Tweede Blad, behoorende bij „Haarlems Dagblad" van Donderdag 5 September 1901, No. 5578 GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente op Dinsdag 3 September des namiddags ten half 2 ure. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig bij den aanvang der zit ting de heeren Klein, Loomeijer en Van Dieren Bijvoet. PUNT 1. Do nieuw inkomende leden, de hee ren A .C. Laane. F. A. Bijvoet, F. W. N. Ilugenholtz Jr., W. P. J. v. Linde» Tol en Joh. Spoor, worden door den secretaris binnengeleid en leggen ip handen van den voorzitter de gebrui kelijke eeden af, waarna de plechtige installatie plaats heeft. De heer Hugenholtz legde eene be lofte af. De voorzitter wenscht de nieuw be noemden geluk met het vertrouwen, dat de burgerij in hen gesteld heeft en lioopt, dat zij langen tijd de belan gen der gemeente mogen behartigen. Vervolgens leggen de op nieuw her benoemde leden de gebruikelijke eeden af, waarna de voorzitter ook hen ge luk wenscht met het in hen gestelde vertrouwen. De VOORZ. deelt mede dat door hem is verspreid een kennisgeving waarbij samenscholingen zijn verbo den met het oog op baldadigheden der laatste dagen en verzoekt den Raad bekrachtiging dier kennisgeving. De heer HOFLAND zeker wetende dat de relletjes niet door de stakers zijn zijn uitgelokt en de leiders alle geweldadïgheden zijn tegen gegaan, hetgeen hen ook gelukt, kan in hei geheel niet mede gaan met het voor schrift door het hoofd der politie ge geven. De heer HUGENHOLTZ zegt dat het hem spijt nu reeds een afkeurend oor deel te moeten vellen over het optre den van het hoofd der Politie in zake de werkstaking op Dinsdag 1.1. Spr. leest vervolgens het artikel uit de Stads-Editie voor, waarin ge zegd wordt dat een 40-tal werklieden uit den trein stapten bij den Harmen- jansweg. Hieruit blijkt dat het hoofd der politie in deze niet onpartijdig is geweest, doch de zijde der directie heeft gekozen. Het hoofd der politie moet alleen de orde trachten te hand haven of zoo deze verstoord is, trach ten te herstellen. Doch daarvan is hier geen sprake geweest. Verder zet Spr. het een en ander aangaande de werkstaking uiteen; of het hoofd der politie vrij staat de werkstakers teg^n te houden met z.g. onderkruipers te spreken, dat betwijfelt Spr. Hij keurt dan ook de handelwijze van het hoofd der politie zeer af. De strijd wordt u.ev gevoerd tusschen kapitaal en arbeid. Voor de arbeiders is het toch reeds zoo moeilijk de strijd vol te houden en daarom betreurt Spr. dat ook de politie kapitalisten steunt. Spr. stelt voor eene motie, waarin de Raad betreurt dat de Politie bii het aanvoeren van arbeiders aan den Har- menjansweg. de zijde van de aanne mer heeft gekozenkeurt verder de aouding der Politie af en gaat over tot ie orde van den dae. De heer HOFLAND, wijzende op het •elletje van Donderdagavond 11.. keurt eveneens de houding der Politie af, die bij de Amsterdamsche Poort zon der sommatie met de blanke sabel ruim Daan maakte, waardoor vele personen onder den voet "eraakten. Dergelijk optreden verbittert het volk, en is zeer afkeurenswaardig. Spr. leest nu eene verklaring voor van den heer H. Velthuijsen Jr., die ouder den voet geraakte. Ook met an dere verklaringen, die spr. voorlas, toonde hij aan hoe onrechtvaardig het optreden der politie was. Ook de agen ten, die spr. over het voorgevallene on derhield, gaven hem een onwijkend antwoord of al of niet gesommeerd was. Ten slotte wijst spr. op de zeer vreedzame actie der arbeiders, die posten hebben uitgezet en alleen trach- te onderkruipers te overreden, doch geenszins met geweld. Zij zijn steeds vreedzaam te werk gegaan en daarom is liet optreden der Politie zeer af te keuren. De heer v. d. KAMP is het geenszins met de vorige sprekers eens. Hem spijt het dat de maatregelen niet eerder zijn genomen. De maatregelen der Politie betroffen