Evenzoo nam toe, en 3n zeer beden- kelijko mate, het aantal beroepsonge vallen. Die welke aan de certificeeren- do genee6heeren moeten worden op gegeven (dc ernstige gevallen), kwa men in 27,704 gevallen voor. d. i. 34,933 of 21.7 pet. meer dan in 1899. Dc toeneming was het grootste bij de volwassen mannen. Kleinere ongeval len, alleen, aan de inspecteurs opgege ven, waren er 51.316 of 3327 <6.9 pet.) meer dan Sn 1899. De geheele toene ming was 11.7, Het aantal ongeval len met doodelijken afloop bedroeg 1045, of 174 (20 pet.) meer dan in 1899. In 1900 kwamen voor 1045 öooac- lijkc ongevallen, in 1899 871, in 1898 727 en in 1897 658. Aan niet öoodelijke ongevallen bedroegen dc cijfers: 77,975, 69,889, 56,835 en 39,816. Wat de ongevallen op dc spoorwe gen betref' hier werden gedood 619 en gewond 15,698 personen, tev<*r> 584 en 15.582. Ook hier derhalve eene toene- mingzoowcl bij de doodelijke als bij dc overige ongevallen. Van de gevallen van vergiftiging en anthrax zij vermeldin 1900 1129 gevallen, in 1899 1331, in 1898 1327, in 1897 1239 ,in 1896 1050. De gevallen waarin overwerk plaats had daalden van 176,401 in 1899 tot 159,,237 in 1900, dus met 9.7 pet. Het aantal inrichtingen waarin overwerk plaats had, bedroeg 13,903. en het ge middeld aantal gevallen per inrichting 11.5. De uitzending van telkens meer troe pen naar Afrika maakte 't noodif den werktijd van vrouwen en kinderen in verschillende gouvernements-werk- plaatsen met twee uur te verlengen. Voor arbeid ten behoeve van de re geering in particuliere werkplaatsen is een dergelijk overwerk bij de wet niet geoorloofd verklaard. Er werd echter de hand mede gelicht en het streven van het fabriekstoezicht was erop gerichte om althans te waken dat het overwerk niet meer bedroeg dan in de regeeringswerkplaatsen. Stadsnieuws Haarlem, 26 Aug. 1901. 8trand-ru8t. Rust aan het strand. Vroeg reeds in de al lange avonden van den na-zomer. Vroeg al legt zich het woelig beweeg van het drukke strand en klinkende avondgeluiden bij bet melancholische zee-gedruisch. De avond-geluiden lief en kalm har monieerend met het zachte geruisch van de wijde zee. Dan staan verlaten de lange rijen, badstoelen, dicht tegen elkaar, als groo- te geheimen verbergend; doode düngen toch, zielloos en dof. Zwart hangt het duister over het de solate strand', donkere lucht en zilveri ge waterstreep, weinig verscheiden in Meur nu, donker heide, spoedig één. Hier en daar plekken wat vlekjes licht op het mulle zand, waar een lan taarn indiscreet boort door het zwart van den avond. HoOg op het donkere duin glimmen de lichtjes der boulevard-lantaarns en staan gezellig de lichtvierkantjes der vensters, brutaal toonend he inttiem der interieurs. Stil nu ligt het strand, en de wijde zee en het donkere duin, stil weg-droo- mend, alles in de deinende wiegezan gen van het geruisch der witte schuim koppen van de buitelende golven. Alleen hier en daar klinken wat gie- gelstemmetjes nog op; kinderen die een kleine stoeipartij houden voor ze van 't strand gaan, en nog de laatste klanken uitschateren van den blijden vreugdedag aan het strand. Dan trekken ook zij weg, en de kin- renrlampiontocht, dlie uit het dorp naar het strand kwam, Wilhelmussen: en de menschen gaan heen en de stilte van den nacht heerscht dan ononder broken mysterievol over het strand. Zwijgende zwarte nachtstilte, vol ctroomen van de zee, vol sprookjes en verhalen van de eeuwige zee, op de maat van X wiegelend golvengezang. V. d. B. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal op Zaterdag 31 Augustus door de troepen, alhier in garnizoen, een groote parade wor den gehouden, waaraan ook zal wor den deelgenomen door het bataljon d.d. schutterij met hare muziek. De parade, welke om 12 uur plaats heeft op het terrein vóór de cavalerie- kazerne, zal gecommandeerd worden door den majoor Romer en geïnspec- en eer wabeni vervlogen. Hij voor zag expedities vani Engelsche zij- die. om de rebellen te tuchtigen'. De Bada-Mavvidii zouden, als jachtwild achtervolgd worden. Hij had alles op het spel gezet en alles verloren. Deze man had hem in 't ongeluk gestort. Voor een oogonblik kwam de barbaar bij hem boven en ge hoor gevend! aan een plotselinge op welling van woestheid', trapte hij op het lijk. Even daarna was hij' echteai reeds zachter en rechtvaardiger ge stemd1. Die vormlooze klomp is een mensch geweestzei de hij. Hij boog zich over den doode heen. doopte zijn vinger in 't bloed en raakte daarmede zijn voorhoofd aan. Deze man. zeide hij. was een man van adel, van koninklijk geslacht I EINDE. teerd door don luitenant-kolonel Chap- puis. Heeren Leden der Socfeteiten „Trou moet Blijcken". ..Vereeniging" en „StaaLbad Haarlem" hebben met hun ne dames vrijen toegang tot het po- radeterrein. Woensdag a.s. zullen door het ba taljon infanterie, alhier in garnizoen, schietoefeningen worden gehouden aan het strand te Zandvoort. Zaterdagmorgen werd door den ar chitect S. J. W. Mons aanbesteed: Het houwen van can Villa In het Wilhelm i- napark alhier. Ingekomen waren 10 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijn de heer A. v. d. Lande alhier voor 11867. Iii de korpswedstrijd'en vain Clau dius Civilis te Amsterdam was het hoogste aantal punten 59, be haald werd door W. Schreuder, korps Sanboo te Amsterdam. Maar ook de Haarlemmens hebben zich kranig gehouden, en mochten een zilveren draagrnediaiile verwerven. Het waren J. H. Groet, korps Va derland1 en Koning (54), P. de Lugt, korps N. B. O. O. (51), A. de Roo, korps Generaal van Merfen (50) en P. Snuit, korps Claudius Civilis (42) De heer L. M. Koolhoven, van het korps Rloemendaal-commando haalde ook 54 punten. Vel89D. Bij de aanbesteding van de werken tot bestrating en rioleering op de Heide en Wijkeroog alhier waren de laagste inschrijvers T. Beenhakker voor Wijkeroog, voor f 3215, en J. G. ten Broeke, voor de Heide, voor 5112.10. Haarlemmermeer. Donderdagavond waren te Vijfhui zen honderden menschen. zoowel van ro- als buiten de gemeente, om 't ein de der militaire oefeningen of dë in name der vesting te zien. Tot laat in den nacht verdrong men zich rond het fort zonder veel bezien te hebben. Zoo lang het geschut don derde, bleef men in de nabijheid, eerst toen het zweeg verwijderde zich de menigte om op verschillende gelegen heden huiswaarts te keeren. Binnenland. HAAGSCHE BSIEViSN Zelfs tot naar het buitenland heelt de tijding haar weg gevonden, dat de Koningin, wegens een zware verkoud heid, van het hijwonen der doopplech tigheid te Oldenburg heeft moeten af zien. De officieusei berichtgevers zijn dus blijkbaar aan den arbeid gezet om die tijding zoo ruim mogelijk te ver spreiden. Doch aangezien de officie3le en d plus fort raison de officieuze waarheid maar zelden de geheele waar heid en niets dan de waarheid is. zoo moet het ons niet verwonderen, dat enkele organen der builenlaudsche pers, gewoonlijk wat vrijmoejiger dan de onze, een geheel andeie ver klaring geven van de redenen die H. M. hebben belet aan de feesten te Ol denburg deel te nemen. Wij hopen intusschen dat de onge steldhedd van onze jeugdige gebiedst r niet in den w.eg moge staan aan haar spoedigen terugkeer in de residentie. Handelaren en nijveren vooral pre ken d'e verwachting uit, dat aan een ,Jong" Hof