,.dft Unie" ten nadeele der firmanten "VVcssanen en Laan. Deswege vorderde het O. M. 1 maand gevangenisstraf. Tegen C. A. Schipper te Zaandam, die op 8 Juli 1.1. zekeren E. Smit al daar had mishandeld, werd f 25 boete ot 5 dagen hechtenis gerequireerd. Vervolgens verscheen in liet bankje der beklaagden een veertien ja rig meisje Antje M. W'ters te Haar lem woonachtig. Dit meisje had zich schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit een gesloten kist. welke zij met een valschen sleutel nopend had, ten nadeelen van haar buurjongen J. van Elk. Diep bedroefd verklaarde Antje, dat zij achtereenvolgens 0.78 en f 1-20 ontvreemd had. Het O. M. de gunstige houding van beklaagde ter terechtzitting, alsmede haar gunstig verleden m aanmerking nemende, cischte 8 dagen gevangenisstraf. Klaas Wezel, visscher te West- zaan had visclinetten ontvreemd ten nadeele van S. Rep. Bekl bleet hard nekkig ontkennen de netten te heb ben gestolen, doch beweerde ze te heb ben gevonden. Op het gezegde van het O. dat wanneer van gevonden voorwerpen geen aangifte bij de politie was daan dit evengoed diefstal was zeïde bekl., dat hij van plan was geweest de netten terug te bezorgen, doch nog geen gelegenheid daartoe had gevon den. En juist hierom vorderde het O. M. 4 maanden gevangenisstraf. J. G. Bunekamp te Velscn, had zich op 8 Juli 1.1. schuldig gemaakt aan diefstal van potten bloemen, ten nadeele van zekeren Hubbelb- De eisch was 3 maanden. J. Groen en Jacob Stam, beiden te Egxnond aan Zee woonachti" bed den zich te verantwoorden ter zake van diefstal van visch ten nadeele der Maatschappij de Kotter". Tegen elk hunner vorderde het O. M. 3 maanden gevangenisstraf. Uitsjyraken. (Zitting van 5 September 1901). 1. G. J. Beekelaar, arbeider te Haar lem, vernieling ƒ10 boete of 5 daeen hechtenis. 2. N. de Beer, werkman te Kromme nie. belecdiging f 3 boete of 3 dagen hechtenis. 3. J. v. Maas. vletterman te IJmui- den. diefstal, 3 weken ^ev.straf. 4. F. H. van Mierlo e" J- Th. Ritschie kooplieden te Haarlem, diefstal ieder 3 maanden gevangenisstraf. 5. G. Visser, paardenkoopersknecht te Amsterdam dierenmishandeling, 14 dagen gevangenisstraf. 6. T. de Haan, werkman te Gronin gen, diefstal. 3 maanden "ev.slraf. 7. C. Verlaat, arbeider te Haarlem- merliede en Spaamwoude. mishande ling. f 3 boete of dagen hechtenis. 8. A. P. Polman, hsvr. van J T P. v. Blokland, te Haarlemmerliede en Spaarnwoude. mishandeling, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. 9. J. F. Delforee. polderwerker te Zand voort, mishandeling 5 boete of 3 dagen hechtenis. 10. J. G. Bertens. brugwachter te Haarlemmerliede en Spaamwoude, mish. f 10 boete of 5 dagen hechtenis. 11. J. B, van Laar. arbeider te Amsterdam, mish. 7 daeen "ev. straf. 12. A. Knegjes. arbeider te Beverwijk mish. f 15 boete of 7 dagen hechtenis. Binnenland. Eoninein Emma te Zetten. Het was 17 Augustus 18 jaar gele den. dat Koningin Einma. van Oranje Nassau's Oord ui,t, de Heldring-ge stichten te Zetten bezocht. Woensdag bracht de Koningin-Moeder opnieuw een bezoek aan deze gestichten. Aan het station, waar H. M. met den ge wonen trein van 12.23, waarin zich een salonwagen bevond, uit Soestdijk aankwam, werd zij opgewacht door den president-directeur ds. H. Pierson. Door mej. H. A. van dén Bergli. klein dochter van ds. P., werd H. M. een bouquet aangeboden. Daarna stapte H. M. in het rijtuig van baron an Lijnden van Htinmen, dat haar eerst bracht naar de Normaalschool, alw-rar zich de verschillende directrices der gestichten, met mevrouw Pierson. en de directeur der Normaalschool, had den verzameld, ten einde aan H. M. t* worden voorgesteld. Ds. Pierson hse d nier een korte toespraak tot IL M.. waarna eenige ververschingen werden aangeboden en de Normaalschool x er- der werd bezocht. Na afloop hiervan werd eerst Int gesticht Bethel bezocht, waarop II. M. naar den Vluchtheuvel reed, om het in '97 vergroote kerkgebouw in oogen- schouw te nemen. Daarna begaf hel gezelschap zich naar Steenbeek, waar H. M. door de verpleegden een lied werd toegezongen. Langs de pas.crie werd nu gereden naar het Magdale ïa- huis, dat evenals het Kinderhuis door H. M. werd bezichtigd. Een eigeneoi- "L-.r imlriik maakt'' het zeer zek-v. in de bewaarschool de kleine kind ï.'c-.i te zien, bezig met allerlei speiicije.