NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Moordaanslag op Mc Kinley. 19e Jaargang Woensdag 11 September 1901. No. 5583 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden..77 1.20 Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanaienlqk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 7 1.65 Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers7 7. 7 0.02>£ Bureaus: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bq de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37^ Telefoonnummer der Redactie 600, Telefoonnummer der Administratie 122. M de omstreken en franco per poet0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti j) en Reclames betreffende Handel, Nqverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère O. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESs ^cc-j Parijs 3i&»« Faubourg MontmCtftre. Haarlem's Dagblad van 11 Sept. bevat o.a.: Een nieuwe schanddaad der En- gelschen, Het „schoonvegen" der Kaapkolonie, Turken in het Ned. gezantschapsgebouw te Konstan- tinopel Moordaanslag op Mc Kin- leyDe Czaar in Frankrijk. Venezuela en Columbië, Barnum en Bailey. Officieele Berichten. ONBEWOONBAARVERKLARING. BURGEMEESTER EN WETHOU- DERS van Haarlem brengen, ter vol doening aan het voorschrift van art. 197 der algemeens politieverordening voor deze gemeente, ter openbare ken nis, dat door den Raad der gemeente bij besluit van 3 September jl., no. 14, is verklaard, dat het perceel aan de Baljuwslaan no. 26 alhier toebehoo- rende aan N. van Loon, ongeschikt tot bewoning is. Haarlem, 9 September 1901. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van HaarLem. doen te weten, dat- bij hunne beschikking van 5 Sept. jl. aan de firma Cohen Van der Laan vergunning is verleend tot uit breiding van hare boterfabriek in bet perceel aan de Leidsche vaart no. 50, dioor plaatsing van 2 horizontale stoorr machines elk van 200 paardenkracht, 2 horizontale stoomketels van gelijk vermogen en eene koelwatermachine, ter vervanging van de bestaande ma chines en ketels. HaarLem 7 Sept. 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. De Engelsche regeerinig hieeft weer een nieuw middel uitgedacht, om dën oorlog ,,uit" te helpen. Naar Reuter mededeelt zullen! om aanvallen op treinen te voorkomen', de voornaam ste burgers van Pretoria aangewezen worden om bij beurten op de treinen de reis mede te maken1. Wij meenden dat er nu niets meer te bedenken viel om het vol kenrecht met voeten te treden. Maar we hadden buiten het Engelsche gouvernement gerekend. Dat weet altijd nog wel 'middelen ta vin den om alle records van barbaa/sch- heid te verbeteren. Nu echter is het tijd voor de mogendheden oma tus- schenbeiden te komen. Immers, als men dit toelaat, welke precedenten schept men dan niet. Gesteld! dat een der groote mogendheden b. v. Frankrijk eens met Engeland! oor log fcrii'st, dan kan deze Staat, om zijn oorlogsschepen te beveiligen, ze eenvoudig door een deel beman nen metFransche krijgsge vangenen. Wij verwachten dat het woord van protest eindelijk luid en krachtig zal worden gesproken. In de Kaapkolonie is men weer aan 't schoonvegen geweest. Uit Winburg wordt dd'. 8 Sept. geseind dat de kolonnes van generaal Bar ker en Elliot daar zijn terue-eekeerd na een gedeelte der kolonie van vijanden te hebben gezuiverd1. Barker deed1 9 Boeren sneuvelen, terwijl er 7 ^ekwetst wierdenihij maakte 7 gevangen en bemachtigde voorts 32 wagens, 7000 patronen^ 1500 stuks vee en eene ontzaglijke hoeveelheid graan en mielies. Hij bracht te Winburg ruim 100 vluch telingen aan. Doordien deze land streken sedert December niet door Engelsche-troepen bezocht waren, hebben de Boeren tijd gehad' het land te beploegen en te bezaaien er werden dan ook overal' groene graanvelden gezien. Generaal El liott heeft alle oonvooien' buit gemaakt d'ie op wieg waren naar Bethlehem om die Boeren van het noodiige te voorzien. Hij dloodde 2 Boeren, en nam er 9 gevangen voorts maakte hij 300 Boerenwa gens en Kaaosche karren buit, als mede 8000 stuks vee, 1400 paarden en duizenden schapen. Hij voerde 800 vrouwen