Pablo dö Saraaato. De violist Pablo de Sarasate zal met medewerking van de pianiste Berthe Marx Goldschmidt in November a.s. 12 concerten in ons land geven. Deze tournée is aldus vastgesteld: 's-Graven- hnge 15 en 23 November. Diligentia; Haarlem 17 Nov. Brongebouw; Amster dam 18 en 20 Nov. Concertgebouw; Breda 21 Nov. Concordia; Middelburg 22 Nov. Concertzaal; Zwolle 26 Nov. Odéon; Deventer 27 Nov. Schouwburg: Rotterdam 28 Nov. Nutzaal; 's Herto genbosch 29 Nov. Casino en Nijmegen 30 November De Vereeniging. Op Hoop van Ze en .,Op Hoop van Zegen" is in de ge autoriseerd© vertaling van mej. De Graaf Dinsdagavond voor de eerste maal in het Schauspielhans ie Mün- chen gegaan. Volgens een bericht in het Berl. Tageblatt" was het succes groot en voorstelling en regie uitmun tend. Sarah Bernhardt ligt ziek in haar zo merverblijf. Sport en Wedstrijden. Paarden- Courses te Clingendaal. De wedloopen te Clingendaal zijn goed geslaagd, al had het bezoek groo- ter kunnen zijn. De baan was droog, maar er woei een vrij sterke noord oostenwind. Te ruim half twee namen de ritten een aanvang. I. F o k k e r s-p r ij s. Record-Hard draverij, vooy Nederlandsche hengsten en merriën van 3 en 4-jarigen leeftijd, met een record van 1.55 of slechter 2400 meter, voor iedere betere record-1 seconde 20 Meter meer. Vijf deelne mers, le Polkan, eig. Stal Avanti (2540 M.) in 4 m. 35 4/5 sec.; 2e Nella, eig. Stal Jan Steen (2400 M.) in 4 m. 37 s.; 3e Fanfare, eig. J. F. de Boer (2500 M.) in 4 m. 42 s.; 4e Diamant eig. Stal F. (2420 M.) Polkan won gemak kelijk. II. D u i n-p r ij a Wedren op de vlakke baan, voor inlandsche paarden van 2 jaar en ouder. Afstand 1400 me ter. De drie deelnemers kwamen in deze volgorde aan le Estcourt, eig. A. v. Hoboken v. Hoedekenskerke; 2e Edel, eig. mr. Astley; 3© Regina, eig. G. J. A. A. ba ron v. Heemstra. III. N a j a a r s-p r ij s. Handicap. Minimum-afstand 3000 M. Maximum afstand 3300 M. Acht deelnemers. 1. Edallah, eig. stal Trio, in 5 m. 29 3/5 j s.; 2. Anselor, eig. J. W. Schuyl, in 5j m. 30 s.; 3. Sierra, eig. stal Avanti, in 5 m. 30 1/5 s. IV. Kurhau s-prij s. Verkoops- wedren op de vlakke baan, voor paar den van 3 jaar en ouder, uitsluitend en bona fide toebehoorende aan Ne derlanders en die te koop gesteld zijn voor 1500. Afstand 2400 M. 1. Rack Rent, 2. Netta. 3. Hobart. V. S 1 u i t i n g s-p r ij s. Handicap. Voor paarden die in 1901 in een hard draverij, uitgeschreven door de N. H. en R. V., gestart zijn en geen eersten prijs, door die vereeniging in 1901 uit geloofd. gewonnen hebben. Minimum afstand 2400 M. le Humph Boy, eig. J. G. Matze (2650 M.), in 4 m. 47 4/5 s.; 2e Spofford, eig. A. A. v. d. Berg (2700 M.) in 4 m. 48 1/5 s.; 3e Abdul Ameec, eig. J. W. Schuyl (2875 M.), in 4 m. 55 s. VI. Zee-prij s. Wedren op de vlakke baan, voor paarden van 3 jaar en ouder, bereden door heerrijders. Handicap. Gewicht zwaar. Afstand 1200 M le Parsimony, eig. Oakshot. De twee volgende, Dam© Constance, van baron Creutz, en Tagus, van mr. Astley, kwa men gelijk aan zoodat 'de prijs tus- schen hen beide verdeeld wordt. VII. Groote Clingendaalsche Steeple Chase voor paarden van 4 jaar en ouder, bona fide toebehoorende aan Nederlanders. Sweepstakes. Afstand 4500 M.. Deze steeple chase sloot de wedrennen van dit seizoen. Slechts van de 7 paarden die ingeschreven waren, kwamen uit: Ouda, van A. van Hoboken; Dusky Duck, van mr. Astley. en Laura Gold, van jhr. C. de Pesters. le Laura Gold. 2e Ouda, 3e Mona- luitenant der huzaren Sfxma baron v. Heemstra, uif, s Graveuhnge. de lui tenant geraakte er ond>'r en bezeerde zich ernstig