Anderhalve souverein. Een koetsier van een huurrijtuig, die dikwijls door leden van het Parle ment gehuurd werd, verhaalt in een Engelsch tijdschrift zijn ervaringen. „Ik heb twee- of driemaal den prins van Wales gereden", zegt hij, „maar niet meer sedert hij koning ia Het leek mij altijd een droom als Z. K. H. in mijn rijbjig zat, hij had altijd haast en verlangde steeds, dat ik hem in een bijna onmogelijke» tijd naar de plaats van zijn bestemming bracht. De laatste maal, toen ik den prins reed, stapte hij vlak voor Westminster in. „Voort, cabby", hoorde ik op eens „word wakker!" Ik kende zijn vriendelijke stem, voor ik mij echter bezinnen kon, zaten twee heeren in mijn rijtuig. Den prins van Wales kende ik even goed als mij zelf, maai* ik wist eerst niet wie de andere deftig uitziende heer was. Later viel mij in, dat het de koning van België was. Ik nam dadelijk den hoed af, maar de Prins zei boos: „Dom oor, zet je hoed op, hier op straat geen ceremoniën, en als de maan naar Marlborough-House." Ik haastte mij natuurlijk voort, maar zag nog juist een kleinen geestelijke, die schijnbaar onverschillig naast het rijtuig stond en met een onschuldig gezicht naai* de twee heeren keek. Wat wil hij toch, dacht ik, is hij alleen nieuwsgierig of heeft hij wat voor? Toen ik voor het hek van Marlborough- House kwam, was mijn paard warm van het rennen. „Goed gereden, cabby, uitstekend," zei de Prins, die blijkbaar goed ge luimd was. „Hoeveel krijg je maar gauw wat, want ik moet in drie uur het werk van drie dagen doen. Hoeveel is het?" „Nu. mijnheer," zei ik aarzelend, maar toch vast besloten er mijn voor deel mee te doen, „als ik bedenk dat ik een heelen souverein en een halven souverein onder mijn hoede gehad heb. dan zou ik mij toch niet van 't gewicht der zaak bewust zijn, als ik iets anders dan goud zou verlangen." Dit beviel den prins, .want hij zei: Goed cabby, hier is een souverein voor het rijden van den souverein; ik tel niet mee." Bliksemsnel waren de beide heeren verdwenen en ik klom even gauw van den bok om op de gezondheid van den besten prins ter wereld te drinken. Toen ik omkeek zag ik weer denzelfden gees- tlijke met het onschuldige gezicht naast mij, en plotseling herkende ik in hem den meest geslepen detective van de wereld." Gulden woorden uit Sehe* veai.L geu. Flaroor schrijft, in zijn „Vlugma- iien" in. d)en „Spectator" „Vol iis het te Sch&v,entingen. De villa's zajn bezet en die groote ho tels zijn eivol. Er is schijnbaar vreugde genoeg. Inbreoik on dlie vreugde maken slechts twee gebou wen. Het eerste, die schier altijd verweduwde villa van wijlen prins Fred'eriik, wier enorm grasveld slechts wordt geïllustreerd! door 'n paar geiitlemen. aam d!e overzijde de S ophi asti chitlimg Het schijnt, dlat onbewoonde vorsteniwoniingen) bii ons altijd het toonbeeld moeten zijn van verla tenheid. Behalve genoemde villa hebben d'e Hagenaars nog het „Huiis ten Bosch" en „Zorgvliet" ten be wijze daarvan. In Frankrijk wandelt men op Versailles, dn Duiitechiland op Sanis- Souei of op de Wilbelmshöhe. in Engeland! op Hampton-Court. Maar de 'tuinen van de schepping van Amalia van Soims en heit buiten van Vader Cats zijn afgesloten die harem van dien Grootee Heer aan d'en Bosporus. En die Sophia-stichtimg" is nóg akeliger. Te Schevendngen leeft men dies daags altijd!, des machte vrij' algemeen met open vensters, om toch zooveel mogelijk te geniet ten