is er nooaig om het onvermijdelijk einde van een zinneloozen weer stand af te wachten, een weerstand, dien sommigen als vaderlandslievend mogen beschouwen, maar die, naar mijnmeening, reeds lang aanspraak op zulk een betiteling heeft verloren en een niet te rechtvaardigen verlen ging van de oorlogsellende voor vrou wen en kinderen is geworden." Wat wordt de beul van Soedan roe rend aan het slot van zijn trouwens niet al te optimistisch rapport. Zooals men wel ziet rekent Kitchener nog lang niet op het einde van den s t r ij d. De Czaar in Frankrijk. De Franschen stellen, zooals men weet in alles belang, wat op weelde en pracht betrekking heeft.. Daarom is het dan ook niet te verwonderen, dat de heer Charles Chincholle in de Figaro" heel uitvoerig de apparte menten beschrijft, die de Czaar van Rusland en zijne gemalin op het kasteel van Compiègne zullen betrekken ter -elegenheid van hun be zoek aan Frankrijk. Het gedeelte dat voor de Czarin be stemd is, bestaat uit de vertrekken. waarin vroeger Keizerin Eugenie ver blijf hield. De eerste kamer, die men doorgaat is het salon der eere-dames van de Keizerin. De meubelen in dit vertrek zién er uit. alsof zij nog steeds wach ten op de komst van het hof. Onder een groote spiegel bevindt zich de canapé van de souvereine. Ter rech ter- en linkerzijde slaan de twaalf ta bourets voor de eere-dames. Deze ta bourets zijn van Lyonsche zijde met zilver gebrocheerd. Op den schoorsteenmantel staat eene prachtige pendule. De slaapkamer van de Keizerin is mede zeer fraai in gericht. Het ledekant is geplaatst tus- schen 4 zuilen. Op *t plafond is de dage raad voorgesteld, Bij den schoorsteen staat het tafel tje, waarop Marie Antoinette hare kanten uitspreidde. In dit vertrek heeft tijdens den Fransch-Dnitschen oorlog de Prins van Saksen verblijf gehouden. Het ameublement is in rood, maar de gordijnen ontbreken. Men zal ze nu vernieuwen. Naast de slaapkamer is het kleed vertrek. Hier is alles in blauwe kleur en tot in de kleinste bijzonderheden prachtig. Tusschen spiegels is een ca napé geplaatst die men naar wille keur verstellen kan. Uit de slaapkamer komende, staat men in het muzieksalon, waar prach tige behangsels d© bewondering van iedereen opwekken. Twee kasten en de schrijftafel zijn Japansch verlakt. Deze zaal is van de voor de Czarin ge reserveerde vertrekken de laatste. Onder de door den Czaar bewoonde appartementen, trekt allereerst het oude werkkabinet van den Franschen Keizer de aandacht. Dit vertrek moei liet kostbaarste zijn van 't- gelieele pa leis. De boekenkasten zijn van mahonie hout, maar er zijn eeen boeken in. Die zijn alle overgebracht naar de 'Rijks- bibliotheek. Eén enkel werk is 7 rg- vuldig onder glas bewaard. Het is ge- trofen door een Pruisischen kog*d. Terzijde van deze kamer is het slaap vertrek van de twee Napoleon s. Oc^ de Czaar zal hier uitrusten van de da- gelijksche vermoeienissen. Het lede kant heeft den vorm van een canapé. Op den schoorsteenmantel treft men een schoone bronzen, pendule aan. die zeer kostbaar moet zijn. De wijzers zijn onbeweeglijk, maar de uurcijfers draaien rond. De zaal waar de ministers raad hiel den is in stijl Lodewijk XV gemeubeld en zal dienen tot eetkamer van den Czaar. Hiernaast is nog een slaapkamer in denzelfden stijl, waarna men komt in het familievertrek. Al de beschreven kamers zijn in den rechtervleugel van het paleis. Péresident Loubet zal verblijf houden in den linkervleugel, waar de leden van het huis van Napoleon III gehuisvest waren. De vertrekken zijn minder grootsch ingericht, maar zeer comfortabel, zoo dat de