aan een zijner beenen. Dadelijk werd geneeskundige hulp verleend en de officier daarna naar het hospitaal vervoerd. De knie is hevig opgezwollen, ten gevolge waar van nog niet kon worden geconsta teerd of het been al dan niet gebroken Vervolg Stadsnieuws. Westerkw^rtior. Heden vierde het Westerkwartier feest, dat eigenaardig den inhuldi- gingsdag tot jaarlijkschen herdenk en feestdag heeft bestemd. Om negen uur waren de kinderen en de begeleiders op het Leidsche Plein, waar de stoet der blijde kinderschare werd opgesteld. Dat was geen gemakkelijke laak, om die ongeduldige, ongedurige kin derschaar, van dartele levensvreugd weinig geneigd zich in banden van orde en tucht te schikken, te leiden. Maar het ging toch en voorafgegaan door het muziekkorps van den lieer Schouten, toog men langs de aange geven route naar de sociëteit ..Ver eeniging", waar men te ongeveer half elf aankwam. En daar. in de „Vereeniging" was de joelende kinderschaar de baas. In de groote. leege zaal, met die prach tige ruimte middenin (de stoelen ston den aan kant) en de heerlijke tuin, en de trap op en af rennen naar boven, 't was in een woord een heerlijk kin derparadijs. In de groote zaal en in den tuin, overal was gelegenheid tot spelen. Kringloopen, bezem-steken, wedloop met hindernissen, enz. enz. Alles on der leiding van gymnasten. De muziek van den heer Schouten deed af en toe vroolijke stukken hoo- ren en in het lekkere zonnetje op den mooien Septemberdag vermaakten de feestelijk uitgedoschte kinderen zich uitstekend. De poppenkast was niet de geringste attractie. Het kleine volkje verdrong zich om de Jan Klaassenkast en scha terde het telkens uit van de pret. Het was een vroolijk. heerlijk kin derfeest en mevr. Visser van Ilazer- woudef, als beschermvrouw der ver eeniging, die eenigen tijd aanwezig was, zal met en om de kinderen ge-1 noten hebben. achteloos een brandende lucifer had weggeworpen. Do brand bepaalde zich alleen tot den zolder en werd gebluscht door 2 slangen van den slangenwagen. De staf der brandweer was aanwezig. on9 Raadsverslag noemden wij dep Boog onder" de tegenstanders van het voorstel van B. en W. om aan •A o°r Vaderland en Koning" f 100 subsidie te geven. Dit is. naar ons thans gebleken is. een onjuistheid. Hij stemde voor. Waar de dwaling uit verklaard moet worden is ons een raadsel, vooral omdat ook in andere lokale bladen dezelfde fout werd be gaan. Naar wij vernemen is de vergunning verleend aan het bestuur van den Katholieken Kring St. Bavo, thans nu het Bestuur is afgetreden, ook inge trokken^ en wel op grond dat het be stuur feitelijk nimmer den kleinhan del in sterken drank heeft uitgeoefend, doch dit geschiedde door dc-n pachter van het gebouw den heer Handgraaf. en het nimmer de bedoeling van B. n W. scheen te wezen in zulk eeu geval eene bijzondere vergunning te verlec- nen. Naar wij met leedwezen verne men is de toestandi van het oudste raadislid, den heer G. J. van Die ren Bijvoet, hoogst zorgelijk. Haarlem merm ear. Gnian- en Zaadmarkt Behouden le Hoofddorp. Haarlemmermeer, 5 September 1901. Witte tarwe 6.75 a 7.25, Zomer nstarwe ,6.25 ƒ6.75. Rogge 4.75 a 5.2o. Haver f 6.75 k f 7.va- lier-gerst f 5.— 5.40, Wintergerst f f 4-50, Zomergerst 3.75 a 4. ly, Paardenboonen 6.25 a f 7.— Groene erwten 7.— voetstoots, 8.— op kook, Karwijzaad 10.75 a 11.