NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. I9e Jaargang Donderdag 29 Augustus 1901. No. 5572 HAARLEMS DAHBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rqk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers. 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37)4 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Ots. Buiten hot Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Reclames 30 Cent per regel Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kamperaingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitoiland: Compagnie Géxérale de Publicité Etrangère <G> L. DAUBE Co. JOHN F. J0NE§a §ucc.t Parijs 3P>" Faubourg Montmwtre. Haarlem's Dagblad van 2.9 Aug. bevat, o.a.: Belangrijke berichten uit Zuid- Afrika, De Schadevergoedings- commissicLeugens van Buller, Ned. Taalcongres te Nijmegen Stukken van den Gemeenteraad. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU- DERS van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur tot 10 September eerstkomende, 's namiddags ten 1 ure, ter gemeente secretarie (7e afdeeling) ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoek schrift met de bijlagen van lo. de wed. A. W. Leuven Zoon om vergunning tot uitbreiding van de lij stenzagerij in de perceelen aan ere Smedestraat nos. 34 en 36, door het plaatsen van een gasmotor van 16 PK., ter vervanging van den bestaanden, in een op te rich ten gebouwtje achter het perceel aan de Groote Markt no. 15,; 2o. H. C. Kruseman, om vergunning tot uitbreiding van zijne tabaksfa briek in het perceel aan de Groote Houtstraat no. 124, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 10 September e.k., en wel des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis der gemeen te de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeente bestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden der in richting in te brengen. Haarlem, 27 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. De Secretaris, J. W. VAN BILDERBEEK, L.-S. Politiek Overzicht. Door „Paris Nouvelles" zijm een aantal zeer belangrijke berichten uit ZuidhAfrika ontvangen, die hoe wel zij uit den aard der zaak niet meer van zeer jongen datum zijm. toch een goed'en kijk geven oip de activiteit der Boeren over het ge heele oorlogsterreïn, alsmede op de schandelijke handelwijze der En- gelschen. Hieronder laten wij een en an der volgen: Rapport van 18 Juli. Men zendt hoe langer hoe meer Engel sche troepen naar het zuiden, naar d'-e Kaap en naar Basoeto-l-and. Ik kan u bevestigen wat ik in mijn vorigen brief heb gemeld, dat Pie tersburg, Liidenburg, Rustenburg en and/ere plaatsen in Transvaal door de Envelsohen ontruimd zijn. De la Rey heeft aan. de burgers en aan d'e vrienden van die Boeren in Pretoria zelf een boodschap ge zonden om hun te zeggen, geen moed te verliezen en geduld tei heb- ben, want d'at de Engelschen mis schien binnen, drie maande over de Vaal gedreven zouden zijn. Ziehier de revechten die in het begin van deze week zijn geleverd. lo. Gerecht bij Brugspruit (de overrompeling van de Australiërs bij Witmansrust), de Boeren ston den onder bevel van Ben Viljoen. De Engelschen kregen 200 doodem en gewonden. 2o. Gevecht bij Kliprivier, ten1 zuiden van Johannesburg. 3o. Hevig gevecht bij Coliesberg. 