Zigeuners. Vrijdagmorgen omstreeks halltien wilden een aantal Zigeuners met twee wagens, uit de richting van Nijmegen komende, de Rijnbrug te Arnhem over- en de stad intrekken. Door de politie werd de brug opengezet Zij vertrok ken daarop, later achtervolgd door marechaussee, in de richting van Wa peningen. Holl. Eleotr. Spoorw. Vrijdag werd in het adimriini stra ti egebouw der H. IJ. S. M. te Am sterdam onder voorzitterschap van den heer A. D. de Marez Oyens een buitengewone algemeene vergade ring gehouden der Holl. Electr. Spoorwegmij. te Amsterdam. Vertegenwoordigd' waren 1500 aandeelen uitbrengende 12 stem men. Aan die oixile was een verkil zing van 2 leden van cöen Raad. van Beheer in de plaats van de heenen P. H. Sanders, Amsterdam en W. Verweij, Utrecht, die hun ontslag hadden ingediend. Gekozen werden de toeereni R. v. Hasselt, gedelegeerd1 lid' der H. IJ. S. M. etn jbr. J. A. Kreteehmar van Veen, beiden te Amsteadiam. Ini de beide vacatures in het oolllegie van commissarissen, ontstaan door het bedanken van d!e hoeren J. H. A. A. Kalf, Amsterdam en J. Krol Kzn., te Haarlem werd voorzien door de verkiezing van de heeren jhr. mr. J. W- M. Soharer. vice- president van den Raad van State en P. L. G. Driessen, voorzitter Ka mer van Koophandel te Leiden. Een zonderlinge geschiedenis vertelt het Hbld". Donderdagavond zoo heet het bevonden zich op het perron van het Centraal-station twee dames, die bil jetten hadden genomen naar Brussel. Zij hadden bij zich twee valiezen die in haar nabijheid stonden. De dames wachtten op een heer, die met haar de reis naar de Belgische hoofdstad zou doen. Toen die heer echter niet kwam opdagen en ondertusschen de trein naar Brussel was vertrokken, be sloten de dames ook niet te gaan en aan het plaatsbureau te trachten haar biljetten weder terug te geven. 'Toen zii evenwel naar haar valiezen keken, bleken deze te zijn verdwenen. Alle na sporingen waren vergeefs, de valiezen bleven weg. Bij de politie werd de zaak aangegeven en de commissaris Fündter deed dadelijk alle nasporin- gen, maar de valiezen bleven weg, nie mand wist wie ze had medegenomen. Het ergste was dat de valiezen voor een aanzienlijke waarde aan tafelzil ver en k'finoodiën bevatten. Vrijdag werd door de politie, onder leiding van den commissaris van politie Dusser de Barenne, die, aangezien, de heer Fünd- ter lieden uitstedig moest zijn, de sec- tie-Oudebrug waarnam, het onderzoek voortgezet, doch tot Vriidae- zonder ee- nig resultaat. Men hoont nóe dat de valiezen bij vergissing door een ande ren reiziger zijn medegenomen en de ze ze wel terug zal zenden doch zon derling is het in elk ereval dat de da mes twee valiezen, die zooveel waarde bevatten, niet beter in het oo~ hielden. Een nieuwe inbraak. De hoop dat met het langzamerhand ten einde loopen van het seizoen der „tijdelijk onbewoonde perceelen," ook de talrijke reeks van inbraken zou be sloten worden, wordt, helaas, niet verwezenlijkt, aldus het N. v. d. D. Er is voor Amsterdam een nieuwe inbraak te vermelden, en dezen keer is zij niet gepleegd ten nadeele van een familie,, die buiten vertoeft. De inbrekers heben thans hun slag gesla gen in het kantoor van de Comman ditaire Handelsvennootschap S. van Dijk Az., in gedistilleerd en wijnen, tan de Nieuwe Heerengracht 2731. Dit kantoor is na zeven uur des avonds verlaten. De dieven hebben zich met een valschen sleutel toegang verschaft en daarna in het kantoor, dat eerst na het doorloopen van een langen gang te bereiken is, op de on- beschaamdste wijze huisgehouden. Zij hebben de