ÏTÏIF' 13 i 81 voor zichzelf grond tot troost; in dezen vacanlie-tijd, waarin de komkommers welig tieren, wordt er weinig gelezen. Het weer is er te mooi voor, het va derland dikwerf te ver weg, Qm groote belangstelling te toonen voor wat er speciaal in de hofstad omgaat. In den zomer is de hofstad trouwensi maar bitter weinig hofstad. Een es- kelen dag zagen we het vorstelijk echt paar in ons midden en een enkelen dag slechts komt de Koningin Moeder, Dat is nu eenmaal zoo en niet anders; het is een verschijnsel, dat men trou wens ook in vreemde residentiesteden waarneemt en dat ons, zoo wij ons de weelde van een bezoek aan een dier steden kunnen veroorloven, de gele genheid schenkt vorstelijke verblijven te bezichtigen. Zoo zijn wij er aa^ gewoon geraakt de verjaardagen der Koninginnnen te vieren buiten de te genwoordigheid der jarigen, die niets te zien krijgen van het vuurwerk, re spectievelijk de illuminatie, die op 2 en 31 Aug. plegen te worden ontstoken. Ditmaal heeft de stedelijke bouw meester, wiens vindingrijkheid in elke Augustusmaand wordt beproefd voor ,,het groote stuk", dat op den V^ver in het Bosch in vlammende lijnen moet feest-schilteren. keuze gezet op den gevel van het beroemde Sc-blosz te Schwerin, een rechtmatige hulde aan het architectonisch schoon, dat dit paleis uit het land van den Prins gemaal aanbiedt. Zal de Prins, zal de Koningin het moois komen zien? Men hoopt het maar vrij zeker zal die hoop worden beschaamd. De hoop, dat ons voor de aanvulling van drie vacaturen in onzen gemeen teraad een gang naar de stembus in de districten I (voor twee plaatsen) en II zou worden bespaard, schijnt ook faliekant te zullen uitkomen. Toen de vorige raadsverkiezingen achter den rug waren, met al haar leed en al haar geknoei, spraken de organen van ver schillende richting den wensch uit. dat de kiesvereenigingen voor deze drie tussckentijdsche vacaturen tot over eenstemming zouden komen, op den voet van een soort van evenredige ver tegenwoordiging. Indien er al pogin gen in die richting beproefd zijn. dan moeten zij mislukt heeten. Dat is eeni- germate te verklaren. In een zich ge stadig uitbreidende gemeente als de onze (het verslag over 1900 toont op 1 Jan. 1901 pl. m. 212,000 zielen aan), met een gemeentelijke vertegenwoor diging van -15 ieden, is het, bij de toe passing van het beginsel van evenre digheid, stellig niet onbillijk in plaats aan de socialisten af te staan. Aan de linkerzijde nu van de kiesbevoegden schijnt ditmaal geen voornemen te be staan om den socialist Havers, een zeer handig woordvoerder en vrij scherp opmerker, te bestrijden. Maar de partijen der rechterzijde zullen een verkiezing, zonder stemming, stellig niet gedoogen. In het tweede district schijnen de liberalen te zullen samen gaan op den heer Arie Smit, vroeger burgemeester van Vlissingen, later lid van de Tweede Kamer, sedert een paar jaren geïmporteerd Hagenaar, een be slist onafhankelijk, zeer vermogend, man, die in de Kamer getoond heeft minder op den vorm te letten, waarin hij zijn denkbeelden kleedde, dan op de toepassing van 't „goed Zeeuwsch, goed rond." Wie de derde uitverkorene der lin kerzijde zal wezen, is nog niet bekend, misschien komt er nog wel een vierde bij. Nu wc toch weer moeten stemmen doet het aantal candidaten er minder toe. Maar dit staat wel vast, dat we menschen noodig hebben die niet op hun mondje gevallen zijn. Te meer blijkt die noodzakelijkheid, wanneer men waarneemt, dat het college van Dag. Best. nu en dan van de besluiten van den gemeenteraad ongeveer geen of zeer weinig notitie neemt. De in voering van minimum-loonbepalingen in de bestekken van gemeentewerken, thans een feit