NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. I9e Jaargang Donderdag 5 September 1901. No. 5578 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Voor Haarlem per 3 maandenL2Q ^fta 15 regels 50 Ota.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement I Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), ia de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. L65 nP1—^ s Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02% JA-A' f' Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 129* de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster- Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door allo Boekhandelaren en Oonrantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het nitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère Q. L. DAUBE Co. JOHN F. J0NES3 Succ., Parijs Faubourg Montmaftre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 5 Sept. bevat o.a.: Spionnen vrees, Wordt Pretoria ontruimd iEen procesHet Fransch-Tnrksch geschil, Onder scheidingen, Diep gevallen, Heden- daagscke reizenNabetrachting van den Gemeenteraad. NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD. 't Scheen wel een publiek geheim te wezen, dat in de Woensdagmiddag ge houden Raadsvergadering door een of meer democratische leden zou worden geïnterpelleerd over de houding der politie in zake de staking aan den bouw der lichtfabrieken. Of moeten wij de ruime opkomst van hoorders louter toeschrijven aan belangstelling in het eerste optreden der nieuwe Raadsleden? De eigenlijke entrée zal ze dan teleurgesteld hebben, want deze ken merkte zich door niets bijzonders, 't Eerst kwam binnen de heer A. C. Laa- ne, dan de heer W. P. J. van Linden Tol, vervolgens mr. Joh. Spoor, en de heer F. W. N. Hugenholtz Jr. en ten slotte mr. F. A. Bijvoet, als jongste der jongen. En er was een groote aan dacht en stilte in het rond toen de een na den ander de eed in handen van den Burgemeester aflegde. De heer Hugenholtz bepaalde zich tot een: ,,Dat beloof ik". Hij kreeg een plaats tusschen de hee- ren Schram en de Braai, op dezelf de rij als de heeren Modoo, Groot en Hofland. Den heer Laane werd geheel aan de overzijde een zetel aangewe zen tusschen de heeren Welsenaar en Loomeyer. Een rij voor hen werd mr. Bijvoet geplaatst tusschen de heeren Beynes en Roog, en mr. Spoor kreeg een plaats bij de heeren Van Dieren Biivoet en Speelman, die weèr een rij naar voren zitten. Hij zit nu vis-A-vis met den heer Van Linden Tol, die de heeren van den Berg en Klein tot ge zelschap kreeg. Men ziet dus dat er in den geheelen raad verandering is gekomen. Zelfs de oude leden zijn van hunne plaatsen verja?- Na den gebruikelijken gelukwensch van den Burgemeester, en de eedsaf- legrvan de herkozen leden, die er even voor opstonden van hun zetel, vroeg de voorzitter bekrachtiging van zijn maatregel, om samenscholingen te verbieden met het oog op de balda digheden der laatste dagen en in ver band met de staking. Hieruit ontspon zich niet slechts een debat over de houding van de politie, in casu den Burgemeester, dien men van partijdigheid beschuldigde, maar tevens werd getracht den Raad te over tuigen van het goede recht der sta kers. Ja zelfs geraakte op het eind de politie en wat zij zou hebben misdaan geheel op den achtergrond, en werd over deze beginsel-quaestie gedebat teerd: of de vrijheid van den arbeid der „invallers" mocht worden verde digd door de overheid. De heer Hofland verzekerde dat ae baldadigheden niet door de stakers gepleegd' werden, en dat althans maat regelen als genomen werden, niet noo- dig waren. Tot dusverre was