DE ZATERDAGAVOND GRATIS BIJVOEGSEL VAN „HAARLEM'S DAGBLAD". Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud. Haarlemmer Halletjes. ■o. 51 Zaterdag 24 Augustus. 1901 Meest gelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Kijkje op'den voorgevel der Eerste Nederl. Pulp- en Jamfabriek. Eerste Nêdèrl. Pulp- en J&mfabriek Met de tijden veranderen de zeden, met de tijden ook verandert niet minder het aanzien van een stad en dat is vooral merkbaar in de stille wijken, waar eertijds de rustige rust niet i werd verstoord en het levsn als bewe- j gingloos was. Onze stille, deftige grachten zijn de woonplaats geworden van handels kantoren en bankinstellingen, aan de j oevers van het Spaarne hebben indus- trieele ondernemingen een wijkplaats j gezocht. De nieuwste industi'ieele onderne ming aan het Spaarne in de pas ge- bouwde Eerste Nederlandsche Pulp en Jamfabriek van de feeeren Sipkes. Het Noorder-Buitenspaarne langs, niet ver voorbij de Werf Conrad. acn j een mooi punt, met. breed weiland in 't verschiet, liggen de gebouwen en hebben een kloeken, breedten gevel tot front met een flinke poort voor het noodige vervoer. Wij brachten een bezoek aan dezei fabriek en willen van dat bezoek onze lezers getrouwelijk een en ander me- dedeelen. overtuigd, dat ook hen, evenals ons de fabricage belang zal inboezemen. De poort dóór gaande, werden we al dadelijk gewaarschuwd dat de toegang tot de fabriek verbod'en js en we ons hadden te vervoegen aan het kantoor, eerste deur rechts. Gewoon wenken op te volgen, vooral als ze met groote zwarte letters op een wit bord te lezen staan, begaven we ons naar de eerste deur rechts, waar we den heer J. Sipkes op zijn kan toor vonden, die ons vriendelijk wel kom heette en met de grootste bereid- willigheid tot gids strekte door de uit gebreide fabrieksgebouwen. Het kantor grenst onmiddellijk aan 1 de ruime pakkamer, waar zendingen voor binnen- en buitenland gereed worden gemaakt, en waar onze tocht aanving. Massa's flesschen jam en gelei en bussen pulp staan hier ge reed, in de nabijheid van kisten en manden en vaten, en dit milieu doet al zoo denken aan stoombooten, spoor- j wagens, vrachtwagens en alles wat I tot ervoer dient, aan verre streken,! waar goed Nederlandsch fabricaat den j naam van Nederland hoog moet hou- j den'. Minder grootsch van gedachte, maar even groot van beteekenis is het magazijn waar de fleschjes jam en de i bussen pulp worden opgestapeld tot ze naar de pakkamer verhuizen om te 1 worden verzonden. In dit magazijn staan ter weerszij den op houten stellingen de fleschjes, dicht op elkaar gepakt. Onnoemelijk is het aantal dat daar in lange rijen den bezoeker zoo verleidelijk tegen- blikt. Een galerij mede in dit ma gazijn. dient tot berging van de busjes pulp. We zagen in het. magazijn de flesch jes jam hermetisch sluiten. Dat gaat heel aardig, praktisch en eenvoudig in zijn werk. Wanneer de fleschjes jam of gelei uit de eigenlijke fabriek komen, dan worden ze meteenvoudige blikken dekseltjes afgedekt, op de stel lages geplaatst tot tijd en wijle dat ze verzonden worden. Die blikken dek seltjes dienen eenvoucng om stof en in secten te weren, de eigenlijke sluiting, de hermetische sluiting is pas noodig, wanneer ze naar de afnemers gezon den worden. Om die fleschjes hermetisch te slui ten spant men in den hals (het zijn kleine, breede flesschen) een gutta-percha ring, doet er daarna een dop op, waar twee beugels' krui selings over heen gaan. Een groote