er op te wijzen, aat het in de Dedoe- ling lipt om alleen patiënten in het sa natorium op te nemen en te verplegen, die aanleg voor tuberculose van de longen vertoonen of reeds in het eerste tijdperk van die ziekte verkeeren en wier toestand het vermoeden wettigt, dat zij binnen betrekkelijk korten tijd volkomen hersteld of althans aanmer kelijk verbeterd het sanatorium zullen kunnen verlaten, en bovendien, dat die beterschap ccne blijvende zal kun nen worden genoemd. Patiënten, die wenschen opgeno men en verpleegd te worden, moeten zich vooraf op eigen kosten aan een onderzoek onderwerpen van één der geneesheeren, in de circulaire ge noemd. Ver^eniein? tot bestrij'line van k oe'erijen in den boter- en kaashandel. Deze verceniging hield Maandag middag in het gebouw Kri3 ïapoisfcy te Amsterdam eene algemeene verga dering. onder leiding van den heer C- Veth, te Delft. Uit het verslag der werkzaamheden van het bestuur sedert de laatste al gemeene vergadering op 23 Jan 1899 wordt medegedeeld, dat de vereeniging thans telt ongeveer 500 leJei cn do nateurs. terwijl het kassaidu f 1258 40 bedraagt. Herinnerd wordt aan het feit dat de nieuwe boterwct in werking is getreden op 1 April i.L Nadat de rekening van »*en penning meester was goedgekeurd, werden tot bestuursleden herkozen de heeren H. F. Bultman en C. Veth en gekozen in plaats des heeren H. D. S. lïasselman. die bedankt had, de heer A Bos. te s-Gravenhage; bovendien werd tot ad- riseerend lid van het bestuur benoemt, de heer G. Bielemans. Rijksboter in specteur, wonende te Voorschoten Aan de orde kwam daarna de vraag- „Wat kan, nu de nieuwe boterwet is ingevoerd, de vereeniging doen ter bevordering van haar doel?" Naar aanleiding van dit punt wer den aangenomen de volgende voor vel len: lo. De Vereeniging schrijL een prijsvraag uit voor een populair ei. vattelijk geschreven werkje, waarin: a. wordt uiteengezet, de samenstelling, voedingswaarde en verteerbaarheid van boter en van de meest gebruikte, op boter gelijkende vetwaren; b. woidei, beschreven de tot dusver bekende me thodes van onderzoek van boter op de aanwezigheid van vreemde vetten. Voor deze prijsvraag wordt beschik baar gesteld een bedrag van f 300. 2. Het Bestuur der Vereeniging wordt opgedragen om zich, ten tijde d-e hel 't rnee6t geschikt zal oordeelen, te wen den tot de Regeering met verzoek cm de bepalingen der nieuwe bot3"wct die, op grond der ervaring, gebleken zijn onvoldoende of ondoelmatig te zijn te wijzigen en te verscherpen. 3. De Vereeniging bevordert met alle haar ten dienste staande middelen de oprichting van boter-contröle-slat; 4. Do Vereerroging wendt ernstige pogingen aan tot het verkrijgen van vertrouwbare gegeves omtrent de pro ductie van boter in Nederland en den uitvoer van dat product, ten einde op grond van die gegevens samen te stel len een statistiek van boter-nijsreriiod en handel. En verder gaat het weer naar de vol gende zaal; men volgt den suppoost op de hielen en dringt en duwt elkaar om toch vooral niets te verliezen van het geen de man orakelt Dit zijn de nieuwsgierigen en de weetgierigen; de onverschilligen en de vermoeiden, wier wezenlooze oogen over de dingen glijden zonder ze te zien, volgen in de achterhoede. Met een zucht van verademing komen toovenaar Klingsor uit Hongarije, die in één nacht uit zijn land naar den Wartburg overkwam, nam hen in be scherming. De beroemste zangers en minnedichters uit dien tijd namen aan dezen strijd deel, Heiuricli von Of ter- dingen (Tannhiiser), Walther von der Vogelweide, Wolfram von Eschen- bach, Reinmar von Zweter, welbeken de namen uit Wagner's heerlijke ope ra Tannhauser. De mooie figuur van Joliann Tardon, Friedrich Urban, Fritz