aanwezige kasten en schrijftafels onderzocht en waar dit noodig was, de laden geforceerd en nagesnuffeld, waardoor zij in het be zit kwamen van eenig los geld en een linnen geldzak. Vervolgens zijn de twee brandkasten geïnspecteerd. Van de eene was de deur ongesloten; de ijzeren laden, die wel afgesloten waren, zijn met geweld geopend en daaruit; werd o. a. een spaarpot van een der kantoorheeren loo-ze commando's dié 'manuien be neden. dikwijls in de war brengen. De sfcrijd tusschen Sverdrup en Peakman was dus eigenlijk slechts eene uitbarsting van latente vij andschap. zooals er altijd tusscncn commandobrug en machine be staat. Van dezen dag af werd het recht ongezellig in de officierslongroom. Het is een eigenaardig leven aan boord' van een schip. Kleine onaan genaamheden groeien aan tot bit tere vijandschap, omd'at de men- schen aan boord dag en nacht schouder aan schouder moeiten le ven. Aan wal kan m&n elkander uit den weg gaain, aan boord is dat onmogelijk. Èoodloende ontstaan tel kens nieuwe botsingen, en uit klei nigheden., die aan land spoedig worden vergeten, ontwikkelt zich aan boord dioodlelijke vijandschap. Misschien was de zaak nog niet zoo erg geworden, want Sverdrup was een vastberaden, maar goedaardig mensch. Peakman liet hem echter van nu af niot meer met rust. Hij bejegende hem met minachting, prikkelde hem. dioor speldeiprikken en voortaan! waien scènes tusschen Sv :d"Uip en Peakmah- aan die orde ontvreemd. In de tweede, veel stevi ger brandkast, waren de boeken, het aanwezige geJd en eenige effecten ge borgen. Deze kast was behoorlijk ge sloten, maar dit was voor de inbre kers geen bezwaar. Zij hebben met de uitstekende werk tuigen, welke zij blijkbaar bij zich hadden, de gepantserde voordeur rondom het slot netjes opengeknipt, waardoor het slot vrijkwam en de ge- heele inhoud van de kast voor het grijpen lag. Gestolen zijn ruim f 600 aan bank papier en specie en een paar effecten. Uit de Arbeiderswereld B IN N F.NL AND. Het besef van het noodzakelijke vaai beveiliging zegt die inspec teur van den arbeid) in N.-H., in zijn verslag over 1900 begint meer dbor te dringen; toch is niet overal de toestand, zooals die bil lijkerwijs kan wonden verlangd. Geheele afwezigheid van beveili ging behoort tot de hooge uitzon- dleringen. In 1899 hadden 1506 ongevallen plaats, de' meeste (353) door het val len. va,n aoldJers, bordessen, loop planken, laddleiPs. uitglijden enz. door vallende voorwerpen hadden 261 verwondingen, plaats de mees te ongevallen kwamen voor bij scheepsbouw, rijtuigen enz. (398) en bij stoom- en andere werktuigen (398). In 1900 hadden 1248 ongeval len plaats305 gevallen? door het vallen van zolders, enz.en de meeste (395) bij stoom- en. andere werktuigen. Van. de 1506 ongevallen ini 1899 kwamen er 334 voor aan vingers, 13 met dood'elijken afloop van de 1248 in 1900 276 gevallen aan vingers en 21 met doodei ijken all cop. In 1899 hadden, de meeste (271) ongevallen plaats op Dinsd'ag, in 1900 die mees te (231) op Maandag; in het laatst der week kwamen aanmerkelijk miimd'er ongevallen voor d)an iin het begin in 1899 die meeste des mor gens tusschen 5 en 12 uur, in 1900 des namiddags tusschen 12 en 7 uur. De ongevallen aan velschillende werkplaatsen, en fabrieken worden in het verslag uitvoerig behandeld'. Omtrent den ziekteduur konden tem aanzien van 2298 ongevallen vertrouwbare gegevens worden verzameld). In 617 gevallen bedroeg die minder dan 8 dagen, in 14 meer dan 20 weken. Het aantal ziekteda gen bedroeg bij die 2298 ongeval len 50.527, zoodat 22 