-t. Zoodoende kreeg H. M- een indruk van het dageiijksch leven dezer k'einen. Nadat bet Kinderhuis doorgew mil.Md was, begaf H. M. zich verder per rij tuig naar het Opleidingshuis van me vrouw Higgs. waar zich de meisjes van de beide opleidingshuizen veree- nigd hadden. Opnieuw werden nu da rijtuigen bestegen om het laatste ge sticht. Talitha-Kumi. te bezoeken. Hier werd door de verpleegden H. M. een lied toegezongen. Vervoleens werd eerst het huis ge zien, wat de benedenverdiepine be treft, hierna een bezoek eebracht aan de school, terwijl ook het kleine huis werd "ezien. Inmiddels was het oogen- blik van scheiden "ekomen. Terugge keerd uit het kleine huis. lien H. M. nog langs de meisjes, die voor het huis geschaard stonden. Aardie was het te zien, hoe H. M. allen toeknikte en de eenige zieke, die boven voor het ven ster zat. met haar hand vriendelijk toe wuifde. Nog een paar afscheidswoor den, en onder ~«ïuich van allen reed H. M. met haar gevol" om half vijf naar het Lekxes veer. waar een ander rijtuig gereed stond om haar naar Oranje Nassau's Oord te brengen. On- noodig te zeggen, dat het enthousias me, ook in het dorp zelf. groot was. B: allen liet dit bezoek een alleraan genaamste herinnering achter. Koninginnedag in den vr etrde. De correspondent van de N. R. CL te Konstantinopel schrijft: De verjaardag van onze Koningin is dit jaar in de Nederlandsche kolonie te Konstantinopel bizonder plechtig en feestelijk gevierd. Door eene kennisgeving van het con sulaat was de kolonie verwittigd ge worden, dat Hr. Ms. zaakgelastigde, mr. Van Uye Pieterse. de Nederlanders en de Nederlandsche beschermelingen met hunne dames ten 4 ure nm. in het gezantschapsgebouw te Pera officieel zou ontvangen, ter gelegenheid van den nationalen feestdag. Op het bepaalde uur waren dan ook. op zeer enkele uitzonderingen na, al len, waaronder een twintigtal dames, aldaar vereenigd, in de met planten, bloemen en vlaggen smaakvol versier de groote zaal, waar. voor de portret ten van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins-Gemaal, de zaakgelastig de, bijgestaan door de echtgenoote van den drogman, en omringd door het personeel van het gezantschap en het consulaat, allen in ambtscostuum, de komenden ontving. Onder deze bevond zich o.a. ook Z.Exc. de heer Bengesco, voormalig gezanti van Roemenië bij ons Hof, thans consul-general van dat rijk alhier, die, in zijne hoedanig heid van Grootkruis van den Neder- landschen Leeuw, in groot uniform was verschenen. De deken der kolonie, de heer Brou wer Scheffer, een oud-Rotterdammer, deed in eene van warme vaderlands liefde tintelende rede het gewicht van den dag uitkomen. Nadat de hoezee's, welke dat verzoek bezegelden, waren verstomd, nam mr. Van Uye Pieterse het woord. In eene keurige toespraak bedankte Z.H.Ed. Gstr. de kolonie en de verdere aanwe zigen voor hunne wenschen. De gezondheid van Hare Majesteit, en die van den Prins-Gemaal, werden toen onder langdurig gejuich met een bokaal parelende champagne door den zaakgelastigde ingesteld. Verscheidene toasten zijn er daarna nog gedrongen; o.a. op mr. von Wecker- lin, onzen hooggeachten gezant met verlof afwezig; op het Nederlandsche volk; op