het den leiders der stakers mogen gelukkende kalmte onder hunne mannen te bewa ren. Daarom was niet gerechtvaardigd een houding als thans werd aangeno men. Meteen daarop vroeg de heer Hu genholtz het woord. Zijn maiden speech begon met een klein, vormelijk cxcuusje, dat hij den Raad nu al zoo spoedig lastig moest vallen. Vervol gens releveerde hij het geval met de 40 werklieden uit Zeist-Driebergen, die per trein werden aangevoerd, en aan den Harmenjansweg, waar het terrein vooruit was afgezet, uitstapten. Men weet dat deze lieden den neergelegden arbeid hebben voortgezet, onder be scherming eerst van infanterie, later van rij ksveldwacht. 't Was de heer Hugenholtz, die den Burgemeester bil eerste kennismaking terstond het verwijt van partijdigheid naar het hoofd slingerde. Want vóór deze was het den stakers steeds gelukt de nieuw-aangeworvenen door klin kende munt en overreding te bewegen op hunne schreden terug te keeren. En nu had de politie dat verhinderd, ter wijl haar taak niet anders is dan het handhaven of herstellen der orde. De aannemer had afgesproken om het terrein aan den Harmenjansweg vooruit te doen ontruimen, en hem stond het vrij dit te vragen. Maar voor de politie was er geen enkele wettelij ke reden om daaraan te voldoen. Spr. en zijne partijgenooten betreurden die houding van de politie zeer, want zij had den strijd der stakers onmogelijk zwaar gemaakt. En het kapitaal staat tóch al zoo sterk tegenover den ar beid. Hij eindigde met de bekende mo tie, waarin de politie van partijdig heid wordt beschuldigd. De heer Hofland bracht een ander geval ter sprake, en wel het optreden der politie bij de opstootjes aan de Am- sterdamscbe Poort. Men ziet de Bur gemeester was Woensdag de Toote zondebok! De heer Hofland dan, bracht een verklaring mee van den heer Velt- huysen, die bij dit geval onder dJen voet raakte, en van zeven andere ge tuigen, die allen verklaarden dat de politie geslagen had zonder vooraf gaande sommatie. En met verwijzing naar al deze verklaringen stelde hij den Burgemeester als hoofd der poli tie, deze pertinente vragen: ,,Zou u, alleen afgaande op de ra^norten, dur ven zeggen dat er taktvol is opgetre den?" en verder: ':n deze maatre gelen genomen op last van het hoofd der Politie?" Spr. wilde er wel van zeew.n. dat zij elke vriendschappelijke actie ver hinderden. En hij eindigde met de onvriendelijke verzekering,dat als meerdere dergelijke staaltjes waren voorgekomen, dit de schuld van den Burgemeester zou zijn Geheel anders dacht de heer Van de Kamp er over. Hem speet het slechts, dat de maatregelen niet eerder aldus waren genomen, want het was inder daad van de zijde der stakers niet ge bleven bij vriendelijke pogingen om die „invallers" over te halen, maar er waren ook gewelddadigheden gebeurd. Nadat nog even de heeren Hugen holtz en de Braai het woord hadden ge voerd, en de heer Schram den wensch te kennen had gegeven de motie op de volgende vergadering te behandelen, kreeg de Burgemeester gelegenheid te antwoorden. Hij wees erop, dat hij eerst gepoogd had de partijen tot®elkaar te brengen, en ontkende ten stelligste, dat de po litie zich zou hebben geschaard aan de zijde van. den aannemer. Maar haar hoofd had ar voor gezorgd dat h e t h e i_ ligrecht vandenwer km a n o m tewerken niet werd aangerand. Een ieder, aldus sprak hij ongeveer, heeft het recht om 't werk te staken, maar ook, een ieder heeft het recht ongehin derd te werken waar hij dat wil. Waakte het hoofd van de politie daar niet voor, dan zou hij ter verantwoor ding worden geroepen door de Regee ring. Ik heb zeer zeker daartoe met .'e