dei train de vie van vroe ger dagen zal terugkeeren, in den vorm van allerlei partijen en feestro, die een enorm voordeel afwerpen voor de burgerij in haar geheel.Wanneet de omstandigheden zich niet hiertegen verzetten, kan deze verwachting he- waarheid worden. Want men is ten paleize in het Noordeinde aan het bre ken en bouwen en opknappen geweest op een manier die doet voorzien, dat. de vorstelijke familie geruimen tijd achtereen dit paleis denkt te bewonen. Ook d'e Koningin-Moeder heeft haar voornemen tot „uitgaan" en deelne ming aan de genoegens der Haagsche society getoond, door het huren van de vroegere loge van Prins Frederik in den Schouwburg, de loge die, rechts van het tooneel, front maakt naar de Koninginne-loge en na den dood van wijlen den Prins, in huur was bij een der aristocratische families van de hofstad'. De directeur der opera schijnt, dank zij dezen steun, die hem een druk be zoek van wegc- de upperten waarborgt. dank zij ook de omstandigheid, dat de gemeente weder een paar duizend gulden aan de centrale verwanair van het gebouw besteedde geneigd om zijn beste beentje voor te zetten. Hij vertelde mij, dat hij in de samen stelling van den nieuwen troep voor het komend seizoen zeer gelukkig was geweest en hoopte zeer veel goeds te kunnen geven. Alleen zal het wel 1 Oct. worden eer de schouwburg kan worden geopend, want er is zooveel gerepareerd en verbouwd alsof er geen besluit bestond, waarbij dit gebouw, als schouwburg, ten doode is gedoemd Dat de gemeenteraad nochtans een nieuw crediet toestond was een daad van billijkheid. Immers men vorderde van de directie thans veel meer vei ligheidsmaatregelen dan aanvankelijk in de bedoeling lag en kon dus niet verlangen, dat zij de ettelijke duizen den die het herstellingswerk meer zou kosten uit eigen beurs bijpaste. De gemeenteraad heeft zich in de quaestie van een leeraars-benoeming, waarvan ik in een vorigen gewaagde, flink gehouden en er niet tegen"op gezien desnoods een conflict uit te lok ken met de praeadviseerende autori teiten. Buiten de ten tweeden male onveranderd ingediende voordracht om, heeft de raad den tijdel ijken leerb aar in zijn positie gehandhaafd, zij het ook met kleine meerderheid. In den.laatsten tijd schijnt er wat meer durf in de vroede vaderen te zijn ge komen cn ongetwijfeld zal dat er utet op achteruitgaan, wanneer de drie candidaten mochten gekozen worden, die door het grootste aantal der kias- vereenigingen zijn gesteld of worden gesteund, nl. de heeren Arie Smit, oud burgemeester vair Vlissingen; dr. Wiers, een jeugdig geneesheer, flink spreker en de socialist Havers,een man die vooral in de kring aid der arbeiders coöperatie groot vertrouwen geniet en die menigmaal in volksbijeenkomsten blijk gaf van een groote dosis gezond verstand. Naast hem is van socialis tische zijde de heer Jansen gesteld en dit heeft tengevolge -ehad. dat er een scheiding is ontstaan in de democra tische kiesvejree.nieing „Ontwikke ling." waar een gedeelte dr. Wiers wil de, den candidaat van 's-Gravenha- ge," nu de laatstgenoemde kiesvereeni- ging den werklieden-candidaat over nam. Zeer waarschijnlijk zal thans dc eerste werkman zijn intrede doen in den Haagschen gemeenteraad. Wèl zijn de tijden veranderd! Dat deze werkman een socialist is, kan niet an ders dan juist worden geacht, in v- houding tot het aantal stemmen dat de socialisten in den Haag uitbrengen. Men zal wel gehoord hebnen van hot mooie plan, dat in sommiger brein is gerezen, om aan het Scheveningsche strand, ter plaatse waar thans de villa van den Prins Von Wied eenzaam en verlaten staat te midden van. een enorm grasveld, een