ziektedagen als de gemiddelde ziekteduur kan worden aangenomen. Over de ja ren 1897 em 1898 was dit 20. Sportpraatje. Mijne verwachtingen voor de a. s. voetbalwedstrijden om den Dordtschen zilveren Lauwerkrans zijn: Delftsche Stud V. V.Saturnus (Rotterdam), vermoedelijke winner Saturnus. Achilles (Rotterdam)Twenthe (En schedé), vermoedelijke winner Achilles Swift (den Haag)D. F. C. II (Dordt) vermoedelijke winner Swift. Vooruitgang (Amsterdam)D. F. C. I (Dordt), vermoedelijke winner D. F. C. I. A. s. Zondag nemen, zooals men weet ook de voetbalwedstrijden om den Van-Hasselt-krans te Rotterdam een aanvang, en wel met Sparta—Olympia en Rapiditas—Celeritas. Beide ontvan gende clubs hebben m. i. 't meeste kans. Wat de le kl. Cricket-wedstrijden betreft (Ajax—A. C. C. en Volharding— 's-Gr. C. C.), ik meen niet al te boud te zijn met de over'wimrh van Leiden en den Haag te voorspellen. AMATEUR. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Op verzoek van Sparta (Rotterdam) is de wedstrijd SpartaOlympia op a.s. Zondag uitgesteld. Letteren en Kunst. De „Figaro" beweert dat niets waar is in het bericht dat Sarah Bernhardt ziek is. De actrice is dezer dagen naar Parijs gekomen om de heropening van haar schouwburg waa,r een andere actrice „La dame aux Camélias" zal spelen, bij te wonen. van dien d'ag. De „Delaware" ging langs die kust van Klein-Azië, rondom Cy prus, vervolgens zondier eene haven aan te doen voorbij Crela, kruiste aan de kust van Tripoli en later noondfwesteJijk van Sicilië, dreef acht dagen lang met zoo gering mo gelijke vaart voor de Spaansche kust en Liep eindelijk Cartagena binnen om hier weer zilvermunten, welke intusechen aan boord; waren gemaakt, van de- handt te doen. Daama werden kolen ingenomen en door de Straat van Gibraltar ging hert- nu in scherp noordweste lijke -richting naar Boston. Men liep nu met buitengewoon veel vaart, wamt er was slechts weinig zilver meer aan boord). Twee par gen, nadat men; Gibraltar was ge passeerd en in die open zee was ge komen, kwam het in die longroom tusschen Sverdrup en Peakman tot handtastelijkheden. Hij prik kelde den Noor zoodanig dat dleze als een razende op zijn- tegenstan der aanvloo^ en hom met een paar vreeselijke vuistslagen opdien vloer deed tuimelen. Peakn/an trok - zijn revolver uitdien gordel •ent zou Sver drup doodgeschoten hebben, wan- Rechtszaken. Automobielen-haat. Eenige weken geleden maakten wij melding van een mishandeling, waar aan een tweetal automobilisten, de heeren F .L. A. en F. Anderheggen, te Amsterdam hadden blootgestaan, ter wijl zij met hun1 automobiel op de Heerengracht bij de Hartenstraat al daar reden. De oorzaak voor deze on aangename bejegening was, dat de chauffeur de eerstgenoemde automo bilist, met zijn machine een wielrij der aanreed, die plotseling voor den automobiel de straat overstak. Nadat de bestuurder van den auto mobiel zich had overtuigd, dat alleen het achterwiel van den automobiel was „gebocheld", had hij willen doorrij den, maar was daarin verhinderd door een drietal glazcnwa&schers, die hem met de steunstokken van hun ladders gooiden en sloegen. Terwijl een man met een handkar trachtte de automobi listen tot ophouden te dwingen door zijn kar dwars over den weg te plaat sen, ontstond een vechtpartij, waar bij de in de automobiel gezetenen door de glazenwasschers werden verwond, en de chauffeur bewusteloos werd neer geslagen. De drie aanvallers, de glazenwas schers W. Schaap, Corn. Bom en Joh. F. A. Hazejager stonden Vrijdag voor de arr.