INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst ivordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven Werkstaking lichtfabrieken M. de R. Vergun mij eenige plaatsruimte in uw geacht blad tot plaatsing van on derstaande regels. Ik. zeg u daarvoor mijn besten dank. W. A. J. VAN DE KAMP. Volgaarne betuig ik mijn instem ming met de verklaring „Dat de werk staking een recht is der arbeiders, „mits zij, na mislukt overleg met „de patroons om rechtvaardige reden, „met eerlijke middelen, met gegronde „hoop op succes en met volkomen „vrijheid tot arbeid voor anderen „wordt aangewend. Kan nu de staking bovenver meld worden geacht te zij n een staking waarop de arbeiders recht hebben? „Alhoewel wanneeer mij per soonlijk deze vraag werd gesteld, „mijn antwoord voor het grootste „deel beslist ontkennend zou zijn zoo meen i k toch het antwoord op deze vraag niet te mogen geven, doch dit tel moeten overlaten (op grond van de Wet van 2 Mei 1897, Stbl. no. 41, artikel 2d., dat luidt: „het voorkomen en vereffenen van „geschillen over arbeidsaangelegen- „heden .ook, voor zoover noodig, door „te bewerken, dat een scheidsrechter lijke uitspraak tusschen de partijen „tot stand komt ..Aan de Kamer van Arbeid voor de „Bouwbedrijven te Haarlem', en het is dan ook dat ik langs dezen weg ge noemde Kamer toeroep: „Treed op, treed zeer spoedig op, geef uw advies aan het Bestuur onzer gemeente, ge vraagd of niet gevraagd, immers art 26 zegt duidelijk, dat gij kunt (lees in d i t geval raojet) optreden hetzij op aanvrage der autoritei ten, hetzij uit eigen beweging. Komaan, bied uwe, in deze niet hoog genoeg te schatten hulp aan, moge de wetenschap dat de gehuw- d e werklieden, sedert Dinsdag 23 Juli (dus in 31 dagen) geen andere onder steuning hebben gehad dan 843 cen ten, resp. 1.68; 3.25; 1.50 en f 2.00 plus 10 cent voor elk kind be neden 14-jarigen leeftijd, moge deze wetenschap zeg ik voor U een aanspo ring zijn om met haastigen spoedi de handen aan den ploeg te slaan; hier voor zouden U dankbaar zijn ge meente-naren in heit ai! ge mie) en tfoch zeer vele stakers in het bij zonder. Nogmaals dankend voor de opname V. d. K. Haarlem, 23 Augustus 1901. digd tot medewerking, teneinde het geheel zoo goed mogelijk te doen sla gen. De Majoor, eerstaanwezend-inge- nieur der Genie te Amsterdam, zal op 3 September e.k. 's morgens ten 10 ure te zijnen bureele (Nieuwe Heerengracht 11) aanbesteden de levering van bureel meubelen ten dienste van commandee- rende officieren en afdeelings-com- mandanten in twee psrceelen. Raming 5790 en 1610. S t a d s n i e u w s. Haarlem', 23 Aug. 1901. He dien herdacht die heer J- van dm Bosch zijn vij f-en-twintig-jarige ambtsvervulling bij die H. IJ- S. M. (Werkplaatsen) alhier. Zoowel door de directie der Maatschappij, zijn medeambtena ren .en het onder hem werkzaam personeel werd) die jubilaris heden morgein ten tien uur gecomplimen teerd. en gaven een drietal zoo passende als fraaie geschenken hem het bewijs, diat velen meb hem zijn feestelijke stemming op dezen dag deelden. Het programma d'ea- School voor Kunstnijverheid alhier werd met eenen nieuwen Gureus. betrekking hebbende op de figurale beeldhouw, kunst, waaraan reeds sedert ge- ruimen tijd behoefte bestond, aan gevuld, dlie bij het hervatten der lessen na 2 September e. k. in werking zal treden. Deze Cursus zal worden gevolgd door de leerlingen die zich voor bereiden tot de décoratieve beeld houwkunst &%>ook door hen dlie de hoagere afdeelingen van de artis tieke