NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang Vrijdag 30 Augustus 1901. No. 5573 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJSADVERTENTIËN Voor Haarlem per 3 maanden L20 PEffgNs. Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), ie de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0J5. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 wfjvfi StfSfg i^dsl Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02 3L Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère Q. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESj Succ.} Parijs 3P>" Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad Tan 30 Aug. bevat o.a.: Ernstige teekenen voor Enge land, De zitting der vergoedings commissie, Wèl geslaagd, Frank rijk en Turkije, De Czaar in Frankrijk, Ned. Taal- en Letter kundig Congres (vervolg), Lawn Tennis. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU- DERS van Haarlem, Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 27 Augustus jl. aan lo. de directie der naamlooze ven nootschap „Maatschappij de Haar- lemsche Brood- en Meelfabriek" ver gunning is verleend tot uitbreiding van hare fabriek, door het vervangen van den bestaanden stoomketel, door een stoomketel van 12 paardenkracht in liet, perceel aan de Bakcnessergracht. 2o. D. van Leeuwen vergunning is verleend tot oprichting van eene bak kerij, in een te plaatsen gebouw naast het perceel aan de Van Marumstraat. Haarlem, 29 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. De Secretaris, J. W. VAN B1LDERBKEK, L.-S. Politiek Overzicht. De nood schijnt thans hoog gestie- gen voor die Engelschen in de Kaap kolonie. De ..Daily Mail" verneemt thans dat de regeering voornemens is den staat van beleg ook uit te breiden tot Kaapstad. Inderdaad, dat is een ernstig teekeoi en 't moet wel zeer ver gekomen zijn. als tot zulk een besluit de toevlucht moet worden genomen. Intusschen krijgen we vani twee kanten bericht van een nieuwen dwangmaatregel. En Laffan èn „Pa ris Nouvelles" berichten' dat alle burgers der beide Republieken dlie in de Kaapkolonie verblijf houden, last ontvangen hebben zich voor Zaterdag aan te melden bij de auto riteiten zoo zij dit niet doen, zul len zij als krijgsgevangenen be schouwd worden. Op die manier zal het aantal dleh zer laatsten wel aardiig stijgen:. Alweer een manier om het Engel- scbe volle daarginds zand in de oogen te strooien. Merkwaardig met het oog op des- ze berichten is wat de heer Miles in de ..Times" schrijft over dan toe stand' in ZuidrAMka. Da schrijver beweert dat niemand weet wait er daarginds gebeurt. De Engelschen zijn nog altoos minder bewegelijk dan de Boeren. Met yeomanry richt men er evenmin wat uit als met het uitvaardigen van proclamaties of met het oprichten van blokhui zen. Ook in Natal schijnt het onrus tiger te worden, als men tenminste de „Liberté" getooven mag. Dit blad bevat een telegram uit Dur ban, meldende d'at verscheidene troepjes Boeren Natal zijn binnen gevallen.. De Hollandfeche Boeren hebben hun paarden; en levensmid delen verschaft era een aantal hun ner heeft zich bij de invallers ge voegd. Men zegt dat alles klaar is voor een algemeenen opstand in Natal. Als dat er nu nog bijkomt, zijn de Britten geheel verloren. Toch moet hot bericht van het Framsche blad, sl'echts ondier voorbehoud aan vaard worden want het schijnt niet al te duidelijk, hoe een derge lijk telegram den censor heeft kun nen passeorenAfwachten is dus ook hier