brieken: staan aan groote schomme- lingen in de gelegenheid! tot wer ken bloot, maar worden goed be loond en kunnen sparen,. Zij, even als de textiel arbeidsters, hebben nauwkeurig vastgestelde arbeids tijden en vrije Zondagen. KelLnerin- nen zijn in diifc opzicht er slecht aan toe doch nog aMjd veel vrijer dan dienstboden. Wat de laatsten betreft, gewoonlijk hebben, zij dat eene voordeel, dat zij gezondenen arbeid verrichten en betere voeding hebben, dikwijls ook hooger loon. Het onderzoek leerde echter, dat -n den regel aan eiken anderen ar beid de voorkeur* gegeven wordt beven het dienstbode zijn. wat zich alleen laat verklaren uit de groote- re male van vrijheid en onafhanke lijkheid. die dte andere bedrijven waarborgen. ,,Gcen slechter palroon voor den ar beider dan de arbeider." Het is de voormalige redacteur van do Vorwürts, thans voorzitter van den vakbond der in gemeentelijken dienst werkende arbeiders, Bruno Poersch, die in de SozialePraxis weer eens de waarheid van deze uitspraak betoogt. Hij wijst er op, dat de bij arbeiders- cooperaties aangestelde beambten voor een zeer inspannenden arbeid gewoon- lijk niet meer krijgen dan 1500, 1800 of 2000 mark pea- jaar. Deze lage salari- eering verklaart Poersch uit de onder schatting van geestelijken arbeid dooi de meeste arbeiders. Een arbeider be grijpt gewoonlijk niets van de inspan ning die geestelijken arbeid vordert; hij beschouwt dien arbeid als van min der waarde of van hoogstens dezelfde waarde als lichaamswerk. Vandaar dat. zij het werk van bun eigen uitvoerende beambten, ja zelfs van hun leiders, onderschatten. Maar niet alleen hebben de arbeii- dersheambten te lijden onder slechte bezoldiging, maar ook onder slechte behandeling. De arbeider, zegt. Poersch, begaat als patroon haast precies de zelfde fouten die hij zijn eigen patroons dagelijks verwijt. Zoo is het onlangs voorgekomen dat eenige redacteuren der arbeiderspers klachten hadden en door de perscommissie gehoord wilden worden. Maar ze kregen geen antwoord en werden door heeren arbeiders niet in audiëntie ontvangen. Dezelfde arbeider ook, die voor zich zelf den acht-urendag eischt, ziet er geen been in om zijn beambten zestien uren te laten werken en maakt dan nog aanmerking op hun luiheid! Ook buiten de arbeidsuren wordt van de arbeidersbeambten niet zelden werk verlangd. En als zij dat weigeren, kun nen zij zich voorbereiden op een schan daal in de eerste de beste partijverga- dering. Dat het in Spanje dikwijls Spaansch toegaat is bekend, maar toch niet al tijd staat bet ten achter bij andere Europeesche rijken. Het volgende dooi de „Gleichheit" bericht, bewijst inte gendeel dat het dezen somwijlen voor uit is. De tabaksfabriek te Sevilla, on der beheer van den Staat staande en 5000 arbeidsters werk gevend, moet uit een oogpunt van hygiëne een model zijn en ook in menschlievendheid een voorbeeld aan anderen geven.De arbeid sters nemen lïare kleine kinderen me de naar de fabriek. Naast baar werk plaats staat de wieg; terwijl zij met •de banden de sigaren bewerken, schom melen zij met den voet haar zuigelin gen in slaap. Aan den hand van een officieel be richt der Itoliaansche regeering publi ceert ,,Soz. Praxis" de volgende cijfers over den toenemenden kinderarbeid in fabrieken en mijnen in Italië. In 1898 werden 1495 fabrieken enz. geïnspecteerd, in 808 daarvan waren kinderen werkzaam, ten getale van 11,641 op een totaal van 90,972 arbei ders, een percentage van 12.80 kinde ren alzoo. Met den leeftijd dier kinderen was het aldus gesteld: Aantal. Percentage. 