— per 50 Kg. inclusief, Koolzaad 9.5Ó k f 9.75. Gemengd Nieuws. Met. genoegen kunnen wij me- dedeelen dat de toestandi vaïi het raadslid den heer J. Kleun, vooruit gaande is. Door de firena Beijnes zijn hedén- wecDfjf 6 keurig afgewerkte Eenste>- klasse-rijtuigen. bestemd voor in ternationaal verkeer aan de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen afgeleverd. Het bestuur der school voor Bejaar den heeft als onderwijzer aan die school, inplaats van wijlen den heer A. J. Beauchez, benoemd de heer H. van Leeuwen, onderwijzer aan Openb. Kostel. School letter D. en tot tijdelijk onderwijzer den heer J. W. van den Bogaardt. onderwijzer als bo ven. De leiding en het toezicht is ge durende den cursus 19011902 opge dragen aan den heer A. Beernink. Treinroovers. Dinsdagavond is een reizigerstrein, komende van St. Louis, door vijf roo- .'ers aangehouden. Zij dwongen den machinist den achtersten wagen, waarin de geldswaarden geborgen waren, af te haken. Daarop lieten zij met dynamiet de brandkast springen en maakten zich van den inhoud mees. ter. Aan het bestuur van de St. Elisa beth's vereeniging alhier is vergun ning verleend tot het houden van eene verloting van voorwerpen, waarvan de opbrengst bestemd is tot ondersteu ning van arme zieken. mena. (Wegens plaatsgebrek tot heden blij- ven li""en). Voetbal. Dordtsche Lauwerkrans. Voor de Dordtsche Zilveren Lau werkrans wedstrijden zullen Zon dag a.s. in het strijdperk komen ten eerste Delftsch Stud. V. V. te gen Satumus van Rotterdam, 2e Achille6 (Rotterdam) twen Twen- the (Enschedé), Swift (Den Haag) tegen D- F. C. II (Dordt) en Voor uitgang (Amsterdam) tegen D. F. G. I (Dordt). De wedstrijden die elk een uur duren vangen otm half elf aan. Te Rotterdam vangen Zondag de wedstrijden om den Van Hasselt- krans aan tusschen Sparta en Olym- pia, en tusschen Rapidatas en Cele- ritas beide wedstrijden op de ter reinen van de eerstgenoemde clubs. Cricket. Voor de le kl. competitie van den Ned- Cricket Bond staan de na volgende wedstrijden op het pro gramma van Zondag a. s. Te Leiden Ajax tegen Amstels G. C. en te Amsterdam op het IJsclub- terrein Volharding tegen de 's-Gra- venhaagsche C. C. Voor de tweede klasse te Utrecht Hercules tegen. A. G. C. II. Jaarwedde Onderwijzors. De heeren J. J. Groot, J. Hofland. W. L. Schram Az. en L. Modoo hebben thans eene wijziging gebracht in hun bekend voorstel inzake de rangorde en jaarwedden der onderwijzers. Zij zijn na ernstige bespreking tot de overtuiging gekomen dat hun eerst© voorstel groote moeilijkheden zal op leveren in het door B. en W. voorge stane stelsel. Toch meenen zij dat met behoud van dit stelsel, het zeer wel mogelijk is, een betere regeling te treffen als de door B. en W. voorgestelde. Echter moet bij de voor te stellen wijzigingen voor al rekening gehouden worden met ver schillende afzonderlijke betaald wor dende akten, zoodat geen scheve ver houdingen in het leven worden geroe pen tusschen do verschillende onder wijzers onderling. Daarom stellen zij voor aan den Raad met intrekking dus van het ingediend voorstel d.d. 20 Aug.daarvoor in de plaats het volgende aan te nemen: Uit de regeling betreffende de rang orde en de jaarwedden van het onder wijzend personeel aan de Openbare Lagere Scholen te Haarlem, te laten vervallen de le en laatste alinea van letter B; b. het aanvangsalaris onderwijzer le klasse te brengen op 900.met zes tweejaarlijksche verlioogingen van 50.