Tweede Blad, Een Man van Adel. Brieven uit Berlijn. behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Maandag 12 Augustus 1901. üfo* S557 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Élke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie be draagt slechts ƒ2.50, terwijl de voor deden groot zjjn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Öaan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 be rekend. Bankiers der vereeniging zijn de heeren Laane van Bemmel, Kruis straat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aa hhet bureau der ver eeniging, 22 aLnge Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firma's in Nederland. De kosten dezer informaties bedra gen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald worden aan het bureau. Information naar binnen de stad wonende perso nen gratis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo- pen jaar verstrekt. In April, Mei en Juni zijn 72 vorde ringen tot een bedrag van f 2657.76B betaald. 25 vorderingen worden afbe taald, 28 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 client het Geheim der Maandlijsten ongeschonden be waard' te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt., dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behan deld. tenzij ->oirto-vergoeding (10 ets.) is bijgevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 11—12 uur v.m., de overige dagen van 34 mm. Stadsnieuws Bij vonnis van de arrondissements rechtbank alhier d.d'. 9 Augustus 1901, is vernietigd het vonnis d 23 Juli 1901, waarbij Arie Baas, timmerman te Oost-Knollendam is verklaard in staat van faillissement. Prijsvraag. Do Redactie van het Weekblad voor den Boekdrukker (uitgave dier Vennootschap Lourens Coster), heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een Boekomslag. Aan diezen wedstrijd kunnen deelnemen zoons van Patroons en gezeillen op druk kend jiem in Nederland. Als j.ury treden, op die heerien M. J. P. van Santen (firma Roetoffzen Hübner en van Santen), Amster dam, A. W. de Flines (firma Blik- man Sartorius), Amsterdam en F. Laméris, redacteur van hetWeek- blad voor den Boekdrukker. Redactie en Uitgever hebben als prijzen diploma's uitgeloofd!. Zij achtten het eigenaardie- om bij dJe*- zen eersten wedstrijd dien het Weekblad uitschrijft, dieze diplo ma's samen te stellen uit Nedlen*- landsch materiaal en hebben daar toe een overeenkomst aangegaan met de Amsterdamsche Lettergie ter! i (voorheen firma Tetterode), die in den laatsten tijd een eervolle plaats inneemt, i.n het vak en op het punt staat door belangrijke uit breiding te streven naar de 'eerste plaats onder de lettergieterijen in Nederland1. De uitgave van den Feestgids voor den Koniinginnedialg voor dit jaar is door het Hoofdbestuur van feuilleton. Naar het Engelsch. Tijdens het lunch durfde Lewie geen oogenblik naar Alice kijken. De woorden van zijn tante haddien zijm bloed! sneller doen vloeien. Hij had in de afgedoopen week een zwanen strijd met zichzelf gevoerd! en zich vertrouwd trachten te ma ken met het denkbeeld, dat zijn liefde hopeloos was, dat Alice hem nooit zou toebehooren. En nu?... De gedachte, dat zijn tante mis schien juist had gezien, deed zijn ziel opspringen, van blijdschap. Elk woord', dat Alice sprak, klonk hieon als muziek in de ooren. Wat war ren alle andere