de Nederlandsche kolonie te Konstantinopel, enz. Het uiterst gezellige en goed geslaag de samenzjjn eindigde met een dansje, door de kloeke jongelingschap in onze kolonie, onder algemeene instemming van de vertegenwoordigsters van het schoone geslacht, fluks geïmproviseerd en zeer voldaan en dankbaar, het al leen betreurende dat de tijd zoo 9nel was voorbijgegaan, verlieten de laat ste personen pas tegen het uur van den avondmaaltijd het eezantschapsge- bouw, waar de echte, gulle Holland- sche gastvrijheid weer eens hoogtij had gevierd. Aardige attentie. Koningin Wilbelmina werd1, maar men zich herinnert, bij haren in tocht in Berlijn, in Juni van dit jaar, op den Pariser Plaiz begroet dooa* een aantal eerejuffers in het wit, wier woordvoerdster mej.Gesa Frièdel, de Koningin een prach-fci- gen ruiker met een oranje lint aan- bood. De Koningin heeft, naar die Voss. Ztg." verneemt, laten infor- meeren hoe de jonge dtaie heette, en haar nu door bemiddeling van het Nederlandsche gezantschap als herinnering een kostbare broche laten overhandigen. Het koninklij ke geschenk, een meesterstuk van Amsterdamse he goudsmeekunst, is rijk met briljanten versierd. Esn droevig geval heeft eene ffVtvieremdie familie te Hoeven (N.-B.) in rouw gedompeld. De heer J. v. K. was per rijtuig zij ne kinderen gaan afhalen om eene bruiloft te vaan vieren. Dicht bij het dorp ging het paard eensklaps op hol. Het riituig sloeg om. waar bij een der kinderen od de plaats dood bleef, twee anderen zijn. ern stig gekwetst, terwijl de vader eene rib heeft gebroken. De vrede te IJmtPden. Men schrijft aan het ..Ned. Dgbl.": Een eigenaardig licht werpt het vol gende feit op den nog steeds onzuive- ren toestand op visscherijgebied te JJmuiden. Aan de visschershaven te IJmuiden staan twee ijsfabrieken, beide behoo- rende tot stoomtrawlerreederijen. Beidé fabrieken hebben een eigen waterleiding voor de ijsfabricage en tevens tot voorziening in het waterge bruik van eigen stoomtrawlers. De maatschappij nu die gebruik maakt van den Rijksvischafslag. heeft vergunning gekregen onder den straat weg door. buizen te leggen om het wa ter naar den havenkant te leiden. Nu zou het voor de hand liegen, dat ditzelfde recht ook werd toegestaan aan da tweede. Echter niet alzoo! De maatschappij verkoopt bij den particulieren vischafslag en kan zoo danige vergunning niet bekomen. Telkens moeten daar nu buizen ovei den openbaren weg worden heengelegd terwijl dan tevens om het verkeer niet te verhinderen, nog een overbrugging moet worden aangebracht. Een bloote plagerij dus. waarvan ook vooral het vervoer per as de nadeelige gevolgen ondervindt. Is het wonder, dat, waar dergelijke toestanden bestaan, eene behoorlijke samenwerking niet te verkrijgen is en dat te IJmuiden halsreikend wordt uit gezien naar eene goede oplossing van dit nog steeds brandend; vraagstuk? Te Dieren overleed in 71 jarigen ouderdom mr. U. J. Herber Noodt, ge- pensionneerd directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid in Ned.-Indië. Verschrikkelijke oijfe-s. Aan de Zw. Ct. werd een staaltje gezonden van hetgeen Barnurn en Bailey c. s. gedurende hun verblijf daar verorberd en verbruikt hebben, althans voor zoover dc kwartiermaker dit vooruit te bestellen had: Een os, 200 kg. varkensvleesch, 50 kg. lever. 6 hammen. 150 kg. witte brood, 1200 stuks broodjes, 150 liter melk, 10 liter room. 6 kg. visch, 100 kg. suiker, 25 kg. koffie, 2 1/2 kg. thee, 25 liter petroleum, 300 kg. cokes, 3 zak ken zout. 200 kg. aardappelen 4 korf wortelen. 800 roode bieten. 60 kroppen sla, 75 kg. margarine. 