KONINGINNEDAG. der schijnt toen in zijn plan gestoord "té zijn. (D. Ct.). Benoemingen. Men seinde ons Vrijdagavond uit Den Haag Benoemd tot riddere in dé Ned1. Leeuw, de Waal, consul-generaal te Kaapstad. Dom el a Nieuwenhuis, consul-generaal te Pretoria. In de Oranje Nassau-orde tot ridder, Bul- \vé, consul te Durban. Bevorderd tot commandjeur in dien Nederl. Leeuw, Jhr. de Savornin Lolrman kamerlid. Benoemd tot ridders in den Ned. Leeuw de heeren- Van den Biesen en De Jong, leden der Eer ste Kamer, en de heeren Van de Velde, De Ras, De Visser, Willin- ge, leden der Tweede Kamer .Voorts mr. Land1, griffier van de Staten van Noord-Holland. Tot ridders in de Oranje Nassau-orde, Bressers, lid van de Prov. Staten Noord-Hol land. mevrouw van Emstede geb. Winkler, leerares aan d'e rijksschool voor Kunstnijverheid te Amster dam, mej. Proes, oud-directrice van het Diaconessenhuis te Leeu warden, wonende te Utrecht. J. G. Graue, secretaris van de commis sie voor Zeevaartkundige examens te Haarlem', A. Lecomte, Kunst schilder te Delft.. Officier van Oran je Nassau F. H. De. Gelder, contro leur der direcie belastingen en van het kadaster te Haarlem. De verdere lijst nemen wij Maandhg en volgende dagen op. Een tweetal zendelingen der Mor monen, <$ie te Goes zouden spre ken over het mormonisme, moesten onveatrichterzake vertrekken, wijl er slechts zeer enkel© toehoordlers waren opgekomen. Het gewezen werkman-Kamerlid, de heer Heldt, zal, naar „Het Cen- trum'Verneemt, optreden als schrij ver der Kameroverzichten van' het „Nieuwsblad voor NedJerland" te Amsterdam. H. M. de Koningin-Moeder viert he den met gevolg den verjaardag van H. M. de Koningin op Het Loo. Vrij dag werd zij door het vorstelijk Echt paar afgehaald. Maandag-ochtend ver trekt zij weder. Gemeente-politiek. Naar wij vernemen zouden er van katholieke rijde pogingen worden, in 't werk gesteld om een program van gemeente-poli tiek samen te si/alien. (Centrum). SlaohtofFers der zee. De §cheveningsche bom Clara Jo hanna" kwam Vrijdag te Viaardingen binnen zonder schipper. De beman ning rapporteerde dat Maandagavond terwijl de schipper en twee matrozen op het dek waren, het vaartuig door een ontzettende zee is overvallen, waarbij alles wat niet spijkervast was van dek spoelde en de schipper en een matroos mede er af geworpen werden. De iaatste wist nog een toifW te grij pen en kon daardoor weder aan boord komen, maar de schipper, Jacob Pronk werd door de golven weggeslingerd en Verdronk. De andere der twee matro- en geraakte op het dek bekneld en ekwam een gekneusd been. De ove rige bemanning heeft door pompen den böm weten boven water te houden en de rqis naar huis te volbrengen. Daar de luiken van het dek ook weggesla gen waren had het vaartuig veel wa ter binnen gekregen. Schipper Pronk had een vrouw met zes kinderen. Moordaanslag. Vrijdagavond te ongeveer half zes heeft een man voor een woning in de Vossenstraat een drietal revolverscho ten gelost op zijn broeder die voor het faam aan een schrijftafel zat, zonder dezen evenwel te raken. De kogels zjjn na een ruit verbrijzeld te hebben, in de schrijftafel gedrongen. De aan leiding moet een familietwist zijn. Toen een agent van politie den man wilde arresteeren. loste hij nog een schot, dat den agent rakelings langs het hoofd' ging. Bijgestaan door eeni- ge burgers werd de dader daar gear resteerd en naar het politie-bureau ge bracht. Het Volk deelt mede, dat er plannen bestaan tot oprichten eener vereeni- ging, die geregeld materiaal verzamelt voor de sociaal-democratische Kamer fractie. De bedoeling is