van d!e versterkende zilte luchi. Maar geen woning te Schevenim gen is, tenminste wat dien zeekant betreft, zoo hermietisch gesloten als die ,,S ophi a-stichting." „Anders merk je ook niet genoeg, dat hei een gesticht is", zeddie mij ook eens een geestig Hagenaar, die ik er op opmerkzaam maakte. Ik geloof wel, dat ze 't goed heb ben. Ja. dies morgens trekt d'e jeug dige schare der bewoners op om ie baden. Maar wanneer ziet men ze spelen op het ruime plein voor de huizing, con. behalve van de lucht te genieten, de trams te be wonderen en die automobielen en allies, zooals kinderen zoo gaarne doen Dai, mien toch heg-rijpe, dat er naast. (Je geneeskracht der zee en 'der zeelucht een nog machtiger is 'die van hei. volle Teven Da.t er in een inrichting als de ..S ophi a-stich ting" geen vrijheid kan heerschen als in 'een' narrtiouliare woning, is duidelijk. Maar telkens en telkens als iik het eebouw aanzie en de doocfec-he stilte, die het omgeeft, vraag ik mij af, of die jeugclige patiënten niet hunkeren naar wat meer vrije beweging buiten, waar de zon brandt, waar die emmertjes worden gevuld, waar de schoppen hun werk doen, waar het leven heerecht en de vrijheid. Ruimte van beweging, vrijheid is niet alleen het hoogste neen, het eenige wat een menechenïeven te leven waard maakt. Wij, ouderen, loopan allen in eien of ander ga reel. Laten wij den kinderen in hun leven de herinnering medege ven aan een onbewolkte jeugd. La ten zij in later jaren, als hen op feun beurt 's levens zorgen druk ken, den gouden tijd herdenken, dat zij onbezorgd speelden' aan het zeestrand' met die gloeiende zon bo ven: hen', met die onmeteliike zee vóór hen, verwarmend en onbe grensd als die liefde hunner ouders. Zullen de steenkolen dit jaar duur worden Deze quacstie interesseert iedereen en I ondanks de zomer-zv. oelte van het oogenblik kan men zeggen, dat zij van brandende actualiteit is. Inderdaad wordt van verschillende zijdr-n verzekerd, dat een zeer strenge winter op dezen beerlijken zomer zal volgen. De buitengewone duurte der brandstoffen gedurende het laatste seizoen is nog niet uit het geheugen. Het criterium in de zaak wordt in zekeren zin gevormd door de vaststel ling der steenkoolprijzen in België, welk land don prijs der steenkolen voor de industrie in handen heeft. Deze vaststelling heeft plaats te Luik en Charleroi. Er is nu aldaar een al- gemeeae vermindering van 9 francs per ton vastgesteld en daar alles in de steenkoolindustrie met elkaar samen hangt, volgt daaruit een overeenkom stige vermindeling van de steenkool voor huiselijk gebruik. Wijl de op brengst zeer aanzienlijk is en er geen enkele werkstaking aan den horizont dreigt, is er alle reden om te hopen dat de prijsverlaging gehandhaafd zal blijven, 't Grootste telegraaf bureau der wereld is het centraalbureau van „Saint Marlin-le-Grand' te Londen, lederen dag worden er van 140 tot 150.000 telegrammen naar alle deelen van den aardbol verzonden. Het groot- ste aantal bedroeg 194,411; hetwelk be reikt werd op den dag van het diaman ten jubileum van koningin Victoria, Men vindt er niet minder dan 1226 te- legraaf-jfc: 200 telefoontoestellen. Een personeel van 4600 personen arbeidt er dagelijks. Hiervan zijn 2470 mannelij ke en 1200 vrouwelijke telegrafisten; verder zijn er 880 bestellers en 50 be dienden van allerlei aard. Ëenige dei* toestellen maken het een enkelen beambte mogelijk tegelijker tijd 6 