9—10 jaar110 0.96 11—12 M 886 7.70 12—15 10,506 91.34 („B. en R.") Sporten Wedstrijden. ,,De Fiets" meldt, dat door een ver nuftige, die nog niet genoemd wil wor den, een uitvinding is gedaan, waar door het oppompen van fiets- en auto mobielbanden overbodig wordt. Mogelijk zal de vinding reeds op de eerstvolgende tentoonstelling prijken, vaders dood. mijn broeder. De En gelschen waren destijds zear op hun hoedie nu zijn zij ingedom meld. Vroeger waren er geen we gen. of tenminste geen andere dan zeer slechte, en vóór een leger de vlakte bereikte, zou het geheele land ontwaakt zijn. Maar nu heb ben zij. tot hun eigen verderfwe gen aangelegd, tot aan den voet van gindtsche bergen, en er is een nieu we spoorweg langs den Indus door Kohistan, die ons tot in het hart van Pendjab kan brengen. Fazir Khan knikte met het hoofd. En wat staat ons nu voorloo- pig te doen Geduldig afwachten. Alles moet in stilte geschieden. Op een regenachtig»» achtermid dag kwamen Lewie en George met twee inlandsche bedienden en hun bagage in het eenige hotel aan. dat an 'geheel Bardtur te vinden was. Ik zal maar dadelijk aan 't werk gaan, zeide Lewie, toen hij ^ich het stof uit oogen en keel had weggespoeld], Ik ga zonder tijd te verliezen een visite bij de familie Logan af steken. Thwaite en een paar mili taire autoriteiten zulten wij van avond wel in dte soos aantreffen. als er een kooper voor gevonden is, en dan zullen er uitgebreider mededee- lingen over worden gedaan. Woensdag is ten paleize Het Loo het geschenk van de Nederlandsche Sport- Vereenigingen bij gelegenheid au Hr. Ms. huwelijk aangeboden. Het cadeau bestaat uit een buste van Prins Hendrik op voeta.uk. De buste is geboetseerd door Pier Fandel en in marmer gebeiteld. Het voetstuk is van ebbenhout met inscriptie. Amsterd. Wielerbaan. De Grand Prix van Amsterdam be looft zeer interessant te worden. Voor den korten afstand hebben o.a. inge schreven Jacquelin. («rogna, Protin, v. d. Born, Broka, Gongoltz, Schilling. Momo, Conelli, Deleu, Nieuport, Vas- s?rts, Jaap Eden, v. d. Knoop enz. Een echte ouderwetsche groote wedstrijd dus, waarbij mooie sport te verwachten is. Als vermoedelijke overwinnaar meot natuurlijk Jacquelin genoemd worden en zijn gevaarlijkste tegenstanders zijn o. i. Grogna, Schilling, Momo en v. d. Born. Voor den langen afstand hebben in geschreven Robl, Bouhours en Dickent- man, die heeren die elkander wat snel heid en Ausdauer betreft niet veel toe geven. Met delabricage van rijwielen hielden zich in het jaar 1895 in Duitsch- land 219 firma's bezig, waarvan 37 grootbedrijven met 5429 man perso neel. Sedert zijn deze cijfers belang rijk gestegen. De invoer in Duitsch- land bedroeg in 1897. 1898, 1899 en 1900 respectievelijk 7, 6.3, 4.2 en 3.2. mil- lioen mark. De uitvoer bedroeg in die jaren 9.9, 12.6, 11.7 en 11.3 millioen mark. Dus moet de binnenlandsche productie wel enorm zijn toegenomen. De Duitschers klagen er over, dat uit voer naar de Vereenigde Staten niet mogelijk is, wegens de liooge invoer rechten die Amerika heft, terwijl Ame- rikaansche machines, die in Duitsch- land met slechts 24 mark per 100 KG. getroffen worden, de Duitsche markt o verstro omen. Het paard en de automobiel. Ond'anks de hereditaire liefde voor de® paardensport, heeft de manie van motorrijden veel Lon- denscbe memdaanes zoo bevangen., dat de edele viervoetier niet meer ,,diat" is. In navolging van Koningin Alexandra bestuurden in bet nu af- geloopen season massa's dames uit de eerste kringen