SCHAAKSPEL. Prijsvraag. l.anger dan een kwartier hield hij de mannen in de kuip. waar zij ver scheidene malen onder de oppervlakte van het vocht zakten en proestend en half verstikt weer boven kwamen, tot dat zij eindelijk om genade smeekten. „Welnu." zeide de heer S.. glim lachend, „ik geloof, dat jelui nu wel blauw genoeg zult wezen: dus zal ik je niet lan<«»r ophouden. En nu" een streng bevelenden toon aannemen de ..als jelui niet wilt dat de politie je op de hielen zit, maak jelui dat je de stad uitkomt. Marsch nu!" Zonder een woord te zeggen, klommen de man nen uit de kuip en in een oogenblik waren zij wc Een paar dagen later vertelde een drogist uit eene naburiae stad. die b;; den heer S. eene bestelling kwam doen dat er twee mannen bij hem geweest waren, om te vragen wat indigovlek- ken van de huid kon wegnemen. „Het waren twee zulke blauwe kerels als ik ooit gezien heb," zeide hij. „Zij vertel den. dat zij in eene vervenbij onge luk in eene kuip gevallen waren." de wipte, snel den schreeuwer greep en hem een klinkende oorveeg gaf. waarna hij. onder bravogeroep van zij ne partijgenooten. de ladder weer af klom. Ho© speelkaarten worden gemerkt. In een onlangs verschenen officieel rapport van de Berlijnsche politie wor den eenige van de vernuftigste manie ren aangegeven, waarop oneerlijke spelers te werk gaan. om de onnoozele schapen te scheren, die hun in han den vallen. Een dier manieren is de „zigzag' -ieekeniiig op de achterzijde der kaarten, die. hoe weinig ingewik keld en primitief in uitvoering ze ook is, bijna altijd doel treft en den minst! ervaren valsch-speler kans geeft. De teekening der lijnen verschilt aan de hoeken der kaarten en geeft dus een gemakkelijk middel aan de hand. om te weten, welke kaarten de andere eerlijke speler krijgt. Op het plaatje zijn de verschillende teekenpatronen afgebeeld voor aas. koning, vrouw en boer. Op de ladder. Bij de zittingen van de Fransche Ja- cobijnenclub hadden dikwijls komieke tooneelen plaats. Toen Mirabeau in hei jaar 1790 het voorzitterschap in de Jacobijnenclub bekleedde, bespeurde hij bij een van de eerste door hem geleide vergaderin gen op een tribune een schreeuwer, die onophoudelijk in de zaal naar beneden riep: Mirabeau is een gemeene dief!" Oogenblikkelijk sprong Mirabeau van zijn zetel op en zocht langs de trap naar de galerij bij den ruziemaker te komen. Daar echter al de treden van de trap met menschen bezet waren, greep hij eene ladder, die in den hoek stond, zette die tegen de balustrade van de galerij en klom niet mnastische vlugheid naar boven. Een schaterend gelach vergezelde den grafelijken klauteraar. die zeer be daard met een zwaai over de balustra- Uitganggelden. Elk jaar wordt er in Parijs eene zekere voorstelling gegeven, waai de élite van de beau-monde heen- stroomt en waarvan de toegangs prijs 20 frcs. is.Voor n paar jaar, 't klinkt zonderling, was er met groo- te letters geannonceerd ..Toegang vrij", wait de uitwerking had, dat die bezwaren van menigeen, die tot dusverre ue verzoeking weerstaan 1 had. opgeheven waren. Maar toep de voorstelling afgeloopen was. vonden de bezoekers al de deuren bezet door de voornaamste autis ten, die hun een kaartje aanboden, waar met groote letters op gedrukt i stond..Uitgang: 30 francs. Wij i kunnen onze geëerde bezoekers niet schotvrij laten heengaan." De aldus gevangenen moesten het I losgeld betalen, en de liefdadigheid, waarvoor de opbrengst bestemd was. oogstte meer voordeel in dan bij elke vroegere gelegenheid. Gebrek aan tact. De eigenlijke oorzaak van gebrek aan j tract ligt in niets meer of minder dan in het te veel vervuld zijn van zich zelf. De onbeleefde beschouwt de za ken allien van zijne eigene zijde, zon der in 't minst met het gevoel van an deren rekening te