4o. Hevig erevecht bij Elan dis,fon tein op 17 Juli. De terechtstelling van twee zoo genaamde rebellen te Middelburg (K. K.) heeft een groote verbitte ring onder de Afrikaanders ge- wekt. Het aantal medestrijders van de Boeren neemt met den dag toe. Men schat hen tot diusver, 18 Juli, op bijna 40.000. Sedert eenige weken is d'e la Rey de Vaal overe-estoken en trekt hij in de richting van de Kaapkolonie, om een afdeeling van 12.000 Afri kaanders te ontmoeten', wier aan wezigheid- in de kolonie niet on ontheerlijk is voor het succes v-an de k ri jgsverrichtingen Men vraagt zich af of er geen ver band bestaat tusschen de boodschap van de la Rey, hierboven vermeld, en zijn tocht in zuidelijke-richting-, Dat president Steyn bijna in han den van de Engelschen was geval len. is te wijten geweest aan- het) verraad van burgers, de-el uitma kende van het vrede-s-co-m'ité. De Engelschen hebben dien dag den broer van president Steyn, zijn schoonbroer Fraser, Cronjé, Davet, Wessels, Tom Brain, Heemstede, AbeLt en eenige anderen gevangen genomen. Rapport van 25 Juli. De la Rey is in die Kaapkolonie doorgedrongen, ondanks de vele troepen die de Engelschen- tegen hem uitgezonden hebben. Te Blaauwbank is naar 't schijnt een zeer hevig gevecht geleverd tusschen 17 en 25 Ju-li. Bizonder- heden ontbreken. De begrafenis van mevr, Kruger. Mevrouw Kruger is Zon dag 21 Juli begraven. De dienst in de Dopperskerk was om 3 uur en- de teraardebestelling om 4 uur. I n dien tijd was er in het park,dat genoemd is naar den vroege ren pres. Bur gers, een militair concert van de kapel van deNort- humherland fusiliers. Iedereen sprak er schande van. Dr. Knobel, de dienstdoende burge meester van Pretoria, woonde met zijn gezin het concert bij en bleef weg van de begrafenis. Zood'ra d'e plechtigheid afgeloo- pen was, drongen de Engel- het sterfhuis binnen., zij hebben alles doorzocht, de ti ch e lste en en uit de gang gelicht en het be hang van de muren ge scheurd. Alle leden van de fa milies Eloff en Jacobs, bloedver wanten van president Kruger, zijn u-itgenoodi gd. onmiddellijk uit Z. Afrika te vertrekken Allen gaan naar Europa, met uit zondering van Eloff (een schoon zoon van president Kruger), die als krijgsgevangene naar Indië is ver voerd. Men ziet, uit bovenstaande be richten, dat etr bijna geen» dJag voorbijgaat of er wordt hevig ge vochten. (Wat toch een maand ge leden het geval was, zal nu zeker niet minder zijn.) De gruweldaden der Britten in het sterfhuis van mevr. Kruger be hoeven geene nadere beschouwing. Ze spreken waarlijk reeds genoeg voor zic.h zelf. De vergoedi-ngscommissie te Lon den- heeft Maandag een aanvang ge maakt met de behandeling van- de schriftelijke eischen tot schadeloosstelling van N e d e r 1 a n d e r s, die door Mr. Bisschop werden voorgebracht. Geen enkele werd toegelaten, op verschillende gromden, ofschoon, er geen eisch van Z. A. S. M.-beamb ten onder was. In d'e zaak van den uit Middelburg afkomstigen schar deeischer van Aartsen. een mijn werker aan de Robinson-goudmij- nen te Johannesburg i.n, het voor jaar van 1900, verklaarde Ardagh, dat van Aartsen wegens zijn depor tatie geen schade kon- eisc-hen om dat hij aan de goudimijuen had doorgewerkt voor de Boerenregee- ring en daardoor belligerent werd. (Inderdaad een fraaie conclusie De voorzitter vereenigde zich hiermede, (natuurlijkMr. Bis schop protesteerde en behield zich alle rechten voor. 