Schouwburg op te richten a l'instar van het Wagner- theater te Bayreuth. De concurrentie die München gaat aandoen aan het Mekka der Wagner-vereerders, schijnt de fantaïsie der ondernemende men schen aan het Scheveningsche strand te hebben geprikkeld. En ik acht het dan ook beslist mogelijk, dat het plan, dat ettelijke mülioeueu kosten hetee- kent, inderdaad is gemaakt. Maar tns- schen een dergelijk reusachtig plan en de uitvoering ligt grooter afstand dan tusschen den beker en de lippen. H. A. G XN'JS Jr De minister van buitenlandsche za ken heeft aan het hoofdbestuur der Ned. Zuid-Afrik. Vereeniging doen mededeelen, dat volgens bericht van den waarnemenden Consul-Generaal te Kaapstad, de militaire autoriteiten aldaar de meeste hulp en medewer king verleenden voor kostelooze op zending van goederen naar de Refu- gee-kampen. Het hoofdbestuur der Ned. Zuid-Afr. Vereeniging ontving f 500, zijnde de opbrengst eener collecte te 's Graven- zande cn Hoek van Holland, speciaal te besteden tot leniging van den nood in de vrouwenkampen. Waar voor dit doel uit het fonds dagelijks dui zenden guldens worden besteed, zijn giften als de bovenvermelde zeer wel kom. Door de Commissie voor de Zuid- Afrikaansche tentoonstelling te Sche- veningen is opnieuw een bedrag van f 850 waarvan 500 van in de bussen ingekomen giften, ter hand gesteld aan Baronesse Van Iïarinxma thoe Slooten, ten einde in den meest drin genden nood van de in de kampen gevangen gehouden Boerenvrouwen en kinderen te voorzien. Tegenspoeden. Een bruidspaar uit Nichtevecht had de vorige week nogal met tegenspoe den te kampen. Eerst geraakten twee kinderen onder een tilbury, 3velk on geval nogal goed afliep; de kleinen kregen slechts een paar lichte kwetsu ren. Iets later struikelde een der paar den. een der inzittende dames viel uit het rijtuig, werd licht gewond, ter wijl het paard aan de knie ernstig ge blesseerd werd. Een cn ander was hel geval van het strooien met bruid suiker. Uit Amsterdam. Mem schrijft aan de ,,N. R. Ct." uit Amsterdam: Dezer dagen wordt die oude uitspan ning „liet Vosje" aan den Zeeburger- dijk ontruimd. Het Vosje staat op stadsgrond en de stad heeft nu dit ter rein noodig voor aanleg van straten ten behoeve van de nieuwe wijk in dit gedeelte der stad'. Zii wordt de „Ar chipel" genoemd, omdat de straten en wegen er zullen gedoopt worden met de namen der eilanden van, onzen In- dischen archipel. Deze nieuwe buurt zal voorloopig nog slechts van den Zeeburgerdijk af te bereiken zijn, daar aan eene ver binding zuidwaarts de rijksschietba- nen achter het ..Vosje" nog in den weg liggen. Wel beseft men. dat de schiet oefeningen, nu eene bebouwing der omliggende terreinen aanstaande is, eerlang te veel gevaar zullen opleve ren. maar met de verlegging der rijks- schietbaan zal nog wel geruime tijd heengaan, waarschijnlijk 5 jaar. De weg langs den Zeeburgerdijk voert door een tunnel onder den spoorweg heen, die onlangs geheel gereed is ge komen. Men heeft de doorgraving van den spoordijk volbracht zonder bet treinverkeer ook maar een oogenblik te verstoren. Eerst is de eene helft van de viaduct gebouwd, en, toen dit zóó ver gereed was, dat spoorwe er overheen geleid kon worden, de andere helft. Men heeft nu een doorgang ver kregen, 3.80 meter hoog. De helling van den straatweg ter weerszijden van de tunnel bedraagt 2 100. De via duct is door kolommen onderschraagd zoodat vier paden zijn vrijgekomen, twee voor rijtuig- en tramverkeer, elk ter breedte van 5 meter, en twee voor voetgangers, elk ter breedte van 4.50 M. Peneionneering gemeente ambtenaren. Door de Vereeniging voor Gemeente- Belangen