NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Een Man van Adel. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Adrerfcentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen - i Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére O. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESs Succ., Botrijs 31^* Faubourg MontmtüJre. 19e Jaargang No. 55 ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. L65 Afzonderlijke nummers0.02)£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37££ de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentièn van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bnreaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingol 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Haarlem's Dagblad Tan 21 Aug. bevat o.a. Joe in zijn eigen leugens ver strikt, Nieuwe gruweldaden van Engeland in 't zicht, De groote, oude man van Casa 0a>a spreekt. Leerplicht, De aanvaring op het IJ, Wielerwedstrijd Parijs-Brest- Parijs. Politiek Overzicht. Le-ugenoars krijgen altijd' hnni trekken, thuis, om-dat zij in hun eigen strikken verward -raken. Zoo is het ook zelfs met Jo© d!e Groote. Eerst liet hij met die grootste kalmte aan het publiek vertellen hoe de com/manrihnkgeneraial van Transvaal met; 4000 man bij Non- dWemi staat, diiis op Engelsch ge bied, waar Walter Kuitzinger hem moet verdrijven. Het mibtiek wordt zonder meer uitgenoodigd! te ver trouwen, dlat die strijdmacht van dezen Kitchener voldoende is om dein kleinen bandietentroen onder Botha te veriagen en verder heeft heb té wachten, totdat of een gewel dige overwinning op en geheele verniieliin" van die Bo&renmacht wordlt gemeld! of dl© opamarsch dier republikeinen in Nabal als een- voorbijgaande gebeurtenis zondier belang wordt voorgesteld-. Natuur lijk is die kans op dliejn opmarsch. verre van uitgestoten. Vierduizend) Boeren- vormen een strijdmacht, welke de Enigelsohen met een paar regimenten) niet baas kunnen eni willen zij dus dit deel van hun grondgebied b-eber tegen plundering beschermen dan -de Kaapkolonie, dam zal de opperbevelhebber heel. wat troepen moeten- concentreeren uilt Transvaal en' den- Vrijstaat om zijn broeder in staat te stellen de Boeren te beletten zich in- Natal van het noodige te- .gaan; voorzien op de wiize als zij het in de zusterkolonie doen,. In het Engetsohe parlement was er intusschen niemand die Ch-amberlaiin. wilde of kon interpel- leeren over liet gevaar, dat Nabal reeds lang dreigde en zijn verze kering. dat -er van een geregelde otriidimacht met behoorlijke leiding geen sprake meer is bij de Boeren. Met evenveel ernst heeft de re geering onlangs verklaard, dat het aantal rebellen in de Kaapkolonie op een 6000-tal was te schatten. De telegraaf brengt ons nu bericht, i dlat Kritzanger met een honderdtal volgelingen over de Oranjerivier is s-ejaagd, dot Scheepers alleen nog met een commando in 't zuiden staat, maar dat overigens de Kaap kolonie gezuiverd) is. Hoe groot Scheepers commando is blijkt nier- gene. maar het zal wel geen 6000 man tellen. Waar zijn die, laat ons zeggen 5500, dan gebleven in de schoongeveegde kolonie? In Enge land stelt men zulke kinderachtige vragen niet. Dan speelt men im- mers d;e Boeren maar in de kaart 1 Feuilleton. Naar het Engelsch. 