NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. I9e Jaargang Maandag 2 September 1901. No. 5575 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 "Van 1—5 regels 50 Cta.iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), prQ8 ^er Adverfcentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maandenv» 1-30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 It 3. Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummersV 7 7 7 V 0.02}f Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, rlalc bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden V 0.37 Telefoonnummer der Redactie 600. Telofoonnummer der Administratie 123, de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti j en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèr§ Q. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESs §>ucc., Parijs 3i&»Faubourg MonltttQ£tre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 2 Sept. bevat o.a.: Nog eens de toestand in de Kaapkolonie, Een belangrijk staat- je, Hnlde van Suriname, Twaalf maanden in de Zuid-Poolstreken, Sportpraatje, Koninginnedag, Ber- litz-scliool. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant een gratis bijvoegsel no. 52 van De Zaterdagavond, letterkundig Weekblad voor jong en oud bevatten de: Haarlemmer Halletjes; Naar de Parade (plaat van J. F. Nuyens); Feuil leton: Schoolleven; Rubriek voor Da mes; Eene homoepatische geneeswijze, naar het Engelsch van E. C. Phillips; tevens de gewone rubrieken, Afbeeldin gen, Schaakspel en Prijsraadsel. Politiek Overzicht. De geruchten over het proclam.ee- rem van dien staat van belieg te Kaapstad blijven aanhouden.. De „Kölnische Ztg." verneemt nu uit Londen, dat volgens d'aar ontvan gen particuliere berichten de af kondiging ophanden is. Die karmer van koophandel te Kaapstad! heeft zich weliswaar beslist tegen dezen maatregel verklaard1, maar. men ge looft d'at hij onvermijdelijk is ge worden. Indeirdaad luiden de be richten uit de kolonie zeer ongun stig, wat ook in de Engelsche pars vah de Kaapkolonie wordt erkend. Het district Fraserburg is in openlijken opstand en er trekken <t|aMj>ke afdaalimgen van Boeren: doorheen. De telegrafische verbin ding is verstoord. Hondenden ko- ldnMie rebellen sluiten zich bij de Boeren aan. Men verwacht dat her- halve Merrim&ni, dlie op zijn hoeve dloor de politie bewaakt wordt, ook alle andere leiders van de Afrikaan ders gevangen gemoeten zullen worden. Flinlc zoo., de© te mieer dwang- maatregeilen des te spoediger de boifi losbarst. In de „Manchester Guardian" komt een nieuw protest voor van Sir Neville Chamberlain tegen de jieconc entrado-k ampen. „De beste m'anier misschien zegt hij om ©enig denkbeeld te geven van de sterfte onder de vrou wen en kinderen in de kampen' in de maand' Juli, is om de volgende cijfers te toornen die ontleend zijn aan regeeringsstatisti eken Vrouwen in het kamp 31.225, ge stouwen 187. Kinderen in het kamp 44.594 gestorven 1117. Totaal 75.819 menscben, waarvan1 zijn gestorven 1304. Deze cijfers beteekenen dat ornge- veer tien vrouwen -en kinderen in Juli in de concentratie-kampen zijn gestorven tegen een in Londen.Wie is schuldig voor het teveel van ne gen? vraagt de schrijver. Het ant woord kan daarop slechts luiden1 De kliek van gelukzoekers, Cham- berlain, Rhodes c. s. die door hun trouwe volgelingen Milnter en Kit chen'er maar ail te goed bediend worden. Doch men ziet het uit die f ei ben, ook hier zal het eindje de lasten dragen. Buitenlandsch