-rechtbank te Amsterdam we gens mishandeling terecht. Bij het verhoor verklaarden zij geen van allen geslagen te hebben. Ook zeiden zei, dat de bewering van de heeren Anderheggen, dat zij ladders over den weg zouden hebben gelegd, om den automobiel tegen te houden, onwaar was. De heer J. G. A. W. Mulder, rijwiel handelaar, deelde als getuige mede, dat de glazenwasschers getracht had den hun steunlatten in de wielen van de automobiel te werpen; toen dit niet gelukte en het rijtuig eerst door de handkar was tegengehouden, hadden de laatste twee beklaagden met rie men en latten geslagen, waardoor een der heeren Anderheggen bewusteloos was neergevallen. Later hadden de aanvallers getracht den automobiel in het water te rijden, wat door getuige verhinder dwas. Mr. Van Dam. he.t O. M. waarne mende, toonde aan. dat in dezen de automobilisten aan het gebeurde geen schuld hadden en dat de aanval van de glazenwasschers niet de minste ze den had en dus alleen aan automobie len-haat kon worden toegeschreven. Verder redeneerde Spr. dat de eerste twee beklaagden bekende vechtersba zen waren, die reeds verscheidene ma len wegens mishandeling en weerspan nigheid waren veroordeeld. Aannemende dat Bom in het voor gevallene het grootste aandeel had, eischte de officier van justitie tegen bekl. Schaap 3, tegen Bom 4 en tegen Hazejager 2 maanden gevangenisstraf. Wetenschap. Booglampen zonder kool spitse Q. Tot nog toe lijden de electrische boog lampen nog altiid aan 't bekende eu vel: langzamerhand verteren de kool staven, worden alzoo voor 't vervolg onbruikbaar en iedere 2 of 4 dagen moeten zij vernieuwd worden. Hieruit ontstaan telkens verliezen aan tijd, materiaal en arbeid, welke bij groot verbruik doorgaans niet cerrt- zijn. Di,t gebrek is bij een nieuwe soort boog lampen vermeden. De lamp bestaat hier uit een luchtledigen. glazen bol. waarin zich twee L-vormicre alumini- um-armen bevinden; de afstand tus schen de spitsen der armen wordt ge regeld door een raderwerk, in 't bin nenste deel geplaatst. De prijs dezer lamp is niet hoog en de kasten van on derhoud zijn uitermate gering. Slechts in hoogst zeldzame •■''allen moeten de spitsen binnen 't jaar vernieuwd worden. Volgens het Rigasche Ind. tijdschrift" zal de uitvinder patent aan vragen. Ook deelt dit blad nno- mede, dat 't de' bedoeling van den ontwerper is de lamp in horizontalen stand te bevestigen; nooit mag zij in loodrechte richting opgehangen worden. Opmer king verdient hierbij, dat men bn 't gebruik van dit soort booglampen geen zorg heeft voor een lastig toestel tot regeling of voor tijdroovende toebe reidselen, welke de oude lamp met zich bracht. Daargelaten het schoon houden van de uitwendige deelen. be hoeft deze lamp hoegenaamd geen zorg voor het reinigen van het inwendige, zegt het „Techn. Wkbl." neer Nielsen hem niet in dJei armen was gevallen. Toen de kapitein nu Sverdrup tor verantwoording riep en die par tij voor Peakman koos werd1 Svter- dlrup zóó driftig dat hij zich "t ver leiden om te dreigen. Hij was on voorzichtig -©noeg te zeggen, dia/t hij die „Delaware" een Fransch oor logschip op den hals zou zenden, wanneer mien hem niet beier be handelde. Twee dagen later men was midden op dén Atlantischen Oceaan en nog minstens vier dagen Ann Boston verwijderd ontwaakte Nielsen? tegen drie uur in den och tend. Hij moest Sverdrup om vier uur op die commandobrug aflossen. Hij had nog een half uur kunnen blijven liggen, maar wijil het niet meer de moeite lcondte nog weer te gaan slapen', stond' hij op om zich langzaam te kleed'en. Hij was daarmee vroeger klaar dan. noodlig