INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek steil de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven Mijnheer de Redacteur. Uit een der vorige nummers van uw geacht blad vernam ik, dat het bestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers let wel, het bestuur en niet de le den der afd. zelve, want deze zijn niet tot een vergadering samengeroepen een adres heeft gericht aan den Raad der gemeente, waarin nogmaals te leurstelling wordt uitgesproken ovei het ontwerp-salarisregeling door B. en W. aangeboden, gelijk de beer Jac. Jansen, voorzitter van dien Bond, dat reeds op eigen verantwoording deed in eenige ingezonden stukken. Veroorloof mij als onderwijzer en kele opmerkingen te mogen maken over de beschouwingen in bedoelde stukken neergelegd; de zaak is inder daad belangrijk genoeg om haar v alle kanten te bekijken. De cardinale punten van verschil tusschen het voorstel van B. en W. en de wenschen van bet bestuur van den Bond zijn: het aanvangssal" ris, de belooning voor b acten, en de maxima voor de plaatsvervangende hoofden en de ov rige onderwijzers. B. en W. stellen voor het aanvangs salaris te laten op 500 n.l. voor jon gelieden, die nog geenklass1- kaal onderwijs hebben g geven. Deze groep is zeer klein, want het een feit, dat in onze gemeente slechts zijlden zulke pasbeginnende onderwij zers worden aangesteld. De meeste hoofden geven de voorkeur aan hen, die reeds eenige dienstjaren achter den rug hebben. Daarbij komt noS> dat knappe jongelui in den regel reeds een acte voor teekenen of gymnastiek meebrengen en daarvan dan reeds ter stond de vruchten genieten. Doch wanneer ik mij bepaal bi] de onderwijzers, die kersversch van kweek -of normaalscholen komen, tot hen, die bij het binnentreden van de school volgens den heer Jac. Jansen van de practijk nog alle? hebben te leeren, (zie zijn m- gez. stuk van 8 Aug.) vind ik voor de zen een salaris van f 500 niet te ga ring. In de bewering dat zij nood wendig schulden moeten maken ligt overdrijving evénzeer als in de wen schen van de jongere Bondsleden om op 18-jarigen leeftijd al te kunen le ven van zorgen vrij. (Zie adres aan den Raad.) Ik geloof dat heel veel jonge menschen met meer bekwaamheid voor het vak hunner keuze dan de heer Jac. Jansen onze jongeren toekent, zich met een geringer aanvangssala ris tevreden moeten stellen. Informeer eens bij andere takken van dienst, bij belasting of posterijen. Over de tegenkanting, die het twee de punt, het voorstel van B. en W. om bijzondere acten te beloonen, ontmoet, heb ik mij zeer verwonderd Hoe nu, men wil een heilzamen prikkel tot verdere studie een drijf kracht tot verdere ontwikkeling uit net ontwerp lichten; men wil. wat nog er ger is de waarde van eene studie m speciale richting voor de school negee- ren. Ik meen dat elke acte den waar borg voor de degelijkheid van het on derwijs kan versterken. Aan den geexa- mineerden onderwijzer in het teekenen draagt men het onderwijs m dat vak veiliger op dan aan den dilettant; aan den beoefenaar der gymnastiek; is on getwijfeld de zorg voor den lichamelij- ken welstand der kinderen, om slechts iets te noemen, beter toevertrouwd dan aan een vreemdeling in die materie; de kennis der levende talen maar M. de R- zou het noodig zijn daarvan de waarde in het licht te stellen voor onderwijzers of voor uwe ontwikkelde lezers. Waar in het voorstel van B. en W. het zich eigen maken van kennis, voor de school zoo onmisbaar, bij den on derwijzer wordt aagenmoedigd mag men zich van de zijde der onderwijzers allerminst daartegen verzetten. Zonderling en kwalijk te rijmen met den wensch van het Bondsbestuur om klassen en rangen af te schaffen is het verlangen om alleen de taalacten