telegrammen naar verschillende plaatsen te zenden. Het Wheatstone- toestel is het meest geperfectionneerd wat de snelheid betreft; er kunnen 350 woorden per minuut mede overgeseind worden en het is wel gebeurd, dat het een beambte gelukte er 600 per minuut te verzenden. Natuurlijk heerscht er heel wat druk te wanneer het een of ander belangrij ke feit in Engeland voorvalt. De dagen of nachten van de groote parlementaire veldslagen zijn verschrikkelijk voor de beambten: die nachten worden er ge middeld naar de provinciën, de kolo niën en het buitenland 500.000 woor den geseind. Het record wordt dien aangaande gehouden door den nacht, toen de heer Gladstone zijn Home Rule- ontwerp bij het Lagerhuis indiende. Toen werden uit het centraal-bureau van Londen niet minder dan een mil- lioen woorden overgeseind. Voor den algemeenen vrede. Het Belgische blad „Le Peuple" behelst een manifest van den beken den socialistisclien afgevaardigdeVan. dervelde, waarin het voornemen zij ner partijgenooten bestreden wordt, om een internationaal congres te hou den ,tot verkrijging eener interventie in den Zuid-Afrikaanschen oorlog. In het manifest wordt gezegd, dat wat er ook op congressen etc. ten gun ste der Boeren beslist werd, nog nim mer tot eenig practisch resultaat, heeft geleid, waarom dus iedere dergelijke verdere poging nutteloos geacht mag worden. Daarentegen geeft van Vandervelde aan de Belgische arbeiderspartij den raad, zich te wenden tot de sociaal democraten en de arbeiders in Enge land, om, in vereeniging met alle gede legeerden van de verschillende groe pen der socialistische partij, te beproe ven de Engelsch-Fransche arbeiders- betooging ten gunste van den alge meenen vrede te hernieuwen, zooals die in de maand Juni 1.1. plaats ge vonden heeft. Vervolg Stadsnieuws. Deal1 Israëlietische-n militairen zal van 13 September tot 7 October a.s. verlof worden verleend! om huran© kerkelijke feesten te vieren. Haarlem—Zandpoort Spoorw. Maatschappij. Maand April 1901. Opbrengst reizigers f 2292.55, idem goederen 247.61 1/2, idem diversen f 75.60. Te zamen f 2615. 761/2. Per dag en per per Kilometer f 10.26. Gevonden voorwerpen. Een dekseltje van een melkbusje. 3 sleutels. Een ijzeren slinger van een rem. Een lederen muilkorf. Een vrouwen pantoffel. Een goudfen broche. Woensdagmorgen meldden zich vol gens het politie-rapport. acht sta kende opperlieden aan de lichtfa brieken bij de aannemers aan, ten ein de het werk te hervatten. Hun werd medegedeeld het werk te kunnen her vatten, mits zij ieder een metselaar medebrachten, waaraan zij evenwel geen gevolg konden geven en dus on- verrichterzake terugkeerden. Een stalhouder aan den Wagenweg werd bekeurd wegens het zonder ver gunning houden ven eene mestverza- meling. Arrondissements- Recht bank te Haarlem. Zitting van Donderdag 15 Aug 1901. J. v. d. Heuvel, een 54-jarig man, had zich op 20 Augustus j.l. schuldig gemaakt aan bedelarij. Dien dag was hij aan de woning van den pastoor te Vogelenzang gekomen en bad van de dienstbode een cent in ontvangst ge nomen. Bekl. ontkende dit niet doch beweerde alleen aan de woning te zijn gekomen om een rozenkrans te vragen. Vreemd vond de president het even wel, dat bekl., toen hij een cent had ontvangen, zonder naar iets meer te vragen, weder vertrokken was. Hei O. M. vorderde 7 dagen hechtenis, en pzending naar een Rijkswerkinrich ting voor den tijd von 1 jaar. K. Vink te