geworden, berust, strikt genomen, op een besluit van den Raad. een met groote meerderheid gevoteer de motie, van1893. Bij dat besluit was echter ook uitdrukkelijk sprake van maximum-arbeidsduurbepalingen en latere discussies hebben bevestigd, dat de Rood niet van meening was veranderd. Des ondanks doen B. en W. thans alsof van arbeidsduur nim mer sprake is geweest. Erger nog is het intusschen dat zij de door den Raad teruggezonden voor dracht tot benoeming van een leeraar aan de driejarige H. B. S. opnieuw en onveranderd, zij het ook met een alleen voor de raadsleden bestemde nieuwe toelichting, weder indienen. Van tweeën één: of de Raad zal zich met die nieuwe toelichting tevreden stellen, óf hij zal, zijn votum handhavend, van de weder-ingediende voordracht af wijken. In het eerste geval: waren dan de, in geheime zitting, behandel de argumenten vóór het terugzenden te zwak? In het tweede: deden B. en W. verstandig een conflict uit te lok ken, gelijk nu kan ontstaan. Wij heb ben bier te doen met een geval dat niet van zuiver plaatselijk belang al leen is. En daarom mag de beslis sing in de raadszitting van morgen (Dinsdag) van beteekenis heeten. H. A. GANUS Jr. Dinsdag a.s. zal H. M. de Koningin- Moeder zich van Soestdijk begeven naar Den Haag. H. M. zal vertrekken ten 8.45 en aankomen in Den Haag ten 10.28. Te 5.30 's middags zal H M. naar Utrecht vertrekken, vanwaar Zij de reis per rijtuig naar Soestdijk zal voortzetten. Zaterdag 24 Augustus vertrekken H. M. de Koningin en Z. K. II. Prins Hen drik naar Oldenburg en zullen 28 Au gustus op Het Loo terugkoeren. Zaterdagochtend zijn uit Den Haag Haar het Loo vertrokken de nieuwbe noemde Servische gezant bij lis Hof, de heer Mliitchevitch en dc nieuwbe noemde gezant der Argèntijnsclie» Re publiek, de heer Wilde, ter overhandi ging hunner gel-v&hrieven ^an II. iv.f. de Koningin. Je n.'.mstP'* van ium-n- ladsche zaken, iftroii Melvil van l ijn den, vergezelden ie lier ren om hen aan H. M. de Koningin voor te stellen. Brand. Omstreeks 8 uur Zaterdagochtend ontstond in een der zijstraatjes van de Lange Nieuwstraat te 's-Gravenhage op de zolderverdieping van een der zoogenaamde blokhuisjes, waar vuur makers gemaakt worden, een uitslaan de brand, tijdens de bewoonster voor eenige oogenblikken afwezig was. Toen de vrouw, thuis komende, d© vlammen zag, viel van schrik van de trap zonder zich daarbij ernstig te bezee- ren. Aan het vlug optreden van de brandweer is het te danken dat het vuur, dat hoog uit liet dak opvlamde, in deze dichtbevolkte, opéén gebouwde wijk beperkt bleef tot de zolderverdie ping, waar de brand was ontstaan. Dr. Kuyner en Zondags arbeid Een bericht in een der Haagsche Maden, waarin de nieuwe minister van binnenlandsche zaken werd be schuldigd. dat hij, om spoediger naar de badplaats te kunnen gaan, op Zon dag had doen werken in de ministe- rieele bureaux, weird tot dusver niet tegengesproken Een der geestverwanten van dr. K die vermoedde dat de heer Heldt in zijn rede, Vrijdagavond te Sliedrecht gehouden, eveneens van dat feit zou melding maken, had den minister een telegram gezonden, luidende: „Was het met uw wil, dat op Zondag werd gewerkt?" Telegraphisch werd het vol gende als antwoord ontvangen: „Bui ten mijn weten en stellig tegen mijn wil. Kuyper." Dit antwoord werd ter vergadaKng medegedeeld. Verkiezingen. De anti-revolutionaire kiesvereeni- gïng te Baam heelt een stuk teven de candid'atuur van mr. W. H. de Beau fort gepubliceerd, waarin deze wordt aangevallen omdat hij niet opkwam voor onze stamverwanten in Transvaal en Oranje-Vrijstaat. De kiesvereni ging vindt dat daarom geen enkele pro-Boer op hem mag stemmen. Ontsnapt. Vrijdagnacht