I. VOLLEBREGT, AoentBssen! BRONGEBOUW ïeteit Schilnri M Lier. Brongebouw. Kr ui mei (1 (iiu in Parijs. Een dolle Dag. GROOT BAL. Fijne Gondsche en Stolksche Kaas. Jonge en Oude Leidsche Kaas. Tuin o! Zaal. Strauss-Orkest, Slaapkamer. Burgerhuis, Damesrijwiel, Onze Brievenbussen. MEISJE, Dienstbode, Te koop gevraagd: Sint Bavo, Smedestraat. Het Zevende Gebod. OP HOOP VAN ZEGEN. Op Hoop van Zegen. Soc, „De Kroon/' Maandag 5 Augustus, Schitterende Voorstellingen, Kermis-Zondag 11 Aug. Laatste Kermis-Maandag Smedestraat 1, over de Barteljorisstraat. Echte Edammer Roomkaasjes. der Koninklijke Confédératie, böicllö oevers overspannen, is. Zelfs is de ^-anwijcllte tusschiem die twiee ophangipunitleai nog* grooter, nl. 1320 meter. Om' een duidieliik beeld te geven van die moeilijkheden, die overwonnen ziin. dieelen wij nog mod'e. d'at het ondierste punt van dien gespannen draad 60 meter bo ven den hoogster zeespiegel moest blijven en de windsnelheid in diie streek, meermallen 33 meter per se conde is. Aan die heide oevers staan op twee heuvels de> torens waaraan die draden bevestigd zijn. Daar de eene heuvel hooger is dan die an dere. verschillen natuurlijk de to rens in hoogte. De eanie is 67 me ten- hoog. d>e andere 20 meter. De vier stuks goleidinigkabels zijn van staaldraad], waarvan er een dient als reserve. Het vewicht van iedere kabel bedraagt 3150 KG.. terwijl de breukbelasting 44.000 K.G. is. Zij hebben een belasting te dragen van ongeveer 12.000 K.G. met een peilhoogte van 30 meter doorgang. De verticale druk op den toren zelf is 3000 K. G. (Vraag en aanbod'.. Gemengd Nieuws. Luchtvaart. Men weet dat de laatste poging van den onverschrokken, jongen Brazili aan Santos Dumond, om den prijs van 100.000 frs. te winnen, uitgelooid door den rijken industrieel Deutsch mislukt is. Zijn bestuurbare luchtballon heeft hem op het laatste oogenblik in den steek gelaten, en het scheelde weinig of Santos Dumond had er het leven bij ingeschoten. Een ooggetuige van den val verhaalt het volgende: Nabij Passy zag ik dat de vleugels van den schroef langzamer begonnen te draaien. De luchtreiziger maakt een beweging en de schroef staat stil. Santos heft de armen op, trekt aan een koord en de voorste zijde van den ballon gaat zich ledigen. De ballon is op dit oogenblik boven de Rue de Passy, maar de wind dreigt hem naar de Seine te drijven. Santos- Dumond werpt allen ballist uit, trekt het lange koord in, de ..guidle ropeil," dat uit" den mand neerhangt. Maar niets helpt. De ballon krijgt overal scheuren en gaat dan met groote snel heid dalen. In een paar seconden is de ballon op het dak van een der hooge huizen van de Rue Albani neergeval len en de mand en het latwerk valt rechtsstanddg in de groote pijp, die de om de binnenplaats gebouwde muren van het huis als 't ware vormen. Sari- tos-Dumond is tot aan den hals in zijn mandje, dat hangen blijft op 20 meter afstand boven den beganen grond, ver borgen. Hij vermijdt elke beweging, daar immers de minste beweging het mandje naar beneden kan doen stor ten, zoodat de aëronaut op den grond, na een val van een hoogte van twintig meter, verpletterd zal worden. Ik zie hem door mijn kijker. Santos- Dumond is volkomen