Ministers-Kamerleden. Naar het ..Hhld." van zeer goed ingelichte zijdie verneemt, hebben de lïieuw-benoemde Ministers, die ■levens lid zijn van' de Tweedie Ka mer. eenparig besJoleni geen man daat als Kamerlid te aanvaarden. Nieuwe leden moeten dus worden gekozen te 's-Hertogerabcsch in de plaats des hespen Loeffto Grave in do plaats van mr. Hartete Sliedrecht in de plaats van dir. Kuy- per; te Eist in do plaats van den heer Bergansiuste Amersfoort in de plaats van don heer Van Ascn van Wijdt. Verjaardag Koningin-Mor-der Ter gelegenheid van den verjaar dag van II. M. de Korringiin-Moe- d'er is er hedenavond te 7i uur een galadiner oio het clloor H. M. bewoonde domein Soes'.dijk waar aan het koninklijk echtpaar zal deelnomen. Voorts zijn daarbij ge- noodigd do leden van liet Huis van H. M. de Koningin-Moeder en de leden van het civiele on militaire Huis van H. M. de Koningin, waaronder dames du palais en groot-officieren. Nieuwe verkiezingen. ,,De Tijd" meldt: In het kiesdistrict Eist, waar binnen kort. wegens het optreden van gene raal Bergansius als minister, een nieu we verkiezing voor de Tweede Kamer zal moeten plaats hebben, zal, naar men ons meldt, een candidatuur wor den aangeboden aan den heer S. M. van Wijck, lid der Eerste Kamer voor de provincie Gelderland, die zich moet hebben bereid verklaard. In het district Grave zou, volgens ge rucht. voor den zetel van den minis ter Harte van Tecklenhurg in aanmer king komen mr. W. v. Basten Baten- burc thans afgevaardigde van Eist, die zich daar in Juni jl. niet herkies baar stelde. Wij meenen ernstige re den te hebben om de juistheid van dit gerucht te betwijfelen. De koninklijke familie bezocht he den te half 4 de ringrijderij in de Pe- kinglaan te Baarn. Op het terras van de villa Peking is een schip, de ..Gel derland," nagebootst, dat vanavond zal worden verlicht. Tramongeluk Men meldt uit Katwijk: De stoomtram van Leiden naar Kat wijk kwaan Donderdagmiddag te 12 uur ongeveer in botsing met een tank wagen van een petroleum-maatschap- pij. De' koetsier werd gekwetst en ver voerd naar het academisch ziekenhuis. De tankwagen en de locomotief zijn zwaar beschadigd. De dienst is tijdelijk gestaakt. President Kruger. President Kruger zal raag eon 8- tal dagen te- 's-Graverahage blijven. Hij ontving in. die laatste dagen be zoeken van eeni-ge Fransche dag- blad-redacteurs era ook van dien waamsmendera burgemeester der stad:. Inbraak. Ira den nacht van Zondag op Maandag jl. is diefstal met inbraak gepleegd in de R. K. kerk te De Bilt. Vermoedelijk hebben de dief of dievera zich des Zondags door zich te laten insluiten, toegang ver schaft tot de kerk. Maandagmorgen bleek, d'at de deur. wellke toegang geeft tot de kerk, geopend stond de offerbus voor de armen was met geweld opengebroken, en de inhoud verdwenen. Van d'e offer- bus voor het altaar was het hang slot verbreken het binnenslof was nog goed gesloten, wei was men er aan bezig geweest met een vijl. Vara een stoel bad mem 2. sporten uitgesneden, welke sporten bleken dienst gedaan te hebben bij het openbreken^ van dé' bus voor de ar men. Benige voorwerpen voor den dienst bestemd', waren, eveneens verdwenen. Door de politie werd een onderzoek ingesteld!. dioch het heeft tot dusverre nog niet mogen leiden tot aanhouding van d-e{n) dader(s). Bevordering van den Spaan schen Export. Blijkens mededeeling van het Cen- fraal-Bureau der Vereeniging tot bevor dering van den Noderlamlsciion Ex port te 's-Gravenhage, heerscht se-1 dert het Spaansche