NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. KERMIS-MOZAIEK. I9e Jaargang Maandag 12 Augustus 1901. No. 5557 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rqk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bq de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer dor Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti j en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Aza. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèr§ G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESj Succ., Parijs 31W» Faubourg Montmantre. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 12 Ang. bevat o.a. Een onmenschelijke proclamatie van Kitchener, De laatste statis tiek der Eugelsclie verliezen, Geen Hollandsch meer op de scholen, Brieven nit BerlijnKennis- mozaïek. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. 49 van „De Zaterdagavond", Letterkun dig Weekblad., voor Jong en Oud, be vattende: De Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" (met afbeeldingen van den Kaiserpreis en de Herinneringe medaille en een portret van den heer W. Robert)De meest directe belasting die in Haarlem geheven wordt (plaat van J. F. Nuyens), Haarlemmer Halle tjes. Rubriek voor Dames, Bayreuth (met afbeelding van het Buhnenfest- spielhaus). Feuilleton: Kind van Ar moede, Mijn eigen geschiedenis van Maarten Maartens, benevens de gewo ne rubrieken, afbeeldingen, Schaak spel en Prijsraadsel. Politiek Overzicht. In Engeland1 gingen ook ondier die jingo's stemmen op dlie klaagden over dien langen duur van dien oor log en aandlrongen op strengere maatregelen, om zioo spoedig mo gelijk alle verdere verzet den kop in te drukken. Kitchener dlie wij tot nog toe Kielden voor een ruw majar eerlijk soldaat, is thans gezwicht voor den drang der geldmannen, en heeft een proclamatie uiitgey ardigd, die met bloed geschreven jag worden genoemd. De proclamatie werdi voorafge gaan door een vermelding der re- dienen, die tot de uitvaardiging hadden geleid en die zün lo. Zijn Majesteitis strijdmacht is thans en is geweest ^eduaiende een aanmerkelijken tijd in het algeheel bezit van de zetels der regeeringen van de beide voormalige republie ken. alsmede van alle steden van beteekenis en van de spoorlijnen. 2o. het meerendeel der burgers van de republieken: tot een geza menlijk aantal van 35.000, behalve die welke in den oorlog zijn geval len', is öf krijgsgevangen, öf ondier worpen en leeft in vrede in de ste den of in de 'kampen onder toe zicht van Zijner Majesteits strijd macht 3o. de burgers, die npv ondier de wapenen zijn, zijn niet alleen klein in aantal, dtoch hebben bijna alle kanonnen en munitie verlorenzij hebben geen geregelde militaire organisatie en zijn niet in staat ge- organiseerden tegenstand te bieden; 4o. deze burgers, hoewel niet in staat om op geregelde wijze oorlog te voeren, gaan voort op zichzelf staande aanvallen op kleine posten en detachementen te doen, eigen dommen te vernielen en te plun deren, de spoorwegen en de tele graaflijnen te beschadigen in de Oranjerivier-Kolonie, Transvaal en andere gedeelten van Zijne Majes- teits Zuid-Afrikaansche bezittingen; 5o. het land wordlt op deze wijze gehouden in een' toestand van be roering, waardoor hervatting van den landbouw en de industrie wordt verhinderd; 6o. de regeering i§ derhalve vast besloten een einde te maken aan den tegenwoord'igen toestand, die nutetloos verlengt bloedvergieten en verwoesting, en ondergang brengt aan het meerendeel der in woners, die verlangend zijn in vre de te leven en zich een vreedzaam bestaan te verzekeren. 