26) Dat's waarstemde de ander toe, als in diep gepeins verzonken. Daar dacht ik niet aan, maar 't waren slechts wed-ni-g manschap pen en de -roheele onderneming was oen waagstuk. En rilan kapitein Gromchevts- y. Hij voerde zijn leger regelrecht door de Pamir. Voor den ':'d van een seconde verloor Marker zijn lachende onge dwongenheidHij boog zich naar voren en zag Lewie vlak in het ge laat. Daarop begon hij luidkeels te lachen, om z:,"n ontsteltenis te ver bergen. maar het klonk onnatuur lijk en zijn beide toehoorders voel- dien du id eb i k het geveinsde van zijn vroolijkheid. Och. ja die goeie Gromchevts- ky! Maar zoo heel geloofwaardig was het niet. Zijn med'edeeli ngen zijn een eigenaardig mengelmoes van waarheid en verdichting. Hii De groote oude man op Casa Ca ra heeft weer gesproken Het Freeman's Journal" maakt een onderhoud openhaar, dat Wil liam Redmond, het- Parlementslid, onlangs met president Kruger heeft gehad. De president zeide, dat hij de Ieren als broeders in de verdruk king beschouwde en hoopte, dlat zij zouden voortgaan de zaak. der gerechtigheid te steunen. Kruger ontkende, dat er een samenzwering bestond om de EngeJschem uit Zu.i ei- Af ni;k a te verdrijven,. Verder verze kerde hij,, dat alle beperkingen aan gaand'© het bekl'eeden van openba re ambten, door Roomschkatholie- ken door den Volksraad opgeheven waren. De president had weinig vertrouwen in de beloften der E,n- gelschen. Met betrekking tot d'e toekomst zeide hij. te vertrouwen, dat God ter rechter u/re zoude zeg gen Tot hiertoe en niet verder Aangaande Kitchener's proclama tie zeide Kruger„Mijn volk zal geen vrees worden aanigej,aagd dloor redevoeringen en proclamaties. De ze dingen kunnen hen alleen aan moedigen, om dloor te vechten. De Engelschen hebben Kaffers tegen ons gewapend1 van den beginne af, zooals in de eerste dagen van den oorlog te Derde-poort. Wij hebben nimmer gewapende Kaffers ge bruikt." De vrouwen- en kinderen-marte ling in de kampen is blijkbaar nog niet erg genoeg. Ni-euwe schanda- den zullen gepl'eegd word en- De „Standard" verneemt uit Pre toria dat die Boerenvrouwen die laatstelijk in het concentratiekamp gebracht rib* en' wier mannen nog te velde staan, eon1 heftige anti- Engeès-chie gezindheid toornen. Zij verzekeren allen, vast overtuigd te ziin dlat de zaak der Boeren ten slotte zal zegevieren. Zij tergen en beleedligew voortdurend die vrouwen wier mannen- zich onderworpen hebben dientengevolge rijn een- aantal van laatstbedoelde Boeren uit het kamp gevlucht om rich weer bij de commando's aan te slui-ten. Het legerbestuur overweegt nu een plan om de vrouwen in. de kampen te scheiden in twee af dee lingen. al naar de mannen zich on derworpen hebben of niet. Buitenlandsch Nieuws. Iedereen lachte! De „Petit Bleu" bevat een bericht uit St. Petersburg, dat het betitelt als een „Intéressant incident anglo-1 boer la cour de Russie". Volgens dit verhaal behoorde tot de genoo- digden bij gelegenheid- van het hu welijk van de grootvorstin Olga- Alexandrowna, jongste zuster van dera Czaar. met den prins van Ol denburg. op 10 Augustus jl. te Gat- schiina, ook jhr. Van der Hoeven, secretaris van de Transvaateche le- haatte de Engelschen en trok de dalen in het noorden rond en deed de onmogelijkste beloften in naam van den Czaar. Een machtig Rus sisch leger was volgens zijn zeg gen in- aantocht en zou het tand aan zijn oorspronkelijke eigenaars te ruggeven. En toen hij al dien on zin had uitgekraamd' en werkelijk wat gisting onder de bergstammen gebracht had, verdween hij geen sterveling weet. waar hij gebleven is. Hij is hoogstwaarschijnlijk ge komen over de Korabant-passen, misschien wel langs den gewonen karavaanweg van Yarkland, maar om aan zijn zoogenaamde zending gewicht bij te zetten, achtte hij het wenschelijk, een nieuwen w-eg uit te denken door dien