houtbewerking en de artis tieke metaalbewerking volgen... Bovendien kunnen eveneens be- langstellc-nden zich laten inschrij ven om uitsluitend; diezen Cursus bij te wonen.. In cbit geval zullen zij. blijken moeten geven de toeken kunst te hebben beoefend. De heer Meine Huizenga uit Pur- merend. oud-leerling van prof. Bart van Hove en van den heer Jünger te Amsterdam die tevens met het beste gevolg onder leiding van prof. Van d'er Stappen aan de Ko ninklijke Academie van Schoone Kunsten te Brussel werkzaam was, en bovendien tot de uitverkorenen behoort die eene jaarlijksche toe lage van Hare Majesteit de Ko ningin ontvangen, ten einde hun ne studiën te kunnen voltooien, werd tot het waarnemen van de zen Cursus aan de school verbon den. De directie van1 de school voor Kunstnijverheid vertrouwt dat d'e bemoeiingen van den heer Huizen- ga, die reeds meermalen blijken heeft gegeven van bijzondere bega ving van zijn kunst, met het beste gevolg zullen worden bekroond. Een jongen, die den spoorwegover weg bij do Schoutjeslaan wilde over steken. terwijl de boom neergelaten was. is door een trein gegrepen en ver pletterd. Geslaagd voor het examen hoofdacte de heer C. Warnier alhier. Mep. S. C. van Alphen slaagde voor het examen Fransch L. O. De heer J. J. A. Boekestein alhier, slaagde voor het examen Engelsch M. O, Men deelt ons tiiede, dat in het vol gende seizoen weder eene tentoonstel ling van fraai druk- en bindwerk zal worden gehouden. De afdeeling Haar lem van den Alg. Ned. Typ. Bond heeft thans voor dit doel de hier bestaande typografische vereenigingen uitgenoo- Gevonden voorwerpen. Twee koperen gewichteneen beurs met geld. Een begin van- brand ontstond Donderdagmiddag in een huis aan de Coltermanstraat door het spelen met lucifers van een vijf-jarig kind. De brand is gebluseht door de vrouw des huizes. Proces-verbaal is opgemaakt te gen. een persoon wegens diefstal van aardappelen en boonen op een terrein aan de Houtvaart Aangifte is gedaan dat eeni zilve ren charivari van een ceintuur ver loren is. Staking aan de lichtfabrieken Nadat gisterenmiddag in een on volledige vergadering met 9 tegen stemmen besloten was aan het werk te gaan. is gisterenavond be sloten in een door 38 metselaars en opperlieden, bezochte vergadering, den strijd voort te zetten. De burgemeester heeft in een on derhoud' met het hoofdbestuur van den opperliecfcenbcnd' verklaard, niet tusschenbeiide te kunnen ko men. waar de aannemer reeds 2 et. m-eei' dan lot bepaalde minimum betaalt. De toestand blijft dus dezelfde. Tot ons leedwezen vernemen wij dat in den toestand van den heer J. Klein, lid van den Raad, die door eene ernsti ge ongesteldheid is aangetast, geene verbetering is waai' te nemen. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zijn tot buiten gewoon Opzichter bij de werken voor het maken van de havens en aanleg plaatsen met bijbehoorende werken voor het stoompontveer over het Noordzeekanaal ter vervanging van1 de brug in den Rijksstraatweg te Vel- sen en het opruimen van deze brug benoemd de heeren N. Blankevoort te 't Zand (gemeente Zijpe) en G. Stolk te NieuwaaL Lampionoptocht. Wij laten thans hieronder volgen de route door den Lampiontocht op Vrij dag 30 Augustus a. s. te nemen. Bedoelde route is door de weg-com- missie, onder leiding van het lid der commissie, den heer Van Goor, Com missaris van Politie, ontworpen. De tocht zal ongeveer 1 1/2 uur du ren en ontbonden worden aan de So ciëteit Vereeniging. De samenstelling van den stoei zal plaats hebben in