te Arnhem is een onderzoek ingesteld inzake de pensioenquaestie. Het bestuur stelde zich bij de aan vaarding der opdracht in zake dc pen sioen-cru aestie de vraag wie gepensi- onneerd moesten worden; het meem de dat niet kon worden volstaan met pensionneering van burgemeesters, secretarissen, ontvangers en ambtena ren ter secretarie; het wenschte het onderzoek verder uit te stellen. Ook nam het in overweging of de pensionneering niet kon geschieden buiten tusschenkomst van het, Riik. Te dien einde zond het vragenlijsten rond, die op eenige uitzonderingen na zijn terubekomen. Door het be stuur zijn met dr. W. A. Poort thans voorloopige bepalingen ontworpen. De Vereeniging besloot in haar Zaterdag morgen gehouden vergadering een cre diet van 5000 voor dit doel toe te staan. Eindelij* gevat! Eindelijk heeft rr^n den (of een) dief in handen, die de omstreken van Am sterdam onveilig maakt, door de paar den van hun staarten te ontlasten. Zoo als men weet, werd Buiksloot en Die- men door dien ongenooden gast be zocht en, ondervinden aldaar vele paar den de gevolgen, doordien ze den insec ten niet van het lijf kunnen verjagen. Het is te danken aan den heer Van den Broek, landbouwer te Sloterdijk, dat men den man gepakt heeft. In den vroegen ochtend van Zaterdag zag de heer V. d. B. iemand bezig in de Sloter- dijkermeer, de operatie op een paard the te passen. Hij zwom de Wetering over en greep den dief, waarna ook het personeel te hulp snelde. Men maakte kort proces: bond den staartenliefheb ber handen en .voeten, legde hem op een kar en gaf hem aldus aan de poli tie over. Laag. Te Bergen-op-Zoom is tegen iemand proces-verbaal opgemaakt, die aan een meisje, dat uit logeeren was, uit- hare woonplaats telegrapheeröe: „Moe der gevaarlijk ziek, kom dadelijk naar huis," weLk telegram met eten naam haars vaders onderteekend was. Verzekering van loontrek- kenden. In den vorm van een vlugschrift heeft het bestuur der Liberale Unie tot de aangesloten kiesvereenigingen het verzoek gericht, het vraagstuk der verzekering van loontrekkenden tegen invaliditeit en ongelukken in hunne vergaderingen aan de orde te stellen als een zaak van hooge urgen tie en beteekenis, en afle krachten in te spannen, opdat ten opzichte van de pensioensverzekering eene oplossing in de doör de L. U. aangegeven rich ting wordt voorbereid. Het eenige denkbeeld, zegt het be stuur o. a., dat voor uitvoering in aan merking kan komen, is eene van staatswege georganiseerde verzekering der loontrekkenden met verplichting voor hen en voor hunne werkgevers om geregeld premiën te storten. Uit de gezamenlijke pïemiën wordt dan een fonds gevormd van vpldoende grootte, om hieruit aen loontrekken- den in geval van invaliditeit of ouden dag een pensioen te verleenen. Automobiel ontploft. Een automobiel, die Vrijdag avond! te Sclieveaiingen' achter het Hotel des Galeries tegen het hek stond geposteerd, vatte omstreeks half tien naar een ooggetuige mededeelt met een geweldigen slag vuur. De benzine was ontploft. Dei vlammen sloegen zeer hoog, tot aan de tweede etage, terwijl de vonken hoog in de lucht over het hotel vlocen. Ofschoon er dus wel gevaar bestond voor het hotel, heeft de vlam geen schade veroor zaakt. De brandweer was na eeni- gemj tijd eerst ter plaatse, terwijl de tijd lelijke hulp der brandweer bij bet circus Schumann niet kon worden verleend, daar men,' daar geen materiaal kon missen,. De in specteur van politie die terstond1 gealarmeerd had, deed' daarom nog maals de brandschel aftrekken. Vijf minuten voor tienen, word door den inmiddels aangerukte®, wagen der brandweeT met personeel wai ter