1 kg. boter. Hnndboeiën-Konme:. Wij hebben Woensdagmiddag al dus vertelt de ,,N. R. Ct." kennis gemaakt met een ze.er wonderlijken, doch niet minder gevaarlijken heer: een Amerikaan alle phenomenen zijn Amerikanen. en als ze Engel- schen zijn. noemen .ze zich toch Ame rikanen tegenwoordi" buiten hun land En 't gebeurde bij Pflaging in een spe ciale voorstelling voor politie, sloten makers en pers. De staf van de politie met den hoofdcomm., vulde de stalles, totdat een heer in rok van 't tooneel af een redevoering ging houden, uit dagend. Hij noodigde d« beschermers van de veiligheid uit. om hem heen te komen staan om te zien hoe hij zijn zoon geleerd had alle middelen ter be scherming van de wereld tegen het ge boefte te trotseeren. met een artistie- ken glimlach op de lippen. En aldus geschiedde. Op een tafel laar uitgestald al wat er in deze moderne wereld is uitgevonden om boosdoeners onscha delijk te maken: boeien, boeien, van de eenvoudif oersterke af tot de ver nuftigste toe, met veeren en schroeven en sleutels en kettingen. Maar de po litie had ook haar eigen, doeltreffend bevonden materiaal meegebracht, daarmee schroefde een politieman zelf hem de beide handen te zarnen op den rug vast. En de zoon dankte allerhof-. fel ij lest, en zijn pa zette de dankbetui ging nog voort, toen de jongen ach ter een gordijn zich in een paar se conden al los gewerkt had. En de on rust van de politie nam toe al naar mate, met steeds inniger hoffelijkheid, de zoon de geweldigste sluitboeien, zonder hulp van tweeden de heeren' voor de voeten wist te tef^en. Zoo kreeg hij een stel van de stugste bra celetten aan wel vier over elkaar, nauw om de polsen gesloten, zoodat de armen als geklonken te^en elkaar stonden. En ook de voeten geboeid, en die hand- en voetboeien verbonden door een ketting met een slot. Pa bracht den zoon achter 't gordijn; 't staal en 't ijzer rinkelde neer op den grond, en hij kwam, weer zoo vrij als een vogeltje te voorschijn, en al de sloten waren ongeschonden Een leer stoel voor boeven werd voor dezen los- breek-kunstenaar geëischt. De politie stond geslagen. Maar dat was nog maar kinderspel. De zoon werd weer geboeid om alle ledematen, de boeien werden verbonden, en zoo werden de armen, in kettingen gesloten, hoog boven ziin hoofd, waaromheen ook een boei lag, opgehangen achter het gordijn. De slimste inspecteur van de recherche mocht geblinddoekt daar achter mee. en na een paar minuten hing de zoon no~ onbeweeglijk in de boeien, maar hij had den inspecteur zijn jas uitgetrokken, die omgekeerd en 'ni hem met de voering naar buiten eer aangedaan... Direct kwam de zoon zelf uit het ijzeren samenstel ge kropen. dat daar nog ongeschonden men al zijn sloten hing. En de vader boeide zijn zoon. stop te hem in een koffer, di^n hii afsloot en met touwen bond, en hij sjouwde den koffer achter het waar de zoon meteen ongeboeid achter uit te voorschijn kwam om zijn geboeiden vader uit den gesloten koffer te redden. Woensdagmorgen, toen de heeren de politie aan het hoofdbureau kwamen uitnoodigen, hadden verzocht in't hechtste cachot te mogen worden op gesloten. Cel-sloten kraakten, grendels werden geschoven op de iizeren deur, een moment, en 't vrijheidlievend paar stond weer buiten, om 'n geldkist te openen zonder het slot te verbreken. Maar morgen gaan ze in de cel van Kaat Mossd 't allersecuurste wat wij hier aan politie-cellen bezitten... Als ze daar uitkomen!!... dreigde de poli tie. en vader en zoon lachten hoffe lijk, maar zonder vreeze. De vader vertelde wat velen ge ruststelde dat zijn zoon toch heusch buik. niet betooverd is. Hii zelf wa<= instru mentmaker geweest in Amerika, en had daar de truc uitgevonden die Her mandad met beschaamde kaken laat staan. En hij vertelde ook heel ge- heimzinTv - van heeren. die onder val- sche namen, na afloop van de voor stellingen, hem duizenden waren ko men bieden voor de kennis van zijn kunst