NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Het geheim van de „Delaware". 19e Jaargang Zaterdag 7 September 1901. No. 558 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: £*5 ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maandenL2Q Van 1—5 regela 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 vjv| Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1-65 Reclames 30 Cent per regel Afzonderlijke nummers0.02 AjL/t fBureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureaa A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G, L. DAUBE Co. JOHN F. JONE&j Succ., Parijs SP** Faubourg Montm&ttre. Haarlem's Dagblad Tan 7 Sept. bevat o.a.: Het opblazen van treinen. Strenge maatregelen?, ken vermakelijk staatje, Koningin Emma te Zetten, Koninginnedag in den vreemde, Handboeien-koning, De vrede te IJmniden. Bij deze heb ik de w eer mede te deeien, dat van heden af de Heer D. K0U- WENAAR, Redactenr van dit blad, als mede-Hoofdredacteur is opge treden. Dit vindt zijn aanleiding in de omstandigheid, dat ik voor andere zaken van onze Vennootschap nn en dan op reis moet gaan en der halve de hoofdredactie niet ge regeld kan waarnemen. De Heer KOU WEN AAR is overigens voor de lezers van dit blad geen onbekende. Sedert meer dan twee jaar is hij als Redacteur daaraan verbonden; een groot ge deelte van de redactie was daar bij aan zijn zorgen toevertrouwd en nagenoeg de geheele redactie van het Gt-ïll. Weekblad „De Za terdagavond". De schetsen onder den imam „Licht en Schaduw" van Deka waren vun zijn hand. Hem aldus als mijn mede- Hoofdredacteur bij de lezers in leidende, heb ik tevens de eer hem iu die qualitoit in hunne vrien delijke gezindheid aan te bevelen. J. C. PE ERE BOOM, Directeur-Hoofdredacteur. Aelvertemtiën VOOE HET Zatardagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het" Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. Hot telegram van- Lourengo-Mar- ques aan de ..Daily Express", diat de Boeren de laatste dagen drie treinen vernield hebben, wordt be vestigd door een Reu ter-telegram uit Barberton. dd. 31 Aug. Daarin wordt gezegd dat den. 30en een trein, geladen- met voeder bij Ma- letane ,het 4e station- van de Trams- vaalsch-Portugeesche grens), opge blazen en verbrand is. Een tweede trein die de gewon den van den eersten hulp kwam brengen, werd uit het spoor gewor- pen. Met dien bij Alkmaar opgebla zen trein, maakt dat er drie. Bij al die tegenspoeden voor En geland karnt dan nog dat de pro clamatie van Kitchener, naar uit Pretoria bericht wordt, tot dusver nog geen zeer merkbare resultaten heeft opgeleverd. Ondertusschen hebben' de autori teiten de vrouwen van burgers, die nog op commando zijn, ,,op haar eigen verzoek" verlof gegeven haar echtgenooten te bezoeken om hen te waarschuwen voor het vruchte- looze en voor de gevolgen- van. ver deren weerstand'. Wat zijn die Britten toch lank moedig. Ze trachten den vijand dien- ze zeker kunnen vernietigen nog steeds tot onderwerping over te ha len. 't Is werkelijk roerend- Wij weten echter wel, wat er achter zit. Inmiddels schijnt men ini Enge land in te zien. dat h$t zóó nieit langer gaat.'Naar die part. corr. van heit „Hbld." te Londen meldt, zijn ■er onmiskenbare verschijnselen op te merken-, die den indruk beves tigen dlat de Engelsche- regeering voornemens is Z.-Afrika krach tige. snelwerkende maatregelen te mennen. Waar deze i-n bestaan- zullen? Vermoedieilijk in het vertrappen van wat e-r nog aan humaniteit en vol kenrecht in Zuidi-Afrika is overge bleven. Het beoogde- doel zal hier mede evenwel niet bereikt worden. E-e-n aardig staaltje van Engelsche berekeningen geeft het volgende staatje over Boerenverliezen in de maand Augustus, overgenomen uit de ,,Pall. Mall Gazette" Gesneuvelde Boeren 201 Gewonde Boeren86 Gevangengenomen Boeren- 1504 Overgaven 549 2340 Kitchener gaf het getal strijders op 8 Juli op als 13.500. Sedle-rt zijn er, met inbegrip der bovenstaande 2340, 3515 afgegaan. Blijft 9985. Buitgemaakt zij-n van.l31 Aug.: Geweren. 