en kinderen van' Boe ren mede. Rimington heeft Ha as brock's ge heele convooi, miet 40 wagens buit gemaakt. De Wet; Steyn, Haasbroek, Fro- nenuan en nog een commiaindlant hebben den 28en Aug. een© samen komst gehad te Wonderkop. Toen die Engelsche kolonnes naderden, namen De Wet en Steyn d;e wijk naar Reitz. van waar zij weder verdreven weerden door Rimington, Veel bijzonders hebben de En gelsche bevelhebbers niet verricht op hun tocht zooals wel uit die cij fers blijkt. Alleen vrouwen en kin deren zijn weer in groot aantal meegevoerd' om de concentratie kampen te vullen of Liever nog voller te maken. In de ..Times" komt' juist een klein' ingezonden stuk voor over die sterfte in deze kampen. De ongenoemde inzender, een ge neesheer, schrijft, naar aanleiding der bewering van een correspon dent dat de groote sterfte aan .ma zelen onvermijdelijk was, toen de ziekte eenmaal was uitgebroken ,Het is algemeen bekend dat de sterfte bfj een mazelenepidemie omgekeerd evenredig is met de zorg die aan de patiënten besteed wordt. En daarom ldagen de En- gelsc-hen die op hun goeden naam gesteld zijn, dat de jonge bevolking van de pas geannexeerde re-pubiie- ken uit geschikte plaatsen overge-l bracht is naar plaatsen waar de omstandigheden erger zijn dan in de afschuwelijkste sloppen van Whitechapel." Nu in China die vredesonderhan delingen zijn geëindigd1, gaan de mogendheden natuurlijk eens na, wat ze bij het zaakje verdiend heb ben. En bij het opmaken van de rekening is Rusland er het best aan toe. Dit rijk heeft door zijne behen dige diplomatie zich meester ge»- maakt van Mantsjoerije en Mongo lië, en geen der mogendheden, die belang hebben bij den toestand in Oost-Azië, heeft het gewaagd, daar tegen ernstiv te protesteeren, te meer daar het geheele optreden van- Rusland voortdurend geschiedde onder d'en schijn van bescherming van China en vriendschap voor den Zoon des Hemels. De ..Times" deelt medie, dat bij de onderteek en img van het protocol thans de opengelaten data zijn in gevuld voor d'e ontruiming van Pe king en van de provincie Tsji-li, door de vreemde troepen. Peking zal op 17 September ontruimd wor den. met uitzondering van da deta chementen die aangewezen zijn voor de bescherming van d'e vreem de legaties en voor de verbinding van Peking met de zee. Eeo d'er eerste gevolgen van. den nieuwen toestand), .die in China thans zafl intredieni, is het ontslag van den voorzitter van liet college van censoren, d'en bekenden man darijn Ho-mai-jing. Hij was een d'er hoog© ambtenaren, die de Boksers beweging onmiddellijk hebben ge steund en kwam voor op de lijst der ambtenaren, wier bestraffing door die gezanten geëischt werd'. Buitenlandsch Nieuws. Turken in het Ned. Gezant- schaps-gebouw te Kon- stantinopel. In ons vorig nummer meldden wij een' en ander over het incidlent met het Nederlandsche gezant schapsgebouw te Konstanitinopel'. De correspondent van de „N. R. Cl" aldaar schrijft dd!. 5 Sept. Deal 26sten verjaardag van de troonbestijging van dien Sultan is verleden Zondag, 1 September, we der zondier ©enige noemenswaardi ge stoornis voorbijgegaan. Evenals vorig© jaren, waren gedurende de twee voorafgaande weken, ©enige honderden Armeniërs en andere werkelijk of vermoedelijk ver dacht© personen, bij wijze van voorzorgsmaatregel, tot na den kri tieken. dag, in de gevangenis opge borgen en was de politie weer eens eenige dagen heer en meester in de stad. Het was prachtig weerde ver lichting van den Jildi'izheuvel en die beide oevers van den Bosporus was weer too verachtig mooidaarente gen was het in de stadL donkerder dan andershet gevolg van gebrek aan geld, niet alleen in die schat kist, en d'us bij alle aan die staats ruif levenden, maar ook bij1 den middenstand en de Me ine luiden. Een op zichzelf onbeduidend voorval, dat niet de moeite waard' zou zijn geweest er melding van te maken, ware het niet ©enigszins overdreven voorgesteld voor de pers naar het Westen geseind geworden heeft 's avonds, tijdens de illumina tie aan ons gezantschap in de Groo te Perastraat gelegen, plaats gehad. Een koetsier had' in de stampvol le