houden. Hij zegt wat hem voor den mond komt. zonder zich over de gevolgen te bekommeren, om dat hii er volstrekt niet over gedacht heeft, dat het gevolgen zou kunnen hebben, en dikwijls heeft hij het zwaar te verantwoorden tegenover men schen.' die zich niet alleen er op laten voorstaan gevoel te bezitten, maar het ook billijk achten, dat het bestaan daar van erkend wordt. Het is echter meestal te vergeefs te beproeven iemand zonder tact zijn gebrek onder 't oog te brengen, want hij is niet te verbeteren; 't is met hem: „Al stiet gij den dwaze in een mortier met een stamper, zijne dwaasheid zou van hem niet afwijken.. Vrij begraven. Er is ten minste één land on de we reld. waar het niets kost te sterven. In eenige van de Zwiisersche kantons worden alle dooden. rijke en arme. p publieke kosten hegraven. Zoowel dooc, kisten als alle andere benoodigdheden worden, desverkiezende, door van Re- geeringswege aangestelde onderne mers kosteloos geleverd, en ook alles. wat met de begrafenis in verband staat, met het ~raf en den geestelijken bijstand, is geheel kosteloos. Alle volks klassen maken van deze wettelijke wel daad "ebruik. ten aarsbureau gericht. c Is verbazend", bromde hij. .twee uur lang heb ik mijne oogen niet van dien pennelikker af gehad. Geen enkele maal heeft hij zijne pen in den inkt koker gedoopt! Ik. zou wel eens willen weten wat zoo'n dagdiief eigenlijk uit voert voor al die duiten, die hij op het einde van de maandinzi.jn zak steekt". Wederzijdsclie bewondering. De eerste klerk van een ambtenaars bureau keek uit het venster. ..Dat 's raar," mompelde hij; „daar heb ik nu al een paar uren dien met selaar op den steiger aan de overzij gadegeslagen, en zoo waar als ik leef, ik heb hem in al dien tijd nog geen enkele streek met zijntroffel zien doen! Ik zou wel eens willen weten voor hoe veel werk zoo'n luiwammes, als de week om is, betaald wordt." De metselaar, van zijn kant, hield zijne oogen op het venster van het amb- n-Ee-i zaklampje. Sedert eenigen tijd is in den handel een acetyleen-zaklap dat beslist ongevaarlijk is. <?mdat het. als het niet brandt, niets bevat: water noch carbiet on het eerst geladen wordt, als men het wenscht te gebruiken. De wijze van lading vormt het eigen aardige van het 1 ample. De lading ge schiedt door een patroon, die carbiet bevat, wat maakt dat liet lampje niet telkens na hei gebruik schoongemaakt behoeft te worden. Het lampje werkt als volgt: Het cy- lindrische omhulsel van de lamp be vat de buis voor het chemisch proces, welke van boven uitloopt in een holle, conische kap die van binnen gesloten wordt met een koperen stop. De stop is doorboord en door de opening loopt een lont. Voorts is om de stop een re flector aangebracht. Alle deelen zijn vernikkeld, alleen de reflector is van aluminium. Een haakje dient om het lampje op te hangen aan een knoops gat of den zak van een kleedingstuk, wanneer men bijvoorbeeld in een rij tuig of in den spoortrein wil lezen. Om het lampje te gebruiken, begint men met het open te maken door het bovenstuk af te nemen, daarna brengt men er een patroon in, waarin men te voren op de beide einden prikken met een speld gegeven heeft. Dan wordt de cylinder halverwege met water gevuld. Het water dringt door capilariteit door de lont en tast langzamerhand het car biet aan, aan de binnenzijde te begin nen. Na een oogenblik kan men de lamp aansteken. Een patroon duurt een uur; om de verlichting langer te la ten duren, moet men de patroon er- vangen door een andere en water bij te vullen. Wil men de lamp uitdoen, voor de patroon opgebrand is, dan be hoeft men het water slechts uit te gie ten en de lont dooft van zelf uit ge brek aan gas uit. Engelsche rechtspraak. In een der Londensche gerechtsho ven kwam eens eene rechtzaak