718 Patron-en 93.030 Wagens 1 -452 Paarden 7.700 Rund-eren- 51.500 Pompons 1 Bovenstaande cijfers (ook de wa gens, paarden en runderen) zijn se rieus bedoeld. De ,,Pal-l Mali" is geenszins een humoristisch blad, al zou men bij het lezien van deze cijfers het allicht denken-. Buitenlandsch Nieuws. De vergoedings-commi-s e. De vergoedings-comniissie behandel de Donderdag den eisch van den Franschman Martin, wiens advocaat Doussot mededeelde, dat Marti'i de ei genaar was van het restaurant Fras- cati te Johannesburg. Hij kree^13 Juli van verleden jaar des m^—'ens om 10 uur kennis_ dat hij het land om één uur 's middags moest verlaten. Het restaurant was sedert dien i"d "-»slo- ten. Hij eischte 20.000 pd. st. schade loosstelling. De voorzitter zeide. dat. indien dit enkel het bevel geweest was. Margin geen eisch kon doen gelden, omdat hem slechts was aangezegd naar Oost-Londen te gaan. De com missie behandelde alleen de eischen van personen, die naar Europa gede porteerd waren. Ardagh merkte op, dab Martin op commando was «eweest met kolonel Blak9 van de Iersche bri gade en -evochten had tegen He En- gelschen. Doussot zeide. dat hij zoude beproeven Martin in October voor de commissie te brengen. De voorzitter gaf te kennen, dat dit beter zoude zijn en zeide te weuschen dat alle eischen op zulk een zakelijke wijze werden voorgebracht. Ee_i pruimpje voor een E igaiscliman. De Engelschen warden op 't punt van pluimpjes krijgen- niet ver- we-nd-. Dezer dagen is e-r nu toch eens een gegeven. Graaf Waldiersee heeft, blijkens een bekendmaking van- het minis terie voor In-die te Landen, bij het neerleggen van zijn opperbevelheb- berschap een- brief gericht aan- de-n Enigelachen generaal Gaselee cm h-em te bedanken voor zij-n trouwen en ridderlijken steun. Waldie-rs-ee prijst den voortreffeJijken staat en militaire houding van die1 Engelsche traepen en spreekt die- hoop uit dlat de gemeenschappelijk in China doorgebrachte tiki de trouwe ka meraadschap tusschen die officie ren -en de wapein broederschap van d'e twee nauw verwante naties be vestigd heeft. De Ch:neeRche boetvezan*. De „National-Ztg." me-lcllt dat met de ko-mst van prins Tsjcen en d'e vervulling van d'iens zending waarschijnlijk de regelmatige di plomatieke betrekkingen, tusschen China en Duiitsc-hland' dlie sedert het bericht van den moord op von Ketteler afgebroken wane-n, her steld zullen worden. De Chinee- sche gezant te Berlijn mocht zich sedert dien niet meer als ambtelijk persoon te Berlijn verlcon-en. Men heeft hem. weliswaar stilzwijgend geduld, maar geen ambtelijke be trekkingen met hem onderhouden. Daarom is hij met stille trom uit Berlijn verdwenen, om -thans voor den nieuwen gezant dien pri.ns Tsjoen aan den Keizer zal voorstel len., plaats te maken. Frankrijk en Turkije. Een nota van „de Temps" toont niet onduidelijk aan, dat Frankrijk dit maal wel het beproefde middel van eene vlootdemonstratie zal vaan ge bruiken. De ..Frangais" wil weten. dat te Tou lon drie schepen worden uitgerust, die zich aan de Turksche kusten zullen vertoonen, misschien een of ander ei land van het Ottomansch gebied bezet ten, om het als onderpand te houden tot de Porte zal willen toegeven. Nog bericht de ..Politische Corres- pondenz" die uit vertrouwbare bron nen zegt te putten, dat het gerucht va een verzoek om bemiddeling aan 1e Duitsche regeering, door de Turksch: gedaan, zonder eenie-en grond is. Ook is onjuist het verhaal, dat de Sultan de aangelegenheid bij de laatste au diëntie aan den Duitsclien gezant ver leend, ter sprake gebracht zou hebben Venezuela en Columbië. Aan het Amerikaansche gezantschap te Londen is een teleeram ontvangen uit Washington meldende, dat de Ver- eenigde Staten hunne "-oede diensten aanboden in het schil tusschen Co lumbië en Venezuela; de eerste nam het aanbod aan, de laatste gaf alleen kennis van ontvangst der nota. Volgens berichten uit