te. beloonen aan de opleidingsscholen en aan de 1ste en 2de Burgerscholen. Dat zou meen ik onbillijk zijn tegenover anderen, die met groote opofferingen de eene of andere bevoegdheid hebben verworven. Ten slotte iets over de cijfers, welke in het voorstel van B. en W. worden toegekend aan de plaatsvervangende hoofden vergeleken bij die van de an dere onderwijzers der 1ste klasse. Allereerst de opmerking dat die cij fers in het adres van het Bondsbestuur aan d'en Raad scheef worden voorge steld. Natuurlijk te goeder trouw. De maxima zijn niet 1000 en f 1500, doch 1200 en 1500, het eerste te bereiken na 8 dienstjaren het laatste na 20 dienstjaren of op 50-jarigen leef tijd. De bijacten worden bij de plaatsv. hoofden immers niet beloond. In de practijk zal zich «Jikwijls het geval voordoen, dat het plaatsv. hoofd tien jaren lang 100 meer heeft dan de an dere onderwijzers, die hun maximum hebben bereikt. Later wordt dat ver schil 200 en ten leste op 50-j arigen leeftijd 300. Doch wie zijn die plaatsvervangers van het hoofd. Dat zijn zij, die door hun leeftijd hebben: meerdere er varing, meerdere kennis van hetkind, grootervertrouwen vanden kant der ouders, die per inzicht in de methodiek, meerdere practische ge schiktheid. (de gespatieerde woor den zijn van den heer Jac. Jansen).Doch tevens veronderstelt men bij hen de capaciteiten om het hoofd der school voor korten of langeren tijd te vervan- fen. Aan een onzer scholen vervangt e waarnemer het hoofd bijna twee jaar. Zij worden bij sollicitatie benoemd uit eene voordracht waaraan zelfs de district-schoolopziener zijne goedkeu ring moet hechten niet zooals de heer Jac. Jansen zegt bij v r ij e u i t- verkiezing. Het bestuur van den Bond had meen ik een bewijs kunnen geven van colle- gialen zin, .indien het. ijverende om de wedden der overige onderwijzers nog wat verbeterd te krijgen, de cijfers welke B. en W wenschen toe te kennen aan hun oudere vakgenooten onaan geroerd had gelaten.Thans heeft 't allen schijn, alsof hier in het spel is het on edele beginsel: i k n i e t, g ij o o k n i e t. M. de R. het is mijn bedoeilng niet om met het Bestuur van den Bond een pennestrijd aan te vangen. Ik meende alleen tegen het beslist optreden van mijne jongere ainbtgenooten een klein tegenwicht te mogen stellen. Geloof mij Uw dienstw. X. Haarlem, 19 Aug. 1901. Stadsnieuws. Tijdens het kampeeren van het ba- taljon Infanterie alhier in garnizoen, van 2 tot 11 September as., zal de garnizoensdienst te Haarlem worden waargenomen door een detachement van het 5e bataljon 7e regiment infan terie te Naarden. Zaterdag-avond kwam hetzelfde hongerende zoontje van een werksta ker aan eene particuliere woning in de Jansstraat vragen om een boterham voor hem en zijne moeder. Daar de gever het stukje van den heer Reinalda in ons vorig nuinmeT gelezen had en zich daarom zelf van de waarheid wilde overtuigen, ging hij met het knaapje mede naar de wo ning in een klein steegje de naam en de plaats doet hier niet ter zake het feit is hoofdzaak. Daar aangekomen sprak hij de moe der, die onzen zegsman verzekerde, dat zij de laatste weken geleefd had van niet anders dan giften en gaven van kennissen, buren of andere men schen, die met hun lot begaan waren. Wel steunde het comité, doch dit was lang niet voldoende om in de behoef ten van onderhoud en woninghuur te voorzien. Dankbaar nam zij dan ook eene kleine geldelijke ondersteuning aan. Brcngebouw. Donderdag a.s. zal Haarlemsch Mu ziekkorps, directeur de heer C. P. W. Kriens, in het Brongebouw een Strauss-concert geven om te laten hooren hoe zijn orkest minstens even rhytmisch en expressief dezelfde wals muziek kan uitvoeren. Zaterdag 31 Augustus zal er eene soiree worden