straat een marine-luitenant om vergereden, waarop twee van diens kameraden hem daarvoor wildien afranselen. Hij Het evenwel, toen hij dat merkte, zijn rijtuig in den. steek, en vluchtte de eerste. dei bes te open deur, die van het hek van ons gezantschap, indoch werd onmiddellijk door dien toegeschoten portier weer straat gezet. Dit laatste hadden echter die bei de, in kennielijken. staat verkeerem de officieren niet geziendie daar op volstrekt den voortuin wilden binnendringen om den koetsier te zoeken. Daardoor ontstond een vechtpartijtje tusschen hen en eeni- ge aangeloopen Turken en den por tier en de kawajssendat, toen de officieren merkten waar zij zich bevonden, eindligde met hunne schielijke verdSvijning. Onze zaakgelastigde heeft diadle- lijik den gouverneur van Pera van het voorgevallene verwittigd, die er het ministerie van de politie, en dat wie er hot commando van de Marinewerf, waaronder de beide luitenants zouden ressorteeren van heeft in kennis gesteld. Een hun ner was reeds kort na het gebeurde op hot politiebureau gebracht en in arrest gesteld, en d'e andere zal, volgens d'e stellige belofte van d'e Turksche autoriteiten, worden op gezocht en eveneens gestraft. Ver der hebben de gouverneur van Pe ra en de minister van politie bei den persoonlijk onzen zaakgelas tigde hun leediwezen uitgedrukt over het gehemde. Boos opzet tegen het gezantschaip d)er Nederlanden heeft er bij die in dringers voorzeker niet bestaan het kan zelfs genist warden aange nomen dat z;; in hun dronkenschap er zich in het eerst volstrekt geen rekenschap van hebben gegeven, dat ze zich voor het hek van eean vreemde diplomatieke missie be vonden. De zaak kan dus, na d© uit eigen beweging dadelijk aangebodeni ver ontschuldigingen van de beide hoogste autoriteiten der politie in d'e hoofdstad, alleszins als afgedaan worden beschouwd. Venezuela en Columbië. De Regeering te Washington heeft het antwoord' van de Regee- rimer van Columbia, waarin de ar bitrage van de Vereenigde Staten wordt aangenomen, medegedeeld aan president Castro en hem' ven zocht, thans beslist te antwoorden op het aanbod tot interventie". De Regeering van Ecuador schijnt voornemens zich in den strijd tus schen Columbië en Venezuela te memgien. Blijkens een telegram door den sezant van Columbië te Washington ontvangen, van den gouverneur van Cauca, wil Ecua dor met Ven ezuel a gemeen e zaak maken en Columbië te land en ter zee aanvallen. De geschillen, die ontstaan zijn in de Staten die vroeger d'eel uit maakten van de oude Republiek Columbië hebben zich zetlfs tot Chi Li uitgebreid. De consul-generaal van Ecuador te Valparaiso, generaal Arias Sanchez, is onlangs op straat vermoord gevonden d!o moorde naar had hem niet alleen een kogel door het hoofd geschoten, maar het lijk van d'en, consul miste ook die beide ooren. Te Washington meent men', dat, zoo d'e oorlog op den Isthmus uit breekt, de tract aten met Columbië dë Vereen igd'e Staten verplichten om de Souvereiniteiit van Colum bië over de geheele landengte te waarborgen. In dat geval zou het naet voldoende zijn om alleen, de eindpunten van de lijn Panama en Colon, d'oor oorlogsschepen tei doen bewaken. Van hot onrustbarende telegram, over, Willemstad en de Columbi- aansche legatie te Vvashinigton ver spreid, betreffend© het bombarde ment van Rio Hacha' door de Vene- zoliaansche vloot, is nog geem beves tiging gekomen. Het bericht wordt niet waarschijnlij ker gemaakt dloor de omstandigheid,, dat die kabel tusschen Curacao en Maracaibo stoord is, en berichten van dë kust van het vasteland' dius slechts per stoomboot ontvangen kunnen, wor- denl. De regeering van Venezuela heeft het aanbod tot bemiddeling, door dë Vereenigde Staten gedaan, thans definitief van de hand gewe zen. Algomeeno berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Uit Kimberley wordt gemeld, dat Hunt's hotel aan de Vaal bij Ri ver ton, een uitspanningsplaats voor do bevolking van Kimberley, door dë Boeren bezocht en geplunderd is. Te Johannesburg zijn in hechte nis genomen Broekema, Nasser, Duurinr. Rothekugel en verschei den anderen, op