—; c. het aanvangsalaris onderwijzer 2e klasse te brengen op 600.met jaarlijksclie verhoogingen van 25. met handhaving van sub enz. In de toelichting zeggen zij: Naar onze meening is een aanvang salaris van 500 voor onderwijzer 2e klasse beslist te laag. Het kan wel i; waar voorkomen, dat bedoelde onder wijzer slechts 18 A19 jaar is. het kan ook voorkomen, dat hij bij ouders thuis is, doch in de meeste gevallen zal hij èn ouder zijn, én, om reden hij uit eene andere gemeente komt, ka mers moeten bewonen. Wanneer wij daarbij rekenen de studieboeken etc., welke bij zich ongetwijfeld moet aan schaffen, dan ligt het o. i. voor de hand, dat een salaris van nog geen 10 gulden per week ontegenzeggelijk te weinig is. In verband met onze voorgestelde verhooging tot 600.en 800. meenden w ijook het aanvangsalaris der onderwijzers le klasse te moeten verhoogen, aangezien het anders zou kunnen voorkomen, dat een onderwij zer le klasse., in 't bezit van één of meer akten, hooger salaris had dan een onderwijzer le kl.. terwijl door het maximum op 1200.te stellen, het salaris meer aansluit aan dat der on derwijzers-plaatsvervangende hoofden, Leger en Vloot. Bij de manoeuvres op de Witterheide had Donderdagmorgen een ongeluk plaats. Door een missprong over een «loot struikelde het paard vaa den De legerplaats bij Zeist, waarin het bataljon infanterie van dit arnizoen. thans is gekampeerd, werd Donderdag en Vriidag bezocht en de oefeningen bijgewoond door den generaal-majoor Duijcker, commandant der le divisie infanterie. Tot agent van politie der derde klas se is benoemd J. van der Veldt alhier. Gevonden voorwerpen. Twee sleutels, een kruideniersnoti tie-boekje zonder naam; een zakje met geld; een sleutel; een vergulde arm band; een tweewielige handwagen; een wit met zwart 9moushondje. een zilveren vingerhoed, een arm band (blauw koraal). Een vrouw uit de Lange Raam straat viel uit een roeiboot in den Raamsingel, doch werd spoedig weder op het droge gebracht. Gisterenavond had een brandje plaats op den Gasthuissingel, ontstaan doordat een dienstbode op den zolder W«i dn dierh©i d naar Ver roocren Maandelijksch overzicht van de Ver eeniging ..Weldadigheid naar Vermo gen". Boekjaar 1 November 190031 Augustus 1901. Voor behoeftigen werd toegestaan: Aan brood en levensmiddelen in No vember 1900 277.335; jn December 1900 ƒ313.285; in Januari 1901 546.70; in Fe bruari 1901 378.045 in Maart 1901 291.905. April 1901 337.25. Mei 1901 192.285, Juni 1901 196.145, Juli 1901 273.61; in Aug- 1901 166.47. Aan brandstoffen in November 1900 48.76; in December 1900 195.50; in Januari 1901 130.64; in Februari 1901 194.58; in Maart 1901 16.10 in April 1901 Mei 1901 in Juni 0.46 Juli 1901 in Aug. 1901 Aan ligging- en kleedingstukken in November 1900 4.70; in December 1900 24.90; in Januari 1901 33.25; in Fe bruari 1901 14.15: in Maart 1901 5.50. in April 1901 Mei 1901 Juni 1901 Juli 1901 1.40; in Aug. 1901 Aan geld in November 1900 f 500.35; in December 1900 697.90; in Januari 1901 838.40; in Februari 1901 802.13; in Maan 1901 438.60; in April 1901 565.83. Mei 1901 386.85. Juni 1901 483.35, Juli 1901 367.00; in Aug. 1901 261.40. Verplcgingskosten en diversen in December 1900 12.50; in Februari 1901 25; in April 1901 Mei 1901 Juni 1901 Juli 1901 in Aug. 1901 Administratiekosten in November 1900 83.375; in December 1900 104.45; in Januari 1901 111.05; in Februari 1901 140.65; in Maart 1901 151.87; in April 84.45; in Mei 1901 277.00; in Juni 1901 94.70, Juli 1901 83.02'; in i Aug. 1901 81.00. I Totaal van 1 November 1900 tot 31 Augustus 1901: 10233.85. Heemstede. Uit bet opgemaakte 6-tal van predi kanten alhier komen nu op het twee tal voor: Ds. Posthumus Meijes te Dubbeldam en Ds. Pierson te Henge- loo (Gelderland). Hillegom. Gisteren maakten de kinderen van de School met den Bijbel een pleizier- tochtje per stoomboot naar Amsterdam De commissie heeft eer van haar werk gehad, want de dag was een ware uit spanning voor de kinderen. Zandvoort. De milicien-verlofgangers J. M. en .K. hebben niet