rotsmuur heen. ik voor mij geloof er geen steek van. Na nog een tijdlang met zijn gas ten over allerlei onderwerpen ge praat te hebben, stond Marker van zijn stoel op. De ijzeren- noodzakelijkheid dwingt mij;, ons gezellig samenzijn op te heffen, zeide hij. Morgen heb ik een drukken dag en ik moet nog verscheidene dingen beredde ren). Wij zijn recht genoeglijk bij e-lkaar geweest en J'k hoon van; toar- galie. Nu zoudle altiid' volgens den Petersburger corespondent der „Petit Bleu jhr. Van der Hoeven niet als gezantsc-haps-secre- taris uitgenoodiigd' ziin, maar slechts persoonlijk, omdat hij nog niet aan den Czaar was'voorgesteld:. Dit was echter voor den Engel schen gezant Sir C. S. Sccxtt al re- den genoeg om don Russischen mi nister van buitenïandsche zaken, graaf LamsdOrff, kennis te geven, dat de Bri-tsche gezant niet zou ver schijnen op een. feest, waar een ver tegenwoordiger van- Transvaal aan wezig was. Graaf Lamsdorff deelde den Czaar het geval miede, maar deze vond die Engelsche bedreiging zoo belang,riik, dlat hij nu de per soonlijke invitatie aan jh-r. Van der Hoeven veranderde in ©ene aan den secretaris van- die legatie der Zuid- Afrikaansche Republiek. Sir Scott was nu wel verplicht zij.n dreige ment uit te voeren en- deed het dan ook. Als reden voor ziin niet-ver schijnen gaf hij officieel op „de rouw ove-r don dood' van koningin Victoria" (sic!). Iedereen lachte na tuurlijk om, die-ze verontschuldi ging!. terw'i'l de leden, van het corps diplomatique hun ergernis over het gedrag van den Engelschen gezant niet onder stoelen of ban ken stakenvooral de Duitschers, die e.r op wezen hoe zij zelf i-n den pas plaats siehad h-ebbenden dood van- keizerin Frederik nog geen. re den hadiden kunnen vinden om weg te blijven van' de huwelijksplech tigheid. En om dé zaak voor hun Britschen collegia zoo aangenaam moge-li ik te maken,, vertelden zij er b-dat men ook in Duitschland' de vertegenwoordigers der Boerenre publieken bi1' officieele plechtighe den zo-u b-liiven uitnood! gen, om dat de annexatie der beide staten diaar niet erkend1 werd. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Twee commando's schenen ©eni ge dagen ereleden hopeloos in de klem tusscben de blokhuizen en 5 Engelsche colonnes,, maar slaagden er in, in de duisternis tusschen 2 der Engelsche colonnes door te sluipen en terug te trekken naar den Rhenoaterberg. waar zij thans krachtig worden nagezet. Er is nu nog slechts één ander klein com mando ten zuiden van Middelburg, behalve Scheepers, die thans zuide lijk is dan ooit een commando is geweest. De quaesti-e Venezuela-Colum bia is nog aLtijd niet in het reine. De regeering van Venezuela heeft een besluit uitgevaardigd, door president Castro en zijn geheele kabinet onderteekend1, waarbij in de geheele republiek de staat van beleg wordt afgekondigd. Volgens een telegram uit New- York aan de Mom-in? Leader" i- te. dat wij het spoedig ziuren her vatten. Laten, wij daar nog eens op drinken. Een aardige kerel I luidde Ge orge's oordeel, zoodra hun gastheer uit het «mzicht verdwenen was. Hij is zijn gezelschap wel waard. Ik mag lijden, dat wij hem nog dikwijls zullen ontmoeten. Lewie antwoordde niet. maar staaide droevig naar de lichten der stad. Behalve de Engelsche wijk is er nog een andere te Bardur, met nau we straten en stegen, een stadsge deelte, waar de Kasjmi-rsche poli tie m-aar zelden een voet zet, waar smokkelaars hun waren verbergen en Joodsche geldschieters hun on- geoorloofd'en woekerhandel drijven. Naai* deze wijk richtte Mairker zij/n schreden