politie meegewerkt. De proclamatie was niet slechts voor de stakers, maar ook voor de nieuwsgierigen. Wat den heer Velthuysen betreft, deze had schrifte lijk zijn beklag bij den Burgemeester kunnen indienen. Thans moest deze alleen afgaan op het materiaal waar over hij had te beschikken de rap porten; en bij onderzoek was hem ge bleken dat er wel degelijk eenmaal ge sommeerd was; voor driemaai was geen tijd'. Een verdediging die tv" wat de laatste zinstede betreft, wel wat zwak lijkt. Tegenover hetgeen de Burgemeester in het begin zijner rede aanvoerde, plaatste de heer Hugenholtz. nog maals het woord verkriio-ende, het heilig recht van den werk- manom te leven nogmaals ont kennende dat de stakers ooit getracht hebben met geweld aan de z.g. onder kruipers het werk te beletten. Nog ver schillende leden voerden het woord, o. a. de heer Beijnes. maar men be grijpt dat geen der beide partijen over tuigd werd. In eene beginsel-quaestie als deze kan dat nu eenmaal niet.. Slechts vijf leden waren vóór de motie Hugenholtz. De nieuwgekozenen be hoorden daar niet onder. Zij stemden allen tegen, behalve natuurlijk de voorsteller zelf. Een punt van debat vormde ook dit maal het adres van de Vereenieing tot verhooging van 's Lands Weerbaarheid „Voor Vaderland en Koning", die een subsidie van f 100 vroeg voor den te houden schiet- en schermwedstrijd Gedachtig aan de snreuk: „Gestadig druppelen holt den steen!", betoogden de heeren Groot en Hugenholtz dat er niets geen reden bestond om de zuur verdiende, dure belastingpenningen zoo maar weg te geven. De heer Groot bracht er zelfs bij te pas, dat het land toch niet verdedig baar was, en de heer Hugenholtz meen de dat het slechts een pleiziertje „voor de heeren" was. Do heer de Braai die er ook op tegen was, noemde als reden, dat de wedstrijden op Zondagen wer den, gehouden. Ook dit debat gaf geen uitkomst, want waar de Burgemeester dan na druk legde op den ernst van de zaak, daar wees de heer Groot er op, dat de post onder „Vermakelijkheden" was thuisgebracht, zoodat h;: er den ernst niet van kon inzien. Zoo zou men aan den gang kunnen blijven. Opmerkelijk is echter wel, dat behalve de democra ten, ook de heeren Spoor, Willink en Roog tegenstemden. Over één ding is de Raad hei Woens dag gelukkig echter vrijwel eens ge weest, nl. dat de heer de Breuk als wethouder moest gehandhaafd blij ven. Met dat besluit feliciteer ik de stad mijner inwoning. Het was een goed besluit. Politiek Overzicht. Het gaai met die Engelschien, als met alle volken, dlie in, dien, oorlog geen voorspoed hebben. Overal zien ze .spionnen", dlie dlan als evenzoo vele zowdlenbokken voor de tekortkomingen der legerbevelheb bers dienst moeten doen. Zoo werd nu wedeir Dr. Krause. die Johan nesburg aan Lord Roberts overgaf, te Londen1 gearresteerd' op venmoe- dein van spionneering. Mem zegt dal hij na dien eed van trouw aan de: Eiugelsche regeering afgelegd te hebben, belangrijke inlichtingen heeft verstrekt aan de Boeren. Dinsdagochtend verscheen hij voor den politierechter im Bow- street, wegens hoogverraad. Krau se noemde de beschuldiging onzin nig. Over eon week moet hij weer voorkomen. Wij zijn benieuwd: naar den verderen loop dezer zaak. De „Morning Post" bevatte het volgend telegram uit Pretoria: De bestuurders der mijnen en dor inboorlingenzaken, de bestuur ders der posterijen en van open haar onderwijs zijn naar Johannes burg vertrokken. Lord MLlmer is in laatstgenoemde stad. De bevolking vreest dat do regee- ringsaetel zal overgebracht wor den naar Johannesburg. Naar aanleiding hiervan vraagt hert „Handelsblad van Antwerpen'" „Wordt