Zaandam, een recidl had zich op 12 Juli 1.1. schuldig ge maakt aan mishandeling van zekeren Zwart. De aanleiding hiertoe bestond in de werkstaking, daar Zwart een z.g. onderkruiper was. Daar bekl. reeds verschillende straffen terzake van mis handeling heeft ondergaan, vorderde de Offic. van Justitie thans 3 weken gevangenisstraf. De derde persoon, die in 't bankje di beklaagden plaats nam was Jacob Stroo te Koog aan de Zaan. Ook deze beklaagde had zich te verantwoorden ter zake van mishandeling van C. Kok. wien hij zonder een bepaalde aanlei ding. eenige slagen, stompen en een steek had toegebracht. Bekl. beweerde hiervan niets te weten; hij had Kok zelfs niet gezien. Gelukkig waren er evenwel getuigen, die onder eede ver klaarden, dat zij hadden gezien dat bekl. Kok in een heg gooide, hem eeni ge slagen toebracht, en naar hem stak. Het O. M. er op wijzende dat bekl. is een recidivist, vorderde 6 weken gevangenisstraf. A. H. Kooy (niet verschenen) was ten laste gelegd, dat hij in den avond van 10 Juli 1.1. opzettelijk een ruit had stukgeworpen in de woning van den vleeschhouwer F. J. v. 't Vlie al hier. Daar beklaagde bij de politie als een echte woesteling bekend staat, vorderde het O. M. 5 dagen gevange nisstraf. J. Mentjox en J. Trompetter, twee buurmannen, hadden op 1 Juli 1.1. om kleinigheden ruzie gekregen. Zooals dat meer met een twist gaat. liep deze op handtastelijkheden uit en bracht Mentjox aan Trompetter een paar sla gen toe. Voor dit feit had eerstge noemde zich nu te verantwoorden, ter wijl de laatstgenoemde en hoofdge tuige in deze zonder wettige redenen was weggebleven. Uit de behandeling der zaak bleek dat Trompetter eerst eene beweging gemaakt had om Ment jox aan de beenen te trekken, waarop deze hem een paar klappen had toege diend'. Het O. M. vorderde f 5 boete of 3dagen hechtenis. De verdediger mr. F. A. Bijvoet wees er op hoe meermalen eene vervolging plaats heeft, alleen naar aanleiding van het opgemaakt proces-verbaal der politie; terwijl deze bij grondige in formaties vooraf, dikwijls zou zijn voorkomen, wanneer een ander licht op de zaak zou zijn geworpen. En dit zou ook hier het gevfl zijn geweest; dan zou wellicht de hoofdgetuige, die aanleiding tot de ruzie heeft gegeven en bij Mentjox een ruit heeft ingesla gen, nu als beklaagde terechtstaan, en bekl. als getuige zijn gedagvaard. Verder zette pleiter de zaak nogmaals uiteen, en zag vol vertrouwen de uit spraak der rechtbank tegemoet. Daarop hadden zich achtereenvol gens te verantwoorden Diewertje Klous en haar echtgenoot C. Heijms, woonachtig te Krommenie, ter zake van beleediging van den politiedie naar Politiek. De beleediging was voortgevloeid uit eene arrestatie van hun zoontje, dat door den veldwachter wegens het ste len van aalbessen was ingerekend. Het O. M. vorderde tegen elk 5 dagen hech tenis. De verdediger mr. Cnoop Koopmans pleitte eene geringe geldboete. In de vergadering van die afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Bond van Oud-Onderofficieren, op 14 Augustus 1901 gehouden, werd de Wel EdelGestrenge Heer J. J. Zeewoldt al hier. met algemeen© stemmen tot eere lid van genoemde afdeeling benoemd. Voordrachten onderwijzend! perso neel. Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Onderwijzer te Houtrijk en Polanen (Halfweg) K. E. Kuiper te Haarlem, J. Schrijvers te Houtrakpolder en J. Buttes te Haarlem. Onderwijzeres te Houtrakpolder: Mejn. A. Bij.lsma te Haarlem, S. H. Hansma te Franeker en J. Koene te Wormerveer. Haarlemmermeer. Onderwijzer der School No. 11: P. van Kam te Aalsmeer, K. E. Kui per te Haarlem en P. H. Dusseldorp te Nijmegen. Onderwijzeres aan School No. 6: Mejn. H. G. de Bruin te Leiden, M. Verhoog te Voorschoten en A. Schoen maker te Sloten. In het Brongebouw werd heden de 29e algemeene jaarvergadering der Vereeniging van Godsdienstonderwij zers bij de Nederduitsch Hervormde Kerk gehouden, onder voorzitterschap van den heer Bömer van Utrecht. Daar de vergadering huishoudelijk is vol staan wij met deze mededeeling. Staking aan de lichtfabrieken Nu zoo verschillende tegenstrijdige berichten omtrent de staking de ronde doen, hebben wij heden een onderhoud gehad met het hoofdbestuur van den Opperliedenbond, dat den toestand al dus schetste: Er is op dit oogenblik. geen sprake van verloopen of neiging om het werk weder te hervatten. De metselaars heb ben voor de zooveelste maal zich soli dair verklaard eai te kennen gegeven met geen andere opperlieden te willen werken. Bij geheime stemminr op een Zaterdag gehouden vergadering is be sloten met 49 stemmen tegen 2 blanco, om de staking voort te zetten en geen der eischen te laten vallen en den aan nemers h iervan bericht, te doen. Wat betreft het circuleeren met lijs ten door Amsterdamsche werklieden, dit kan onmogelijk waai* zijn, zei tie voorzitter, die zelf de lijsten uitgeeft. Alle lijsten zijn gestempeld door bet hoofdbestuur. Ons werd verder medegedeeld, dat ook de timmerlieden thans niet voort kunnen, doch dat hun werk moet w-.ichton tot den voortgang van bet metselwerk. Zandvoort. Aangekomen badgasten. Th. Gessers, Wiesbaden. 4 pers. J. C. Lehmkuhl, Arnhem. 2 pers. Dr. Pollak. Weenen, 3 pers. Allen hotel d'Orange. Fam. J. de Goegen, Amsterdam. 5 p. Fam. P. Ostermann, Berlijn. 3 pers. U. llof, Amsterdam. Allen Grand Hotel. J. M. Steel, Zwolle. J. Brand, Sloterdijk. M. Soeleveld, Rotterdam. 5 pers. M. Cokart, Rotterdam. Allen Villa Kijkduin. Fam. Rlian. Bethel. 5 pers. Fam. Kottmeier, Bethel. 3 pers. W. Aberson, Berlijn. Mevr. Soutenhoofd, Leiden. 2 pers. E. Groenemeijer, Neviges, 2 pers. Allen Hotel Beau Site. Mevr. Groeneveld, Groningen. 3 pers. Groote Badhuis. Fam. Hilterman, Amsterdam. 2 pers. Pension Hoogveld. Fam. Bos, Groningen. 5 pers. Villa Thalata. Fam. C. Meijer, Amsterdam. 6 pers. Villa Thalata. M. van Dam, Groningen. 7 pers. Café Wilhelmina. J. H. de Kanter, Haarlem. 5 pers. Villa Agatha. J. Keuter, Alkmaar. Pension Duin en Zeezicht. Mej. M .Zever, Wildervank. Villa Mildridt. A. Naman, Amsterdam, Pakveld- straat no. 15- L. Godvliet, Amsterdam, Pakveld- staat no. 15. L. Oroschen, Amsterdam. 2 pers. Swaluestraat no. 2. Jongeh. Pel, Amsterdam. 3 pers. Jongejuffr. M. Bunge, Amsterdam. A. ter Kuile, Enschedé. Allen Kerkstraat n£. 32. G. W. Bunger, Rotterdam. Hotel d'Orange. Fam. Buderman, Amsterdam. 5 pers. Grand Hotel. Mevr. Berms, Stelling. Mijnh. van Gulik, Londen. Mijnh. Roeper, Amsterdam. Jhr. A. Fabius, Baarn. Mevr. van Sorgen, Utrecht. Allen Grand Hotel. J. Kaufmann, Amsterdam. 8 pers. Hotel Kurhaus. A. von Creveld, Amsterdam. 3 pers. Hotel Kurhaus. Thans zijn alhier aanwezig 3508 badgasten tegen 3281 op hetzelfde tijd stip in het vorige jaar. De collecte voor het Burgerlijk Arm bestuur alhier heeft opgebracht f 67.05. Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Gisteren (Woensdagavond) kwam de eerw. heerN. J. Kempen, pastoor al hier, na lange dagen afwezig te zijn geweest per trein 6.10 te Haarlem aan. Door de feestcommissie afgehaald nam de a.s. jubilaris in den gereedstaanden landauer plaats; aan de grens der ge meente stond een eerewacht van een 40 jongelieden te paard en aangeslo ten ging het daarop in f eestelij ken op tocht naar de pastorie; van. alle hui zen wapperde de driekleur. Heden (Donderdag) is de feestdag; kerk en pastorie waren prachtig ver sierd. De belangstelling was bijzon der groot Bij gunstig weer wordt he den avond vuurwerk ontstoken. Haarlemmermeer. Een niet alledlaagsch. bezoek, kreeg dezer dagen Aalsmeer e>n zij ne tuinien. Een Zweedsc-he Prins, vergezeld van Mr. van Leainep en eenige dames bezichtigden de tui nen van die tremeente. Te Haarlemmermeer, zijn op he den handen te kort om den oogst binnen te hal'en. De verwachtingen zullen niet beschaamd worden. Het is dan ook geen zeldzaamheid dat er 40 baaltjes karwei van de H.A. gedorscht wordt. Maar ook de ove rige gewassen beloven ruim be schot. De bietenopbrengst zal de ver wachting verre overtreffen. De vee stapel is in gezondlen staat. Beverwijk. Op het schoone landgoed Roos- wijk tusschen. Velsen en Beverwijk werd heden eene groote openlucht samenkomst gehouden vanwege de Nationale Christelijke Geheel-Onthou ders Vereeniging. Als sprekers tradm op de heeren Ds. F. Kampetra van Heemskerk; Ds. J. Visser van Egroond aan Zee, de heer J. N. van Munster van Arnhem, Ds. A. v. Geest van 's Gravezande, J. Dallinga van Am sterdam en Dr. P. A. Klap van Velsen. De samenkomst werd opgeluisterd a*, or muziek van de fanfare-corpsen van Alkmaar en Beverwijk. Vervolg Nieuwstijdingen. Mr Gleichman. De gezondheidstoestand van mr. Gleichman gaat vooruit; hij mag reeds een uur daags het bed: verla ten. Krachtige band. Zondag werden twee paarden, een zwarte en een schimmel, aan d'e ha-ndi geleid, elk door een stal jongen van het paleis, te Apeldoorn. Beide paarden hadden een losloo pend veulen bij zich. Het hok'] „Iloze"' passeerende, liep het darie- le veulen van de schimmel den. overturn van het hotel in. en daar, waarschijnlijk door spelende kii deren verschrikt, sprong 't over het hek. met het ongelukkige volg dad het arme dier met de borst in die pennen bleef hangen. De stalknechts hadden de paaT- de.n tot hun last en Iconden dus on mogelijk hulp biedenGelukkig was daartoe onmiddeililijk bereid de heer R. Fischer, arts uit Utrecht, die met forsche hand het beestje bij de beenen aanpakte, 't oplicht te en -H teaigwierp. waaron het diier, na even op zijde te hebben gelegen, weer opsprong en met zijn geleiders verder ging. Het moet •echter veel geleden hebben, want aan 't hek bleef bloed en vel achter. Mooie adressen. Als werkelijk gebeurd en niet verzonnen, geeft „de Neiderl." de volgende staaltjes van adressen van brieven „Aan den jongeheer Bert'is. in de Keizersgracht te Amsterdam „Aan mijn zoon Stoffel, bij den kastenmaker Beamings zen wedu we. Het Bordo moet Stoffel zelf betalen." „Aan den milicien Piet van Oss, bij het aevenste. Maar niet. dlie met rood haar. dat is zijn broer." „Aan mevrouw Roodenbroek te Haarlem. Of zij wieer gietrouwd is weet ik niet; dan zal zij wel an dere heeten." „Aan sergeant do B. te Helder. Als hij den brief niet wil aanne men. moet hij het toch doen: zeg maar, dlat dlie van mij komt." Uit een beestenspel. Uit een beestenspel in t