't Wordt hoe langer hoe duidelij ker dat van de Engelschie heer,en al bitter weinig te verwachten is en het onderzoek met die grootste par tijdigheid plaats vindt. Veel hoop kunnen we dus den velen benadeel den niet geven. Buitenlandsch Nieuws. „B jeren overal." Deze uitdrukking geeft volgens den Kaapschen correspondent van de ..Zwolsche Courant" zeer juist den toestand van zaken in de Kaap kolonie weer. Er schijnt geen einde aan te- zijm, hoewel Kitchener week na week mooie lijstjes publiceert vain Boeren die van d'e rol afgaan- d-oode-n, gewonden en gevangenen. Doch wat er onder da t#j.naiming gevangenen wordt begrepen, is weder dezer dagen gebleken, toen te Kaapstad een aantal z. g. Boe- rein gevangenen aankwamen. Deze „krijgsgevangenen" bestonden uit kinderen van 10 a 12 jairen oud en kreupele zwakke grijsaard-. Ik ge- loof niet dat er ondier de vijftig 10 waren, die op commando waren geweest. Toch weiden zij uit hun huizen gesleept, nadat al hum be zittingen w-aren verwoest, -en wor den nu onder de krijgsgevangenen geteld. Het heeft natuurlijk zijn doel. Het d'oet het getal der gevan genen aangroeien en brengt het Bri'tsche publiek in den waan dat er toch iets gedaan wordt, dat het toch iets krijgt voor zijn anderhalf mi-lltoen pd. st. per week, ern dat het einde snel nadert. Doch het is bloot illusie. In de Kolonie maakt men d'oor alerlei dwaze en tyram nieke maatregelen onder de krijgs wet genoeg rebellen om de werke lijke verliezen der Boeren-, die, naar ik meen, gering zijn, ruimschoots aan te vullen." Schandelijk! Naai- Reuter d.d. 27 Aug. uit Kaap stad seint, is de heer John X. Merri- man, oud-minister, en leider van den Afrikaander-Bond' in het Kaap- sche parlement onder arrest gest op zijn hoeve bij Stellenbosch. Hij heeft moeten beloven, zijn plaats niet te zullen verlaten. De reden van deze gevangenneming valt gemakkelijk te raden. Merriman stak zijne meening niet onder stoelen of banken en dit was natuurlijk den Britten een doorn in 't oog. Daarom- moest hij onschadelijk gemaakt wor den en dat is nu gebeurd op de ge woneEngelsche wijze. Naar Duitsch Z. W. Afrika. De „Standard" heeft een. bericht uit Berlijn, inhoudende dat twin tig Boeren, die nu nog te Amster dam wonen 20 September naar Duitsch Zuid1-West-Afrika zullen vertrekken. In December zullen 200 Kaapkoioniisten uit Kaapstad! ver trekken naar diezelfde streek. De gunstige berichten van Kaapkolonie sche mensehen en Transvaler», dlie van 't vooriaar daarheen vertrok ken zijn. ziin de aanleiding tot dieze nieuwe emiegratie. De vroeger ver trokkenen zijn er zeer tevreden. Van de veertig, die er heengegaan zijn, hebben, er 25 land1 gekocht, dat zij druk aan 't ontginnen zijm. Zij zeggen biets te bemerkem van de- Du itsche bureaucratie waarvan man hun zulke sombere tafereelem had opgehangen integendeel zij kunnen den, gouverneur en, zijn ambtenaren niet genoeg prijzen. Met het klimaat zijn zij zeer inge nomen. Een aantal d'er nieuwe in- koaneliinigen is met schap en fokken be'/on men en. ofschoon, slechts met een paar honderd berennen, heb ben zi' nu reed» een menigte lam meren. die zeer goed gedijen. Lsusrens van Buller. In antwoord' op een brief betref fende de beweringen in het imlber- view van president Kruger met den heer Redmond omtrent- hef. gebruik van Kaffers door de Engelschen bij Derdepoort en van invallen door de Swazies, schrijft generaal Sir Redvers Buller „Ik geloof dat inderdaad' het op perhoofd Linohwe, tot het u i terete geprikkeld d'oor de wreedheden der Boeren, een inval in Transvaal ge daan heeft, e-n de Boeren eenig ver lies heeft toegebracht. Ik weet niet zeker of er blanken bij dien inval betrokken waren, maar hef zou vol strekt onjuiist zijm, hem op eeniiger- lei wijze aan een