bescherming van personen en goederen en die waren noorzakelijk. De heer DE BRAAL zegt da. het op treden der Politie niet onpartijdig is geweest en is vóór de motie Hugen holtz. De heer HUGENHOLTZ zegt dat de kennisgeving is uitgevaardigd om de nieuwsgierigen van het terrein te hou den. En dit was juist. Maar bij zijn motie wordt alleen afgekeurd de hou ding derpoliUeopDinsdagLL De heer SCHRAM wenscht do motie in eene volgende vergadering te be handelen. De heer DE BRAAL zegt dat de mo tie dan haar kracht mist en wenscht directe behandeling. De VOORZ. zegt dat hij het verwijt dat hij zich van de zijde van de aan nemer geschaard heeft, van zich af werpt. Hij heeft eerst eene deputatie van werkstakers ontvangen en naar aan leiding van dit onderhoud een gesprek met den aannemer gehad, die niet be reid was toe te geven, waarop spr. dit antwoord aan de deputatie heeft medegedeeld. Er moest gewerkt wor den .tegenover de stakers waren toen andere per: onen, die wel wilden wer ken, maar die bemoeilijkt werden. Het hoofd der politie heeft het heilig recht van den arbeider beschermd, het geen zijn plicht was. Dit was de hoofdquaestie. Wanneer ik dit recht moet beveiligen, dan moet ik dit doen met alle middelen die mij ten dienste staan. Het hoofd der po litie mag en moet alle maatregelen nemen, die kunnen dienen om de orde te handhaven. Wat de vraag van den heer De Braai omtrent het afvaardigen van de pro clamatie betreft, deze is niet alleen voor stakers, maar voor le nieuwsgie rigen uitgevaardigd. Is cr van de gummistok en de sabel gebruik ge maakt op Donderdagavond 1.1. of niet; de heer Velthuysen had dan maar zijn beklag moeten indienen, zooals dat behoort bij den Burgemeester. Spr. heeft zich op de hoogte gesteld en is hem gebleken, dat er eenmaal gesom meer is, voor driemaal was geen tijd. In tegenstelling met den heer Hugen- holtz meent spr.. dat de orde wel ver stoord was. De heer HUGENHOLTZ blijft pro testeeren tegen de houding der poii- tie, die de terreinen heeft afgezet en de stakers heeft belet met de 'onder kruipers te spreken. Het is een par tijdig optreden der politie, in 't be lang der aannemers, geweest. De heer HOFLAND zegt. dat het hoofd der politie het heilig recht der aannemers, maar niet van den arbeid heeft beschermd. Het was hier het recht van den aannemer, die moet zorgen dat het werk op. tijd gereed is, dat beschermd wordt. Elke vreedzame actie der arbeiders is te keer gegaan. Waren de arbeiders verbitterd gewor den, en waren er opstootjes ontstaan, het hoofd der politie zou alle verant woordelijkheid hebben gehad. Gesom meerd is er Donderdag niet; de orde is niet verstoord. De heer SCHRAM wenscht de mo tie na meerdere inlichtingen te behan delen; een partijdig en volledig onder zoek moet eerst plaats hebben. Den heer BEÏJNËS doet het leed dat bij deze vergadering zulk een penible quaestie is opgeworpen. Het hoofd der politie heeft beschermd hen,die bescher ming noodig hadden. Zij, die willen werken, hebben meer bescherming noodig. dan zij die weigeren te wer ken. Een werkstaker is iemand, die zijn plicht verzuimt tegenover patroon en familie. De stakers heoban armoe de geleden. Zij hebban gebedeld aan mijn fabriek om brood. Verder noopt spr., dat het woord onderkruipers wordt teruggenomen. Het z'jn kranig, kerels, die willen arbeiden. Spr. brengt volgaarne een woord van hulde aan het optreden van het hoofd der politie. De heer v. d. BERG zeg', dat <le aan nemer, die het werk op tijd moet af leveren, alle recht heeft hulp te vra gen, wanneer stakers andere arbeiders beletten het werk te doen. De heer GROOT lcomt op tegen de rede van den heer Beijnes, de stakers verdienen juist de sympathie, omdui zij ter wille van den arbeider het werk hebben neergelegd. De heer TJEENK WILLINK zegt, dat waar het hoofd der politie steeds on partijdig heeft