was. en toen hij uit zijne- hut trad. meende hij boven den knal van een schot te hooren. Hij vloog haas tig naar heit dek, waar het. nog ge heel donker was. en riep, door een onbepaald gevoel van angst gedre ven;. luide den naam van Sverdrup Gemengd Nieuws. Andrée. Er was in lang niets gehoord over Andrée. Nu komt uit Kankakoe ia Il linois een bericht daar verspreid door twee uit het land aan de Hudsonbaai teruggekeerde reizigers. Verleden voorjaar moeten, op meer dan 1000 KM. ten noorden van de Moose River, Indianen de lijken gevonden hebben van twee blanken, in ballon schuitje, en de beschrijving van een der lichamen komt overeen met An- drée's signalement. Er schijnt intusschen weer geen en kel overtuigingsstuk meegebracht te zijn. Wij zouden ook altijd geneigd zijn, dergelijke berichten voor verzin sels te houden als ze uit Amerika of het binnenland van Siberië komen, daar wij niet kunnen aannemen, dat Adrée's ballon lang genoeg kon blij ven zweven om een ver van Spitsber gen gelegen punt te bereiken. Engelsch-Indië blijft nog steeds het brandpunt van de pest. In de week van 512 Aug. was het getal overledenen aan die ziekte 457 hooger dan de vo rige, nl. 1912 tegen 1455. In het presi dentschap Bombay klom de sterfte van 1174 tot 1643. Het ergst bezochte dis trict was Belgaum met 467 dooden; de staat Kolhapur had 390 dooden en Dharavi 474, de stad Bombay 106 en de staat Mysore 154 dooden. In de overige plaatsen was het getal minder. (Lancet). Een interessant gesprek. De correspondent van. die „N. R. Ct." te Algiers meldt Als een bewijs dat ook hier de Engelschen niet weinig bespot wor den met hunne berichten uit Zuid- Afrika, kan het volgende dienen. Een paar dagen geleden ver scheen in de Algerijnsohe bladen het volgende vreemde telegram uit Londen: „Het War-Office heeft een onderzoek ingesteld betreffende het verdwijnen van de 98e compagnie yeomanry, bestaande uit 500 man en 20 officieren, waarvan 9edert een jaar niets vernamen is, en die ook geen enkele Engelsche kol'on- ne gesignafeerd' is." Naar aanleiding van dit bericht komt in de „Dépêche Algérienne" de volgende- vermakelijke samen spraak voor, tusschen een generaal en .een kolen! van het leger in Z. Afrika. De generaal. Het komt mij voor dlat ik sedert lang geen bericht ont vangen heb van de 98e compagnie yeomanry. De kolonel. Dat is waar ook, geen geen enkel bericht van overwinning of nederlaag maakt melding van die colonne. De generaal. Daar moet toch eens onderzoek naar gedaan worden. Set- dent wanneer is die colonne ver trokken? De kolonel. Sedert ongeveer ne gen of Hen maanden. De generaal (opspringende). Zoo lang? Dat is onmogelijkDat is zonder wederga De kolonel. Inderdaad'. Wel zijn er corapagniem. eskadrons, regi menten enz. verdwenen, maar die keerden toch altijd terug na ten hoogste twee of drie weken. Wel hadden die in- dien tusscheulijd paarden, °,eweren, revolvers en munitie verloren, maar de mannen kwamen toch terug. De generaal.._Wij bevinden ons derhalve in een zeer bizonder ge val De kolonel. En zeer geheimzinnig ookHoe is dat geval te verklaren? De generaal. De ongelukkigen wellicht hebben zij zich mefc een beklagenswaardige onvoorzichtig heid t-e dicht bij het een of ander commando gewaagd. De kolonel. En wellicht nog we.1 onder het bereik van hun; geweer vuur. De generaal. Men kan zich een: dergelijke on bezonnenheid bijna niiet voorstellen. De kolonel. Indlien al de? regi menten dit voorbeeld volgden, waar zou het dan met ons heen gaan 1 De generaal. De Hemel alleen weet het De kolonel. De hemel en de 