een groot aan tal medewerkers te krijgen, die elk eens in de veertien dagen één avo id komen werken; het werk zal dan door een kleinere grpep van secretarissen worden voorbereid en verdeeld. Ii'- ovor- le eeuwen achtereen bij elk oor logsgevaar vriendBen en vijanden het eerst dachten of om er met har ve en goed een schuilplaats te vin den of'om er het hoofd voor te sioo- ten. Zij hoordé zijne medédëelin- gen stilzwijgend aan, maar liet ha re scherpe oogen vlijtig rondgaan en onderbrak hem somtijds als zij bij het een, of ander grillig stuk muurwerk kwam met een schilder achtig tusschen de gewelfpijlers verscholen, hutje of aan den ingang van een straat waardoor men de bultige oude stad weder kon zien. Vervolgens beklom zij een der grij ze trapjes die naar boven op den muur voerden en liep verder door ander de lage luifel, waaronder zoo menigmaal de dappere burgers hadden gestaan om hot vuur van hot vijandelijke geschut te beant woorden. Van tijd tot tijd bleef rij voor een schietgat staan, keek naar buiten en vroeg naar den omtrek en naar de wegen die door het land liepen. Zoo ging het van den Luie Toren door de Röderpoort naar den Wit te Toren., waar zij eindelijk ver klaard© nu voorloopig genoeg te hebben van haar cursus in de leg met Van Kol Is het plan reeds tol een begin van uitvoering gekomen. Rechtszaken. Voor de Haagsehe rechtbank stond Vrijdag terecht ©en 36-jarige emballeur, beklaagd' in dë> maand' Juli ©en vakgenoot een klap tegen het hoofd te heibben gegeven:, ten gevolge waarvan de man is geval len tegen dé steenen, een schedel breuk heeft bekomen en is overle den. De eisc-h was 2 jaar. Letteren en Kunst. Naar men verneemt begeven zich de volgende heeren naar Philadelphia, waar zij als lid optreden van het Phil- harm. Orkest: S. L. Wertheim, als so lo-altist; H. v. d. Beemt en S. Noach, als lste viQlisten; P. Henkelman, als lste hoboist en Engelsche hoorn; Jos. Messias, als violoncellist Deze heeren zijn allen leden van het Concertge bouw-orkest. Bij hen hebben zich aan gesloten de heeren Jules de Boer, als lste violist en D. H. Ezerman, violon cellist, oud-leden van het Concertge bouw-orkest, S. Abas, lste violist (eereprijs Conservatorium Amsterdam). Telegrammen. EEN BOERENLAAGER OVER ROMPELD. VEREENIGING, 23 Aug. Overste Gairatt heeft beden een Boerenlaa- ger ten westen van Vereen i ging overrompeld. Hij doodde 3 Boeren en nam 8 gevangen T hij maakte voorts een hoeveelheid proviand buit. Het verlies aan Engelsche zij de bedroeg vier. INVOER TRANSVAAL. PRETORIA, 30 Aug. (R. O.) De waard© van de in het halfjaar ein digende 30 Juni in Transvaal voor handelsdoeleinden ingevoerde wa ren bedraagt 1.143.192 pd. st., waar voor aan inkomende rechten be taald werd 168.448. pd. st. DE GZAAR OP REIS. ST. PETERSBURG, 30 Aug. Het Keizerlijk paar is hed'ennami dd'ag met de keizerlijke familie van Pe terhof op het jacht Standard naar Denemarken vertrokken. WERKSTAKING GEëINDIGD. MONTREAL, 30 Aug. (R. O.) De werkstaking van de wegwerkers op den Canadian Pacific spoorweg is geëindigd, doordat d© werklie den de voorwaarden der maatschap- pij hebben aangenomen. Sportpraatje. De vorige week gaf ik, aan de hand van ,,de Fiets" een lijst van de voor naamste wielerbonden in Europa en Amerika. Uit die lijst bleek duidelijk dat Ne derland geen slechte plaats inneemt op dit gebied, waar toch de A. N. W. B. met zijne 20000 leden een lichaam is, dat gerust overal voor den dag mag komen. Hoe geheel anders is het ech ter gesteld met den ren-wielersport. Vroeger, ja, toen de groote Bond zich nog met het renwezen bemoeide