ontsnapte uit •'i* cel lulaire gevangenis te Arnhem G. van Houten, wegens poging tot doodslag veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Hij is 30 jaar oud, lang 1,60 M., van gewonen lichaamsbouw, heeft donker blond, kort geknipt haar, blauwe oo gen, droeg bruin pilo gevangenispak, bestaande uit buis en broek, wit lin nen pantoffels. De kleederen z n be merkt 17 en een onbekend jaartal. Sciiuttevaer. Door het hoofdbestuur der schippers vereniging Schuttevaer" is aan de HolL IJzeren Spoorweg-Mij. een ver zoek gericht, dat de seinen voor de scheepvaart aan de Hembrug eerder op onveilig zullen worden geplaatst. Van de administratie van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatij. is het ant woord gezonden, dat het brugperso- neel aan de Hembrug er opnieuw op gewezen is, de seinen voor de scheep vaart tijdig op onveilig te stellen. Bestrijding van Werkloosheid De Leidsche Vereea'ging ter bestrij ding van Werkloosheid en hare gevol gen (werkstakingen hierrmder niet be grepen) aan welke onlaags de Ko ninklijke goedkeuring is toegekend, heeft nu in het definitief bestuur de volgende heer en gekozenA. J. Ach terberg, C. J. van der Drill, J. Ilarte- velt Azn., mr. E. C. Wiersma, W A. van Lith, W. C. Mulder, A. van 't Riet, W. Splinter, G. de Vink, F. P. C. Cor- nelissen, C. J. Dirkse, J. Kolderman, J. Laterveer, F. v. d. Mark, J. Sieval, C. A. Tegelaar, C. J. van Tol en A. Tuinhof de Moed. De eerstgenoemde negen leden be- hooren tot de werkgevers, de overige tot de klasse der werklieden. Aangehouden. De „dame" te Amsterdam die zich bij een notaris daar ter stede vervoeg de om over effecten te spreken en ge bruik maakte van de gelegenheid dat ze een oogenblik op het kantoor alleen gelaten werd, een muntbiljet van f 50 weg te moffelen, is d'oor de politie aan gehouden. Naar men verneemt is door eenive personen het plan opgevat een ..Hol- landsch-Afrikaansche Maatschappij" op te richten. Het doel is een kaoitaal bijeen te brengen tot exploitatie van gronden in Zuid-Afrika en deze aldus buiten den invloed van het Engelsch kapitaal te houden tot steun van het Hollandsch element ginds. Uit het partijfonds voor de pers, enz. van de sociaal-democratische partij in Duitschland is tienduizend mark on dersteuning verleend aan „Het Volk", te Amsterdam, „om de onkomende Hollandsche broederpartij bet uitge ven van een dagblad mogelijk te ma ken." Gauw genoeg. Vrijdag nacht is dcor verbreking van afsluiting van een kantoorlo kaal en een stal aan die Hoogte Ka- dijk te Amsierdlam ©en paard niet hoofdstel en leidksels uit dien stal gestolen. Hot paard werd) aan een paarden slachter verkocht en was bij onderzoek reeds geslacht. He( hoofdstel en die leidfeels zijn door de recherche opgespoord. Aanhouding. In een logement aan de Molen- siteog te Rotterdam hebben agenten van den vreemdelingendienst Za terdagmorgen aangehouden twee 15 en 16-jarige mijnwerkers, die uit de ouderlijke woningen te Gui- chenbach bij Saarbrucken zijn weg- geloopen, Zii waren in het bezit van 300 mark, het overschot van een bedrag van. 4S0 mark, zijnde de spaarpenningen van den vader van een hunner, een mijnwerk ei'. Dito geld' was uit een "kast in het oudier li ike huis '-«stolen. Voor die ontbrekend1© ISO mark kochten zij kleedinsr. kiikers. messen, horloges enz., terw'-'i verder op reis goede sier werd gemaakt. De jongens wil den naar Amerika. In afwachting van bericht van hunne ouders, wien telegrafisch bericht van de aanhouding is gezonden, bevinden zij zich nu op het centraal bureau van politie. Salarissen onderwijzers. In de Zaterdagnamiddag ^houden raadsvergadering te Nijmegen werd behandeld een voorstel van B. en W. tot