Werner, Anna Gig], Mathilde Maugsch Julia Parh, Marie Sand, Julia Sup pan—Blick, Anna Sigmar, Annie Wei mar, Ernestine Zoller. Opgevoerd zullen worden ..Hei math", „Francillon," „Fall Clemen- ceau", „Deborah", „Cameliendame' en „Gioconda". ze eindelijk buiten, waar hun cicerone Elisabeth ontleende de groote meester zich weer onmiddellijk aan het hoofd aan de heilige Elisabeth, die echter een plaatst van een nieuwe karavaan en de eeuw vroeger leefde, tocht van voren af aan begint. Voor Na den rijksdag te Worms, werd Lu- Sport en Wedstrijden. hem is tijd geld en de bezienswaardig heid een rente-gevend effect. Sommige mooie punten oefenen een magische aantrekkingskracht uit op het reizende menschdom. Gedurende het korte zomerseizoen wordt b.v. de Wartburg gemiddeld door 70.000 toe risten bezocht. De pachter van het restaurant op den burcht betaalt jaar lijks aan de groothertogelijke kas in Weimar de aardige som van 42.000 Mk. doch haait dit bedrag er alleen al ruim uit door de ontvangst der entrees. Aan het restaurant is namelijk ge lijktijdig het recht van rondleiden door het slot verbonden, waarvoor de pach ter een aantal speciale Führer in dienst heeft. Duitsche toeristen plegen overal waar een heilig huisje is. neer te strij ken om zich te versterken en An- sichts Karten te verzenden. Alleen van den Wartburg worden in het seizoen circa 170.000 prentbriefkaarten de we reld in gezonden. Geen wonder, dat de pachter van het restaurant een ruim bestaan heeft en reeds de gelukkige eigenaar van twee villa's is in Eise nach. Hedendaagsche reizen. Op den Wartburg Van onzen Berlijnschen corresp.) Friedrichroda i./Thür. 29VIII'01. Minne ist zxoier (zioeier) Hei-ze Wonne. (Spreuk van W. von der Vogel weide op een muur van den Wartburg.) Gedurende het zomerseizoen worden groote karavanen toeristen den gan- schen dag rondgeleid door merkwaar dige kasteelen en gebouwen. Door re gen noch wind laten de reizigers zich weerhouden, het bezienswaardige van een plaats „af te werken," al heeft het gros meestal slechts een hoogst vage, nevelachtige voorstelling omtrent de geschiedkundige beteekenis van het oord. Velen weten vooruit, dat zij in de derde of vierde zaal al dood-af zullen zijn en in de volgende zalen nog maar machinaal mee zullen stappen, zonder verder de vele indrukken te kunnen verwerken en toch wordt het expe riment op de verschillende halten der reis telkens opnieuw herhaald. Zonder te borduren kunnen zij dan ten min ste thuis vertellen, dat zij „er" geweest zijn en „het" gezien hebben. Maai- goed, dat de kennissen meestal niet verder in de kwestie doordringen. Het pres tige der reizigers zou dan anders nog al eens gevaar loopen, een leelijken duw te krijgen! Merkwaardige typen zijn er onder de hedendaagsche toeristen, die in aan eengesloten colonnen als een kudde schapen worden voortgedreven door den herder, die hen geen oogenblik tijd gunt om tot adem te komen. Men moet er zich aan den eenen kant over ver heugen dat bij de tegenwoordige goed koop© reisgelegenheden ook de min der bedeelden in de gelegenheid ge steld worden hun blik te verruimen door het bezoek van vreemde streken, maar aan den anderen kant moet het eenvoudige burgerluidjes wel eens treemd te moede zijn, wanneer zij op plaatsen, welke zij slechts onder ge leide mogen bezichtigen, als brave leerlingen achter hunnen meester aan draven cn naar het van buiten geleer de lesje luisteren zonder het volkomen ie verstaan, dat de mentor op monoto ne en voor hen meestal onduidelijke wijze opbrabbclt. „Zeg. wat zei die daar eigenlijk? Heb Jij begrepen, wat-ie vertelde? Dat tal ik jo straks wel zeggenl is het ongeduldige antwoord van don ander, die zich groot houdt, maar het relaas ook niet heeft kunnen volgen. 