meisjes, vergeleken bij haai* 1 Wie was zoo lief en een voudig en toch zoo sohalksch en geestig als zij De plaats, die tot het houden van 'do pic-njic was uitverkoren, was een schilderachtig plekje, koel en, de vereeniging Koninginnedag op gedragen1 aan de Vennootschap Lourens Coster. Bijdragen' daarvoor en Adverten ties daarin gelieve men dus te zen den aan hare Bureaux, Gebouw „Het Spaarne". Kampersimged 70. Zonderlinge Polemiek. Het dagblad „Het Volk" bevat in het nummer van 7 dezer een be richt van zijn correspondent, aan vangende met deze woorden: „Het Haarlemsch Dagblad" oni de „Nieu we Rotterdammer" hebben, beide vermeld, d'at die stalling begon te verloopen." De corr. zegt verder, dat dit be slist onwaar is, dat ons blad de' be langen der arbeiders niet veet te behartigen enz. enz. Maar wat hebben wiji inderdaad bericht? Iets geheel anders, dan de corr. gelieft te melden em wel het volgende (Haarlem's Dagblad van 5 Aug. lebl'ad): „De staking aan1 de Lichtfabiüe- „ken duurt nog steeds voort, doch „het schijnt dat deze weldra tot het „verleden e zal behooren en de star „king in 't nadeel der opperlieden „zal uitloopen, ten minste heden „werd ons verzekerd, dlafc .de Op- „perliedenbond geen termen meer „aanwezig achtte om de stakers te „steunen, om re dien hun loon meer „is dan het in de bestekken be- pa aide minimum. „De tijd zal bet evenwel loeren." Nu vestigen wij de aandacht op het woord „schijnt" in den 3en regel op de woorden wend ons ons verzekerd" in den zevenden re gel &n op den geheelen laatsten re gel. Wie daaruit opmaken wil, dat wij „Lichtvaardig een gewichtig bericht opnemen." zooals de corr. van Het Vofk zegt, dlie kan niet lezen of w i 1 Liever niet goed lezen. Immers, de man laat dien aap al te duidelijk uit de mouw kijken, waar hij schrijft: „De lezers van Het Volk kunnen „met de opname van bovengemeld' „bericht door Het Haarlemsch Dag- „blad propageeren voor Het Volk. „Bet Haarlemsch Dagblad wordt „door zoovele arbeiders als een „neutraal blad beschouwd." Juist, zeer vele arbeiders zien scherper dan de corr. van Het Volk. En verder zegt de corr. nog: „Alleen van een blad dat zich ge heel aan de arbeiderszaak geeft, „is het te venvachten, dat het de „arbeiders o^ die beste wijze zal „steunen. Laten d'e lezers van Het „Volk hunne klassegenooten hier- „op wijzen en hen als abonnees „zien te winnen." De lezer ziet, waar hlet om te doen is: om de abonnés en niets anders. Wij ziïn er evenwel zeker van d'at de arbeiders zeer goed zuivere van onzuivere motieven weten te onderscheiden: de corr. van Het Volk kent hun blijkbaar dat andierschteidingsvermiogeni niet toe. De Sfads-Ediitie van de zich be scheidenlij,k noemende_Oprechte Haarlemsche Courant heeft zich ge haast, het stukje uit Het Volk aan hare lezers od te d'issc-hen. Dat was een kluifje! Zij zal nu wel inzien, dat zij zich alleen met een afge kloven been heeft verheugd. Wel moge 't haar smaken! Heemstede. C. de Ruiter, werkzaam aan het pompstation der Amsterdamschei wa terleiding onder deze gemeente, heeft het ongeluk gehad bü het vervoer van beton, over een kruiwagen te vallen, tengevolge waarvan hij een zwelling aan het rechter kniegewricht heeft ge kregen, waardoor hij verhinderd is te werken; de gekwetste is verzekerd te gen 60 van zijn weekloon. Een geacht ingezetene dezer gemeen tes de heer L. A