haar eigen au to's. Het is niet algemeen bekend dat de koningin een enthousiast motorist is. Hiaar laatste machine is een zeer fraaie etectrische vioto- riettle, met donkergroen maroceoi bekleed'., gevoerd met donkergroen laken. Koning Edward, haar* ge maal, is eveneens een groot lief hebber van den auto-sport. Bij' ge legenheid van zijn reis naar Duiirtsehland tot bijwoning der be grafenis van zijn zuster, keizerin Friedrich, nam hij o. m. als „ba gage" een automobiel medfci, die volgens, ooggetuigen, welke haar uit de „Victoria andi Albert" te Vlissinge® in den express-trein za gen overladen, een prachtexem plaar moet zijn. Zeilvereeniging „Het IJ", Zondag 1 Sept. zal door bovenge noemde vereeniging, naast een onder linge n wedstrijd, een rinvzeilerij ge houden worden op het IJ. Gemengd Nieuws. Een kudde schapen verbrand Te Tour de Franco nabij Ferpig- nan, is een geheele schaapskooi door een hevige® brand vernield. Een kudde van 100 schapen kwam in de vlammen omi. De brand wordt toegeschreven aan kwaad willigheid. Bijna gegtikt. In een huis ie Lens was dezer dagen in dien nacht een lek in de gasleiding gekomen. 12 Personen zouden zeker gestikt zijn, als niet één hunner tijdig ontwaakt was, zich van dien toestand bewust werd en de buren had gewaarschuwd. Zeer tegen zijn zin, zag George zich dus genoodzaakt, andere klee- ren aan te trekken en zic-h in op tima forma met zijn vriend te be geven naar d)e bungalow van den Engelschen resident. De Sahib is niet. thuis hij was naar Gilgifc maar mevrouw wilde de heeren gaarne ontvangen. Even daarna bevonden de beide vrien den zich in den geheel naar Engel schen trant ingerichten salon, waar zij verwelkomd werden d or een kleine dame met vriendelijke oogen en een gelaat, dat van ver welkte schoonheid getuigde. Mevrouw Logan- was werkelijk blijde met haar bezoekers. Wat ineft het ongelukkig, dat mijn man er nu juist niet is sprak zij. Waarom hebt u niet even ge telegrafeerd? Dan zou hij steil fg thuisgebleven zijn. Hij is naar Git- git, om een paar pon-nies te koopen Ik wacht hem pas overmorgen te rug. Ik kan u niet zeggen, mijn heer Haystoun, hoeveel plea zier heti mij doet, u weer te zien. Bent u niet pas -een maand of zestien gele den hier vandaan gegaan Trok uw hart u alweer zoo gauw hierheen? Lewie gaf een bevestigend ant woord. Dezen gelukte het de overige elf, die reeds bewusteloos waren, bij te brengen. Bercstorling. Eenige dagen beleden geraakte een stuk van het bovengedeelte van de Noordkaap, een veelvuld' door tou- risten bezocht punt, in het noorden van Noorwegen los en viel net een donderend eeraas in zee. de sloom- bootpier eeheel verpletterend. Persoonhike ongelukken kwamen daarbij gelukk'- niet voor. Een wherry, waarin vier nersonen waren gezeten, was even te voren langs de rots ~evaren juist daar waar de massa is neder -ekomen. Dood van een luchtreiziger. De bekende Aeronaut Charly is b'i gelegenheid van een opstijging on 14 Juli te Alengon van een hoogte van 70 meter gevallen, waardoor hij heide beenen brak. Hij werd naar het hos pitaal gebracht, waar hij na een maand van vreeselijk lijden is overkden. Modern© straatroover. De nieuwste verschijning is een straatroover te... fiets. Zulk een exem plaar is opgedoken in tie omstreken van Berlijn, waar hij twee ioiwens van 14 en 16 jaar heeft aangerand. Den jongens kwam op een buiten weg een wielrijder snel tegemaet. Hij sprong bij hen van zijn wiel en eisch- te van hen, onder bedreiging met een z.g. ploertendooder, hun geld en hun horloges. De beide