's Nachts had het geducht geregend. Nog hingen tegen de steile hellingen hier en daar aan de donkere sparren uitgerafelde flarden van grauwe wol ken, zich uitzettend en inkrimpend in het morgenwindje en de lucht stond nog dreigend, doch de toppen der ber gen kwamen al weer zegevierend bo ven de nevelfranjes te voorschijn Het vriendelijke Eisenach lag achter ons. Rondom een heerlijk panorama. Waarheen het oog afdwaalde, overal donkergroene dichtbegroeide bergen, het helgroen in het nevelachtige ver schiet in blauwgroen overgaand. Links in de diepte het lieflijke Ma- rienthal met zijn villa's half in het groen verscholen tegen de hellingen. Rechts, beneden aan den voet van den Wartburgberg even buiten het stadje, de Grieksche villa van Fritz Reuter. Eigenaardig, dat de groote plat-Duit- sche dichter, die voor zijn kunst niet bij de ouden in de school was gegaan, juist een antieke villa met hare stren ge lijnen liet bouwen. Zonderling ook de combinatie der beide museums, welke de villa na den dood van Ren ter's weduwe bevat. Herinneringen aan Frits Reuter en Richard Wagner in een gebouw vereenigd! Hoogerop, op den Hainstein boven Reuter's villa, de gebouwen van Köll- ner's Kuranstalt. Daar achter, meer in het verschiet hooge zwaar begroeide bergen, als natuurlijke coulissen ge groepeerd. Van verre is de Inselberg zichtbaar en de Hörselberg, de Venus berg uit Wagner's Tannhauser! En dan voor ons als het heilige Monsalvat van eten Gralridder, de ge- heele omgeving beheerschend, op een spitsen donkergroenen berg in het mid den van het heerlijk panorama, de be roemde Wartburg! Stapvoets ging het den bergweg op naar liet eerwaardige slot met zijn rijk geschiedkundig verleden, welks om trekken zich scherp afteekenden tegen den grauwen hemel, links de hooge, vierkante massa van het Landgraferu haus, daarnaast de dubbel zoo hooge Bergfried, de vierkante wachttoren met het groote zilveren kruis op den top. Alvorens naar Eisenach te vertrek ken, had ik daags te voren op aanraden van een vriendelijken Hollandschen collega, die den Wartburg kortgele den bezocht, den Schlosshauptmann, Major von Cranach schriftelijk ver zocht, het geheele slot te mogen bezich tigen, niet in combinatie met den groo- ten hoop van toeristen, voor wie slechts enkele deelen van den Wartburg toe gankelijk zijn, doch afzonderlijk. Nadat wij ons hadden laten aanmel den, werden wij door den heer von Cranach vriendelijk ontvangen, die gaarne zijn toestemming tot de be zichtiging gaf en ons zelve naar den onder zijne onmiddellijke bevelen staanden slotvoogd bracht, dien hij de opdracht gaf, ons overal rond te lei den. De slotvoogd in zijn kleedzame hout vestersuniform, die meermalen den ouden groothertog op zijn reizen naar Holland vergezeld had, bleek goed voor zijn taak van gids berekend te zijn. Wij stonden in een zeldzaam his torisch milieu, niet minder rijk aan middeleeuwsche sagen en legenden. Hier op den Wartburg resideerden de Thürinffer Landgraven, Ludwig der Milde, Ludwig der Eiserne. Ludwig der Heilige, Heinrich der Erlauchte, Al- brecht der Unartige, Friedrich der Ge- bissene, Friedrich der Ernsthaf te en hoe de edele ridders verder heeten mochten. Van den Wartburg trok Ludwig der Heilige met zijn „Knappen" naar Pa lestina onder Keizer Friedrich II. doch viel in 1228 in Otranto. Zijn weduwe Elisabeth, die volgens de legende een engel van christelijke zelfverloochening en zachtzinnigheid moet geweest zijn, werd door haren j zwager verdreven en stierf in Marburg op 24 jarigen leeftijd. Een paar jaar na haar dood werd zij door Paus Gre- gorius IX voor heilig verklaard. In de Sangersaai van den Wartburg had onder