Rijk het grootste deel van zijn afzetgebied in dp oude koloniën verloren heef* in Regeerines- en handelskringen eene levendiee be weging om door allerlei maatregelen den uitvoerhandel naar andere stre ken te verplaatsen en uit te breiden. Zoo werd o. m. door de regeering de ..Centro do Informacion Comcrciar' in het leven geroepen, eene instelling welke voor den handel zeer nuttig is en die als officieel orgaan de ..Gaceta do Madrid" uitveeft terwijl bv. over wijn handel en andere branches van den Spaanschen export afzonderlijke ge schriften verspreid! worden. Buitendien heeft dit informatiebureau een adresboek bewerkt van Spaansche exporthuizen. Eene door het Ministerie van Staat samengestelde commissi© ter bevorde ring van den uitvoerhandel heeft de wettelijke regelin<* van de positie der handelsreizigers in behandeling geno men. Einde December van het vorige jaar heeft zich in Madrid eene vrije Vereeniging ter bevordering van den Spaanschen export gevormd, met na me de ..Liga Maritima Espaftola". De Fomento del Trabajo" te Barce lona, eene vereeniging van kooplieden en industrieelen, richtte in Mei il. een verzoekschrift tot de Regeerin" waarin zij do wenschelijkheid bepleitte van de oprichting eener permanente monster- tentoonstellin" welke niet alleen voor den Spaanschen doch ook voor den buitenlandschen handel zou moeten worden opengesteld. De voor dit. doel benoodigde ruimte wil de vereeniging ter beschikking van de regeering stellen. Verschillende ondernemingen, deels vrije vereenigingen van Spaansche kooplieden, deels particuliere firma's, streven er naar, zooveel mogelijk ver andering te brengen in het onvoldoen de aantal Spaansche reizigers, welke vreemde talen machtig zijn. In Parijs werd eene maatschappij opgericht, die den naam draagt van ,,Sociedad de Relaciones Comerciales" en die den Spaanschen handel met Spaansch-Amerika wenscht te bevor deren door reclame-middelen, infor matiedienst. het verrichten van agen tuur-, expeditie- en commissie-zaken, enz. Een te Malaga opgericht „Colegio pericial mercantil" heeft tot hoofddoel de vreemde overzeesche huizen, die als tusschenpersonen werkzaam zijn, te verdringen door de stichting te bevor deren van factorijen in Zuid-Amerika, Afrika en Azië. De groote Spaansche stoomvaart maatschappij „Compaflia Transatlan- tica Espafiola heeft in den laatsten tijd belangrijke geschriften openbaar gemaakt over verschillende débouchés voor Spanje, terwijl zij zich met den verkoop belast, door tusschenkomst harer agenten, van de goederen, wel ke haar ter verzending worden aan geboden. Stuitend. Men schrijft uit Wilnis aan de .,N. R. Ct,": Als blijk hoe soms ten platte lande de wet op het begraven wordt nage leefd, dient het volgende Hier stierf iemand op Zaterdag 27 Juli. Een grafkelder moest toen no© gemaakt worden, zoodat begraven bin nen den termijn bij de wet aangewe zen niet kon. Het hoofd der openbare school, belast met de werkzaamheden van den burgerlijken stand, vond hier tegen geen bezwaar. De burgemeester is afwezig; maar de oudste wethouder, waarnemend burgemeester, werd in 't geval niet eens gekend. Op 1 Augus tus zal de begrafenis nu plaats heb ben. Uw berichtgever bevond zich Don derdag op do begraafplaats en vernam daar van de werklieden, bezig, den kel der te maken, dat zij de overblijfselen van vier lijken hadden moeten verwij deren. De doodgraver rWde hem me de dat twee ervan omstreeks" tien ja ren geleden daar begraven waren. Maar dit is zeker het stuitendste van alles: Die overblijfselen zijn niet we derom begraven, doch eenvoudig ge worpen achter het lijkenhuis eene ruimte door een muurtje van circa 2 meter hoogte omgeven, zonder dak, als aas voor de vogels en tot schade der gezondheid, want de begraafplaats ligt midden in de kom der "-meente. ELindermishandeline;. Woensdagavond had in de Toulon- sche laan te Dordrecht een opstootje plaats voor een huis, welks bewoners uit een vorig huwelijk niet goed zou den behandelen. Het kind een voor zijn leeftijd van 14 16 jaar allernie tigste knaap zou niet alleen onvol doende gevoed worden, doch ook den avond en den nacht steeds moeten doorbrengen in een vochtig sous-ter rein. dat geen -"zonde verblijfplaats voor menschen is. Na afloop van het werk gaat de knaap naar het onder huis, waaruit hij niet voor den dap komt dan om weer naar het werk te gaan. Van spelen in de open lucht is geen sprake. Eerst kortelings kwamen de buren van het bestaan van den ar men jongen op de hoogte. Naar men verneemt zullen binnen kort de quarantaine-gebouwen van den Hoek van Holland naar het Ainmers- gat worden overgebracht, waar de tot dat doel door het ministerie van wa terstaat gemaakte landingsplaats en emplacement gereed zijn. Deworstelstriid onzer ^aderen Buitengewoon veel weten de- Hol landers in den regel niet van de ge schiedenis. Maar men zou toch mee nen, dat de tachtigjarige oorlog vrij bekend is. Helaas, ook dit is een dwa ling. Bij het examen, in het vorig jaar af genomen aan aspiranten voor het re servekader, werd o. a. gevraagd een opstel te vervaardigen over den 80-jari- gen oorlog ert over de kri-'^pebeurte- nissen die in het begin daarvan plaats haddon. Twee antwoorden luidden aldus: I De 80-jarige oorlog heeft vele lan den vernield en begon in het jaar 1568 en is in vele landen doorge trokken. Het land was geheel in droef heid gebracht en zelfs in diepe droef heid dat er vele menschen en andere levende geslachten werden vernield. Ook schepen in het water werden in de lucht gesprongen. Steden en dorpen met hun geheel in- en bijwoners wer den op de vlucht geslagen en eindigde in het jaar 1823 en toen kwam eerst de vrede in het land. Toen waren er veel menschen gerust, leefden in vre de. De Spanjaarden be~onnen toen eerst met hun gevecht, toen overrom pelden zij alle steden en dorpen die in ons land bekend waren. De 80-jarige oorlog heeft vele doen schrikken en vluchten; zoo een gevecht is een be langrijk iets, het is in den tegenwoor- digen tijd een heel ander leven dan in dien tijd, want toen waren het niets dan twisten tussclien onze landen. Nu is den mensch genist en het land ook zoo. In d© 80-jarige oorlog was het maar van des 's morgens zon op- tot zon-ondergang gevecht en dal heeft zoo 80 jaar geduurd. Het is een oorlo- die haast niet te gelooven is en toch w maar hot is nooit te verseten door hem die er veel van heeft bijgewoond of heel veel van weet. ,,Het is dus maar, als er vrede ia vrede te houden en dan heeft men nooit geen last van twisten tusschen onze landen. Een oorlog is dikwijls het ergste wat men kan denken en vooral zoo een oorlog die 80 jaar duurt, het is een oorF- die haast een heele we reld zou vernielen. Het n al niet ge makkelijker dan nu: vrede is het ge makkelijkst en beste voor vorst en va derland. Ons Nederland is daarom toch rust'- pebleven met zijn provin ciën. Gedeeltelijk menschen die de 80- jarige oorlog hebben meegemaakt zijn meestal ridderorden op hun borst han gende. Dit is ook wel een wonder dat er nog menschen overpeschoten