president zich op het Elysée zal wanen. De Europeesche pers heeft natuurlijk eenige beschouwingen ge leverd over dit bezoek. De Duitsche bladen bepalen zich er toe er melding van te maken, zonder meer. Alleen de „Frankfurter Zeitung" heeft den moed van hare overtuiging. Het blad zegt. dat na de teleurstelling die de Czaar in 1900 aan Frankrijk be rokkend heeft (tijdens de wereldten toonstelling) hij deze beleefdheid wel aan dat land verschuldigd was. Maar het is een gedwongen beleefdheid, die noodzakelijk js door de gewone com pensatie-politiek van Rusland. Keizer Nicolaas, die besloten liad de Duiisc'ne vlootmanoeuvres bij te wonen, kon de uitnoodigjmr van President Loubet niet afslaan. Intusschcn hecht het blad geene politieke beteekenis aan deze reis. Wat de Engelsche bladen betreft, merkwaardig is het artikel van de „Daily News" waarin o. a. beweerd wordt, dat de Czaar in Frankrijk met dezelfde beleefdheid zal worden ont vangen als in 1896, zonder meer. Een eind verder echter heet het, dat Nico laas II zeer populair is in 't land der Galliërs en dat het te wenschen was, dat hij dezen invloed aanwendde om in 't belang van den vrede, aan te spo ren op te houden met die geweldige krijgstoerustingen, die Europa moeten ruïneer en. Het schijnt mu dat d'e Keizerin van Rusland haar gemaal reeds naar Duin-kerken zal vergezellen en het geheele bezoek aan Frankrijk zal medemakam. De Keizerin die zich geen dag van haar kinderen scheidt, zal ook de grootvorstanne- tjes zelfs het jongste mede me men. Voor deze gaat de keizerlijke min mede. een koe van den Britschen koninklijken veestapel. Voor het dier is aan boord' van het keizerlijk jacht de Standart" een stalcom1 partiment gebouwd'. De bezoekers zull-en vergezeld zijn van 's keizers oom grootvorst Ale-xis en van een talrijk gevolg dat door het keizerlijk jacht „Svetlana" wordt overgebracht. Binnenland. H. M. de Koningin en Z. K H. Prins Hendrik vertrokken heden te 9.2S uur voorm. (spoortijd) van het Loo naar Oldenburg. De Koningin-Moeder heeft zich de beschikking verzekerd over de vroegere loge van wijlen prins Frederik in den Koninklijken Schouwburg te 's Graven hage, zoowel voor de voorstellingen van de Fransche Opera als van die der Koninklijke Vereeniging „Het Neder- landsch Tooneel". Te 's Gravenhage is overleden de heer J. F. van Lakerveld, gepens. hoofd ingenieur bij den waterstaat in Ned.- Indië, waar hij gedurende 26 jaren werkzaam was. In 1864 trad de overle dene als adspirant-ingenieur 'in dienst. Dr. NiQUwenlmis is Woensdag in Makenden welstand te Deventer aangekomen. Den volgen den middag werd hij per rijtuig door een commissie van zijne woning afge haald om ten Stadhuize door den Ge meenteraad, aan wiens hoofd het da- gelijksch bestuur, eene hulde gebracht te worden. De Burgemeester heette in eenige hartelijke en waardeerendewoor dto den koenen ontdekkingsreiziger welkom in de stad zijner vroegere in woning en deelde hem het besluit van den Raad mede, dat hem een gouden herinneringsmedaille zal worden aan geboden. Daarna werd de eerewijn aangeboden en de heer Nieuwenhuis aan de aanwezigen voorgesteld. De Gouverneur-Generaal. Van een voornemen, aan den gou verneur-generaal van Nederlandsch-In- dië, de nlaeer Rooseboom, toegeschre ven, om tusschentijds af te treden, is hier te lande niets bekend, ook niet in officieele kringen. De veronderstel ling, dat de verwisseling van het mi nisterie daartoe aanleiding zal kun nen worden, kan zelfs op goede gron den worden tegengesproken, en strookt buitendien niet met de feiten. Foutief bericht. Bij het. departement van koloniën is