gewerkt, hij het niet kan aannemen, dat het hoofd der po litie thans de partij dier aannemers heeft gekozen. Er is een vrijheid om te arbeiden en eene vrijheid om den arbeid neer te levgen. Spr. kan geen partijdige daad zien in het doen stop pen van den trein. De motie van den heer Hugenholtz in stemming gebracht, wordt verwor pen met 5 stemmen voor, die van de heenen De Braai Hugenholtz, Groot, Hofland en Modoo. De heer Schram bleef buiten stemming. De proclamatie in stemming gebracht wordt goedgekeurd met 5 stemmen te gen, die van de heeren de Braai, Hu genholtz, Groot Hofland en Modoo. Buiten stemming bleef de br. Schram. PUNT 2. Mededeelingen en Ingekomen Stuk ken. De Voorzitter legt over in voldoening van art. 137 der gemeentewet, het vol gende door den Burgemeester op 30 Aug. jl. uitgevaardigd en onverwijld afgekondigd voorschrift van politie voor de inwoners: „De Burgemeester van Haarlem, let tende op de samenscholingen en daar mede gepaard gaande baldadigheden, welke in. de laatste dagen hebben plaats gevonden, Overwegende, dat de politie in hare pogingen om de stoornis der openli. or de te keer te gaan zeer belemmerdwordi door de vele nieuwsgierigen die zich ter plaatse ,waar de openbare orde wordt verstoord, vertonnen, Noodigt een ieder uit, zich verwij derd te houden van de plaatsen, waar de samenscholingen mochten voorko men en verbiedt, op de straf gesteld bij art. 443 strafwetboek alle deelne ming aan samenscholingen, zullende deze. zoo noodig met geweld worden uitééngedreven." Do voorz. stelt voor dit voorschrift te bekrachtigen. dat door den Commissaris der Ko ningin in de prov. N.-H. in plaats van den heer mr. A. C. Waller tot voorzit ter van het college van zetters, voor 's Rijks directe belastingen is benoemd de heer dr. H. D. Kruseman; b. dat op 31 Augustus jl. een tele gram van gelukwensch is gezonden aan II. M. de Koningin bij gelegenheid van H. M. verjaardag, op welk tele gram namens II- dank is betuigd: Hare Majesteit draagt mij op u eu het gemeentebestuur Hoogstderzelver dank over te brengen voor aangeboden gelukwenschen. Adjudant VAN GEEN. c. dat is gesteld in handen van B. on W. om advies: 1. een adres van dg wed. II. van Marken met verzoek haar eenigén on derstand te verleenen; 2. een adres van de Ver. ..de Goede Verwachting" om den werkman P. de Wit weder als werkman bij de ge meentereiniging aan te nemen; 3. een adres van P. J. Cornelisse om de straat tusschen de Voorzorgstraat en Oranjeboomstraat te noemen Paul- Krugerstraat; 4. een adres van H. A. Hassink en verdere erfgenamen van A. A. Per- rin. om goed te keuren een plan van bebouwing van hunnen grond aan den Koninginneweg; 5. een adres van de werklieden bij de platsoenen, houdende verzoek ver goeding toe te kennen voor meerdere diensturen; d. dat is ingekomen: le een schrijven van J. J. Groot en drie andere leden van den Raad, hou dende intrekking van hun ingediend voorstel van 20 Aug. j.l. in zake de re geling van de rangorde en de jaar wedde van het onderwijzend personeel en stellen thans eenige wijzigingen voor; 2. vijf processen-verbaal van afkeu ring van vleesch als zijnde ongeschikt voor de consumptie; e. een schrijven van Ged. Staten der prov. N.-H. ten geleide van het door hen goedgekeurd besluit van 7 Aug. jl. no. 17, in zake den afkoop van een oud-eigen door H. M. Kramer; een idem van idem ten geleide van het door hen goedgekeurde besluit van 7 Aug. j l. no. 7, betreffende de vast stelling van het bouwplan van gron den tusschen de Linschotenstraat en den Kampersingel. Blijkens het proces-verbaal van de opneming der kas van den gemeen te-ontvanger bedroeg het saldo der ingeleverde rekening over het jaar 1900 f 178,655.11. dat der gewone inkomsten en uitgaven van de goedgekeurde re kening over 1899 f 76.113.90. Voorts bedroegen de ontvangsten over dienst van 1901 f 