z''n uit zoo'n oorlog we zouden haast wel denken dat er geen uit zoo'n slag over schieten." II. De 80-jarige oorlog begon in 500 en heeft 80 jaar geduurd met 12 jaren bestand, er zijn vele veldslf<">n in ge beurd en het beleg van 's-Bosch en de innemir van den Briel hebben er ook bij plaats "ehad. Maria van Bourgon- dië hebben er geregeerd en Karei de Stoute. In het jaar 1630 is de oorlog ge ëindigd. het was toen een jaar dat het streng koud was, de schildwachten be vroren dood op hun post, de Batavie ren kwamen in uitgeholde boomstam men de rivier afzakken en Albrecht Beilink werd levend begraven." klappen toediende. Beklaagde is toen uit bed gesprongen en heeft, worste lend met den stoker, een mes van de tafc-l "repen, en zijn tegenstander in de borst, den linkerbovenarm, en in het gelaat gestoken, met het "volg dat enkele spieren van den linkerarm verlamd zijn en de stoker zijn linker hand niet vrij meer kan bewegen. Rechtszaken. Ernstige mishandeling. Voor de Amsterdamsche rechtbank is Donderdag gevangenisstraf voor den tijd van een jaar geeischt tegen een vischkoopersknecht, die in een twist den zoon eener met hem bevriende vrouw met een mes eenitre ernstige steek- en snijwonden toegebracht heeft. De zoon, een stoker bij de marine kwam 's morgens beschonken in de woning zijner moeder, waar hii den beklaagde te bed aantrof en een paar INGEZONDEN MEDEDEE- LÏNGEN. 30 cents per regel. Op het. laatste internationaal congres van Tandheelkunde, ge houden te Parijs (ter gelegenheid der Tentoonstelling van Parijs van 1900) werd Odol genoemd het beste van de mondwaters die tot r toe in den handel gebracht zijn. Prijs per heele flacon 1, halve flacon 00 cent. Uit de Arbeiderswereid. BUITENLAND. Door het werkliedensyndicaat is een algemecne staking uitgeschreven voor de dokwerkers van San Francisco. Er zijn 55.000 stakers, doch verschillende andere werkliodengroepen zijn door de beweging werkloos geworden. Leger en Vloot. Koloniën. Reserve-ofncieren Bij kon. besluit is wijziging gebracht in de thans geldende bepalingen be trekkelijk het verblijf onder de wa penen van dc reserve-officieren. De reserve tweede-luitenant die uit den graad van vaandrig (kornet) tot dezen rang is benoemd, is verplicht in het jaar der benoeming, of uiterlijk in het daarop volgende jaar tusschen 1 Mei en 1 October zes achtereenvol gende weken onder de wapenen door te brengen, tenzij zulks niet noodig geacht wordt. Hij is verplicht in gewone tijden een maal in de twee jaar gerekend van zijn verblijf onder de wapenen .tus schen 1 Mei en 1 October zes achter eenvolgende weken onder de wapenen door te brengen onder hetzelfde voor behoud. Aan de reserve-officieren, die na het verplichte verblijf onder de wapenen verlangen voor ten hoogsto zes weken onder de wapenen te blijven, kan zulks door den minister van oorlog worden toegestaan. Aan hen kan tevens op hunne aan vrage door dien minister worden toe gestaan: lo. Vrijwillig, onder ide wapenen te komen in het jaar waarin zij geen ver plichten werkelijken dienst volbren gen, van ten hoogste drie maanden tusschen 1 Mei en 1 October. 