C. Victor, is Vrijdag morgen op zijn buitenplaats ..Zuider hout" overleden. Ondertrouwd: J. van Buuren en M. M. M. Peschar. Bevallen: H. C. LaheijPn' d. J. Affourtitde Smit, z. Overleden: T. van der Plc- 7 we ken. W. van Houten 34 jaar. P. J. van Rijn, 2 maanden schaduwrijk e.n met hoogt ear, rood' van heidekruid. Br groeiden ook lijsterbessen in kwistigein, over vloed en deze lokten. Alice, met haar zin voor het avontuurlijke, meb onweerstaanbare macht aan. Zij was zoo jolig en dartel als een schoolmeisje en had voor 't oogen blik alle zorgen van zich afgeschud!. Zij plaagde di*. Grac^y, tot groot vermaak van den betrokken per soon zelf, en zette George en Ar thur aan liet plukken van erica's op een manier, die hen in verruk king bracht. Daarna legde zij be slag op Stocks. Hij, moest mieit haar mee naar een rotsig schiereilandje, waar verleidelijke trossen lijster bessen haar toelachten. De arme politicus gleed' telkens uit op den glibberigen bodem en klemde zich wanhopig vast aan elk steunpunt, dat hij, maar vangen of grij.pen kon,. Lewie volgde hen. Haar vroolijk- hieid was geenszins in harmonie met zijn gomandSstemmimg en, hij verlangde er naar. om haar voor zichzelf alleen te hebben en zijn tot te vernemen. Hij liet den hijgenden en zwoe genden Stocks achter zich en had weldra het jonge meisje ingehaald. Zandvoort. Donderdagmiddag kwam alhiier een gezelschap uit Sloten om aan onze badplaats een, bezoek te bren gen. Te Ongeveer vier uur vermiste men een meisje van.' ruim 5 jaren. Overal werd1 gezocht, de politie ge waarschuwd en, ten overvloede werd het door den dorpsomroeper bij bekkenslag bekend! gemaakt, doch niets mocht baten. Tegen 7 uur kwam een fietsrijder medledee- len d'at hii in de richting van Noordwijk en kind'had zien loopen. Terstond gin"* een. main tiet paard die richting uit en vond) 14 palen van hier. een, paal' iö ongeveer 10 minuten- gaans op een bank in zee het kind. dat zeker van vermoeitP heid aldaar lag ba slapen. Was het daar nog eendge uren gebleven, dan Was het kind zeker verdronken', daar dan de vloed was ongekomen. Te 9 uur kwam het kind, zittende on het paard van den vinder, het dorp binnen rijden,omstuwd door ouders, familieleden eni nieuwsgie rigen1. Aangekomen badgasten. Fam. Lutomirski, Amsterdam, Villa Alhertine, 8 pers. Mej. Binger, id. M. H. Wiersma, Wildervank, Villa Agatha. 2 pers. Fam. La Rooy, Amsterdam, Rozeno- belstraat 21, 7 pers. Mijnheer KaJff, id. id. Mijnheer Van Amstel, Wormerveer, Rozenobelstraat 21. J. Lam, Antwerpen, Hotel l'Ocean. P. Haustein, Bonn, id. W. Hackenbroek, Frankfort id.. 2 p. Dames Snellen, Arnhem, id. 2 pera Mej. Levi, Rotterdam, Café de Ge kroonde Valk. J. A. K. van Hasselt, Utrecht, id. Mej. Hamerslag, Amsterdam. Halte straat no. 16, 6 pers. Mevr. wedl C. Voorhoeve, Rotterdam, Hotel Belvédère, Dames Wiersema, Bedum, id., 2 p. H. F. W. Borghorst, Velp, id. 2 p. P. van Vliet, Uithoorn, id., 7 pers. E. J. Snabilió, Nijmegen, Pension Hoogveld, 3 pers. H. Struck, Berlijn, Huize Golf en Duin. Fam. Van Dijk. Amsterdam, id. 2 p. J. Everwijn Lange, Haarlem, Pen sion Sans Souci. Fam. Badon Ghijben, Amstei'dam, id., 6 pers. Fam. Aberson, Oosterbeek, id., 6 p. W. H. Wijnstroom, Amsterdam, Groote Badhuis, 4 pers. Fam. Rudelsheim Amsterdam, Spoorstraat 14, 7 pers. Fam. Mesdag, Rotterdam, Poststraat nou 11, 4 pers. Op