geen bericht ontvangen van het over lijden van den luitenant-kolonel J. P. Meijer, plaatselijk commandant van Kotaradja, waaruit de gevolgtreekking wordt gemaakt, dat deze hoofdofficier niet gesneuveld, noch aan wonden be zweken is, maar een natuurlijken dood is gestorven. Spoorwegverbinding Delft- Utrecht Sinds geruimen lijd is naar aan het ,,U .D." wordt medegedeeld te Delft eene beweging op touw gezet om een directe verbinding te verkrijgen van Delft met Utrecht Tot heden moet men steeds de reis over Den Haag op Rotterdam maken, wat niet alleen voor het personen- maar ook voor het goederenvervoer zeer omslachtig is. Mr. Gleichman. Uit Baarn meldt men, dat de toe stand van rar. Gleichman gestadig vooruitgaat. De patiënt heeft zeer rus tige nachten en komt daags reeds een paar keeren gedurende eenigen tijd op. o. a. ook om het tweede ontbijt te gebruiken. Verrekenpakketten. Naar men verneemt, is door het hoofdbestuur der posterijen de bepa ling gemaakt, dat alle pakketten zoo wel die met aangegeven waarde als die, welke onder verrekening in bin- nenïandscli verkeer verzonden worden niet meer van zegels in lood of lak voorzien behoeven te zijn. Een b3langrijk0 quaestie is gerezen over d'e oude abdijkerk, thans in gebruik bij de Ned Herv. Ge meente, te Rijnsburg bij Leiden. Deze kerk is gedurende de laatste ja ren door vermeerdering der leden te klein geworden om 't aantal toehoor ders te kunnen bevatten. Kerkhoofden dezer gemeente besloten dan ook om de kerk te vergrooten, doch door ge brek aan de noodige gelden moest dit plan. tijdelijk worden uitgesteld. De synode der Ned. Herv. kerk schonk echter onlangs f 5000 voor dit doel, zoo dat de kerkvoogden besloten om Don derdag 22 Augustus de aanbesteding van 't werk te doen plaats hebben. Doch wat geschiedde er de vorige week. De kerkvoogden ontvingen een schrijven van den minister van bin- nenlandsche zaken, waarin verzocht werd om de aanbesteding aan te hou den, omdiat de kerk te Rijnsburg rijks eigendom is en de verbouwing derhalve niet zonder goedkeuring der regeering mag geschieden. De kerkvoogden ontkennen ten stel ligste, dat de kerk rijkseigendom is. Wel stemmen zij toe, dat de andere abdij-goederen eerst zijn overgegaan aan de Ridderschap Holland en daar na aan 't Rijk. De kerkeraad sluit zich hierbij aau. Men heeft zich tot de synode gewend; en deze wint nu ad vies in bij hare rechtskundig advi seur. Opmerkelijk is dat de vorige mi nister het recht van de Ned. Herv. Kerk op de kerk erkende. Het lid der Eerste Kamer voor Zee land, de heer T. A. J. van Asch van Wijck, heeft voor zijn lidmaatschap der Eerste Kamer bedankt. Woensdagochtend is tq Oplo bij Boksmeer ongeveer 1000 HA. dennen bosch, toebehoorende aan het r.-k. armbestuur afgebrand. Het verbrande was niet verzekerd. Naar het „Volksdagblad" verneemt wordt er ijverig gewerkt aan de forma tie van een nieuwe politieke Arbeiders- parii, waar&an. door vele bekende fi guren deelgenomen wordt, die niet te vreden zijn rnet het feit. dat in de Soci aal-democratische Arbeiderspartij het „intellect" zoo op den voorgrond treedt. Mo ie cijfers. Maandag had ten stadhuize te Bre da de verpachting plaats der stand plaatsen voor de najaarskermis. De eigenaar van een stoomdraaimolen bood f 1005, die van een poffertjes kraam 475. Veanbrand. Uit Ambt-OnBnen schrijft men: Aangewakkerd door den vrij ster ken Noordenwind breidt de veenbrand in het Stegerveld zich meer en meer uit naar het bebouwde gedeelte dier streek. De burgemeester dezer ge meente was gisterenavond nog laat op het terrein aanwezig om met be hulp der opgeroepen