7o. het is rechtvaardig op te tre den tegen hen, die voortgaan weer stand t'e bieden speciaal tegen die genen, welke in een gezaghebben de positie zijn geplaatst en daardoor verantwoordelijk zijn voor den te- genwoordigeni staat van wetteloos heid en die hun medeburgers aan sporen om het hopeloos verzet te gen Zijnier Majesteitis regeering voort te zetten. Sir Alfred Miilnier is; zoo welwil lend geweest den Boeren vier we ken bedenktijd te bezorgen, door voor te stellen 15 September als fatale termijn te bepal'en. Natuur lijk zal liet heeten, diat deze vier weken den Boeren zijn toegestaan opdat tot in de verste hoeken van het land de proclamatie behoorlijk bekend' warden kan'. De eigenlijke r eden is even' natuurlijk, dat Enge land voelt, dat het, vooral tengevol- ,ge van de -uitbreiding van dleni Kaapschen opstand, met snelheid1 naar den afgrond ij.lt en weet, dat bet verloren is, wanneer het den Boeren niet vóór den zomer een doodelijken slag kan toe/brengen. Het is voor de achtenswaardige ontwerpers diezer proclamatie ech ter te vreezen, dlat zij in hun goed heid' te ver ziin gegaan, en diat vóór 15 September de Boeren al weder in volle aotd'e zijn. Het veld begint in deze dagen al belangrijk beter te worden en, zooals men weet, hangt die bewegelijkheid en de ge- vechtswaarde der commando's ten nauwste met den toestand van het als weide dienende veld samen. En de proclamatie zelf. Het is niet waarschijnlijk, dat men in En geland zelf zich veel illusies maakt van de uitwerking dej. immoreele bedreigingen in dit document ver vat. Geen verstandig nïensch toch zal geloovea dat de Boeren zich door zoo iets zullen laten afschrik ken om den strijd door te zetteai. De offers, die van. hen reedis ~<v vergd zijn, dóór hun vaderlands liefde, zijn van dien aard geweest, dat er hoegenaamd' geen reden be staat om aan te nemen dat het vooruitzicht van mogelijke le/ve-ns- lan.sre deportatie, voor 't ge val zii inderdaad gevangen genomen wor den, of d'e wederrechtelijke roof van hun bezittingen, de TramsvaaL- sche en Vrijstaatsche Boeren meer zuil.li afschrikken van volharden in hot verzet dan zii het de Kaap- sche rebellen ^ed'aan hebben. En wat zal het gevolg van dit al les zijn? Dat de oorlog van beide zijden met grooter verbittering en wreedheid wordt voortgezet. Want de Boeren zullen ongetwijfeld! re- pnessaite maatregelen nemen en die Engelechen zullen diat beantwoor den met verdere weerzinwekkende voorbeelden van weloverlegden moord. Buitenlandsch Nieuws. Kitchener's proclamatie. Een stuk aan d)e Parlementsleden rondgedeeld geeft den tekst van de proclamatie op 7 dezer door lord Kitchener uitgevaardigd In overeenstemming met die in structies van de Engelsche regee ring en met insternming van die re- gee ringen van de Kaap en Natal, zegt de proclamatie: Alle comman danten. velde ormeto en aanvoerders van gewapende benden die burgers zijn van de vroegere republieken en die nog weerstand bieden aan de Engelsche troepen, hetzij in de Oiran j e-Kolonic, in Transvaal of eenig ander deel van de Engelsche Znid-Afrikaansche bezittingen, zul len, tenzij zij zich vóór 15 Sep tember overo-even, voor eeuwig worden verbannen uit Zuïd-Afrika. De kosten van het onderhoud) van die familie® van burgers die in het veld staan en die zich niet overge ven vóór 15 September zullen op die bureers kunnen wórden] ver haald en zullen zijn als een gepri vilegieerde schuld op hun roerend en onroerend goedl in d'e beide ko- loniiies. Een; aan de proclamatie vooraf gaande correspondentie toont aan diat deze groote ndieels het gevolg is vam voorstellen ^ed'aan d'oor dien gouverneur van Natal namens de Natalsche ministers on 24 Julidie datum van 15 September werd' door Milner aanbevolen Kitchener's proclamatie waarop Renter's telegram van Vrijdagoch tend slaat, wordlt