NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Moordaanslag op Mc Kinley. I9e Jaargang Maandag 9 September 1901. No. 5581 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Voor Haarlem per 3 maanden150 Van 15 regels 50 Cta.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement I Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rqk, per 3 maandenL65 Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02% AlBureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bfl de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37# Telefoonnummer der Bedactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE „LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE Co. JOHN F. JONESj Succ.y Parijs 31Faubourg Montmoztre. Dit nummer bestaat uit acnt bladzijden. Haarlem's Dagblad van 9 Sept. bevat o.a.: Een Boerencoiïiinaiido verrast Scheepers waarschijnlijk dicht b( Kaapstad, Een nieuwe arrestatie Moordaanslag op pres. Mc Kinley Zuid-Afrikaausche tentoonstelling Het recht op werk. Het recht van werkstakingSalarisregeling-On derwijzers. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-biivoegsel no. 53 van ,,De Zaterdagavond" letterkun dig weekblad voor Jong en Oud be vattende: De Ridder van de Droevige, Figuur bij de Kinderfeesten (plaat van J. F. Nüyens), Haarlemmer Halletjes Rubriek voor Dames. Feuilleton: Gou den Bruiloft. Dappere Zusjes (naar het Engelsch) De Bedelares (naar het Zweedsch van August Blanche), bene vens de gewone rubrieken, afbeeldin gen, Schaakrubriek, Uitslag Prijsvraag en een nieuwe prijsvraag. Bij deze heb ik de eer mede te öeelen, dat van heden af de Heer D. KOU- WEN A AR, Redacteur van dit blad, als in ede-Hoofdredacteur is opge treden. Dit vindt zijn aanleiding in de omstandigheid, dat ik voor andere zaken van onzo Yennootschap nu en dan op reis moet gaan en der halve de hoofdredactie niet ge regeld kan waarnemen. De Heer KOUWENAAR is overigens voor de lezers van dit blad geen onbekende. Sedert meer dan twee jaar is hij als Redacteur daaraan verbonden; een groot ge deelte van de redactie was daar- by aan zijn zorgen toevertrouwd en nagenoeg de geheele redactie van het Geïll. Weekblad „De Za terdagavond0. De schetsen onder den naaiu „Licht en Schaduw" van Deka waren van zijn hand. Hem aldus als myn mede- Hoofdredacteur bij de lezers in leidende, heb ik tevens de eer hem in die qualiteit in hnnne vrien delijke gezindheid aan te bevelen. J. C. PEEREBOOM, Directeur- Hoofdredacteur. Politiek Overzicht. De Boeren zaak heeft een zwaar verlies geleden, dat valt niet te ont kennen. Volgens een' telegram uit Middelburg dd'. 5 Sept. is het ge heele commando van Lotter dien morgen door kolonel Scobell ge vangen genomen ten zuidten. van Pietersburg (even ten N. O. van Graaff-Reiraet gelegen). De Engel- schen maakten 103 gevangenen12 Boeren werden gedood, 46 gewond. Twee honderd paarden vletten even eens in Britsche handen». Kitchener seint uit Pretoria eenigszins andere cijfers. Volgens hem sneuvelden 19 Boeren terwijl 52 gewond' werden en 62 gevangen genomen. De Engelschen verloren 10 dOoden en 8 gewonden" (dat zal later wel blijken meer te zijn.) Onder de "evangenen bevonden zich de commandanten Lotter en Breidt, de veldicornets Krugar en W. Kruger en die luitenant Schoe- man. Onder de gedooden bebooran d'e beide Vorsters, bekende opstan delingen.. Inderdaad 't is een groote'slag voor de Boeren al hebben Lotter en zijne mannien zich goed1 verde digd, zooals uit de cijfers blijkt, maar wij gelooven niet dat het iets zal afdoen aan het al- of niet wel slagen van de- goede zaak. De ruim 100 man, die nu buiten gevecht zijn gesteld zullen weder aangevuld worden door Kaapsche „rebellen" en 't eenig resultaat van deze Ei> gelsche zegepraal zal zijn dat de Britsche couranten weer gaan schreeuwen over het ,,uit-zijn"~van den oorlog, die integendeel steeds feller en feLLer blijft woeden. In 't zelfde telegram deelt Kitche ner mede dat 300 Boeren Woens dagochtend over de Oranje-rivier het Kaffergebied zijn binnengetrok ken. Colonnes zijn uit op hunne