Nieuws. Frankrijk en Turkije. Uit Konstantinopel wordt aan de „Magd'eburger Ztg." dd. 29 jl. ge seind In de Turksche offlcieele wereld' neemt men den; toestand, die door het vertrekken van den Franschen gezant ingetreden) is, met alle kalmte op. M'en neemt aan, dat de oorzaken van' het inci dent niet ernstig genoeg zijn om een afbreken van die goede: betrek kingen tusschen dje beide Landlen ten gevolge te hebben. Donderdag werd' in Jildïz-Kiosk een bijeen komst der ministers gehouden, waar men het- Fransch-Turksehe' incident behandelde. De heer Constans, gezant van Frank rijk te Konstantinopel, is te Parijs te ruggekeerd en onmiddellijk door den minister van buitenlandsclie zaken Delcassé ontvangen. Het onderhoud duurde anderhalf uur. Door den heer Constans wordt te gengesproken het gerucht door een Engelsch blad verspreid, als zou hij hebben verklaard, dat hij niet naar Konstantinopel zal terugkeeren. Hij heeft integendeel het voornemen on middellijk naar zijn post terug te kee- ren, wanneer de tegenwoordige moei lijkheden zijn uit den weg geruimd. Venezuela en Columbië. De oorlog tusschen Columbia Venezuela wordt thans ook zonder voorafgaande oorlogsverklaring als een feit beschouwd. Een telegram uit Vancover meldt, dat het Engelsche oorlogsschip Anchi- on munitie aan boord neemt en order heeft ontvangen onmiddellijk koers te zetten naar Panama, vergezeld van dne torpedojagers. Generaal Uribe-Uribe, de ziel van den opstand, heeft een lang manifest openbaar gemaakt om uit te leggen waarom hij, na in April aangespoord te hebben tot het neerleggen van de wapens, die nu weer opneemt, 't Spreekt van zelf dat alleen edele be weegredenen hem daartoe brengen. Liberalisme, ergernis over de dwinge landij der regeering, Groot-Columbië, enz. Intusschen wordt vooral door Fran- sche belanghebbenden de noodzake lijkheid eener tusschenkomst van de mogendheden betoogd. Zoo schrijft Georges Aubert. die groote handelsbe- langen heeft .in Columbië. dat de Fran- sche regeering niet langer onverschil lig kan blijven voor den toestand zoo als die nu in verscheiden Zuid- en Mid del- Amerikaan sche Staten geworden is. Hij wijst op den ijver waarmede de Vereenigde Staten zich gereed maken, tusschenbeide te komen, maar is van oordeel dat Frankrijk en verdere Eu- ropeesche Staten dat niet mogen ge doogen; een gezamenlijke tusschen komst van de meest belanghebbende mogendheden is noodig. Tread Salisbury afï? De „Pali Mall Gazette" zegt in een artikel dat men enkele weken voor de sluiting van 'het parlement in goed ingelichte kringen algemeen van oor deel was dat Salisbury binnenkort zou aftreden. Thans wordt zijn aftreden als vrij zeker beschouwd. Salisbury zal zijn post nog behouden tot na de kro ning, wanneer het begin van een nieu we orde van zaken een geschikt tijdstip zal zijn voor het optreden van nieuwe mannen. Alaremeene beriohteri. Het Engelsche eskader heeft gedu rende de manoeuvres in de Spaansche wateren een torpedo afgeschoten, die te recht is gekomen op het strand. De Engelsche matrozen kwamen aan land om de torpedo op te zoeken maar daarin werden zij door de Spaansche carabiniers verhinderd. De Engelsche matrozen zijn toen in groote getale 'teruggekomen en hebben de torpedo opgezocht en medegenomen ten spijt van de protesten der carabi niers. Het geval heeft te Madrid' wij wat op zien gebaard. Het orgaan van den Turkschen mi nister van marine, de „Djaridieh Bebrie", vestigt de aandacht der re geering op de