gegeven met vuurwerk en bal. "Wereld-Panorama. Wij bevelen onzen lezers aan deze week weer eens een, kijkje te nemen in het Wereldpanorama in de Spek- straal Men kan er nu zien de reis van Andrée en zijne makkers naar Spits bergen, en zijne opstijging met den luchtballon, op 16 Juli 1897. Dinsdagavond houdt de afd. Haar lem van den Bond van Ned. Ond'. eene vergadering, waartoe de autoriteiten zijn uitgenoodigd, en waarin de heer Th. M. Ketelaar, lid der Tweede Ka mer m Alg. Secretaris van den B. v. N. O., de aanhangige salarisvoorstel- len voor de onderwiizers zal bespreken. De vergadering wordt gehouden in ,,De Kroon". Het is ons gebleken, dat ons bericht in het blad van jl. Zaterdag, dat op den eersten Dinsdag in September a.s. twee wethouders moeten worden geko zen, tengevolge van de periodieke af treding als raadslid voor de heeren de Breuk en Waller, onjuist is. Alleen de heer de Breuk moet zich aan eene herkiezing onderwerpen. De heer Dr. H. D. Kruseman, die den heer Waller als wethouder opvolgde, heeft als zoodanig zitting tot Septem ber 1905. De heer R. G. Rijkens, tot 1 dezer re dacteur der „Oprechte Hoarlemsche Courant," is benoemd' tot hoofdredac teur-directeur van de Goesche Cou rant" Geslaagd voor het examen hoofd akte Mej. M. J. Foncker, alhier. De dames Chr. van Oosterhout en A. Boldingh, beiden alhier, slaagden voor het examen gymnastiek M. O. Inbraak Heden nacht had een brutale in braak plaats in de woning van den heer Figee aan de Leidsche Vaart. Over de schutting aan de Brouwers vaart heeft men zich toegang verschaft tot het terrein en zich vervolgens door verbreking van ruiten in de woning begeven, waar alles onderste boven werd gehaald. Kasten en laden waren geforceerd en leeg gehaald; vele gou den en zilveren voorwerpen worden vermist Ook het ridderkruis van den Ned. Leeuw van den heer Figee, als mede een doosje met gouden tientjes is ontvreemd. Het huis was tijdelijk onbewoond, omdat de familie te Zandvoort gelo geerd is. Doordat de voordeur, waar door de dief of dieven het huis moe ten verlaten hebben, openstond, werd de inbraak heden morgen vroeg be merkt door den bakker die brood kwam brengen bij de familie Doppler, in het huis er naast. De politie doet onderzoek. De wintercampagne in onzen schouw burg begint Zondag 8 September met een voorstelling door het tooneelgezel- schap uit Rotterdam onder leiding van Frits Bouwmeester. L&mpiontocht. Wij kunnen thans mededeel en dat de Christelijke Nationale Werkmans bond aan den Lampiontocht op 30 Aug. e.k. zal deelnemen met een ver sierde feestwagen. begeleid door een aantal hunner leden. Ook de R. C. Volksbond heeft thans haar deelname toegezegd, zonder even wel haar plannen in détails te kunnen mededeelen. Heden morgen had door bemidde ling van den heer W. A. J. van de Kamp ten Raadhuize een ouderhoud plaats tusschen den Burgemeester en eene deputatie der stakers, bestaande uit De Vroede, secretaris van den Opperliedenbond Amsterdam; v. d. Wel en Anthonissen. Het onderhoud duurde circa een half uur, waarna do Burgemeester een nader onderzoek toezegde, en zoo mogelijk eene schik king zou zien te verkrijgen. Heden avond heeft weder eene open bare vergadering plaats in de Kroon, waar A. M. Reens en Jacobs, uit Am sterdam, het woord zullen voeren. Sinds gisterenavond was uit het Buitenhuis verdwenen de vrouwelijke verpleegde Heeres. die eenigszins ma lende is. Heden morgen werd zij door een agent-rechercheur op den SehaLk- wijkerweg zwervende aangetroffen en met een zoet lijntje naar het politie bureau gebracht,vanwaar zij weder naar het Buitenhuis werd vervoerd. De heer J. Klein, lid van den ge meenteraad alhier, is sedert eenige da gen ernstig ongesteld. De afgeloopen