de boodschap. De vergoediragscomimissie zette Woensdag hare zitting voort. Sir Joihn Ardiagh zeide, verdere bii zon derheden te hebben ontvangen aan gaande d'en eisch van een Neder lander, waaruit bleek dlat eischer krijgsgevangene op Ceylon was. Vele van de Nederlandsche eischen waren z. i. onzinnig. Sommige ei schors hadden volle burgeirreeh- ten, anderen hadden weer te gen d'e Engelschen gevochten, weer anderen geweigerd den eed van on zijdigheid af te leggen' en' daden be gaan die hun eischen te niet deden. Onder de Nederlandsche eischers waren 260 burgers. Hij hoopte dat nar. Bisschop den tijd van de com missie niet met enkele van zulke eischen in beslag zou nemen. Mr. Bisschop teekend'e verzet aan tegen zoo'n wiize van werken. De Nederlandsche eischen berustten op even goed'e gronden als de an dere en konden de vergelijking er mee te hunnen gunste doorstaan.. Het ging niet aan om1 te zeggen d'at er zoovele burgers ondier de eischers waren, daar hun burger schapsrechten niet door de Eragel- sche regeering erkend waren. De Nederlandsche eischers vroegen eenvoudig om wat zij werkelijk hadden verloren, niet om vergoe ding van moreele schade. Aan onzen afgevaardigde' komt een woord van huld'e toe voor zijn moedig standhouden tegenover de aanvallen' van Sir Ardagh en. ande ren. Dat het echter veel helpen zal, gelooven wij niet. Van Duitschen kant zijn Woensdag 199 nieuwe eischen ingediend waarvan 71 gesteld1 worden, door vroegere amb tenaren van de N. Z. A. S. M. Het geheele bedrag van de eischen i© 246.124 pd. st. Wat zal hiervan betaald worden? Buitenlandsch Nieuws. Merriman's arrestatie. De berichten over Merriman's in hechtenisneming zijn onduidelijk en tegenstrijdig. De correspondent van de „Standard"' te Kaapstad meldt o.a., dat de militairen een nachtelijk bezoek hadden gebracht aan Merriman's wo ning te Stellenbosch, wegens zekere voorvallen aldaar, van welk bezoek zijn arrestatie het gevolg was. Nader hand werd hij op parool vrijgelaten, maar zijn woning mag hij niet ver laten. De „Morning Leader" merkt op, dat van alle verrassingen van een verbij-j- terenden oorlog Merriman's inhechte nisneming de obegrijpelijkste is. Wèl geslaagd. De onbetrouwbaarheid! dea- Brit- sche berichten blijkt weer duide lijk uit het onderstaande In het laatst van Juli deden d'e Boeren volgens Engelsche telegram men een vruchteloozen aanval op het coneemtratie>-kamp te Aliwal- Noord', waaruit sommige Jingo-cou- rantera zelfs die gevolgtrekking maakten, dat het gebrek en de el lende onder die burgers wel groot moesten zijn, reden waarom zij zich te meer over de mislukking van den aanval verheugden. Thans blijkt uit een, uit Zuid- Af rik a per laatste mail' ontvangen bericht, d'at die aanval w,el degelijk geslaagd' is, m. a. w. d'at d'e een,ige waarheid in het eerste bericht het feit van dien aanval zelf is geweest. De Boeren, schoten de drie kaffers, welke het magazijn van levensmid delen bewaakten, dood, maakten zich van het magazijn meester en brachten den buit in veiligheid. Ze trokken daarna af zonder eén on geval te hebben gehad, maar na men den superintendent van liet kamp, 'een zekeren William G reat- head. als gijzelaar mede met de be lofte. dat zij hem aan een minder aangename behandeling zouden bloot stellen wanneer de Engelschen het zouden wagen de Boerenvrou wen ion kinderen' in het kamp te laten hongeren wegens den goed geslaagden overval. Het dreigem ent schijnt geholpen te hebben'. Nogeens