het Wilhelminapark ten 9 uur 's avonds aantreden, om teg<-n 9 1/2 uur te kunnen vertrekken. De volgorde zal zijn Door de straat thans nog van on bekenden naam, tegenover het huis van mevrouw Petit, Wagenweg zuid waarts naar de Hazepaterslaan, die laan, de Dreef, middenwegPlein, Groote Houtstraat, Groote Markt, Ri- viervischmarkt Jansstraat, Nieuwe Gracht, zuidzij dr langs het hotel van den heer Commissaris der Koningin, tot de Nassaubrug die brug over, zij- huizen Kenaupark, oostzijde, langs de woning van den heer Burgemeester, Kenaustraat, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Zijlstraat, Zijlvest, Wilhelminastraat, Raamvest, Gast- huisvest, Kampervest, Turfmarkt, Kaasmarkt, Damstraat, Klokhuisplein, Lange Begijnestraat, aan de Sociëteit Vereeniging ontbinden. heid van den heer ffrïens verwonder-1 de. juist in dit geval, nu het gold een speciaal concert, dat. op buitengewone wijze is aangekondigd. Juist nu had men den dirigeerstok in de» handen van den heer Kriens zelf willen zien. Kweekschool voor Onderwij zeressen. Wij ontvingen het dertigste verslag van het bestuur der kweekschool voor onderwijzeressen allner over 1900 1901. Daaraan Ï3 het volgende ont leend: In plaats van mej. Lens die wegens familie-omstandigheden bedankte als helpster in de huishouding, werd aan gesteld mej.. A. J. Ledeboer, oud-leer linge. De cursus werd begonnen met 42 inwonende en 43 uitwonende leerlin gen. Bij het einde van den cursus bedroeg liet aantal leerlingen 83. Van den minister van Binnenland- sche Zaken werd een toestemmend ant woord ontvangen op het verzoek den kweekelingen toe .te staan, de lessen in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek aardde Rijksleerschool bij te wonen, ten einde zich daardoor te bekwamen voor de acte. Tijdens de vrij ernsiige en langdu rige ziekte van den directeur, namen de docenten met bereidwilligheid de opengevallen lesuren waar. Vooral aan den heer C. de Haan. die als waarnemend directeur fungeerde en aan mej. Withof. die haar taak zeer verzwaard zag door het waarnemen der lessen in de Nederlandsche taal, wordt een woord van dank gebracht. De heer G. de Haan werd tot onder directeur der kweekschool benoemd, als erkenning zijner verdiensten, en ook om gewapend te zijn tegen voor komende gevallen. Op een adres aan den minister om het personeel van de school in het vooruitzicht te laten deelen van aan spraak op pensioen, werd nog geen beslissing ontvangen. In plaats van een nadeelig saldo wijst de balans dit jaar een overschot aan van 541.70. welk gunstig resul taat voor een deel is toe te schrijven aan de verhooging van het schoolgeld, tegen ongelukken, welke hun in en i door den dienst bij den concessionnaris overkomen. Onderzocht en in orde bevonden wer dén de geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid, den heer F. A. Bij voet. Goedgekeurd werd de verhooging jaarwedde Wethouders van f 200 op 400. Bij de wijziging verordening hoof- delijken omslag werd voorgesteld thans van elk eigen of aangehuwd kind tot den leeftijd van 15 jaar het niet belastbaar inkomen te vermeerderen met 50, en niet zooals eerst werd be paald 100, daar dit getal door Ged. Staten te li#>g werd geacht. Goedge keurd. Na mededeeli*- dp»- ingekomen stuk ken werd de vergadering gesloten. zijne herkend door de mcnschen, bij wie hij woonde. Het O. M. eischte tegen hem drie ja ren gevangenisstraf. Strauss-Concert. In korten tijd zijn er nu in onze stad twee buitenlandsche muziekcorpsen geweest: dat van Sousa, den Marsch- koning