vervolging. Gelukkig dat aan de ramp, die Lotter's commando heeft getroffen, iets tegenover staat en wel dat Scheepens in de buurt van Kaap stad schijnt te zijn. De spoorweg tussch en Worcester en Grootfontein (ten. O. van de hoofdstad) is opge broken, zoodat de mails slechts bij dag kunnen worden vervoerd. Deze voor de Boeren vrienden blijde tij ding geeft weer wat moed en ver trouwen in de toekomst. Het dwangbestuur in de Kaapko lonie houdt imtusscheo aan.. Nu wedter is, naar een particulier tele gram te Kaapstad ontvangen zegt de heer van der Reever, lid van d'en Wetgeve-nden Raad, te Bur gersdorp gearresteerd' op een be schuldiging van verbergen van wa penen. De gearresteerde is in geheel Z Afrika bekend! onder den naam van „Oom Daantje" en heeft zeer prononceerde Hal 1 andersympathie- ën, waaraan hij o. a. te Pretoria tijdens de feesten'ter eere van de kroning van koningin Wilhelm!na sterke uitdrukking gaf. Niet wei- nie- opzien baarde toenmaals een voorstel van „Oom Daantje" om namens den Afrikaner Bond een telegram aan koningin Wilhelmina te zienden', aain wie de Holliamdsche Afrikaners door heiliger banden verbonden wonen dan. aan ko ningin Victoria, aan welke slechts politieke betrekkingen hen toeval lig hechtten. Gedurende den1 oorlog hield de heer van' den. Reever zich echter meer op den achtergrond. Dit heeft echter den Engelscbem niet belet die gelegenheid waar te niemten om zich van dezen tegen stander te ontdoen. Merriman, de ex-minister is daar entegen weer vrijgelaten en Don derdag te Kaapstad aangekomen, 't Geta-l „hoogverraders" blijft dius 't zelfde. Buitenlandsch Nieuws. Lotter's gevangenneming. Uit nadere bijzonderheden over de gevangenneming van Lotter's commando, blijkt dat deze plaats had te Bowershoek nabij Pieters burg (30 K.M. ten oosten van Graaf Rei net). Het kamp werd volkomen overrompeld12 personen werden gedood, onder wie twee Kapenaars genaamd Vorst er, die zich in het begin van het jaar bij de rebellen hadden aangesloten en den. Engel schen veel moeite hadden gegeven. Buitgemaakt werden 25.000 patro nen. Renter voegt hierbij Volgens een. telegram uit Matjesfontein zouden 19 man van Lotter's commando ont snapt zijn. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Het Engelsche departe ment van oorlog heeft be vél gegeven, dat alle re gimenten lichte cavale rie, thans in Engeland, zich gereed moeten hou den om op 't eerste bevel te worden ingescheept. Het departement van koloniën ontkent de juistheid van 't bericht, dat Lyttelton als opvolger van Kit chener zal optreden. Kitchener zal dit jaar niet terugkomen. Bad'en Powell is bij het Hof en de hoogste officieel© kringen geheel in ongenade gevallen. Volgens de laatste be richten uit Komatiooort wordt diaar vóór 15 September een aan val van een grootemacht Boeren verwacht; de Engel-1 scha. troepêut houden alch gereed. Versterkingen' van Portugeesche tropen zijn Donderdag naar de grens gezonden. CHINA. De Donderdag te Peking aange komen edicten zijn door do gezan ten bevredigend bevonden. De Chi- neesche gevolmachtigden zijn tegen morgen uitgenood! gd tot een' ge meenschappelijke zitting om het protocol te ondierteekenfn De Porte heeft bericht ontvangen dat de gezagvoerder van een En gelsch oorlogsschip in de Perzische Golf, een Turkseh. carvet den in gang tot de haven van Koweit ont zegd zou hebben. De Porte' gaf aan het Foreign Office te Londen be richt van dit incident, met die op merking dat .de houding van den Engelschen gezagvoerder in strijd was met d'e goede betrekkingen die tusschen Engeland en Turkije be staan. Berichten uit andere bron geven een gewijzigde voorstelling van het gebeurde. De Engelsche gezagvoer der zou alleen het ontschepen van eienie divisie mariniers, die het oor- vet naar Koweit gebracht had, wil len verhinderen' uit vrees voor on lusten. Het zenden van Turksche troepen maar Koweit moet door den Wali van Bassarah aangeraden zijn. Het departement van buitenland^ sche zaken te Madrid ontkent de juistheid der geruchten, dat Span je zou deelnemen aan het Verbond ïiusschen