noodzakelijkheid om de forten aan den Bosporus te verbouwen en de forten te bewapenen met nieu- werwetsch geschut. Door de directie der artillerie is op order van den Sultan reeds in Enge land besteld een vestingkanon volgens het laatste model en kostende 8600 Turksche ponden. In de Turksche etablissementen zul len een aantal stukken naar dit mo del worden nagemaakt. De Czaar in Frankrijk. De Russische pers werkt voort met hoofdartikels over de politieke constel latie van het oogenblik, dat de Czaar zijn reis naar Frankrijk onderneemt. Het officieuse blad van St. Peters burg de Nowosti meent op te merken dat er in de laatste tien jaren groote toenadering van Duitschland en Frankrijk is ontstaan en knoopi. daar aan zijne verdere beschouwingen vast. „Rusland, Duitschland en Frankrijk willen alle drie den vrede, gegrond vest op het behouden van den status quo en op het wederkeerig eerbiedi gen van de belangen der mogendhe den. Er is. zegt bet, blad, een zeer nauw verband tusschen het onderhoud dat in Dantzig zal plaats vinden en het bezoek dat de Czaar aan Frankrijk gaat brengen, en men heeft geldige redenen om te hopen, dat zoowel het een als het ander heilzame gevolgen zal hebben." De hoteliers te Duinkerken vorderen fabelachtige prijzen gedurende den tijd van het bezoek van den Czaar. Voor logies is het tarief 75 frs. per nacht, voor kamers aan den straat 100 frs. per nacht. Stadsnieuws Haarlem, 31 Aug. 1901. Vergadering van dient Raad der gemieenite Haarlem, op Dinsdag 3 September 1901, des namiddags ten li ure. 1. Beëedigiing .en installatie nieuw inkomende leden. 2. M'ededeelihgen en ingekomen stukken. Procesverbaal van kasopneming. 3. Trekking afdeelingen. 4. Voorstel B. en W. goedkeu ring begrooting Stadfe-Apotheek dienst 1902. 5. Id. id. verh'oogimg post volgn. 99 begrooting dienst 1901. 6. Id. id. vaststelling le suppl. kohier pi. dir. belasting, dienst 1901. 7. Id. id. toekenning pensioen aan IJ. H. Matthijase-n. 8. Id. id. hooger bouwtem Bteek- steeg No. 17. 9. Id. id. ruiling grond Wed'. Vendel. 10. Id!. id. onibewoonhaa/rvenkila- ring perceel' Baljuws!aam No. 26. 11. Id. i'd. intrekking onbewoon baar verklaring perceel Kemnemeir- pleiin No. 28. 12. Id. ddl. dd. id!. Moffenst'eieg No. 25. 13. Id. id. bebouwen voor tuin bestemden grond' Frans Halsstraat No. 22. 14. Id. id1, subsidlie schiet- en scbermw edsirijd vereemigdng „Voor Vaderland' en Koning". 15. Zitting met gesloten deunen. 16. Benoeming Wethouder. 17. Id. twee Ambtenaren van dien Burgerlijken Stand. 18. Id. vaste Commissiën. 19. ld. twee Gommissaïiissien! StadS-Apotheek. 20. Id. Commissaris Gemeente lijke Bank van Leening. 21. Id'. drie Leden commissie voor de bezwaarschriften in zake de plaatselijke directe belasting. 22. Id'. lid en plaats vervangend lid Commissie 'tot de loting voor de Schutterij. 23. Id'. lid Commissie van ondier- zoek voor die Schutterij. 24. Id. drie ledlen Commissde tot herziening der verordening op het verleen en van1 pensioen, wachtgeld en onderstand. 25. Id. lid enquete-commiseie in zake de gemeente-reiniging 26. Id. vier ledien Commissie ont werpH avenreglement. 27. Id. twee leden Commissie tramplan mem 28. Aanbeveling B. en W. benoe ming Onder-directeur gemeente lichtfabrieken. 29. Id. gemeentevroedvrouw. Bloemendaal. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaal op Dinsdag, den 3den September 1901, des avonds ten half 8 ure. Punten van behandeling: 1. Beëediging van toegelaten leden. 