toen hij van rijn gas ten afscheid' had' genomen. Vóór een der lage woningen bleef hij stilstaan. Hij stak een lucifer aan, om zich bij het schijnsel daarvan te orient-eeren en zich te vergewissen, of hij het dOel van rijn. tocht reeds had bereikt. Dit laatste bleek het geval to zijn, want hij kloüte aan' de Amorikaanische regeering voor nemens, desnoods troepen aan wal te zenden naar Panama, waarheen de Iowa en, de Ranger gezonden zijn. Dat beieekent. zegt de corres pondent. dat de regeeri-ng der Unie besloten is geen inmenging uit Europa in deColumbiaansche kwes tie te du lel en, en de Monroe-leer streng te handhaven. Voorts moet de regeerLnz te Washington een Amerikaamsch hof van arbitrage willen oprichten voor de Ameri- kaansche staten onderling en voor geschillen tusschen .een Amerikaan- schen <en een Buropeeschen staat. De „Moming Post" verneemt uit New-York dat 25 Columbische re gimenten Venezuela zijn binnen gerukt; waarschijnlijk zullen de V. S. tusscbe-nbeiden komen. Reeds heeft de Regeer in-? te Washington d-rie oorlogschepen gezonden naar Panama. Door de .Daily Express" is een 'telegram ontvangen uit Madrid, meldende dlat in de provincie Va lencia verschillende gevallen van mediaatschheid voorkwamen. Een nota van Haivas meldt De president der republiek heeft den- Czaar uitgenood'igd), het slot der manoeuvres bij Reims bij te wonen en de Keizer heeft de uit- noodiging aangenomen-. Alvorens te Duinkerken aan wal te gaan, zal d-e Keizer met den president d'e-r republiek d'e revue bijwonen va-n het Noorder-eskader. dat in op dracht heeft, hem in de Framsche wateren te begroeten. De hertog en. d'e hertogin van C-ornwall zijn MSaandiagmaddag te Kaapstad aangekomen, en door de bevolking met geestdrift ontvangen. De stad is in feestdos. Een aanslag, gelijkende op dien van mevrouw Olzefska tegen minister Del- cassé, een week of wat geleden, heeft Zaterdag den minister van justitie Monis bedreigd. Een dame, die later bleek Pannelier te heeten, wilde het bureau van den minister binnengaan; zij gedroeg zich echter zoo vreemd, dat de deurwachters haar aanhielden, en toen bleek, dat zij een geladen revol ver bij zich had. Zij wilde den minister doodschieten, zeide zij, zonder echte>* eenige reden op te geven. Men zegt dat 't mensch niet toerekenbaar is. Het op Alaska varend stoomschip ..Islander" van de Canadian Pacific „Navigation Company" is in botsing gekomen met een ijsberg, nabij Jui- neau op de kust van Alaska in den vroegen morgen van Vrijdag. Het schip zonk, waarbij 65 man ver dronken, waaronder d'e gezagvoerder; 107 man werden gered en zijn Maan dagavond te Victoria binnengebracht. de deur. Toen deze geopend werd, bukte hij zich, om een nauwe gang binnen té treden. Deze voerde naar een miniatuur-binnenplaats. Boven een d'eur aan rijn rechterhand 'bramd-de een lantaarn. Daar moest hij zijn. Hij kwam in èen keurig inge richte kamer met lange rustbanken en Perzische tafels. Op den vloer lag een fijne mat. Op een divan zat Fazir Khan, het opperhoofd der Ba- da-Mawidi te rook en. Bij Marker's komst, knikte hij even met 't hoofd, terwijl hij een uifcnoodigend' hand gebaar maakte in de richting van de rustbank tegenover hem. Het is een donkere avond, sprak Fazir. Ik hoordie u buiten al stom-melen. Ik heb vóór zonsop gang nog heel wat mijlen af te leg gen. Je moogt je wel haasten', beste vriend-. Ik heb ook nog het een en and'er voor ie te doen. Ik heb daar straks gedineerd mót een paar vreemdelingen, dJie van het zuiden gekomen zijn. Fazir s oogen schitterden met een onheilspellenden