zich zelf meester, zijn gelaat is hoog-rood, hij schijnt niet gewond. Hij is blootshoofds, zijn rechterhand is gehandschoend. Boven op het dak verschijnen men- schen; een corpulent man, met grijze haren, laa teen lang touw naar bene den dalen. De menig-te, die alles zien kan, brengt hem een ovatie. Glim lachend, ik leg 1 n nadruk op dat woord, glimlachend geeft San- tos-Dumond hem aanwijzingen. Hij grijpt het uiteinde van het koord, haalt het voorzichtig onder den armen door. maakt het op de borst met een paar zeemansknoopen vast, en grijpt het dan met beide handen. Tien mannen op het dak trekken hem voorzichtig in de hoogte, terwijl hij met de beenen zich tegen den muur afzet om de slin geringen te verminderen en binnen een minuut is hij behouden op het dak. Een zucht van verlichting ontsnapt uit aller borst. Dan gaan de hoeden van de hoofden en een formidabel „hoera" weerklinkt. Santos-Dumond is gered 1 Om Yliegen te verjagen. In deze dagen, nu de vliegen het ons weer zoo lastig kunnen maken, is het volgende middel om van die kwelgees ten verlost te worden, misschien niet onwelkom. Wanneer men op het lijst werk een s-eooncentreerde oplossing tan aluin strijkt, zullen de vliegen ver dwijnen. In een kamer, die met bijvoe ging van aluinoplossing gewit is, zul len geen vliegen zich ophouden. Voor de kinderen. De (Engelsche) National Society for the Prevention of Cruelty to Children heeft haren twaalfden verjaardag ge vierd. Volgens de Child's Guardian, het orgaan der vereeniging. heeft deze jecbert hare oprichting (in Engeland en Wales) 222,536 gevallen van beweerde sindermishandeling onderzocht, In j 206,388 daarvan bleek de tusschen- komst der vereeniging noodig te zijn. Hierbij waren 573,325 kinderen en 285,636 schuldigen betrokken. Van dyeze laatsten werden 28,023 vervolgd en daarvan 26,649 veroordeeld en slechts 1374 vrijgesproken. De straf fen bedroegen te zamen 4259 jaren ge vangenisstraf en 6297 boete. In tal van andere gevallen werd een ernstige waarschuwing of toezicht door één der inspecteurs van de vereeeniging noo- di gen voldoende geacht. Getroffen door den alleraangenaam- sten aanblik, dien deze tentoonstelling oplevert blijft men aan den ingang der zaal staan. In het midden een mach tig groote waaierpalm, aan het einde draperieën, groen en bloemen, waar- tusschen de beeltenissen van President Kruger en Koningin Wilhelmina. de voorwerpen op keurige wijze geëta leerd, de kleinere op cartons beves tigd. de grootere op een tafel links aan de Slulszijde. Rekende namen als Pre. torius. Daniël Jouberi e. a. treffen we aan als vervaardigers van dag ene. wat we voor ons zien. 't Is meest alles houtsnijwerk, afkom, stig uit het krijgsgevangenkamp te Diyatalawa op Ceylon, bestaande uit penhouders, zakmesjes, ringen luci fersdoosjes, vounwbeenen, vorken, le pels, broodmessen, halskettingen, imi tatie muziekinstrumenten (bas, fluit, strijkstok), schaartjes, wandelstokken, eieren doppen, muiltjes, servetringen, enz. Zeer fraai snijwerk vinden we op de tafel, als kistjes met bewerkte deksels (één met de beeltenis van Pre sident Kruger met z n vrouw, één met het wapen van Transvaal) boeren-(os- sen-)wagens, een geweer, een kanon zelfs, zoo