98ste yeomanry (na een' oogenblik na denken) Generaal De generaal. Kolonel 1 De kolonel. Wil ik u eens precies zonder antwoord te krijgen. Hij snelde d'e commandobrug op en vond deze lediig. De matrozen van de wacht waren allen bezig, daar er een hooge zee stond), en wisten ook niet, waar Sverdrup was. Deze had namelijk gedurende den nac-ht bij dten scher pen Oostenwind- zeil Laten zetten, zoodat het schip nu door wind en stoom werd voortgedreven. De zei len verhinderden den manschappen op de commandobrug te zien én eveneens was het voorgedteelte van 't schin voor hen onzichtbaar. Ze wisten slechts, dat Sverdrup de brug had' verlaten om voor op den bak uitkijk te houden. Men zocht het ganse!» schip dioor, maar Sverdrup weird nergens gevonden en men mam algemeen aan., dat hij- overboord was geval len. Bij Nielsen had zich echter de overtuiging -bevestigd, dat Sver drup doodgeschoten en overboord geworpen was. Toen de morgen lichtte, zag men voor bij den. boeg op het dek eene kleine bloedvlek, welke zelfs door de groote golven, die over d'e verschansing kwamen.,, mi et geheel was weggewischt. De beide booten', welke thans werden zeggen, waar de bewuste; colonne is? De generaal. Hoe diat? Gij weet het dus? De kolonel. Neen, maar terwijl ik nadenk, komt mij eet» vermoe den is de -ediachte. De generaal. Spreek De kolonel. Wie is de voor ons onoverwinnelijke, onzichtbare en ongrijpbare Boerenaanvoerder, aan gaande wien wij nooit eenig be trouwbaar bericht ontvangen, dien wij altijd zoeken daar waar hij niet is en dip ons overvalt wanneer wij het zoeken moede zijn? De generaal. De WetMaar wat wilt ge daarmede zeggen De kolonel. Treft het u niet, hoe die twee vragen elkamdter aanvul len? Waar is de compagnie yeo manry? Men weet het niot. Waar is De Wet Men weet het nog min der. De generaal. Welnu? De kalomel. Weln/u. het is vol strekt niet onmogelijk dat de com pagnie yeomanry sedert een jaar De1 Wet vervolgt. Goedkoope paling. Hij was een dol liefhebber van ge bakken paling. Zij hield er ook wel van maar had nu eenmaal berustend aangenomen, dat bakpaling te duur was. Het gevolg was, dat er nooit ge bakken paling gegeten werd. Nu wilde het geval, dat hij, op zekeren morgen een visscher paaiend, die buitenge woon prachtige paling te koop had, zich door de bekoorlijkheden der kron kelende visch liet verleiden. De koop was gesloten en een. jongentje zou de paling wel thuis bezorgen. Wat h.et jongentje dan ook deed. De gelukkige koopèr ging naar zijn kantoor en dacht niet verder aan de paling. Maar toen hij in. het koffieuurtje naar huis wan delde, kwam onderweg de angst over hem, wat zijn wederhelft wel zou zeg gen. Trager en trager werd zijn -tred en eindelijk stond hij stil, midden op de straat, in gepeins verloren. Ze zou hem gewis met verwijten overstelpen! „Roekelooze!" hoorde hij zich reeds toeroepen. Ja, hij hoorde reeds het ge weeklaag, waarmede de ongelukkige kinderen bejammerd werden, die zoo'n verkwister hun vader moesten noe men. Maar plots verhelderde zijn ge zichtEureka! Hij had het gevon den. Al het lood smolt ineens uit zijn schoenen weg en hij stak den sleutel in de huisdeur mt een gelaat alsof hem de hartelijkste verwelkoming wachtte. In de huiskamer zat zijn vrouw in d'iepe verslagenheid. Zijn komst deed haar in heiligen toorn ontsteken en op een toon, waarin het antwoord reeds lag opgesloten, vroeg zij hem of hij zijn verstand verloren had. Hij nam het goed op en begon met een met zijn verhaal. Ja. dat zou je ook zoo denken, dat hij ze niet alle maal bij elkaar had gehad. Maar