massa dezer aldus afgesloten flesch jes gaan nu onder een klok. die nage noeg luchtledig wordt gepompt. In millimeters wordt de graad van lucht ledigheid door het toestel zelf aange geven. Wanneer nu de klok de uiterste grens van luchtledigheid bereikt heeft, laat men de lucht weer toestroomen, die nu natuurlijk de beugel en stop vast aanperst. Onder de stop, in het fleschje heeft men nu nagenoeg geen lucht. Bij opening behoeft men slechts een gaatje in de stop te maken en het fleschje te openen. De sluiting der bussen pulp gaat even secuur. Door middel van een Fels-machine worden ze dichtgefelst, zooals men dit noemt. Door grooten druk op het deksel, terwijl de bus in snel ronddraaiende beweging is, wordt de rand van het deksel over de bus gebogen en door een tweede beweging er vast tegen aangedrukt. We hebben nu aldoor van fleschjes jam en gelei en bussen pulp gespro ken, zoodat het nu tijd wordt dat we een oogenblikje bij de fabricage zelf stilstaan. We waren reeds in de eigenlijke werkplaats, de flesschen jam zagen we dichtmaken in het ma gazijn en ongemerkt waren we dooi'-j geloopen naar de fabriek, waar onze aandacht bij het sluiten der busjes zóó bepaald was. dat we niet opmerkten in een andere localiteit te zijn aange land. Over de fabricage dus. Wanneer de vruchten aankomen, bij duizenden kilo's, natuurlijk, dat spreekt van zelf, dan worden ze eerst in groote ketels, met stoomverwar- ming. gekookt. Des Wassgrs und des Feuers Kraft Verbundet seht man hier. of, om met een ander citaat uit Schil- Ier te spreken. Von der Stime heisz. Rinnen musz der Schweiz. Aldus gekookt, heeft men pulp. dat in bussen of vaten verzonden wordt naar fabrikanten, vooral in Engeland, of wordt bewaard om tot jam te wor den verwerkt. Om van de pulp jam te maken gaat zij in een cylindervonnlg toestel, die de vruchten van stelen en zoo noodig van pitten ontdoet. Met suiker opge kookt wordt het dan jam. Tot berei ding van gelei wordt de jam in groote zakken opgehangen, waaruit het sap druipt, terwijl de vruchten achterblij ven. Op dezelfde wijze als de bessen sap dus. Kijkje in het magazijn der Eerste Nederl. Pulp- en Jamfabriek. We hebben nu over cte fabricage het noodige gezegd, we stappen de fabriek uit. de binnenplaats op. We moeten nu nog een bezoek hren- gena an de verschillende afdeelingen, die men in elke groote fabriek vindt, die men zóó vluchtig doorloopt, en die ongeveer dezelfde functie ten be- hoeve van het fabricaat vervullen als de pen en papier, die de gedachten verspreiden. Dat is in de eerste plaats de machi- j nekamer met de electrische installa- tie. en de eigen waterleiding. Ja zeker.- een eigen waterleiding. Een stoompomp pompt het water uit een diepe wel naar boven in een filter, waardoor het in een onder- grondsch reservoir komt, en weer op-1 gepompt wordt in de leiding door de I fabriek. Op de binnenplaats treft ook de i Waar „ÏZAISTG EN VRIENDSCHAP' zong. Het Gürzenich in Keulen. Wij plaatsen hier een schets van de groote zaal van het Gürzenich in Keu len, waar ,,Zang en Vriendschap" zijn eervolle overwinnig behaalde, bene vens een afbeelding van het gebouw van buiten. Het Gürzenich, de groote feestzaal der Gemeente Keulen, is een fraai go tisch gebouw, dagteekenende uit het midden der 15de eeuw. Het werd ge bouwd van 1437 tot 1444 en kostte de I voor dien '"d aanzienlijke som van ruim een half millioen guldens. De be- j noodigde bouwsteen werd van den Drachenfels aangevoerd, uit den zoo- I