NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lifljfin in Borneo. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. I9e Jaargang Woensdag 27 Augustus 1901. No. 5571 LEMö ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J£ de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cta.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaame, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en AdTertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrö L. DAUBE Co. JOHN F. JONESj Succ., Parijs 3P>ü Faubourg Montmcgtre. Dit nummer bestaat uit ze3 bladzijden. Haarlem's Dagblad Tan 28 Aug. bevat o.a.: Eeu Boerensucces, Protesten van Steijn, Botha en de Wet tegen Kitchener's proclamatie, Een be rncht 9tuk, De Czaar in Frankrijk, De nieuwe leider der S. D. A. P. Zomerdag, Hidden in Borneo. Politiek Overzicht. Tot onze vreuexJa kunnen! wij weer eens meldlinig maken van een Boeren-succes. In een telegram- van dien 25en dezer uit Pretori'a metkhb Kitchemeir dat 3 officieren en 65 man, dito van Ladybrand (in d'en O. V. S.) uit marcheerden aan d'en -rechtectounlt van kolonel Elliot's colonrue. in den morgen van den 22en dtezer op een ongunstig terrein omsingeld! en- ge vangen genomen zijn door eene veel sterkere Boerenmaoht. Br sneu velde één man, e-n vier werden ge wend!. De gevangenen w-eaidlem in- midideils weer in vrijheid gesteld, Kitchener is bezig onderzoek te doen De gevolgen van dat onderzoek zullen- we'l ";\n dab -een paar off.iei-e- re-n gestraft worden, voor -eien fout, waaraan ze - art -noch deel hebben), maar die all'een -het gevolg is van de gab-rekk-Lop organisatie in hiet B-riitsehe leger, w.aar mien ni-et het onvenstand'i'ge van het met kLeimjei troepjes uitrukken- tegenover een vijand als de- Boeren schijnt -te kun nen inzien. Intusschen hebb-en deze laabs-ten weer een goeden slag ge slagen en za-1 de bij deze gelegen heid natuurlijk buitgemaakte am- nuniti-e hun w-eil te 9tade komen. De protesten tegen Ki-tchene-r's proclamatie komen nu los. De E-m gels-che bevelhebber seint tlegelijt- kertijd met bovenstaand telegram uit Pretoria, dat hij een langen brief van President Steyn heeft ontvangen, waarin deze een bere deneerd1 overzicht geeft van de zaak deu" Boeren en verklaart dat zij den strijd zullen volhoudien. Van De Wet ontving Kitdheinieir een brief van soortgelijken- inhoud, en Botha, de ontvangst erkennen de van Kitchener's proclamatie, verklaarde tegen deze te protestee- re-n en eveneens van plan, te zijn den strijd voort te zetten. Aan den anderen kant staat, dat in den laatsten tijd het aantal der- genen die zich overgeven, aanmer kelijk toeneemt. Om deze laatste opmerking naar waarde te kunnen schatten, zie men onder het artikel,,Een berucht stuk", in dit nummer van ons blad. Ook heeft Kitchener weer een wïnstlijst overgeseind. Volgens hem hadden de Rritsohe colonnes sedert den 19en de volgende resultaten l 32 Boeren gesneuveld-, 24 gewond. 139 gevangen gemaakt, 185 in on- dea*werping gebracht; verder 245 wagens, 286 paarden en 6615 stuks vee genomen. Verder behelst het telegram nog de volgende mededeelimgep „Generaal Blood's colonnes zijn van het noordien uit Middelburg binnengekomen, na slechts lichten tegenstand ontmoet te hebben. De kolonels ALlenby en Kekewdch. vegen nog altb'dO) de districten- ten N. van den Magaliesberg schoon, waar het meerendeel van de over gaven geschied iso. a. heeft Kru- ger. een neef van den gewezen pre sident, zich overgegeven. De colonnes onder generaal Knox vermoeien de Transvalere en Krit- zinger's manschappen, maar d!at is