Pretoria ontruimd? Indien dit nieuws bevestigd wordt", zegt 't blad, „dan mag men gerust zeggen dat de ramp voor Engeland een begin genomen heeft. Want de ontruiming van Preto ria staat gelijk aan de ontruiming van geheel noordelijk Transvaal. Men mag in alle geval, indien deze geruchten loopen. reeds zeg gen, dat ginder de zaken heel slecht moeten staan voor Engeland." En dat na bijna twee jaar vech ten 't Is voor de Jingo's om uit hun vel te springen. Voorloopig echter schijnt er nog weinig kans op dat de Britten de hoofdistad der Z. A. R. in. den steek zullen laten. In het nieuwe Paleis van Justitie aldaar hoeft Zateidag het eerste verhoor plaats gehad' van de menschen, d!ie beschuldigd! staan van met de Boerencommam- do's nabij de residentie te heulen, (alweer spi ommen-vrees). Kolonel Mebran was voorzitter en kapitein Peters, commissaris van politie, trad als publieke aanklager op, mr. de Savornin Lohman als verdedi ger. Het proces werd1 in 't open baar gevoerd. Terecht stonden een zekere Louws (in andere berichten Cornel is Trouw genoemd) en eenl zekere van Aasteen, een Hollander volgens een der telegrammen. De aanklacht is, dat beiden den eed! van onzijdigheid hebben afgelegd, daarna zich weer bij de comman do's hebben gevoegd, teruggekeerd zijn en zoo spionneerden en ver naad pleegden. De zaak was nog niet afgeloopen. toen het Hof de zit ting verdaagde. Er zijn nog heel wat meer beklaagden. Consul Do- mela Nieuwenhuis woont het pro ces bij Ook valt er weer een- Boeremsuc- ces tö melden. Een patrouille van 25 man uit Oudtshoorn is verrast bij het overtrekken van de rivier. De aanvoerder en twee anderen ontkwamen, drie man -werden ge dood en vier gewond. De rest gaf ach over en werd vrijgelaten na den omzijdigheucfeeed afgelegd- te hebben. Een telegram van den gouverneur der Kaapkolonie meldt dat de Boe ren in koelen bloede twee ongewa pende verkenners hebben doodge schoten. Dait zullen dan wed Kaf fers geweest zijn, want die krijgen van onze stamverwanten geen par don meer. Buitenlandsch Nieuws. Havenaanleg te Dover De leden van da commissie voor cfen aanleg van een haven te Dover zijn Dinsdag door den Duitschen Keizer ontvangen, in tegenwoordig heid: van de staatssecretarissen von Richthof an en- Tirpitz, Wiegand directeur-generaal van de- Norddieul- sehe Lloyd', en' Ball-in, directeur-ge neraal van de Hamburg-Amerika ijn. De heeren' lieten de plannen kijken van de havenwerken die cp het ooganblik te Dover worden uii gevoerd. Een en ander staat [n verband met het plan om van Dover de aan legplaats der Duiteche transatlan tische booten te maken- inplaats van Southampton. De Chineesche bostgezant Prins Tsjoan is mei een bizondie- ren trein Dinsdagmiddag aan het station te Potsdam aangekomen en daar ontvangen door den comman dant van het garnizoen en den di recteur van politie. Met een rijtuig ging hij naar die oranjerie in het park van Sanssoucci. Men zegt dat de Keizer prins Tsjoen morgenmid dag in het Neue Palais zal ontvan gen tegelijk met den nieuwen Chi- neesch-en gezant te Berlijn Jin Tsjang. Men rekent dat het gezantschap twee weken te Berlijn zal vertoe ven. Italië, Engeland, België, de Vereen,igde Staten en Japan heb ben het gezantschap uitgenood! gd een bezoek aan hun land "te komen brengen en al deze uitnood-igingen zijn aangenomen. De eerste uitnoo di'gi-ng kwam van de Vereen igde Staten. Intern. Pers-TJrrie. Uit Brussel wordt dd. 3 Sept. ge seind Het bestuur van de Inter, parle mentaire Unie heeft besloten een internationale pens-unie voor arbi trage op te richten. Overwegende dat totdus ver geen aanvraag