genaamden Domkuil, die ook het ma teriaal voor den Dom van Keulen had geleverd. Het uiterlijk van het Gürzenich is eenvoudig maar bevallig. Inwendig bevat het eenige fraaie zalen. De zes slanke vensters op de eerste verdieping Het inwendige der vormen de achterzijde van de groote feestzaal, die 53 M. lang en 22 M. breed is. Negen houten kolommen in de leng te aan weerszijden verdeelen de zaal in drie schepen. In het geheel staan er 22 dergelijke zuilen. De muren zijn versierd met fresco's, de ramen met glasbeschilderwerk. Het fraaiste sieraad van de zaal vor men de twee prachtige schoorsteenen, die aan den linkerwand geplaatst zijn. groote feestzaal. De groote, rijkbewerlue kroonluchters zijn op de schets weggelaten. Naast de feestzaal de Isabella- zaal. waarvan de rechthoekige vensters I uitkomen op een breed balkon. Deze zaal, ook wel klein-Gürzenich genoemd, vormt de vestibule van de groote feest zaal en doet tevens dienst bij repeti ties en kleinere concerten. bergplaats van flesschen, allemaal netjes aan rijen op houten stellages opgestapeld in gewelven, die eenige overeenkomst hebben met gangen in een klooster. Niet minder dan 150.000 flesschen kunnen hier worden geborgen. Dan heeft men er de spoelkamer, waar de flesschen worden schoonge maakt, de bergplaats voor flesschen bessensap, waar, maar eventjes 100,000 flesschen kunnen worden geborgen, in groote. ruime hokken, zorgvuldig tus- schen zaagsel op elkaar gestapeld. De zolder voor berging van allerlei mate riaal en drukwerk enz. We zijn nu weer bij het kantoor gekomen, dat we echter niet binnen treden, doch we gaan een trap op om nog even een kijkje in cte smaakvol ingerichte comriiissaris-kamer te ne men en het frappante uitzicht te be wonderen, clat men daar heeft over het Spaarne. Tot slot nu nog enkele cijfers. De gevel is 60 M. lang. langs het Spaarne. De bebouwde oppervlakte 1800 vierk. M., en daar achter 1200 vierk. M. wei land voor eventueele uitbreiding. De binnenplaats is 700 vierk. M. groot, de kokerij 250 vierk. M., terwijl de magazijnen een oppervlakte beslaan van 470 vierk, M. Als een bewijs hoe vlug deze fabriek is opgebouwd (door den heer B. Ha gen, onder toezicht van den heer J. A. G. v. d. Steur, architect) moge dienen, dat 15 Januari met den bouw werd aangevangen en half Juni reeds in de fabriek gewerkt werd. ALLERLEI. TWEE VOOR EéN. Zij: ..Nu. als ;i het dan absoluut weten wilt, er zijn twee redenen waar om ik tl moet afwijzen?" Hij: ..En die zijn?" Zij: ,.U zelf en een ander!" Een Zaterdagavondpraatje. Zooals de beste menschen toch vaak miskend worden Daar heb je nu bijv. de H. IJ. S. M., die goeie, beste Hol landsche IJzeren Spoorwegmaatschap pij. Eerst hebben Wouter en consorten jarenlang gemopperd dat 't een aard had. over het station en de overwegen. Dat komt nou denkelijk wel ierecni „Niet door de H. IJ. S. M.". zegt Wouter. „Dat weet jij niet!" antwoordde ik hem. Heb jij achter de schermen ge keken? Het plan kwam wel is waar van den Minister, maar wie weet hoe de H. IJ. S. M. in stilte voor ons ge werkt heeft, om het zoover te krijgen; en het kan heel goed bescheidenheid zijn, dat de maatschappij aan den Minister de eer liet!" Maar nu hebben wij al weer zoo'n geval achter ons beboomd Bolwerk. B. en W. hadden, doodonschuldig, in een gemeentestuk het volgende verteld „Toen de levering van duinwater in deze gemeente no" plaats had vanwege de gemeente Amsterdam, had deze ver gunning van de H. IJ. S. M. tot het hebben van waterleidingbuizen onder een aantal overwegen over den spoor weg. Thans is het buizennet aan deze gemeente in eigendom overgegaan en komt het ons daarom wenscheliik voor. dat de genoemde vergunningen ook ten name van Haarlem worden overge schreven." Niet waar 't kon niet doodonschul diger. 