Alice. Wat moest er toch rroeien van een man, die steeds door bewonderaars om geven was? Zij meende gemerkt te hebben, dat hij haar gezelschap op zettelijk zocht en haar hart begon reeds sneller te kloppen, zoodra zij hem zag. Zij durfde niet aan zich- zelf_bekennen, dat zij verliefd was dal zij dien Lewie alleen voor zichzelf wilde hebben en niet goed dulden kon, dat zijn vrienden ^ok eenige aanspraak op hem lieten gelden. En in haar zelfmisleiding verbeeldde zij zich, da)t haar belang stelling in Kern niets andere was dan een karakterstudie. Zij mocht dén jongen man gaarne lijdiem en vond het jammer, dat hij bedorven zou worden door al te veel ver eering. En de engel, die onze in tiemste gedachten opleekenl, glim lachte bij zichzelf, als zulke ern stige wezens neg kunnen glim lachen. Intusschen was Lewie aan han den en voeten gebonden, aan den vijand overgeleverd. Mijnheer Stocks hing hem aan als een klis, die hij niet kon afschudden. Stocks was de eenige, die niet genoten had. Het landschap verveelde hem en de zon schroeide hem. Nu de verkiezingen, zoo spoedig reeds zon den plaatsgrijpen, kon hij bijna over niets anders praten dan ov.r politiek e-n daarvoor kon hij geen waardeerend luisterende ooren vin den. Als laatste redmiddel wilde hij nog eens met Lewie probeerea, d,ie hem een beleefd-aandachtig ge hoor leende, maar inwendig vloek te en raasdie. Uw vriend', mijnheer Mor daunt. heeft mij beloofd, mijn can- diclatuur te zullen steunen. U zult zeker wel in die tegenpartij tegen over mij staan. Lewie antwoordde hem, dat hij dit niet dachthij stelde geen be lang in partii-politiek en zou zich hoogstwaarschijnlijk daarbuiten houden. En wat dunkt u van mijn kan sen vroeg Stocks. Het district is in hoofdzaak ra dicaal, maar meer hcoger op, in Glenavelin, zijn de lui min of meer conservatief. Merkland heeft door gaans een kleine meerderheid, om dat hij hier in deze streek populair is en veel "rond bezit, maar als twee vreemden hier candidaat wer den gesteld, zou de radicale partij het winnen. Maar als Sir Robert zich nu eens niet herkiesbaar sbeJit? Dat zal vooreerst wel nliet ge beuren. Stocks gelaat klaarde merkbaar op. Ik had hel reeds als zeker heid hooren vertellen, en wvis al bang, dat een krachtiger en in vloedrijker persoonlijkheid zijn plaats zou innemen. Nu hij van Ltwïe geen tegenwer king had te duchten, beschouwde Stocks hem als een Gallia, van wien hij geen gevaar had te vrie zen. Hij werd zelfs vertrouwelijk en vertelde hem allerlei verkie- zings-anecdoten. Lewie's verveling had haar toppunt bereikt, toen zij bij de boerderij kwamen, die het scheidingspunt vormde. Wij zouden zoo graag Etterick eens zien, Lewie, zeido zijn tante. Is het goed, dht wij morgen bij je komen lunchen Reken er maar op en zet je beste beentje vooruit. Het gezelschap ging uiteen en Haystoun begaf zich huiswaarts mot zijn twee vrienden. Op den da? die aan de zooeven vermelde gebeurtenissen vooraf ging. traden twee heeren do deur van een Londensche club binnen, om daarna regelrecht te gaan naar de rookkamer op de eerste verdie ping. Het was een zeer deftige olub. waarvan slechts een honderdtal uit verkorenen leden waren. Allerlei soort van menschen kwamen, daar de hooggeplaatste vreemdeling, dis „incognito" reisde en nietrofficieel met dezen of genen minister over belangrijke aangelegenheden wilde spreken de diplomaat, d<ie zich met een geheime zending belast zag; militaire autoriteiten, groote denkers, rechtsgeleerden, enz. Van de beide heeren, die thans in de gezellig ingerichte rookkamer een fijne sigaar opstaken, maakte de eene al dadelijk bij den eersten aanblik den indruk van een bui tengewoon. een merkwaardige per soonlijkheid. Hij was forsch van bouw en zijn gelaat verried) ter stond den arbeider op intellectueel gebied, den man van verstand en karakter. Hoewel hij pas even over de dertig was, zou ieder, die cïit niet wist. hem stellig tien jaar ouder hebben geschat om de diene groeven in zijn voorhoofd en.' zijn reeds grijzende haren. Zijn metge zel wa6 slank en tenger en scheert bi: een oppervlakkige beschouwing min of meer onbeduidend. Zijn grijze Henri-Quatre maakte zijn- smal gezicht nog langer, en hij had de zenuwachtige gewoonte, om al tijd' met zijn vingers te trommelen op het meubelstuk, dat maar het dichtst bij de hand was. Wanneea:

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1