d'en Sen Augustus 1901 logeerden alhier 3379 badgasten tegen 3169 in 1900 op denzelfden datum. Het hoog ste aantal werd verleden jaar bereikt op 15 Augustus en bedroeg toen 3281. Velsen. Ondertrouwd: C. Kistenmaker en S. E. van de Wint H. Wolterman en A A. M. Zeeman. P. Oorthuijsen en J. A Lipmann. T. W. P. Rijkers en J. van Amersfoort. Getrouwd: S. J. Verzellenberg en G. Smakman. W. Joosten en N. Zwart Laan. Bevallen: C. J. BelieuUij ten daal, d. j A van 't SlotBarmentloo d. J. Bou werBonnema, d. M. BiemansVer hagen d. M. Kor»'Diemeer d. M. A. KnaapKuijk d. M. MolenaarsHillo d. A. Basmussens—Bosman, d. Overleden: M. Poldervaart 9 m. Haarlemmerliede Bevallen H. A. v. d. Weiden va.i Rossum d. A. ZoeteliefDito d. F. M. van GeldorpWillemse z. Overleden E. SchoorlScholdunges 66 j. A. Meinster d. 8 m. P. Longman 21 jaar. Schoten. Bevallen A v. d. Raadt—1 okerman z. D. v. d. PuttenSmal 7. Oerle- mansvan Rozenheek z. Spaarndam. Ondertrouwd G. Hartog en P. M. Timson. Om Godswil, juffrouw Wis hart, pas toch op I rieo hij in he vige ongerustheid. Eén onvoor zichtige beweging kaïn1 u dienen uit glijden., en heb .water is hier vrij dliep. Alice lachte hem ini zijn gezicht uit. Is het hier niet heerlijk mooi vroeg zij. 't Is hier zoo lekker koelEn wat een rijkdom, aan tin ten! Ik wou op den ondereten tak van dien boom gaan ritten. Denkt u, dat het lukken' zal? Gemakkelijk is het niet, maai'' ik zal lfet toch probeeaieni. Dit is eeni moeilijker klimpartij dan op deai dag, toen' ik u zag visschen. Dat herinnerde zij zich dus nog I Zijn hart- sprong op van blijdschap en hij lachte zoo vroolijk, dat Alice zich omkeerde, om naar hem te zien>. Er was echter iels in rijn oogemi, dlat haar haastig het hoofd deed afwenden, om zich opnieuw te wijden aan de studie van den boom. Plotseling gleed haai' voet uiit vruchteloos poogde zij zich vast te grijpen aan varens en heidekruid een gil van angat- en hij was alleen. Het meisje was in de diep-! Binnenland. H. M. de Koningin heeft naar de Engelsche bladen nxededeelen haar portret en dat van Prins Hendrik ge schonken aan de British and Foreicm Sailor's Society" om te worden ge plaatst in het „Passmore Edwards Sai lor's Palace." De portretten dragen de Koninklijke handteekeningen en zijn in eikenhou ten lijsten gevat. H. M. de Koningin heeft voor de ar men te Baara f 300 gezonden, naar aanleiding van Haar jongste bezoek aan die gemeente. Het Hof zal 2 weken nalven rouw en 2 weken lichten rouw aannemen we gens het overlijden van Keizerin Friedrich. Troelstra. Er gaat een gerucht en als zoo danig geeft de N. Gr. Ct. het dat da heer Ter Laan zijnmandaat voor Hoo- gezand zal neerleggen ter wille van Troelstra. Een afscheid. Dr. Kuyper heeft met het volgende schrijven afscheid genomen van zijn oud-collega's de journalisten en van den Journalisten Kring: Zeer Geachte Hteren! Door H. M. de Koningin benoemd tot Minister van Biimenlandsche Zaken, zie ik mij beroofd van net voorrecht langer lid van uwen kring on uw be stuur te blijven. De dienaar der Kroon is verplicht zich officieel van al zulke betrekkingen los te maken. Ik kan en mag niet in uw midden blijven en zelfs uw eigen statuut zoude er zich tegen verzetten. Toch is het mij een behoefte het ook U uit te spreken wat dit scheiden me kost. Ik heb onze Nederlandscbo Fers lief en ben jaloersch op haar eere