't Eenvoudig voorstel was niet meer dan een formaliteit, noodig om dat er een geldquaestie bij te pas kwam. En nou kwam daar mijnheer van de Kamp Woensdagmiddag in den Raad beweren, dat wij "-een vergunning moesten vragen, omdat wij daarmede rechten zouden erkennen van de „Hol- landsche" op den stop'1 De heer Van de Kamp was van mee^ ning, dat wij, ik bedoel de gemeente Haarlem, alles op onze eigen gronden mochten doen, zoolang wü maar gee nerlei aanleiding gaven tot stremming van verkeer. De Raad besloot om er de Rechtsge leerde Commissie eens over te raad plegen. Nu. om de Hollandsche IJze ren Spoorwegmaatschappij, behoeft men dat niet te doen. Die taalt niet zóóveel naar den grond. Dat heb ik van iemand gehoord, die heel goed be kend is met de Maatschappij. Als 't bes te bewijs mag dienen, die 1 me zelf een paar cijfers heeft gegeven, om mo gelijke. ik herhaal „eventueele" aan spraken van de H. IJ. S. M. te niet te doen. De gronden, die 65000 vierk M. oppervlakte hebben, en loopen van de werkplaats aan den Oostersingel -tot aan de kolentip werden in 1S41 voor 1637.76 plus f 8.80 per jaar aan de H. [J. S. M. in huur gegeven voor onbe- paalden tijd. Er kan dus nooit eenig sprake zijn van eigendom, en de „spoor 1 weggronden" waarover B. en W. het J voortdurend in hun voordracht heb-1 ben, zijn ganschelijk niet Hollandsche spoorweggronden. In dezelfde zitting van den gemeen teraad werden de voorstellen van B. en J W. betreffende eene betere salarisre-e- ling van de onderwijzers behandeld. en het heeft den vrienden niet mogen gelukken het aanvangssalaris der jon ge onderwijzers hooger dan 500 te krijgen. De heeren Groot e. a. kwamen met hun voorstel wel wat laat, maar zij hebben het voordeel dat de heer H.i genholtz nu bij de behandeling zal zijn, en ze dus een warmen kampioen bij zich zullen hebben, om voor at j rechten der onderwijzers te strijden. Of zij er echter hun voorstel, dat b- - langrijk verschilt met dat van B. :n W., door krijgen, is een ander geval. En ik durf wel voorspellen van niet. Den wethouder zullen zij al vast ii.c: overhalen. Ik weet dat hij zich- niets malsch heeft uitgelaten over het wat hij vindt overvragen van de onder wijzers. En waar hij gemeend had. j dat met zijne voorstellen velen bevre digd zouden zijn. is dit ook niet te verwonderen. Te verwonderen is het ook niet. dat l ilc nog eens terug kom op de feestelijke j ontvangst van „Zang en Vriendschap" Want ik verwachtte wel dat van offi- cieuse zijde antwoord zou worden ge-! geven op Wouter's verwijt, dat de in tocht zoo weinig levendig en kleur; was en tevens naar aanleiding van mijne vingerwijzing hoe men dat in België gewoon is. En het bleek mii dat wel het. plan had bestaan, om de zege vierende vereeniging met banieren te gaan afhalen van het station, maar dat. men er van had afgezien omdat de zustervereenigingen wellicht bezwaar zouden maken met Koninginnedag nogmaals zoo uit te pakken. Want tweemaal in zoo'n kort- tijdsverloop zou aan de belangstelling van het nu- bliek en de medewerking der vereeni- gingen voor een der beide feesteliik- heden kunnen schaden. En dat zou vooral voor Koninginnedag jammer zijn geweest. Het gezellige avondje