Saksi sche dorp Liebau ontsnapten dezer dagen twee hyena's en- een wolf. De wolf bracht een bezoek aan een kudlde ganzen, welke door een klein meisje gehoed werd. Het roofdier wierp zich op de kudlde, dlie luid kwekkend ui-fc elkaar stoof, en joeg een bijzonder vet exemplaar na. Maar d'e jeugdige ganzenhoedst2r, die heer Isegrim voor can hond aanzag, viel hem met haar dikken stok aan' en sloeg hem. De wolf hield stil, sperde den muil open, maar achtte het toch geraden het hazenpad te kiezen, daar zijn dappere aanvafefcer hem ongenadig bleef afranselen'. Den volgenden, dag werden hij en, een van de hyena's in het bosch doodgeschoten. De andere hyena is nog zoek, maar daar de lafheid van deze dieren bekend is, geven de dorpelingen er bitter weinig om. Be Spotvogel' is liet Murnork- tiscli Weekblad met Illustraties., j jlat wij gratis! zenden aan onzcj Cleabon neer denf die per week lOf Cents betalen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 15 Aug. E. van Eiber gen Santhagens en C. P S. Waller. Getrouwd: 15 Aug. H. J. Marselje en W. van der Linden. B. de Tello en J. M. van Bommel. J. Nieuwjaar en H. G. Pennings. H. Soellaart en M Ver- deL Mr. Dr. A. J. Warren en A M. van der Leih Bevallen 12 Aug. M. C. Baaij Scheffer z. 14 A. WijnandsMartens z. T. Zwaneveldde Waal z. II. Paap horstPhilippo d. M. Hengeveld Stoel d. H. van den BergStuiven- berg z. J. C. TangermannTimmers z. 15 M. ArinkSmal z. Telegrammen. KAPERBRIEVEN DOOR DE BOERENREGEERINGEN UITGE REIKT? PARIJS, 15 Aug. (R. O.) De „Matin" deelt mede, dat de verte genwoordigers van Transvaal en van den Oranje-Vrijstaat, die tot nog toe steeds geweigerd' hadden om kapers te laten wapenen tegen die Engedsche marine, op het punt zijn thans toestemming daartoe te verleenem en kaperbrieven, uit te reiken aan stoutmoedige avontu riers, dlie zich aanbieden om voor hunne zaak te strijden. De „Maitin" bevat d'en tekst van een dezer kaperbrieven., waaronder mem poogt de handfceekening van president Kruger te verkrijgen-. De tekst van dit document, dat onder worpen is aan de onderteekening van die Tramsvaalsche en. Vrijstaat- sche autoriteiten en door hen elk oogenblik kan worden ondertee- kend. luidt aldus; „Mijnbeer, wij nemen uw aan bod aan om een vrijwillige vloot te organise eren Het blijft afgespro ken.. dat gij db schepen op uwe risico wapent tegen Engeland. Door de rogocrimgen der Zuid Afri- kaanschö Republiek en van d'en O r a n j e-V ri j sta ai zal u, wanneer zij hunne onafhankelijkheid behou den, worden toegekend1 80 Pond Sterling per ton bruto waterver- plaatsing voor de Engelsche oor logschepen em 40 Pond Sterling per ton bruto inhoud voor de Engelsche koopvaardijschepen, die worden genomen of tot zinken gebracht. Gij zult den handel der neutralen waar schuwing tegen d)e gevaren die de Engelsche schepen zullen loopen", enz. LONDEN. 15 Aug. (R. O.) De „Standard" verneemt uit Pretoria van 12 dezer, dat men in goed on derrichte kringen niet gelooft, dat de proclamatie van lord Kitchener eenig resultaat zal hebben, tenzij Schalk Burger en Steyrt hun goed keuring hechten aan de overgave. Ondanks de geleden verliezen is het niet waarschijnlijk dat Botha en de andere bevelhebbers iets zullen doen zonder die goedkeuring. En men gelooft niet dat Steyn o? Schalk Burger die goedkeuring zul ten geve®, uit vrees van door alle Boeren, voor verraders te worder gehouden. MARKTNIEUWS. Haarlem, 15 Aug. 1901. Art Aan ge v. Verkocht Prijs Aardappelen 209 HL. 187 HL. f 1.80-3.50 Appelen 49 III,. 