voor, waarbij de voorzitter meermalen ge noodzaakt was het getuigenverhoor van een der advocaten af te breken, die meer aan de quantiteit dan aan de qualiteit van de vragen hechte. Zijn oogmerk was blijkbaar de zaak zoo lang mogelijk te rekken. Het volgende is een staaltje van zijne manier van ondervraging. De Corona bij Zonsverduistering. Zooals bekend is. biedt een totale zonsverduistering de beste gelegenheid tot waarneming van de zonneschijf en de corona, welke haar omgeeft en uit welker bestanddeelen men conclusies kan maken met betrekking tot die van de zon zelf. Dat de bij totale zonsver duisteringen waar te nemen corona niet slechts een optisch verschijnsel is, dat bijv. door de breking van het zonlicht aan den rand van den maan veroorzaakt zou kunnen worden, doch iets stoffelijks, dat bestaat in de omge- ving der zon. is met groote zekerheid gebleken, zonder dat men over het ware wezen er van met zekerheid iets weet. Op de plaat is, behalve de voorstel-: ling van de waarneming van den he mel van een sterrenwacht uit ,de co rona der zon afgebeeld, zooals zij zich bij de laatste zonsverduistering heeft voorgedaan. Het middelste, lichte cirkelvlak stelt de door de maan be dekte zonneschijf voor; de van haar rand' uitgaande stralen zijn de protu- beranzen. Bij totale zonsverduisterin gen lijkt de voor de zon staande maan omgeven door een zilverachtig glan- zenden schemerschijn, waaruit soms grillig gekromde stralengroepen te voorschijn schieten. Dat is de zooge naamde corona. Bovendien heeft men ook nog bij deze gelegenheid eigen aardig rozenroode gedaanten aan den zonnenrand opgemerkt, die nu eens als vlammen aan de zon kleven, dan weer als wolken vrij zweven. Dat zijn de protuberanzen. Zij bestaan in hoofd zaak uit gloeiend waterstof, dat in massa's van den meest ineenloopenden vorm met razende snelheid, soms van 100 KM. per seconde, duizenden mij len omhoog stijgt. De advocaat lot den getuige.„Was het wit?" „Ja." „Gelooft gij dat liet wit was?" „Ja." „Gij zijt dus van meening dat het wit was?" „Ja." „Zijt gij zeker dat het wit was?' „Ja." ...Heeft hel den indruk op u gemaakt dat het wit was?" „Ja." „Was het niet zwart?" „Neen." „Zijt. gij zeker dat het niet zwart was?" „Ja." „Was het niet een weinig donker van kleur?" „Neen." „Wat voor kleur was net?" „Wit." „Wit?" ..Wit." Hier zijn tien vragen, waarvan ne gen onnoodig waren. Maar als het den advocaat gelukt was door al zijne vragen den getuige in onzekerheid te brengen, zou hij voor zijne zijde van de zaak een punt gewonnen hebben en naar de meening van zijn cliënt dit. gerekt verhoor alleszins gerecht vaardigd geweest zijn. Kangoeroe-jacht op rijwielen. In Australië worden tegenwoordig rijwielen tot een geheel nieuw doel ge bruikt. In sommige streken doen de kangoeroes veel schade, en de plaat selijke autoriteiten hebben eene pre mie gesteld op eiken kop. dien de ja gers aanbrengen. Een groot aantal rijwielen worden op de jacht gebruikt. Met geweren ge wapend kunnen de jagers door hunne stille nadering de vluchtende kudden ongemerkt omsingelen en menige kan goeroe schieten. Voordeel van voertuigen zonder paarden. Volgens het Engelsch geneeskundig tijdschrift Lancet" zou het bevorder lijk voor de gezondheid1 zijn, als het gebruik van voertuigen zonder paarden algemeen werd. De stalmestkuil zou feitelijk niet meer bekend zijn. De be smetting, in zijn midden ontstaan, en in het droge stof van zomerlucht ver spreid zou weldra tot het verleden ke- hooren. De kiemen van droes zouden niet, zooals nu nog soms, in overvolle stallen uitgebroeid worden. Over de kosten van het stop pen door spoortreinen. Hierover worclt door de ..Deut sche Verkehrsblatter" het volgende meegedeeld. Tot nu toe was men gewoon als een onomstootelijk feit aan te ne