voldaan aan de op roeping voor de herhalingsoefenin gen. Beiden zijn op zee ter visscherij Woensdag jL had in hotel Driehui- zen de openbare verkooping plaats van twee huizen aan de Haarlemsche straat, ten overstaan van notaris Seig nette te Haarlem. o ÏÏÏSÏ1! bracht op 5450 en perceel 2 6050; beiden waren 150 cA. groot kooper werd de heer F. J. van Zeijl té Rotterdam. Het inschrijvingsregister voor de lichting 1902 Nationale Militie is ge sloten met 34 jongelingen. Men deelt ons mede. dat het concert dat Zaterdagavond te Zandvoort plaats heeft niet gegeven wordt in het Kur- haus, zooals de desbetreffende adver tentie m ons vorig nummer aangeeft, maar in het Groote Badhuis. Velgen. Dondé rdagmorgerb zijn op het landgoed' „Duin- en Kruidberg" 2 arbeiderswoningen, bewoond' door de families Heeremans (vader en zoon), tot den grond toe afgebrand, i Ook een bevel! Koningin Alexandra van Engeland heeft bevolen dat bij haar kroning alle dames alleen uit Engelsche stoffen ver vaardigde kleeren moeten dragen. Dat bevel is te Parijs met een zelfbewuste onverschilligheid ontvangen. De rue de la Paix, evenals de Fauborg Saint Honoré zullen er nauwelijks iets min der om te werken hebben voor hunne Engelsche klanten. Alle aanzienlijke dames-kleermakers hebben sedert lang filialen te Londen, waarin evenals te Parijs, ook Engel sche stoffen met medewerking van En gelsche handen bewerkt worden. Bij gevolg is het niet zeer moeilijk het, bevel der Koningin op te volgen. Een Engelsche mode voor dames zal er nooit komen. Engeland mag tevreden zijn, dat men zijn heeren-modes over neemt. bijgevolg de heeren in alle lan den, op dit punt even weinig smaak bezitten als de Engelschen. Sedert Londen de mode der heeren- hoeden aangeeft, telt de hoed alleen nog in naam bij de mode mee. daar deze geheel van de algemeene mode- ontwikkeling afgescheiden is. De eeni- ge stad. die eenige zelfstandigheid in de mode bezit is Weenen. De oude keizerstad dankt dit aan haar onder- dom, zoowel als aan de omstandigheid, dat zij niet door den dertig-jarigen oorlog verwoest werd en dus van de middeleeuwen af hare haar kunstnij verheid en smaak onafgebroken heeft kunnen ontwikkelen. Weenen is sedert vele eeuwen de ze tel van een rijke dynastie en tal van adellijke families. Berlijn heeft reus achtige vorderingen gemaakt, maar het heeft als snel ontstane hoofdstad niet zulk een verleden, niet zulke oude overleveringen als Weenen. De laat ste wereldtentoonstelling heeft boven dien wederom volmaakt bewezen, dat de Weener smaak en kunstnijverheid geheel Oostenrijk-Hongariie beheer-; schen. I De Parijsche mode-heerschappij zal zoo spoedig niet ophouden te bestaan, volgens haar oorsprong is zij dan ook internationaal. Het sterke vreemde lingenverkeer zorgt steeds voor varia tie. brengt nieuwe krachten en mede werkers uit alle landen naar Parijs. Dit is daarom uitstekend in staat nieu wigheden dadelijk in zich op te ne men en te verwerken. Slechts eenige voorbeelden mogen hier in herinne ring worden gebracht. De Gretchen-dracht. die te Berlijn door de eere-dames bij den intocht der troepen in 1S71 gedragen werd, gaf aanleiding tot het ontstaan van het „kuras", dat langen tijd stand hield. De schouderbedekking der Beiersche vrouwen werd overgenomen en deed de mouwversiering ontstaan waaruit langzamerhand de pofmouw ontstond. De modekunstenaars te Parijs maken zich voorloopig dus nog niet erg on gerust. toe aan veteranen uit een volgende generatie. Maar thans schrijft men aan de Fi garo, dat er Warschau nog een rid der uit den tijd van „Napoleon" woont en wel zekere „Markowicz". een