nadere regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel der lagere scholen, ook in verband met de wet van 24 Juni 1901 (Staatsblad no. 187. d Het voorstel strekte om voor de schoolhoofden een minimum en maxi mum vast te stellen, voor die der scho len met uitgebreid leerplan resp.. op 1400 en f 1600 (welk laatste cijfer door de tegenwoordige titularissen geno ten wordt) voor die der gewone seho-' len in de st-ad resn oo ft250 en M 400 en voor die der scholen te Hees, Hatert en Neerbosch resp. op f 1100 en f 1200, en om de vergoeding voor het gemis van vrije woning te bepalen op 350, het, destijds door Gedeputeerde Staten vast-1 gesteld bedrag. Verder stelden Burg. en Weth. voor te bepalen dat de verhooging der jaar wedden zou geschieden op hun voor dracht, de commissie van toezicht gehoord, en tot het maximum alleen zouden kunnen worden vastgesteld voor hen, die ten minste twaalf ach tereenvolgende jaren als hoofd eener school in dienst der gemeente waren geweest. Ten aanzien van de onderwijzers stelden Burg. en Weth. voor lo. de minima-jaarwedde op f 600 en (scho len met uitgebreid leerplan) f 650 te houden en evenzeer te handhaven de bepaling volgens welke den onderwij zers, na 5- en 10-jarïgen dienst in de gemeente Nijmegen, telkens f 50 ver hooging kan worden toegekend op voordracht van het dagelijksch be stuur, de schoolcommissie gehoord; 2o. te bepalen dat de jaarwedde wordt verhoogd voor zoover de in art. 26, sub 2, lid d. ene. der wet genoemde omstandigheden (15 en 20 dienstjaren bij openbaar en bijzonder ouderwijs) beslaan tot de daar vermelde sommen, met dien verstande evenwel, dat die verhooging slechts wordt toegekend voor zoover de bovenbedoelde faculta tieve verhoogingen niet worden geno ten; 3o. te handhaven de bepaling, dat boven de gewone jaarwedde wordt toegekend: voor het bezit der hoofd- acte f 200, voor een aanieekening voor Fransch, Duitsch, Engelsch of wis kunde 50 of f 75 indien daarin onder wezen wordt; 4o. aan de ten minste 28-jarige mannelijke onderwijzers, ge huwd (of weduwnaar met kinderen beneden den 20-jarigen leeftijd) eene tegemoetkoming in de huishuur te verleenen van 75. Dr. Nicolaï stelde voor de voor dracht, waartegen hij enkele bezwa ren had, aan te houden, opdat hij nog nadere inlichtingen zou kunnen inwinnen. De raad vereenigde zich met dat voorstel en noodigde B. en Weth. uit over de voorgedragen regeling alsnog de commissie van toezicht op het la ger onderwijs te hooren. De prins van Siam beeft Zaterdag den gewonen boottocht naar Marken gedaan. Botsing. Zaterdagmiddag te 2 uur had nabij Rozendaal eene botsing plaats van de van Steenbergen komende tram met een volgeladen pakwagen. waarvan de bestuurder nog de rails wilde over steken. De wagen werd totaal verbrij zeld. terwijl de machine van de tram werd ingedrukt met het gevolg dat de machinist inwendige kneuzingen en hevige brandwonden bekwam. Zijn toe stand is niet buiten gevaar. In den omtrek van Buiksloot zijn evenals vroeger onder Sloten, geduren de de jongste nachten, de staarten van vele paarden afgesneden- Gered. Het Vad." schrijft Dat de veaMgheddsdlienst aan de badplaats Schjcveningen. niets te weneohiöii) overlaat, en dJe met dien dienst belaste badliedein Arie die Lange, Piet van der Toorhi en Arie Knoestier, doch vooral die eerste, uitmuntende zwemmers zijn, is Za terdagochtend wederom gebleken. Een Duitschei*, che niet kon zwemmen en zich te ver in zee waagde, werd door een golf opge nomen en door den sterken stroom medteigieslleurd1. Op zijn hulpgeroep, dat door eenige baders, die hiern echter zelf eeeoi hulp konden bie den werd herhaald!, schoten de badbieden toe en mochten zij het