2.440.935.90' zoodat er in het "-eheel ontvangen was f 2.695.704.91'. De uitgaven bedroegen daarentegen f 1.380.212.55. zoodat. in kas was f 1.315.492.36". Wordt goedgekeurd. PUNT 3. Daarna had het trekken der afdee- 1 in gen plaats. Tot de eerste afdeeling zullen be- hooren de heeren Van Lennen Van Thiol, De Lanoy. Van Linden Tol, Bij voet, Laane, Willink, Groot, Stolp, Klein en Van Dieren Bnvoet. Tot de tweede afdeeling zullen be- hooren, de heeren: Leupen. Hugen holtz, Spoor, Winkler Schram, Hof land, Sneltjes, Modoo, v. d. Berg, II. D. Kruseman. Tot de derde afdeeling zullen belmo ren, de heeren: Beijnes. Sabelis, De Braai, v. d. Kamp, Roog, Welsenaar, Van Styrum, Loomeijer, Speelman, De Breuk. PUNT 4. B. en W. stellen den Raad voor goed te keuren de door Commissaris sen over de Stads-apotheek ingezon den begrooting van ontvangsten en uitgaven van die inrichting voor den dienst 1902. aanwijzende in ontvangst en uitgaaf een bedra<? van f 10400, waaronder een subsidie van f 5700 uit de gemeentekas. Wordt goedgekeurd. PUNT 5. B. en W. stellen den Raad voor, voor meerdere kosten der bezoldiging van agenten van politie der 4e klasse, om als hulpagenten dienst te doen voor agenten le, 2e en 3e klasse (waar voor op de begrooting der gemeente voor 1901 reeds uitgetrokken was eene eene som van f 2300, later vermeer derd met f 456.25) alsnog beschikbaar te stellen een bedrag van f 1300.15. Wordt goedgekeurd. PUNT 6. B. en W. bieden den Raad ter vast stelling aan het le snpnletoire kohier der plaatselijke directe belasting dezer gemeente, dienst 1901. opgemaakt tot een bedrag van f 5929.70. Aantal aan slagen: 249; Beschreven inkomen f 376.050; Aftrek f 500 per aanslag naar art. 11 der verordening f 124.500; Belast baar inkomen f 251.550, Bedrag van den aanslag over 12 maanden 3.25 pet. f 8.426.92', Bedrag van den aan slag 5929.70. Wordt goedgekeurd. PUNT 7. Bij den ontvanger dezer ge meente bestaat het voornemen om aan den heer H. H. Matthijssen, gedelegeerde te zijnen kantore, op diens verzoek met ingang van i Oc tober a. s. eervol ontslag te verlee nen. Erkennende de vele en goede diensten van den heer Matthijss&n. gedurende meer dan 38 jaar bewe zen, doen B. en W. het voorstel hem ten laste der gemeente pen sioen te verleenen. ten bedrage van f 1000 's jaars. De heer MODOO vraaat wat het sa laris van den hr. Matthijssen bedraagt om na te gaan in welke verhouding zijn pensioen tot het salaris stond. Spr. meent dat dit salaris niet goed geregeld is. en zegt dat deze ambtena ren, die thans door de ontvangers wor den aangesteld, ook door B. en W. moesten worden aangesteld en zij de zelfde rechten als de gemeente-amb tenaren moeten hebben. De VOORZ. antwoordt, dat de orga nisatie op het kantoor van den »raeen- te-ontvanger thans buiten de orde is. De heer MODOO zegt. dat het z. i. wel aan de orde is, omdat thans wordt overgegaan tot benoeming van een nieuwen ambtenaar. De heer KRUSEMAN zegt, dat het traktement van den hr. Matthijssen, die thans 71 jaar is, f 1300 in de laatste jaren bedroeg. De beer HUGENHOLTZ meent, dat het door den heer Modoo geopperde wel aan de orde is. Wanneer het bij de begrooting behandeld wordt, is reeds een nieuwe ambtenaar aange steld. De VOORZ. antwoordt, dat het bui ten de orde is. De heer Hugenholtz kan later een voorstel indienen thans is het niet aan de orde. Daarna wordt het voorstel goedge keurd. PUNT 8. A. Jacobson vraagt in een adres aan den Raad vergunning om het perceel aan de Beeksteeg no. 17 hooger te mo gen bouwen dan anderhalf maal de breedte der aangrenzende openbare straat. B. en W. wenschen het verzoek in te willigen. Wordt goedgekeurd. PUNT 9. Bij het ontwerpen van die straten op de grondlen, gelegen bij het openbaar slachthuis, is het B. en W. wenschelijk voorgekomen, dat de hoofdweg, die van den Schalk- wij.kerweg naar het