de „Boerenwreed- h9den.a Bij gebrek aan overwinningen blijven de EngeJ&cben nog steedis doorp raten over de z. g. Boeren- wireedheden Kitchener seinde d'di. 25 dezer uit Pretoria: „Generaal Hildyard heeft mij onder eede gedane ver klaringen medegedeeld waar mar ken d'e dat den 6en Juni een luite nant en twee soldaten te Graspan bij Reitz zijn gefusilleerd, nadat zij zich over hadden gegeven. Ik heb een afschrift van dit getuigenis aan Steyn en Botha gezonden." Brodrdck heeftWoensdag aan Kit chener geseind„Wij begrijpen diat gij geenerlei bevredigende ver klaring hebt ontvangen in zake dien moord op onze gekwetsten te Vlak- fontein. Ten aanzien van d'e ini uwe dépêche vermelde feiten, zijn wij van meening dat gij bij proclamatie moest bekend maken dat die lieden van het commando dat een dergelij ke gewelddaad heeft gepleegd, be schouwd' zullen worden als schul dig daaraan, indien bewezen, wordt dat zij er tegenwoordig waren1, on- yersehillte of zij er al of niet deel aan hebben genomen, en dat de aanvoerder van het commando ter dood' zal --ebracht wordën, ter wijl de leden van het commando met den dood gestraft zullen wor den of met een' zachtere straf, naar mate van de ia aard van hu n mede plichtigheid'." Frankrijk en Turkije. De „Agence Havas" geeft de vol gende officieele verklaring van het vertrek van den Franschen ambas sadeur uit Konstaratinopel „Den 17 Augustus was een over eenkomst getroffen, met d'e Parte over verschillende quaesti.es, die op afdoening wachtten, en d'e be palingen d©zer overeenkomst wa ren door den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, met goedvinden van den Sultan, vast gesteld. De Sultan had demi gezant Gonstans beloofd, dat de aldus vast gestelde tekst van de wet hem den volgenden dag zou worden: over handigd. ..Den 18en Augustus seinde Cora- stans naar Parijs dat geen der ver plichtingen, die Turkije op zich ge nomen: had, vervuld was. „Den 21 Augustus seinde de mi nister van buitenlandsche zaken, Delcassé, aan Constans, dat met het oog op deze niet-inlossing van het gegeven woord, de Fransche regee ring niet geneigd was de onderhan delingen voort te zetten. In hetzelf de telegram werd den heer Gon stans verzocht aan den Sultan me de te deelen. dat hij het bevel ont vangen had Konstaniinopel te ver laten. „Den 23en Augustus deed1 die heer Constans deze mededeeling aan de Porte en kondigde hij zijn vertrek op 26 Augustus aan. „Daar op dien dag niet alle ver plichtingen., die de Porte op zich genomen had, vervuld' waren, ver liet de Fransche gezant Konstanti- nopel." De „Kölnische Ztg." heeft uit Parijs Toen de Fransche gezant, Con stans, eereed stond om in dien Orient-Express te stijgen om zijn standplaats te verlatera, kreeg hij nog een bezoek van den opperoere- moniemeester van. d'en Sultan;, die hem in naam van den Pad'isjah verzocht in Konstaniinopel te blij ven. Hij voegde er aan toe dat de Sultan bereid zou zijn. nieuwe con cessies te doen. Constans antwoord de dat hij het breken van foameele beloften,, die met toestemming van den Sultan door de Turksche regee- rinsr gegeven waren, niet kon dul den. Dat het hier niet ving om de kwestie vara het ^eld. maar om die van de loyauteit, en hij daarom het verzoek van, den Sultan afwees era dus toch afreisde. Constans heeft geen zaakgelastig de in het gezaratschapshotel achter gelaten, era de Fransche vlag is er ingehaald. De secretaris heeft op dracht zich met geen onderhande lingen met de Turksche