Heinrich I ongeveer in het jaar 1200 de beroemde Sangerkrieg plaats, waarin de overwonnen zangers ter dood werden veroordeeld, doch de ther door den Keurvorst Friedrich de VV ijze naar den Wartburg gebracht, waar hij 10 maanden lang onder den naam van Junker Jörg leefde. Is het wonder, dat Karl Alexander van Saksen Weimar, als waardig na volger van Karl August, den vriend en tijdgenoot van Goethe en Schiller, die evenals groothertogin Sophie steeds een groote voorliefde voor letteren, kunst en muziek aan den dag legde, het eerwaardige slot met groote piëteit en nauwkeurigheid liet restaureeren en in zijn vroegere gedaante herstel len! Jaren gingen met deze restauratie gemoeid. Het kolossale gebouw bestaat uit afzonderlijke deelen, den „Vor- hurg", met ophaalbrug en toren waar in de hoofdpoort; het Landgrafen- haus" iïïet de „Kemnate" het verblijf der landgravinnen, (uit de 11e en 12e eeuw), den „Bergfried", een hooge vier kante wachttoren, en het „Ritterhaus" (uit het eind van de 15e eeuw.) Met een kundigen gids zonder over haasting door zulk een slot te dwalen, waarvan elk vertrek tot u spreekt en u plotseling in lang vervlogen tijden verplaatst, is een zeldzaam genot. Het ligt natuurlijk niet in mijn be doeling en het zou ook te ver we ren, wanneer ik Badeker. Meijer of Grieben concurrentie wilde aandoen door hier een minitieuse beschrijving te laten volgen van het tot in de klein ste bijzonderheden gerestaureerde kas teel met zijn vele zalen, vertrekken, nauwe, bochtige gangen en uitgebouw de overdekte galerijen, met zijn kapel en wapenzaal, zijn Lutherstube en Reformationszimmer. In gedachten zie ik weer het slaap- en het woonvertrek van de Heilige Eli sabeth, groote door zuilen gedragen hallen met de zware middeleeuwsche meubels, de massieve „Truhen" en kasten. Voor mijn oogen staat weer de beroemde Sangersaai met zijn „Laube" het door zuilen gedragen podium voor de zangers. Uit de lange galerij komt Elisabeth in vervoering de zaal binnen en ik hoor haar uitroepen: Sei mir ge- grüszt du theuer Halle! Langs een andere galerij met muren uit ruw Fachwerk; hoog boven aan den buitenkant van de „Kemnate" dwaal ik en kijk naar buiten in het dal door een raampje waaruit in 1270 de landgravin Margarete ontvluchtte, hierin bijgestaan door een trouwen ezeldrijver wiens eng, eenvoudig woonvertrekje ik opzoek aan het eind van deze galerij. Zij had het hard te verduren, de ar me ziel bij haren gtemaal, AJbrecht den Unartigen, (de bijnaam zegt reeds genoeg.) Bij nacht en ontijd moest zij de vlucht nemen. In overmaat van lief de en wanhoop beide kuste zij naar het verhaal wil haar 12-jarig zoontje Friedrich voor de laatste maal zoo hartstochtelijk en beet hem daarbij zoo hevig in de wang, dat hij zijn leven lang een litteeken behield. Zijn tijd- genooten gaven hem daarna den bij naam van den „Gebissene." In het Ritterhaus treft het eenvou dige vertrekje waar Junker Jörg in leefde en werkte. Naast de Lutherstube geeft een zwa re deur met wondermooie arabesken van gesmeed ijzer, de Rosenthüre, toe gang tot een lange galerij, loopende langs de zoogenaamde Reformations zimmer. Deze drie vertrekken bevatten 18 ta- fereelen uit het leven van Luther van zijn kindsheid tot zijn sterfbed, welke de overleden groothertog Karl Alexan der liet uitvoeren door de schilders Thumann, Pauwels en Linnig. De laatste een Hollander. Men zou wenschen een schilder te zijn. wanneer men uit de poort van het Ritterhaus naar buiten treedt in de eerste binnenplaats. Welk een schilderachtige omgeving! Verweerde muren half verborgen achter een dich ten wingerd en wilde wijn; overhan gende daken met wijd uitstekende dra kenkoppen aan het eind van een