Washington in Duitschland ontvangen, was het juist Venezuela, die de bemiddeling wilde aanvaarden, doch had Columbië geen antwoord gezonden op het aanbod. Algerneene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Het commando van Scheepe<rs wordt nog achtervolgd! dloor ko-lone-l Alexander. Het is noordwaarts ge trokken, oogenscliijnlijk dien tocht in de zuidelijke districten prijsgevende'. Scheepers heeft d)en>' steun dien hij verwachtte, niet ge kregen. (Dait zal nog te beizien staan); zelfs hebben 250 man van die stadswachten het commando van Theron, die met Scheepers sa menwerkte, aangeval lent, en eenig verlies toegebracht. (Er staat niet bij hoeveel d'e Engelschen verloren-.) De eerste minister heeft in een verkiezingsrede medegedeeld., dat d'e regeer ing vanN-atal een aanzien lijke uitbreiding van het grondge bied' der kolonie had gevraagd' d'oor de aanhechting van een groote streek, die tot Transvaal en den Oranje Vrijstaat' behoorde. Den 2en' is een gepantserde trein, die het station Taungs binnenreed, ontspoord, tengevolge van verkeer den wisselstand, door een inboor- lin- veroorzaakt. Men vermoedt verraad, d'aar er Boeren in den om trek staan. Bij de ontsporing wer den drie man gedood en vijf ge wond. onder dleze laatste-n een of ficier. Laffan seint uit Kaapstad', dd. 'i Sept., dat de Boeren groote schade hebben toegebracht aan de spoc lijn tusschen Stormberg en Aliwal- Noord maar de weg is nu hersteld. Kolonel Rimington's colonne is na een trek van veertien dagen te Kroonstad teruggekeerd met 30 ge vangenen., o. w. Barend' Wessels, oen zoon van den Vriistaafschen --f gezant. De colonne was in voort durende aanraking met de Boeren geweest, maar kon hen. bij gebrek aan voorraden, niet nazetten, Bui ten Lind'ley maakte zij 2000 stuks vee buit. De „Times" bevat een bericht over de overrompeling van. een pa trouille yeomen bij Doomrivier op 27 Juli, volgens hetwelk de veer tien Kaffer-verkenners die de yeo men vergezelden, na de overgaaf een voor een werden neergescho ten. Een officieel telegram van Mo zambique meldt de inbeslagneming bij Ressano Garcia aan de Trans vaal sche grens van 6000 geweerpa tronen. Op last van den gouverneur zijn ook in beslag genomen gewe ren. patronen, kogels, dynamiet, kruit, schietkatoen en andlere omtr plofbare stoffen, die naar alle waar schijnlijkheid' aan generaal Die naar hebben- toebehoord en na dien. slag bij Karnat ipoort achtergelaten zijn. Het telegram vermeldt verder, dat d'e spoorweg van Lourengo-Mar- qu-es naar Pretoria op 30 K.M. af stand' van Komatipoort vernield' is. Verbetering. Renter's agent schap deelt mede, d'at in het bericht vermeldlendcjx het doodschieten van twee vreemdelingen en een rebel te Colenso, moet worden, gelezen te Colesberg. CHINA. Li-Hung-Tsjan-g heeft Donderdag avond de buitenlan-dsche gezanijn kennis gegeven, d'at de door het protocol geëischte edicten zij-n aan gekomen. Deze worden thans dooi* de ge zanten nagegaan. De jonge Duitsche zeemacht is niet gelukkig met haar materieel Terwijl de ongelukken mot die Gmeiisenau en de Ka-iser Friedlrioh nog versch in het geheugen l'iggen, is, zooals we reeds melden, de kleine kruiser „Wacht" op manoeuvre, na een- aanvaring met het pantserschip Sachsen, bij Ar- kona is gezonken, gelukkig zond'er verlies van mensclienlevens. De Wacht was een zusterschip van de Jagd en in 1886 gebouwd. Zij had een waterverplaatsimg van 1250 ton en kon met c-en snelheid van 10 zeemijlen in het uur 280 uren achtereen loopen. De Wacht was bestemd voor het nazetten en- vernietigen van torpedobooten en voor den verkenn-ingsdienst. Te Berlijn is hot laatste nummer van de „Satire" in beslag genomen omdat er een prent in stond, Wal deirsiee afbeeldende, terwijl hij col lege geeft aan een student. De stu dent lijkt een klein beetje op den Duitsclien "Keizer. Vandaar dat de verantwoordelijke redacteur ver volgd Zal worden wegens majes teitsschennis. De Czaar in Frankrijk. De