nacht ging evenwel gelukkig kalm voorbij. De toestand was heden rede lijk. Hedenmorgen is men in het Flora park begonnen met het leggen der elec. trïsche kabels voor de gemeente-licht fabrieken. Govond«n voorwerpen. Een R. K. kerkboek. Een knipmes. Een ring met. sleutel a Twee loterijbriefjes. Een dameshandschoen. Overveen. Geslaagd voor het examen hoofd akte Mej. P. Mettau, alhier. Heemateda. Ter secretarie zijn inlichtingen te l>ekoman omtment een sleutel bos, op straat gevonden. Heden zi;n hier wederom aange komen. enj ingekwartierd i kolonel, 2 subalterne officieren, 1 onder officier. 2 minderen, benevens 1 paard van den kolonel. De dbor Burgemeester en Wet houders ontworpen begrooting over 1902 bedraagt in ontvangst en uit gaaf 34827,145 als: Inkomsten: Ontvangensten van vroegere dien sten /109417Inkomsten v. gemeen- t/e-eigendommen f 883; opbrengst aan belastingen, 1 14479.42; verschil lende ontvamgsten 16370.555; bui tengewone ontvangsten f 2000. Uitgaven: Kotsten huishoudelijk beheer /4269.50; invordering plaat- srel. belastingen f 885; onderhoud GemeemUe^eiigendtommien 4840; openbare veiligheid f 2613; pl'aatsel. gezondheddlspoilitie 345; onderwijs f 6205; armwezen f 6988.27; renten en aflossingen f 5240.375; pensioe nen. 369.03. Andere uiteaven 145; buitenge wone uitgaven 2000. Onvoorziene uitgaven 926.97. Zandvoort. Aangekomen badgasten. D. Spanjaard, A'dam. Passage. M. C. Klaasen. Idem, Grand Hotel. Fam. Goyen, Id. Id. 2 pers. Fam. Baar, ld. ld'. 2 pers. Z. I. Bonnist-, Id. Kerkstraat 5. Fam. Meier Petei*, Hattingen, Grand Hotel. 2 pers. Mevr. van Roggen. Wurfbain, Idem. Prof. Doutzlepont, Bonn, Idem, 2 pers. Dames Mulder, Sappemeer, Kerkstr. No. 2. 2 pers. Fam. E. W. Redeleer, Soerabaya, Hoogeweg 78. 5 pers. Dames Labouchère, Haarlem, Hotel d1'Orange. 2 pers. N. de Ridder, Groningen., Id. 2 pers. W. F. Druivesteijn, A'dam. Idem. Fam. Biersteker, A'dam. Pension Seinpost, 7pers. H. Ilalbut, ld. Kerkstraat 5. 4 pers. IJmuiden. Aan een der steigers in de buiten haven alhier, la geen Engelsch jacht, waarvan een der heeren zijn goud hor loge met ketting enz., naar men zrt ruim f 300 waard, in het water liet vallen, ofschoon men dadelijk aan het visschen ging, heeft men het kostbare stuk nog niet terug gevonden. Het electrische licht begon Zater dagavond weer eens plotseling zooda nig te verduisteren, dat men in de So ciëteit ,,de Toekomst" zijn toevlucht nam tot Gouda-kaarsen om verder te kunnen spelen. Bij beschikking van den min. van Waterstaat is de civiel-ingenieur W. de Hoog, te Arkel, benoemd tot tijdelijk adjuct-ingenieur bij de werken tot uit breiding van de Viaschershaven te IJmuiden, en K. Ie Gras, te Blerick, tot buitengewoon opzichter. Beverwijk. Ondertrouwd: C. Meijer en Q. v. Lies hout. P. v. 't Stadje en E. Pirovano. G. Ferwerda en S. Lubbers. Getrouwd: P. Zwart en G. Bruin. Bevallen: C. v. Duijnen—Dannijs, z. A. RumpingRoymans F. M A. HaarmansSchoenmaker d. N. Kelder -van Roon z. M. R. Reijnede Laleij- ne, d. R. de Boer—Kleinen d. C. Duvn- Maks, z. Overleden: A. J. Wester, 5 weken. G. H. Hoek, 9 j.J. D. Lijnslager 5 j. M. H. Meijer, 4 m, A. Docter, 4 m. Als naar gewoonte zijn met de ker mis de traditioneele brauden niet uit gebleven; nl. Zaterdagavond in de Kerkstraat bij A. Z-vgers, welk per ceel geheel is uitgebri ud, en Zondag avond op de Meerstraat bij P. Middel koop, waar een stalling en schuur in vlammen opgingen. In beide gevallen is de oorzaak onbekend. De heer A. F. Verschuur, kolonel van den geneeskundigen dienst te Nieuwe- diep. die eenige dagen voor zijn ge noegen alhier vertoefde, is Zaterdag avond op zijn kamers plotseling over leden. De jaarlijksche collecte ten behoeve van het Christelijk onderwijs