luis ter nu eens eerst voordat je wat ver der zegt: De visscher was zoo dronken, dat-ie niet meer wist wat-ie deed. En hij had hem die heerlijke, prachtige, mooie, dikke paling verkocht voor je raadt het nooit drie stuivers het pond! Dat de man dronken was, kon hij niet helpen. Paling is lekker en als je ze voor drie stuivers het pond kunt koopen, is nog lekkerder. Nu, was dat een koopje of niet? Ze had zich te zeer op twist voorbe reid om direct toe te geven. Maar ze bepaalde zich alleen tot een stil ge mopper. Dan had-te toch nog geen zeven pond hoeven te koopen. Enfin ze zou ze bakken Hij naar 't kantoor en nu dacht hij den heelen middag aan paling. In zijn baard meesmuilde hij. Wat had ze dat grif geloofd! Fijn verzonnen! Ja, wie niet sterk is, moet slim zijn. 's Middags kwam-ie thuis en zat weldra aan tafel. De paling kwam op. Mooi bruin, lekker dik. Maarwat weinig. „Vrouw, is dat zeven pond?" „Nëe, Jan," zegt ze met een glim lach, zooals Li-Hung-Chang er ver bergt, wanneer hij met de Europeesche gezanten onderhandelt, nee, Jan, 't is maar drie pond! Maai' die kosten ook niks." Hij ongerust» begrijpt er nog niets van en kijkt vragend. „De juffrouw van hiernaast was hier van middag en die vertelde ik van het koopje, zonder echter prijzen te noe men. Het mensch vroeg of ik haar een pleizier wilde doen en de helft over doen.. „Met gen'oegen," zei ik, „en voor den kostenden prijs". En ik jokte, 1 dat ze vijf stuivers het pond kostte. Ze uitgezet, keerden na geruimeai tijd) terug zonder iets gevonden te heb ben. Men bepaalde nu de plek, waar zich het schip bevond, hei verdwijnen van Sverdrup w-erd in het journaal opgenomen', en daar na vervolgde de stoomboot met vol le snelheid hanen tocht. Terwijl miern naar Sverdlrap zocht, hiad Peakman zich niet la- tien zien. Toen hij in d'e IcmigixJom aan tafel kwam. wierp Nielsen een onderzoekenden blik op het gelaat van den machinist, en. toen deze den blik van Nielsen ontmoette, sloeg hij zijne oogen neer. Voor Nielsen was dit eenie erkenning van schuld. Bij hem stond het on veranderlijk vast, dat Peakmian den? op den hak staande en uitkijk hou denden Sverdrup van achteren had! neergeschoten en daarop over die verschansing geworpen. Evenzeer was hij overtuigd', dat O'Leary en evenzoo kan item: Morton, van de daad wisten en die waarschijnlijk wel goedkeurden. Nielsen zweeg echter wijselijk- Den dooden. vriend kom hij toch niet meet helpen etn door te spreken: zou hij zich zeiven in gevaar hebben: gebracht. Reeds na weinige dagen zag hij, nam vier pond en een ons precies 21 stuivers. En zoo hebben wij onze pa ling heelemaal voor niks." Hij lachte uitbundig, zoo uitbundig, dat zij er wel een beetje van schrikte. Of-ie het dan zóó leuk vond. Of-ie het leuk vond? Nou, of-ie en wat smaakte, wat ze zelf hadden gehouden, kostelijk." Hij drukte op dat woord „kos-te-lijk.* En bij zichzelf rekende hij uit, dat, als iemand 7 pond paling koopt tegen 12 stuivers het pond en hij verkoopt er dan vier pond van tegen 5 stuivers het pond, dat-ie dan héél dure paling eet. Gelukkig land. Aan het departement van koloniën te Londen is rapport uitgebracht over een bezoek van het stoomschip „Know- llng" aan het eiland Pitcairn, dat be woond wordt door de nakomelingen van de muiters van de „Bounty". Uit het rapport blijkt, dat de bevol king 126 personen sterk is. Niemand rookt er of drinkt er sterken drank. Iedere jonge man werkt er van 's mor gens 5 tot 's middags 2 uur. Het overige deel van den tijd is ieder vrij te doen, wat hij wil. Ziekten komen nooft voor, hoewel