is in gekomen1 bij het scheidsgerecht in Den- Haag, zelfs van Staten die de overeenkomst mede onderteekend hebben, hoewel de gelegenheid daartoe zich reeds in Zuid-Afrika en China had voorgedaan*, spreekt hot bestuur verder den wensch uit dat de overeenkomst van 's-Graven- verklaard wordt in werking te zijn getreden en dat ook Staten die niet aan de Vredesconferentie hebben deelgenomen, de aanvraag vrij zal staan. Het bestuur hoopt de beginselen die de beschaafde oortags gebruiken, beheerschm, al gemeen toegepast te zien evenals scheidsrechterlijke beslissing in al le geschillen,. De volgende confe rentie zal in September 1902 be Weerten worden gehouden. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Kolonel Spen's colonne is Vrij dag te Kroonstad aangekomen met 20 gevangenen, 2400 runderen, 30.000 schapen en een aantal war gens. Hij had dien dag nog een ge vecht nabij Kroonstad, waarbij ne gen Boeren gewond werden. De Engelscbe verliezen zijn ge makshalve niet opgegeven. Een Britsch officier, die krijgs gevangene van Scheepers is ge weest, vertelt, dat veile mannen van diens commando ongewapend zijn en dat er gebrek aan munitie is, terwijl de sterkte van het comman do erg overdreven is. Dat maakt, indien waar. de ne derlaag der Engelschen bij Uniom- dJale slechts des te smadjelijker. Een B oerencam/mamdo moet zich na den Barklypas en het district Barkly Gost te zijn doorgetrokken, bevinden in de nabijheid van. El liot en Cala, welke plaatsen in Timboeland. een der Kaffenirijken, zijn gelegen. Kitchener sediufc uit Pretoria dat volgens berichten- van de opereer en de colonnes sedert den 26en Aug, 19 Boeren gesneuveld, 3 gewond, 212 gevangen gemaakt zijn en, 127 zich hebben overgegevenbuitge maakt 194 ge wieren, 25.700 patro nen voor lichte* vuurwapenen, 144 wagens, 1700 paandien., 7500 stuks vee en verschillende andere have. Blijkens die verliezen!ijst zijn Devond'ale op 30 Aug. eon luite nant en een man gesneuveld! en 2 man zwaar .gewond). Devondale is aan de spoorlijn naar Kimberley, bij het oude slagveld van Belmont. Bij Kloof iesdloarn i? den 27em Aug. een man gesneuveld en een gewond, beiden van Kitchener's Fighting Scouts. Verder vallen verliezen te vermelden bij Waschbamk Poort 29 Aug., Commandospruit 28 Aug., Headed beng 30 Aug., Pretoria 28 Aug., Driefontein 29 Aug. en Mul ler's pas 21 Aug. De telegrafische verbinding tus schen Pretoria en Natal (d'ie dus verbroken; is geweest) is hersteld. CHINA. Te Parijs is officieel bericht ont vangen van de overdracht van liet Paleis der voorvaderen (in d)e Kei zerlijke stad van Peking) aan de Chineesche gevolmachtigden. Zoo lang de kazerne van de gezamt- schapswacht nog niet voltooid is, blijft een Fransch bataljon te Pe king. De Bokserbeweging iin China leeft weer op. De berichten daaromtrent nemen steeds vaster vorm aan*. In Rome is nu bericht ontvangen, dat in geheel Pao-ting-Foe oproer is uit gebroken en een aantal zendelin gen en geestelijken* met hun volge lingen dit met hun leven hebben moeten boeben. In Duitschland schijnt ook een en ander reedis be kend, te zijn, doch de luister van Waldersee's ontvangst deed' de duis tere berichten naar den achtergrond dringen. Van Japanscbe zijde wordt een en ander nu eveneens beves tigd de regeering ontving roods in Juli berichten uit Tientsin, dat de betaling der schadevergoeding, zooals in het vredeprotokol aange geven. de hartstochten der bevol king opnieuw had doen ontvlam men. In Noord*-China is nu een tweede Bokseropstand bezig veld te win nen onder aanvoering van zekeren Tien. De zetel is bij Shen-Tsjou, ongeveer 350 kilometer