alhier gehouden, heeft 142.67s opgebracht. Door A. Koelman alhier werd op een te Alkmaar gehouden wedstrijd op een ..Kennemer", uit de rijwielfobriek van den heer Witkamp, een 2de prijs be haald. Haarlemmermeer. Een moedige jongen is de 16-jarige J. Veersema, logé van den opzichter Bakker te Haarlemmermeer. Het kind van den veldwachter La- meijer, gezeten in een kinderwagen, geraakte in de voorhaven van het ruim 4 M. diepe geniekanaal. Wagen en kind zonken onmiddellijk. Gemelde logé, die op 't geschreeuw kwam aanloopen, sprong dadelijk ge kleed te water, dook en braciit het kind nog behouden aan wal. Latei- werd ook de wagen uit de diepte ge haald. In September a.s. is aan de beurt van aftreden als wethouder te Haarlem mermeer de heer II. F. Bultman. Het vieren van den vei-jaardag van H. M. de Koningin, zal te Hoofddorp bestaan in het geven, door de Wilhel- minavoreeniging aldaar, van volks- en schoolfeesten. Voor dat doel worden gelden bij de ingezetenen opgehaald. De 200 M. telephoondraad, die men vermoedde dat te Haarlemmermeer was ontvreemd, is later op eenigen af stand weer gevonden. De draden liggen zoolang de militai re oefeningen duren een weinig boven den grond en nog wel langs druk be reden wegen. Denkelijk heeft men ze stuk gereden, wat niet tot de onmoge lijkheden behoort dat meer zal gebeu ren. Op de Graan- en Zaadmarkt alhier is aangevoerd: Rogge f 4.50 a 5; Winter- ?;erst 4.25 a 4.50; Groene erwten op kook) 8.50 4 9; Koolzaad 9.25 f 9.50; Karwijzaad 10 10.40 (incL). Vervolg Nieuwstijdingen. Verschrikkelijk ongeluk op het IJ. Zooals gewoonlijk op Zondag, ten minste wanneer het mooi weer is. ple gen de Amsterdammers de stad Zaan dam, om hare vele aantrekkelijkhe den te bezoeken. De „Alkmaar Packet V', gisteren op de lijn AmsterdamZaandam dienst doende, verliet gisterenavond om 8 uur met vele passagiers den afvaartstei- ger aan de De Ruyterkade. Ter hoogte der graansilo's gekomen, hoorden de zich op het voorschip be vindende passagiers een angstig ge gil, voorafgegaan door een gekraak van versplinterende stukken hout. Wat was er gebeurd'? De familie W. Donker, man, vrouw en 16-jarige zoon, wonende Kinker straat 39, en een 12-jarige knaap uit Hoorn, hadden in een schuitje op het IJ geroeid. Ter hoogte van het Koningsdok wil de de heer Donker naar de graansilo's oversteken, doch bemerkte niet, dat de uit Amsterdam komende stoomboot .Alkmaar-Packet V" zijn weg moest kruisen. Op de boot werdi met de stoomfluit gewaarschuwd; of de heer Donker dit fluiten begrepen of gehoord heeft, is moeilijk uit te maken. Plotseling werd cprril en gekraak ge hoord en weerklonk angstig geroep: een aanvaring, er verdrinken men schen, help!! help!! Onmiddellijk liet de kapitein de ma- schines achteruit slaan om naar de plaats des onheils terug te keeren. De stoker van de .Alkmaar Packet V" liet zicli direct een lijn om het lijf binden en sprong ter redding over boord. Zijn moed heeft helaas niet mogen baten. Drie personen uit het overvaren bootje, n.l. W. Donker, echtgenoote en lAjarige zoon, verdwenen spoedig door de zuiging der boot in de diepte. Het 12-jarig knaapje bleef, als door een wonder, nog eenigen tijd boven water en slaagde erin een hem door de opvarenden toegestoken vaarboom te grijpen en aldus zijn leven te redden. Na nog vruchteloos gepoogd te heb ben. de lijken der drie slachtoffers op te sporen, zette de kapitein de reis naar Zaandam voort. Het geredde knaapje is het zoontje van den adjunct-onderofficier Monsees-| in garnizoen in Hoorn. Bij aankomst in Amsterdam werd hij, omdat hij pijn in de borst gevoelde per rijtuig naar het gasthuis vervoerd. Hedenmorgen waren de lijken nog niet gevonden. Wielerwedstrijd Parijs— Brest—Parijs Vrijdagmorgen om vijf uur heeft bij het „Chölet du Cycle" in het Bois de Boulogne, in twee afdeelingen (ren ners en toeristen) plaats gevonden de start voor den grootsten kamp van dit seizoen op den weg over 1200 kil. om 10.000, 4000, 2000, 1000. 