Temps" merkt naar aanlei ding van het officieele program voor het bezoek van dten Czaiar op, dat er van een bezoek aan Parijs niet in gerept wondt, doch dat d'e dag van 20 September is opengehouden voor het onvoorziene en het program ook nog niet spreekt van het vertrek der souvereinen. Men rekent te Parijs niiet op een bezoek. Maar beslist is er nog niets. Pas Dinsd'ag heeft die Czaar den brief ontvangen', waarin de presi dent van den gemeenteraad! hem tot een bezoek uitnoodigde, daarbij zich beroepend 0"_1S96. Woensdag zou dezelfde president een onder houd hebben met den Russiischen gezant en daags te varten was hij ontvangen door Loubet. Waldeck-Rousseau heeft een- Aiu- bisch opperhoofd ontvangen, die bij de wapenschouwing tegenwoor dig zal zijn. Adressen tot den Czaar werden gericht d'oor den gemeenteraad van Toulon en door de burgemeesters van het Oise-departement. Er is een directe telegrafische verbinding tussch/en Fredensborg en Parijs. Na Damtzig zal de Czaar zijne gemalin ontmoeten te Kiel.De c-hef van den Bussischen staf, genie- raai Sakharof, zal de wapenschou wing van Reims bijwonen. De visc.h vrouwen van- Du i nker ken zullen d'er Keizerin een zilve» ren visch aanbieden, hiermee een traditie trouw blij vend. Toen- Na poleon III en Eugéni© in 1869 Duin kerken bezochten, kreeg die Kei z-erin ook zoo een visch en toen da Keizerin d'aarop zei, dlat de vis- schers zelden zulke visschen thuis brachten. antwoordde een van1 de vischvrouwen: ,,Non mon em- pereuse, on n'en pêche que quand tu viens." Uit Duinkerken wordt aan d'e „Francais" geseind dlat de speur- polilie ongerust is. omdat bekende nihilisten en anarchisten sedert eenige dagen uit hun domicilie ver dwenen ziin. De Russische politie is in druk verkeer met d'en Fran- schen veiligheidsdienst. Men ver wacht te Duinkerken Twliitie-agen» ten uit de groote steden die zullen onderzoeken of zich daar soms ge vaarlijk e lui onder aangenomen naam schuil houden. Stadsnieuws Haarlem, 6 Sept. 1901. Arrondissements- Recht bank te Haarlem. (Vervolg). A. Span te Wormcrveer. had zich te verantwoorden ter zake van diefstal van een koperen "!;n uit de fabriek Feuilleton. I. Tegen den muur dar kadle van het Noddlleseiland, waarop do ha ven der Noord-Amerikaansche stad Boston, ligt. leundie een man, die mot belangstelling de drukte en het gewoel in de reusachtige haven ga desloeg. Het was stellig iemand uit het Noorden een- Zweed of Noor, dat bewezen zijne blanke huid en zijn) ini 't oogloopend lichtblond haar. Hij was misschien dertig jaar oud' en scheen eene ziekte te heb ben doorstaan, want de oogen in zijn gladgeschoren gelaat lagen diep in d'e kassen en de trekken waren scherp en hoekig. Een boot 1-eigdte tegen de kade aan, een zeeman stapte er uit en klom de stevenen orap op tot naar de straat, waar rijtuigen en karren in een onafgebroken, rij achter elkan der voortrolden. Ook de aangeko mene was beslist een Noorman hij beschouwdie met een eigenaardigen blik dien bleeken. zieken man, die boven stond. Toen wilde hij hem voorbijloopen, maar bleef plotse ling staan en zei Nielsen, ben je het werkelijk De aangesprokene keek den vreemdeling verbaasd aan, zonder hem te herkennen-. Ik ben Sverdrup. je vriend Sverdrup I ging de ander voort. Herken- je me werkelijk niet meer, ouwe jongen? Een blijde glimlach verscheen op het gelaat van Nielsen. Ah, Sverdrup riep hij, ben jij het? Ik had je werkelijk niet herkend. Mijn geheugen heeft ge leden, zeer geleden I Ik heb in Galveston die gele koorts gehad sedert een half jaar ben ik recon valescent en kan nog altijd' niet recht weer op verhaal komen. Ze hebben mij naar het Noorden, ge zonden e-n diaarom ben ik hier in Boston. Ik zeg je. ouwe jongen, het gaat ?»ij -^erdiriveld srcC-ht Waarom aa je niet weer naar zee? vroeg Sverdrup. Je hebt toch je diploma als opperstuurman. Ieder kapitein mag blij zijn een officier als jou aan booixi te krij gen. Nielsen haalde de schouders op. Wie neemt een- ziek