regeerui, in te laten en zal de stukken die van Jildiz-Kiosk mochten komen, dadelijk naar het ministerie van buitenlandsche zaken te Parijs doorzenden. De gezant heeft daar mee duidelijk te kennen gegeven dat hij niet met verlof is gegaan, maar met zijn vertrek tegen de vreemde handelwijze van den Sul tan protesteert. Venezuela en Columbië. De „New-York Herald" beschouwt den oorlog tussehen deze beide landen j beslist als uitgebroken, zij het dan ook zonder dat een officieele oorlogs verklaring is voorafgegaan. Zou de wensch hier niet de vader zijn van de gedachte? De liberalen in Venezuela komen er openlijk voor uit dat zij rekenen op de Columbianen, die in opstand zijn. De regeering van Columbia van haar kant steunt de tegenstanders van den president van Venezuela, Castro. Hetzelfde blad verneemt, dat de Co- lumbiaansche opstandelingen zich sterk verschanst hebben in do buurt van Panama. Algemeene beriohten. DE OORLOG IN ZUID-AFR1KA. Particuliere brieven, uit Zuid-Afrika hier te lande ontvangen, bevestigen het bericht van Paris-Nouvelles dat de Engelschen vrij kort na het overlijden van mevrouw Kruger het sterfhuis te Pretoria op grondige en weinig kie- sche wijze doorzocht hebben. Het geleide van het konvooi van Kimberley naar Kaapstad, dat den 24n zulke zware verliezen heeft geleden bij Rooikopjes, bestond uit manschap pen van de Imperial Yeomanry. Reuter seint uit Krugersdorp, d.d. 25 Augustus: Er zijn vandaag zes gevangenen binnengebracht, en 21 Boeren hebben zich te Olifantsnek overgegeven. Zij zeggen dat zij zich h-ebben oversege- veu naar aanleiding van de laatste proclamatie. (Heusch De streek om deze plaats en het dis trict van den Magaliesberg is feitelijk gezuiverd van den vijand, met uitzon dering van een aantal zeer kleine benden, die zich verschuilen in de kransen en kloven van het gebergte. De ..Münchene-r Allgemeinia Zig." heeft de volgende berichten over Londen uit Ivaapst-ad De kolonrae van generaal Miethu- en staat te Klerksdorp. Die van ge neraal Wood i.s te Middelburg aan gekomen. De Boerenicommandamit. Botha redde zich slecht© dbor een gef arceerden marsch, hij was bijna omsingeld. De Boeren beproeven in grooten getale naar de Kaapkolonie terug te keeiren. De krijgsverrichtingen/ van commandant Hertzog in da buurt van Philipstown worden ii> verband gebracht met die be we ging van do Boeren naar het Zul den. Commandant Scheepers trek! oostwaarts. Hij is van plan, door d'e Engelsche linies heen te breken. Met de komst van de verschil lende commandaratein uit den Vrijstaat zat die operatie-basis waarschijnlijk naar den zuid westelijken hoek van d'e Kaapkolonie verplaatst worden. De ..Daily Express" verneemt uit Kaapstad Een gedeelte van Schee pers' commando staat bij die MosseL baai. De plaatselijke verdediigimgs- waclit wordt gemobiliseerd, daar men een aanval van de Boeorerai ver wacht. Het transportschip Assay© heeft te Southampton weer een geheel© lading afgekeurde yeomen, van de door Kitchener in zijn jeremiade aan het departement van Oorlog beschreven soort, aan land De oorlog, die uit is era volgens Chamberlain nog slechts voortleeft in het moorden en rooven van en kele verstrooid© bandieten', nood zaakt niettmira d'en Engelschen mi nister van Oorlog zijn zomerver blijf te Tonbri dge op te geveni. Bro- drick zal op bet ministerie van Oor log aanwezig zijn, volgens een be richt in d'e „Standard", „geduren de de voortzetting van dierai oorlog." CHINA. Volgens de „National-Zeitun*is het oponthoud van Tsjoen te Razel ta wijten aan politieke en dipl.uuatieka overwegingen van Duitschen kant, waarover de prins instructies te Si ngan-foe moet inwinnen. Li-Hung-Tsang heeft den oudste van het cox-ps diplomatique medegedeeld, dat de Chineesche onderhandelaars ge machtigd waren om het protocol te teekenen, en de gezanten gevraagd een datum voor de onderteekening vast te stellen. De Keizer van Korea heeft den mo gendheden die tot dusver te Seoel ver tegenwoordigd zijn door minister-i-e sidenten, verzocht den titel van dezr laatsten te veranderen in dien van ge volmachtigd gezant. De Vereenigde Staten hebben reeds aan dezen wensch gevolg gegeven door de benoeming van Allen tot "-evol- machtigd minister en buitengewoon ge zant. Minister Sagasta verklaarde voor ongegrond het bericht als zou Rusland aan Spanje toestemming hebben ge vraagd tot het oprichten van een Ko lenstation te Mahon op het eiland Minorca, .Feuilleton. Het geluk van Gothenburg. Naar het Duitsch van PAUL HEIJSE. 3) Ik begrijp uwe gemoedsge steldheid, zei d'e de vreemde, ter wijl zij uit een zilver doosje een sigarette nam en bedaard bij een waskaarsje aanstak, maar dies te minder begrijp ik uwe wijze van handelen. Ik ben van mijne jeugd! af aan gewoon geweest alleen dat- genie te doen wat de natuur mij in gaf, wat aan mijnie innerlijke be hoeften voldeed'. Ik heb nooit ban dera gekend. Waren zij zwak, dan werdien zij verbroken waren zij daartoe te sterk dan zouden zij mij hebben gesmoord, want er levend in te blijvera zou mij onmogelijk zijn. Rookt u ook? Geneer u niet, u ziet ik geef het voorbeeld. Hij schudde afwijzend het hoofd en luisterde met talie aandacht'. Zooals ik reeds gezegd heb, vervolgde de dame en bfies met hare schoone lippen de rook lang zaam voor zich uit, ik heb het recht niet over uwe levenisopvattiraig een oordeel uit te spreken;, maai' u moet mij toch veroorloven mij er over te verwonderen d'at een man liever blijft klagen dan zichzelf uit den nood te helpen, vooral als het zoo gemakkelijk is. Vjeest u mis schien d'at als u een kunstreis girag maken uwe vrouw in dien tijd u ontrouw zou kunnen worden? Christ'iera mij ontrouw wor den te midden zijraer droefgees tigheid moest hij hardop lachen. Pardon zeide zij kalm. ik vergat een oogenblik dat zij eene Duitsche is era nog wel een© Ro- tberaburgsche. Maar daarom be grijp ik nog minder waarom u, u zelf kunt veroor.ieelen levenslang niet anders als de Jakobskerk en de Klimpernoort, of hoe die dan ook heetera mag Klingenpoort, mevrouw 1 Nu ja, al dat bekrompen muur werk en die eenvoudig burgerlijke rommel uit te schilderera alsof er geen Colosseum, geen Thermen van Garacalla, geen schouwburg van Taormiraa bestanden En welk een plantenrijk, dat prachtige onkruid tussc-hen de puinhopen van die oude heilige tempels era aan den horizont die pijnboomien en cypres sen, die bergen era die zee G eloof mij, ik zelf zooals u mij hier ziet, hoewel ik nog geera oude vrouw ben, ik zou toch zeker Tang dPod en begraven zijn als ik niet op ze keren dag eene enge. geestdeod'en- de omgeving was ontvlucht om ira het land der schoonheid en der vrij heid mijne redding te vinden. Is mevrouw niet gehuwd'? Zij wierp het nog glimmende stukje uit het raampje, beet een oogenblik op de bijzorader witte, regelmatige kleine tanden en zeide toen op onbeschrijfelijk onverschil ligen toon, mijn echtgenoot is genei-aal era gouverneur van eene kleine vest5"- diep