del bewoners zich als regel hebben gesteld, nooit geneesmiddelen te gebruiken. Het aantal vrouwen is veel grboter dan dat der mannen. Het eiland wordt bestuurd door de Volksvertegenwoor diging die uit slechts 7 leden bestaat met inbegrip van den president, Mac Coy, eerste overheidspersoon in deze kleine republiek. Prijsverlaging voor Amerika Het heet, dat de „Red Star Line?' den overtochtsprijs van New-York naar Southampton met doorgaande biljetten naar Londen voor eerste-klasse-passa- giers heeft verlaagd tot 35 dollars. De Leyland-Dorainion, and Crenard Line heeft volgens hetzelfde bericht denzelfden prijs vastgesteld. De teleautograaf. Dr. Cerebotani te Munchen werkt se dert jaren aan de vervaardiging van een toestel, waarmee het mogelijk zal zijn door gewone telefoongeleidingen geschreven stukken weer te geven in juiste nabootsing van het oorspronke lijke schrift. Aan het Beiersche post en telegraafdepartement zün dezer da gen met het toestel, dat teleautograaf heet, proeven genomen, die goed ge lukt zijn. Of de uitvinding van prac- tisch nut zal zijn, dient afgewacht te worden. Om tijd te winnen. Aan boord van de Stoomschepen, die het passagiersverkeer over bet Kanaal tusschen Frankrijk en Engeland be zorgen, zijn sedert eenige dagen elec trische kranen aangebracht, waarmee de bagage der passagiers in zeer korten tijd (700 K.G. in 15 seconden) van de boot op den wal gezet kunnen worden. Bü do mijnstorting. nabij Dumfernlfner zijn 5 van de on der de aarde bedolven mijnwerkers ge red kunnen worden. Toen men bezig was, een zesden te redden stortte de grond opnieuw in en twee mannen werden bedolven. De instorting heeft plaats gehad over 3 morgen. Water en modder stroomen overvloedig de mijn binnen. HetmenschlievendeEngeland Een der redenen die het menschlie- vende Engeland genoopt, hebben tot den oorlog in Zuid-Afrika, was de mis handeling der inboorlingen door de Boeren sedert Livingstone een vruchtbaar onderwerp voor Engelsche zendelingen en anderen. Nu weer heeft men een inboorling met handen en voeten aan een boom gebonden en hem, bij beetjes, den ge- heelen dag door geranseld omdat men hem verdacht, geld gestolen te hebben en 't niet te willen bekennen. De man bezweek onder de marteling. Dit gebeurde echter niet in Zuid-Afri ka, noch door de Boeren; maar te Tra- vancore in Britsch-Indië, door twee Engelschen, Bailie en Mc Gowan, ge naamd'. En werden die beulen opge hangen? Geenszins. De een kreeg vier, de ander drie jaar gevangenisstraf. „De Star", die 't mededeelt, haalt er Mattheus VI 3 hij aan: „En at ziet gij den splinter, die in het oog uws broeders is, maar den balk die in uw oog is, merkt gij niet?... Gij ge veinsde, werp eerst den balk ut uw oog, en dan zult gij bezien om den splinter uit uws broeders oog te doen." dat hij goed had) gedaan met te zwijgen-, want de handing, welke de dlrie Amerikanen thans tegen over hem aannamen, was eene ge heel andere dan vroeger. Men was hem thans vijandig gezind, ctooh verberg zulks voorloopig. Nielsen benedeneerde bij zich" zalven, dat hij het lot van. Sverdrup zou de-eten. wanneer hij zich op de eene of an dere wijze bij die drie schurken veind'acht maakte. Hij deed? zijn dienst en. tceni men in Boston kwam-, waar men in groote haast zilver aan koord nam. weid Niel sen- ongesteld en? bleef i.n> zijne hut. Hij' ging niet aan land' en kwaim eerst weer zijn dierst beginnen, toen de- stoomboot na een opont houd van achtenveertig uirean Bos ton verliet om naar Europa te var ren. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6