slachthuis leidt, een rechte sitraat worde. Daar toe is noodiig grond van die wedu- weVerdel. geb. HoucLgraaf in eigen dom te krijgen. De eigenaresse heeft zich bereid verklaard die be- noodigd'e strook grond' te ruilen te gen eene d'aaraan evenwijdig loo- pende strook grond, welke van die gemeente behoort. B. enW. doen nu een desbetreffend voorstel, waarbij bepaald wordt dat de weduwe Ver- del, geb. Houdlgraaf, in het bezit zal treden van het over t© dragen ter rein. zoodra door haar aan de ge meente een bedrag van f 1500 zal zijn betaald. De heer v. STYRUM wiist er op, dat in het voorstel niet is opgenomen wie de kosten betaalt. De VOORZ. veronderstelt, dat de kosten zullen ten laste komen der ge meente; doch deze zullen zeer gerin^ zijn. Het voorstel wordt vervolgens goed gekeurd. PUNT 10. B. en W. stellen voor het perceel aan de Baljuwslaan no. 26 alhier (eig. N. van Loon) wegens slecht drinkwater ongeschikt tot bewoning te verklaren. Aangenomen. Tegen de heer v. d. Kamp. PUNT 11. Daar de reden, die geleid heeft tot de onbewoonbaarverklaring van perceel Kennemerplein 28. eig. H. Wragge. is vervallen, wenschen B. en W. het besluit in te trekken. Aangenomen. PUNT 12. Daar de redenen vervallen zijn, stellen B. en W. voor het besluit van onbewoonbaarverklaring van perceel Molensteeg 25 (gebrek aan eoed drink water) van W. F. Hoogerbeets, in te trekken. Aangenomen. PUNT 13. B. en W. stellen voor aan H. van der Horst vergunning te verleenen tot het bouwen van eene berg- en werk- plaats op den voor tuin hestemden grond, behoorende bij het perceel aau de Frans Halsstraat no. 22. Aangenomen. PUNT 14. Het Bestuur der Vereeniging tot Verhooging van 's Lands Weerbaar heid ..Voor Vaderland en Koning" al hier, deelt in een adres aan den Raad mede, dat zij haar 35-jarig bestaan op waardige wijze wenscht te herden ken door het uitschrijven van lo. een nationalen schietwedstrijd met Rijksgeweer en munitie, op 300 M. afstand, welke zal srehouden worden op 14, 15, 16, 21, 22 cn 23 September. 2o. van een nationalen schemiwed- strijd op degen, sabel en geweer, wel ke zal plaats hebben op 5 en 6 Octo ber a.s. Het Bestuur vraagt wegens de hooge kosten tot aankoop van prij zen voor de wedstrijden een subsidie van gemeentewege te willen verleenen. B. en W. weuschen een bedrag van 1(H) beschikbaar te stellen. De heer GROOT vindt het subsidieo ren van dergelijke vereenigingen over bodig. Aan zulke vereenigingen kan geen waarde worden gehecht; een sub sidie aau hen is ongemotiveerd. De heer DE BRAAL kan zich even min vereenigen met het denkbeeld van het subsidieeren van schietverenigin gen. De heer HUGENHOLTZ kan even min h *aut van eene dergelijke sub sidieer rr zien. Welk belang heeft Haarlen. bij den wedstrijd van deze vereenigiugen. Als argument wordt aangevoerd, dat er vreemde schutters zullen komen, maar laat dan de ge meenteraden van de steden waar die schutters vandaan komen, hen subsi dieeren. Het is een groot schandaal voor dergelijke vereenigingen f 100 toe te staan. Komt er een aanvraagvoor voeding en kleeding van kinderen, dan zal deze wellicht geweigerd wor den, iru.ar daarom laat ons dan in de eerste plaats dergelijke subsidieerin- gen nalaten. De VOORZITTER antwoordt dat de zaak ernstiger moet bekeken worden. Wanneer er eens oorlog kwam. zijn vereen.gingen tot verhooging van 's lands verdediging wel van nut, en is Spr. geenszins zoo ontmoedigd als de heer Groot. De zaak staat er dan zoo slecht niet bij. De heer HUGENHOLTZ antwoordt dat het een amusement voor de hee ren is dergelijke wedstrijden. Het is hier geen ernstige zaak, maar ecu pretje en daarom is het een schandaal dat daarvoor f 100 wordt uitgetrokken. Laten de heeren een sigaartje minder rooken, en de f 100 is er reeds uit. De heer GROOT zegt. dat het aeen ernstige zaak is. maar een pretja het geen blijkt uit