jongelieden lieten zicli echter niet bangmaken en maak ten zich gereed den man aan tc pak ken. Zoodra deze zag, dat hij aan een verkeerd adres was, sprong hij snel op zijn fiets en reed weg. Eau brutale bedriegerij is gepleegd bij gelegenheid van een wielerwedstrijd over den langen af stand in Amerika, waar één der rij ders. Stoyt genaamd, zich heefi laten trekken door zijn gangmaker, Alfred Mosher, die misbruik maakte van de slechte verlichting van de naan bij avond. Onder zijn tricot had Mosher een fijn, maar sterk koord van gum- mi-zijdè om het lichaam e-ewonden, 't door een kleine opening in den ruc van het tricot getrokken en het vriie eind waaraan zich een knop bevond, aan Stoyt toegestopt. Deze nam den knop tusschen de tanden en het zich trekken. Stoyt bekende schuld en deelde mee, dat hij zich op deze wijze ddlcwijis mij len ver heeft laten trekken. Bandieten. Op den Missouri-Kansas-Texas- spoorweg is te Caney, op Indiaansch gebied, een sneltrein door gemaskerde roovers aangehouden. Zij lieten een wagen met behulp van dynamiet sprin gen; de reizigers kwamen er heelhuids (enkelen met lichte kwetsuren) af, maar werden door de bende beroofd van alle waarden die zij bij zich hadden. Er werd spoed'" een politiekorps uitge zonden, dat er in slaagde zeven van de bandieten aan te houden; een daar van. bleek een spoorwegbeambte te zijn. Een herinnering. Een landgenoot, uit Zuid-Afrika naar ons land teruggekeerd, schrijft: Nu ..pushful zich zoo zenuw achtig heeft gemaakt over het dood schieten van een paar kafferspionnen door Kritzinger, zou het niet onge- wenscht ziin. nog eens in herinner'*- - te brengen den moord op kommandant Lombard in Swaziland Lombard, die verleden jaar het kom- mando voerde te Komatiepoorl, kreeg bevel van de regeering der Z. A. Re publiek (te Machadodorp), om, verve- zeld van van Dam, kommandant van het Johannesbur politiekorps, en diens adjudant Schubly, een indaba (samen komst) te houden met eenige Swazi- indunas. Deze indaba had ten do*1 om de Swazies, die door den Engelschen ma joor Steinacker van few eren waren voorzien, te bewegen, hun vuurwape nen neer te leggen en zich niet te be moeien met den oorlog. De drie afge vaardigden vertrokken van Komaii- poort- door Niemandsland naar het Swazi-gebied en de kafferhoofden wer den bereid gevonden, aan den wensch der regeering te voldoen. De samen komst was bijna geëindigd, toen plot- seling de drie Trans val ers zich m Wanneer komt uw man terug? vroeg hij. Over een dag of twee. O, wat spijt het mij, dat hij er nu niet is. Ik zal dhdelijk een teilegram aan hem sturen, want alles gaat hier zoo langzaam in zijn werk. Maar vóór uw vertrek zult u hem zeker toch nog wel zien. Er zijn op 't cogenblik hier in Bardur akelig weinig heeren. Kapitein Thwaite is ook op reis. Ik hoop maar, dat hij tijdig genoeg terug zal zijn voor mijn bal. Dat is waar ook ik zou er bijna niet eens aan dienken. Ik mag toch op uw beider komst re kenen? Dat is alweer twee heeren meer. Ik zal u aan uw hotel een vormelijke uitnoodtiging sturen. De Baresfords komen ook en de Wal tens en al de officieren en nog iemand, met wie® u noodzakelijk kennis moet maken,, een zekere mijnheer Marker con alleraardigst mensch. Ik geloof niet, dat u hem vroeger al eens ontmoet hebt. maar mijn man zal waarschijnlijk wel met u over hem ^esproken hebben. Hij is juist do man, dien ge heb ben moet. Gilbert zegt, dat hij het bergland] beter kent dan iemand anders. Hij is een, kranig sports man en ren heel gezellig causeur. ringd zeen door