men, dat de exploitatiekosten voor sneltreinen aanzienlijk honger wa ren dan die voor gewone personen treinen. Weliswaar is het mate rieel der sneltreinen altijd kost baarder en de slijtage grooter, doch hiertegenover staat dat de langere tijdduur van den personentrein een meerdere uitgaaf aan personeel, verlichting en verwarming mee brengt. Het verbruik van machina le kracht en kolen is bij de perso nentreinen eveneens hooger, In Amerika heeft men proeven genomen, waardoor men de onkos ten kon berekenen, veroorzaakt door het stonpen der treinen op kleine tusschenstations. De proe ven hadden plaats op een ISO K.M. lang baanvak en wel met twee trei nen. waarvan de eene het geheele traject zonder oponthoud aflegde, terwijl de andere op 14 tusschen stations stopte. De sneltrein legde 80 K.M. in het uur af. terwijl de personentrein den op de tusschen stations verloren tijd. zoo mogelijk trachtte in te halen. De locomotief van laatstgenoemde gebruikte 5170 KG. kolen, die van den sneltrein 46S0 KG., of bijna 10% minder. Aangezien hieruit d'e gevolgtrek king voor de' hand ligt. dJat niet- stoppen dé treinen jaarlijks een aanzienlijke kostenbesparing ge ven. bestaat ook in Beieren het voornemen nog meer sneltreinen te laten loopen en alleen voor het locaalverkeer treinen te laten rij den. die op alle tusschenstations stoppen. Van alle tijden. Voor alle tijden. Liefde hangt niet van verdienste af. De mannen en de vrouwen, die het meest bemind worden, zijn zelden de edelste en beste. Ouida, Ariadne. Verstandig zijn in alledaagsche zaken is meer waard dan wijs zijn in zeld zame omstandigheden. Ons leven zal juist wezen: geen enkel talent verwaarloozen en het uiter lijk is even goed een talent als iets anders. Alles, op welk gebied ook, zoo goed en mooi mogelijk, dus ook mijn kleeding. C. GoekoopDe Jong, Hilda van Snylenburg. Wanneer men zich leelijk of vuil of slecht gekleed voelt, wordt een op ors PUZZLE. Waar ia de kinderjuffrouw gebleven? gericht oog als een daad van onbe scheidenheid. Lovcliug, Een dure eed. Kunstenaars kweekt men niet; maar door het talent aan te moedigen, door belangstelling te toonen, door het volk voortdurend met de kunst van eigen bodem in kennis te brengen, plaatst men het noodzakelijk koppelteeken voor kunst-opvoeding, waarmede aan een der eerste eischen van de volksontwik keling. ook in kunst van de grootste waarde, voldaan wordt. Waardeering is de noodzakelijkste beweegkracht voor elke persoonlijke uiting naar hui ten: waardeering en belangstelling zijn de levensvoorwaarden van de ontwik keling van alle talent. Uit de Portefeuille. Welk gedeelte van de reuzentaak zal deze kleine ziel te vervullen hebben? Groot of klein wat komt het er op aan? Als zij het maar «-etrouw vervult. (J. Goekoop, Hilda van SujMenburg. Vrees niet, want vrees is '::dverlies. N., Vrees. De zwakte der sekse is het gevolg van onkunde: de natuur-zelf heeft de vrouw bestemd voor een arbeid, die bui tengewone kracht en moed eischt. Dat de ouders het niet vergeten: zij bovenal beschikken over een oneindige macht, suggestie. Door deze kunnen zij wor den, al naar hun begeeren, de goede of kwade engel hunner kinderen, hun ingieten kracht of zwakte, machteloos heid of energie Te lang reeds heeft men de meisjes zwakte en ziekelijkheid opgedrongen; meer dan tijd is het thans haar het denkbeeld van kracht volheid te sue-^ereeren, opdat hare ge knakte gezondheid weder herleve. Niet allen kunt gij uwen dochters een fortuin schenken, maar geef haar, wat gij kunt geven, het gevoel harer persoonlijke waarde, ten einde zij zich moreele hulpbronnen kunnen schep pen, die elk oogenblik in het leven haar meesteresse van eifen bestem ming maken en den weg wijzen naar eer en plicht. Gatti de Gamond, De plichten der