alles. Op het oogenblik verschuilen zich benden van d'en vijand' en rebellen- in de Kaapkolonie, en mijden- on ze troepen met eenig succes (Die uitdrukking „eenig succes" is -goud' waard'. Red.) De colonne van generaal Beateon drijft Scheepers in noordelijke rich ting." Oudtshoorn sohijint dlus voor 't oogenblik gered, tot natu-urliijk Scheepers plotseling weer in 't zui den oipdhikt achter den rug van den niets kwaad vermoedenden ge neraal om. Alles te zanten genomen is er voor de Britten,1 weinig reden oim den toestand optimistisch in te zien,. Buitenlandsch Nieuws. Do vergoedingscommissio. In de Maandag gehouden verga dering der Engelsche commissie voor de schadeloosstellingen heeft Ardagh- zich verzet tegen de vorder ring van een Pruis. Nol-ken, die door naturalisatie Amerikaan ge worden is. De voorzitter verwees naar ,een schrijven van dien eisober, waarui-t bleek d'ait hij zich had aan gesloten bij de Boeren, ten einde bezittingen te helpen verdedigen wielike -de Boeren verme-esterd' had den, met het gevolg dat N.elken, zelf door d'e handelwijze dier Boeren zijn bezit verloren had. Naar aaiv leiding hiervan verklaarde da voor- zitber dat de commissie r-eedte in een soortgelijk geval uitspraak heefb gedaan, en niet in sftaat is schade loosstelling aan te bevelen voor wien ook, die tegen Engeland ge vochten heeft. Frankrijk en Turkije. Naar thans (26 Aug.) uit Konstan- timopel geseind! word, heeft d!e Fransche ambassadeur Gonstans volledige voldoening ontvangen in zake de aangelegenheid der Kariiem- maatsohappii-. Er wordt thans ech ter nog onderhandeld over een paar particulieren eischen. Bij dezen I stand van zaken heeft4 Constans de tijdelijke waarneming van het ge zantschap overgelaten aan Bapst en. is Maandag vergezeld van zij-nie echtgenoote, met verlof heengegaan. Zij zijn- vertrokken met den Orientr express. Uit Parijs wordt dd. 26 Aug. ge seind Havas heefb geen- bevestiging, noch tegenspraak kunnen verkrij gen van het Reuber-beric-hb over heb verbrak van den Franschen gezant Gonstans uit Konstanti-nopel. Venezuela en Columbië. Wat zullen de Arnierikanen; het land krijgen aan- President Castro van Venezuela. Hij is er maar niet boe te bewegen, Oolumbië aan te vall'en-. De secretaris van den president heeft het volgende telegram naar Washington gezonden „De Colum-bi-aamsohe regeering h'eeft gae-n voldoende ophelder in gegeven van de laatst,© invallen in Venezo-laanisch gebied, maar het vertrek van den Columbi-aanscbeu gezant uit Caracas stelt de houding v-an de Columbiaamscbe re-geeri-ng in een ongunstig licht. Venezuela is niet van plan, Columbië binnen te vallen, omdat zij dat land als- -een zusbomatio- beschouwt. Ons Pleger dient enkel tot verdediging. Dei Co lli mbiaansche opstand breidt zich eiken d'ag uit, ein hij zal ten slotte zegevi-eren. I-ntusschen blijven Wij- met -geweier op schouder." Alsjemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Naar gemeld wordt waren Steyn en De W-et Zaterdag dicht bij de oostelijke grens van de Kaapkolo nie aan d'e Viscbrivier. Do Boeren n de Midlands zijn- thans gesplitst in kleiner afdeelin- gen dan tot nog toe. Zn trekken meer dan ooi-t bij nacht, en het is dientengevolge moeilijker ben op te sporen. Zij vinden gemakkelij ker voedsel en fourages omdat zij in kleiner aantal komen. De Boeren kriwen nog steeds op geheimzinnige wijze paarden. Twee groote commando's, die te samen- orngev. 