op-treden van. de. Britschei regeering toe te schrijven. Uit Swazielandi is nooit een inval gedaan, hoewel de Boeren al het mogelijke deden, in het eerste jaar van den oorlo? waarever ik al leen spreken kan om de Swa zies te tarten. Het is volstrekt om waar dat de Engelschen ooiit gewa pende Kaffers hebben gebruikt. Ik zelf heb meer dan eens gezien diat die Boeren gewapende Kaffers be zigden. Wat Buller zegt omtrent de Swa- zi's is van te algemeenen aard om kort te bespreken. Het gewone praatje over van Boerenzijde vech tende Kaffers, gaan wij schouder ophalend voorbij,. Maar wat de man in 't midden brengt omtrenfDerd'epoort is r o n d- weg gelogen en generaal B TTt1~er~w ee t dat hij liegt. Aan hem is gezonden het protest der Transvaalsche regeering naar aanleiding van deze misdaad miet de beëed'icrdJe verklaringen vam oog getuigen die hebben gezien dat de Kaffers te Derdepoort voclitem on der aanvoering van En gelsche officieren. Iedereen kent deze verklaringen, zij zijm ook in fatsoenlijke Engelsche bladen opgenomen Sir Redvers Buller kent zo ook maar hij rekent er op dlat ze in Engeland alweer vergeten zijn. De schadevergoedings- commis8ie. Reuter seint nog het volgende omtrent d'e zitting der vergoedlings- comimissie op Dinsdag (zie ook Pol. -Overz.) Mr. Bisschop zeide dab hij nu een aanvang wilde maken met het over leggen van al zijn stukken, maar vooraf enkele opmerkingen ten bes te zou geven over die beginselen die er in 't algemeen- betrekking op hadden. De voorzitter verzette zich sterk tegen eenig verder uitstel. Hij ver langde d'at de bewijzen zouden- bij gebracht worden- gelijk bepaald was, zeggende, dat de uitvoerige beschouwingen,, door Mr. Bisschop in d'e eerste zittingen der oommiis- j sie gehouden, alle leden nog versch in het geheugen lagen,. Thans had men behoefte aan bewijsstukken,. Mr. Bisschop bleef op zijn. stuk staan, maar de voorzitter even-zoo. Ten slotte gaf Mr. Bisschop voe. zeggende d'at hij dan zijn opmer kingen geleidelijk zou invlechten zoodra Sir John Ardagh tegenwer pingen maakte. Deze verzette zich tegen, de d'oor Mr. Bisschop voorgel stelde alph&beüische volgorde bij; het bespreken der ei seinen, Ilij ver langde dat die behandeld! werden in de volgord'e waarin zo waren ontvangen, daar met zulk eon, wijzi ging als Mr. Bisschop wildJe aan brengen,, weken gemoeid zouden zijn. Mr. Bisschop besprak -toeni den eisch tot schadeloosstelling van d'em mijn werker van Aartsen: 300 pd. sterling, en vergunning om naar 1 ransvaal terug te keeren. Sir Ar dagh haalde een te Pretoria gevon» dem lijst van burgers voor den dag, waaruit bleek dab do eisc-hen bur ger geworden was in 1899. De voor, zitter zeide dat deze tegenwerping, den eisch te niet deed', en ging over tot, den volgenden eisch, vam een zekeren Bakker. Sir John Ardagh zeide, dat. d'it het schandelijkste geval was dat voor de commis sie gebracht wasde, eischer, dia geweigerd heeft, den onzijdligheids- eed af te leggen, heeft feitelijk als Trans va al sch burger tegen de En gelschen gevochten het is wel uiterste onbeschaamdheid', dan nog schadeloosstelling te eischen. Mr. Bisschop zeide dat hij zijn opmer kingen over dit geval voor later bewaarde. Ten aanzien van den] eisch van een Nederlander, die na het uit breken van den oorlog naar Zuid-Af,rika gegaan was, zoide Sk Ardagh, dat een eisch tob schade vergoeding in dergelijke gevallen ongerijmd was. Frankrijk en Turkije. Wij krijgen nu weer eene andere lezing over het vertrek van den Fran- schen ambassadeur uit Konstanlino- pel. Volgens een nota van Havas is s de heer Constans afgereisd, daar de Porte de verplichtingen, die zij op zich genomen had, niet gehouden heefh De gezant heeft zoodoende gehan deld in overeenstemming met Releas ee's nota van 21 dezer. Intusschen zijn de zaken van het gezantschap niet onbeheerd achterge bleven. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Een correspondent van de „Daily Express" te Louren$o-Marquez weet de overgaaf van 400 burgers te- Mid delburg te melden, maar geien an der blad heeft er iets van. Mi,ln er is Donderdagmorgen; te Kaapstad aangekomen en door den burgemeester met eene welkomst- rede ontvangen. Mil-ner zeide, dat zijn ontvangst in Engeland' niet dien minsten twij fel liet, aan het onveranderlijk be sluit van Enveland om vast be hou den aan de 'tot- hiertoe gevolgde po litiek in zake Zuid-Afrika. Feuilleton. Het geluk van Kotkenburg. Naar het Duitsch van PAUL HEIJSE. Een vreesetijk uitedndie, niet waar, mevrouw en een mooie dank voor zooveel moedige daden en alles een gevolg van schan delijke laster; hij zou bij het dob belspel de stad aan, een vorstelijk persoon hebben verloren,, waarvan natuurlijk geen woord waar was. Nu beteekemt Doppler in de oude taal wel d'obbelen en in ons fami liewapen Hij hield plotseling op, want' het scheen hem toe dat de fijne, neus vleugels van- de dame trilden alsof zij een opkomend geeuwen wilde verbergen. Eemigszins gekrenkt be gon hij zich nu met zijne aquarel len bezig te houden en deze, in de portefeuille die hij nog in d'e hand had. te: rangschikken!. En hoe is u er toe gekomen, vroeg zij toen weder. om toch d'e erfenis van den zoo onrechtvaar dig omgebrachte te aanvaarden Heeft men aan u willen goedmaken wat men tegen uw voorvader heeft misdreven U vergist u, mevrouw, zeide hij-, ais u in> de meen-ing ver keert d'at de Rothenburgers er prijs op zouden hebben gesteld weder een Doppler in hun midden te zien en voor die eer iets over zouden hebben. Toen ik, zools ik reeds vertelde, negen jaren geleden1 uit bloote nieuwsgierigheid om de oude veste te leer en kennen d'oor d'e Röderpoort binnenkwam, ken-- de mij daar niemand' en zelfs toen ik mijn naam noemde werd' er wei nig acht op geslagen. Ja, eir werd zelfs hard aan getwijfeld, omdat ik in Neurenberg ben geboren en de harde- T niiet meer in mijn: naam voorkwam, of ik wel tot de famiil-ie behoorde. Maar wat de overheid van Rothenburg nalietmij feeste lijk inhalen mij de huizen dlie d'e groote Burgemeester in eigendom had gehad teruggeven en mij le venslang alls een sbadsheiil'ige ver eeren d'at dieed- voor mij de Voorzienigheid, ik kwam naar Ro thenburg alleen om een paar stu diën te maken en een oud, erg ach terlijk nest te bekijken en, ik voind er mi in levensgeluk, en een eigen warm, nieuw nestje, waar ik nu juist weder beenvlieg. Mag men ook weten hoe zich dat heeft toeredragen Waarom niet. als u er eenigs- zins belang in stelt Mijne ouders hadden mij naar Miinchen gezon den, op de academie. Zij waren wel niet rijk, maar toch ontbraken de middelen niet om mij fatsoen lijk te onderhouden en alle klas sen te laten d'oorloopen. Ik wilde landschap-schilder worden en na het verlaten der school een. paar ja ren naar Italië gaan. Ik was intus schen één en twintig jaar gewor den en vóór de groote kunstreis te aanvaarden wilde ik in Neurenberg mijn goed moedertje bezoeken-. Va der was reeds eonigen tijd overle den. Hans. zeide zij tot mij, voor