vrouw. GEVAT. Tante: ..Hoe dikwijls heb ik je al ee- zegd. Fritsje, om des Zondags niet met je soldaatjes te spelen!" Frits: „Ja maar. tante, ik laat ze een religie-oorlog voeren!" ONDER VRIENDINNEN. „Zij is zóó leelijk. dat, als zij ge zichten trekt, zij er bepaald van op knapt" -?» OOK EEN TWEESPAN. „Zij: „Doe je dan nooit eens iets ver keerds? Je zult toch niet willen bewe ren, dat jij je nu nooit eens vergist hebt?" Hij: ..Moet je mij dan altijd ons hu welijk voor de voeten werpen?!" PROBLEEM No. 12. ZWART. Uit den Moppentrommel, EEN NIEUW WOORD. „Ja, ze zijn wel wat los en luid ruchtig, als ze aan wal zijn soms, die matrozen, maar je hebt toch meest schik iri ze en kunt hun veel vergeven „Och ja, het zijn nu eenmaal een soort van zee-studenten EEN BEKENDE FABRIEK. Meijer: ,,Ik zou in mijn tuin zoo graag een Aeolus-harp hebben, als ik maar wist waar ik die krijgen kon!" Hendriks: „Welnu, zie het adres van Aeolus te krijgen!" TRIOMF DER KUNST. Boer en Boerin (die eene voorstelling van de dame met de camelias" hebben bijgewoond, na afloop snikkend tot een der schouwburgbedienden): „En, en, en wanneer is de begrafenis?" MODERNE ANNONCES. Een jong meisje, dat nog zes zusters heeft, wenscht wegens klein-behuisd- zijn zoo spoedig mogelijk in het huwe lijk te treden. Een fraaie oud-Duitsche bierpul wordt, wegens gebrek aan bier, voor geringen prijs te koop aangeboden. DE PROEF OP DE SOM. „Ben er wel zeker van, Tolief, dat al Jan's gedachten voor jou zijn?" Volkomen zeker. Hij is juist door die onattentie op andere zaken zijn be trekking kwijt geraakt?" WEDERKEERIGE VERBAZING. „Wat zouden wij vreemd opzien, als wij ons zelve'n eens konden zien, gelijk anderen ons beschouwen!" „Ja! Maar denk eens hoe anderen zouden staan te kijken, als zij ons konden zien. zooals wij ons zeiven be schouwen!" WIJS AANGEMERKT. Hij: „Het moet dan wel een verschrik kelijke storm geweest zijn, dat het licht van den vuurtoren er door uitgewaaid is!" Zij: Ja, allerverschrikkelijkst, man. Maar het komt alweer door onvoor zichtigheid. Wie zet nu ook een vuur toren op zoo'n onbeschutte plaats!" a b c d e f Wit speelt en geeft in twee zetten mat. Oplossingen worden vóór 12 Augus tus insewacht aan het adres van den redacteur dezer rubriek. Jhr. A. E. van Foreesi. Atjehstraat 134. te Den Haa~ Oplossing van probleem no. 10. 1 Dbl enz. Goede oplossing ontvangen van A. t. V. en J. v. V. te Haarlem. Wij hadden ditmaal een nóg moeilij ker taak dan den vorigen keer. Het aantal inzendingen was ongeveer het zelfde (25) doch waar den vorigen keer de keuze voornamelijk ging tusschen twee inzenders, had zich nu een derde j inzendster in den strijd gemengd. Ook nu weer moesten wij tal van woor den schrappen, woorden die al te dui delijk hunne vreemde afkomst verrie- I den of woorden van eigen makelij. Na 1 lang schiften kwamen wij tot het re sultaat, dat de heer J. G. BLOM, Spekstraat 2, den prijs verwierf met 4552 woorden. Tweede was mejuffrouw Cato C. Cramer, Gaelstraat 9, met 3656, ter wijl de heer Jac. C. Meijerink, Jans straat 62rood, de winnaar van den vorigen keer, nu derde was met 3648 I woorden. De kleinste inzending telde slechts 9 woorden. De heer Blom heeft dus een schitterende revanche geno men. De prijs ligt Maandag a.s. tus schen 2 en 3 uur ter beschikking van den winner aan ons Bureau Kamper singel 70. Onze nieuwe Prijsvraag luidt als j volgt: Wie maakt het aardigste versje op de maand Augustus? Als voorwaarde wordt gesteld, dat de beginletters van eiken regel van boven naar beneden gelezen, het woord Augustus vor men en de eindletters van beneden naar boven gelezen evenzoo. Aldus: Antwoorden worden ineewacht tot en met Woensdag a.s. Als prijs loven wij uit EEN KOP EN SCHOTEL.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 8