Pool yo» 1U7 jarpo diende bii het Pool- sche regiment Chevaux-légcrs der Kei zerlijke garde en den tocht naar Rus land van 1812 en de campagne van «oio medemaakte. Aan dezen laatsten overlevende van „La Grande Armée" zou dus volgens den wil van den erflater de rente van bet gansche kapitaal moeten ten deel vallen. Het standbeeld van den Shab De Fransche beeldhouwer Alfred Boucher heeft een ruiterstandbeeld ge- maakt van den Shah van Perzië. Dit standbeeld heeft een merkwaar dige geschiedenis. Toen Musaffar-ed- din in Parijs was. droeg hi; Bouclur op een buste van hem te maken. 'eze viel zeer goed uit, maar de Shah vond het werk niet af en de kunstenaar moest weer komen om een beeld te maken tot de voeten uit Musaffar was zeer tevreden, maar de kunstenaar zei thans op ziin beurt, dat men in Frankrijk alleen den ci- vielen personen zulke beelden gaf. Een shah moest op een paard zitten! Dat vond de Shah prachtig cn toen Boucher met een schets aankwam, wil de de Shah niet anders zich zelf ge plaatst zien in zijn paleis te Teheran, dan op een vurip strijdros. Dat wist ze niet! Een geheimzinnige moord geheim zinnig alleen wat de beweegredenen betreft te Londen trekt de aandacht doordat de moordenaar door een vrouw gejaagd en gepakt is. De vermoorde is een Zwitser, Jung genaamd. Zijn vrouw hoorde hevig gestommel in zijn kamer, waar haar man die horloge maker is iemand met wien hij zaken deed ontving. Zij snelde naar boven en zag een bezoeker de voordeur uit- snellen. Haar man lag toen zij binnen kwam badende in zijn bloed op den grond. Zij rende naar de deur terug en liet haar alarmkreten hooren. De be zoeker was net aan het eind van de j straat maar op haar geroep snelden eenige voorbijgangers hem achterna. Een vrouw die met waschgoed liep en den vluchtenden man zag aankomen, van verre achtervolgd door een „houdt den dief' roepende menigte, wierp haar waschgoed neer en pakte hem bij zijn jas. Hij rukte zich los en snelde weder weg. maar zij zette hem achterna door 4 h 5 straten tot zij hem weer bij zijn jas te pakken kreeg. Hij was toen te uitgeput om zich verder te verzetten, en zij kon hem houden tot do politie haar kwam helpen. Naderhand beweerde de moedige vrouw dat als zij geweten had dat hij een moordenaar was, zij hem nooit had durven pakken. sto hulp aan het jorvge rnensch. die in oen vreesel ijken toestand! ver keert. Een oog zal hij vermoedelijk moeien missen, van de rechterhand zijn.drie vingers weggeslagen, aan' de borst heeft hij een vreeselij:ke vleosc-hwond terwijl de verschrik kelijke 'mcniu nriiXrrca? hv«tt het trommelvlies der beide ooren scheurde. De ontzaglijke kracht van do ont ploffing bleek ook uit do verwoes ting. die in de kamer was aange richt. Het plafond was vernield en ramen van het dak geslingerd!, een muur was naar buiten uitgedrukt, die tafel was in twee stukken, ge slagen en gedeeltelijk vernietigd, en een kast was ook geheel ineen*, gedrukt. Welk gevaarlijk poeder de pa troon bevatte, is nog niet met ze kerheid uitgemaakt Zwemmen. Mevr. Walburga von Isasescu, de outinocdige zwemster, dit nogmaals wilde trachten zwemmende het Kanaal tusschen Dover en Calais over te ste ken en daarvoor reeds een paar weken te Dover vertoefde om van een gunstige gelegenheid te kunnen profitecren, heeft voor dit seizoen van haar voor nemen afgezien. De woelige zee der laatste weken heeft haar tot nu toe de uitvoering van haar plan belet en daar hare bezigheden haar nu naar Weenen Vervolg Nieuwstijdingen. Een slaapziekte. De Hygiënische Rundschau bevat overzicht van het verslag van dr. Gleim, Duitsch consul te Loanda, over