bewoners in die buurt het blusschingswerk voort te zetten, 't Is bij avond een fantastisch gezicht die donkere gestalten het ver nielende element bekampende. Een groot aantal bunders is reeds door het vuur verteerd. Ook de bewoners in de buurt van Mariënburg zijn opgeroepen om hulp te verleenen bij een aldaar uitgebro ken veenbrand die ook reeds groote afmetingen aanneemt. Doodslag. Te Bargerhout, aan de Belgische groens, heeft d'e 34-jarlge werktuig kundige Fr. van Ginneken zijne verloofde, de 19-jarige Augusta Rij menans. op de straat doodgestoken. De dader is aangehouden. Branden. Voorbij de Biezebosch nabij Has selt. zijn een viertal boerenhuizen een prooi der vlammen geworden. Door hooibroei is de boerderij van L. Feenstra in Tietjerksteradeel afgebrand. Vee en inboedel werden nog gered'. Alles was verzekerd; Schadevergoedingen wegens deportatie. De Britsche commissis belast met het onderzoek naar de schadevorderin gen van onderdanen vah vreemde mo gendheden uit hoofde hunner depor tatie uit Zuid-Afrika door de militaire autoriteiten, op welke commissie laatstelijk de aankondiging in de Ne- derlandsche Staatscourant van 16/17 Mei jL, No. 113. betrekking had, heeft een bericht over hare werkzaamheden openbaar doen maken, waarvan de vertaling luidt als volgt: „Na 15 September e.k. zullen geen nieuwe schadevorderingen door de commissie worden aangenomen. Alle vorderingen, die men vóór dien datum nog wenseht in te zenden, moeten in de Engelsche taal en in drievoud aan de commissie worden overgemaakt." Zij, die door tusschenkomst van den Nederlandgchen minister van bui- tenlandsche zaken te 's Gravenhage hunne schadevorderingen wenschen in te dienen, moeten behalve de bo venbedoelde drie exemplaren nog twee afschriften van hun vorderingen bij dat ministerie inzenden. (St-Ct.) Reddingsboot. Door den heer W. P. Mulié te Lei den. is een merkwaa^jo-e reddings boot vervaardigd, waarmede hij zal mededingen naai' den z.g. Polluxprijs te Havre. De boot is volgens een geheel nieuw systeem vervaardigd. Hoewel slechte 7 M. lang en 2.25 breed en 300 Liter wa. ter bergend ziin er nog 33 zitplaatsen en maakt de heer M. zich sterk, dat er bovendien nog 7 personen in kun nen staan zonder eevaar van zinken. Verder vindt men er gemakken, welke men in een reddingsvaartuig niet zou zoeken, o. a. een toestel tot condensee- ren van zeewater. Aan weerszijden be vinden zich holle cylinders, welke het vaartuigje voor kantelen moeten be waren en die automatisch omgeslagen en vastgezet kunnen worden en tegen den boeg ziet men twee hekken van rasterwerk tot opvangen van drenke lingen, die zich eveneens automatisch openen en sluiten. De boot is van de noodige zeilen voorzien, .maar leent zich ook uitste kend lot roeien. Wordt het schijnbaar ranke vaartuigje met water gevuld, dan denkt het niet aan zinken, maal laat het water in minder dan geen tijd weg loopen. Coöperatieve Bond. Aan het verslag over het Bondsjaar 19001901 van den Nederlandschen Coöperatieven Bond is het volgende ontleend: Medegedeeld wordt de toetreding van acht vereenigingen tot den Bond, waarvan drie to tde Raadgevende Ka mer en vijf tot de beide Kaniers. De Bond verloor daarentegen door uittre ding of door opzegging twaalf deel- genooten. Aan de leden, wien in het bijzonder de behartiging van de belangen der landbouw-coöperatie is opgedragen, werd verzocht een grondig onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om de zuivelfabrieken en verbruiksvereeni- gingen in betere betrekking tot elkaar te brengen, dan waarin zij tot dusverre staan. Het getal contribuanten aan het