beschuldi gi ng van spionnoge en het verspreiden van valsche. oproer wekkende berich ten. In het huis var» Broekema, een Hollander van geboorte, moeten; de meest compromitteerende stukken gevonden zijn. Men brengt dëe arrestaties in ver band met de zaak van d!r. Krause. Uit de verliezen!ijstBij Mafe- king 31 Aug. 1 gewonde, SchurveL- hoek 23 Aug. 1 doode. Barberton 3 Sept. 1 gewonde, Jammerberg- dtrift 2 Sept. 2 gewonden, Witnek 2 Sept. 1 gewonde. De Koning van Hongarije. Maan dag de zitting van het parle ment stuitende, heeft eene redevoering gehouden, waarin hij o.m. verklaarde, dat de tusschen Oostenrijk en Hon garije gerezen kwestiën over de han delsaangelegenheden en de douanen opgelost zijn op eene bevredigende wijze. De monarchie zal weldra in staat zijn de specie-betalingen te hervatten, en de stabiliteit van het muntwezen is verzekerd. Men kan verwachten, vervolgde Z. M. Frans Josef, dat de arbeid van het parlement gemakkelijker zal worden gemaakt door den vrede, dank zij onze goede verstandhouding met de verbon den mogendheden en onze goede be trekkingen met de overige. Na de ontvangst van prins Tsjoen heeft de Duitsche Keizer het volgende telegram verzonden aan de familie von Ketteler: ,,Op den dag van heden waarop de officieele boetedoening voor de misdaad jegens het vaderland en uwen echtgenoot is geschied, gedenk ik zijn vrouw en zijn moeder met bij zonder hartelijke deelneming. De gezonken Duitsche kruiser Wacht" zal niet gelicht worden, om dat hij zijn besten tijd had gehad, en bij de vlootwet van 1898 reeds was be paald dat in 1903 een post op de i e- grooting gebracht zou worden voor zijn vervanging. Alleen zal men pro« beeren dingen van waarde, zooals de kanonnen en de scheepskas, boven te brengen. Aan die Temps" wordt uit Kon», stantinopel geseind1, dat er een con flict moet zijn uitgebroken te Erze- roem lusschen Armeniërs en gere gelde troepen, waarbij tal van doo- dien en gewonden moeten zijn ge vallen. Munir-Bey, de gewezen' Turk sche gezant te Parijs, is Zondag met dë Orient-Express van Brussel naar Konstantimopel vertrokken. De titularis van het pas ingesteld gezantschap van Mexico te Weenen is op zijn standplaats aangekomen en dezer dëgen door den Keizer ontvan gen. Hiermede zijn op plechtige wijze, nadat zoowel het ministerie van bui- tenlandsche zaken, als de staatslieden van Mexico langen tijd overlegd had den, de voor vier-on-dertig jaar afge broken diplomatieke betrekkingen tus schen de republiek en de monarchie Oostenrijk-Hongarije hersteld. Alle berichten over den- toestand! van den president wijzen op voor uitgang. De crisis is voorbij. Feuilleton. Een Man genezen. Naar het Engelsch van ELLEN ADA SMITH. 1) •Op een gloeiend heeten Julimid- dag was Martha Forrester aan het strijken van haar mans overhem den. De zon scheen onbarmhartig fel naar binnen en maakte met de strijkkachel dë keuken van da klei ne villa tot eene hel. Haar gelaat, dat wat strak stondi, was vochtig, terwijl zij het ijzer ge vaarlijk dicht bij hare roodë wang hield, om te probeeren of het goed heet wasen de helrood© gerani ums voor het venster deden hare oogen zeer. De kat en de hond, die de druk te en zenuwachtige spanning van strijkdagen wel kenden, hadden ieder een toevlucht gezocht in. een veilig hoekje. Aaltje, de eenige dienstbode van het huis Forrester. zag naar hare meesteres met harte lijke, bezorgd© oogen, welke zelfs niet door een zwarten, neus wer den bedorven. Is het goed gesteven, mevrouw? vroeg want ieder, dlie eenigs- zins verstand van strijken heeft, weet, dat een genie zelfs niets van het. linnengoed kan maken, als d'e stijfsel plakten Martha zag er uit of haar iets hinderde. Het is wel goed gesteven, maar, hoe het komt weet ik niet, de bouten zijn de eenige dingen, die koel zijn hier in de keuken. Toen kreeg, zij op eens den zwar ten neus van Aaltje in het oog. Malle meidJe neus trekt, ge loof ik, als een magneet alle zwar tigheid aan. Zóó kan je de thee niet binnen breneen in de zijkamer. Een glimlach verhelderde haar gezicht, terwijl Aaltje, die even in den spiegel had gezien hoe vuil zij