en in Uw kring en Uw bestuur mocht ik steeds zulk een sympathie en zulk een verstaan vinden, dat het verkeer in Uw midden mij steeds een \erkwikking voor het hart was. Gunt mij U daar voor mijn hartelïjken dank te betuigen en hieraan mijn beste wenschen toe te voegen voor den bloei van Uw kring, waaraan mijn liefde verzekerd blijft. Mij ook persoonlijk in Uwe voort durende vriendschap aanbevelende, heb ik de eer hoogachtend te zijn Uw dw. dienaar en gewezen confrère, (w. g.) KUYPER. Reis van den koning van Engeland. De Nederiandsche loods K. Vis ser is Donderdagavond' mei de mail boot van die „Zeeland" naar Port Victoria vertrokken om het ko ninklijk jacht Victoria and' Albert met de koninklijke Engelsche fami lie te Vlissingen binnen te brengen. Het jacht, d'at gecommandeerd wordt door Bedworth Lambton, zal geëscorteerd worden door de kruisers Hyacinth en Minerva. Behalve de Koning en de Ko ningin aal ook prinses Victoria aankomlen. De vorstelijke personen werden .hedenmiddag verwacht en zullen vanavond om: 10 uur met een extra-trein van Vlissingen naar Hamburg vertrekken. Alle toegangen van en naar de buitenhaven en de perrons zullen door een 40-tal rijksveldwachters worden afgezet. Wegens hot vertrek vain de ko- niinkli ike familie van Port Victo ria, zal de nachtmailboot der Maat schappij „Zeeland" Vrijdagavond niet naar Port Victoria, doch naar Queensboro varen. Rekentabel. Van de firma Adr. Roller Van Os te Rotterdam, ontvingen we ter bespre king een rekentabel „Monopol". Het is een vierkant raam, waarop aan de horizontale zijden getallen tot vijftig zijn geplaatst en aan de an dere tot tachtig, terwijl tusschen de getallen lijnen zijn ~ehaald. zoodat men een ruitwerk van rechthoeken krijgt In elk dezer rechthoeken staat een getal. Wil men nu weten hoeveel bv. 19 maal 71 is,, dan zoekt men op de eene zijde. bv. de verticale 71 en o^ de horizontale 19, en op het kruispunt in het rechthoekje, vindt men het ge-, tal 1349. Een liniaal, waarop de "etallen van 1 tot en met 50. celiik ingedeeld als op de horizontale zijde, moet het zoeken vergemakkelijken, doch lijkt ons daartoe niet bijzonder praktisch inge richt De rekentabel zelf echter is zeer te verdwenen. Hij had daar gestaan in een be dwelmenden roes van' «"©Luk. Zijn gedlachfJein dwaalden vor weg in een tooverdamd van lachend' schoon© toekomst-i die alen en zi jn oogen staarden doelloos voor zich uit. Bij 't hooren van haar angstkreet koer de hij ©enigermate tot de werkelijk heid terug, maar nog niet voldoen de. om hel dér te kunnen beseffen, wat er eigenlijk gebeurd! was, en terwijl hij daar stond in loom-vage verbazing, hoorde hii weer em plof en zag hij een ~°id!aanite in 't water bewegen. Hii herkende het zwarte hoofd en1 de breedte schouders van mijnheer Stocks. Alice's redder zwom naar het meisje toe. greep haar en worstelde met haar tegen den stroom op, om dien oever te bereiken. Lewie was als verlamd van schrik. Zij was buiten gevaar, hoewel Stocks een erbarmelijk, slecht zwemmer was. Heb was ergerlijk om aan te zien, hoe jammerlijk die vent zwom. Maar die was toch do held' hij had' een hand tot haar reddling uitgestoken. Hij had lijdledijk toe gekeken... Die gedachte brandde hem op de ziel. praktisch en, voor zoover we hebben nagegaan, zuiver. Het is een zeer gemakkelijk hulp middel voor allen, die in de