propagandafonds is in het laatste jaar niet noemenswaard toegenomen. De Bondsraad hoopt zich dit jaar in een aanzienlijken aanwas van het le dental te mogen verheugen. Aan het stichten van een centraal magazijn voor de Handelskamer kan niet gedacht worden, voor en aleer het debiet dier Kamer minstens het dubbele bedraagt. Het jaar 1900 is voor den Bond in 't algemeen en voor de Handelskamer in 't bijzonder een gewichtig jaar ge worden door het besluit in de buiten gewone algemeene vergadering van 7 Juli genomen en de uitvoering zoo kort daarop er aan gegeven, waardoor de eerste stap gedaan is op den weg vau productieve coöperatie. In Augustus daarop werd gekocht een fabrieksgebouw, dpt al voor zeep- ziederij gediend had, met bovenwo ning en een stuk grond .staande en gelegen te Rijswijk, aan den Hoogweg, nabij Delft. De Sanitats-hond. Een correspondent van het Hbld., die „op het slagveld" bij Amersfoort waar de manoeuvres worden ge houden heeft rondgedwaald, was ook in de gelegenheid de verrichtin gen van den Sanitats-hond te zien. Hij schreef er o. a. dit over: Ofschoon de ziekendragers aanstonds na het gevecht de gekwetsten en ge vallenen hadden opgezocht, bleek bij het appel houden, dat enkelen vermist waren. Gelukig was do heer J. Bungartz, oud-kapitein van een Pruisisch jager bataljon. op het terrein, en hij bood aanstonds zijn hulp aan voor het op zoeken dier vermisten. Dikwijls zal men gelezen hebben hoe betrekkelijk licht gewonden, die echter, door bloedverlies uitgeput, zich niet verder hadden kunnen voortslee- pen en onopgemerkt waren gebleven, een ontzetten den dood vonden. De heer Bungartz schijnt hierin op uitstekende wijze voorzien te hebben door honden af te richten, die de ge wonden opzoeken. Elke hond draagt een zadelt je met eenige verbandpak- jes en een weinig wijn. Zoodra hij iemand in liggende of zittende hou ding vindt, loopt hij terug1 naar zijn geleider en houdt niet op vóór hij de zen bij den gewonde heeft gebracht. „Resi," een prachtige Schotsche col- ley, heeft inderdaad wonderen ver richt. Een der vermisten was in een vrij diepen kuil geraakt en door struik, gewas bijna geheel overdekt. Toch vond „Resi" hem weldra en de zieken dragers konden hem nu spoedig ver voeren. Een andere die, als 't ware onder planken bedolven en niet bij machte was zich uit zijn vrij benauw de schuilplaats te redden, werd even zeer spoedig door „Resi" gevonden- Terecht trok dit deel der „dokters- manoeuvre" ten zeerste de aandacht van de verschillende opper- en verdere oficieren, die haar bijwoonden en al len waren overtuigd. Brutaal. De beurtschipper C. W., op Heer- jansdam te Rotterdam, verliet Don derdagavond omstreeks 9 uur zijn vaartuig, de Vrouw Kreina, liggende in de Nieuwehaven, om een glas bier te gaan drinken. De herberg verlaten de zag hij een man op zijn schip staan, die door een geopend luik in het voor onder keek waar licht brandde. Nu was, toen hij zijn schip verliet, dat luik gesloten en brandde er geen licht hetgeen hem terstond verdacht voor kwam. Dadelijk naar boord terugkee- rende. greep hij dien man op de loop plank beet, doch deze begon om hulp te roepen en toen kwam er een twee de persoon uit het vooronder. Ook de zen man werd door den schipper ge- Tepen, doch b" een worsteling die ont stond wisten beiden over den loop plank te ontkomen. Een vluchtte er door de Zevenhuissteeg, doch de twee de. n-L degene die de schipper aan boord gezien had. werd door hem ten tweeden male ter hoogte van de Mos- seltrap gegrepen en toen aan eene po litieagent overgelverd. Dit bleek te zijn zekere J. B., in de Lange