een honderdtal ge wapende kaffers en Engelschen. Lombard kreeg de volle laag in de borst en viel doodelijk gewond neer. „Riddled with bullets", zooals de .Na tal Mercury" meedeelde in al zijn vreugde over do behaalde overwin ning Van, Dam verdedigde zich met zijn mauser tegen de van alle kanten opdringende kaffers, totdat een biil- slag in den rug hem deed neerstorten. Schubly deelde in hetzelfde lot en juist wilden de Swazies hun geweren op de twee dappere Boeren afschieten, toen ds Engelschen een einde maakten aan de moordpartij Natuurlijk wisten Steinacker's huurlingen niet hoe de Swazies aan geweren kwamen; ook niet, waarom die kaffers zoo verrader lijk optraden, enz., enz. 7:: betreurden dat den stervenden Lombard nog een paar knodsslagen en assagaaisteken waren toegebracht, „hut they couldn't help it, you know." Lombard werd dien- zelfden middag begraven, terwijl kom mandant van Dam en adjudant Schu bly als gevangenen naar Durban wer den gevoerd. Later ontving Steinacker orders van Kitchener, dat voortaan alle gevange nen, door Steinacker's Horse gemaakt, op kosten van de soldaten, die 5.40 daags verdienden moesten worden on derhouden. Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig. ^Trusts. Onder de vele „Trusts" die nog steeds in Amerika worden opgericht is er een, die der aanzier>i:-'kste hoeden- fabrieken, die met 20 millioen dollar kapitaal in wording is, en waarvoor de volgende eigenaardige bepalingen zouden gelden: Alle fabrieken tot de Trust behooren- de de meeste en belangrijkste zijn in Orange, New-Jersey en in Daubury- Connecticut gelegen blijven onder leiding harer tegenwoordige eigenaren voortbestaan; de totaalverkoop echter gaat in handen va -T* Trust over. In New-York en andere groote steden des lands worden magazijnen opgericht, waarin het fabrikaat van elke fabriek door een eigen verkooper vertegen woordigd is. Iedere fabriek zal slechts die qualiteiten produceeren, waarvoor zij als bijzonder geschikt staat bekend. Op die wijze wordt het mogelijk het grootste deel der tegenwooi-clifre reizi gers, zoomede de zelfstandige verkoop lokalen op te geven en daardoor aan zienlijke bezuinigingen op exploitatie te verkrijgen. De strijd om het bestaan. Sedert enkele weken staat aan het hoofd1 van een waschinrichting te N.- Pest, graaf Robert Keglevie-' zoon van den oud-secretaris van de magna ten-kamer. De vader is arm gestorven; de zoon werd; spoorwegambtenaar. Maar de bevordering liet zich wach ten en de graaf zag zich genoodzaakt zijn naam aan een handels-onderne ming te leenen. In een gesprek met een redacteur van „Magyar Hirlap" be. klaagde hij zich erover dat hij gedwon gen was geweest zijn naam te verkoo- pen. Maar hij moest wel leven. In wanhoop. Een hoofdbeambte in een, spiri tusfabriek te Budapest beeft zich deze week verdronken in een, groo te® bak gevuld! met 1000 hectoliter alcohol. Althans me® vermoedt dat hij aldus zelfmoord1 heeft gepleegd nadat sterke verdenking op hem was gevallen de dader tie zijn van talrijke ontvreemdingen van gedis tilleerd, 'met welks verzending hij belast was. Men had 8 uur noodig om dein bak lleeg te, pompen eer men het lijk .er uit kon halen. Viootpropaganda in de school Een eigenaardkr gebruik maken som mige overheden in Duitschland van de scholen. Zij staan toe dat er platen worden opgehangen van de Deutsche Flottenverein, waarop een overzicht wordt gegeven van de verschillende loopbanen in Duitsche marine. Reeds in menige school vonden deze platen een plaats, vooral in Beieren, door het