37 HL. 6.—10.— Peren 167 HL. 93 HL. f 5 10.- Heereboonen 1639 m. 1539 m. f 0.59—1.40 Snijboon en 809 m. 809 in. f 0.50—f 1.40. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Oengaran vertrok 14 Aug. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Prins Willem II ar riveerde 14 Aug. van West-Indie te New-York. Het stoomschip Amsterdam, van de HollandAmerika Lijn, van New-York naar Rotterdam, vertrok 14 Aug. des voorm. 8 uur van Boulogne. Het stoomschip Socmbing. van Java naar Rotterdam, arriveerde 14 Aug. te Marseille en zette de reis voort. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Aug. van Genua. Het stoomschip Prinses Sophie, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 14 Aug. van Port Said. liet stoomschip Oranje Nassau arri veerde 14 Aug. van Paramaribo te New- York. Familieberichten. Gehuwd'; 14 Aug. A. van Kooten met W. Uilenbroek, Alfen a/d. Rijn. Bevallen: 13 A W. J. Bouman Huntelaar, z„ Bussum. T. Nidschelm- Bijlsma. d., Amsterdam. Overleden: 9 Aug. P. HertzHell- witz, Keulen. 11. J. ten Cate, 57 5 Am sterdam. Wed. Visscher, 78 j.. Arnhem I). W. Halleg.' 76 j„ Zutphen. 12. Z. Overbosch 1 Joure. M. Vroon Pz„ 42 j. Amsterdam. A. M. L. Koreman—Schroder. 32 i.. Amsterdam. J. G. GebhardSchildering. 50 j„ Oos- terbeek. 13. J. Lastdrager. 83 i. Enk huizen; 14. J. Baars, 66 j.. Krommenie. Bevallen: Aug. K. A. E. Seeuwen— Brenger, z. Tebing-Tinggi (Palem- bang). 2 Aug. A. HissinkMassee, d. Buitenzorg. 11 Aug. Sterenberg—Joos ten, z. Nijmegen. Hoogcarspel—Kem pen, z. Haarlem. 12 Aug. W. Sombeek- Van der Moolen, z. Zaandam. J. C. ten BroekeVan de Weg, z. Amster dam. 13 Aug. E. D. TilahusVan Griethuysen, d. Amsterdam. Overleden. 9 Juli: B. C. van de Sande, 55 j. Semarang. Aug.: T. Lambrechts, jd„ 18 m. Bussum. 11 Aug. J. A. Hamminck Schepel, 58 j. Zutfen. H. W. Euwe, 78 j. Amsterdam. 12 Aug. F. J. Marga- dant Jr., 26 j. Santpoort. G. Nobel Winkel, 57 j„ Hoorn. 13 Aug.: A. H. Tierio, jm„ Amsterdam. F. Smit, 84 j. Enkhuizen. Faillissementen. Uitgesproken: Rotterdam, 14 Augustus. M. J. G. IJke- ma en W. H. J. Ukema, te zamen han delende onder de firma Gebr. IJkema. bloemisten, aldaar. Rechter-commis- saris jhr. mr. J. L. W. C. von Wei Ier. 's Gravenhage, 9 Augustus. P. Steen voorde, wed. van K. Kampenau, win kelierster, te Noordwijk. Rechter-com- issaris jhr. mr. R. O. van Ilolthc tot Echten. Zwolle. 13 Augustus. P. M. van Hels- dingen. vi sch vent er en mandenmaker, aldaar. Rechter-comissaris mr. P. C. A. Sichtermao. Amsterdam, 12 Augustus. J. B. Jans een. kleermaker, aldaar. Rechter-com- missaris mr. P. Coninck Westenberg. Rotterdam, 13 Augustus. K. van Gent busbode, vroeger kruidenier in grut terswaren aldaar. Rechter commissaris mr. P. Polvliet» s Gravenhage, 9 Augustus. B. W. Coesel, reparateur van rijwielen en naaimachines, aldaar. Rechter-com missaris jhr. mr. W. H. de Savornin Lobman. Heerenveen, 10 Augustus. W. Hol- werda, boterfabrikant, te Wolvega. Rechter-commissaris mr. H. Reuyl. s Gravenhage, 9 Augustus. J. E. S. Bouwens, firma: Alg. Ned, Plaatsing bureau. Recher-commissaris: mr. H. A. van Rees. Geëindigd: Firma H. van der Vijver, manufac- turiers, te s-Gravenhage, L. en J. II. M. van der Vijver, manufacturiers, te s-Gravenbage. K. van der Laan, timmerman te Groningen.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3