praktijk veel te rekenen hebben en vermenig vuldigingen spoedig moeten hebben uitgerekend. Lijkdienst voor keizerin Frederik. Te 's-Gravenhage zal Zondag a.s. des namiddags te 4 uur, in de Duii- sche Protestantsche Kerk een plech tige dienst worden gevierd ter na gedachtenis van> wijlen Keizerin Frederik van Duitsobland. Bij gele genheid dezer plechtigheid, dlie op denzelfdlen dag en tijd' zal worden gehouden als de 1' 'kdianst te Cron- bero- vóór de overbrenging van het stoffelijk overschot van Öare Ma jesteit naar Potsdam, zullen door het Keizerlijk Duitsch, Gezantschap voor de Nederiandsche autoriteiten bijzondere plaatsen worden gereser veerd. Vele zee-officieren van verschei dene rangen, onder meer de vioe- admiraal Engelbrecht. commandant in de stelling van Helder, de schout bij-nacht Van Waning, commandant in dte st-elLin- van de Monden, der Maas en van het Haringvliet, de commandant van het korps Mari niers. kolonel Van Wely, zoomede inspecteurs van admïnistraJtii© en' van het loodswezen: kwamen Vrij dom op de eerste audiëntie, welke minister Kruys verleende, hunne opwachting maken bij het nieuw opgetreden; hoofd van heb marine- departement. Omtrent den misdaad. in den nacht van Dinsdag op Woensdag in de Nieuwe Molstraat tie 's-Gravenhage gepleegd, wordt nader bericht dat bij dte lijkschou wing is gebleken dat het voorwerp, waarmede de steekwonde in de borst is toegebracht, is doorgedron gen tot in het hart, zoodiat aange nomen kan worden dat de dood onmiddellijk na de verwonding is ingetredten.De aangehouden schoen maker die als verdachte is aange houden,, blijft ontkennen. Vreeselijk ongeluk. In dte k atoenrei n i gi ngsf abri ek cCer firma Rozendaal te Enschede is \rijdagmorgen dte arbeider Van Ivooten om de drijfstang geraakt en totaal verpletterd. De man was 44 jaar oud en ongehuwd. Van onzenspecialen correspondent.) Praktische armenzorg Hoe zij die aan lager wal zijn geraakt, weer op de been worden geholpen. Berlijn, 8 Aug. 1901. Het aantal personen zondter cenig middel van bestaan is ontzettend groot m een millioenen-stad. Wie ooit op een kouden winterdag een blik heeft gesla- gen in de dicht bezette stedelijke en bijzondere asylen voor dakloozen, zal zoo licht den indruk niet vergeten! dien de daar gehuisveste allerarmsten op den bezoeker maken. Een niet gering percentage van deze lieden meldt zich eerst aan bij een asyl, waar zij zich stipt moeten houden aan de regels van het huis, wanneer zii er door het barre weer toe worden ge dwongen. Velen zijn zoo aan het vage bondeeren gewoon geraakt, dat zij zich aan een geregeld leven niet meer kun nen wennen en liever gebrek lijden dan werk zoeken, wanneer zich hiertoe ge legenheid voordoet. Zij behooren tot degenen, die in de zomermaanden de korte, lauwe nachten bei Mutter Grün" op een bank in de openbare parken of onder de bogen van een brug doorbrengen. Het zijn de totaal ge strande wrakken, welke onmiddellijk weer aan den grond raken, wanneer zij na veel moeite met vreemde hulp ziin vlot geworden. Zij zijn op den duur niet te helpen en gaan jammerlijk te gronde. Natuurlijk speelt hierbij de drank een groote rol. Maar er zijn onder de dak- en ar- beidloozen ook een groot aantal, die wel zouden willen werken, als zij maar konden. Velen zijn buiten hun schuld aan lager wal geraakt door ziekten, ongelukken, gebrek