genoegen smaken den man al zwemmende te bereiken, en met behulp van de reddlingdijm nog le vend- aan wal te brengen. Met een hiime gift werden zdj dloor den ge redde voor hun moeite beloond. Diit is in dit seizoen reeds de der de maal diat genoemde badlieden iemand van 'een wissen dood heb ben gered. Beslag op leeuwen. In de afgeloopen week werd van den president van die rechtbank te 's-Gravenhage in kort geding be slag gevorderd op de leeuwen waar mede mile Marguerite voorstellin gen op Seinpost'heeft gegeven. Deiz© tamister schijnt zich tegenover deinden te hébben, uitgelaten, dat de hospes van. haar logement haar voor haar goed' geld paardlenvleesch zou hebben gegeven. Deze zag daar in benacteeiing zijner zaak en eischte f 5000 schadevergoeding. Do edoch van conservatoir beslag welke weid toegewezen, werd op tegenspraak van mr. D. van Houten die voor mile Marguerite occupeer de na twee dagen, gedurende wel ken d'e leeuwen dloou* -een daartoe aangewezen' man' werden bewaakt, opgeheven. Vrijdagnacht is de dame met de leeuwen afgereisd. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regoL ^sj I het beste I p= Mondwater l 1L ter Vier eldl i 'Sport en Wedstrijden. V o lks-gym o as ci ek. Het NederL Gymnastiek-Verbond wenscht -een krachtige poging doen om ook op het gebied der gymnastiek herhalingsonderwijs ingang te doen vinden. Vrij algemeen wordt op de volksscho len gymnastiek onderwezen; maar de meeste jongens, als ze op 12- of 13- jarigen leeftijd de school hebben ver laten, doen er niets meer aan; niet omdat zij er geen lust in hebben, maar omdat de gelegenheid ontbreekt. Die gelegenheid heeft nu het Gymna stiek-Verbond te Amsterdam gevonden. Het heeft verlof gekregen om februik te maken van een terrein van de Oran- je-Nassau-kazerne (2e reg. vesting-ar tillerie aldaar) en roept nu alle jonge lieden van 1619 jaar, die om gelde lijke of andere redenen zich niet bij een der bestaande gymnastiek-vereeni- gingen kunnen aansluiten, op om ge bruik te maken van deze kostelooze rre- legenheïd tot deelneming aan lichaams oefeningen, in de open lucht. Grand prix d'Amsterdam. Zaterdag begon men op de Amster- damsche Wielerbaan de tweedaagsche wedstrijden, waarvan de Grand Prix d'Amsterdam het voornaamste num mer was. Een int|ressant nummer was ook de professionals wedstrijd over 1000 M., internationaal. Mulder won met een prachtige spurt in 1 min. 46 1/5 sec., Deleu is 2e en Mondt 3e. Jacqueldn, Jaap Eden, Guus Schil ling, v. d. Born, Momo, Grogna Co- nelli, Broka en Mulder streden in de demi-finale van den Grand Prix. De deelnemers van de eerste serie zijn Jacquelin, Jaap Eden en Grogna. Jaap Eden heeft tot de laatste bocht de leiding, dan loopt Grogna hem voor bij en komt eerste aan. Tijd 1 m. 40 1/5 sec. Jaap Eden is twee' V. d. Born reed met Mulder en Co ne lli in de 2e serie. Conelli heeft tot dfe laatste bocht bij na voortdurend de leiding, dan spurt v. d. Born hem w- is eerste in 1 min. 49 1/5. Tweede is Conelli. In de laatste serie komen uit Momo, Schilling en Broka. Voor de voorlaatste ronde tracht Broka Schilling voorbij te loopen. De ze neemt na de voorlaatste bocht de leiding, Momo spurt hem ten laatste voorbij en wint in 2 min. 5 1/5 sec. Schilling is tweede. De rijders voor de finale van den „Grand Prix" Grogna, Momo en-v. d. Born verschijnen aan den start. Grog na neemt de leiding vevolvd door v. d. Bom en Momo. In de 2e ronde spurt Momo plotseling naar voren komt met een voorsprong van plm. 25 Meter lste aan (tijd 51 3/5 sec.), v. d. Born is tweede en Grogna derde, ondanks zijn krachtigen spurt slaagt de laatste er niet in, den vrij grooten afstand die hem van Momo scheidt geheel in te