optreden van het Beiersche comité van genoemde vereenNu heeft ook het Pruisische ministerie van onder wijs bepaald dat deze platen, die al leen betrekkin- hebben op den offi ciersrang. in alle hoogere onderwijsin richtingen van Pruisen moeten wor den aangebracht. Een 2e plaat van deze soort, waar- op do graden bij de marine worden be-, want hij is letterlijk overal geweest en kent iedlerem. Lewie, prees in stilte zijn geluk kig gesternte. Marker. MarkerVoortdurend klonk die naam Lewie in de ooren. Hij zag weer Wraiisilaw's gefron ste wenkbrauwen en bedenkelijk gezicht, toen hij over -hem sprak, en dacht aan zijn woordenHet scheelde bitter weinig, of je hadt een van de sluwste en schrander ste mant en ontmoet, die in de ge heele wereld te vinden zijn, een man, in wie® het ministerie van Buiiemiandscbe Zaken meer belang stelt dan in iemand anders. Wra- tislaw zou zich nooit aldus hebben uitgelaten,, als hij daartoe niet zijn gegronde redenen had. Die Marker moest inderdaad een hoogst merk waardige persconiijkbedd zijn Een i.nJand&che bediende kon digde die komst van een nieuwen bezoeker aan. Lewie keek op. Hij zag mevrouw Logan overeind rijzen, om een rij zig heer te begroeten, die binnen kwam met al de losse ongedwon genheid van een goede kennis. Wel, Marker, hoe gaat het? hoorde hij haar zeggen. Dit is een heer lijke verrassing. Ik had' je niet vóór, handeld en met doorsneden en dwars doorsneden van moderne tonen van Duitsche oorlogsschepen erop, is in voorbereiding en cal waarscbiinlijk in den winter worden uitgegeven. De „Frankf. Z^g." stelt de vragen: Waarom neemt men den schooljon gens niet terstond den eed' voor de ma rine af? Hoe brengt het beheer der scholen het overeen met de algemeen pedagogische beginselen, dat zulk een werf systeem op de scholen wordt in gevoerd? Risico van den arbeid. Woensdag heeft op het Erie-meer een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Vijf mijlen van de kust zijn de werken voor de waterleiding van Cleveland ge legen. Een stoomketel sprong daar uit een en zette de gebouwen in vlam. De tunnel die de werkplaatsen met den oever verbindt, vulde zich met een ver- stikkenden rook: acht werklieden wa ren daar juist aan den arbeid; acht an deren snelden hen te hulp, maar keer den niet terug. Eerst later, men de brand was uitgedoofd kon men in den tunnel gaan: zeven van de werklui waren gestikt, negen leefden nog, maar enkelen verkeerden toch in doodsge vaar. Veertien andere arbeiders kon den zich slechts redden door in 't meer te snringen. waarbij drie hunner ech ter verdronken. Een vreemde ziekte. Geneesheeren en mannen der we tenschap te New-York hebben in den 'laatsten tijd een vreemde ziekte te bestrijden, die vooral schijnt te heer- schen in Central Park, dit prachtige stadsgedeelte, waarvoor New-York meer dan 4 millioen pond) sterling uit gaf. Rondom Central Park staan de huizen der rijkste bewoners van New- York; dezen zenden hun kinderen-met de bonnes naai' het park, en de moe ders der kleinen brengen haar kinde ren een eind weegs om van de bui ten lucht te kunnen genieten. Dra Rollin Gray, die van het park gedurende een tiental jaren een spe ciale studie maakte, heeft een alarm kreet doen hooren, die in de stad heel wat mensclien zenuwachtig heeft ge maakt. Hij zegt, dat sommige kin deren in dat park gaan slapen en niet meer ontwaken. Daarom is het ge- vaarlijk om babies, die willen slapen, naar dit park mee te nemen. Hij verzekei't, dat hij zijn eigen kind op deze wijze verloor en weet van andere sterfgevallen. De