je den pelgrimstocht naar Rome be gint. moet je nog een andere bede vaart doen, naar d'e plek waar de wortel van onzen stamboom stond, voordat hij werd uitgerukt en hier heen verplant. Zij,- was eene echte oud-patricische vrouw, die goede moeder, en rebruikto gaarne- groot- sche genealogische uitdrukkingen. Nu. ik had niets te verzuimen; ik nam mijn wandelstok op en trok langzaam naar het Westen, ondier- weg vlijtig te-ekenende. omdat ons Duitsch landschap mij voorloopig nader aan het hart lag dan het nog onbekende in het Zuiden. Nu zult u, na het inzien d'cr portefeuille, misschien kunnen begrijpen d'at het Du itsche Jeruzalem op mij een overweldigenden indruk maakte en dat ik geen oogen en- handen ge noeg had om al liet inerkwaardige op te teekenen. Maar er was iets Rothenburgsch dat mij nog meer in verrukking bracht dan al die mooie oudheden. Namelijk ik zal u niiet op eene breedvoerige Liefdesgeschiedenis onthalen op een vam d'e wekelijksche bal-s die de zoogenaamde „Harmonie" gaf, maakte ik kennis met de dochter van een deftig burger, een vroeger Raadsheer. Zij was d'rie jaren jon ger dan ik en ik mag het gerust zeggen het mooiste meisje van de geheele stad. Na de tweede wal9 wist ik hoe het gesteld was, ten: minste met mijn eigen hart, maar helaasnog niet hoe zij er over dacht en in het geheel niet in hoe ver het met de wenschen van baar vader zou sbrooken. En het had dus eene heel treurige geschiedenis kunnen worden en die ach beiinieef van den grooten Topplor, evenals deze in d'e oude vrije Rijksstad, in boeien geklonken moeten versmach ten. als niet het straks genoemde noodlot ter hulp was gekomen en mij met de familie-dobbelsteenen de hoogste oogen had laten werpen. Na verloop van dirie dagen was het mij duidelijk geworden- dat het meisje mij gaarne wilde hebben en na drie weken dat ook de vader voor mijn' zoo jeugdigen leeftijd en nog onzekere vooruitzichten de oogen zou sluiten omdat hij de Hemel weet waarom zoo hcog met mij wegliep. Ik had het mees te zijn Rothenburgsch hart gesto len omdat ik Dop nier heiette en de ergst vervallen hoekjes van de oude vestingmuren, evenals de wonder lijke torentjes en vreemde pompen zoo sierlijk in kleuren kon afbeel den. Na een kort proefjaar schonk hij mij de hand van zijn eenig kind. echter onder voorwaarde dat ik haar tijdens zijn- lev-em niet uit zijn huis zou wegnemen en mijne kunst hoofdzakelijk tot verheerlij king van de hem zoo dierbare 9tadl zou uitoefenen. U kunt begrijpen, mevrouw, dat ik mij niet lang daar tegen verzette. Mijn, schoonvader was niet alleen een welgesteld' man, mot eigen huis en tuin, wijnbergen en eenig bouwland', maar teven» de beste man van de wereld die alleen, kwalijk nam als men andere ouder- wotsche "laatsen onbehoorlijk roemde en- b. v. aan Neurenberg of Augsburg den voorrang boven, „dc parel van hot Tauberdal" toekende Hij heeft nog meer dan vier jaren bij ons geleefd en altijd, als ik d'e een of andere bouwkundige teeke- ning uit Rothenburg op eene ten toonstelling had verkocht, een bi- zondere flesch Tauberwijn- uit den: kelder gehaald om mijne gezond heid te drinken,. En toen hij stierf was ik veel te veel aan ons oud, hoekig huis gewoon geraakt om; aan heengaan te denken. Boven dien ontbrak het mij niet aan be stellingen en dus aan werk. Maar als de oud'e heer nog had mogen beleven dat mijne 'teekeningen in kleurendruk werden uitgegeven dan geloof ik zeker dat hij van

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1