ging alles goed, zelfs uitstekend, maar sinds deze vereeniging, terecht of ten onrechte gemeend heeft, dit onderdeel aan andere handen te moeten over laten. is de rensport al meer en meer gedaald, en wordt zelfs met een vol komen ondergang bedreigd, zoo er niet spoedig hulp komt. Na het gesuk kel met de Ned.Wielrenners-Unie. die, nauwelijks in 't leven geroepen reeds weder overleed, zonder dat we even wel een officïeele doodstijding kregen, is het beheer van de zaken, het renwe zen betrekking hebbende overgegaan op den Nederlandschen Wielerbond. Doch ook deze verandering was geen verbetering want weldra zou blijken, hoe weinig begrip de bestuurderen van dit lichaam hadden, van de zaken, die zij moesten regelen Wie de onverkwik kelijke geschiedenis van den N. W. B. heeft gevolgd, weet hoeveel twist en verdeeldheid er is geweest in het korte tijdsverloop dat de vereeniging bestaat. Dat alles nog eens op te ra kelen zou tut niets leiden, maar is het om ten voorbeeld van slechte organi satie te noemen, niet diep treurig, dat een bond, die door hare strekking aangewezen is tot het controleeren der verschillende wielerrecords niet eens over een chronometer beschikt? Dat de waarde van de „records" hierdoor tot nul gereduceerd wordt vait te begrijpen. versterkingskunst en naar de stad terug te willen. Hij trachtte steeds met een schert send woord te antwoorden, maar in werkelijkheid had hij het gevoel dat niemand aan deze bekoorlijke vrouw zou kunnen ontkomen als zij haai» net naar hen wilde uitwerpen. Als hij hare slanke gestalte door d'ie schaduwrijke muurgangen, de trappen op en ai zag zweven en haar gelaat hier en daar plotseling door een zonnestraal werd getrof fen. dan begon zijn hart met wilde slagen te kloppen dat hij aan eene opwelling van zijn kunstenaars- bloed toeschreef. Alleen bevreemd- do hei hem, ja, hij vond het_ zelfs min of meer "krenkend dat zij met geen enkel woord terugkwam op het door haar geopperde plan van de Sic-iliaansche reis, want niettc- geaistaande alles wat hij zich den vorigen dag had voorgenomen, zag hij zich reeds in den geest met haar de trappen van het Amphitheater van Taormina beklimmen en hoor de haai» geheel andere uitroepen, van verrukking doen dan hier over een oud wachttor entje of een oude uitvalspoort. Toen rij naar de stad terugkeer- Maar dat is het eenige niet. Het is natuurlijk, dat een vereeniging, waar in zooveel tweedracht en onkunde heerschen, niet gerespecteerd wordt door degenen' die zich bij haar hebban aangesloten. Een treffend staaltje hier van kan men vinden in „Het Rijwiel onder redactie van den heer F. W. H. Eraons, voorzitter van den N. W. B. In dit blad komt eene beschuldiging voor aan 't adre.s van de directie der Amslerdamsche Wielerbaan, die zich bij de wedstrijden op 18 Aug. j.l. van „oneerlijkheid" zou hebben schuldig gemaakt." In het programma was de bepaling opgenomen, dat de consolatierace zou open zijn voor professionals, die niet in de vorige wedstrijden waren ge plaatst. Desniettegenstaande reden Mondt en Deleu mede, die Zaterdag in de internationale waren geplaatst. En dit krachtens een „alsnog" door de directie gemaakte bepaling. Terecht merkt „de Fiets" hierbij op: „Het. is ons voorgekomen, dat de N. W. B. zich wat veel lof voor goede regeling als anderszins heeft toegeëi gend. die der directie van de Amsler damsche baan toekwam. Nu schijnt men op den blaam minder happig te wezen. En toch kan de directie nooit eenig verwijt van ..oneerlijkheid" tref fen. zoolang de jury op haar post is gebleven. Wanneer men zou trachten te zondigen