goot; tralievensters, een gothiscli erkertje met spits dak, waarop witte duiven statig buigen en kirren; op het pleintje een heerlijk gesmeed ijzeren fontein; overal geestige hoekjes en uitbouw sels, in den loop der eeuwen ontstaan en dan door de geopende poort van den Vorburg het gezicht op het prach tige panorama. Bij historische gebouwen behooren ook bewoners met historische namen. In dezen schilderachtigen hoek van de binnenplaats, gelijkvloers van het Ritterhaus woont de Schlosshaupt mann von Cranach. Het was een goede gedachte van den overleden groother tog in deze historische omgeving als hoogsten ambtenaar een man te plaat sen. in rechte lijn afstammend van den tijdgenoot van I.uther. Lucas Cra nach, van wiens hand een portret van den reformator hangt in de Luther stube. K. Paarden. De correspondent van de „N. R. Ct in Den Bosch schrijft: Naar ik verneem, bestaat er kans, dat Hertog Hendrik het concours l»ip- pique alhier op 8 September zal bij wonen. Gemengd Nieuws. Een huis van dertig verdie pingen. Waar zullen de Amerikaansche huizembouwers ophouden Op het oogeaiblik wordt te New- York aan den hoek van Broadway en de 33er straat dicht bij die „New York Herald" een monstergebouw opgetrokken. Het zal 30 verdiepin gen hebben, de totale hoogte be draagt 139 M., de helft van den; Eifeltoren Tot dusver was het hoogste huis het „Park Row Building" met 29 verdiepingen, slechts 116 M. hoog. Het nieuwe gebouw „Aetna Buil ding" is gebouwd voor rekening van een Verzekering Maatschappij. De kosten bedragen globaal mil- lioen gulden, den grond medegere- kend. Dood en leven. Op het kerkhof te Hannover is een graf, dat voor de bezoekers het voorwerp van sympathie en vrome belangstelling is. Groote stukken steen omgeven het en een enorm blok marmer be dekt het reeds langer dan een eeuw. Op het blok staat de naam van een jong meisje met deze in scriptie: „Dit graf zal voor altijd gesloten blijven." Maar daar vlak bij is een boom, een berk, gegroeid en langzamer hand heeft zijn krachtige stam de steemen vaneen doen gaan en nu kan men ondier het blok. marmer zietn, wat een menschelijke wil voor altijd van de wereld meende af te slui ten Vandaar deze veireering van d'e Hannoveranen, die in dit graf het symbool van de iidelheid van den menschel ijken wil zien. en tevens de eindelijke zegepraal van de le venskrachten der natuur op het starre van den dood. Een kindermoordenares. Aam dte' RussischPruisische grens is een boerenvrouw uit de omstreken van Hannover gearres teerd, die haar drie kindieren heeft vermoord. Zij had de kindferen buiten haar woonplaats uitbesteed, hen eenige maanden later in het geheim teruggehaald en gedood. Daarop was zij spoorloos verdwe nen. binnen, om haar dochtertje te redden, dat men in de verwarring achtergela ten had. Haar pogingen, om haar kind aan de vlammen te ontrukken, waren vergeefsch. Moeder en dochter ver brandden. Een dure ridderorde. Het Christianiaansche blad „Ver- dens Gang" vertelt het volgende Björnsterne Björnson is een hartstochtelijk tegenstander van al- Ie decoraties en daarom heeft hij een vereeniging van ordenvijanden gesticht, wier leden (Noren en Zwe den) zich verplichten geen orde aan te nemen. Tot deze vereeniging behoorde ook de onlangs overleden Nor- denskjöld. Toen deze zijn tocht langs de N.