Lijn- straat woonachtig. Hij is opgesloten op het bureau in de Lange Torenstraat. In het vooronder van ae vrouw Kreina was door de inbrekers een kastje opengebroken doch vermist wordt er niets. Ziekenhuiswezen. In de gewone jaarlijksche vergade ring der Geneeskundige Vereeniging tot Bevordering van het Ziekenhuis wezen in Nederland, werd o. a. prae- advies uitgebracht op de vraag van het bestuur: „Welke positie behoort het geneeskundig hoofd in een zieken- inrichting in het algemeen, exj. in een krankzinnigengesticht in het bijzon der in te nemen?" Het prae-advies luidde: „Een geneeskundige moet het lei dend hoofd zijn in iedere zi^ienin- richting, hieronder begrepen de mili taire zieken-inrichtingen en de krank zinnigen-gestichten. Dit geldt zoowel voor den verplegings- als voor den ad ministratieven dienst". Voorts werd de wenschelijklieid uit gesproken dat de administratie van verschillende zieken-inrichtingen on geveer op dezelfde wijze werd inge- richt, en bijv. wat de begrooting be treft, dezelfde classificatie van onder- deelen werd aangenomen. Rechtszaken. De rechtbank te Amsterdam heeft den Amerikaan Jules Weill, beklaagd van diefstal van een portefeuille met 5000, waarmede de kantoorbediende Ansing op 28 Juni 't gebouw der Kas- vereeniging verliet, veroordeeld tot ge vangenisstraf voor den tijd van drie ja ren. Leger en Vloot. Dr. Antoine Fraueois Ver schuur.f" De te Beverwijk overleden dirigee» rende officier van gezondheid le kl. van Hr. Ms. zeemacht Verschuur, tel de, niettegenstaande zijn hoogen rang, nog slechts twintig effectieve dienst jaren. Reeds vier jaren na zijn in diensttreding werd hij, 1 Juni 1885, be vorderd tot officier van gezondheid le >*oen de jongste dirigeerende rtficier 19 jaar ouder in dienst was dan dr. Verschuur en deze bereikte dit hooge standpunt reeds na tien jaar, terwijl hem no- drie jaar later den kolonelsrang werd toegekend met de benoeming van dirigeerend off. v. gez. Ie kl., 16 Nov. 1897. Het behoeft, zegt „Het Vad.", zekei geen betoog dat die buitengewoon zeldzame promotie pleit voor de ge schikt heid en bekwaamheid van dr. Verschuur, maar voor een groot deel is de bedoelde snelle bevordering tot en in den hoofdofficiersrang toch ook te verklaren uit bijzondere omstandig heden, die ten deele dateeren van de reorganisatie van den geneeskundigen dienst der marine in 1853. Dr. Verschuur genoot met de troons» beklimming van H. M .de Koningin de onderscheiding van de benoeming tot ridder dér orde van den Nederland schen Leeuw. Hoog geacht wegens zijn voorbeeldig karakter en groote bekwaamheid en dienstijver, door al len die hem kenden, zoowel tijdgenoo- ten als ouderen en jongeren, overleed hij onverwacht, terwijl hij met verlof was te Beverwijk, in den ouderdom van bijna 49 jaar. Te Middelburg is het eere-teeken voor belangrijke krijgsbedrijven uit gereikt aan de le luitenants H. P. van den Mieden van Opmeer (adjudant) en J. W. A. Cassa, beiden van het 2e bat. 3e reg. inf.., zoomede aan den gepas- porteerden sergeant M. C. Robijn. Sport en Wedstrijden. Zeilen. Het programma voor de op Zondag 8 Sept. a.s. te houden nationale Han- d i c a p-Z eilwed'str ij_d en op de Zuiderzee, luidt als volgt: Scherpe en Middenzwaard jachten. Klasse I. (Uitsluitend- jachten met vaste roef of vast dek.) Lang op de waterlijn boven 10 meter. Klasse II. (Uitsluitend jachten met vaste roef of vast dek.) Lang op de waterlijn boven 6.5 tot en niet 10 meter. Klasse III. Lang op de waterlijn tot en met 6.5 meter. Ronde en Platbodem jachten met zij zwaarden. Klasse IV. (Boeiers, botters, etc., uitsluitend met