aan werk; anderen weer tengevolge van een lichtzinnige daad in een onbewaakt oogenblik; weer Minstens zes hulpvaardige han den bevrijdden den zwemmer van zijn kostbaren Last. Alice zag biteek en ontdaan van dien doorgestanien angst. Lady Manon"water boog zich over haan* hteen. kuste baar -em prees dten druipenden Stocks uitbundig om zijn moedige daad. Hij verge wiste zich, dat het meisje onge deerd was en maakte zich toen met kleur!ooze em trillende lippen haas tig uit de voeten, onder voorwend sel. dat hij het rijtuig ging halen. Ónder het voortgaan kwam Le wie hoe lantger hoe duidelijker tob het besef, hoe laf. boe onmanlijk hij zich gedragen had. In het eerst was hij vervuld geweest vani eon gevoel van nam el ooze verbittering tegen haar redder en het grillig- wreade noodlot, maar thans zag hij in, helder en klaar, dat hij zich ais een lafaard bad aangesteld. Als een lafaard daar was geen ander woord voor te bedenken. Hij beet zich meb geweld op de lappen en met folterende schaamte in liet hart trad' hij 'den stal binnen, can dm koetsier van. Lady Manorwa- ber dte nioodlige anders be geven. Heb was niet mogelijk, zich weer bij het wezelschap be voegen. Alice anderen door den drank. Zonder oenig middel van bestaan zou het voor al de ze arbeidswilligen vrijwel een ding der onmogelijkheid zijn, er weer boven op te komen, wanneer hen niet doof bij zondere personen of door phllantropi- sche inrichtingen de behulpzame hand werd geboden. Helaas is het aan tal In een stad als Berlijn zoo groot, dat alleen een gedeelte kan worden geholpen. Wie een paar gezonde ah- men aan het lijf heeft en niet tegen ge regeld werk opziet, heeft veel kans op genomen te worden in de Arbeiter- Kolonie" in de Reindckerdorferstrasse in het noorden van de stad. Toen ik in het voorjaar deze inrich ting bezocht, was het juist schaftuur, zoodat in de werkplaatsen, waarin ik door den directeur werd rondgeleid, niet gewerkt werd. Dezer dagen ging ik weer eens een kijkje nemen en troi het nu beter. De kolonie ligt aan de uiterste zijde van de stad, waar het or al ©enigszins landelijk begint uit te zien.Kleins vervallen boerenhuizen met lage daken grenzen aan leelijke arbei ders huurkazernes voor een groot aan tal gezinnen. Daarnaast open bouwter. rein. Aan beide zijden van de straat ligt het afval en vloeit het vuile water in open riolen zooals in een kleine provinciestad. In deze omgeving, waar grond en gebouwen nog niet zoo groote waarde hebbe-n als in straten, dicht bij het cen trum gelegen, ontstond 16 jaar geleden de ,.Arbe.iter-Kolonie", welke zich in den loop der jaren aanmerkelijk heeft uitgebreid. Het is een inrichting op christelijken erondslag ongeveer in den trant van de weezen-inrichting in Neer bosch, doch op veel kleiner schaal, waar ook Israëlieten worden opgeno men. Bil hunne intrede verplichten zich de Kolonisten stipt de regels van het huis te zullen naleven en minstens drie maanden te blijven. Zij beschikken niet over veel vrijen tijd. Op werkda gen wordt hen slechts bij uitzondering vrij af gegeven door den directeur, hoofdzakelijk om inkoopen te doen, welke niet op Zondagen kunnen ge schieden. Zoodra een nieuweling is opgeno men, moet hij een bad1 nemen alvorens aan het werk te worden gezets Gelijk tijdig wordt zijn plunje in de desinfac- tie-oven uitgestoomd. Daarna wordJt hem in