de slaapziekte der negers aan den Kongo. Wij ontleenen daaraan het volgende: De ziekte is in haren aard nog zeer duister. Zij is langs de geheele kunst streek van Loanda verspreid, waar men haar reeds eenige tientallen van jaren kent, en tast bijna zonder uit zondering negers en mulatten aan, mannen meer dan vrouwen. Slechts drie blanken zouden er aan gestorven zijn. De ziekte treedt plotseling op, onder den arbeid of het eten, met zwa re hoofdpijn, beven van de ledematen en slaperigheid. Niettegenstaande goe den eetlust, sterven dezieken na eenige maanden, onder voortdurende verma gering. De oorzaken zijn onbekend. Sommigen zoeken die in het gebruik van den maniokwortel, anderen in slechte woning en moerassigen grond. Op de groote koffieplantages schijnt de ziekte door besmetting te worden voortgeplant, terwijl sommige streken immuun voor de ziekte zijn, ofschoon zij oogenschijnlijk onder dezelfde om standigheden verkeeren als de aange taste. C. Mense, die de hersenen onder zocht van zijn aan de slaapziekte ge storven jongen bediende, kon daarin niets afwijkends vinden. De laatste. Bij testament van Napoleon I wer den alle ridders van het Legioen van Eer, die aan zijne veldtochten hadden deelgenomen, met een vrij aanzienlijke lijfrente bedacht. Allengs dunde de schaar, terwijl het op hen uitgezette kapitaal aangroeide. Zoo kwam de tijd, dat niemand zich meer voor de rente aanmeldde, dat alle getrouwen van „le petit corporal" hun veldheer in den dood waren gevolgd. De Fran sche regeering stond daarop de rente Volksbond. Men seint ons uit Arnhem; Heden nam d'e jaarvergadering van den Volksbond een. aanvang. Baron Moüerus van Westkonko, ecrelid', rie^ den ledjen het welkom toe. De bond gaat hard vooruit en telt nu 8500 leden in 35 afdeelt n»- gen. Spr. bracht ook een welkom aan den burgemeester vaai Arn hem, hetgeen door dezen beant woord werd. Daarna weid hot zeer uitgebreid jaarverslag uitgobracht. Te Wormerveer is 11.000 beschik baar gesteld. Ook werd herdacht dat de Haarlemsche afdeeling kort geleden haar 25-jarig bestaan beeft gevierd. De ontvangsten in 't afgeloopeni jaar bedroegen. 6924.40, de uitga ven 5794.20zoodat er een batig saldo is van f 1130.09!. De volgordle van. het program die»r werkzaamhe den wordt onveranderd aangeno men. Dr. G. W. Janssen licht de voor stellen nader toe. In Amsterdlam zijn er 1476 vergunningen terwijl er slechts 1000 geoorloofd zijn. Het aantal geoorloofde vergunningen vermindert. De clandestiene drank gelegenheden nemen onrustbarend! toe. Rotterdam, Alkmaar en En schedé eóschen strafbepalingen en geen toename van vergunningen.. Prof. Julius verdedigt hot voorstel van Amsterdam. De afdeeling Haar lem vraagt welk aandeel de Volks bond heeft gehad in de centrale drankwetcommissie, waarop Prof. Julius antwoordt dat de kosten on geveer f 400 bedroegen. Met de voorstellen vervat in de brochure „Drank wet herziening" zijn alle le den der commissie het eens. Mr. Snijder van Wissen kerke raadt aan. hen die in een lokaal zonder ver gunning sterken drank koopen, strafbaar te stellen. (De vergadering duurt voort.) —„..««ra» ..««i nu uuar weenen terugroepen hoopt zij het volgende sei zoen beter te zullen slagen. Drankbestrijdin g. In de dezer dagen te Utrecht gehou den vergadering van den centralen raad van Sobrietas, Bond van r.