en dat van Slrauss, den \V als- koning. Het publiek heeft ze heiden met geestdrift ontvangen en toege juicht." Uf daar reden voor was? Vele menschen zeggen, nu ze weg zijn, van niet en schrijven de belangstelling van 't publiek liever toe aan zekere zucht naar verandering, bewondering voor wat van elders komt en vooral aan de macht van de reclame. De typische kop van Sousa weken van te voren op de muren geplakt en de naam van Strauss hebben de menschen lang vóór ze met hun orkest optraden, gesugge reerd, dat er iets bijzonders, iets „noch nie dagewesenes" komen zou. Van daar, dat de toehoorders op den groo- ten dag van 't concert er wel nood wendig iets merkwaardigs in moesten vinden. Of deze meening niet een beetje billijk is, laten we daar. Dat het pom- peuse optreden van de beide orkesten Nederlandsche orkestdirecteuren tot verweer heeft geprikkeld, is te begrij pen. Zaagmans geeft met zijn Am- sterdamsche infantencmuziek al lang concerten ,,a la Sousa" en de heer Kriens kondigde voor Donderdagavond in de Bron een Strauss-concert aan. Het deed ons genoegen, dat de tuin vol,ja nog voller was dan toen Strauss zelf met zijn orkest optrad, en wat den uitslag betreft, mag gezegd worden, dat Haarlemsch Muziekcorps liet vraagstuk, dat het zichzelf gesteld had, heeft opgelost. Het gold hier vooral de rythmiek van Strauss' kapel te evenaren en dat heeft, naar het oor deel van zeer velen die de beide con certen hoorden, ons muziekcorps daan. Dit feit is des te merkwaardiger om dat de heer Kriens zelf niet dirigeer de. Hij had die taak overgelaten aan den heer Okel. Met alle waardeering voor de ma nier waarop de heer Okel zich daar van kweet, moet toch gezegd worden dat het Dubliek zich over de afwezig Bloemendaal. Ju de Donderdag gehouden raads zitting werd de gemeenterekening over 1900 vastgesteld tot een bedrag van 53981.25 1/2 in ontvangst en ƒ49662.01' in uitgaaf, alzoo sluitende met een batig saldo van 4319.24. Op advies der commissie tot nazien, de heeren Joh. ter Hoffsteede. L. Bo- reel en I. Bispinck werd de rekening goedgekeurd. De begrooting wordt in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag1 van 54515.58 1/2. Hierna kwam in behandeling, arti- kelsgewijze, de concept-voorwaarden voor concessie verleening tot waterle vering aan de Eerste Nederlandsche Electriciteit Maatschappij. Art. 2 dezer concept-voorwaarden bepaalt o.a.: Den concessionaris wordt het recht verleend tot het op eigen kosten leggen hebben van geleidingen voor water- levering in de navolgende openbare wegen: den Bloemendaalschen weg vanaf den Parkweg tot aan den Ken- nemerweg met inbegrip van de wegen de Kerkbuurt te Bloemendaal, en het begin van de Donkerelaan tot „Maranatha", de wegen door zooge naamd Hoog- en Laag Hartelust voor zoover die thans bestaan, de Boschlaan de Zomerzorgerlaan, tot het gesticht „Ebenhaëzer", de nieuwe Mo liaan, de Korte Kleverlaan, de Beeklaan en den thans bestaanden weg door de gron den der Eerste Kennemer Bouwmaat schappij, alles voor zoover de rechten van derden dat niet zullen beletten." Op voorstel van den heer I. Bispinck zullen B. en W. van dit artikel een nieuwe redactie ontwerpen, waarin duidelijk omschreven wordt, wam buizen moeten en waar ze kunnen wor den gelegd. De concept-voorwaarden bepalen verder o.a.: De concessie wordt, behoudens het bepaalde bij art. 20 verleend voor ze ven en twintig achtereenvolgende ja ren. De gemeente blijft te alle tijden bevoegd om zelf waterleidingen te ma ken en water te leveren, en ook