2o. deel te nemen aan voor hen niet verplichte militaire oefeningen. De voordrachten ter benoeming van vaandrigs (kornetten) tot reserve-twee de-luitenant worden jaarlijks onder dagteekening van 5 Januari aan den minister van oorlog ingediend. Naar de „Nieuwe Ct." verneemt, zal bij de groote najaars-manoeuvres der zuidelijke divisie, in September in Lim burg te houden, vanwege den -enera- len staf gebruik gemaakt worden van automobielen. Met verschillende fabrikanten in Ne derland en België is over het tijdelijk verstrekken van een of meer automo bielen onderhandeld. Indien de nroef slaagt, zullen er aangeschaft worden. e Coppename-exoeditie- Nu de leider van do Coppename-expe- ditie in de kolonie gearriveerd is en de voorbereidingen worden getroffen om over eene maand den tocht naar de Coppename aan te vangen, is het wel licht niet ondienstig, schrijft Onze West, nog eens nader uiteen te zetten, wat, blijkens het advies van de com missie der voorbereiding, de expeditie beoogt. Uit de samenstelling van do expedi tie blijkt, dat aardrijkskundig onder zoek haar hoofddoel is. Een geoloog vergezelt de expeditie niet. Men vermeent dat een exploratie als de voorgenomene, zich niet leent voor gedetailleerd geologisch onder zoek van een bepaald terrein of het ingrijpend bestudeeren van een of an der interessant geologisch probleean. Een eerste exploratietocht kan niet al les omvatten, en, waar men grootten - deels geheel onbekende terreinen zal bereizen, nog nimmer door Europeanen b'etrede'n, is het duidelijk dat aard rijkskundig onderzoek op den voor grond gesteld moet worden. De leider en de heer Loth zullen zich beijveren, zoowel in de rivieren en kreken, als te land, overal waar de ge steenten bloot zijn gekomen of kun nen worden blootgelegd, die gesteen ten te verzamelen, met aantcekenin© van de juiste plaats, waar die zijn aangetroffen. Men stelt zich voor, dat wanneer dit getrouw wordt gedaan, en na afloop van de expeditie, in de te maken kaart de aangetroffen ge steentesoorten worden vermeld, voor den geoloog voldoende gegevens voor handen zullen zijn, om daar uit ge volgtrekkingen te maken voor de alge meen© ligging en opeenvolging der formatiën. Ook zal niet worden ver zuimd. 't zij door schetsen, 't zij door photographie de bergvormen af te beel den, overal waar daartoe gelegenheid bestaat. De dier- en plantkundige (de heer Boon) zal natuurlijk overal allicht ma teriaal te verzamelen vinden. Do verkenning van 't land is echter het hoofddoel. Op wetenschappelijke gronden ver moedt men, dat in 't zuidwesten der kolonie zich een gebergte bevindt, dat nog nimmer opgenomen is en derhal ve op geen enkele kaart voorkomt, 't Is mogelijk, dat dit gebergte zelfstan dig staat, of een uitlooper is van het Tumuc Humac gebergte, of ook wel en dit is niet 't minst waarschijnlijk dat hot Tumuc Humac gebergte zelf op ongeveer 55 gr. westerlengte zich naar "t noordwesten ombuigt- Daaruit zou worden verklaard waarom de wa terafvoer van do rivieren in 't westen der kolonie minder is daji van do ri vieren in 't oosten. Van de Raleigli-vallen in de Coppe name (het laatst bekende punt) zuid waarts gaande, zal men trachten de bronnen van de rivier te bereiken en kunnen nagaan of deze ontspringen op het Tumuc Humac gebergte, dan wél op een zelfstandig gebergte. In 't laat ste geval zal men van daaruit wellicht eenig gezicht kunnen krijgen op het Tumuc Humac gebergte. Op die wijze hoopt men een overzicht te krijgen van het geraamte van het groote land dat achter do parallel der Raleigh vallen ligt. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de expeditie op een punt zal aan komen, waar de Coppenamo blijkt uit de samenvloeiing van twee machtige rivieren te ontstaan, zoodat scheiding van de expeditie noodzakelijk wordt. Beide deelen der expeditie zullen dan trachten, ieder voor zich, het schei dingsgebergte te hereiken. Met 't oog hierop wordt een tweede persoon, de heer Van SCockum, in staat plaatsbe paling te verrichten, aan de expedi tie toegevoegd. Is het brongebied van de Coppename bereikt, dan zal het gebergte worden verkend en daarna een weg gekapt door het bosch teneinde een overzicht te verkrijgen van 't achterland, waar na de terugreis naar Paramaribo zal worden aanvaard, hetzij langs de Co- rantijn, hetzij wat waarschijnlijk is langs de Saramacca. Gemengd Nieuws. Voor de Parijsche rechtbank Op den Boulevard Montparnasse te Parijs braken op den 3en Juli twee inbrekers van 18 jaar in, terwijl ze dat deden, kwam de bewoner, een sla gersknecht thuis. De inbrekers kregen met hfft mes en werden veryoig.m- naar het hospitaal vervoerd1. Toen de zaak voor het gerecht kwam, bleek dat de slagersknecht een brief had gekre gen, met don typewriter geschreven, van den volgenden inhoud: Parijs, 5Juli 1901, De secretaris van de Onderlinge Vereeniging van Onafhankelijke Kun stenaars in het Inbreken, aan Alfred Oeilliet, slager, 36 Boulevard Mont parnasse .Wij vernemen uit de kranten, dat gij twee van onze vrienden paktet, wondet, en aan het gerecht overle- verdet. Dat veroorzaakt hun en ons grooten last. Dientengevolge is mij opgedra gen u mee te deelen dat wij van "lan zijn deze schade te doen herstellen door geld of anders." Per order, De Secretaris. A. B. De inbrekers werden respectievelijk tot een en twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ook verscheen voor de rechtbank te Parijs dezer dagen een humoristische fietsendief. Toen de rechter hem herinnerde, dat hij pas tot 5 jaar ~©vangenisstraf waa veroordeeld, zei hij: ,,lk houd van juistheid in alle zaken, mijnheer de president. Daarom smeek ik u een fout te herstellen,di© u zooeven begaa nhebt. Het was vijf jaren dwang arbeid en niet vijf jaren gevangenis straf." Even daarna vroeg de rechter wat hij met de gestolen fietsen deed. „Mijnheer de President, een van mijn vaste, principes, waarvan ik. nooit afwijk is, dat ik beroepsgehei men zorgvuldig bewaar." Toen hem gevraagd werd wat bij tot zijn verontschuldiging te zeggen had, antwoordde hij: ..Ik heb niets te zeggen dan: veroordeel mij. Ditmaal zal ik ten minste den troost hebben veroordeeld te worden voor iets dat ik deed. Dit is iets nieuws voor mij, want mijn vorige veroordeeling was onrechtvaardig." De man kreeg nog eens vijf jaren. Voor hij heenging boog hij plechtig voor het hof. Nog goed afgeloopen. De Fransche geleerde Alfred Dereims die leider is van het geologisch labora torium te Parijs en ten vorigen jare van een zeer moeilijken ontdekkings tocht in Afrika heelhuids is terugge keerd, is Dinsdag bijna 't slachtoffer geworden van een onvoorzichtigheid. Hij zat boven op een wagon van een trein naar St. Cloud en stak zijn hoofd naar buiten juist toen de trein onder een overweg reed. Hij kreeg een he- vigen stoot tegen het hoofd en wen door de medereizigers ijlings naar bin- nen getrokken. Met een sterk bloe dende wond werd hij naar het gast huis te St. Cloud gebracht, maar kon 's avonds naar Parijs worden ver voerd daar de hersenpan niet bescha digd bleek. De wond zal dan ook wel spoedig zijn genezen. Als een pleistei kan dienen dat Fransche Staatscou rant dezer dagen zijn benoeming tot ridder van het Legioen van Eer be vatte, wegens lange dienstjaren. Het weder in Augustus. Prof. Jules Capré van Lausanne, wiens voorspelling voor Juli volstrekt niet is bewaarheid, heeft voor Augus tus een program waarvan velen even min de verwezenlijking zullen hopen