-k. drankbestrijdersvereenigingen, werd een motie van den heer Rief uit Nijme gen aangenomen, waarin het hoofdbe stuur werd opgedragen al het mogelijke ie doen, opdat m bestekken bij aanbe stedingen zal bepaald worden dat geen sterke drank op het werk mag zijn. Eveneens werd aangenomen een amen dement van rector Bult te Utrecht, dat geen loon mag worden uitbetaald in lokalen waar dranken worden verkocht en het loon moet worden uitbetaald in gepast geld. Statistiek. - --- heer Henri Polak, lid der Centrale Commissie voor de stajistiek, in De Nieuwe Tijd blijkt, zal het Centraal Bureau voor de statistiek binnen niet al te langen tijd een tijdschrift uitge ven in den geest van het Labour Gazet- te. De gegevens daartoe zullen wor den verzameld langs allerlei kanalen ook door do Kamers van Arbeid. Het Spanjaardseat. Op last van den minister van biu» nenlandsche zaken wordt te Breda het zoogenaamd© Spanjaardsgat, waar eens het turfschip door in de vesting kwam, hersteld in zijn vroegeren staat zooals die in 1590 was. Bloedvorniftiginfr. Zekere B. v. T., dronk in een eafè te Breda een glas bier; h»i had echter niet bemerkt dat daarin een wesp rondzwom. Bij het drinken stak dit diertje hem in de lip. die onrustba rend opzwol, v. T. raadpleegde een dokter, die bloedvergiftiging consta. teerde. De patient is reeds buiten ge- vaar. Negen huizen verbrand. Woensdag ontstond door onbekende oorzaak brand in het huis, tevens bak kerij, van J. Brinkcate in de buurt Vossenbrink te Dolden. Aangewak kerd door den feilen oostenwind en volslagen gebrek aan water, was er van redding geen sprake nauwelijks was bet buis bijna geheel uitgebrand of een huis op 20 M. verwijderd begon ook te branden ©n daardoor sloeg de brand over op een ander buis, waar door weer nabijzijnde huizen werden aangestoken. Negen huizen met in boedels en landbouwproducten ston den achtereenvolgens in brand, waar van niets kon worden gered. Alle hui zen en op één na alle inboedels zijn Do werkstaking van de koperekv gers aan de scheepswerven te Ham- önrg's^ na achttien weken geduurd) te hebben, in het nadeel van de werklieden geëindigd. De staking was niet Mei begonnen, tengevolge van de weigering van de patroois oni den Arbeitsnachweis van de ko- Pcrslagers to erkennen. Woensdag is er, volgens een Reuter telegram, te New-York ten kantore van de United States Steel Corporation eeno conferentie gehouden om over do vredesvoorwaarden en over den stand der werkstaking te spreken. De uitslag is niet bekend. Officieele Berichten. Een ernstig ongeluk heeft Woensdagavond' plaats go had ten hu ize van mevrouw S. aan den Zandberg, te Breda. Eenigen tijd geleden had haar zoon, te Schweninger* langs het strand' wandelende, een busje ge vonden, van vorm gelijk aaii een groote huls. Hij nam dat voorwerp mede en gebruikte het thuis als aschbakje. Toen hij nu gisteren avond een Brandend stukje sigaret in dat busje wierp, volgde eens klaps een ontzettende ontploffing. De huisgenooten en- buren snelden dadelijk toe en verleenden hun eer-1 De BURGEMEESTEn van Haarlem hij deze op de milicien-verlofgan, Marius Schaafsma, Jacob Pielor Lanime. Thodorus Johannes van der Linden Wilhelmus Antonius Smul. ders, allen te Haarlem, lichting 1901, 2e reg. veld artillerie te 's-Graveuhage en Hugo Thomas Engele. 2e reg. Hu zaren, lichting 1901. om zich op 16 September, des namiddags vóór 4 ure, te bevinden op dc bovenaangeduide plaats bij hun corps, voorzien van hunne verlofpas, ten einde in werke- lijken dienst te worden gesteld. Haarlem, 5 Sept. 1901. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd 6 Sept, A. B. van Holkcma en W. M. de Breuk. Bevallen; 5 Sept. A. C. de Graaff- Nieuwenhuizen, d. E. Bakker— Amman, d. 4. J. BonRozenhart. d. 6. M. J. RoodtCrollart. z. Overleden6 Sept. G. Wijnands. 69 j.. Klein Heiligland.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3