man? Ik zie er uit, alsof ik uit het graf kom en ieder kapitein is bang. dlat ik onderweg zou kunnen sterven. Je kunt geholpen worden, meende Sverdrup. Ik zoek voor ons schip een tweedon stuurman en als jij je met die betrekking te vreden vult stellen, ben je dadelijk aangenomen. Ik zelf ben opper stuurman o- de „Delaware", een goed, flink stoomschip uit New- York, hetwelk tusschen Noord- Amerika en Europa vaart. Een goedi schip, goed >0011 e-n goede verpleging, daarbij betrekkelijk weinig werk; je zult er daar spoe dig weer bovenop komen. Dos, sla toeMorgen gaan we weer in zee. Ik d'ank je voor je hulp, Sver drup en n-eem 't gaarne aan, ant woordde Nielsen. Maar ik moet je vooraf zeggen, ik heb in mijn kosthuis schulden, gemaakt, weLke eerst betaald! moeben worden.. Ik heb een voorschot op mijne gage nioodig. Ook met mijne uitrusting ziet het eir niet best uit. Ik ben n-cgen. maanden zonder betrekking geweest. Dat zijn klemighedlem, gaf Sverdrup ten antwoord. Hier hc-b je honderd dollarshet is me een genoegen een landgenoot en ouden makker een dienst te kun nen bewijzen. Ik zal de mannen, in d'e boot naar het schip terug la ten gaan en den kapitein en den reedier laten weten, dat ik een twee den stuurman heb gevonden. Dan bi-engen we het andere met ons beiden in orde. Sverdrup liep de trap halverwe ge af en riep den mannen in de boot iets toe waarop het vaartuig je onmiddellijk wegvoer. Nu naar je kosthuis, zei hij, terwijl hij naair boven klom, om daar je schulden te betalen ver volgens doen we de noodige inkoo- pen, zenden jou bagage naar boord en blijven nog een paar uurtjes prettig samen. Het weerzien moet natuurlijk worden gevierd Met deze woonden nam hij den anider onder den arm en trok hem met zich mee. Vier-en-twintig uur later stoom de de „Delaware" de haven van I Boston uit. Het was werkelijk een fiink, mooi schip, bijna nieuw, eene ijzeren stoomboot met goede machines en over 't algemeen mo derne inrichtingen.. De bemanning was, naar het Nielsen voorkwam, in 't oogloopend sterk. Er waren op zijn minst twintig blanken aan boord. Als 9tokers fungeerden ne gers de eerste machinist van het vaartuig, Peakman. hield met ij ze ren vuist orde onder hen en droeg steeds een revolver aan zijn gordel om elke poging tot oproer onmid dellijk met seweld te kunnen on derdrukken. Peakman was een Amerikaan uit een der zuidelijke Staten', een man van middelmatige grootte met een nek als een. stier, een bijna kaal hoofd en. een langen, zwarten ring baard1. Nielsen zeide tot zich zei ven, dat vroeger de slavenopzich ters er zoo uitgezien moesten heb ben. De tweede machinist Laurence was een. Yankee, niet beter en niet slechter dan de anderen. Het ver blijf en de verpleging aan. boord waren goed. Nielsen had een afzon derlijke hut evenals Sverdrup. In het achterschip waj> eene bij zondier groote kajuit gemaakt, ongeveer op de wijze als de admiraalskajui ten op oorlogsschepen, en hier huis den in drie hutten, waarvan de middelste een tamelijk groot woon vertrek voorstelde, de kapitein Mor ton en d'e reoder O'Leary, diie als supercargo fungeerde. In de offi ciers-Ion groom verkeerden de bei de stuurlieden, de beide machinis ten en een zekere Varder, uit wiens positie en werkzaamheden aan booid' Nielsen i^gt recht wijs kon worden. Er was trouwens, zooals hij reeds na eenige dagen ontdekte, aan boord \#.:ol, waarvan hii gee/ne ver klaring kon. seven. Reeds het feit, dat de eigenaar zelf als supercargo meevoer, was iets buitengewoons. Dan wanen er behalve de zestien: matrozen nog vier andere personen aan boord, die slechts aan dek kwa men. "wanneer ze'daar wilden wan delen of zich dachten te ontspan nen. Zij ginsen vertrouwelijk om met den kapitein, den reed er en mr, Vard'er. Nielsen dacht eerst, dat deze vier personen, welke Sver drup schertsend ..de renteniers" noemde, passagiers waren, maar reeds na korten tiid' kreeg hij de

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1