2. Voorwaarden v. «-rondslag v. con tract met de Ned'. Bell Telephoon Mij. 3. Redactie van door den Raad ge wijzigde concessie-voorwaarden voor waterleiding. Inlassching van strafbe palingen. 4. Overeenkomst met Vogelenzang- sche Polderbestuur in zake levering van brondbluschwater. 5. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Ondertrouwd: Th. B. Rooijakkers en C. C. Hoogenstein. Bevallen: C. Malkenhorstde Ruij- ter, d. Overleden: B. C. van Raalte, 43 j., Meerenberg, Binnenland. Hulde van Suriname. Heden werd aan H. M. do Koningin aangeboden het huwelijksgeschenk der ingezetenen van Suriname, dat op den dag der echtverbintenis nog niet ge reed was om aan H. M. te worden overhandigd. De minister van koloniën jhr. Van Asch van Wijck, had zich op uitnoo- diging der commissie voor dit hulde blijk (waarvan voorzitter is de procu reur-generaal, wd. gouverneur van Su riname mir. J. W. van Oosterzee en secretaris mr. G. A. van Emden) wel willend bereid verklaard, zich met de overhandiging van dit stoffelijk blijk der verknochtheid van Suriname's be volking te belasten waartoe H. M. de Koningin den Minister heden op het Loo in de gelegenheid stelde. Dit even zinnebeeldige als rijke ge schenk bestaat in hoofdzaak in eene kunst'- uitgevoerde plastische voor stelling van het wapen van Suriname. Een massief gouden schip met groo te zorg vervaardigd naar het type der 17e eeuw en zeilende met volle zeilen opgetuigd, in heraldisch gedreven zil veren zee is van een zilveren band om geven, waarop de wapensnreuk Tusti- tia Pietas Fides" in niellé is aange bracht op eene basreliëf -edreven jar- dinière. Deze allegorie rust op een zilveren voetstuk dat aan de voorzijde ver sierd is met de geëmailleerde wapen- schilden en wapenspreuken van H. M. de Koningin en Z. K. II. den Prins- Gemaal, gedekt door een massief gou den koninklijke kroon en gesteund door zilveren oranjetakken. Aan de tegenovergestelde zijde i3 een fraai gouden schild en relief aan gebracht, prijkende met het inschrift: ,,De ingezetenen van Suriname aan hunne Koningin." Ter wederzijden prijken zilveren hoorns van overvloed, gevuld met pu- pites en rustende op gedreven zilveren palmen. Het goud aan dit geschenk verwerkt is alles zuiver Surinaamsch goud. Het geheel is ontworpen en vervaar digd in de Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Gouden en Zilveren Wer ken van J. M. van Kempen en Zonen te Voorschoten, en zal tafel of salon van het Koninklijk Paleis, waarin het een plaats zal krijgen, in hooge mate tot sieraad strekken. Men schrijft aan de N. Ct.: Door de verkiezing tot lid der Eer-, ste Kamer zal voor jhr. mr. H. M. J, van Asch van Wijck in het kiesdis trict Wijk-bij-Duurstede een nieuwe keuze noodzakelijk worden voor een lid van de Tweede Kamer. Uit geloofwaardige bron wordt ons bericht, dat van liberale zijde zeer waarschijnlijk mr. W. H. de Beaufort te Leusden, oud-minister van buiten- landschc zaken, candidaat zal gesteld worden. Inbraak to Dordrecht. Dinsdagnacht is ingebroken in het kantoor der firma Erven A. van de Weg Hzn., Kuipershaven no. 20 to Dor drecht. De dader heeft zich toegang verschaft door het opschuiven van een ongeslo ten raam van een spreekkamer, waar na hij een daarachter staande hor uit nam, op den grond zotte en naar bin nen klom. De weg naar het kantoor stond1 toen voor hem. open. Uit de ongesloten lade eener schrijf tafel werd een schroevendraaier geno men en daarmede, bij het schijnsel van lucifers, ofschoon een petroleumlamp voor de