Frankrijk en Rusland. De Duitsdie Keizer heeft prins Tsjoen, den boetgezant, uitgenoo- dligd' om dte parade van het 17 e le gerkorps bij Dantzig bij te women. De Czaar in Frankrijk. De „Figaro" verneemt uit zeer goede bron, dat de Czaar en zijne gemalin bij hun bezoek aan Frank rijk ook Parijs zullen aandoen. Het blad vermeldt dit evenwel onder voorbehoud, aangezien noch van 't Fransche, noch door het Russische gouvernement deze tijding beves tigd wordt. Het bezoek aan Parijs zou dan op 20 Sept. vallen, zooals trouwens reeds meermalen be weerd ie. De burgemeester van' Reams is socialist, de gemeenteraad is in meerderheid socialistisch hoe zal het nu gaan bij het bezoek van den Czaar Een program van ontvangst .is opgemaakt en naar Parijs ge stuurd. Maar een dieel der burgerij te Reims is ontevreden over iets dat de burgemeester in den raad gezegd' heeft, over „eenvoud" en „democratie", en waarbij alleen van d!e<n President, niet van den Czaar gerept werd. Vandaar een plakbrief in de stad. dbor honderd- vijftig menschen onderteek end, on der wie de president der Kamer van Koophandel, om te getuigen van „de vaderlandslievende vreug de" over het aanstaand keizerlijk bezoek. In de kathedlraal van Reims zal de ontvangst gelijken op die in d'e Notre Dame te Parij9, vijf jaren ge leden. De President dter Vereeniigde Statten is juist op het oogenblik, dat hij zich bevond in den muziek tempel op het tentoonsttelHngs ter rein te Buffalo door een laaghani- gen moordenaar, Frederick Nieman geheeten, ernstig, ja bijna doode- lijk getroffen. De kerel, die als een heer gekleed was met een hoogen hoed op, loste twee schoten op den president die dezen in de borst en in 't onderlijf troffen. De moorde naar is gearresteerd. Hij is woon achtig te Detroit, anarchist e<n van Poolschem oorsprong. Om 4.55 min. gisterenmiddag was Mac Kinley bij kenrria gekomen. Latere telegram men vermelden 't volgende 5.15 nm. De kogel in de borst kwam terecht op een been en is verwijderd kunnen worden. Na dan aanslag trachtte het pu bliek den moordenaar te lynchen, maar de politie slaagde er in, hem van de tentoonstelling af en naar die gevangenis te brengen. Om 5.45 rustte Mc Kinley kalm- Even vóór 6 uur verklaarde een dier doctoren, d'at die ademhaling van' den gewonde gemakkelijk er. zijn pols goed was. Om 6 uur werd chloroform' toege diend en begon het peilen naar den kogel in het onderlijf. Om 6 u. 50 verklaarden! de doc toren dat de wondien. hoewel ern stig, niet noodwendig doodielijk waren. De kogel in het onderlijf is niet gevonden, maar de wond is dichtgenaaid. De president was toen herstellende van d)e uitwer king dier chloroform. Toen de president getroffen werd, viel hij in dte armen van' den de tective Gerry, wien hij koelbloedig vroeg: Ben ik geraakt, Gerry?" Deze maakte het vest open en' bloed ziende, zeide hij „Ik vree® van ja, mijnheer dte president." Nieman schoot door den zakdoek heen waarin hij het wapen verban gen had. Een andere detective, slechts twee voet van den president af, sprong bovenop Nieman en drukte hem op den grond. Twin tig andere personen wierpen zich op den moordenaar, en toen hij' uit hun handen was bevrijd, was hij bedekt met bloed en zijn gezicht opengesch eairdl. William Mc Kinley ia dien 28en Juni 1844 te Nile® in Ohio geboren en dus nu 57 jaar oud. In» 1861 trad hij in den krijgsdienst en bracht het in den secessieoorlog tot ma joor. Op 33-jarigen leeftijd' werd hij naar het congres afgevaardigd. Hij trad reeds dadelijk op den voorgrond als verdediger van be schermende rechten de in 1890 tot stand gekomen wet is dan ook naar haar ontwerper geheeten en alge meen als de Mc. Kinley Bill be kend. In 1891 volgdle de benoeming tot gouverneur van Ohio en toen de presidentverkiezing van 1896 na derde. werd hij tegenover dien de mocratischer candid'aat Bryan aLs candidaat d'er republikeinen ge steld. De strijd tusschen republi kein en democraat, belichaamd in Mc. Kinley en Bryan, die ook is ge voerd bij de stembus in 1900, is wel een der interessantste ver schijnselen uit het Amerikaansohe