-kust van Silerië had' volbracht, splitsten zijne medele den zich er reeds op, dat hij nu al le orden zou weigeren. Maar wat gebeurde? Op Ceylon kreeg Nordenskjöld een telegram uit zee,r hoogen kring, waarin hem in 's hemels naam werd verzocht, toch een zekere orde aan te nemen, daar men anders op geenerlei wij ze den grooten maecenas, die de expeditie had uitgerust, kon beloo- nem. Kinderlijk gaf Nordenskjöld toe en nam de orde aan. Toen hij thuis kwam. ontmoette hij een zijner vrienden, die hem met de volgende woorden begroet te ..'t Was Rusland zeer aange naam dat je besloten hebt. de orde aan te nemen. De Russen moesten je immers toch een eerbewijs doen toekomen en daar zij je afkeer van alle orden kenden, wilden zij je een som van 300.000 roebel schen ken. die reeds gereed lagen, toen je door één orde aan te nemen toon de. dat je toch orden aanneemt. Zij sparen nu 300.000 roebel uit. reiken door het water en de scholen moesten gesloten worden. Ook langs de Fransche Kanaalkust en in het noorden van Frankrijk heeft het gestormd, doch hier liep het met wat omgewaaide hoornen en schoor- steenen af. De kroning van koning Edward. in 1902 brengt ook de Engelsche musici sterk in beweging, die nieuwsgierig zijn wie de kroningshymne zal mogen componeeren en op dien dag het orgel in de Abdij van Westminster zal be spelen. De bisschop van Londen heeft n.l. het recht dan een componist te be noemen op een tractemcnt van f 500 die op dien dag hel orgel mag bespe len met voorbijgang van den vasten organist. Reeds ten tijde van Parcell (17e eeuw) lokte de bepaling conflicten uit bij de kroning van Willem II en Mary II. Parcelle behield ziin vaste plaats aan het orgel, maar verkocht tegen enorme prijzen eenige plaatsen op het orgel waartegen de autoriteiten zich verzet'en en Parcell die emolumen ten weer afnamen. Toen koningin Victoria gekroona werd kwam de gelegenheidsorganist sir George Smart op den inval eenige or kestplaatsen aan rijke Engelschen te verkoopen. Hij gaf die menschen in strumenten in de handen en gedurende de uitvoering der hymne moesten zij doen alsof zij speelden. Het schandaal was groot en men hoopt nu dat den nieuwen titularis de kans ontnomen zal worden om evenals zijn twee voor gangers er geld uit te slaan. ketteren en Kunst. Adèle Sandrock. Het tooneelgczelschap, waarmede Adele Sandrock in October a.s. hare tournée door Nederland zal onderne men, bestaat uit de volgende pedso- ncn: Emil Elmenbcrg, Carl Friedheim, Spoorwegongeval. Rij het station Nyack, in dien Amerikaanschen Staat Montana, is een vreesielijk spoorwegongeluk gebeurd. Een ballasttrein ging berg opwaarts en reed over een. wissel toen een walgen derailleerde', met het gevolg dat 18 wagens de helling afgleden. Ze kwamen met een ont zettende vaart tegen een personen trein aan die westwaarts ging. twee rijtuigen van d'ezen trein wer den aan splinters geslagen. Acht tien of twintig menschen werden gedood, onder hen de heer Downs, die onder-directeur van dén Great Northern spoorweg. 40.C00 woorden per uur Verleden jaar was op de wereldten toonstelling te Parijs geëxposeerd een telegraaftoestel, uitgevonden door twee Hongaren, Pollak en Virag, dat de ge heele telegrafie zou revolutioneeren, naar het heette. Op uitnoodiging van de Fransche regeering zouden proeven ge nomen worden tusschen Parijs en Ly on, doch men kwam er niet toe, daar het vervoer der toestellen te veel kostte. Nu werken die toestellen tusschen Budapest en Fiume, een afstand van ongeveer 600 KM. en wisselen in druk- leters telegrammen met een snelheid van 40.000 woorden per uur. Onderhandelingen zijn aangeknoopt om dn toestel ook in pvq»iw;;i, =- Het dienstboden vraagstuk in de Veree igde Stvten. Het dienstboden vraagstuk i Amerika is een nieuw stadium in getreden. De predikant Sheldan weaischt de dienstmeisjes als leden van 't gezin beschouwd te zien. Zijne vrouw vindt de practische uitvoering van deze theorie zeer moeielijk en het lijdt geen twijfel, of de dienstboden zelf vinden de iddeën van den predikant heel sympathiek. Reeds heeft zich de „Nationaal Servant Girls' Union