om aan anderen tot dat doel concessie te ver- leenen. Het voor de waterleiding te volgen j stelsel van aanleg enz. en de daartoe te bezigen inrichtingen, als: putten, re servoirs. buizen, kranen enz., een en ander in deze concessie bedoeld met leidingen en toebeliooren, benevens het pompstation komen geheel ter ver antwoording van den concessionnaris. De levering van water geschiedt vol gens de maandelijkscüe aanwijzing, van meters of volgens een vasten abon nementsprijs per maand, ten keuze van den aanvrager of verbruiker. De concessionnaris is verplicht zij ne tarieven en voorwaarden van water levering, volgens aanwijzing van me ters en die van waterlevering naar een vasten abonnementsprijs aan de goed keuring van B. en W. te onderwerpen. Om de vijf jaren doch voor 't eerst in 1904, zullen de tarieven worden her zien; zij kunnen slechts worden ver laagd, niet verhoogd. De concessionnaris is verplicht de con cessie uit te voeren vóór 1 Juli 1902. Het model-contract van waterleiding en iedere wijziging daarin moeten door den Raad worden goedgekeurd. In elk geval wordt daarin opgeno men, dat de concessionnaris zich tegen over den aanvrager verbindt tot het leveren aan den verbruiker, diens ge zin en verder bij hem inwonende per sonen, van een minimum hoeveelheid water van dooreen genomen 60 L. per etmaal en per persoon. De concessionnaris is verplicht, ter voorziening tegen brandgevaar en ten behoeve van de wegbesproeiing uiter- lijk op 1 Juli 1902 op de plaatsen door ®n w- aan te wijzen, een door B en W. te bepalen aantal brand- en weg besproenngskranen aan te brengen De concessipnnaris verzekert 'ten ge- noepre van B. en W. zijne wei-KHe/en Zandvoort. Geslaag3 voor het examen hoofdacte de heer J. Visser alhier. V else7!. Zaterdag 24 Augustus a.s. zal ten gemeentehuize alhier in het openbaar worden aanbesteed het maken van rioleering en bestrating op de Heide en Wijkeroog. De inkwartieringslij st dezer ge meente zal van af 24 Augustus tot en met 7 September a.s. ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage liggen. Alhier is gevonden een haarhamer. Inlichtingen zijn te bekomen ter ge meente-secretarie alhier. Haarlemmermeer. Te Haarlemmermeer zijn verkocht 2 boerenplaatsen gezamenlijk groot 96 H.A. bouw- en weiland, geleeen aan den Kruisweg en Spieringweg. No. 1 groot 56 H.A. voor 48600. koo- per j. Suidgeest te Haarlemmermeer; no. 2 groot 40 H.A. voor 35300 kooper A. A. v. d. Berg te Haarlem. Op de heden gehouden Graan- er Zaadmarkt alhier is aangevoerd: Roo- de wintertarwe 6.50 6.75; Rogge 4.50 a 4.75; Haver 6.75 k 7.25; Chevalier^erst 5 a 5.50; Wintergerst 4.25 h 4.45; Groene erwten 7.50 a 8; op kook f 8 a f 9; Capucyners f 7.50 8.50; op kook S.50 a ƒ9; Karwei- zaad 10.25 h f 10.50 inel. zak.; Kool zaad ƒ9 f 9.50. Gemeenteraad. 1. Ingezonden stukken en mededee- lingen worden voor kennisgeving aan genomen. 2. Na het onderzoek der geloofsbrie ven der nieuwe raadsleden, wordt be sloten tot toetreding. 3. Eene wijziging der verordening op de heffing ygn.dcn hoofdelijken omslag wordt goedgekeurd. 