in den tuin van de ..Vereeniging" né de ontvangst, zal menige dame nog lang heugen. Kriens speelde zóó mooi. dat zelfs het vogelenkoor er beduusd van werd. Ik heb verschillende dames ontmoet die er op hare mooie costuumpjes zeer duidelijk de kenteekenen van meedroe gen. Uit een dierenbeschermers-oog punt gezien lijkt het wellicht wat wi'eedaardig. maar toch zou ik het be stuur van de Sociëteit Vereeniging" wel in overweging willen geven de zangers door schoten met los kruit te verplaatsen, zoodat zij elders hunne ongerechtigheden gaan plegen. An ders zou een lidmaatschap van de So ciëteit te duur gekocht zijn. Als ik van duur spreek, denk ik on willekeurig aan Wouter. Die onge luksvogel was dezer dagen zich wat aan het vermeien buiten de stad. Ge- j lukkig. zult ge zeggen, misschien heeft; de aanblik van de vredige natuur hem wat kalmte in het boos '-enioed ge-1 bracht. Maar 't liep hem niet mee, en wat hij beleefde heeft zóó'n buitenge woon nadeeli^en invloed op z'n zenu wen uitgeoefend, dat ik u zou aanra den hem voorloopig maaar stil te la ten schieten, als gij hem tegenkomt. Zooals gezegd, 't trof ook L:jster slecht. Zeer vriendelijk en goedaardig gestemd liep hij rond te dooien in den i omtrek van Duin en Daal. en kwam ook den kant uit van het park. Kom, laat ik er eens inloopen," dacht hij. zichzelf minzaam animeerend. En hij ging de sleutels halen. Maar wie be- schrijft zijn verontwaardiging toen hem daarvoor 2.50, zegge t w e e c u 1- den en vijftig cents borgtochti gevraagd werd. Was men bang dat hij i het park, of althans een deel zou ste-1 len? Vooral als men bedenkt, dat, blijkens zijn portret, Wouter er lan niet onverdienstelijk uitziet, zoodat het j dus meer het principe, dan zijn per-j soon betrof, komt de lust bij je op den eigenaars te adviseeren. dat principe over boord te gooien. Ze zouden er den bezoekers een weidaad meedoen. Wij hebben dit seizoen niet over be zoek te klagen. Ik heb ten minste ai aardig wat vreemdelingen om het standbeeld van Coster zien heendraai- en, met eene langzaamheid van bewe ging en eene hooggespannen aan dacht, alsof dit nu eigenlijk de clou van Haarlem was. Natuurlijk vergneu zij op raad van Baedeker, ook de Hal sen niet. Maar de omstreken, zelfs on zen Hout. geloofden ze wel. Meest waren het Engelschen, en h«. t geeft wel een aardig kijkje op hun phlegmatisch karakter, dat zij dit jaar weer zoo kalm komen, alsof er niets gebeurd is en gebeurt tusschen het Engelsche en het Hollandsche ras. Zij vinden het thans zelfs niet meer noo dig een Amerikaansch vlaggetje in het knoopsgat of op den boezem te dragen, ter meerderere beveiliging van hun ge- eerden persoon. De gerustheid waarme de zij hier in het land rondloopen mag tevens als compliment aan ons volks karakter worden opgevat. In Engeland is er wel eens anders gehandeld met Nederlanders. Ik ben ook tegen den nersoon van een Engelschman of Engelsche niets vijandig gestemd, maar toch vraag ik mij wel eens in wanhoop af, of er daar over het Kanaal dan niets anders dan leelijke vrouwen zijn. Want tot nog toe heb ik nog geeh enkele English lady hier ter stede vermogen te ontdekken, die er ook maar een klein beetje schappelijk uitzo Of alle Engelsche dames zijn leelijk. en dat "betwijfel ik; of alleen leelijke Engelsche dames hou den van reizen. En ook de laatste ver onderstelling komt mij wel wat ge waagd voor. Wie mijner lezers helpt mij uit den nood? FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5