tegen bepalingen in het programma, heeft de jury met alle kracht de rechten der mededingers te handhaven. En als de jury het gezag uitoefent, dat haar toekomt, dat wil zeggen, als zij bestaat uit personen, die als official of zelfs maar lid van den N. W. B. geroepen zijn het gezag van theruling body te doen eer biedigen, dan legt zij. zoodra de di rectie zich moeit met zaken, die haar niet aangaan, aanstonds haar taak neder. „Is die directie nu overtuigd, dat een disqualificati© door den N. W. B., het bestaan der baan vernietigt, dan zal zij zich wel tweemaal bedenken, alvo rens zij zich tegen het veto der jury verzet. „Nu schijnt het wel alsof niet de Bond de baan, maar de baan den Bond regeert wat niet voor de macht van den Bond pleit, maar wat heel ver klaarbaar mag lieeten, waar da Bond zoo slecht zijn gezag weet te doen eer biedigen." „De redactie van „Het Rijwiel" ver klaart, dat de directie der Amsterdam, sche baan zich aan oneerlijkheid schul dig maakte. Die beschuldiging is d'.s gedaan door of onder verantwoorde lijkheid van den voorzitter van ien N. W. B. Laat die voorziter nu. zon der grofheden, als hij dat kan, ant woorden op de vraag of daarmede de N. W. B. in het gezicht is geslagen: ja of neen. Zoo ja, dan was het niet de directie der baan, die den klap toebracht, ma-r de jury, die niet heenging, toen de wetten van den N. W. B. geviolesrd werden. Dit is, dunkt ons, duidelijk genoeg gezegd'. Laat men nu even duidelijk ant woorden. Niet met te zeggen, dat er belas terd" is. Want er is niet gelasterd Immers zijn de woorden van „liet Rij wiel" zelf herhaald. Niet te zeggen, dat hun „onkunde" spreekt. Want twee maal twee is en is altijd vier. Maar met ja of neen. Laat men eenvoudig zeggen, of de N. W. B. istheruiing body of the cycling sport c.aD wel the rulet body" (het regee- rend lichaam van den wielersport of wel het lichaam dat geregeerd wordt). Naar het antwoord ben ik ook zeer nieuwsgierig. M. i. zal evenwel, hoe het ook moge luiden, de positie van den N. W. B. diezelfde blijven, zoolang hij op deze wijze wordt bestuurdnl. een onhoudbare. Alleen een krachtige hand zou dien toestand kunnen ver anderen, maar waar die hand te vin den? s Met het naderen van den herfst die zich nu reeds aankondigt; door storm en onweersvlagen, begint ook het voet bal weder uit zijn zomerslaap te ont waken. Aanstaanden Zondag zal een begin gemaakt worden met de wedstrijden om den Dordtschen lauwerkrans. Het programma vermeldt voor dien dag: 10 1/2111/2 uur: Volharding (R'dam) Olympia (Gouda); 12 1/21 1/2 uur: H. V. V. II (den Haag)Oranje (Haar lem; 1 1/2—2 1/2 uur: Victoria (den Bosch)Olympia (Rotterdam2-1/2 3 1/2 uur: Quick (Amersfoort)Hollan- dia (den Haag). De wedstrijden worden alle op het den hing zi' weder aan zijn' arm en hij bracht haar rechtstreeks naar de crude Jakobskerk, de eigen lijke Cathedïaal dér stad. Zij be keek echter den schoonen Gothische bouw met veel minder belangstel ling dan hij verwacht had en zelfs de drie beroemde altaren met het heerlijke snijwerk lieten haar kou. Hij meende indruk op haar te maken door te zeggen dat. het Hoogaltaar met d'e schilderijen van Wohlgemuth door Hendrik Toppler was gesticht en haar het wapen van den groolen Burgemees ter met de twe© dobbel steen en te wijzen, maar zij onderdrukte een licht geeuwen en verlangde weder naar de buitenlucht. Toen werd echter haar aandacht weder getrokken door de zwarte vlek aan het gewelf van den tun nel, waaronder de straat midden door de kerk heenloopt. Hij vertel de haar dat een boer die al vloe kende zijn span paarden