4. Benoeming van een onderwijzer aan school no. 11. Voordrachten: P. v. Kam te Aals meer, K. E. Kuiper te Haarlem, P. II. Dusseldorp te Nijmegen. No. 1 der voordracht wordt benoemd. Benoeming van een onderwijzeres aan school no. 6. Voordracht: Mej. M. G. de Bruin te Leiden, M. Verhoog te Voorschoten en A. Schoemaker te Sloten. No. 1 der voordracht wordt benoemd. Aan J. Over wordt wegens benoeming te Haarlem als onderwijzer eervol ont slag verleend. Niets meer te behandelen wordt do vergadering gesloten. U leest tocli ge regeld het Feuil leton van „Haar lem"» ®agl>lad"?i Gemengd Nieuws. Vervolg Nieuwstijdingen. Men. seint ons uit Den Haag: H. M. de Koningin heeft wegens zwa re verkoudheid, op advies van den lijf arts dr. Van Tienhoven, van de reis naar Oldenburg afgezien. Prins Hen drik vertrok heden daarheen, met den adjudant Hooft Graafland, W bijwo ning van de doonniechtteheid. Het aantal adressen van rouwbe klag, welke te Hilversum voor presi dent Kruger zijn aangekomen, is reeds geklommen tot 1200. Onder de laat ste is er een van al de krijgsgevangen officieren en manschappen in het kamp te Trichinopoly in Eng. Indië een „Beileidsadresse." niet na mens, maar onderteekend door „8300 Burenfreunde aus Mannheim." Ook te Brussel en 's Hage houdt de toevloed nog steeds aan. Op het nationaal congres, dat de Ned. Ver. tot bevordering van Zon dagsrust op 19 en 20 September a.s. te 's Gravenhage zal houaen, zullen o. a. als sprekers optreden: prof. mr. J. baron d'Aulnis de Bourouill. prof. dr. H. J. A. M. Schaepman. prof. dr. C. A. Pekelharing en prof. mr. D. P. D. Fabius. De heer Godefroi, wonende Ooster parkstraat 20 te Amsterdam, bemerkte in den vroegen morgen van den llen Juni, dat er des nacht bij hem inge broken en gestolen was. In het voor huis lag alles overhoop en bij onder zoek miste men schoenen, laarzen, een gouden dameshorloge, 17 zilveren hor loges, een koralen collier met gouden slot, een gouden charivari, een zilve ren ketting, een flacon, een jas, een vest en ander kleedingstukken. In de keuken, van het voorhuis gescheiden door een alkoof en een ongesloten ach terkamer, vond men een klein venster openstaan, waardoor de djef moest zijn binnengekomen. Hij kon dit ven ster bereiken door den achter het huis gelegen tuin, die aan nog in aanbouw zijnde huizen eener nieuwe straatf grensde. Men vond voorts in het huis op een tafel een vreemd mes. Van dezen diefstal beklaagd stond Donderdag een 23-jarig steendrukker terecht. die reeds meermalen voor soortgelijke feiten is veroordeeld. Hij heeft met zijn broeder het bestolene op verschillende plaatsen beleend en verkocht. Maar hij ontkende alle schuld, zdggende, het verkochte op zijne beurt gekocht te hebben van iemand, wiens naam hij niet wilde noemen. Ook ontkende hij de eige naar te zijn van het gevonden mes: doch dit werd ten stelligste als het Luchtscheepvaart Wat kost wel een1 tochtje per luchtballon? Wanneer men zulks vraagt aan een bekwaam lucht schipper dan krijgt men vermoede lijk ten antwoorddat hangt er van af. hoeveel schoorsteen-en er wor den omgeworpen, want schoorstee- nen. windwijzers, koepeltorentjes en andere hoog in de lucht uitste kende voorwerpen die den loop van den ballon belemmeren, kunnen een luchttochtje aanmerkelijk duur der maken. Met betrekking lot de gewone kos ten dient men de militaire en do burger luchtscheepvaart van elkaar te onderscheiden'. Voor eerstge- noemdien zullen deze veel minder zijn dan voor anderen, daar een militair gemakkelijker en billijker hulpkrachten kan krijgen en ge woonlijk de benoodigde materialen voorhanden heeft. De vulling van den ballon is het kostbaarst/.