algemeen be schouwd als een gevole van' de be velen die op i Aug. door Stanley in het Lagerhuis zijn genoemd als d'ie welke een voorbeeldige straf moesten bezorgen aan alle Boenen die gewonden en inboorlingen doodschieten of daartoe bevel "ge ven. De schadevereoedings- c om missie. In zijn antwoord aan den Ameri- kaanschen vertegenwoordiger zeide de president van de schadevorgoe- d'ingscommnssie, dat de commissie na een voorloopig onderzoek van de eischen, haar zittingen twee maanden zou verdagen. De Ooetenrijksohe eischen om schadevergoeding zouden het eerst behandeld word'en. De heer Lousa- da. de vertegenwoordiger van Oos^ tenrijk, vroeg uitstel. De president weigerde dit en sprak de hoon uit dat de vertegenwoordigers bij het voorloopig onderzoek zoudeai tegen woordig zijn. Maar indien zij dit niet waren, zouden de behandelde gevallen niet tegen hen kunnen worden aangevoerd want in diat ge val zouden geen getuigenissen noch vóór noch tegen worden gehoord. Geen Hollandsch meer op de scholen. De heer H. J. Emous schrijft: Om aan de wenschen dier Uitlasn- ders te gemoet te komen, werd op voorstel van dir. N. Mansvelt, super intendent van onderwijs in de Z.- Afrikaansche"Republiek, den 30 Ju li 1896, Wet No. 15 door den Eer sten Volksraad' aangenomen' ter ver dere voorziening in het onderwijs en de opvoeding van blanke kin deren op de geproclameerde goud velden. Het onderwijs jn de scholen op die "oudvelden zou voor kinderen van Haiilandsch-sprekende oudere gegeven worden vallens de wetten en bepal ingen, regelend© het school, onderwijs d'oo-r middel van de landstaal. Een schoolraad, gedeeltelijk uit voormannen der verschillende na tionaliteiten samengesteld, zou op gericht worden. Onder dien Schoolraad zoudlen schoolbesturen staan, srekozen uit eene voordracht d'oor den School raad opgemaakt voor de bestiering van elke school. Tot de bevoegdheid! van1 dien Schoolraad zou wijders beboeren het doen van voorstellen onder meer betreffende het medium van onderwijs, mot het- oog op de plaat- selijke omstandigheden gevorderd'. Deze regeling kwam tot uitvoe ring en schalen met Engelsch als medium van onderwijs wenden ge opend. Er kwam ook eene school met het Duitsch als medium. Dat was hot' werk der Boerenre- geering. Wat doen nu de Engelsche auto riteiten De Engelsche superintendent van ooderwiis heeft bepaald, diat alle onderwijs uitsluitend in het En gelsch "ezeven moet worden op al le scholen, ook on de scholen: in de kampen. Bezwijkt daar dus het op komend geslacht, niet ten gevolge van honger en ellende, dan moet toch zijn Hallandsch karakter zoo spoedig mogelijk worden vermoord. En dat moet- volgens de allerbeste me; h.ode geschieden. Want, zoo ant woordt die autoriteit op ingebrach te bezwaren, de nieuwste methode is cl- directe, waarbij de- leeding onmiddellijk verplicht wordt de nieuwe taal te hooneu e.n te spre ken. Aan zulk een scliaindietlijke, huichelachtige toepassing van hun methodisch beginsel hebben' stellig Jacotot, Berlitz, c.s. wel nooit ge dacht. Natuurlijk kan dian die moe dertaal gemist word'en Slechts dan mag ze gebruikt wor den. doch alleen voor het Bijbelsch onderwijs, als de ouders er uit drukkelijk om verzoeken. Maar dan moet d'e taal het zoogenaamde Cape-Dutch zijn. geen Hollandsch. En dht CanoDutch. een veren- gelscht en verminkt Hollandsch, is dan later gemakkelijk op te rui men. Nu zijn er duizenden Boerenkin deren, die geen woord' Engelsch verstaan. Welk een laag geweld1 wordt er dus aan hunne geestelij ke ontwikkeling gepleegd. Zóó is het niet in Polen, niet in Finland, niet in den Elzas gegaan. Maar zoo handelt Engeland, dat letterlijk geen recht on vertrapt laat. Hoe hijgt de wereld naar het ge