vaste roef of vast dek). Lang op de waterlijn 7 meter en langer. Klasse V. (Boeiers, tjotters, etc.) Lang op de waterlijn tot en met 7 meter. Klasse VI. Boeiers, botters, etc., uitsluitend met vaste roef of vast dek), die wegens afwijkingen van het type volgens het wedstrijd-reglement zijn uitgesloten. Een klasse die min der dan drie inschrijvingen telt, ver valt. De jachten moeten gestuurd worden door den eigenaar of een lief- heber, mits lid eener erkende vei-eeni- ging. De stuurman mag zich gedu rende den wedstrijd door geen ander lid der bemanning laten vervangen. De prijzen bestaan uit kunstvoorwer pen; bij vijf of meer deelnemers wor den 2 prijzen uitgeloofd; bij tien of meer deelnemers 3 prijzen. Wielernieuws. Maurice Garin heeft met zijn ritje 10.000 fres. verdiend, Gaston Rivierre 4000, Aucouturier 2000, Frédérick 1000, Miller 500 en Marcel Kei-ff 400 francs. Hierbij moeten nog de premies gevoegd worden door de rijwiel- en banden fabrieken enz. aangeboden, Garin heeft dan volgens berekening 20,000 frs. verdiend, of 16 fr. 60 centimes per KM. dag van Gilgit was teruggekeerd, kwam haastig aanrijden, luidkeels om Thwaite roepend. Toen deze hem alle mogelijke inlichtingen, had verstrekt, vroeg hij Wie heeft dïie telegrammen gestuurd Haystoun en. Winterh'am Zijn zij dus alleen te Nazzi Alleen de soldaten van de Khautmi-forten zijn bij ben. Zullen zij trachten den vijand tegen le houden? Dat schiint wel - Het zijn kra nige lui maar ze zullen ei', vrees ik, niiet levend afkomen. Logan galoppeerde weer heen1. Zijn gelaat vertoonde een smarte- lijk-bezorgdie uitdrukking Het zou een grootsch einde zijn, maar het was toch jammer, dood jammer I En toen hij aan Lewie d'acht met zijn joviale, innemende manienen, klemde hij zijn lippen stijf op elkander, als iemand, die pijn lijdt. De telegrammen werden verzon den en de antwoorden kwamen in, die d;an telkens weer per telefoon naar d'e kazerne werden overge bracht. Tegen half elf brandde er een blauw licht vóór een der ven sters van het kantoor. Het werd onrustig in de- imboorlingenwijk. Een troep inlanders, gewapend! met messen en geweren en aangemoe digd door wild dansende gestalten, die priesters schenen te zijn; trok door d'e stad en bedreigde het tele graafkantoor. Met behulp van der tig man gelukte het Thwaite wel dra. de orde te herstellen, ten. kos te van slechts twee dooden onder de soldaten en zes opstandelingen Daarop spoedde hij zich naar het kantoor, om- die jongste telegram men te lezen. Een d'ezer was van Ladcock te Gilgiit met het bericht, dat hij zelf de handen vol had met de oproeri ge inlanders en onmogelijk verster king kon zenden. Hij zou zijn best doen. den Mazeno-pas te laten be zetten en Pendjab te waarschuwen. Aangezien de telegraafdraden waar schijnlijk. over een uur wel afge sneden zouden zijn; bezwoer hij Thwaite. het invallende leger in de passen tegen te houden het gehee- le zuid/en was als 't ware een kruit magazijn. Eén enkele vonk was vol doende; om allies in de lucht te doen springen. Uit Yasin hoorde hij niets. Dit had hij trouwens ook wel verwacht warut de bergstammen in den om trek van Hunza en Puvial zouden stellig heel moeilijk te bedwingen zijn en veel last en moeite geven. Uit het Lnc£us-d:a! kwam de mede- deeling. dat er werkelijk reeds een aanval was gedaan op het eindsta tion. Men hoopte echt%r nog tijdig genoeg, al de overige stations te kunnen waarschuwen. Den volgen den dag zouden er hulptroepen ko men uit Abbotabad. Ais Bardur en Gilgit, of Yasin, d'e aanvallers tot zoolang konden ophouden, was al les gered. Anders had! men het