^ zij komt op ongeveer 120 gulden. Voor materieel, instrumenten em provi and: kan men 60 gulden rekenen. Dan de kosten van den terugtocht ook op 60 gulden gerekend, komt men tot eon bedrag van plus minus 250 k 300 gulden per uitstapje. Na tuurlijk worden de kosten allicht hoog er bij een zeer langen afstand en als men met ongemakken te doen krijgt bijvoorbeeld bij het neerdalen waarbij daken, schoor- steonon, boomen. bouwland en moes- of bloementuinen beschadigd worden, waarbij dikwijls de eige naars ongehoord hooge schadever goeding eischen. Omgeslagen. De rivierstoomboofc „City of Gol- conda" is op de Ohio bii PacTucah in Kentucky omgeslagen en gezon ken. Het ongeluk had plaats terwijl1 de meeste reizigers in de kajuit aan het ontbijt zaten, zoodat het aantal slachtoffers zeer groot is. Men spreekt van 40, maar ook van 65 dood-en. De grootste bakkerij ter aarde is in Milwaukee, de hoofd stad van den bondsstaat Wisconsin, opgericht geworden. Een begrip van den omvang der inrichting verkrijgt men door het feit, dat de „broodpan" een (10 centenaar) deeg bevatten kan en dat de bakovens wekelijks meer dan 30,000 brooden leveren. Voor de ver vaardiging van het brood tot aan het bakken worden uitsluitend ma chines gebruikt en de menschen, die in de meelkamers en vóór de ovens werkzaam zijn, moeten voor den aan vang van hunnen arbeid telkens een bad nemen. Een kostbaar Rchildprfituk. Zeker schatrijk parvenu heeft in zijn salon een groot en leelijk met olieverf beklad doek hangen, dat de eene of andere handelaar te Parijs hem heeft aangesmeerd. Hij neemt elke gelegen heid waar om een bezoeker bij den arm te nemen, hem bij dat doek te brengen en te zeggen: „Dit is een prachtige schilderij. Van Maccaroni di Vermicelli, weet u. Ik gaf er in Parijs 2000 pond voor en 't is een koopje. F." (hier noemt hij den naam van een beroemd schilder) „zegt, dat het stuk wel 10,000 pond waard is. Nu was'déze laarite onlangs in de Artisten-Club, toen do zaak werd opge helderd. Een der aanwezigen zeide na melijk: „Zeg eens, F., die oude geldwolf je weet wel zegt, dat gij die afschuwelijke schilderij van hem op 10.000 pond hebt getaxeerd. Is dat waar?" De kunstenaar antwoordde glim lachend: „.Ik zal u vertellen hoe dat gebeurd is. Hij vroeg mij eens te di- neeren, en nadat wij van tafel waren opgestaan, troonde hij mij mee om het doek te zien. Hij was als gewoonlijk opgetogen. Toen vroeg hij mij plotse ling: „Hoeveel is dat schilderstuk waard?" „Wel, meneer", zeide ik, „ik kan het werkelijk niet taxeeren." „Nu, dan zal ik de vraag anders stellen", zeide hij. „Hoeveel zoudt gij wel vragen, als gij zulk een schilderij gemaakt had?" „Ik wil wel zeggen," antwoordde ik, „dat ik voor geen 10.000 pond zulk ccn stuk zou schilderen. Ik moest toch be leefd zijn, niet waar?" Boeren onderworpen-, al moest er door elk voorschrift van het vol kenrecht een streep gehaald. Ban dieten dat heeten dan de Trans valc-rs en. Vrijstatere die met wan.- hopigon moed de kostelijke vrijheid verdedigen. Of zijn alleen de Ka penaars en Natallers bandieten Ja. opstandelingen zijn het. maar ban dieten niet meer of niet minder dan de Amerikanen, die zich van Engeland, en onze voorouders die zich van Spanje vrij vochten1. Her innert mion zich het versje onder die oude plaat van het Verbond der Edelen Geen boeven en piraten Bezwoeren een verbond. Maar rouwende onderzaten, In 't reinst en diepst gewond. Zoo zijn de bandieten der Kaap kolonie. in het reinst en diepst ge wond in hun eigen land heer*ch- te over hen een schrikbewini. in die republieken wenden hun magen en vrienden geworgd. De ganscha wereld eert zulke bandieten." Brand op een kermis. Een hevige brand heeft gewoed op de kermis te Boulogne-sur-Mer. De brand was ontstaan in een kraam van celluloïd-artikelen. Tweo en dertig kramen zijn in de asch gelegd. De