politieke leven. Beide malen over won d'e republikein Mc. Kinley, en moest dte democratische partij, of haar woordvoerder Bryan, het onderspit delven, echter niet dJan na hevigen strijd. Stadsnieuws Haarlem, 7 Sept. 1901. In de Berlitz-school in de Lange Veerstraat zullen Maandag openbare proeflessen worden gehouden, waarop wij bijzonder de aandacht vestigen en die voor iedereen kosteloos toeganke lijk zijn. Op het Museum van Kunstnijverheid zullen aanstaande Zonda" de Mvkeen- sche Oudheden als ook de verschillen de afbeeldingen, die daarop betrek king hebben op algemeen verzoek voor het laatst nog te bezichtigen zijn. Eene tentoonstellto- van moderne meubelen en voorwerpen van huiselijk gebruik in koper vervaardigd in de werkplaats ..Amstelhoek" genaamd, die sléchts korten tiid geleden in Haar lem gevestigd' werd zal weldra geopend worden. Zondag is de toeeano- kosteloos- In het douchebadhuis zijn in de afge- loopen week genomen 2 Onzen stadgenoot den heer L. van der Tand, concertmeester van het Haarlemscli Muziekkorps, directeur de heer C. P. W. Kriens, is eene mooie onderscheiding te beurt gevallen; hij is n.l. met ingang van 1 October a.s. benoemd tot eerste concertmeester en viool-solist aan het orkest van den Zoö- logischen Garten te Frankfort a/Main. Installatie. Hedenmiddag te 3 uur had te»n paleize vari Justitie in eerie buiten gewone zitting der Arr. Rechtbank op de gebruikelijke wijze die plech tige installatie plaats van dien nieuw benoemden rechter jhr. mr. R. die Marees van Swind'eren Bloemendaal. De heer J. M. Reitsema, arts te Gro ningen en directeur-geneesheer van het herstellingsoord „Hooghullen". is benoemd tot geneesheer in het krank zinnigengesticht te Meerenbe- terwijl de heer Posthumus te Gronineen de functie van geneesheer van „Hooghul- len" tijdelijk waarneemt. Hillegom. Rijkspostspaarbank Aan het post kantoor te Hillegom werd gedurende d'e maand Augustus ingelegd 2304.11, terugbetaald f 1319.33. Het laatste, door dat kantoor uitge- j geven boekje draagt het nummer 1155. De benefice-voorstelling van de Am- sterdamsche Tooneelisten, waarvoor de heer Sistermans zijn zaal "ratis be schikbaar had ->steld, was minder goed bezocht, dan men verwacht mocht hebben met het oog op het schoone doel, een tegemoetkoming bij het ver lies, dat Mevr. de Wed. Bakker leed bij d'en dood van haren echtgenoot, onzen welbekenden dorpsgenoot Piet Vink. De voorstelling had plaats vlak na de kermis. Uitstekend werd er gespeeld onder directie van den heer Wiilacker en we hopen ten zeerste de acteurs a. s. winter alhier terug te zien. Een woord van dank aan allen, dte hun medewerking en steun verleenden, om in den eersten nood te voorzien. Zandvoort. De heer M. Koning heeft de benoe ming tot wethouder alhier aangeno men. Ter gemeente-secretarie is voor be langstellenden ter lezing nedergelegd de handleiding tot -ebruik van pa tronen tot verkleinde afstanden, uit gegeven met voorkennis van het depar tement van oorlog. Spaarnwoude. Dinsdag 10 September wordt vanwe ge de „Wilhelmina-Vereeniging" al hier het jaarfeest gehouden, met ring- Irijden sleuteltrekkenen verschillende volksspelen, terwijl a.3^ Donderdag de schoolkinderen in rii tuiden der inge zetenen „Artis" gaan bezoeken. Halfweg. De hofstede „Lelieveld" aan den Haarlemmerweg groot 15.60 H.A., heeft in publieke veiling f 38608 opge bracht. Verplaatst naar Texel, de ambtenaar der belastingen J. Hoekstra alhier. Beverwijk. De inschrijving van paarden en hit ten voor de op 12 dezer te houden harddraverij aan de Schulpen" sluit voor de lange baan Maande 1 dezer, 's avonds te 8 uur, bij den heer A. Fransen v. d. Putte alhier voor de korte baan op Donderdak 12 dezer, 's morgens te 9 uur op het wedstrijdter rein. Gedurende de maand Augustus werd bij de Rijkspostspaarbank alhier in- "?gd f 14007.40 en terugbetaald f 3566.36. Naar wij vernemen worden door het gezamenlijk personeel der O. L. school alhier, pogingen in het werk ~»steld. om verhooging hunner tractementen te verkrijgen. De gemeenteraad van Wijk aan Zee en Duin heeft