500 fr. enz. voor de renners en 2000, 1000, 500, 300, 200 fr. enz. voor de toeristen. Onder de deelnemers komen voor Rivaerre, Huret, Miller, Gougoltz, Frédéric, Les- na, de twee Garins, Kerff, Nicodem enz. terwijl er een 166 toeristen hadden in geschreven. *t Gaat over Dreux, Mor- tague, Pré-en-Paii, Laval, Ren nes, NoyaJ, St. Brieux, Guingemp, Morlaix naar Brest en terug over denzelfden weg (in 't geheel precies 1196 kil.) In 1891 won Charles Terront in 71 uur 22 min. (33 uur 55 m. heen en 37 uur 27 min. terug) dus met een gemid delde snelheid van 16 kil. 814 m. per uur. Er waren toen 206 deelnemers en 't ging (uitsluitend voor Franschen ter wering der Engelschen) om 5000, 2000, 1000 en 500 fr. De renners mogen alleen geholpen worden door éénpersoons-tweewielers, zij mogen van machine verwisselen en moeten binnen zes dagen uit en thuis zijn; de toeristen mogen volstrekt niet geholpen worden door gangmaking, zij mogen van machine verwisselen en mogen geen automobielen meenemen voor hulp onderweg. Donderdag hebben deelnemers, ten getale van tweehonderd, gedefileerd op de Parcbaan te Parijs vóór een geestdriftig publiek. Lesna is als eerste te Brest aangeko men om 3 uur 's nachts. Hij had ont zettend snel gereden, en in nog geen 22 uur de 600 K.M. afgelegd, dit is dan in 11 uur korter dan Terront, de win ner van den wedstrijd van 1901. Toch was hij in uitstekenden staat. Tweeden waren Acouturier en Ga- rinlL. Kogelvrij pantser. Een Oostenrijker de heer Szepanik, heeft een nieuw soort-kogelvrij pant ser uitgedacht, dat slechts vier pond weegt en waarop een revolverkoge! af geschoten op vijf passen afstand geen vat heeft. Hij heeft een model van zijn vinding aan keizer Wilhelm gezonden. Familieberichten. Getrouwd: 17 Juli. J. E. vaai der Meo.ilen Jr. en E. E. Scbotborgh, Curasao. 15 Aug. M. Honiig Jz wedr. van M. Out en I. He6S, Utrecht. <6. A. H. Gouwe en A. Mesman, Den. Haag. Bevallen: 13 Aug. M. Smits Bernhardt, d1., Flims. 14. A. M. BaertVrijthof f, levenloos z., (on tijdig.), Wiilré. 17. I. W. C. de GeusVan Wilpa. d. Overleden 13 Aug. G. A. Mein- dersma. Interlaken. 15. P. Kuiper, 39 j.. Den Burg (Texel). J. v. Gor- kum, jm., 23 j., Sneek. 10. T. Schreuder—Talma. 61 j.. Eefde. 17. J. C. Mourik. S0 j., Haarlem. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Lowoe. van Rotter dam naar Java, passeerde 6 Aug. Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Koning Willem II vertrok 17 Aug. van Amsterdam naar Bataria. Het Dubbelschroefstoomschip Rot terdam, van de HollandAmerika Lijn, van Rotterdam naar Newyo. passeerde 16 Aug., des nam. 9 uur. 1. zard. Land- en Tuinbouw. Nieuwe Rozen. De firma J. C. Schmidt, te Erfurt, gaf de namen Rubin en Leuchtstern aan twee nieuwe rozen, die voor de eerste maal twee jaren geleden als nieuwigheden op de tentoonstelling van den „Rosenverein" waren inge zonden. Beiden zijn afstammelingen van de Crimson Rambler, met welke de Rubin wat vorm en kleur der bloe men betreft, de meeste overeenkomst heeft. De Leuchtstern heeft enkele stervormige bloemen, van buiten rose en van binnen wit, waar de gele helm knoppen sprekend uit te voorschijn komen. De bloemen der Rubin zijn wat grooter en veel sierlijker dan die van de stamsoort, de kleur is donker kar mijn. Deze is veel stekeliger dan de Leuchtstern. Beider bloemen zijn zeer duurzaam, en leveren, door hare ge schiktheid hiertoe in vorm en kleur een uitmuntend materiaal voor de binde rij. Wat mildheid van bloei betreft, laten