zuiver afgewerkt, als dit met hout slechts mogelijk is. Stippen we voorts aan eene schilde ring op schelp, tafeltjes, stoeltjes, een stempel, broches, flesscheni'c-kken, kaarsstanders, puzzle's, geweven en gebreide voorwerpen, geieekende en gekleurde kaartjes, dan hebben wc nog slechts een gedeelte van al wat er te zien valt, genoemd. Eea jongensstfGf k. De Amsterdamsche straatjongen is beroemd. Het typische van hem is zijn genialiteit n het uitdenken van mid delen, om min of meer exentrieke me- demenschen een poets te bakken of be lachelijk te maken, om op eenig'en af stand van 't werk van zijn vernuft te genieten. Het is meer dan eens in hu moristische bladen in woord of beeld gebracht. De toepassing, die de uitvindingen van den modernen tijd schier overal vinden, maakt zijn arbeidsveld nog grooter en scherpt nog zijn vernuft. Het volgende staaltje moge hiervan tot bewijs dienen: Een straatbengel had Donderdag een perceel tot exploit.-terrein uitge kozen, waaraan langs den buitenmuur een Lift was aangebracht, die door een moderne keukenprinses o.a. werd ge bruikt om haar heer en meester zijn ontbijt toe te voeren. Dit had' onze bengel al gauw gesnapt Er was niet veel tijd' toe noodig, om te overleggen, boe dit. ontbijt ï- eigen maag të laten neerdalen. Hij heeft op eenigen afstand' deze nieuwerwetsche wijze van bediening -«observeerd, nauwkeurig op den tijd, dat het déjeu ner na het gegeven teelten op da lift wordt gezet, gelet, en is nu in staat, de rol van dien huisheer over te nemen. Des 's morgens, even voor den ge wonen tijd', gaf hij hetzelfde teelten op de fluit, en de niets kwaads vermoeden de Dina laat op de lift in een mandje een uitstekend menu met een nog bij na volle flesch Bourgogne naar bene den zakken, dat met een danltüaar hart en mee een onverstoorbaar ge zicht alleen lton, men een ondeugen- den blik in zijn heldere oogen opmer ken werd aano-enomen en on een naburig trapportaal met een kame raadje gretig gebruikt. Het had, naar hunne gezichtjes te oordleeïen, uitstekend gesmaakt; nn gebruik van, dit déjeuner keken zij el kaar eens aan en zonder iets fp 'zeg gen, werden de leege flesch en een paar schoteltjes weer netjes in het mandje geplaatst, het mandje op de lift; daarop gin- het fluitje eu alles ging weer naar de vrb>evige blond- dline .terug. De jongens nstalleerden zich opnieuw in het trapportaal om nu als toe schouwiers dien afloop van het twee de bedrijf te zien, dat kort daarop volgde endat men zich heel goed kan voorstellen. (Ongecorrigeerd.) gelschen opnieuw net zomerpaleis heb ben bezet. Maar de Engelschen in heel China zijn zeer ingenomen met de politiek van hun gezant; zij meenen dat niets dan de grootste beslistheid in Peking van noode is. LONDEN, 10 Aug. (R. O.) Het ko ninklijk jacht vertrok hedenmorgen te negen uur naar Vlissingen. NEYV.YORK, 10 Aug. (R. 0.)De pre sident vau de Amerikaansche Federa tion of labor heeft, een verklaring be kend gemaakt, volgens welke de Fe deratie belooft aan den Bond van Staalwerkers zedelijken en finan- cieelen steun te geven. Burgerlijke Stand. Bevallen 9 Aug. M. Ro&ekrans Snijder, d. M. J. B. Din^eman van den Houten—-van< Weezei, z. i. Se- vereinRatsma, z. Overleden 10 