richt over eene natie, die voor gee- no ongerechtigheid' meer terug beeft. De laatste statistiek. Volledigheid'shalven volgen hier nog eens alle cijfers van de laatste statis tiek van het ministerie van oorlog. Het leger dat in Zuid-Afrika te velde staat, is van het begin van den oorlog tot 1 Augustus verminderd met: offic. mind. Gesneuveld ini gevecht 392 4082 Aan wonden bezweken 127 1387 Gestorven in gevangenschap 4 Gestorven aan ziekten 251 9976 Omgekomen tengevolge v. ongelukken 12 Geheel aantal sterfgevallen 786 15,933 Vermist en krijgsgevangenen 8 558 Naar huis gez. als invalide 2270 51 3064 68,319 Totale vermindering 71,383 De verliezen over Juli: Gesneuveld in gevecht 8 112 Bezweken aan wonden 5 39 Gestorven aan ziekten 2 188 Omgekomen tengevolge v. ongelukken 2 17 Vermast en krijgsgevangen 1 66 Naai" huis gez. als invalide 71 1068 Totaal 89 1490 De geheele vermindering van de En gelsche legermacht tengevolge van den oorlog, wordt door de volgende cij fers aangegeven: Gestorven in Zuid-Afrika Vermist en gevangen Invaliden die na hun te rugzending gestorven zijn Invaliden di.e uit den dienst als ongeschikt zijn ontslagen 3292 799 20,162 786 15.933 8 558 379 20.961 Aan de uitvaart van keizerin Friedrich te Potsdam zal het geheele tweede regiment huzaren van de lijfwacht uit Posen, waarvan de overledene chef was. deelnemen. In Potsdam, begint men reeds aan rouw versleringen in de straten waar de stoet door zal trekken. De uitvaart zal ge lijk zijn aan die van keizer Friedrich. In de Jaspisgalerij in het Neue Palais wordt het lijk op de baar gelegd. Aan het hoofdeinde zal het beroemde schil derij van Raphael, Christus met de Doornenkroon, dat eigendom van de Kroon is, geplaatst wordfen. De met zes paarden bespannen lijkkoets rijdt door het park van Saais Souci naar het mausoleum. In het mausoleum wordeu bij de teraardebestelling enkel de le den van de keizerlijke familie, de vreemde vorstelijke personen, de mi nisters. de hoogste hofdiignitarissen e» de gezanten toegelaten, daar da ruimte beperkt is. °p verlangen van de overleden kei zerin I'ried rich zal do teraarde bestel- püf h 111 r llik d® Vl'edeskerk bij wf S"1 2,°f, ec"volldiS mogelijk en in beperkten krrng plaats hebben. Daarom w ,f ,ïeent,rouwPl«hti«heid zijn op het paleis. De rouwstoet zal ook door geen enkele straat, van Potsdam trek. ken, maar heel stil door het koninklij ke park van Sans Souoi dat met een ondoordringbare heg van "fdaton in al n,mr het mausoleum m de Vredeskerk vaan. Daar zullen twaalf onderofficieren do kist over do zuilengaanderij naar de marmeren groeve dragen. Ds. Persius, die hui», predikant en godsdienstlecraar is ge weest in de familie van keizer Frie. clinch zal daar het lijk inzegenen. Per- vnd d* r "'i'mmge richting op 8 gdeblod 19 Gedaan, gl. de bijzondere gunst van de over. ledene. Hij i,9 ook de eerste godsdienst leeraar geweest van den tegenwoordi ge Keizer, maar beeft later het veld moeten mimen voor een rechtzinniger ambtgenoot. Daar do weg dien de stoet neemt, door een laan loopt, zal er geen bijzondere versiering worden aange bracht. De Koning van Engeland gaat van de begrafenis dadelijk naar Homburg om er de baden te gebruiken. Alge meen e berichten. Prins Henri van Orleans is te Sai gon overleden. De Venezuelaansche regeering deelt mede, dat de Columhianen een nieu wen inval hebben eedaan over de grens van Venezuela onder aanvoering van den minister van oorlog van Columbië. Stadsnieuws. Haarlem, 10 Aug. 1901. Onze stadgenoot de heer J. E. van der Arend, slaagde voor het Staats examen Geneeskunde en aanver wante vakken aan de Universiteit te Utrecht. Feuilleton. Losse lijnen en omtrekken. K e r m i s-D onderda_ Boven dit