gegeven töen de automobiel echter reeds zoo goed als geheel was uitgebrand'. Op hot terrein was intusschen met behulp der politie en, de burgerij de straat opgebroken en met zand was gepoogd' het vuur te dooven, doch zonder resultaat. De beheerder had zich juist ver wijderd' taen de benzine ontplofte. Sport en Wedstrijden. Roeien, Zondag 1 Sept. sluiten de inschrij vingen voor het Nederlandsch kampi oenschap in Single Sculli- Outrig- ged (skif), dat dit jaar cm Zondae 22 Sept. te Amsterdam op den Amstel verroeid wordt. Wegens de versperring van de rechte baan door den nieuwen brugbouw, zal de wedstrijdbaan nu vermoedeliik slechts 1600 meter bedragen: van de houtvlotten aan ,,den Omval" tot het oude Raadhuis van Nieuwer-Amstel. Van buitenlandsche deelneming is nog weinig bekend: alleen weet het ,Hbld." dat de Duitsche skiffeur Max Sommerfeld, die te Amsterdam een paar jaar geleden geroeid heeft, be treffende den wedstrijd inlichtingen heeft gevraagd. Paarden. Cour868 op Oud-Roosenburgh. Zondag werden vanwege de Alg. Harddraverij vereeniging de laatste courses op het sportterrein Oud-Roc*- senhurgh bij 'Amsterdam gehouden. Het prachtige weder had ten gevol ge, dat zeer vele bezoekers waren op gekomen. Er werd druk gewed. De uitslag was als volgt: Mee r-P r ij s. Hardrayeidj 3e Masse. handicap. Afstand 2400 Meter. Prijs f 350, waarvan 200 voor den eerste. f 100 voor den tweede en 1 50 voor den derde. Ie Swaska II, 2e Florence, C. Total. 0. Placé f 4.50 en f 6.50. A rn s t e 1-p r ij s. Wedren op de vlak ke baan. Afstand circa 3000 Meter. Prijs f 550, waarvan f 350 voor den eer ste, f 125 voor den tweede en f 75 voor den derde. Ie Berthus. 2e Malcadjick 3e Helena, na, 63 1/2 KG. Total, f 10.50, placé 6 en f 7. A u g u s t u s-p r ij s. Iteat-harddra- verij 2e klasse. (2 maal winnen). Afstand 1600 Meter. Prijs 450, waar van f 300 voor den winner en f 150 voor den 2e aankomende in de laat ste heat. Indien meer dan twee heats moeten worden geloopen, zal de prijs worden verminderd met f 50 voor iedere meer dere heat. Ceres was eerste, Fanfare tweede. TotaL f 7.50, placé f 6 en f 7. IJ-P rij s. Verkoopswedren over hor den. Afstand circa 3600 meter. Prijs f 650, waarvan f 450 voor den eerste f 125 voor den tweede en 75 voor den derde. De winner wordt bij opbod publiek verkocht. Een prachtige strijd tusschen Antelope en Parsimony. waar bij in de laatste bocht Parsimony met 2 lengten „handsdown" gemakkelijk voorkwam. 2e Antelope, 3. Anchorage. Total. f 7, placé f 6 en f 9.50. De winner werd niet verkocht. T r a m p r ij s. Harddraverij le kras se, handicap. Prijs f 650; waar 'au f 400 voor den eerste, 1 150 voor den twee de en f 100 voor den derde. Chilo was le, 2. Robert See Steele. Total, 4.50, placé f 6 en f 5. Roosenburgh-Prijs. Wedren op de vlakke baan. Afstand circa 3000 Meter. Prijs f 550, waarvan f 353 voor den eerste, f 125 voor den twocde en f 75 voor den derde. le Hobart-, 2e Frisson, 3e Juggle. Tot. 0, placé f 7.50 en 6.50. Cricket. Zondag sloeg op het terrein der IJs club te Amsterdam, Volharding___Vic- toria, van Rotterdam, met zes wic kets. Ge-rke maakte 43 niet uit en Du bois 45. Schieten. Op de bovenzaal van het „Tolhuis" zijn Zondagmorgen door den voorzit ter van het Eerecomité, den luitenant- generaal K. Eland, oud-minister van oorlog, de ©ereprijzen uitgereikt, be haald' in de wedstrijden, die aan „het Vosje" gehouden zijn ter gelegenheid van 50jarig bestaan der te Amsterdam gevestigde schietvereeniging „Clau dius" Civilis". Rechtszaken. Door het. O. M. bij de rechtbank te Assen its tegen een 16-jarig meisje te Ruinen, die, om uit haar dienst te