hier had doorgedrevon door den duivel was gegrepen en in de hoogte tegen het gewelf was geslingerd; het lichaam was naar boneden gevallen, maar de arme ziel was daarboven: vast gekleefd. terrein, van. de Dordt. F. C. gespeeld. Daar echter Olympia zich hoeft te ruggetrokken, zal Neptunus uit Rotter dam in hare plaats treden. Mijne winners zijn resp. Volharding H. V. V. II, Victoria en Ouick. Het ten einde loopendo cricketsei zoen telt nog slechts eenige wedstrij den. Voor Zondag staat slechts één ont moeting tusschen le klasse clubs op 't programma, nl. 's Gr. C. C.Rood en Wit te 's Gravenhage. M. i. heeft hier de ontvangende club 't meeste kans. AMATEUR. Vervolg Stadsnieuws. Stukken van den Gemeente- raad.| B. en W. bieden den Raad ter vast stelling aan het le suppletoire kohier der plaatselijke directe belasting dezer gemeente, dienst 1901, opgemaakt tot een bedrag van f 5929.70. Aantal aan slagen: 249; Beschreven inkomen f 376.050; Aftrek f 500 per aanslag naar art. 11 der verordening f 124.500; Belast baar inkomen f 251.550, Bedrag van den aanslag over 12 maanden a 3.25 pet. f 8.426.92', Bedrag van den aan slag f 5929.70. Het Bestuur der Vereeniging tot Verhooging van 's Lands Weerbaar heid „Voor Vaderland en Koning" al hier, deeit in een adres aan den Raad mede, dat zij haar 35-jarig bestaan op waardige wijze wenscht te herden ken door het uitschrijven van lo. een nationalen schietwedstrijd met Rijksgeweer en munitie, op 300 M. afstand welke zal gehouden worden op 14, 15, 16, 21, 22 en 23 September. 2o. van een nationalen schermwed- strijd op degen, sabel en geweer, wel ke zal plaats hebben op 5 en 6 Octo ber a.s. Het Bestuur vraagt wegens de hooge kosten tot aankoop van prij zen voor de wedstrijden een subsidie van gemeentewege te willen verleenen. B. en W. wenschen een bedrag van f 100 beschikbaar te stellen. Daar de redenen vervallen zijn, stellen B. en W. voor het besluit van onbewoonbaarverklaring van perceel Molensteeg 25 (gebrek aan goed drink water) van W. F. Hoogerbeets, in te trekken. B. en W. stellen voor aan H. van der Horst vergunning te verleenen tot het bouwen van eene berg- en werk plaats op den voor tuin bestemden grond, behoorende bij het perceel aan de Frans Halsstraat no. 22. Mej. A. H. J. Stelte, gemeente vroedvrouw, wenscht met 1 Sept. a.s. te worden herbenoemd als zoodanig. B. en W. stellen voor het perceel aan de Baljuwslaan no. 26 alhier (eig. N. van Loon) wegens slecht drinkwater ongeschikt tot bewoning te verklaren. Daar de reden, die geleid heeft tot de onbewoonbaarverklaring van perceel Kennemerplein 28. eig. H. Wragge, is vervallen, wenschen B. en W. het besluit in te trekken. Bij de vereeniging tot het vieren van den Koninginnedag in het Wester kwartier, alhier, zijn voor de den 6en dezer te geven feesten de volgende ge schenken ontvangen: 1 zilver cyl. horloge en 100 broodjes, 1 zilver cyl. horloge en 100 broodjes, 2 zilveren chav. horloges, 6 poppen, 6 naaidoozen, 6 kleurdoozen en 6 ballen van mej. Verkes, 100 broodjes van d'en heer Cohen, 200 broodjes van de Vol harding, 100 gebakjes van den heer v. d. Werf, 100 gebakjes van den heer Meereboer. 