een dar verschillende afdeelïn- ge-n zijn werk aangewezen door den directeur. De kolonisten recruteerèn zich uit allerlei standen en beroepen- De meesten hebben betere dagen ge kend, zijn kantoorbediende geweest of hebben zelfs gestudeerd. Daar het aan tal van degenen die een. bepaald ani-' bacht geleerd hebben, niet groot is, heeft het bestuur van de kolonie al leen zulk werk uitgekozen, dat m^ eenigen goeden wil gemakkelijk is të leeren. Men bepaalt zich bij het ma ken van borstels en bezems, pakkis ten en keukenmeubels en het leveren van brandhout. Aan het hoofd van elke afdeeling staat een „Werkmeister", die meestal zelf vroeger in de branche een eigen zaakje heeft gehad en volkomen op de hoogte is van het werk en van de marktprijzen. De kolonisten worden voor hun werk betaald en betalen ook zeiven een klein kostgeld. Men wil hen op deze wijze aan een geregeld leven gewennen en hen daardoor leeren weer op eigen beenen te staan. Daar zij dtu gelijks geld verdienen en hiervan een gedeelte voor hun onderhoud moeten afstaan, wordt den kolonisten het dt- primoerende gevoel bespaard, alsof zij zich in een „armhuis" bevinden. Zij dragen ook hun gewone eigen werk- manskleeren en geen uniformdracht. De meeste kolonisten verdienen een vast loon van 1 Mark (60 ets.) per dag, dat tot M. 1.50 (90 ets.) kan stijgen. Daarvan wordt 75 d. (45 ets.) daags af getrokken voor kost, inwoning en be- wassching, zoodat bij een dagloon van 1 Mk. per week M. 3.25 overblijft; hier van gaat nog af 38 d. voor Invaliden- en Krankenkrasse; het restant, netto M. 2.97 f 1.78 wordt hen echter niet in baar uitbetaalde doch voor hen be waard, tot zij de inrichting definitief verlaten. Wie zuinig is geweest en iü den tusschentijd het bespaarde geld niet voor kleeren of andere doeleinden heeft uitgegeven, beschikt derhalve na een verblijf van 3 of meer maan den over een klein sommetje, dat hem in staat stelt, een „Schlafstelle" te hu ren en naar een nieuwen dienst om te zien. Ongelukkigerwijs heeft de statis tiek utgemaakt, dat ongeveer de helft der ontslagen kolonisten weer terug keert. deels daar zij er niet in konden slagen een dienst te vinden, deels om dat zij te zwak waren om op eigen bee- nen te staan. was alleen maar een beetje ge schrikt, amd'ers niet. Er beetondi ge lukkig geen: emkeilte iredlein tot onge rustheid. Stocks moest maar in an*- giestoondteTL vrede bet loon van1 zijn goedkoop© heldendaad! oogsten). Hij zou wel dte een of andere veront schuldiging voor zijn wegblijven bedenken.. Hij li ad' ljehoefte aan rust en eenzaamheid. Wat de men- schetn wed van hem zouden zeggen, kon hem minder scheten. Zijii eigen ziel dteed hem al renoeg ver wijten. En terwijl hij aldus, ten prooi aan. de somberste overpeinzingen, in de richting van Elterick voort stapte, rees zijn eigen mietswaar- dighend in telkens duidelijker trek ken voor het oog zijns goestes op. Het voorgevallene was in de schat ting der wereld iets van weinig bet-eekenis. maar voor hem een zelfopenbaring. Hij was een droo- mer, een zwakkeling, een dwaas. Hij had op e«n beslissend oogen- bink geweifeld en een- onder had) zij.n plaats ingenomen. Duizenden blijken van moedf e.n doortastend heid, bij vroegere gelegenheden ge geven. wwden thans vergeten. Óp dit ééne, in z:m oogen onvergeef-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5