Van 1—4 Aug. voorspelt hij hoogen druk en mooi weder over West- en Midden-Europa. Dan volgt echter een zware depressie over het Kanaal, met sterken westen en zuidwestenwinden over Frankrijk, Nederland en Duitsch- land, terwijl over Italië en de Middel- landsche Zee hoogen luchtdruk is. Tot 15 (;)Aug. blijft het weder verander lijk en onzeker, met bedekte lucht, regen en koelte. Met name 8 en 11 Aug. zullen „kritieke" dagen zijn, met zwa re stormen uit het westen. Toch zul len den 1214 Aug. mooie dagen we zen met hoogen barometer. Van 15 28 Aug. komt dan weder een tijdperk van lagen druk, opkomende uit Ier land en zich uitstrekkende over Schot land en Scandinavië,, tevens met zuid westen-winden over Engeland Frank rijk en Nederland. Daarentegen hoo gen druk (stijgend tot 26 en 28 Aug.) over de Middellandsche Zee, Italië en de Alpen. Op 26 en 27 Aug stormach tig weer met regen, maar de laatste dagen der maand hooeen druk over de Atlantische Zee, Frankrijk en de Alpen. Of deze voorspellingen juist zijn, zal ieder een kunnen zeggen op 1 Sep tember. Welzeker! zeidiejLewie. Ik heb zijn naam dikwijls hoorera noemen. Een week vóór mijn aan komst was hii naar het noorden ge trokken. Algemeen werd beweerd, dat men nooit weer iels vara hem zou hooren. Heb je hem nooit gezien Neen, maar waarom vraag je dat zoo Omdat je. als je eon week vroeger daar waart geweest, een van de slimste Lui,, die er in, de ge- hcele wereld te vinden zijn, ont moet zoudt hebben, een man, in wien het, ministerie van Buvtera- landsche Zakc-n bijzonder veel be- lan~ stelt. Mocht ooit weer eens iets vernemen omtrent Constaralijn Marka, Marker of Mark, schrijf dat dan vooral nauwkeurig op. Wil je hiermee zoggen, dat hij de schrijver is van die „Ca nard" sprak Lewie. Precies, en van nog heel wat meer. Diezelfde Marka zal het mij misschien nog lastig genoog ma ken. want ik zal waarschijnlijk het ministerie van Buiteralandsche Za ken in hot Lagerhuis vertegenwoor digen. Lewie reikte hem de hand! mot I gulle hartelijkheid. hc-id zoudt ventellen. Je kunt hem Dat is een felicitatie waard, zeggen, dat je dat nieuws betref- Tommy Juist naar aanleiding hiervan moet ik je spreken. Merkland stelt zich niet meer herkiesbaar mor gen zal dit nieuwtje wel in de krant staan. Ik heb de versprei ding daarvan met opzet tegenge houden, omdat ik eerst met jou wou praten. En? vroeg Lewie met klim mende belangstelLi.nL Jij moet zijn opera ewalil era ze tel in liet Lagerhuis innemen. Ik heb al getelegrafeerd naar die con servatieve Kiesvereeniging te Gled- muir. en het komt mij voor, dat jij de aangewezen man bent. De lei- dors van die parlii zijn jo zoor wel willend gezindje hebt dus alleen maai' de caradidatuui* te aanvaar den. Ikik geloof niet dat dit gaan zalzoidö Lewie. Een uur of wat geleden nas heb ik Stocks verzekerd, dat Merkland zich zou laten herkiezen, dat ik mij nooit bemoeide mei partij-politiek en hem niet zou tegenwerken. Maar ik zae geen enkele reden, waarom je hem niet de volle waar fendie Merkl&rad vanavond pas ge hoord hebt en dat je alleen handelt op gezag van een sterken aandrang van buitenaf. Wat moet hij dan wel van mij denken? Ik heb .toch al geera bijster gunstige reputatie op het punt van politieke belangstelling. Stocks is niet zoo heel kiesch uitgevallen en zou zich niet ontzien-, overal rond te bazuinora. dat ik binnen den tijd van tien minuten geheel van in zicht veranderde, enkel en alleen- op aansporing van een vriend. Ik zou er leelijk vara langs krijgen. Hoor