aard der ziekte is niet bekend. Zij lijkt eenigszins op malaria, maar de ad ministrateur van het park zegt, dat er geen malaria in het park heerscht en dat hij nooit van eenig geval hoor de onder de 400 man, die geregeld in het park dienst doen. De stadl zal waarschijnlijk het park laten draineeren en al het mogelijke doen om de oorzaak der ziekte te be strijden. I ndit opzicht is het van belang, in herinnering te brengen, dat een aan tal jaren geleden bekend ^as, dat menschen, die op Long Islandwoonden, buitengewoon vatbaar waren voor de ziekte bekend onder den naam „klem in den mond." Esa duur hondje. Een dame uit Londen, die Maandag uit Ostende te Dover aankwam, werd beboet met 59 gulden, omdat zij haar hond wilde invoeren in strijd met de voorschriften van het Britsche depar tement van landbouw. Een „Zeekoe." Zulk een wonderlijken naam draagt een... spoor1"**1'-* in Wurtemberg. Te gelijk met den aanleg werd een her bergje bij het eerste station gebouwd, en de hospes noemde zijn ..hotel"; ..Zur Sekundarbahn" (lokaalspoorweg). De schilder, die den naam moest aan brengen, was des Zaterdags *ereed met de letters Seku..." toen het uur van eindigen sloeg. Hij ging heen •«-- Maan das- de rest te penseelen. Maar intus- scbeiL zagen de vele nleizierreizigers. dier den voora' Zondae- aan kwamen, tot hun verbazinp- hm hotel ,,Zur Seku" noemd, en naam wordt nu dat hotel en den spoorweg steeds in den volksmond gegeven. Valsclie tandarts-diploma's. De Amerikaanisch'e consul te Münche®, de heer Wormann, was er achtea* gekomen dat er in Ame- morgen verwacht. Mag ik het ge noegen hebben, twee Engelsche vrienden aan je voor te stellen mijnheer Haystoun en mij ïheer Winterham? En zoo greep de eerste kennis making dus nu reeds plaats Lewie reikte die® nieuw-aa®gekom?ne de hand en. wisselde een paar beleefd heidsbetuigingen met hem. Daarna ging Marker zitten op dien ledigen stoel naast mevrouw Logan en be antwoordde de vele- vragen van ge noemde dame met al die gemakke lijkheid en voorkomendheid van iemand, die zijn medemensch m en zijn wereld' kent. Hij betreurde Lo gan's afwezigheid, weidde vol geest drift uit over het op handen zijnde bal, en haaldle uit zijn zak speel goed' voor de twee kinderen te voor schijn. Daarom wendde hij rich tot George. Met beleefde belangstel ling informeerde hij. of hij en zijn vriend een voorspoedige re.is had den gehad. Als hij hun op de een of andere meinier van dienst kon zijn. hadden zij maar over hem te beschikken. Hij sprak ook over Haystoun's boek. dat hij natuurlijk gelezen had. Hij was het op sommi ge punten niet met dien schrijver eens en zou zichzelf gaarne het ge- rika een fabriek van tandarts-diplo ma's bestond'. Hij ging naar Chica go en zette daar zijn' onderzoekirir gen voort. Tengevolge van. zijn ont hullingen heeft n.u die gouverneur van Illinois d!e staatscommissie voor de tandarts-examens afgezet, en den secretaris dier commissie, Dr. Smyser, laten arresteeren om dat hij veirdiacht wordt, in derge lijke diploma's handel te hebben gedreven. Een hoedentrust De New-Yorksche firma's Knox, Dunlop e. a. hebben zich vereienigd tot een trust tot monopoliseering van die hoedOmindiustrie in concur- reering met die Engelsche hoeden- fabrieken. Het kapitaal bedraagt 60 millioen guldén'. De rijkste goudmijn. De Amerikaansche bladen, maken melding van dO ontdekking van een zeldzaam rijke goudimijn in ds omgeving van Washington. Tot dusver moet- het ruwe goud, dat er uit gehaald is, een. waarde van 20.000 dollar per ton bedragen. De