zij niets te wenschen over, daar de planten over en over met bloemen als bedekt zijn. (Sempervirens). Telegrammen. VICTORIA (Britsch Columbia), 19 Aug. (R. O.) Het op Alaska varend stoomschip „Otlander" van de Cana dian Pacific Stoombootmaatschappij is in botsing gekomen met een ijsberg nabij Juineau in Alaska in den vroe gen morgen van Vrijdag. Het schip zonk, waarbij 65 man verdronken; 107 man werden gered en zijn gisterenavond te Victoria binnen gebracht KERKNIEUWS. Kathedrale Kerk St. Bavo. Zaterdag, feest van den II. Bartho- lomaeus, apostel, dag van devotie, te 8 uur gezongen II. Mis. Parochiekerk van den II. Joseph. Dinsdag, Woensdag en Donderdag te 7 uur het Lof ter eere van O. L. V. Zaterdag, feestdag van den II. Bar- tholomaeus. Apostel, dag van devotie, om 8 uur de gezongen II. Mis, te half 9 de H. Mis voor de bekeering der zon daars in de kapel van het Miraculeuze Maria-beeld; van 5 tot 10 uur gelegen heid om te biechten en te 6 uur het Lof ter eere van O. L. V. In deze week de H. H. Missen en Catechismus op de gewone uren. Parochiekerk van den H. Antoniua van Padua. Dinsdag de gelezen H. II. Missen te 7 uur, half 8, 8 uur en half 9. Te 9 uur zal de eerste plechtige H. Mis worden opgedragen door den weleerw. heer Adrianus J. M. v. Meeuwen. 's Avonds te 7 uur Lof, Predikatie en vergadering der Broederschap van den H. Antonius. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis en 's avonds te 7 uur het Lof. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Dinsdag, Woensdag en Donderdag avond te 7 uur het Lof ter eere van de Allerh. Maagd Maria. De H. H. Missen en Catechismus volgens gewoonte. (N. H. Ct.) Laatste Berichten. Aanbesteding. In het gpbouw „Weten en Werken" werd heden-middag te 3 uur door den heer J. A. G. van der Steur namens de .Vereenigde Ijzerhandel" aanbesteed: Het verbouwen van perceel No. 70 in de Groote Houtstraat te Haarlem en het bouwen van een pakhuis op een bij dat perceel behoorend terrein aan de Paardensteeg. Ingekomen waren 18 biljetten. Ingeschreven hadden de volgende firma's: J. N. v. d. Vlerk, f 29536; J. Giebels en J. v. Servellen, ƒ27672; P. Rings. Sant poort, 26730; J. P. A. Nelissen. 26593; H. Velthuysen. 26400; H. L. van Zijl. Zandvoort. 26348; J. A. Jon ker, 26260; A. F. Captein, f 26150; J. W. van Santen, 25998: L. Jongbloed, 25990; H. London, 25895; J. A. Kaub. Halfweg, 25.850; B. Hagen, 25320; G. L. Zandvoort, 25300; H. J. Geyl, firma Mariens, 25225: P de Lugt f 25190; A Rinkema, 24620; M. van Ommeren, 24214. Burgerlijke Stand. Bevallen»: 17 Aug. J. Kappers Willemsen, cf. 18. S. SieraadRoe- si nk, d. 19. S. WempeBouma, z. 18. J. van dm Broekvan die Groo tepoort. z. Overleden17 Aug. M. Meijer, 17 m. d.. Lango Hofstraat. 16. J. J. Klabou, 12 m. Boeresteeg. 18. T. Overtoom, 58 j.. Zoutmanstraat. 17. G. Niouwveem, 51 j.. Jan Nieuwem- hui zenstraat. 18. J. Kooijmans van Zanten. 38 j.. N. Kerks plein. 17. M. Hartveldt—Hasselmeijer. 62 j.. Brouwersstraat. J. Blom. 11 d. z.. Tulpenstraat. 18. A. M. W. Poortman, 23 j., Zijlsraat. 367e Staatsloterij. Maandag, 19 Augustus. 3e Klasse, le Lijst Ns. 19036 en G50G ieder 1000. Ns. 10636 en 12355 leder I 400. No. 20625 200. Ns. 2106, 3995. 8622en 15417ieder 1100. Prijzen van f 45. 