glans. Vermoe den zij iets? Dat niet bepaald), maar ik ver trouw dit zaakje tooh niet. Het zijn LEERPLICHT. Naai* aanleiding van een der hepa^ Iingen in de Wet op het L. O. en de Leerplichtwet is geschil gerezen tus schen den., schoolopziener in liet dis trict Zutphen en het bestuur der ge meente Winterswijk. Wat i9 het geval? Art. 34 der leerplichtwet (art. 17 Wet op hgt L. 0.) bepaalt „Aan hen, die het gewoon lager on derwijs genoten hebben, wordt gele genheid gegeven tot het genot van her- halingsonderwijs. „Het herhalingsonderwijs kan zich ook uitstrekken tot vakken, die niet begrepen zijn geweest in het genoten lager onderwijs. „De gemeenteraad regelt, na over leg met den districts-schoolopziener en na ingewonnen bericht van het hoofd of de hoofden der lagere scho len. den omvang van het herhalings onderwijs en de wijze, waarop het zal worden gegeven naar plaatselijke be hoeften, met inachtneming der vol gende voorschriften." Volgen dan de voorschriften. Zich grondend nu op de zinsnede in de laatste alinea ,,e ndewijzewaar. op het zal worden gegeve n", we-nscht de genoemde districts-school opziener dat het gemeentebestuur met hem in overleg zal treden omtrent de volgende punten a. Voor elke school moet de lijd wor den opgegeven waarin het herhalings onderwijs zal worden verstrekt. b. De vakken (met name genoemd, en wat die leerstof aangaat, omschre ven), waarin onderwijs zal worden ge geven. c. Wie met het onderwijs zullen wor den belast, na benoeming als zoodanig door den Gemeenteraad, en de bezol diging die aan hen voor elk uur les zoude worden toegekend. d. De voorschriften van huishcuidelij- ken aard, het herhalingsonderwijs be treffende. Bij de behandeling van de onder- werpelijke regeling is punt c, uit den aard der zaak, buiten bespreking ge bleven. Sedért jaren toch werden in deze gemeente de onderwijzers, met het geven van herhalingsonderwijs belast, door den Raad in overleg met den districts-schoolopziener benoemd en hunne jaarwedden, onder goedkeu ring van Ged. Staten, geregeld. Het gemeentebestuur van Winters wijk is van een gansch ander gevoelen dan de districts-schoolopziener en meent, dat dat in het wetsartikel voor komende uitdrukking ..de wijze waar op het zal worden gegeven." niet doelt op de paedagogïsche methode, zoodat de Raad niet anders heeft te regelen dan de vakken waarin en de uren ge durende welke het herhalingsonder wijs zal worden gegeven, de aanstel ling der onderwijzers die met dat on derwijs zullen worden belast en de re geling der schoolgelden, die zullen worden geheven. Met belangstelling ziet men in on derwijskringen de uitspraak van Ged Staten van Gelderland tegemoet, waar vele autoriteiten beweren, dat de rc- Engelschen. Een van dé twee is vroeger ook al bier geweest en ver doorgedrongen in het gebergte. Hij heeft eeni mooi boek over Kasjmir geschreven, dat dón menschen. veel te denken geeft. Ze beweren), dat ze hier rijn gekbmen, om te jagen, en 't is mogelijk, dat dit de waar heid is. maan* ik twijfel er toch wel een beetje aan. Die eene ziet er niet uit als een volbloed sportman. Hij denkt te veel en zij.n oogen hebben een doordringende uitdrukking. Het zou kunnen wezen, dat ze in dienst van het Gouvernement zijn en de opdracht hebben gekregen, om eens te ondeirzoeken, hoe de za ken hier staan. Dan rijn wij verloren, sprak Fazir Khan somber. Gekheidsprak Marker. Niets is verloren. Maar op dleze twee mannen heb ik het niet recht begrepen. Ze snoeven en zwetsen niet, zooals de meeste anderen. Ze zijn zoo kalm en beslist in hun