het feit. dat het onder de rubriek Volksvermaken wordt ge boekt. Het voorstel van B. en W- in stem ming gebracht wordt vervolgens aan genomen met 20 tegen 8 stemmen, die van de heeren de Braai. Hugenholtz, Spoor. Willink. Schram, Roog, Modoo en Hofland. PUNT 15. Daa-na gaat de Raad in geheime zitting over. T'en minuten later wordt de zitting weder heropend. PUNT 16. Tot wethouder wordt benoemd de heer Joh. de Breuk met 24 stemmen. Op den heer W. Stolp was 1 stem uitgebracht, 2 stemmen, waren, in blanco. De VOORZITTER zegt tot den heer de Breuk, die tijdens de «temming cle zaal had verlaten, bij zijn binnentre den, dat het hem een aangename taak is, den heer de Breuk te kunnen me- dedeelen, dat hij als wethouder is her benoemd. en vraagt of de nieuwbe noemde zijn functie weder wil aan vaarden. De heer DE BREUK dankt de ver gadering voor het in hem gestelde ver trouwen en hoopt nog langen tijd de belangen der gemeente te kunnen be hartigen. (applaus). De VOORZ. wenscht den heer de Breuk geluk met zijne herbenoeming. De gemeente kent den heer de Breuk voldoende, om te weten hoeveel moeite hij zich steeds in 't belang der ge meente heeft gegeven. Do voorzitter spreekt daarbij den wensch uit dat het den heer de Breuk nog ln" Toe ven moge zijn op kundige en ijverige wijze de belangen der gemeente te be hartigen. (Applaus). PUNT 17. Tot ambtenaren van den Burgerlij ken Stand worden benoemd de heeren de Breuk en van Lennep. PUNT 18. De vaste commissiën worden als volgt samengesteld: Benoemd worden in de commissie voor de lichtfabrieken de heeren Nieu- wenhuijzen Kruseman (Voorz.), Snel tjes. Loomeijer, Stolp, van Lent»*"- in de commissie voor het openbaar slacht huis de beeren Stolp. Kruseman. v. d. Bercr. Welsenaar Leupen; in de commissie tot het herzien en ontwer pen van verordeningen tegen wier over treding straf is bedreigd, de heeren Boreel. van Styrum. Speelman. Spoor Bijvoet; in de commissie van gemeente- financiën de heeren de Lanov. Kruse man. van I.ennen I.aane. Willink: in de commissie va hijstand in de open bare werken de heeren Stolp. Welso- aar, Modoo, van Lennep; in de com missie van hijstand in het beheer der gemeente-bedrijven, de heeren Sabelis, Willink, Roog, Sneltjes. Stolp, Hof land. Loomeijer en v. Th iel; in do com missie van bijstand in het beheer van den Hout en do Plantsoenen, de heeren Winkler on van Lennep; in de com missie van bijstand inzake het verlee nen van pensioen en onderstand do heeren Sabelis en Modoo. PUNT 19. Tot commissarissen der Stads-Apo- theek worden benoemd do heeren: Winkler on Loomeijer. PUNT 20. Tot commissarissen der gemeentelij ke Bank van Leening worden benoemd de heeren Leupen en Spoor. PUNT 21. Tot leden der commissie voor de be zwaarschriften in zake de plaatselijke directe belasting worden benoemd de heeren Sabelis, Leupen en van ThieL PUNT 22. Tot lid en plaatsvervangend lid der commissie tot de loting voor de schut terij worden benoemd de heeren vaa Lennep en van Linden Tol. PUNT 23. Tot lid der commissie van onderzoek voor de schutterij wordt benoemd d© heer Sabelis. PUNT 24. Tot leden der commissie tot herzie ning der verordening op het verleenen van pensioen, wachtgeld en onder stand worden benoemd de heeren Sa belis. van Lennep. Mr. Bijvoet. PUNT 25. Tot lid der enquète-commis9ie in zake de gemeentereiniging wordt be noemd de heer Sabelis. PUNT 26. Tot leden der commissie voor het ontwerp-haven-reglement worden be noemd de heeren van Lennep, Sabe lis, Leupen van Thiel. PUNT 27. Tot leden der commissie voor d« tramplannen worden benoemd de hee ren de Breuk en Beijnes. PUNT 28. B. en W. bevelen do volgendJe vier heeren aan als onder directeur der gemeente-lichtfabrieken 1. J. G. Bellaar Spruijt, te Am sterdam. 2. A. de Zwaan, te Weenen. 3. N. M. H. Doppler. to Haarlem. 