of America" met haar hoofdkwartier be Chicago gevormd en de volgende statuten werden door deze vastgesteld lo. De arbeid mag niet vóór vijf j uur des morgens beginnen en houdt op. zoodira de vaten gewas- schen zijn van 't middageten. Ge- ëischt worden twee uren vrij iede- ren namiddag en minstens twee avonden in de week. 2o. Wanneer de dienstboden wen schen zich bij clubs aan te sluiten mogen de mevrouwen daar geen inbreuk op maken. Bijeenkomsten van vriendinnen in matig aantal mogen niet verboden worden.Vóór- opgesteld, dat dé dienstboden de eetwaren enz. zelf leveren. in Frankrijk en i voeren en de regee- Duitscliland in te - „„wa ring van dit laatste land heeft reeds gelast, dat proeven genomen zullen worden tusschen Berlijn en Keulen. Merkwaardig is, dat dit systeem een combinatie is van telegrafie, telefonie en fotografie. Een lichtstraal schrijft het telegram op gevoelig papier, dat vervolgens ontwikkeld en gefixeerd wordt. Ernstig ongeluk. Tusschen Banhead en Lugton, in Schotland, keerden de vorige week on geveer 20 spoorwegarbeider^ op een locomotief naar huis terug, toen de machine bij een bocht van den weg plotseling omsloeg en in een diepte viel. Twee mannen bleven op de plaats dood en een derde overleed spoedig aan de gevolgen van bekomen verwon dingen. 17 werklieden werden gekwest onder wie 1 ernstig. Vreeselijk bran dorpel uk. Zondagmorgen vroeg- ontstond te Ernst Robert. Albin Hupak, Max Lan- Sehcrswaldan in Duitschland brand in da, fcmil Ranzenhofer Leopold Rosen 1 een landgoed. Een dame, die er te loeee- berg, Frits Sattelr, Adolf Suchanek, i ren was, snelde het brandende huis Een wondergrot. Uit Solo' wordt medegedeeld aan het Bat Nbld.": In deze buurt is een wondergrot ont dekt. Eenigen tijd van te voren hoor den de kampongbewoniers, onbekend met het bestaan dier grot, gamelan- spel zonder te kunnen ontdekken waar het vandaan kwam, totdat aan een oever eener rivier geheel omgeven van bamboe en struikgewas een grot werd gevonden, waaraan natuurlijk de ge heimzinnige muziek werd toegeschre ven. Niet zoodra hoorde Z. H. de Soenan van het bestaan dier grot, of hij moest er naar toe en overal in den omtrek werd het terrein opengekapt en de grot middels een uitgraving door een breede opening met de buitenwereld in verbinding gesteld. De grot he ut zeker vroeger wel eens tot schuilplaats gediend, is 22 meter lang, bij de ope ning anderhalven meter hoog. doch wordt dan lager tot een halven meter toe, zoodat men op handen en voeten moet gaan. Bij den ingang be/mat zich een put van een halven meter diepte, gevuld met water. Bij het f pen kappen van het terrein werden twen groote slangen, ter dikte vaa oen menschendij, levend gevangen, op be vel van Z. H. gebronsd en weder h s gelaten, ten einde door de aangebrach te kleur overal hun tegenwoordig»! ?id te verraden. De operatie, niet buiten gevaar, geschiedde zoo krachtig, dat de beesten er eenige uren later aan zijn bezweken. De geheele inlaadschc bevolking van Solo gaat op het oogen blik als het ware ter bedevaart naar de wondergrot. De weersverandering der laatste dagen is in Groot-Brittan- nië wel het gevoeligst geweest. Terwijl Zondag 1.1. op vele plaatsen de tempe ratuur in de middaguren 80 graden Fahrenheit en meer bedroeg, daalde zij Maundag tot 60 graden en lager. Hevige storm, vergezeld van wolk breukachtige stortregens veroorzaakte de daling in temperatuur. Te Aston liepen de laaggelegen wij ken verscheidene voeten diep onder water en het tramverkeer moest ge staakt worden. In den vroegen morgen vielen sneeuwvlokken tusschen de re gendroppels. De kust van Wales vooral heeft zeer geleden. Bij Orme's Head werden gol ven waargenomen van 100 voet hoogte. De