halen. Onder applaus an met'n fraaien bloementak reed Momo daarna de baan rond. De match over één uur met motor- gangmaking tusschen Piet Dickent- man (kampioen van Nederland) en Th. Robl bleef onbeslist. Door allerlei we derwaardigheden gedwongen moest Piet afstappen. Robl reed later nog eens, om aan het contract met de baan- directie te voldoen zijn 31 minuten en legde 26.2 KM. af. In het geheel heeft hij 5 7KM. gereden. Het Ned. Record is 51.787 KM., zoodat Robl dus officieel winner is. Woestduin. Het prachtige zomerweder had we derom de liefhebbers van den paar densport zich naar Woestduin doen be geven, alwaar Zondagmiddag de wed rennen der Ned. Harddraverij en Ren- vereeniging gehouden werden. Talrijk was het opkomend publiek en de «lichte toiletten der dames, zittende op de fraaie tribune, die met evenveel belang stelling als de heeren de courses gade slaan, gaven, afstekende tegen de na- tuurgroene achtergrond, aan Woest duin een schilderachtig aanzien. Als nummer 1 van het programma was de Berkenrode-prijs, waarin uitkwa men Ducaat, Nella. Swaska II. Scha- bemack en Nelson. De prijs f 250 werd gewonnen door Nella, eig. A. de Rid der in 3.57 4/10; de premie f 50 door Schabernack, eig. H. Meijncrs in 3.58 2/10. De derde prijs f 25 door Nelson, eig. Stal Voorwaarts, in 4.011/10. Tot. niets; placé f 6 en f 10.50. Hierop volgde de Manpad-prijs, in geschreven zijn Alarm II, welke met inschrijvingen verkocht is aan Luit. J. A. A. ten Kate, Regina. welke met insc-hrijvingen verkocht is aan G. J. A. A. Baron van Heemstra. De prijs werd gewonnen door Regina in 1.26 3/5, de premie door Alarm II in 1.26 4/5. Tot. 9. Voor de Woestduin-prijs, verkoops- wedren kwamen uit 8 paarden, Netta, Revue, Angelos, Holmes Chapel, Rei- nette, Argadeen, Hollandarse en Mar ch and. De eerste prijs f 7.50 werd ge wonnen door Netta, eig. S. A. F. Ba ron Ceutz, in 1.472/5, de tweede prijs door Revue, eig. M. D. Speijer in 1.47 3/5, derde prijs door Hollandaise, eig. G. J. A. A. Baron van Heemstra. Tot. niets, placé f 8 en 15. De prijswinner werd niet verkocht. In het vierde nummer van het pro gramma Leyduin-prijs, liepen van de 18 ingeschreven paarden slechts 4 paar den mede en wel Mioche ex Mels, Chee ky, Talent en N. de Lady Mayoress. De prijs f 400 werd gewonnen door Mioche ex Mels, eig. M. Astley in 2.24 3/5, de tweede prijs door Talent, eig. J. M. H. ten Kate, in 2.24 4'" de derde prijs door N. de Ladv Mayoress, eig. M. D. Speijer. Tot. f 9, placé f 5.50 en 11. Hierop volgde de Knapenburg-prijs van de 11 ingeschrevenen paarden kwamen uit Abdul Ameer, Robert See Steele ,Lady Savage, Nutina Redbun en Spofford. De prijs 500 werd ge wonnen door Redbun, eig. stal Jan Steen in 5.352/5, de tweede prijs Spof ford. eig. A. A. v. d. Berg in 5.394/5, de derde prijs door Robert See Steele. De tweede aankomende Lady Sava ge werd gédisqualificeerd, tijd 5.36. Tot. niets, placé f 7 en f 11.50. Tot slotnummer was de Tessberger- bosch-prijs, een steeplechase voor paar den van 4 j. oud. Meeliepen Héritiè- re, Cher Amour. eura Gold en Chapter. De prijs werd gewonnen door Ziilah, eig. J. M. A. A. Baron van Heemstra met 1 en 11/2 lengte voor van de tweede en derde prijswinner. Laura Gold, eig. Jhr. C. de Pesters, kwam tweede aan, de derde prijs werd gewonnen door Héritière, eig S. A. F. Baron Creutz. Cher Amour en Chap ter kwamen tusschen de twee horren te vallen en gaven den strijd op. Courses to Clingendaal. Voor de derde maal werden Zater dag, begunstigd door prachtig weder, dit jaar te Clingendaal courses gehou den, welke door vrij talrijke toeschou wers werden bijgewoond. I. Harddraverij. Sweepstaker9 voor 3-jarige Nederlandsche" merriën, toe- behoorende