4. F. Schouten, to Slikkerveer. Bij eerste stemming verkregen de heeren Spru-' Zwaan en Doppler resp 9 G en 10 stemman: v de twee de vrije stemming verkregen zij het zelfde aantal. Alsnu had eene herstem ming plaats tusschen do heeren Spruyt en Doppler. Benoemd wordt de heer Bellaar Spruvt met 14 stemmen; de heer Dopp ler verkre<"- 11 stemmen. PUNT 29. Mej. A. II. J. Stelte, gemeente- vroedvrouw. wenscht met 1 Sept. a.9. te worden herbenoemd als zoodanig. Daarna wordt de zitting om 6 15 ge sloten. Binnenland. Zondagsrust. Door de afdeeling 'sGravenhage van den Nederlandschen Bakkersgezellen- bond werd gisteren eene vergadering gehouden om te protesteeren tegen da „woordbreuk" van den heer Eussen directeur van de broodfabriek aan het Groenewegje te 's Gravenhnge op grond dat deze in strijd met zijne beloften in Januari jl. gedaan des Zondagsavonds versch brood verkrijgbaar stelde en zoodoende de Zondagrust der bakkers gezellen „in groot gevaar brengt." Er werd ien motie aangenomen strekkende om krachtiger maatrege len te doen beramen om den Zondags- arbeid te beteugelen en daartoe ook een beroep te doen op de georganiseer de arbeiders en vooral op het Haagscbe publiek. Oranje-Nassau's Oord. De geneesheer-directeur van bet sa natorium „Oranje-Nassau's Oord," de beer J. W. Donath, te Renkum heeft aan de geneeskundigen van Nederland per circulairo medegedeeld dat in September van dit jaar deze stichting van II. M. de Koningin-Moeder zoo ver gevorderd is. dat eenige patiënten kunnen worden opgenomen. Het voorloopig bestuur, dat H. M. de Koningin-Moeder van advies dien de bij den bouw van het sanatorium, heeft er naar gestreefd om van de Ko ninklijke stichting eene model-inrich ting te maken, eene inrichting die als voorbeeld zal kunnen dienen voor sa natoria van kleineren omvang, die na verloop van tijd zullen blijken noodig te zijn, als dépendances van reeds be staande ziekenhuizen. De directeur acht het niet overbodig Feuilleton. Het geluk van Rothenburg. Naar het Duitsch van PAUL HEIJSE. 8) U zult het nog wel eens m werkelijkheid zien, dat er nog meer schoons is, maar toch is ook d!it met te minachten-, alles in zijn soort. Toen begon zij- weder over iets andere te praten, maar het verblijd de hem dat zij toch weder op zijne peis naar het Zuiden was terugge komen, voor het eerst gedurende dein gaheelen dlaig. Hij dacht er juist over hoe hij den draad dien zij had laten vallen weder zou kunnen op nemen, toen zij het gesprek afbrak en hiem verzocht haar weder naar beneden te brengen. Zij moest voor haar vertrek nog eenige brieven schrijven en kon het hier rustiger doen dan in Würzburg. Hoe laat gaat de avandtrein Tem acht uur antwoordde hij Goed. Wij zien elkander im mere nog aan het station Nu wil ik naar huis. Toen zij beneden in de woning kwamen vonden zij er Ghristien niet; mevrouw was in den tuin, zeide de meid die een kleur als vuur kreeg en volstrekt niet te be wegen was om aan te nemen wat de vreemide haar in de hand wilde drukken. In het tu-i-ntje kwam Ghristien hen echter tegemoet met eenige hy acinth en en voorjaarsbloemen in de hand, die zij pas had afgesneden en tot. een eenvoudig bouquet saam- gebonden. U moet het zoo voor lief ne men, zeide zij, mijne rozen waar op ik zoo trotsch ben, kan i-k u nog niet aanbieden. Maar de-ze gele hy acinth met het groene kelkje heb ik zelf gekweekt, men zal niet licht een, mooiere vinden. Ik heb een ge lukkige hand met kinderen en bloe men, dat is ook het ©enigste talent dat ik bezit. De vreemde nam de bouquet aan, omarmde de geefster en kuste haar op die wang. Zij liet zich in den kleinen tuin rondleiden, die door hooge muren omringd was en in dit jaargetijdie nog niet veel zon had gehad. Toch had' dichte klim op zich over die zwarte mu-re<n> ont fermd en met een donkergroen ta pijt bekleed-, waartegen d'e jonge spruiten der vruchtboomen en de bedden met