komen, de schuur van haar meester in brand stak, waardoor ook diens wnnincr afbrandde, 9 maanden gevan genisstraf geëischt. Leger en Vloot. Tengevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend exa men der adspiranten voor toelating als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie teJ3reda, komen voor eene plaatsing bij die inrichting tegen 16 September voorloopig in aanmerking voor: a. Infanterie hier te lande: P. N. van Bavel, W. Schutte, L. D. Keus, F. Kroon W. A. Slichter, A. G. J. Hollweg, jhr. J. H. Backer, A. P. van Velthuijsen, H. J. van Steensel gezegd van der Aa, W. B. C. van Tongeren; b. Cavalerie hier te lande: A. N. S. W. L. Coblijn; c.' Artillerie hier te lande: H. J. Ka rei, H. van DoTsser, F. van Twisk, C. de Jongh, J. Polvliet, P. J. A. Bartels, J. A. Mussert, W. K. van Hasselt. D. H. Kramer, A. Snoek; d. Genie hier te lande: P. W. Schar- roo, J. W. Butner, S. C. Sporry, A. T. van Dapperen; e. Infanterie in Nederlandsch-Indië: Alb. van Zuiden, A. M. \V.' van Renesse, F. H.Gude, G. J. Sieburgh. J. J. N. van Ree, P. W. M. Web er, W W. B. Droog- leever, J. A. van Helsdingen, L. R. Door man; f. Artillerie in Nederlandsch-Indië: A. I. W. Yorster, W. C. F. Meijer, B. A. Drielsma; g. Genie in Nederlandsch-Indië: W. F. van Vliet. Examen hooldcursus. De uitslag van het officiers-examen aan den hoofdcursus is als volgt: Inf. h. t. 1.: C. G. van Andel. O. P. Bennewitz, C. J. M. van Blijenburgh, J. D. T. Eekma, B. D. van Erckelens, F. A. Götte, J. Grader, H. Heetjans, R. J. Hoffmann, W. L. G. Jas. L. Kat, J. L. A. Kremer, M. A. van der Lijke. J. S. Magnin, E. C. J. Moonen, L. B. van Neck. M. F. J. Phaff, A. Pimentel, J. A. J. M. Schotman, J. H. A. L. Strij- bosch, J. F. Wichman, W. Weijerman en K. F. A. Zeiler. Eén afgewezen en omtrent één wordt nader beslist. Inf. O.-Indië: J. P. E. van Ameijde, D. B. W. van Ardenne, M. Barnstein, K. H. Bolt, K. W. Boogaard, E. J. Geldrop, J. E. M. van Grondelle, H. R. Gude, J. C. van Hengel, L. T. J. Koremans, H. J. Kuiper. J. P. van Mastrigt, C. Onvlee, W. Prins, J. H. Rogge, J. W. E. de Ruiter, D. van Schreven, J. H. W. Stikman, H. H. Stieltjes, F. ter Steege, F. Vervloet, L. H. Vink en J. van Zeijl. Adm. h. t. lande: M. J. Arentshorst, C. de Bas, P. C. Bos, J. A. Dijkland, H. van dc Erve en J. C. Pabst. Adm. O.-Indië: G. J. Bloem, J. A. JL Rijnders, H. L. K. M. Schicffelers. H. C. Scholten, J. A, Spoor en J. de Vos. Onderwijs. Ter gemeenteraadszitting van Apel doorn was ingekomen 'n schrijven van de afd. Apeldoorn van defn Bond van Nederlandsclie Onderwijzers, waarin wordt verzocht verplichte schoolverga deringen voor te schrijven en wijziging te brengen in de instructie voor het on- dewijzend personeel, vooral in dat deel van een artikel, waarin sprake is van het „behoorlijk gekleed gaan." De meer derheid der raadsleden verklaarden zich tegen verplichte schoolvergade ringen, maar daartegen zal de ge wraakte „behoorlijke kleeding" uit de instructie gelicht worden. Letteren en Kunst. Het Ned. Tooneel. De Koninklijke Vebeesnigiing „Heï Nederlandsch Tooneel" stelt voor het a.s. seizoen weder de gelegen heid apen tot toet nemen van reper- toire-atoonnemxentein. De volgorde der voorstellingen is deze: I. Maandag 23 September „Mar ri-a Sluart (Schiller). II. Maandag 7 October „Hed'dia Gabler (Ibseaii)." III. Maandag 2i October „Julius Cesar" (Shakespeare). IV. 11 November „De Familie Fourchamboutt" (Augier). V. Maandag 25 November „Be» lachlijk» Hoofsche Juffers. Verlief den-twist" (Molière). VI. Maandag 16 December „Win teravondsprookje" (Shakespeare). VII. Maandag 6 Januari „Gijs- bregt