aan Nederlanders. Afstand 1600 mt&r. Deelnemers: Elise, eig. Mr. Abbot; Marianne^, eig. C. v. Holst; Prinses Wanda, eig. G. B. v. <L Hilst; Antoinet te, eig. Joh. de Mol. Uitslag: 1 Antoinette, in 3 min. 38 1/5 sec.; 2 Elise, 3.46 2/5; 3 Marianne, 3.46 3/5. II. Prijs van 's Gravenhage. Wedren op de vlakke baan, voor inlandsche paarden van 3 jaar en ouder, die voor 1 Augustus in 1900 in Nederland ge start zijn, op de vlakke baan of over hindernissen. Vrije handicap. Afstand 2200 meter. Deelnemers: Berthus, eig. A. v. Ho boken v. Hoedekenskerke; Malcadjick, edg. J. M. H. ten Kate en Alarm II, eag. G. J. A. A. baron v. Heemstra. Uitslag: 1 Alarm II, 2 Berthus, 3 Malcadjick. III. Loterij-Prijs. Record-Harddra verij. Nederlandsche paarden met een record van 1.55 of slechter 2400 M.; buitenlandsche paarden met een re cord van 1.45 of slechter 2600 M.voor iedere betere record-seconde 20 M. meer Paarden zonder record worden door den handicapper geplaatst, Nederland sche niet onder 2400 M., buitenland sche niet onder 2600 M. Alle paarden moeten voor 1000 te koop zijn met hun inschrijvingen. Het winnende paard wordt van den eige naar aangekocht voor f 1000. Opgekomen Lady Savage. Eigenaar W. A. Ockliorst (2040 M.); Hum- Bov. Eig. J. G. Matze (2000 M.); Ducaat, eig. mr. Abbot, (2520 M,); Atlantic, eig. Joh. v. d. Bergh, (2480 M.) Electricity II, eig. S. Witteveen, (2440 M.); Ceres, eig. Joh. dé Mol (2420 M.; Jonge Yoël, eig. J. A. Geersen (2400 M.); Nella, A. de Ridder (2400 M.). Uitslag: 1 Atlantic. 4.21 2/5; 2 De Lui tenant, 4.22 4/5; 3 Nella, 4.231/5; 4 Jon ge Yoel, 4.26. Atlantic, die den lotingsprijs won, werd verloot, en viel ten deel aan No. 89, waarvan de houder was de heer v. d'. Lee te Utrecht. IV. Bliksem-prijs. Verkoopwedren op de vlakke baan voor paarden van 2 jaar en ouder, die te koop gesteld zijn voor 1500 en nog geen prijs van 1000 in 1901 gewonnen hebben. De winner zal bij opbod verkocht worden. Af stand 1000 Meter. Opgekomen dame Constane; Ange- lof; Valcour; Wellington; Marchand; Reinette; Argadeen; Tailser en Single Spring. Uitslag: 1 Valcour, 2 Reinette, 3 Tail ser. V. Troostprijs. Record-harddraverij. Minimum afstand 3200 meter. Voor iedere betere recordseconde 25 meter meer. Nederlandsche paarden met een record van 2 min. of slechter gaan van start. Buitenlandsche paarden met een record van 1.45 of slechter starten op 3575 meter, behoudens de bepaalde ver goedingen. Prijs 400, le premie f 100, 2e premie 75, 3e premie f 25. Opgekomen: Sierra, Abdul Amber, Clerimond, Redburr, Ducaat, Avenir, en Diamant. Uitslag: le Diamant in 6.2 4/5 min.- 2e Avenir in 6.3 4/5 min., 3e Sierra in 6.4 1/5 min.. 4e Redburr in 6.5 2/5 min. VI. Van Haar-Zuylen-prijs. Wedren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder. Handicap. Voor ie- deren prijs, gewonnen na 9 Augustus 5 KG. overwicht, le Prijs f 750. 2e pr. prijs f 150, 3c prijs f 50. Inleggeld 25. Rouwgeld f 15. De 2e en 3e prijs uit de inleggelden, het overige aan den win ner. Afstand 2100 meter. Opgekomen: Tagus, Nella, Cheekv. Cher Amour, Easton, Juggle, Talent, Sea Voyage. Uitslag: le Cher Amour, 2e Netta, 3e Tagus. VII. Warda-prijs: Hordenren voor Hacks en Hunters, uitsluitend en bo na fide toebehoorende aan Nederlan der slanders, gereden door Nederland sche heerrijders. Handicap, Voor ie- deren prijs, gewonnen na 9 Augustus, 5 KG. overwicht: le prijs 160, bene vens een Cup voor den riider van het winnende paard; 2e priis 40, 3e ^riia f 10. Afstand 3GÓ0 meter. Opgekomen Mr. Romeo. Zethus en Selian. Uitslag: le Zethus, 2c Selim, 3e Mr. Romeo. Het was een prachtige rit; de hin dernissen werden uitstekend genomen. En hiermede