in Rusland en kon mij natuurlijk niet vergezel len. Ook zou hij op zijn leeftijd zij ne huiseliike gewoonten al te zeer gemist hebben. Daarom zijn wij sa men overeengekomen dat wij el kander om de 'twee jaren ergens aan de grenzen zullen ontmoeten en sedert dien fiid zijn wij beiden veel beter tevreden. Ik weet wel, vervolgde zij toen hij haar eenigszins verwon derd aankeek, dat deze opvat ting van een gelukkig huwelijk ge heel in strijd is met de sentimen teel© Duitsche begrippen. Maar ge loof mij, in veel opzichten zijn wij barbaren uwe hooggeroemde be schaving ver vooruit en wat wij aan politieke vrijheid ontberen, wordt door onze sociale vrijheid rijkelijk vergoed. Als u een Rus waart zoudt ge u al lang hebben vrijgemaakt en het voorbeeld van uw Tauber nagevolgd al was het dan ook ira tegenovergestelde rich ting. En wat zou er ook door ver loren word'en Als una jaar en dag terugkomt als een geheel ontwik keld kunstenaar, vindt u dam uw huis niet op de oude plek, uwe vrouw niet even huiselijk en deugd zaam, uwe kinderen wel is waar een half hoofd gegroeid, maar niet even aardig en welvarend als toen u dat alles verliet? U hebt gelijk I u hebt maar al te veel gelijk stamelde hij en pluk te zenuwachtig aan zijra haar. 0 1 als ik dat vroeger zoo ver standig had ingezien Vroeger? Ben jong man' zoo als u die nog niet boven de dertig is? Maar ik zie het wel, u is al te veel aan de RoLhenburgsche vloeschpottera <?ewoon geraaktu hebt gelijk, blijf er bij era latera zij u volkomen verzadigen. Het voor stel dat rrv - de tong lag zou u niet verstandiger toeschijnen als dat ik li had uitgenood!gd om naar de woestijn te reizen om daar in plaats van on landschapsmotieven, op tijgers en krokodillen jacht te maken Zij slingerde hem die scherp ge punte pijl met zoo rustige bevallig heid toe dat hij er zich tegelijker tijd door gewond, maar ook aan getrokken gevoelde. Neen. mevrouw, riep hij, u moet mij zeggen wat u mij: wil de voorslaan. Al is het nog maar zoo kort geleden dat ik het geluk heb u te leerera kennen, zoo kan ik u toch verzekeren dat uwe ver schijning die woorden die u ge sproken hebt een d'iepen, ja, on- ui.twischbaren indruk op mij) heb ben gemaakt. Het is bepaald alsof er een geheele omkeer bij mij heeft plaats gehad en dit uur met u door gebracht Hij hield weder op en werd vuur rood. Zij bemerkte liet al scheen zij niet naar hem te zien en kwam hem in zijns verwarring te hulp. Mijn voorstel, zeide zij', moest niet dienen om u tot een ge heel ander menseh te maken, maar alleen om alles wat in u steekt, uit de enge omhulling te voorschijn; te laten komen. Ik bon' nu op weg naar Würzburg om daar eene zie ke vriendin te bezoeken. Als ik haar twee dagen gezelschap heb ge houden keer ik langs et en zelfden weg teruv en houd mij niet op voor ik in Genua ben, alwaar ik de stoomboot neem die mij iraoon&cloor naar Palermo brengt. Sicilië ken ik nog niet. Nu heb ik in de Ilali- aansche reis van Goethe altijd! met zekere afgunst gelezen wat hij' schrijft over zijn reisgenoot, de schilder Kniep, die hij had mede genomen om onderweg elke plek die hem beviel, dadelijk met enke le lijnen op een schoon blad te too- veren. Nu ben ik wel geen groot dichter era ook geera rijke Vorstin', maar ik behoef mij toch niet zoo te bekrimpen of ik kan mij ook zulk reisgezelschap veroorloovera. Nu hebben -wij tegenwoordig wel do photographie, maar 't zal wel niet

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1