hand hing, het middenkastje opengebroken, waar in een lade da sleutel lag van de vier laden der schrijf, tafel. Uit een daarvan werden alleen een paar honderd reclameprentjes wegge nomen, terwijl verder de inhoud van een doosje met Nedterlandsche post en plakzegels ter waarde van f 3 6.1 4 en een zoo goed als nieuwe tabakspijp, oliekop, die boven op de schrijftafel lagen, vermist worden. Alle andere kantoormeubelen zijn onaangeroerd gebleven; zelfs aan een op het kantoor slaan schrijfbureau is geen geweld gepleegd en ook zijn de kasten niet doorzocht. Behalve een aantal verbrande luci fers op den grond en een pruim tabak liet de dader geen spoor achter. Wel opmerkelijk is dat enkele maan den geleden eveneens getracht is op hetzelfde kantoor in te breken, door een raam op te schuiven, dat thans door een blind was afgesloten. De da Feuilleton. Het geluk van Rothenbnrg, Naar het Duitsch van PAUL HEIJSE. 5) Toen, Hans Doppler vroeg nu den morgen ontwaakte en zijne kleine vrouw, al lang in d!e kinderkamer bezig was. was zijne eerste gedach te aan hetgeen hem heden, met het oog e- zijne voorname be schermvrouw, boven het hoofd hing. Bij- het kalme ochtendlicht kwamen.' hem zijne woning, zijne historische inboedel, ja zelfs zijn' eigen lieve vrouw en de roodwan gige kindie,ren lang niet meer zoo aanlokkelijk voor als bij zijne nach telijke terugkomst.Hij vond den snit van de nette huisjapon van zijne Chiri9tien veel te kleirasteedhch en voor het eerst vtiel het hem op dat 'fc broekje van dan kleinen Hendrik versteld was met een lapje in het geheel niet van dezelfde kleur eni stof. Zijn eigen costuum vani den vorigen dag beviel hem ook vol strekt niet. 't Was zoo deftig zwart als de kleeding van een proponent, want de jonge schilder had! zich verplicht gerekend bij het behan delen van zaken met de Neuren- bergsch-e heeren in een kleeding te verschijnen die voldoende getuig de voor zijne burgerlijke solidari teit. In de stad kon hij het even goed als iets anders dragen, te •meer daar hij als de eenigste in zijn vak in een gewoon schilders- costuum al te veel zou opvallen, maar de voorname dame wilde hij niet meer als een oude heer on der de oogen komen. Hij haalde daarom achter uit zijn kast een fluweel jasje te voorschijn., hetzelf de waarmede hij voor de eerste maal Rothenbnrg was binnengeko men, dear bi' een zwart vilten hoed) met broeden rand en- 'een heel lichte1 pantalon. Christian zette groote oogen op toen hij, zoo uitgedoscht voor haar stond en haar verklaarde dat het toch eigenlijk jammer was om het goede pak alleen voor de motten in de kast te laten hangen en nu bovendien zijne medebur gers eindelijk zouden ervaren dht zijne kunst hen wijd en zijd be roemd zoude maken, moest hij zich niet langer schamen zich als kun stenaar te vertoonen. De verstandige jonge vrouw vond hiet beter hier maar niet op te ant woorden, maar bleef hem met kalm onderzoekende oogen aankij ken. Zou j.e zelf vandaag ook niet wat meer doen dan gewoonlijk, zei- de hij zich gereedmakende om heen te gaan., want het is niet te berekenen wanneer de generaa-ls- vroiuw haar bezoek zal brengen. Zij zal mij elk oogenblik wel kom zijn. antwoordde Christien. Ik ben altijd zoo. dat ik gezien mag worden en de kinderen ook. Wie hen in hun dagelijksch pak niet aardig vindt m'oet wel een slechten' smaak hebben. Ik helywel eens ge lezen dat zij in) Rusland met ge scheurde kleuren en- zelfs ongewas- schen met het vee in de weide rond- loopen. Zij nam daarbij