mozaiek-stukje prijkt een woord, dat een klank heeft van weid, dat de hoofden op hol bren dat bekoort en betoovert. Dat woord heeft een klank waarbij het carillon- spel, wanneer de kermis wordt inge luid, eigenlijk nog maar een heel sim pel vreugde-gebeiertje is. Dat is de groote dag der dagen. Daar is naar gezucht en gesmacht en ver langd, en geen Haarlemsche jongen of meisje, waar het echte muf-enpit Lm zit. of die heeft het gansche glansrijke gebouw der kermisjooi-verwachtin gen gebouwd op dien éénen kermis- Donderdag, die als een helle, sissende, draaiende zon bij een vuurwerk is, en de andere dagen zijn daarbij maar on- noozele vuurpijltjes. Zoo prijkt er dus boven dit stukje een titel vol tooverglans en gloed, doch met hetzelfde entrain had ik er een anderen titel boven kunnen zetten Traditie. Wel ja; „un peu de philosophic", ook onder kermis-gedlruisch? De keripis» zelf i a traditie, niets dan een stuk traditie, en zit vol tradi ties. Aan tradities kunnen we nu eenmaal niet ontkomen, naar het schijnt. Een sleur blijft er in, jaren, misschien wel eeuwen lang en ik geloof, dat in hoofd zaak de menschelijke gemakzucht daarvan de oorzaak is. Om te breken met tradities van vermaak namelijk. Over andere tradities heb ik het niet. De eerste traditie van Kermis-Don- derdag dan, die uitblinkt, die puur uit- schittert onder alle kermisdagen, is de pantoffel-parade. Als je niet op de pantoffel-parade bent geweest en toch op Donderdag kermis gehouden hebt, dan ben je ei genlijk een sul, een nul, dan ben je in Keulen treweest zonder opgemerkt te hebben, dat er een Dom is. De pantoffel-parade. De gewelven van den St. Bavo zien nooit zoo'n menschenmenigte. als dan. Ze zitten in dichte rijen op de banken en stoelen, ze staan in drommen van de laatste banken af tot aan het koor van 'ttrouwhek toe; ze zitten op de voet stukken van pilaren en loopen rond, over dè steenen grafzerken. Dames in fleurige zomertoiletjes, die de zaak eenvoudig van den gemakke- lijksten kant opnemen, en het orgel concert ook eenvoudig als een gelegen heid om te zien en gezien te worden, beschouwen, hebben zich op haar schit terendst opgetooid en schuifelen rond, en babbelen en lachen, en storen zich niet aan de muziek, die zien als een gelegenheid: om de mensclien bij elkaar te brengen, doch geenszins zijn er de menschen om naar de mu ziek te luisteren Het is een elegant, lachend1 en zacht gedrang, een rendez-vous van alle be kenden: een pleizierig ontmoeten van kennissen, lachjes en handdrukjes en vriendelijkheidies. En over die bonte mengeling van menschen, die allen aan de traditie gehoor gegeven hebben, klinken de zware orgeltonen, en vóór elk num mer van het programma ..dondert" het. welk „donderen" de clou van de heele zaak is; „donderen," dat je er van dreunt. Een „vanity fair" is het orgelconcert van kermis-Donderdag. een kermis der ijdelheid. Een samenkomen van men schen met de kleine, menschelijke ijdel- heidjes, die schitteren willen met zich zelf, en hoffelijkheidjes uitpakken of, soms ook, maar dat zijn niet de meest snuggeren zich met een air van ge wicht voor muziekkenners willen uit geven. 't Past trouwens wel in het mi lieu van de kermis der ijdelheid. Als die „vanity fair" is afgeloopen na een uur de kermis nameLijk, hoe het met de ijdelheid staat, durf ik niet beslissen dan gaan ze de andere ker mis over. Ook weer traditie. En op de kermis komen dun de ele gante stroom der monsonen van de kermis der ijdelheid en de stroma van hen die er reeds waren, tegen elkaar in en lossen in elkaar op. Zoo kalm gaat dat dan in den mid dag voort. Wandelend, heel langzaam vcortschuifelend gaat het langs de kra men en in een kluwen groept net zich voor de tenten waar artisten in aller lei bizarre uitdossching rammelende, roffelende en schaterende muziek ma ken. En de menschen. die straks zelf in de kermis der ijdelheid de vertooners waren, die zelf te pronk stelden, wat in de kermis der ijdelheid' voor uitne mende waar geldt, die zien met cyniseli lachen naar die bontheid der kleuren van tenten waar Oostersche dansen worden uitgevoerd of Arabieren hun voorstellingen geven O, lieve, naieve pontradictie, drie-, vier- duizendvoudige contradictie in gecompliceerde menschenhersenen! 