v. Aemstel" (Vondel). VIII. Maandag 20 Januari „Co- riolanus" (Shakespeare). IX. Maand&g 3 Februari „De Avonturiers,ter" (Augier). X. Maandag 17 Februari „De ge temde Feeks" (Shakespeare). XI. Maandag 10 Maart „Granida' (Hooft). „De Wiskunstenaars" (Langendijk). XII. Maartdag 24 Maart „Veel le ven om niets" (Shakespeare,). XIII en XIV. Maanda~ 14 April en Maandag 28 April Twee stuk- kén, van bet seizoen:. Te beginnen met 1 Sept. zal het Sta Ion des Variétés in d'e Amstelstraat te Amsterdam, weer bespeeld worden. Onder den naam „Nederl. Vereenig- de Tooneelisten" heeft zich een gezel schap gevormd. De leiding zal in handen zijn van twee goede bekenden in het Salon, mevr. Marie van Westerhoveo en den heer Jean Charlier, onder de firma Jean Charlier en Co. Bij d'e openingsvoorstelling zal wor- dien opgevoerd een blijspel door A. van Sprinkhuyseoi, betrekking hebbende op de verkiezingen. Reeds hebben zich 1000 congresleden aangemeld voor het Ned. Taal en Let terkundig congres te Nijmegen. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt dc redactie zich niel aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven Het costuumnaaien. „Een eigen japon maken!" Welk een wensch van vele meisjes. Wij zullen maar naar 't wollennaaien gaan, dan kunnen wij dat ook, en dan kunnen wij niet alleen een jurk maken voor ons zelf, maar ook een japon voor moe der, een blouse voor broertje en... nog zooveel meer!" Alsof men dat v"dien- naaien nu maar zoo gauw kan, som migen verbeelden zich wel in e«.n half jaar of nog korter, er wordt zelfs wel eens beweerd in 6 a 8 weken. Dit is echter onmogelijk. Om het costuum- vak grondig te kennen, heeft men ze ker wel een paar jaar noodig. Zoo dik wijls gebeurt het, dat een lieel jeng meisje, dat in het geheel nog geen be grip van naaien heeft, naar een ate lier gaat. om haar wensen, om wollen- naaien te leeren, te bevredigen, maar o zoo teleurgesteld is zij. als zij na een half jaar nog niet in staat is, een jurk voor zichzelf te makm. Niets na tuurlijker dan dit, want in de eerste plaats is de tijd toch te kort en in de tweede plaats: hoe zou zij liet geleerd hebben? Want de juffrouw beu: haar niet genomen, om te leeren knippen en haar eigen goed maken, maar <- m haar te helpen aan "t werk, dat voor de hand ligt, zooals haken en oogen aanzetten, zakken maken, mouwen in rijgen, enz. Om nu eenigszins tegemoet te komen èn voor de juffrouw, om be tere naaimeisjes te krijgen èn voor de meisjes, om goed het vak te leeren. heeft het Bestuur der Huishoud- en Industrieschool besloten, een costuuni- klasse op te richten, evenals op de Huishoud- en Industrieschool te Alk maar. te Zwolle enz. en de Industrie school te Amsterdam, Rotterdam, den Haag. Op genoemde scholen verheugen zich de costuumklassen in een voort- durenden bloei, wel een bewiis dat men 't nut dezer inrichtingen inziet. Op onze school zullen de leerlingen, evenals elders, eerst proeflappen ma ken, waaraan zij leeren, hoe een taille er van binnen behoort uit te zien lee ren knippen en teekenen de eenvou digste patronen in papier, om lang zamerhand natuurlijk op te klimmen, opdat, komen zij op een atelier, zij goed kunnen werken en daardoor ook meer geld kunnen verdienen. De leer lingen voor de costuumklasse moeten den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben, en alleen zij. die in het eerste leeriaar toonen. aanleg voor het vak te heb ben, kunnen voor cosluumnaaister en coupeuse opgeleid worden. Op alle be staande Industriescholen wordt hier voor een leertijd van 3 jaar gevorderd, en zal dit. ook bij ons het geval zijn.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2