3 30395964 8928120821478418037 1063046602] 8937121031474118057 153:406" 0082 8982121231499018233 19631106157 899812137150011S256 21331396248 »tf4121381508218264 2343148 6299 9148121611522118267 25581996334 929412209153X818374 275 3 426:55 9-29912217 1.634918422 371 32476401 938612 '441542S18434 387 4.616413 9437122621549318469 3933:121 6415 946212358 549418519 41233436117 9507121571551318538 45233636<99 679212464 1557218547 49834136524 980512-5621665918576 51414166527 9828i25901569818657 56235086640 9912126951.5744 1 697 62035506668 9941 li6:-91574618741 69235756694 99 1127051679118749 750 8-12 6734 99791273815S221884-5 817 36216744 99861278815S9318S53 827368067991000212847 1590118861 865369668391- 057 12-54 .5903 18953 93336996854100731-8 7l6231'8961 93537' 68641 111212831 -634719001 912 3860092-10212129 11642819070 999 3857 699610222130 O 660 19077 10 7 3874 7005 022413114 i 655019198 1027 3887 703310326131151657919119 10703916705010335131621658719287 11793946 7 91 1- 411 1326016590193 3 1-2333967 7168 041613204 16621193' >5 1242401-57 .901046513 l 3 1662919438 1.-84 4093719110473 132681668019443 12954 6-2726510475132911671419461 141343147297:0 21182941677919488 14864399 736110546133081679219508 157' 44527409106431343J1682619511 15914-153741710061 134491703719526 17194493747410726131661708119586 17-20 4537 74861' '7481348817088196 9 1830451.9749:11079013626 1710319660 1881 656 755510858135281711119683 19404683767110909136691712119694 21104 4762 77041093813587 lW4197O8 20434760 7740110201361817-22119711 20664784174411013137321723119807 216947917776 1047137731724319918 21914 840 79271105613S011720719922 •222748957929110861381)4 727520 03 22814898 794111162 i 381017310 zO 155 228449318 3211235139641731520080 2z9460i28l71U241 140621741020110 2326 6195 81781141214U7217460 0180 2334 523 818011426141Ol174-0 20231 2356 6219 831311444 14'21017539 20246 23575221832711593142301754 20;.52 2400 6226 8468115971423617683 20274 2423530:186851 602143411770020321 2483 5327 8614116251435217744 20407 26 954338628116 4144361781020550 2547 6467 8667 116491447317825 24)648 2562 5477 86081167014474 17826 20656 2619 5515 8673116851448217827 20690 26395647 8084116971450817831.0740 2680 6685 8686117-281451217841 207 0 2687 5708 87 2911763145211786120875 27066731 87971181411 401794020922 280759178846 11914145811791220954 2958 6936 886611952146481795., 20955 301859628868120731469717989 Offïcieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van Haarlem doen te weten, dat bij hunne beschikking van 15 Augus tus jl. aan P. Blad vergunning is ver leend tot oprichting van eene bakkerij in het in aanbouw zijude perceel aan de Vooruitgangstraat, hoek Romolen- straak Haarlem, 17 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. De Secretaris, J. W. VAN BILDERBEEK, L.-S. MARÜTNIbüWa. Haarlem, 19 Aug. 1901. Op de heden gehouden graan- en zaadmarkt alhier waren aangevoerd 135 HL. Witte tarwe f 6.75—f 6.50; 3000 HL. Karweizaad per 50 KG. 11. Beurs. Overzicht Effectenhandel. Er is in deze week wederom niet veel bijzonders te vermelden, doch, hoewol stil, was de beurs voor de meeste soor ten niet ongunstig gestemd. Vrijdag was de stemming bepaald vast en voor Amerikaansche spoorwegwaarden zelfs' willig, zoodat de diverse aandeden nagenoeg zonder uitzondering vrij be langrijk hooger noteeren dan acht da gen geleden. Beleggingswaarden en staatsfondsen hielden zich goed op prijs. Ook Peru- vianwaarden waren aanmerkelijk be ter terwijl obligatiën Ned. Zuid Afr. Spoor belangrijk hooger waren. Deze noteeren thans 93 3/4 en 95 tenge volge van gunstieer beschouwingen omtrent het lot dezer papieren. Men schijnt als vrij zeker aan te ne men dat de obligatiehouders ten volle zullen worden voldaan. Omtrent de aandeelen dezer Maatschappij is men niet zoo gerust. Te Berlijn waren deze gevoelig lager. Tc Amsterdam werden zij deze week niet verhandeld. Van koloniale waarden waren aand. Ned. Handel Mij. williger, terwijl ook pref. aand. Kol. Bank een groot deel van het jongste verlies terugwonnen. Van de Maxwellwaarden waren de Incomebords op voortdurend verkoopen zeer flauw. Prolongatie 2 3/43

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3