Aug. P. P. W. A. de Jong. 12 m. z.. Kruisstraat. M. vam N'iekerk, 45 j.. KI. Heiligland. J. Fx. LEYDS Co. te Eind hoven, N. Brabant, Koninklijke fabriek van Linnen en Tafelgoe deren, wenscht eene Dame met vele relatiën tegen hooge pro visie als Agentesse voor Haarlem en Omstreken aan te stellen. Van deze fabriek, waar alles met de hand wordt geweven, wor den stalen op aanvrage franco toegezonden. g£"en nette Juffrouw biedt zich aan voor in een winkel en be hulpzaam in het huishouden. Brieven franco onder No. 4523, Bureau van dit Blad. kerknieuws. Vervolg Stadsnieuws. De militairen hier in garnizoen zullen hedenavond uit den winst- pot dier cantine een bezoek brengen aan Carré. Zij die wacht hebben of eorvéeKüensten te verrichten gaan morgen. Telegrammen. Vervolg Nieuwstijdingen. Van de krijgsgevangenen op Ceylon. Over de Vrijdag te Zaandam ge opende tentoonstelling van' voorwer pen vervaardigd door Boeren krijgs gevangenen op Cylon, schrijft men ons van daar: LONDEN, 10 Aug. (R. O.) De bladen zijn bijzonder ingenomen met Kitche ner's proclamatie, die zü een gerecht vaardigden en verstandigen stap noe men. De brief van Reitz, in Steijn's bagage gevonden, is alleen reeds een voldoende rechtvaardiging. De bladen meenen, dat de Boeren ver rast zullen zijn door de zachtheid getroffen door de strengheid' van den maatregel en verwachten de toepassing van strenger maatregelen, wanneer deze geen doel mocht treffen. De „Morning Post" dringt aan op strenger maatregelen tegen 4e rebellen, te nemen ook na 15 September. De „Chronicle" en andere bladen dringen er op aan, dat er geen ver slapping kome in de krachtige vervol ging der Boerenbenden, terwijl men wacht op het verstrijken van den ge stelden termijn. De „Times" acht het waarschijnlijk dat de proclamatie slechts de eerste draai is aan de schroef die veel sterker druk kan uitoefenen. Deze maatregel is zacht maar wanneer zij geen doel troffen, dan rechtvaardigen de over wegingen strengere maatregelen. Het Tageblatt en de Freisinnige Zei- tung verklaren dat Kitchener's laatste proclamatie betreffende verbanning van strijdende Boeren, alle regels van volkenrecht in het gezicht slaat. LONDEN. 10 Aug. (R. O.) De Stan dard verneemt uit Tientsin van 9 dezer dat de andtere mogendheden er ten he vigste tegen protesteeren. dat de En- Kathedrale Kerk St Bavo. Zondag de gelezens H. H. Missen te half 7 en 9 uur met onderrichting; te half 11 Hoogmis met predikatie. Te 1. 11/2 en 21/4 uur Catechismus; fp 3 uur Vespers en Rozenhoedje. Maandag te 7 uur Lof en Rozen hoedje. Maandag te 7 uur Lof en Rozen hoedje tot lafenis der Gel. Zielen. Parochiekerk van den H. Joseph. Zondag de stille H.H. met onderrichting te 7 en half 9. te half 11 de Hoogmis met predikatie; te 2 uur de Catechismus; te 3 uur het Lof ter eere van het H. en Onbevlekt Hart van Maria voor de bekeering der zondaars. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Zondag te 5, 7 en half 9 uur de gele zen H.H. Missen, te half 11 de Hoogmis, 's Namiddags te half 4 de Vespers. Maandag, feestdag van die H. Clara, Patrones der 2e Orde van den II. Fran- ciscus, is in deze kerk te verdienen volle aflaat. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag de H.H. Missen te half 6, 7, en half 9, te half 11 uur dei Hoogmis. Te 3 uur de Vespers. Half 5, oefening voor de leden der H. Familie. (..N. H. Ct". ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 13 Aug. 1901, des namid dags van 12 uur, door den lieer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga J. S. Bach. 2. Andante funébre J, Svendsen. 3. Sonate W. Rudnick. a, Sehr ruhig. b. Trio Pastorale. c. Fuga 4. Vorspiel zu Parsifal R. Wagner. 5. Aria „Rinaldo" Handel. Advertentiën. Ondertrouwd: CAREL H. C. SMITS en ELISABETH B. C. VAN ZUIJLEN. denHTi)^ Aug. 1901. Algemeene kennisgeving. Een Onderwijzer vraagt in een stil gezin zonder kinderen te Huur eenvoudige Gemeubileerde Kamers met Kost en Inwoning. Br. met prijsopg. onder No. 4522, B. v/d BI. Wordt gevraagd te Haarlem of Omstreken voor een klein gezin van Nov. tot Mei: HAARLEM. Zondag 11 Aug. 1901, 2 uur, MA T/NÉE, te geven door het vermaarde uit Weenen. 50 personen onder leiding van: JOHANN STRAUSS, Kaiserl. uud Köuigl. Oesterr. Hofball-Musikdirector. Het Programma bestaat uit Operette-Muziek en de beroemde Walsen en Dansen van den Walskoning Johann Strauss. ENTRÉE: pif!?** Voor Leden van het »Bron- w y gebouw« en hunne Dames /0,50 de persoon. Voor niet-Leden f0,75. Toegangsbewijzen zijn te ver- krijgen aan het Brongebouw. of Bovenhuis, bevattende minstens: twee Slaapkamers, eene Zitkamer, een Kabinetje, Keuken en Meiden kamer, verder gelegenheid op zol der om kindergoed te drogen. Brieven met volledige inlich tingen onder letter T., aan den Boekhandelaar GUNNING, Groote Houtstraat 11, Haarlem. Eene jonge Dame vraagt nette Slaapkamer, in of liefst nabij Haarlem. Brieven No. 610, aan J. W. PIEL, Boekhandel, Haarlem. Tegen November of eerder ge vraagd te Huur. met Keuken, of klein Boven- of Benedenhuis, omtrek Koninginne- of Wagenweg voor eene Dame met Dienstbode. Brieven onder No. 111 bij de firma DE HAAN ZOON. Omtrek Haarlem een te Huur ge- met grond of tuin, ong. f '150 p. jaar. Aanb. adres A. EGMOND, Enkhuizen. Bij gelegenheid van de feeste lijke ontvangst van de Koninklijke Liedertafel «Zangen Vriendschap**, Dinsdag 13 Aug. 1901 CONCERT, te geven door Haarlemsch Mu ziekkorps Directeur-Luitenant G. P. W. KRIENS, voor Leden met hunne Dames, Huisgenooten en genoodigden. Aanvang S uur. HET BESTUUR. HAARLEM goed onderhouden voor f40, een Heerenrijwiel, bijna nieuw, voor f60. Adres te bevr. bur. v. d. blad. Heden overleed onverwachts onze geliefde jongste Zoon, ruim 1 jaar oud. J. DE JONG A. H. DE JONG— Mesker. Haarlem, 9 Aug. 1901. Pro Deo. Bij vonnis der Arrondissements Rechtbank te Haarlem d.d. 21 Mei 1901, is het huwelijk tusschen WILLEM HEERES wonende te Haarlem en JOHANNA SER VINA VEKQUERENE, mede wonende te Haarlem, op vordering van eerst genoemde, door echtscheiding ont bonden verklaard. Hetgeen certificeert de Procureur van den Eischer Mr. JOHAN SPOOR. Brieven op Advertentièn kunnen worden geworpen in onze vier eigen Brievenbussan, e weten: Groote Hontstraat No. 140 aan bet huis van den heer B. Langeveld bij betProveniershuis. Anegang, hoek Groote Houtstraat, aan het huis van den heer F. Hellingman. Kruisweg 41 hoek Heerenstraat aan den win kei van den heer A. C. A. van