erg ste te duchten, want al de berg stammen waren oproerig. Een grimmige glimlach speelde om Thwaite's mond. Het was niet te doen om een uitstel van één dag, maar van één uur. Marker had zijn plan slim overlegd. De onlusten waren begonnen in Bardur en Gil git en Boonji. Weldra zou men van een algemeenien opstand hoor en ge wagen van de Hunzas, Pathans, Chitralis en nog zooveel andere stammen, tegen wie Engeland' al meermalen had gestreden. Ruim voorzien van geld' en wapenen daar zou Marker wel voor gezorgd hebben zouden zij de voorlo> pers zijn van- het groote- leger, waar van gesproken was. Eerstl een oor log tegen- woeste horden dan be dreigd' met volslagen vernietiging door beschaafde handen dit was voorzeker geen rooskleurig voor uitzicht voor een vreedzaam man in d'en bloei d'es levens. In het fort vond hij alles rustig en ordelijk. Het lag aaji- den noor delijken weg. maar hoe hij' ook luisterdie en hoe hij ook tuurde, nergens hoorde of zag hij eenig spoor van een naderenden vijand. Het was nu reeds bijna midder nacht. Over vijf uur zou het in het oosten weer licht worden en de nacht van, den aanval voorhij zijn. Maar de dood stondi. wachtend op zijn1 px'ooi, tusschen dit midder nachtelijk uur en den dageraad van den nieuwen morgen. Hoe zou het met Haystoun zijn en de solda ten van Khautm-i Hij zou het spoedig genoeg weten; Vrees keu- die hij mi-et., maar dit wachten was een ware foltering. En hij keek op ziin horloge en zag. dat het al half een was. Bij Yasin werd het felst gestre den. Het -nvecht duurde drie da gen, maar -eindigde toch met de ne- j derlaag der opstandelingen en een volkomen onderdrukking der on lusten, In heb Indus-dial waren de waarschuwingen nog tijdig genoeg aangekomen. Te Rawa Pimdli had men eenige moeite met de imland- sche beambten-, maar met gieweld van wapenen werden dezen weldra tot bun plicht teruggebracht. Over al waaide de geest des oproers rond te Peshawar. Lahore en- Am- ritsur en al de plaateen op den weg maar Delhi. De allerzonderlingste voorvallen werden gerapporteerd. Officieren, die met verlof waren-, keerden niet teruguit legerplaat sen-. waar men. het allerminst ziek te verwachtte, werden verscheide ne manschappen ais ziek opgege ven. Het zwellen van een paar klei ne riviertj-es had een der hoofdwe gen totaal onbegaanbaar gemaakt door het vernielen vaji alle brug gen-. behalve de spoorbrug. Het geheel e moorden was als eeni vul kaan op 't punt van uitbarsten maar de uitbarsting kon misschien nog voorkomen worden, en zij; in waer macht dit lag1, zagen niet ver langen uit naar het daglicht en hoopten op eene vertraging van en kele uren. om zich des te beter te kunnen voorbereiden. Vóór Georee zijn telegrammem verzond had hij de twee imlaradsche bedienden vast naar Khautmi -ge stuurd. Twintig minuten later volgde hij'. Onderweg ontmoette hij reedis St. John- met twaalf soldaten. Weet je 't wel zeker riep de ze. Het kan niet waar zijn George deelde herrl in weinig woorden mede, wat Lewie hem- verteld had. E-em pas bij Nazzi beraam St. John. Ik ben verleden week nog op de jacht geweest in die buurt, maar ik he-b er nooit iets van ge zien. Als er werkelijk -een pas is, kan daar toch in geen- geval een heel leger door. Wij zullen dien pas gemakkelijk kunnen bezetten. Er i-s "-een tijd t-e verliezen. Ze- kunnen ieder oogemblik hier zijn. Stuur een paar mannen naar Forza. om daar de vuren te ontste ken. Er is groote haast bij Ik heb Haystoun daarginds moederziel al leen achtergelaten hij was te moe, om verder te gaan. (Wordt vervolgt.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2