sproken, en juist dat baart mij zorg. Ze moeten hier blijven tot el- ken prijs, zeide Fazir Khan. Wil ik er een van mijn mannen op afsturen, om hun paarden kreupel te maken? geiing van het herhalingsonderwijs geen waarborg zoude opleveren, dat aan bet gt-bod van no. 3 van het weis artikel (17) zal worden voldaan, in dien aan den met dit onderwijs belas ten onderwijzer werd overgelaten te bepalen hoeveel uren aan elk der voorgeschreven vakken zullen gewijd worden. Het schijnt dus driugend noodig, dat omtrent de bedoeling van dit wets artikel meer licht worden verspreid. Stadsnieuws. Haarlem, 20 Aug. 1901. Lampiontocht. Morgen, Woensdagavond te half 9 uur vergadert de commissie tot rege ling der lampionoptocht in het Bron gebouw. Om de vergadering goed te doen slagen en tot een uitstekend re sultaat te komen, doet 7' een drin gend beroep op alle wielrijders en wielrijdsters om deze vergadering bij te wonen. Daar zal in den breede de ilcht optocht worden besproken. Be langstellenden gaat er dus allen heent Voor de leden der afdeeling Haarlem vau den Ned. R. K. Volksbond met hunne dames was Maandagavond in het gebouw „St. Bavo" een hoogst ge- noegelijkc bijeenkomst belegd, waarop verschillende leden der Rederijkers kamer voordrachten ten beste gaven, die ongemeen in den smaak vielen. De bij het 4e reg. inf. benoemde 2e luit. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst is ingedeeld bij het 3e bataljon van het korps alhier. Tot rechter in de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem is benoemd de heer Jhr. Mr. .R. de Marocs van Swin- deren, thans rechter te Alkmaar. Met ingan" van gisteren is der heer W. Robert Jr. alhier, benoemd tot 2e directeur der Liedertafel „Amstcis Werkman" te Amsterdam. De levering van dienstkleeding be- nood'igd» door de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht is gedurende het 3jarig tijd vak 1902/4 aan de firma Benj. David son en Co., Anegang 16, alhier, opge dragen. Mej. A. Bijlsma alhier, is benoemd tot onderwijzeres te Houtrakpolder (gemeente Haarlemmerliede en Spaar- newoude). Heemstede. Door het bestuur der afdeeling Heem stedeBennebroek van Volksweer baarheid zijn bij eenige ingezetenen circulaires rond gezonden, waarbij geldelijken steun wordt verzocht voor de oprichting van een schietbaan. Het kohier der belasting op bijdrijfs- en andere inkomsten is executoir ver klaard en aan den Rijksontvanger ter invordering verzonden. Marker lachte. Dat is een on bekookt plan. Fazir Khan. Zulke dingen, doen wij tegenwoordig niet meer. Wij kunnen hen niet hier houden, maar wij kunnen hen- wel op een dwaalspoor leiden. Begrijp je mij Ik begrijp er geen steek van. Ik ben maar een eenvoudig man. Luister dan goed naar mijn woorden. Wij zullen ons plan twee dagen vroeeer volvoeren-, dan oor spronkelijk de afspraak was. Die twee Engelschen weten niets en morgen doen zij niemendal, want zo gaan naar een feest, dat gegeven wordt door mevrouw Logan. Wij hebben echter niet veel tijd te ver liezen.. Als ze noordwaarts trekken, zien, of vermoeden ze allicht meer dan ons lief is. Laten wij nu eens aannemen, d'at ze inderdaad door hun Gouvernement uitgezonden zijn. Evenals alle Engelschen. ver eeren zij een god, d'ien zij hun eer noemen. Ze zullen, hun plicht doen-, als ze dien ontdekken', en. kunnen het ons op allerlei manieren lastig maken. Er is maar één middel, dat goed' helptwe zullen een plicht voor hen bedenken, heelemaal van dón rechten koers af. Fazir Khan luisleaxie met half ge-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1