sleutelbloemen, oro- cucsen en hyaoimthen vroolijk af staken. De kinderen speelden- in een hoek waar zij een ei-gen tuintje bewerk ben zonder zich door het be zoek te laten storen. Nu moet ik afscheid nemen, zeide de vreemd;©. Ik kan u he laas niet uitnoodigen om mij in mijn eigen woning een tegenbezoek te brengen. In onze vesting ziet het er niet zoo groen en lachend u it als hier -en of ik een© gelukkige hand heb met kinderen en bloemen1, heb ik nooit beproefd. Maar ik dlank u voor de gelukkige oogenblikken die ik hier heb doorgebrachtik zal u nimmeiv vergeten, u hebt mij. pijn gedaan, maar ook veel goed. AdieuI Zij omarmde Christian op nieuw en kuste haar ditmaal op den mond. Vervolgens knikte zij dien jongen echtgenoot toe met een nau welijks hoorbaar „tot wederei ens" en verdween sited door de tuin poort. Het was eerst half acht en de zon nauwJijks ondergegaan, toen de omnibus van het „Gouden Hert" reeds door de Oostelijke stadspoort rolde en spoedig daarna op het plein achter het kleine station stil hield. Maar nog voordat de bedien de het portier kon openen was reeds de jonge man met den zwarten schildershoed naderbij gesprongen om eerst mevrouw en daarna ook de met tasschen en doozen beladen Kalmuksche kamenier er uit te hel pen. Hij zelf droeg over den schouder een lichte overjas, waar uit een van de zakken een dik pak te voorschijn kwam, terwijl hij een groot schets boek onder den arm had. Hij had een hooge kleur en zijn blik was gejaagd en opgewonden. Hij vroeg of de pl'aatsbiljetien reeds genomen waren en spoedde zich toen naar het loket, vanwaar hij snel terugkeerde. Aan zijne be schermvrouw overhandigde hij twee kleine kaartjes, een derde 9tak hij in zijn eigen zak. Gaat u mede vroeg da vreem de, die eensklaps bleef stil staan, terwijl Sascha haar boeltje maar de wachtkamer sleepte. Hij knikte even, terwijl hij haar verwonderd en- min of meer ver schrikt aanzag. Waarheen reist u dan na gis teren eerst te zijn thuisgekomen? Waarheen? dat hoop ik van u te vernemen, mevrouw. Zij keek hem een oogenblik aan alsof een krankzinnige haar had toegesproken. Hebt u mij -niet zoo overtui gend aangetoond, vervolgd!© hij met een kloppend hart. dat ik het aan mij zelf verschuldigd ben eerst een weinig van de wereld te zien voor ik mij in dit kleine nest voor al tijd begraaf? En waart u niet zoo welwillend mijn gezelschap op reis ie wenschen om overal voor u de landschappen te schetsen die bij zonder in uw smaak vielen? Ik heb er rijpelijk over nagedacht en ingezien dh.t u gelijk hebt, dat ik geen tijd mag verliezen als ik mijn verzuimd levensplan weder wil op vattien en- daarom ben ik hier en tot uwen dienst bereid. Zij bleef nog altijd zwijgen, maar richtte haar blik van hem afgewend, naar de avondlucht waar juist de Vernis zacht schitterend op kwam. Hebt u dit besluit aan uwe vrouw medegedeeld en keurt zij het goed? Mijne vrouw ik heb haar alleen gezegd dat ik u aan het sta tion ging vaarwel zeggen. Uit Stomach denk ik haar een telegram te zenden dat zij mij vandaag niet moet terugverwachten, omdat ik nog een kleine studiereis maak. Uit Würzburg schrijf ik haar dan breedvoerig en zet haar de redenen uiteen, waarom ik op zoo slinksche wijze van haar ben- weggegaan.. Het zou anders haar en mij maar on- noodig bedroefd hebben en over een jaar zien wij elkander, als God wil. weder blijmoedig en gezond terug. Zij is eene zeer verstandige vrouw, veel flinker en zekerder dan ik in het nemen van een besluit, en heeft m veel te lief om niet goed te vinden wat tot mijn wel zijn moet strekken. Dit alles heb ik in de laatste vier en twintig uren good overwogen. Is u intusschen van meen i nv veranderd Ik heb slechts het hoogstnoodige bij mij gestoken, vervolgde hij aarzelend, om geen opzien te verwekken. (Slot volgtv

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5