Hemertenaan onze Boreani, Kampersingel No. 70 vlak by de Turfmarkt. DE ADMINISTRATIE. Terstond gevraagd een net van 73 uur. Loon 1.50. AdresKruisweg 17. Door het huwelijk der tegen woordige half Sept. eene flinke gevraagd. Zijlweg 85. S f250 Aanslaelen Haar- Iemsche Tramway Mij. Franco offerten wolden inge wacht bij de COMMISSIEBANK Amsterdam. De Notaris SEIGNETTE te Haarlem, zal op Woensdag i Sep tember 1901, s middags 12 uur, in het Café van den Heer DRIE HUIZEN teZandvoort, publiek verkoopen No. 1. Een Heerenwoonhuis, bevattende S kamers, keuken, kel der en van alle gemakken voor zien, met open plaats en schuurtje te Zandvoort, aan de Zuid-West zijde van den Haarlemmerweg, nabij het tramstation, groot 1 Are 50 Centiaren. No. 2. Een Heerenwoonhuis mede bevattende 8 kamers, keu ken, kelder, zolder en verdere ge makken, met open plaats en schuurtje te Zandvoort, aan de Noord-Oostzijde van den Haarlem merstraatweg, nabij het tramsta tion, groot 1 Are, 50 centiaren. Dagelijks te bezichtigen en te aanvaarden bij de betaling van koopprijs. Nadere information ten Kantore van Notaris SEIGNETTE, Kruis- weg 72. De Matinee's en Soirée's op 13, 20 en 27 Aug., zullen niet gegeven wor den door de Weener Dames-Kapel, doch door de Bron-Kapel. DE DIRECTIE. N.B. De Badinrichting zal Maan dag 12 Augustus a.s. GESLOTEN ziju. Ie Rang Specialiteiten- Gezelschap. Directeur G. STROOBER. Optreden van nieuwe Specialiteiten Oroot SUCCQS, L©t w©!FF Geopend voor liet publiek: Zondag li Aug. en Maaatidag IS Aug. lOOl. Entreeprijzen: Zondag ff,—(tot een beperkt aantal kaarten) Maan dag f 0.50. Plaat skaarten voor het publiek te bekomen van des morgens 10 uur tot 1 uur en des avonds aan het Bur. v. d. Soc. rrVereeniging®. DE DIRECTIE. Standplaats G£QE3Ri1ARKT. Zondag 11 en Maandag 12 Augustus, 8 uur, wegens het aanhoudend succes •z laatste Opvoeringen van: Bekende prijzen. Tooneelgezelschap, CHARLES DE LA MAR. Zaterdag en Zondag Groot Lachsucces Groot Kluchtspel a grand spectacle met Zang. Zie groote biljetten. Prijzen ƒ0.75, ƒ0.50. Gaan./0.30. Plaatsbespreking dagelijks a 10 ct KERMIS 1901. HAARLENISCHE Schouwburg - Maatschappi j. Telefoon 579. Nederlandsche Tooneelvereeniging. Zaterdag 10 Augustus: Zondag 11 Augustus: Maandag 12 Angnstus: Op verzoek Beide stukken van den gevierd en schrijver Herman Heijermans Jr. Balcon en Stalles ƒ1.50, Ie Loge 1.25, Parterre 1.—, 2e Loge 0.75. Gaanderij 0.40. KERMIS ISO». en vervolgens eiken avond ge durende de Kermis door het Specialiteiten Gezelschap. Directie: R. MULDER. Optreden der nieuwste en groot ste Excentriciteiten Woensdag, Donderdag en Zaterdag Matinée Zie verder groote aanplakbilletten. Spekmtraat Geopend van 's morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur. Deze week: Een interessante wande ling door LONDEN. Toegangsprijzen voor Volwasse nen 20 cent, voor Militairen be neden den rang van Olficier en kinderen 10 cent. Abonnements- Kaarten voor 10 bezoeken f 1,50 voor Kinderen 75 cent. Aanvang 8 uur* Onder leiding van den Heer J. BONGERS. Muziek en gelegenheid tot dansen. Wed. F. PRINSEN. Fijne Vleeschwaren. Comestibles. Specialiteit in TELBPHOON 556.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3