700 man bellen, zijn verhinderd' -een poging uit te voe ren om over de Oranje-rivier in de Kaapkolonie te vallen. Naar gemeld wordt is een Hotten tot, die d'oor de Engelschen als scout gebruikt werd', d'oor de Boe ren gefusilleerd- nadat de procla matie te-gen het doodschieten- van inboorlingen was uitgevaardigd. Lobber zond, toen men de procla matie was toegezonden, daarop een antwoord- dat niet weer te geven- is. (Waarom niet?) Laf fan seint uit Kaapstad, dat de Boeren voortdurend de telegraaflij nen en spoorwegverbindingen af snijden n Natal en in de Kaapko lonie. De Wet is te Zaston (in het dis trict Rouxville in den Vrijstaat) be zig een troepenmacht bij elkaar te brengen. „Central News" meldb, dat Kit chener met de Basuto-konngin Mar chene-r met de Basuto-koniingin Ma were- aansluiting bij d'e Britsche troepen,. De „Daily Telegaph" erkent, dat Kitchener's proclamatie in de afge- loopen week het aantal Boeren dat zich overgaf niet deed toenemen. De legerinspeoteure hebben 117 ton vleesch afgekeurd die uit Lon den in Zuid-Afrika werden inge voerd. De corespondent dier „Daily Mail" te Brussel verneemt, d'a/t Botha aan de commandanten last gegeven heeft, niet langer de Bitsche gevan genen1 los te laten, maar hen, indien Kitchener zijn bedreiging ten uit voer legt, te gijzelen. Bennet Burleigh heeft de volgen de telegram-men aan- de „Daily Te legraph" gezonden Norvalspon/b, 16 Aug. (Vertraagd1). Drie commando's, tezamen onge veer 400 man, vertrokken vanoch tend varu Buitfonbetin. zuidwaarts trekkende. Men meldt dat de la Rey van plan is zich bij hien te voegen. Onze colonnes rukken op hen aan. Kolonel Gorringer en een andere aanvoerder kwamen in aanraking meb Kriizinger's achterhoede ter wijl hij ten. westen van Beithniile naar den O. V. S. overstak. Een gewapende brein uit Springfontein kwam hen vroeg in dien ochtend voor. De Boeren waren 262 man sterk en verscheidene droegen kha ki 150 hunner, o. w. Kritzinger, staken den s Doorweg over, maar de trein dieef die rest met wagens en karren terug. De Engelschen maakten 20 paan den on een- aantal geweren en za dels bu-it. De Boeren voerden vijf van hun gewonden mee. Gisterenavond is eien afdeeling Boeren, 14 K. M. ten O. van Norvalspont overgestoken. Bloemfontein 23Aug. Gisteravond trachtten- 2 afd. Boeren uit den. spoo-rwe-gdiriehoek tear Z.vanSpring- fontein. Be.tlmlie en Norvalspont te breken. Zij werden teruggedreven. Donderdagavond vuurden emi- ge tirailleurs op een trein ten zui den van Colesberg-junctie. Ee-n- pas sagier gedood en een gewond. Volgens een bericht uit Middel burg (K. K.). zijn. die Boeren roerig geweest in het district Dordrecht en heeft men kleine afdeeli-ngenj op de stad zien lostrekken. Uit Engelsche bron wordt gemeld, dat in het gevecht ten zuiden van Uruiondale (40 K.M. van. de zuid kust van Kaapland1), waarin, het 10e huzaren zoo zwaar heeft geleden, aan Bóeren-kant ..commandbnt" van der Merwe en ..veldk-or.nlet" du Plessis gekwetst zijn. Interessanter zou het z;:n te vernemen hoe heti beloop en d'e afloop ran dit ge vecht zijn o-eweest, maar daarover bewaart men wijselijk 't zwijgen. De verliezen!ijst wijst uit dat 10 huzaren die bij dit gevecht op 19 dezer zijn gevangen gemaakt, nog net zijn losgelaten. Er zijn vier man van de geregelds troepen gesneu veld en acht gewond bij den- Heen- en-weerekoo bij Fauresmith op 21 Augustus. Te Melbourne zijn 130 Viotoria- ruen die vroeger in Zuid-Afrika had den gediend, daarheen- weer scheep gegaan. Reuter seint uit Cradock did. 22 Augustus De commando's onder Loiter en Botha zijn van de Rheuosterbergen; verdreven. Groot gebrek hebbende aan fourage, zijn zij geweken naar het hoogste Dunt van den Achters- nieuwberg, waar het