eons, Lewie, jo vorkie- zing is een zaak van hert. hoogste ge wicht. Al die bezwiatrera, waar jij mee komt aanzetten, zijn vara nul en geenier waarde. Ik ga een moei lijken tijd tegemoet en heb in het Lagerhuis den steun noodig van een man als jij. Je zegt. dat je het land hebt aan partij-politiek era dat kan ik best begrijpen maar ik zie niet in, waarom je die niet zoudt gebruiken bij wijze vara hef boom. Je. bent op jou terrein een deskundige, en in de eerstvolgende jaren moeten wii vooral vakmannen^ in het Lagerhuis hebben. Als jo je zelf bepaald dico-r eene belofte ge bonden acht. om je niet tegenover S-tocks te stellen, heb ik natuurlijk niets meer te zeggen, maar de man zou wel volslagen krankzinnig moe ten zijn. als hij do rechtvaardigheid van je zaak niet volmondig toegaf. Je hebt mijn bijstand dus wer kelijk noodlif Tommy? vroeg de jonge man, nog steeds weifelend. Ik vind heit een belabberd idee, om Stocks te traan bestrijden en bovendien zal jk het stellig verlie zen. Dat zal de toekomst leoren. Voor de rest neem ik alle verant woordelijkheid op mij. Ik zal zelf eens met Stocks praten. Het zal een zware strijd worden-, maar ik zou niet weten, waarom jij niet als overwinnaar uit hot worstelperk zoudt treden. Jij bent dera vrede in mij ra hui 9 komen verstoren,, sprak Le wie. Ik zal mij. een maand lang diep rampzalig gevoelen en door iedereen verlaten. Arthur heeft be loofd, dat hij Stocks zal helpen, en cle Manorwater's hebben hem. ook hun steun toegezegd. Ik zal voor je doem wat ik kan. Lewie. Eenmaal had het toch hiertoe moeten kamera: je moet nu maar je kans waarnemen. Het oogenblik is gunstig. En nu zullen wij verder vootr vanavond dit on derwerp laten rusten. Hij stond op. rekte zich uit en liep de kamer eens rend1. Tommy, vroeg Lewie plotse ling. uit een dien gepeins ontwa kend, ken je Stocks persoonlijk Of ik -t Is -een beste kerel, maar heel hoog timmert hij niet. Hij kan de meest onbobeekenen.de algemeenhe den verkondigen op een toon van gezag, alsof hij eindelijk en ten laatste d'e eene en e enige waarheid gevonden had en toch, maakt dat indruk op dei meeste menschen-. Wat zijn vrienden verder spra ken. gleed langs Haystouras oo-ren voorbij. Al zijn gedachten concen treerden zich weer op een lieve meisjesfiguur. Hij wist, d'at zij dweepte met de levensopvatting, waarvan Stocks zich al lang een soort van monopolio verzekerd scheen to hebben. Hij werd ver teerd door jaloezie de jaloezie van een op dit punt onervaren man die in elke vrouw een raadselach tig wezen ziet, welks gewoonten en neigingen nauwlettend bestudeerd moeten worden. Een vaag besef, dat hij al de tooneel-attributen- van een minnaar miste, rees bij hem op. Hij kon -niet poseeren als een toonbeeld van alle mogelijke deug den. als een onvermoeid ij veraar voor het Ware en het Goede. Hij was er zich vara bewust, dot zijn zelfzucht hem in haar oogon, al zeei weinig beminnelijk zcu maken, en hij was diep rampzalig. Toen de anderen- geeuwend' naar bed' waren gegaan, bleef hij nog een poosje voor het raam zitten rooken. om op zijn gemak na te denken over het verschiet, d'at z,ich voor hem opende. Earn somber voorgevoel, dat hij jammerlijk- fi asco zou slaan, kreeg al m.eer en meer de vaste vormen eener over tuiging. Dat hii door zijn tegenstan der verslagen zou worden, kon hem minder scheten-. Erger, véél erger was bet. dat hij zijn volsla gera onmacht en: onbevoegdheid in dezen openlijk zou moeiten laten blijken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2