stoomboot, die het verkeer met Dou glas bezorgt, kon haar passagiers niet aan land zetten. Te Richmond stond het water hoog In de straten en regenden de daken door. Te Blyth was het station niet te be- Teeen het ly chen. Een jury te Wetumpka, in Alabama, heeft twee blanken, die onlangs aan het lynchen van een neger meegedaan hadden, tot 10 jaar gevangenis veroor deeld. Dezer dagen heeft de hooidaan- legger van zoo'n lynchpartij door een blanke jury levenslang gekregen. Het moet voor 't eerst zijn dat zulke stren ge vonnissen wegens dergelijke zaken in de Vereenigde Staten geveld wor den, maar het lynchen was ook in den laatsten tijd weer erg toegenomen. Juweelendiefstr* 1. Te Rouaan is Zaterdagavond hi braak gepleegd in den wink' I van een juwelier en voor een waarde van 100,000 frs. aan horloges, arm banden en ringen gestolen. Een tragisch duo! Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat prins Alexander Say;i W.itgen- sten Béleburg, adjudant bij de Circas- sische lijfwacht den dood gevonden heeft in een duel met prins Anatole Wladimirovitch Bariatinsky, aide-de- camp van den Czaar. Het duel had plaats op de bezitting van Wittgenstein, nabij het station van Sweiskaya in de omstreken van St. Petersburg, Prins Alexander, die een kogel itx den buik kreeg, kon zich tot Sweis kaya voortslepen door ziin ingewan den met zijn handen te ondersteunen; in de wachtkamer van het station viel hij neder. De begrafenisplechtigheid had plaats in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, waar onder zich officieren en hof-dignita rissen bevonden. Prachtige kransen, waaronder van keizerin Marie Téodo- rowna, van ministers en van den broe der van den prins dekten de lijkbaar. Na afloop der plechtigheid werd de kist naar het station van Sweiskaya gebracht om vervolgens naar Drouzh- noselje, het eigendom van Wittgen stein en waar zich de familie-grafkel der bevindt, vervoerd te worden. Familieberichten. Gehuwd: 2 Sept. H. J. Kolk ise'. K Makkink, Zutphen. Bevallen: 31 Aug. Van Nes—Oostrr- meijer, d.. Noordwijk. 1 Sept. Mackrn- z'eSchmidt, d., Amsterdam. 2 M. M. P. van Rietschoten—Meijer, z, Am sterdam. H. do PaauwSoage't, d. Amsterdam. Overleden: 26 Aug. M. S. Bevtnohr, jd., 37 j., Amsterdam. 29. M. van Lu beek, jd., 23 j., Egmond aan Zse M B. Mendel, Brussel. 31. Jk/r. H F Mulert, jd. 72 j., Zwolle. L. GoedlmrL Wezel, 46 j.. Krommenie. 1 Sept. Wed M. Hendriks—Dohna, 82 j„ Haag.' J. H. Kuiters, Amsterdam. Beurs. Overzicht Effectenhandel. Met de uitzondering van de Ameri kaansche spoorwegmarkt, had de beurs in de afgeloopen week een zeer stil en onbeteekend verloop. Zoowel Holl. Staatsfondsen en ove rige beleggingswaarden, als de buiten- landsche staatspapieren komen op na genoeg onveranderd koersen over. Ko loniale waarden, zoowel in den hoek der cultuurmaatschappijen als in die van de tabak en petroleum nogenoeg zonder handel. Hetzelfde was met in- dustrieele waarden en scheepvaart- aandeelen het geval. De oblig. Ned. Zuid-Afr. Spoor kon den hun verhoogden koersstand niet behouden en daalden van 96*7 tot 931/4 Aandeelen Borgue Auxiliaire de la Bourse vielen op 50 In de papieren van de Maxwell ging het vrij levendig toe. De aandeelen en Incomebonds noteeren niet onbelang rijk lager, daarentegen waren de res- tantbewijzen, onlangs uitgegeven bij de inlevering der bonds, zeer gezocht. De Amerikaansche sporen hadden een goede week. Reeds Maandag was de stemming zeer vast en bleef dit met een enkele uitzondering flink standhouden, niet tegenstaande met het oog op de nade rende vacauticdagcn zoowel hier als te New-York, de omzetten beperkt bleven. Prolongatie 2 3/331/2.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6