mijn zal eëxploifeerd worden, door een maatschappij. Heel Washing ton hieeft d'e goudkoorts,. Een gewaagde proefneming. Men zal waarschijnlijk weldra zijn ingelicht omtrent dë waarde van die onlangs dóór prof. Koch ver kondigde theorie, als zou runder- tuberculose niet over te, brengen zijn op mensehen. Dr. Moneon, inspecteur va® melkproducten in dën. Amerikaan- schen staat Coloraldlo heeft, aange boden, de proef on zijn. penscon te nemen; hij zal zich inenten met tuberketki ernen). afgenomen van een door die ziekte aangetast, rund. De eeniige voorwaarde, welke hij stelt, i© dat', als hij1 sliea*ft aan de gevolgen van de proefneming, zijn gezdn op kosten van den staat, zal worden onderhouden. Bloemenweelde. Naar een Duitsch blad med.1.deelt, laat de directie van den Michigan- spoorweg, in Amerika, sedert eenige maanden, aan de reizende dames, di van bepaalde treinen gebruik maken, bloemen aanbieden. Tot nu toe werden slechts veldbloe men ten geschenke gegeven. Korte lings echter liet de maatschappij te Niles eenige groote serres aanJeggei om door fox*ceeren, ook geduiende dt wintermaanden de dames deze atten tie te kunnen bewijzen. Practisch. Hoe men in Servië stemt: De kiezer treedt het stemlokaal binnen, voorzien van een balletje, dat hem vooraf is overhandigd. Hij vindt daar bussen en een. voor een moet hij zijn liand met het balletje in een der bussen steken en het balletje laten vallen in de hos van den candidaat van zijn keus. Om nu te voorkomen, dat bat neer vallen van het balletje zal verraden op welken candidaat de man stemt, heeft men balletjes van caoutchouc vervaardigd en ook de stembussen van binnen met caoutchouc bekleed. Een verordening tegen het spuwen. De verordening tegen het spuwen, uitgevaardigd door den "refect, is te Parijs over de geheele stad aangeplakt. Het publiek wordt er in gewezen op de besmettelijkheid van een ziekte als tuberculose en hoe gemakkelijk ze wordt overgebracht door spuwen. Er wordt in verzocht, in ieder geval op straat het spuwen te laten. Tot slot wordt verzekerd, dat tuberculose in al haar stadia geneesbaar is. Rechtszaken. Een splinter voor f5. Een doklieir te Amsterdam, had een quaestie met zijne dnen&tbodle, wel ke DondleaxDag voor 't Kantongerecht is beëindigd). De maagd; beweerde bij het verlaten van de® dienst nog 5.te goed' te hebben. De dokter weersprak dat op grond! dat hem voor aan, het mieisje bewezen chirur- g.ische diensten een even groot be- not gunnen, daarover eens kalm en rustig met Haystoun te praten. Ze logeerden zeker bij G-aletti? Veel keus was er niet te Bardur. Hij had, daar ook zijn intrek genomen. En zoo sprong hij met al de vlugheid van een geoefend causeur van het eene onderwerp o-n het andere. Wij hebben daarstraks nog over je gesproken. Marker, zelde mevrouw Logan, even vóór je hier kwam. Ik veirtetdie mijnheer Haystoun d;at je van Schotschie, ori gine bent. Mijnheer Haystoun's landgoed ligt in Schotland,. Ja Dan doet het mij nog meer plezier, dat ik u heb leeren ken nen. Mijn grootmoeder was een Scholsche van geboorte, en. hoewel ik nooit in uw schiklierachtig vader land ben geweest, voel ik mij toch altijd aangetrokken tot zonen en dochterfen van. dien. grond. Een ze kere mijnheer Haystoun van Ette- rick was ook een goed vriend van mij® vader. Dat treft al heel aardig. Zij ontmoetten elkaar dikwijls te Pa rijs. waar zii aan verschillende ge- zanUchapoen verbonden waren. Mij® vader was in Duitschen dienst. (Wordt vervolgt.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6