gras nog goed is. Scobal en Kavanagh zaten hen d'ic-ht achterna in d'e bergen, waar thans het d'oor brand ver nield is. Naar gemeld' wordt, is een com mando den spoorweg overgestoken bij Cypress Grove, ten noorden van- Cradock. In Haasbroek's kamp .is een brief van Sbeyn in beslag genomen, waar in Haasbroek's verzoek om meer munitie en dynamiet dloo-r Steyn beantwoord wordt met de miededlee- Ling -dat. hij twee 'kisten van het ge vraagde verzonden had, ondier bij-- voeging echte-r dat dii-t het laatste was van zijn voorraad. CHINA. We-genis den toestand- in het Ver re Oosten heeft de Fransche minis ter van marine, in overeenstem ming met zijne collega's van bui- tenlandsche zaken en koloniën, be sloten opnieuw eene vermindering te brengen in het effectief der troe pen dat Frankrijk op die bee-n houdt in China. Men is te Berlijn natuurlijk ver rast dloor het bericht d'at prins Tsjoen (de Chineesche boetgezant) te Bazel zijne reis heeft moeten af breken. Wanneer de prins te Potsdam zal aankomen, weet men thans niet. Velschillende avondbladen protes- teeren er tegen dat er i-n Duitsclv Land: 2500 veel ophef wordt gemaakt van den Chineescheai boetgezant. De bekendte Von Hanneken. die ja ren lang inChineeschen staatsdienst is geweest, vertelt in de „Tagliche „Rundschau" dat een Duitsche on dernemer hem reeds verzocht heeft met prins Tsjoen onderhandelingen, aan te knoopen over het oprichten van groote nijye-rheidsonderneniiiv gen te Sjanghai. Hanneken waar schuwt er tegen om thans prins Tsjoen, gelijk indertijd Li Hun-g Tsjang, te bestormen met aarnbie- dingen en voorstelten, hetgeen slechts ten nadeele v:|n- een geheel volk zou kunnen strekken. Het Russische ministerie van ma riale heeft last gegeven om het wes- bel ijk gedeelte van de haven van Port Arthu-r zoover uit te diepen dat pan tserechapen en. groote oor logsschepen d'aar gemakkelijk kun nen binnemloope-n. Verder zal en een kanaal gegraven worden aJia rechts treeksche verbinding1 tus schen Port Arthur en de zee en dwars door hei. Tijger-schiereti'liajnxl. Op het oogenblik is de haven niet geschikt voor de oorlogsvloot, om dat zij te ondiep is en blootgèstelcjl aan- alle stormen. i Uii't Washington wordt gemeld d'at de onderhandelingen over den.' verkoop van de Deensche Antillen goed vlotten-. Ze hebben echter nog niet haar beslag gekregen, omd'aitl Amerika niet gezind is meer dan de 3.700.000 dollars die hot geboden heefb, te betalen. Er is een plan ini bewerking, om van Dover een- handelshaven te- ma ken-, met gelegenheid voor deTrans- atlantische stoomiers om er binne-h te Loopen. Een berncht stnk. Wij toeken kunnen wel doorrede- necren over do aangelegenheden van don oorlog in Zuid-Afrika en ons lang zamerhand uit de feiten een oordeel vormen. Toch heeft de meening van een autoriteit op dit gebied altijd bij zonder gewicht. Zoo is het daarom zeer belangrijk eens te vernemen- wat kolonel C. do Wit in zijn „militaire beschouwingen" in de ..N. R. CL" schrijft over Kitchener's jongste pro clamatie: ..Dat do proclamatie van Kitchener eenige uitwerking zal hebben in liet belang van den wede", aldus kolonel de Wit, „zooals de Engelschen dien gaarne zouden zien 'tot stand komen, zal wel niemand verwachten. Zoo monigmalen heeft het reeds ge klonken „de oorlog is uit", maar steeds toonden de verlieslijsten aan, dat de Boonen evenzoo bleven hande len alsof de oorlog nog in vollen gang was, on zoo zal het ook nu gaan, al wordt die banvloek uitgesproken over allen, die na 15 September weigerach tig blijven om aan de Britsche heer schappij de voorkeur