en die dan later bleken te zijn groote dieven en inbrekers... in Ame rika! In aansluiting hiermede schrijft de „N. R. Ct." nog: Donderdag nog moest onze politie uitroepen, met het rijm uit ,.Den brul lenden Leeuw overwonnen (1611"): Noyt en weerstont my aldus eenich man, lek moet belyden dat icke niet meer can! En heden... Er is iets wonderbaar lijks geschied op het hoofdbureau van politie. Wij weten, doch mogen er niet meer van vertellen, maar, in navolging van Jacob Valck, in de eerste helft van de 16e eeuw priester te Groessen, zou er een verhandeling over te schrijven zijn: „Tooveren, wat dat voor een werek is, wat ervarenheid, schade en hinder daarvan comendë is en wat re- mediën men daar voor doen sal". Doch ter eere van den Koning dient ge zegd, dat zijn kunst niet doorgrond, maar door hem zelf geleeraard is. ten algemeenen nutte van 't gerecht. het werk, want voor den verkoop dei- loten en dit moeten er zeer vele zijn - wordt ook op ieder een beroep ge i"n. De Noordbrabantsch sub-comité be staat uit de dames: douairière jhr. mr. Bouwens van Horssen, te Horssen; wed Van OpdorpFassart, te Bergen-op- Zoom; A. PoellVan de Kamp, te 's Hertogenbosch; J. JoostenKorsten, te Budel; J. DamenJoosten, te Soe reudonk; Ph. Rutten—Leclercq, te Hoythuizen; Marie J. A. van Oppen. Maria Th. van Oppen en II. E. Klare- naar, allen te Dordrecht M. J. H. Kes seisCryns en Van GlabbeekMas- sart, beiden te Tilburg en uit de heeren H. J. Briels en Johan H. Vossen, even eens te Tilburg. Men wtordt dus verzocht alle ge schenken, gelden, aanvraag om loten enz. te adresseeren aan het Noordbra bantsch sub-comité te Tilburg. Zomer straat M. No. 734. Er is te 's-Gravenhage niets la kend van een. mogelijke onlmoefinig tussohen den Czaar en president Kruger hier* te lande. Stellig wordt verzekerd dat de Czaar in geen geval over Nedier- landsch grondgebied» uit Frankrijk naar Rusland' terugkeert. Het comité, dat de stichting van een band van amhtenaarsvereeni- gingen voorbereidt, beeft die verga dering tot vaststelling der statuten bepaald op Zondag 29 dezer- Het gezamenlijk lendenital der toege treden vereen i gingen bedraagt on geveer 18.000. Ontvluchting. Woensdagnacht omstreeks drie uur gelukte het aan- twee gevange nen, uit het huis van bewaring aan die Weteringschans te Amsterdam te ontsnappen. Zij slaagden er in, dien hoogen muur over te klimmen, maar werden onld'ekt en gegrepen dioor mannen van straatreiniging en pcliite. de een op d'e Ziesemdska- de. de ander in hot Leidische bosch- je en wed'er achter slot en grendel gebracht. Zij waren blootshoofds en op koiusen. Door bet- plotseling afgaan van een geweer werd Woensdag onder de gemeente Wassenaar een wiid- ö'rijver door een schot hagel getrof fen. De man moet ernstig verwond! aan een der handm en in dien Weldadigheids-Verloting. Het Noordbrabantsch subcomité van het Middelburgsche Dames-comité heeft een algemeene weldadigheidsver loting op het getouw gezet ten bate der krijgsgevangen Boeren, hunne vrou wen en kinderen en verdere slachtof fers van den oorlog in Zuid-Afrika. De prijs der loten is 10 cents. Presi dent Kruger betuigde zijn instemming met het plan en mevr. Botha en andere dames schonken handwerkjes om als prijzen te dienen. Maar het comité ver wacht krachtige medewerking van al len die een voorwerp voor de verloting kunnen afstaan. Het bijeenbrengen van de prijzen is slechts een deel van gen. Hij beweerde den anderen jager niet te kennen. Het werd echter dooi de politiemannen niiet o"~egcven. Met eenige inlichtingen van de politie te Utrecht, togen zij aan het zoeken, en het resultaat bleef niet uit. Thans bleek, dat de ontvluchte was bovenbe- oner en de aangehoudene beneden- bewoner van een en hetzelfde huis. Toen het onderzoek