eigenaars zijn daardoor in diepe el lende gedompeld, aangezien de schade, die zeer belangrijk is, niet door assu rantie is gedekt. Verscheidene perso nen werden gewond. Het gemeentebestuur nam maatre gelen om in de eerste behoefte der slachtoffers van den brand te voor zien. Dyn amict-ontploffing. Een vreeselijke dynamiet-oniplof- fing heeft plaats gehad te Herkimer, in den staat New-York. Van' de ont plofbare stof. die gebruikt werd bij dein aanleg van een spoorweg was een groote hoeveelheid in voor raad. Dertien mannen, in dienst van den New-York Central Railroad', sliepen in> een wagen nabij de plaats des onheils. Allen werden op de plaats gedood. Drie locomo tieven werden in splinters gesla- gen. Nagekomen Advertentiën. Heden overleed op nood lottige wijze ons oudste Zoontje MATTHEUS DUIN, in den ouderdom van bijna 9 jaren. Zij die den kleinen overledene gekond hebben, zullen besef fen wat wij in hem verliezen. Namens zijn diepbe droefde Ouders, E. DUIN en Eciitgknoote. Haarlem, 21 Aug. 1901. Door omstandigheden te laat ingezonden. Burgerlijke bland. Be val Ion 22 Aug. A. Hackfoort Witkamp, d. 23. M. S. Bosv. d'. Peij'l. z. Overleden: 22 Aug. J. W. Paar- dehaar. i8 j.. Fr. Halsstraat. G. Pol- leo, 70 j.. Leidschestraat. M. Duin, 8 i.. Bakkerstraat. 23. A. Roozen Tweohuijsen.. 63 j.. Kamperlaan'. Telegrammen. EEN DWAAS GERUCHT. BRUSSEL. 23 Aug. (R. O;. Een te legram uit Weenen aan de ..Petit Bleu' meldt, dat-, volgens bericht uit Galatz, 20 Russische torpedohootcn en ver scheidene aviso s voor de delta van de Dnjester zijn aangekomen. Russische troepen beginnen zich te mobiliseeren langs de Turksche grens. (Een mooi nieuwtje. Jammer dat Rusland en Turkije in Europa nergens aan elkaar grenzen. Red. „H. D.") DE CZAAR EN DUITSCHLAND's KEIZER. BERLIJN, 23 Aug. (R. O.) Wolffs (officieuse) Bureau verneemt, dat de Czaar van Rusland gevolg zal geven aan de uitnoodiging van Keizer Wil helm. om de vlootoefeningen te Dant- zig bij te wonen, en dat hij zulks den Keizer in een eigenhandig schrijven deed weten. Het schelden van Chamberlain Over het onwaardig gescheld van Chamberlain tegenover een moedi gen. volhardenden vijand, zegt „Neêrlandia" „Bandieten I 't Is wel Chamber lain die het nu weer zegt. de man van den hartstochtelijken haat, de meester in hel schelden, gelijk hij zich sedert jaren tegenover de Ie ren "eioond heeft; hij. een der hoofdschuldigen van dezen oolog en nu verbitterd, omdat die oorlog zoo tegenvalt, zooveel bloed en zoo veel geld kost; die man. die in de politiek geen middelen ontziet en dezen oorlog tuit wil hebben en de Letteren en Kunst. W agn er vereeniging. De volgende uitvoering, die de Wagnervereoniging in November te Amsterdam zal geven, zal zijn die van „Götterdammerung." Een nieuwe muurschildering Dezer dagen werd uit een der koor kapellen van de SL Walburgskerk te Zutphen een verwulfd stovenhok weg gebroken. Al spoedig bemerkte de heer K. O. Meinsma, archivaris dier kerk, dat daarbij een merkwaardige muur. schildering aan den dag zou komen, want op een toevallig blootgekomen fragment ontdekte het jaartal 1405. In 't midden van 't tafereel staat Moeder Maria „in de zon" met het kin- deke Jezus waarvan ook het gelaat mooi bewaard is op den arm. Zij heeft een scepter in de hand en de kroon met twaalf sterren op 't hoofd geheel volgens de Openb. v. Johannes. Aan haar rechterzijde staan twee heiligen, waarschijnlijk Kathorina van Alexan- drië, met boek en lans, en Antonius.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3