te geven boven een onafhankelijk volksbestaan. Het is zeer de vraag of de Engelsche opper bevelhebber zelf veel heil venvacht van de door hem uitgevaardigde procla matie. Vooreerst is het volstrekt niet zeker dat zij bekend wordt bij allen van die ...enkele stroopende benden", 'li'- "v*r nagenoeg het geheele grond gebied. gelegen tusschen de Limpopo en den Indischen Oceaan, den Brit dwingen zich in versterkte plaatsen, steden en blokhuizen op te sluiten. In den laatsten tijd is in ons land een gelukkige terugkeer van belang stelling niet alleen in onze overzee- sche bezittingen merkbaar, maar de energie, de durf die de mannen van de ..Kompagnie" over de zeeën dreef komt er weer in. De Regeering toont zich bereidwil lig om expedities als die van dr. Van Cappelle en anderen in Suriname te steunen, en ook voor Borneo, dat tot dusver slechts in naam aan Nederland behoorde, begint de belangstelling wakker te worden. Men begint zich af te vragen wat be zitten wij eigenlijk, wat is er te vin den ep te verrichten daar op het uit gestrekte gebied, wel is waar in kaart gebracht met Nederlandsche kleuren, maar nog door geen Nederlander be treden. Vooral Borneo was een zwarte vlek, hier en daar was men van de kust af een beetje naar binnengedron gen, of met een stoombarkasje de ri vieren opgevaren,maar doorgedrongen in het groote land1 was men nof nim mer. En zij die van lieverlede mede- hielpen om de bezittingen van Neder land tusschen de tropen bekend te maken waren vreemdelingen. Vooral George Muller heeft zich hiermede een welbekenden naam verworven. Zooals wij zeiden: de tijden zijn gelukkig veranderd, en met trotsch mogen wij opzien op hetgeen een land genoot, di-. Nieuwenhuis, voor dit doel heeft gedaan. Dr. Nieuwenhuis werd den 21sten Mei 1864 te Papendrecht geboren. Hij was anderhalf jaar toen hij naar De venter kwamv waar hij zijn jeugd doorbracht. Na de H. B. S. te heb ben afgeloopen, vertron hij naar de universiteit te Leiden, waar hij in de medicijnen studeerde en vervolgens te Freiburg promoveerde. De jonge dok ter had een buitengewone voorliefde voor de ethnographie en zijn vurig- sten wensch werd vervuld, toen hij in 1894 als dokter en ethnograaf werd toegevoegd aan de expeditie, die werd uitgerust door het Genootschap van Land- en Volkenkunde, ter onderzoek van Nederlandsch-Indië. Deze expedi tie had ten doel Borneo dwars door te steken en onbekend gebied te ont sluiten. De controleur Veldhuijzen was leider der expeditie; doch op het ontvangen van berichten aangaande de slechte gezindheid der inboorlin gen zag deze van het volvoeren der ondernomen taak af. Nieuwenhuis keerde naar Batavia terug. Nog geen twee dagen was hij daar of hij vertrok naar Lombok, waar toen nog de oor log woedde. Twee maanden maakte hij den oorlog mede en 4 maanden na den ooi-log verbleef hij op het eiland, dienst doende als officier van gezondheid. Nieuwenhuis kon het plan om Bor neo te doorkruisen niet opgeven en ver zocht den steun der Regeering voor een nieuwe expeditie. Die steun werd verleend en in '96 ging de geleerde weer op weg, nu aan het hoofd eener expeditie. Twee jaar duurde de onderzoekings tocht, die schitterende resultaten op leverde. Van Pontianak vertrokken, voer Nieuwenhuis de Kapoeas op en trok de waterscheiding over. het moei lijke punt. Na een aan wederwaar digheden rijken tocht, zakte Nieuwen huis de Mahakam af eu Gereikte einde lijk Samarinda aan de westkust. Zijn tocht had zoowel hooge wetenschap pelijke als politieke waarde. Zes maan den werd Nieuwenhuis toen aan den Plantentuin te