zuidelijk van Peking. De bende van Tien, die aanvankelijk slechts 600 man sterk was. telt nu roedis 20.000 aan hangers. Het vaandel draagt als op schrift „Schoonmaak van China, uitroeiing dor vreemdelingen!" gezellen. Drie torpedobooten, pas te Havre voor Rusland gemaakt, zullen nu in de wateren komen. De Koning van België zal zich te Duinkerken doen vertegenwoor digen door don gouvrneur van West-VI a anderen graaf van, Ursel en door den luitenanfcgemeraal Rooien. Op het offioieele program van het lx»zoek van de Russische souverei- nen aan Frankrijk staat geen bezoek aan Parijs. De Czaar in Frankrijk. Over het Czaronbezoek kan nu het volgende gemeld worden De Russische kruiser NikoLaas I zal den Czaar naar Duinkerken ver-' Het Fransch-Turktch geschil. Het ziet er niet naar uit of het FranschTurksch geschil spoedig uit de wereld zal zijn. In dien Franschen ministerraad deelde minister Delcassé mede dat de besprekingen met den Sultan geleid hadden tot een overeenkomst, maar dat, ondanks het gegeven woord, alle verplichtingen die de Sultan op zich genomen had, niet gehouden waren. De Fransch© ge zant had dharop lost gekregen, te vertrekken. Den gezant van Turkije was daarop te kennen gegeven dlat zijn aanwezigheid te Parijs geen doel meer had. De Turk ache gezapt Murm'ir Bey is Zondagavond uit Parijs vertrok- .kcn en zou zich van daar maar Zwitser]and begeven. Dienzel'fden, dag had* hij in het gebouw der am bassade receptie gehouden ter ge: tegenheid' van het jaarfeest van de troonsbestijging der Sultan,. Nabd- bey, gezamtschapsraad, zal thans d© zaken leidien o*p diezelfde wijze als <üit geschiedt bij het Fransche gezantschap te Konstantinopel door den heer Bapst. Van zijn, vertrek is door Munir-bey geen offioieele kennisgeving gedaan aan* den mi- nistor van buitenland'sche zaken, Delcassé. Munir-bey zal evenals dë Fran sche gezant Gons tans ndet eer naar zijn standplaats terugkowem, als- voren het conflict definitief zal zijn uit den weg geruimd. Inmiddels blijkt nader, d'at Mu nir-bey miet naar Zwitserland is ventrokkem, althans het „Hbld. van Antwerpen" schrijft „Er bevindt zich te Brussel een diplomaat, wiens toestand, uiterst kritiek is namelijk Munir-bey. Hi.i was door dien Sultan maar Frankrijk afgevaardigd, maar hij heeft, zij mem post verlaten ©n mag er niet meer terugkeeren, wegens de diplomatieke breuk tusschen? Frankrijk en zijn land ontstaan. Munir-bey wacht te Brussel op onderrichtingen van zijn, gouverne ment. dat hem tot hiertoe miet heeft teruggeroepen en hem aan, zijn eigen ingevingen overlaat." Bapst. de gezantschapsraad dien CcMistaiLs in Konstantinope! heeft achtergelaten, moet dezer dagen druk geconfereerd' hebben met dlem Russischen ambassadeur. De Por to moet van haar kant onderhande lingen met haar twee Fransche schuldleischers begonnen hebben. Op den verjaardag van de troons bestijging van den Sultan (verle den Zondag) is het Fransche ge- zantscliapshotol n'iet als anders ge ïllumineerd geworden en het Fran sche wachtschip heeft.op dien feest- het heele personeel van dë am bassade aan boord genomen en een uilstapje naar de zee van Marmora gemaakt. De ceremoniemeester van den Sultan, die zich onnoozel wil hou don. heeft d'e gewone uitnoodigin- gen voor de hoffeesten aan de Fran- schen ambassade gestuurd, maar weer teruggekregen met de kant- toekoning dat er op het oogenblik geen zoodanige ambassade in Kon stantinopel bestaat. De Porto zou de bemiddeling van Duitschland in haar conflict met Frankrijk ingeroepen hebben. Daar de Duitsche ambassadeur tijdelijk

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1