kleine Le na op den arm, streek de blonde krullen naar achter,en en kuste haar met zekeren trots op de lichte oogen- die zij van vader had. Haar eigen oogen waren bruin. Hans Doppler onderdrukte een1 lichte zucht, lachte vluchtig tegen de kleine groep eni sloeg toen haas- stig den weg in naar het „Gouden Hert". Hij dacht wel nog veel te vroeg te zullen komen-, maar hij kon het met zijn slecht geweten in de benauwde woning niet uithou den hij zou nog wat rondslenteren voor hij bij de vreemde aanklopte. Toen hij echter de steeg inkeek die naar het hotel leidde zag hij de dame beneden midden op de straat staan tegenover het Johanneskerk- je, waarvan zij- de Gothisohe ven sters en het oude beeldhouwwerk, waaronder een zwarte Christopho- rus bijzonder in het oog viel, door haar lorgnet aandachtig bestudeer deHij schrikte dat hij zich zoo verlaat had-, maar toen zij ham zoo haastig zag naderen, begroette zij hem reeds van verre met een vroo- lijk hoofdknikken en riep U ziet, waarde vriend, dat die geest van Rothenbnrg mij reeds door het hoofd spookt. Ik ben al vol bewondering van den goeden, ouden tijd. Van louter ongeduld heb ik niet langer dan tot zeven uur kunrten slapen tot groote ont steltenis van Sachsa. die eecre echt mormeldiier. Ik ben heel vroeg' uit het bed1 gesproken om beneden in het dal het Cadblzell'er neen. Co bel zeiler kerkje en de dubbele brug, die mij reeds in den maneschijn zoo verrukt hadden, nu ook bij het morgenrood te kunnen bewonderen. Uwe fee van de Tau- ber is eene zeer smaakvolle, jonk vrouw. En ik heb ook dadelijk van Rothenburgsche geschiedenis en sa ge kunnien genieten. Toen ik aan het ontbijt het brood prees, haalde de eerste bediende onmiddellijk een oude spre<uk aan, waarin het Ro thenburgsche bakkerewerk wordt geroemd en toen ik naar buiten ging om mij alleen1 een.igszins te orienteeren. haastte zich d'e kaste lein mij er op te wijzen- dat ik in de beroemde Smedenstraat was, waarin, toen tij diens de Boerenoor log een zestigtal oproerige aanvoer ders op bevel van. den een of an deren Markgraaf op het pleam voor het Raadhuis werden ter dbed ge bracht. het bloed als een beek langs de steile straat naar beneden was gestroomd. Als ik maar drie dagen hier bleef gojoof ik, dat ik een vol slagen R oth mi burgsche zou wor den, want werkelijk, alles wat -ik zie bevalt miv. Ook u bevalt mii vandaag beter dan gisteren. Weet u wel dat het schil de rscostuum u bijzonder goed: staat? Maar laten- wij nu vaan, wij moeten niet zoo lang op dezelfde plaats blijven. U moet mij, niiet bij voorkeur de be kende bezienswaardigheden wij zen. maar juist do hoekjes die niet in Biideker met of zonder sterretje worden aangegeven, en daar ik do vrouw van een vestingcommandant ben., wil ik in de eerste plaats do' torens en d'e muren zien, voor het geval dat Rusland. Rothenburg eens komt belegeren om revanche te nemen dat 't heden op mij ver overing heeft gemaakt. Hij had. haar strak aangestaard, terwijl zij hem dat alles met radxie tong had voorgebabbeld. Zij droeg het reiscostluum van don vorigen dag, maar zij zag er meer coquet uit en het bonte mutsje zat meer uitdagend op het eene oor. Hij bood haar nu den arm en voerde haai door zijstraatjes naar den vesting muur. die nog goed onderhouden om de geheole stad heenloopt en' vertelde haar dat er zooveel torens geweest waren, als weken in het jaar, waarvan de meeste neg be stonden en waaraan gedurende ve

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1