was afgeloopca, moest ds politieman zich laten verbin den in het ziekenhuis. Het zal natuur lijk vclr deze beide jachtliefhebbers een dag zijn geweest die hun lang zal heugen, vooral als zij zich nader voor hunne daden zullen moeten verugt- woorden. Rechtszaken. Dat zal hun heugen Twee inwoners van Utrecht, beiden met een goede betrekkit" hadden Dinsdag een vrijen dap- dien zij eens wilden wijdern aan de iacht daar bei den in het bezit waren van een buks. Zij togen door de Oostbroeksche laan naar een jachtveld onder Bunnik. Door den jachtopziener C. K., te De Bilt, werden zij echter al spoed!ont dekt en deze waarschuwde zijn col lega C. P., te Bunnik. Laatstgenoem de kwam het eerst met de jagers in aanraking op zoodanige plaats dat zij niet door zijn collega K. gezien kon den worden. Naar hunne namen ge vraagd, weigerden zij deze op te ge ven. Zij wilden er vandoor gaan. doch de politie-man liet dit natuurlijk niet toe en een hunner werd aangehouden. Dit stond den heeren niet aan en een worsteling begon. De aangehoudene zette zijn kameraad aan met te zeg-| gen: „Sla hem met den buks op zijn j kop." Na dit eenige malen herhaald j te hebben, gaf deze hieraan gevolg. Van een der buksen «•ine- onder het worstelen het schot af, zonder iemand te raken. Met beide buksen werd nu de politie op ziin hoofd en armen ge slagen en al worstelende kwamen zij in een sloot terecht. De man der wet liet zijn arrestant echter niet los. Ein delijk werd hij door een viertal man nen en zijn collega ontzet, en het was tijd ook, daar hem zeer "nlijke won den en slagen waren toegebracht. De stroopers zagen zich overmand, van daar dat zij kalm werden. Nu moesten zij natuurlijk hunne namen opgeven en zouden zij worden weggebracht. Dit geschiedde, doch nauwelh'ks zag de een zijn kans schoon of hii ging aan den haal en ontsnapte door vlug over een hek te springen, ofschoon men hem direct nazette. De andere werd vastgehouden door den verwonden politieman. Hij werd overgebracht naar Utrecht, en daar bleek, dat beiden een valschen naam opgegeven hadden. De aangehoudene kon natuurlijk nu niets anders doen dan zijn juisten naam en adres zeg- Woestellng. Voor de Amste-rdamsohe recht bank stond Woensdag een knap uit ziend steenhouwer te recht, diie michtörem zal moeten boeten voor wat hij in dronkenschap misdeed! Hij had ongenoegen gehad' met ver re bloedverwanten, bii wie hij in woonde. met het gevolg, dat hem het huis werd ontzegd en dat mem hem zelfs op een Zaterdagnacht (Boor de politie liet weghalen. Hier over gebelgd, kwam hij Zondiag- middags in beschonken toestand te.ru g en trapte het paneel dier straatdeur uit zijn verband). Dean zoon des huizes, die op het rumoer toeschoot, greep hij aan. en later bleek, dat hii dezen1 'met eern klein mes een steek in d'en. linkerschou der had toegebracht- Derhalve stomdl hij nu wegens zware mishandeling berecht en hoorde 8 maanden ge vangenisstraf tegen zich eischen. Een goede vangst. J. W. de Boer, een joiwrnensch, die zijn opvoeding in een Rijksopvoedings gesticht had ontvangen, werd ïn den nacht van 15 op 16 Augustus achter de oude Beurs op het Damrak te Amster dam in arrest genomen, toen hij bezig was een Hagenaar te fouilleeren, die daar ongeveer te 4 uur in don morgen stond, zittende op een trap, was inge sluimerd; onder die kunstbewerking ontwaakte de Hagenaar en greep den straatroover varit. Deze smeet het hor loge van den Hagenaar weg. Dit werd! gezien door een varensge zel, ook daar aanwezig, en toen het jonge mensch werd vastgehouden, be sloot men de politie te roepen; spoedig verschenen op de plaats de agent He selaar. in burger kleeren. zoomede zijn collega HinToopen in uniform. De dief bleef in voorarrest en spoe dig herkende men in hem den