's Middags traditie, 's avonds de traditie voortgezet. Lang voor het be paalde uur loopen schouwburgen en café-chantants vol, stamp-stampvol. Vooral veel menschen, die en. com pagnie gaan, heele families, heele stammen. Vele hebben groote zakken met koek en ullevelletjes en peeredrups meege bracht. Ze lachen en gïchelem en sna teren on schateren. Ze mummelen al maar uit de onuitputtelijke zakken die soms ook wel, vooral in de hoogere ge westen, scharretjes en zuur bevatten Voor acht centen hebben, ze ook wel eens meegebracht, in 'n mysterieus fleschje. dat altijd na gebruik geheim- zinniglijk weggeborgen wordt. Je ziet Pa op z'n Zondagsch uitge- doscht met een groote sigaar in een kolossalen pijp in d'eenen mondhoek, en z'n hoed, wanneer die van stroo is, of een „kaassie" of een deuk achter op den. kruin; in het geval dat een hoo- ge hoed 's mans hoofddeksel is ligt die gewoonlijk zorgvuldig op een stoel. Pa kijkt glimmend van genoegen rond; voelt zich 'n man, 'u heer; hij heeft z'n centen betaald en wil nou ook lol hebben. Moeder, breed-uit, ook glim mend. heeft de proviand, en deelt uit, met 'n kleur van genoegen. De zoons zijn evenals vader Zondagsche heeren hebben oók 'n groote piip met 'n „se^ gaar" in den mondhoek en d'r hoed schuin op 't hoofd; 'n hoed met 'n pau weveertje. De dochters 't miniatuur van moeder; en de jongste kinderen voortdurend stïjf-recht om Je versch gestreken kielen en jurken in de plooien te houden. Vader drinkt klare, de zoons biertjes en moeder en dochters en klei ne kinderen „kogelflessies". Minnende paren teederlijk elkander omstrengelend, zijn ook onverander lijk ornamenten van de voorstelling. En allen zuigen en eten en drinken; allerlei lekkers, van de nette, pleizie rig mee te nemen chocolade, tot de meest sappige substanties als allerlei vruchten en de meest vette als schar retjes en gerookte paling. Kwebbelend, likkend, slikkend, smak kend en vettig, teeder. vooral heel veel en heel dikwijls teeder. zitten ze te kij ken, te hé en tc applaud iseeren als ra- zenden en met de handen op de knieën te slaan, als het lollig is Na de voorstellingen op straat is het een gehos van geweld, een hossen en zingen in lange riie.n e" slierten. Paartjes, die voor deze gelegen heid' voor het eerst met elkaar uitzijn, stralend van blijdschap of... van eeluk. Want. vrienden, alweer traditie, niet speciaal van den kcrmis-Douderdar maar van de kermis, dat een .verkee ring d'r door gaat" met kermis. Een jongen heeft reeds lang om een meisje gefladderd, als de vlinder om de kaars. Tot hij de stoute schoenen he«ft aangetrokken, z'n Dulcinea heeft aangesproken en het jawoord heeft ge kregen in den vorm van de aanmoedi ging om bij vader en moeder te komen vragen of ie met dochter kermis mag houden. En dan worden de rozeketenen ge smeed, in het rurig "edruisch van een jool-stad. bij muziek e" zanf en dans en gewirwar, lawaai en in den wilden rondgang van een stoomcarroussel, de wilde vaart van een luchtschommel, de geneuchtc van biertje of klare, pof fertjes, wafelen of oliekoeken.maar.de rozeketenen zijn er niet mindter rozte omi ARNO.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1