besloten een onlangs door particulieren aangelegde weg, die door de stichters Creutzbergerlaan" genoemd was zonder toestemming of medeweten van den raad, te herdoopen in „Zwarte laan" en het daarbij ge- plaatste bordje te verwijderen. Binnenland. Iiibrekers. In de laatste weken gnat er bijna geen nacht voorbij of de inbrekersben de weet hier of daar in den Haag. on danks de verdubbelde waakzaamheid der politie, haar slag te slaan. Eerst kwamen de inbraken voor m het cen trum der stad, daarna meer in de rich ting van Zeestraat en Duinoord cn omgeving; thans hebben de inbrekers de stadswijk bij het Hollandsche spoorstation tot operatieterrein geko zen. Het aantal diefstallen is Donder dagnacht weder met een vermeerderd. De bewoonster van een huis in de Jan Blankenstraat hoorde omstreeks kwart voor eenen. toen haar echtgenoot niet thuis was, geritsel. Toen zij was op gestaan om de oorzaak daarvan na te gaan, vond zij in de voorkamer alle deuren en kasten geopend. Uit een schrijfbureau wordt volgens opgave vermist een portefeuille, inhoudende f 1300 aan bankpapier en voorts moet nog ontvreemd zijn een linnen zakje met f 250. Van de dieven, die blijkbaar door de niet goedsluitende deur zijn binnen gekomen, geen spoor. De verregaande brutaliteit van de dievenbende kan onder meer uit het volgende blijken. Op hun nachtelij ken rooftocht brachten de dieven deze week o. a. een bezoek aan een woning op het Koningsplein, waar zij oiiik- baar niets van hun gading vonden. Zij lieten een briefje achter, waarop ge schreven stond: „daar je geen geld voor ons hebt neergelegd, vernielen we den boel", Zij hadden de daad bij het woord gevoegd, en allerbaldad;.gst huisgehouden. De politie heeft, als verdacht tot do bende te behooren, een 20jarig per soon aangehouden, die reeds meerma len wegens diefstal gevangenisstraf onderging. Deze persoon werd bij zij ne aanhouding in 't bezit f*evonuen van een hoeveelheid stuivertjes. Toe vallig is er Woensdag 's nachts uit een toonbanklade in een winkel aan. de Elandstraat een rolletje stuivertjes gestolen. In Rotterdam stelt de politie een onderzoek in naar in den Haag gestolen voorwerpen, omdat vermoed wordt dat het gestolene daar ter ste de wordt te gelde gemaakt. Déraillement. Vrijdagmiddag, omstreeks half een, is de van Borculo komende stoomtram der Geldersch-Overijsselsche Stoom tram-Maatschappij b;; het station te Deventer, in volle vaart «-ederailleerd. De locomotief is omvergeworpen; de twee volgende bagagewagens ziin uit de rails geloopen. De personenwagens zijn niet gederailleerd, maar ook de laatste goederenwagen is uit het spoor geraakt en voor een deel op een brug getje terecht gekomen. Alle wagens zijn meer of "min ernstig beschadigd. Van de weinige reizigers heeft niemand zich bezeerd. De machinist kreec een kwetsuur aan zijn hand. Als oorzaak wordt opgegeven een breuk aan oen van de assen der locomotief. Hofrouw. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de be velen van Hare Majesteit de Koning in, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van drie dagen, ingaande op Zaterdag 7 September, wegens het overlijden van Zijne Hoogheid Prins Hermann van Saksen-Weimar-Eise- nach. (St.-Ct) Een automobiel op hol. Vrijdagmiddag reed de automobiel „o. 98 op den Rijswijkschen we- toen plotseling het rijtuig tegen een boom reed; de schok was zoo hevi- dat de tuf-tuf zoo goed als verbrijzeld werd. De beide passatrïers kwamen er, wat hij de geweldige botsing haast onbe grijpelijk is, meteenige lichte wondjes af. Nog een inbraak.- In de Purmer. onder Ilpendam, is op de Anjsterdamsche manier inge broken op de hoeve van de wed. J. Beemster. De kinderen waren naar de kermis te Ilpendam, de moedor ver toefde te Edam. Gouden en zilveren voorworpen, een rijwiel enz. zijn ont vreemd. Drie personen, bekenden van Lammetje Zondag, zijn aangehouden. De vierde is per rijwiel (en met de ge stolen voorwerpen?) ontkomen. Het rijwiel is later aan den waterkant ge vonden in de richting van Purmerend.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1