persoon die in den nacht van 14 op 15 Juni was aangetroffen in het prieeltje van ..Oud Leyerhoven", staande op het afgesloten erf van het persion van van mej. Er nestine Battaerd, gelegen aan de Tes- 9elschadestraat hoek Vondelstraat. Aangezien deze ontdekking geheel op zichzelf bleef staan en er niets in ..Le verhoven" werd vermist of sporen van braak werden bemerkt, zoo bleef De Boer in vrijheid en werd hij alleen ver volgd wegens het plegen van huisvre- destoornis, hoewel in zijn bezit breek- werktuigen en loopers werden bevon den. Donderdag stond De Boer voor deze feiten voor de Amsterdamsche recht bank terecht. Ontkennen, in hoofdzaak, was hem onmogelijk, temeer daar in beide zaken, alle gedagvaarde getuigen op het appèl waren en den beklaagde, zoowel van de zaak van het Damrak als van „Leyerhoven", pertinent herken den. De officier van justitie meende dat hier door de politie een goede vangst was gedaan, en concludeerde tot de ver oordeeling van den beklaagde voor het eerste feit. den diefstal en wegens de huisvredestoornis op Leyerhoven ge pleegd, tezamen tot een gevangenis straf van 3 jaren. Mr. de Hartog, advocaat, refereerde zich wat de eerste zaak betreft aan het oordeel der rechtbank, doch betwistte in zijn pleidooi, zoowel uit een juridiek als taalkundig" oogpunt, dat hier over- klimming had plaats gehad. Letteren en Kunst. Ffiedrich Chrysander. f De groote muziekgeleerde- en be roemde Haendel-bdogxaaf dr. F. Chrysander is Dinsdag op 76-jari gen leeftijd te Bergedbrf (bij Ham burg) gestorven. Zijn geheele leven- heeft hij aan de navorsching van Haendtel's leven en werken gewijd. overtuiging, dat zulks nie>t het ge val was. De renteniers" hadden iels geheimzinnigs te verplichten in eene afdeeling van het schip, wel ke tusschen de machinekamer en de hutten van kapitein en reeder lag. Tot deze afdeeling had niemand boegang. Mm zag nergens eene deur, maar wanneer Nielsen met eene boodschap van den kapitein kwam of naar he<m toe ging, hoor de hii. wanneer hij. door de gang naast dit geheimzinnig vertrek liep, een eigenaardig stampend en dreu nend gedruisch, dat voor z'n> geoe fend oor niet van 't werken der ma chines scheen te komen. De stoomboot was goed van ko len voorzien, doch voer betrekkelijk langzaam en nam haren koers ook noordelijker dan anders de schepen doen. welke tusschen Europa en Noord-Amerika varen en volgens overeenkomst ongeveer dezelf-ie routes over den Atlaaitischen Oce aan nemen, alleen reeds hierom, dat zo elkander onderweg, in ge val ze elkaar ontmoeten, in nood hulp kunnen verleenemOp deze groote route ziet mem anders eiken dag schepen; Nielsen was echter reeds twaalf dagen aan boord van de „Delaware" zonder dat men het een of andere vaartuig had ont moet. Nadat men twaalf dagen met ge ringe snelheid had gevaren, werd1 de koers plotseling geheel naar "t Zuiden gericht em in de golf van Biscay-e kreeg men een hevigetm storm, welke drie dagen dtiurd'e, zoodat allen blij warentoen men om de westkust van Portugal heen was en Gibraltar r/iderde. Vreemd genoeg deed men Gibraltar echter ook niet aan het schip liep de Mid- landsche Zee in en zette koers naar Alexandrië. Nielsen had verwacht, dat zijn vriend en makker uit de jeugd hem inlichtingen zou geven omtrent de eigenaardige toesta: op het schip. Toen dit niet geschiedde, ge voelde hij zich gedrongen hem ein delijk zelf ie vragen. Het was vroeg in den ochtend. Nielsen had zijne wacht geloopen, Sverdrup losbe hem af. Nielsen, bleef echter op de commandobrug' siaan en vroeg den vriend zijner jeugd; Wil je mij geen inlichtingen geven over hetgeen hier aan. boord! gebeurt? Er zijn hier heel vreem de dingen, waarover ik. eens met jou moet spreken. Ik heb reeds lang verwacht, dat je mij eene vraag zoudt