behooren deze roed ge slaagde sportfeesten weder tot het ver leden. Uit de Arbeiders wereld. BUITENLAND. De stakers der staalfabrieken in de Vereendgde Staten hebben versterking gekregen van 3000 man te Joliet in Illi nojq. Onderwijs. Op de openbare scholen te Parijs zal voortaan ook onderwijs in het schieten worden gegeven, Inspecteurs zullen toezicht houden op dat onderwijs en wedstrijden organiseeren. Gemengd Nieuws. Eea ontzettende orkaan heeft Vrijdag gewoed over de zuide lijke staten van Noord-Amerika. De waterkeering van Pontchartrain- meer nabij New-Orleans brak door toen de storm op zijn heviffst was, met het gevolg dat alle laag liggende lan den met boerderijen en hoeven werden overstroomd. Het ergst was dat ook der waterkeering op het Carondilet- kanaal doorbrak met het gevolg dat zestig acres midden in de stad reeds onder water gezet zijn. Ook de schepen in de haven en op het meer beliepen ernstige schade. Het spoorwegverkeer en de rivier vaart is geheel gestaakt. Men vreest dat de schade aan rijst- en suikeroog sten zeer groot zal zijn. Aangezien de telegraaf lijnen nage noeg overal zijn vernield, is het nog niet mogelijk den vollen omvang van de ramp te overzien. Van een Lijster en haar jong. In een tuin in de stad had een zang- lijsterpaar zijn nest gebouwd in een lindeboom, die vlak bij de tuinkamer stond. Men koesterde groote vrees voor -het te verwachten kroost, want het dak van de keuken raakte bijna den boom en met een kleinen sprong was deze voor elke stroopende kat bereikbaar. Evenwel liep alles beter af dan men gedacht had; de broedende ouders wer den niet veronirust en de jongen groei den voorspoedig op. Op zekeren mor gen evenwel vond men een bijna vlug jong dood onder den boom liggen, en den volgenden morgen wederom een. Het nest was zeker wat te vlak of te klein gemaakt, zoodat de grooter wor dende jongen elkander verdrongen en de minst sterke naar beneden viel. Den derden morgen vond men weer een jong, maar dit was in leven; het was, bij het vallen, op de reeds sterker vleu gels naar omlaag gezweefd en kwam zoo zonder letsel on den grond. Het werd opgenomen en in een groote kooi gedaan, die men onder den boom plaat ste. Weldra kwam het lijsterwijfje naar beneden om hef jong te voederen; de kooi werd nu opengezet en de moe der verkoos een vrijwillige gevangen schap bij haar jong boven de vrijheid. Hef lijsterwijfje was buitengewoon bedaard in de kooi en toen men het eenive kleine wormpjes gaf, beijverde het zich terstond om het jong te voe den. Het nam vier of vijf wormpjes te gelijk an den bek en streek daarmede om den snavel van hef jong, als ware het om den eetlust er van op te wek ken en het te nopen den snavel te ope- neu. Het zoeiken naar wormpjes is nu geen aangenaam en een zeer tijdroo- vend werk; op mijn raad werd nu een pakje Sluijs\yoeder voor lïisters ge haald en daarv an wat in de kooi gezet. De oude lijster viel er gretig o- aan en vond het voer zeker zeer naar haar smaak en weldra voedde zij het jon" daar uitsluitend mede. Na verloop van eenige dagen begon de jonge lijster ook mee te eten en toen deze zich zelf behoorlijk kon redden werd aan de oude de vrijheid terug ge schonken. De jonge vogel begint reeds te verkleuren en is waarschijnlijk een mannetje. Dit eenvoudige verhaal le vert eene kleine bijdrage voor de ken nis van het karakter der vogels en een vingerwijzing voor het opvoeden ervan (Avicultara). Het nieuwste. Te Coveinitry (Engeland) hieeft een begrafenis per automobiel plaats gchadi. De overledene was werk zaam geweest, aan een automobie len fabriek. Verscheidene auto's volgden di8 lük-automobiel.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2