100 gebakjes van den heer Schaik, 50 gevulde koeken van den heer Kuipers, 100 kogelfleschjes van den heer Aukes Co., 100 kogelflesch jes van den heer Rademaker, 5 liter limonade stroop van den heer Tub er- gen, 10 pond gehakt van den hr. Heek, 1 bus biscuis van den hr. Tromn Pla ten van den heer van Cittert Zonen, 10 liter melk van den heer Kors. Ter benoeming van een tijdelijke leerares in de Fransche taal aan de H. B. S. voor meisjes te 's-Gravenhage, voor het tijdvak van 1 Sept. 1901 tot 31 Dec. 1901 wordt voorgedragen mej. L. Vos. alhier, en zulks wegens de on gesteldheid van de leerares mej. Gun ning. In het Museum van Kunstnijver heid; alhier zal die temtoonöbe'lMiug van dé reprodlucitiën eter Mykaem- sch-e sieraden, bekers, wapens enz., weldra geëindigd zijn. Belangstellenden die deze schat ten in oogenschouw willen meuren moeten zich haasten. Verschillende belangrijke ten- toonstellingen rijm weden in voor bereiding. Gedurende dé maand: September zal vanwege het Museum eene ten toonstelling gehouden worden te Breda en ia 's-Herfeogenbosch. Weet u wel, zei de rij, toen rij den korten afstand naar d© Markt terugliepen, dat het mij toe schijnt alsof in dit Duitsche Pom- péji louter brav© menschem wonen wier trouw en eerlijkheid evenals de oudé steenen een paar eeuwen zijn bedolven geweest en nu weder voor den dag rijn gekomen Ik heb nog geen enkel slecht gezicht gezien. Allen groeten elkander, het lijkt wel één groote. welopgevoede familie waarvan elk lid zich zedig gedraagt omdat hij door alle ande ren in het oog wordt gehouden. Metter tijd zal de wereld u ook, wel losser en ondernemendter ge maakt hebben, maar nu hebt u ook nog zulk een zacht, goed gezicht. U neemt mij immers niet kwalijk dat ik mijn oordeel zoo vrij uit spreek Hij beijverde rich haar te ver zekeren dat juist in het tegendeel hare geestige, onbevangen opvat ting der dingen hem zeer aantrok, maar in do vergaderzaal werd hij dadelijk op een harde proef ge steld. Toen de vrouw van den con cierge het verhaal deed van den Mees ter dronk, de veelbezongen reddingsdaad van den oud-Burge- In die afgedbopen week werden inl hét douchebadhuis 547 baden ge- niorniert. Hockey en Bandy. Vrijdagavond vergaderde in Hotel Funckler het bestuur van den Ned. Hockey- en Bandy-bond, onder voor zitterschap van jhr. Chr. Van de Poll. Om aan het hoewel niet officieel uil gesproken verlangen van enkele clubs te gemoet te komen, werd besloten om met het oog op de oefeningsbijeenkom sten de competitie-wedstrijden van het aanstaande seizoen eerst na Jan. 1902 te houden. Een algemeene „Hockey-dag" werd vastgesteld op Zondag 1 Dec., waarop de clubs, die voor de competitie-wedstrijden in aan merking komen, als de 's Gravenhaag- sche, Haarlemsche, Rotterdamsche en anderen die zich nog mochten aan melden, te Heemstede, waar twee speelterreinen disponibel zijn, tegen elkander in het strijdprek zullen tre den. Verder werd bepaald dat de jaarl. alg. verg. zal gehouden worden op Donderdag 26 Sept. a.s. in het Ameri can-Hotel te A'dam, des avonds om 8 uur, waarop o. a. behalve de bestuurs verkiezing, eene wijziging in het spel- reglement aan de vergadering zal wor den voorgelegd. Behalve de benoemingen onder Bin nenland vermeld vonden wij nog in d3 officieele lijst, dat aan A. Martin, gepensioneerd wagenmecsler van d? centrale werkplaats van de Uolland- sche IJzeren Spoorweg maatschappij alhier de eere-medaille der orde van Oranje Nassau in brons werd uitge reikt Heemstede. Hedten, ter gelegeaohead van die verjaardag van H. M. die Koningin is het hek om de Wilhedmin&lindte keurig met groen en bloemen ver sierd'. Bij de finale sluiting op 31 Aug. van bet inschrijvingsregister dér Mi'Littie lichtding 1902, bedroeg het getal ingeschrevenen 58. De kinderen van de O. L. school alhier hebben hediem, bij gelegen heid van dein verjaardag van H. M. die Koningin, vacantie. Beverwijk. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen zekere M. J. uit Veisen, die in beschonken' toestand) die reizigers van dien stoom tram AlkmaarHaarlem hindlerdJe en een daarvan in "*t gericht had ge slagen. B. en W. hebben aan dlecni beier W. Gadfcmus alhier onvoorwaardle- lijk vergunning verleend tot op richting ©ener nieuwe fabriek tot droging van groeten. Tegen het verzoek waren eenige bezwaren in gediend. Die raad dlezer gemeente zal wle- derom vergaderen op Dinsdag 3 September, 's morgens te kwart voor tien1 uur, in welke veirgadle- rinig o. a. d!e nieuw gekozen raads leden zullen worden beëedigd1. OnöOertrouwdP. Best (uit Hoorn) en. D. S. H. Görlach. Getrouwd: P. van 't Padj-e (uit Worm'erveer) en E. Pirovano. G. Ferwerd'a (uit Wijk a. Z. em D.) enr S. Lubbers. BevallenK. NagelRijke d. H. M. v. d. DoesStuyfbergeni, d. OverledenG. c. d. Kolk, wedr. M. J. Kebl, 52 j. G. Nolten, 9 diagen:. M. de Graaf, 2\ m. J. A. Rumpimg, 26 d. F. J. A. v. d. Berg, 6 mi. P. J. J. Bosman, 7} mnd. Niet op den 31en Augustus in den vroegen morgen,, maar op den 30en in den avond; vingen ditmaal de feeste lijkheden ter eere der viering van Ha- rer Majesteits verjaardag aan. Vrijdagavond tegen acht uur al stroomde het naar het Wilhelmina- park, waar op dat nur zich de deelne mers aan den lampiontocht zouden vereenigen om zich gereed te maken voor den ommegang door de stad, die een uur later aanving. Als nauwkeurige kroniekschrijvers waren we in het Wilhelminapark ook om acht uur present, om voor de zoo- veelste maal in ons leven er getuige meester Rusch, die den ijzeren Tilly, nadat deze de stad had ver- meesterd', wist te bewegen' het le ven van het ter dood veroordeelde bestuur te sparen en de inwoners te verschoon'en, door een bokaal met 13 Quart Beijersch bier in een enkele teug te ledigen, iets dat tot dien tijd toe altijd voor onmogelijk was gehouden barstte dé over moedige dame in luid gelach uit. Zij verontschuldigde zich daar mede dat zij het aardige verhaal niet zoo belachelijk had gevonden, maar wel de roerende pn plechtige wijze waarop een eenvoudig bewijs van kracht tot een daad van de grootste heldhaftigheid werd opge hemeld ook zeide zij dat deze le gende een pendant was van die van den Romeinscheu ridder Curüus, alleen met dit verschil dat deze om zijne stad te redden zich in dén af grond stortte, terwijl de Rotben- burgsche Curtius liever den afgrond in zichzelf had gezocht en nog meer zulke oneerbiedige grappen. Hij moest zichzelf met droefenis bekennen dat het deze dame', die hij overigens als een zeldzaam vol maakt schepsel beschouwde, ge heel aan historisch gevoel ontbrak. van te zijn welk een vermoeiend en lastig werk het opstellen van zulk een reuzenstoet als deze lampiontocht ge weest is, was voor regelings-eommis- sie en deelnemers beide; voor de eerste om den stoet naar volgorde samen te stellen, voor de lAatsten om de ver sierde wagens, rijwielen etc. in orde te maken. Hier boog een groene guirlande wat veel door den wind, daar dreigde een lampion, wat vroegtijdig ontstoken, in brand te vliegen of leverde gevaar voor versiering op. elders weder wilde bet zoo gewenschte licht niet komen en zat men te tobben met lucifers, die het, vanwege den nukkigen wind niet de den. Maaralles kwam terecht. De volgorde kwam goed, de versie ringen bleven gespaard en het licht wilde schijnen. En op het bepaalde uur toog men heen. We hadden hij het opstellen al zoo dadelijk gelegenheid te bewonderen, van dichte bij. De afdeeling „Haarlem" van den Ned. Bond van Oud-onderofficieren, die natuurlijk bij een gelegenheid ais deze niet ontbreken mocht, was kra nig voor den dag gekomen. De groep van deze vereeniging was voorafgegaan