doen en ik wil je ook dc noodisre inlich tingen geven, zei Sverdrup, wan neer ik van jou vernomen heb, of het je hier bevalt en of je bij ons wilt blijven. Ik ben met het leven aan boo-rd volkomen tevreden, zei Nielsen. Ik ben hier boven verwachting voor uitgegaan. Het loon en. de verple ging zijn zeer goed en de behan deling is ook neg al te dragen. Mor ton, Peakman. en O'Leary schijnen mij1 weliswaar schurken te. zijn, maar wat gaat mij dat ten slotte aan Sverdrup keek zijn- vriend scherp aan. Geef mij je hand erop, dat je binnen jaar en. dag niet van boord gaat en beloof me je mond te hou den. dan zul je alles vernemen. Nielsen aarzelde een weinig. Als het niet tegen mijn gewe ten is Wel, hoe kom je erbij 1 Sla maar toe Goed' dan. En nu de ophelde ring. Zie je, mijn jongen, zei Sver drup heel gemoedelijk, daar bene den in het schip wordt geld ge maakt en de vier „renteniers" zijn de knapen, die aan d'e munt-machi- nes werken. Wij fabriceerenname lijk zilveren vi j f francsstukken en. d; werkplaats bevindt zich in de ruimte tusschen de machinekamer en d'e achterkajuit. Nielsen sprong achteruit en keek zijn vriend met ontzetting aan. Dus maaki men valseh geld? fluisterde hij. Sverdrup lachte. Neen. mijn jongen;, er is hi ei' volstrekt geen sprake van valsche munters. Er wordt goed1 geld ge maakt, vijffranostukken. die het volle gewicht aan zilver hebben en hetzelfde gehalte als de echte. Maar waartoe dan Waartoe? Waartoe? Jij dom kop, om geld te verdienen Sedert tien jaren is de prijs van het zilver steedk ged'aald', eo thans, nu we 1891 schrijven, kost zilver slechts de helft van hetgeen het twintig jaar geleden waard was. omdat een groot aantal Staten de gouden stan daard invoerden, en. "i zilver geen wettig betaalmiddel meer is. Denk nu maar eens na Vijffrancstukken hebben in werkelijkheid slechts een waarde aan zilver van twee en een halven franc. Wanneer men dus voor twee en een halven franc zilver koopt, kan men daarvan een vijffrancstuk maken1, en als men de kosten van het munten en de andere uitgaven op vijftig centi mes per stuk rekent, zoadat het ge stempelde vijffrancstuk drie francs kost. verdiént men aan elk. stuk nog altijd twee francs. Een mooi zaakje, hè? O'Leary, Morton en Peakman zijn er deelhebbers in. De ..Delaware" vervoert niet alleen goederen, maar is tegelijkertijd ook eene Munt. Het is namelijk altijd gevaarlijk aan land eenie werkplaats voor het slaan van munten op te richten, omdat de politie, zelfs in het vrije Amerika, haren neus in» dergelijke zaken pleegt te steken. Maar op het schip zijn de kapitein en de eigenaar de eenige meesters, hier heeft niemand zich te bekom meren. om hetgeen er gelïeurt. Maar is dit aanmunten dan ge oorloofd? vroeg Nielsen. Sverdrup lachte weer. Je bent toch al te naïefNa tuurlijk is het niet eigenlijk geeor- loofd, maar men kan de vrije aan munters hier aan' boord niets -f jen. Natuurlijk, in Frankrijk mag men zooiets niet uithalen, in Frankrijk is het strafbaar, maar overal elders is het vrij en niemand kan ons wat doen. Wij loopen» in Amerika go wooniijk de haven van Boston bin nen. Daar nemen we zilver in sta ven aan boord. Beneden in de werk plaats wordt het dan gedurende de reis tot reepen. geplet en uit deze reepen worden dan de vijffrancstuk ken gemaakt. De vier ..renteniers" zijn graveurs en medailleurs, die ook met het maken, van munten op de hoogte ziin. Ze hebben ook een procédé uitgevonden1 om- het go- maakte geld niet te nieuw te doen lijken. Frankrijk heeft namelijk reedis sedert 1876 geen vijffrancs- stukken meer geslagen en daarom mogen onze munten er niet t'e nieuw uitzien». En raakt men het geld dam maar zoo gemakkelijk kwijt? vroeg Nielsen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2