Buitenzorg gedeta cheerd, waar hij in de gelegenheid was, zijn hoogst merkwaardige aan- teckeningen uit te werken. De Regeering gaf hem in het voor jaar van 1898 opdracht, nogmaals een tocht door Borneo te ondernemen. En ten blijke hoezeer zij op prijs stelde, wat dr. Nieuwenhuis reeds had ge daan, stelde thans de Regeering een controleur en een aantal adsistenten te zijner beschikking. In Mei 1898 vertrok Nieuwenhuis en op Oudejaarsavond 1900 keerde hij te Batavia terug. Hij had thans een ex peditie achter den rug, waarvan het tweede gedeelte geheel van weten- schappelijken aard was. Hoofddoel was geweest het bezoeken van het land der Ivenja's. Deze volksstam had nog nooit een blanke gezien. De inboor lingen loopen geheel naakt en zoo idyllisch is het er nog, dat de wilde herten er vreedzaam zonder angst of vrees voor den mensch rondloopen. Dr. Nieuwenhuis verzamelde er tal van voor de wetenschap hoogst belang rijke merkwaardigheden en aanteeke- ningen. Prof. B. L. van Hasselt doet in het Augustus-nummer van „Onze Eeuw" merkwaardige mededeelingen over de avontuurlijke tochten. Nieuwenhuis, die aan de weten schappelijke expeditie naar Centraal- Borneo in 1894 had deelgenomen als arts (de controleur van Boven-Kapoeas had de leiding) had tot wachtwoord: geduld oefenen; het welslagen der on derneming is voor een groot deel aan dat geduld te danken. Langs Loenca. voorbij de monding van de Kréhau, Long Hakat en Long Mensikai bereikten de vaartuigen der expeditie de Goeroeng Delajian, de acht watervallen, het eerste ernstige beletsel in de rivier, waar de Kapoeas over een lengte van 6 k 700 meters in de klem raakt tusschen zeer rotsach tige oevers, waarop het water vruchte loos zijn erodeerend vermogen had beproefd. Al de goederen moesten over de rotsen aan den oever tot bo ven de vallen gedragen en de booten met rotanlijnen tegen den stroom op getrokken worden. Bij den mond van de Bongan ver liet de vloot de Kapoeas. voer de zij rivier in tot het reeds genoemde punt Goeroeng Babang, waar opnieuw wa tervallen overgetrokken moesten wor den en volgde daarna de Boelit, die in de Bongan valt. Nu werd overlegd of langs de Ho- wong dan wel langs de Penanei naar de Mahabam zou gereisd worden. De zoogenaamde landtocht ving aan en eerst te water, daarna over land. een stuk van de Boelit afsnijdende, maar meestal liep het pad in of langs de bedding van het riviertje, totdat een andere, de Katé, werd bereikt, dat tot weg diende naar den bergrug aanwelks andere zijde de Banjoe stroomt. Van dien 30 meter hoogen bergrug was de reusachtige Terata te zien, die zijn naakte wanden uit 't alles bedekken de oerwoud meer dan 1000 meter in de hoogte steekt (1467 volgens de opne ming.) De waterscheiding tusschen de twee hoofdstroomen van Oost- en West- Borneo is een rug in noord-zuidelijke richting tusschen twee hoogere gedeel ten. de Nopin en de Apoon in het noor den, die beide aan een vulkaan gren zen, de Terata en de Leboedjan of Batoe Betong (1190 M.) Deze laatste werd beklommen en men berouwde het zich niet, want het uitzicht viel niet tegen, daar vooral in westelijke richting ver het Kapoeas-gebied te zien was. Naar het noorden stuitte de blik togen het Boven-Kapoeas-ketengeberg- te; aan zijn voet stroomt in een diep dal de Bongan met hare bijrivieren, waarin de reizigers zoovele weken voortgekropen waren. Uit dit dal re zen in noord-oostelijke richting de eene keten na de andere achter elkan der op, voortdurend stijgende en in 't noorden de hoogste toppen van die

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1