door een inderdaad smaakvol versierden wagen van 't dé- pot-escadron 2e regiment huzaren. „Harpe Davids" kwam met zijn ver licht banier, omringd door dames in kleurige zomertoiletjes ook best vo§r den dag, evenals de gymnastiek- ep. schermvereenigingen „Concordia" en „de Bataaf." De Chr. Nat. Werkmansbond had een feestwagen in den stoet gebracht, verschillende vakken van bouwkunst voorstellende, door gecosturueerden in de karakteristieke kleedij van den gildentijd. Hel en stralend verlicht was dit een der mooiste wagens van den optocht. De bierhandelaren en mineraalwa- terfabrikanten-vereeniging had haar wagen tot een rijdend symbool van haar bedrijf gemaakt, even smaakvol als practisch. Maar, wat toch wel het meest da aandacht heeft getrokken, is de Trans- vaalsche electrische lichtwagen van „De Werf Conrad" geweest, waarop een groep Boeren zoeklicht deden schijnen tot groote bewondering der duizenden toeschouwers. Op den ach tergrond een buste van president Kru- ger, en het geheel symbolisch georna menteerd en omringd door planten en bloemen. Vooraf gingen verschillen de vereenigingen der „Werf Conrad' met banieren. AUerwgge oogstte deze zeer verdien stelijke groep daverenden bijval. Hierna nog enkele vereenigingen, waarna de afdeeling der wielrijders. Het pièce de milieu als 't ware de zer afdeeling werd gevormd door den feestwagen van de vereeniging „Ko ninginnedag," een hulde der vereeni ging aan Hare Majesteit. Vooraf gingen vier trompetters, dan volgden zeven pages, met fakkels, waarna de feestwagen zelf.. Voorop een buste van Hare Majesteit, gekroond door een page, voerende de banier van Haarlem. Op een verhooging van den wagen bevond zich een vrouwenfiguur, den Koninginnedag te Haarlem voor stellend, en een electrische flambouw in de hand houdend. De electrische wagen was door bloeiende planten versierd en twee pages, achterop, voerden de Haarlemsche en Holland- sche vlaggen. Nog tal van allerschitterendst v©K sierde rijwielen en wagens vielen in d© belangrijke afdeeling op te merken.. We hebben slechts aan te stippen dp nationale parapluie, de Zeeuwsche boeren en boerinnetjes, de reclame van Bensdorp's cacao, een groote ca- cao-bus, de versierde en verlichte wa gen van „De Kroon" en. en dit zonden we niet graag vergeten, de allerklein ste wdelrijdster, die den tocht dapper en onvermoeid heeft medegemaakt. Overal op den weg verdrongen zich duizenden in dichte drommen. Ze drongen tegen elkaar, de dichte rijen, waartusschen zich de lange, golvende lichtlijnen langzaam voortbewogen en de opwekkende tonen der talrijke mu ziekcorpsen zich deden hooren. En op stoepen stonden ze en op paaltjes en ze hingen uit de vensters van alle verdiepingen. Het weer heeft prachtig meegewerkt, zoodat deze lampionstocht, deze tocht, stralend en glanzend van groen en licht, het verrukkelijk mooi heeft ge daan. Wilt u den toren beklimmen vroeg hij. Het is wel een wei nig huiverig, maar toch zonder ge vaar, want het muurwerk is van dén grond af tot aan het hoogste punt met ijzeren krammen veran kerd, zoodat de hooge vierhoekige kolom stevig bijeen wordt gehou den als het stormt waggelt de to ren heen en weer als een boom die geschud1 wordt. Jammer dat het dan vandaag zoo stil is antwoordde zij. Na tuurlijk gaan wij naar boven. Hij ging haar voor op de steile houten trap totdat zij geheel bo ven waren gekomen waar op hun aankloppen een valdeur werd ge opend en een klein, grijs mannetje, dat als torenwachter dienst deed, hen vriendelijk begroette. (Wordt vervolgt.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2