was, onmiddellijk, haar toevlucht nam tot het eenige geneesmiddel water en zeep. Gaat u niet naar binnen om the© te drinken, mevrouw? vroeg zij met aandrang, want Aaltje, die anders niet veel van dames hield, vereerd'e hare meesteres en zou haar mot hand .en land verdedigd hebben, zelfs tegen mijnheer. Martha zette het onbruikbare ijzer op dë kachel en nam een an deren bout, terwijl zij loom met de linkerhand hare verwarde haren wat glad streek. Ik ben te warm en, heb het lë druk- Je kunt mij hier een kopje thee geven, vóór je het blad naar binnen brengt. Vraag maar of me vrouw Rushton thee wil schenken voor zichzelve en mijnheer. Toen Aaltje dë thee binnenbracht, hoorde Martha de tjingelende tanen van eene wals ophouden, blijkbaar tot zwijgen gebracht door dë komst van den wolkomen, drank. Zij lach te een weinig bitter, terwijl zij over een borax-moet je wreef met een klein lapje flanel. Zij was zeer keurig op het linnengoed, want haar man was een soort van dich ter en zij wist wat er soms gezegd werd van het linnengoed van een dichter. Daar kwam geen man net ter voor den dlag in dë geheele buurt. Zijne vrouw horstelde zijne kleeren. Als zij het niet had' ge daan, zou hij het zelf gedaan heb ben, want hij was zindelijk van aard maar wie houdt er een hond op na en blaft zelf Zij hadden blijkbaar binnen een gezellig theeuurtje, want Martha streek het laatste en lastigste over- heand, toon er gebeld werd om Aal tje en Forrester in de gang kwam en zijne vrouw riep. Ik ben hier! antwoordde zij, een weinig scherp, door de geslo ten deur. En waar is hier? Hij was hinderlijk vroolijk, vond zij. en zij riep waar zij was, alsof hij dat had moeten weten. Hij deed de deur open en Liet die open. Oef Wat heb je 't hier warm! Zij keek ongeduldig op. Hij was een' grootgebouwd man en dë keu ken was Mein. Hot duurde niet lang, of hij stond haar zoozeer in den weg tusschen der^muur en, een groot droogTek dat zij niet d!an met veel beleid en langs een omweg bij hare bouten op de kac-hel kon ko men. Hij draaide ook de schuif wat dicht, omdat de kached snorde, als of het midden in dën winter was en de ruiten bevroren waren. Hij had een beschreven vel papier in de hand en een,e pen achter het Ik moet eens hooren wat je hiervan zee4 Martha. Said ie en ik vinden', dat hot 't beste is, dat ik in den laats ten tijd heb gemaakt. Zij was met alle kracht aan het strijken om glans op het linnen te krijgen e-n hij begon maar te le zen terwijl hii niu en dan eens keek naar haar gloeiend' gelaat, om e-r vrouwelijke bewondering op te le zen. Maar die zag hij met. eer hert tegendeelen zij streek ijveriger dan ooit. Dat kan zoo niet blijven, riep zij eindelijk. Beste Ralph, het is veel te lang, te uitvoerig. Je moet het samendringen, bekorten tot minstens de helft, als je er eer mee wilt inleggen. Hij hield op. Het deed hem pijn lijk aan, dat zij hot niet mooi vond. Saidie Rushton was het met mij eens. dat er geen woord te veel in was. Ja, maar de toeschouwers zien het meest van het spel. Saidie neemt er in deel als welwillende, medëvoelende vriend»ini. Ik vervul de rol van een koeleni, critische.i refacieur zonder gen<odë Forrester was onaangenaam ge troffen maar hij had vertrouwen op het oo-rdëel van zijne vrouw en zijne vulpen ging onbarmhartig vernietigend door geheele regels welgekozen woorden. Toen ging hij verder voort en nu werd hij weldra gestoord door een diepen zucht van Martha, die tra nen» in hare oogen had. Ha riep hii verheugd, ik wist vel, dat dit je zou pakken. Saidie schreide er óók bij. Maar zijne voldoening was spoe dig voorbij, want Martha riep hem boos toe Wat hadt je ook de schuif dicht te doen Nu zijn mijn ijzers koud geworden en zo zijn vuil ook! Je overhemd is bedorven. Kijk maar 1 Naar de maan met dht over hemd riep hij even driftig. Ik had eigenliik moeten wachte-ni, tot je behoorlijk naar mij kondt luis teren. - Dat was beter geweest, zei ze zachter. Ik ben nu zoo warm en knorrig. Arm vrouwtjezei hij achte loos. Geen wonderDe keuken h'er is een vurige oven. Ik ga een

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1