tot heffing van marktgeld, meer be paald op de bloem- en de groenten- markt. Voorts werd: beloten, het in do vorige vergadering overgelegde concept-adres aan de Tweede Kamer over de tarief-wetgeving alsnog met den meesten spoed in te dienen. De heer J. Vrijer alhier is benoemd tot surnumerair der posterijen en to- legraphio. Hesmstede. Jn den loop dezer maand zal alhier eene collecte worden gehouden tenjDe- hoeve van de Ned. Vereeniging Vaderland Getrouw". „Het Bij B. en W. zijn plannen ingekomen voor den bouw van een villa op een terrein van- Bosch en Vaart, voor re kening van den heer F. B. Mooij Jr., te Haarlem. Van Maandag op Dinsdagnacht zijn ait een in aanbouw zijnd woonhuis aan het Wilhelminaplein. toeoehoo- rende aan den heer J. Spanjaard al hier, eenige kleedingstukken ont vreemd; een onderzoek wordt ingesteld. Binnenland. Ook Hare Majesteit de Koningin Moeder heeft aan de locatie der Ver- eenigde Staten door jhr. De Ranitz, intendant van Haar Huis. deelneming laten betuigen met den aanslag op president Mc. Kinley. Dinsdag is uit Amsterdam te 's Gra- venhage aangekomen de Gouden Koets, waarvan II. M. de Koningin en de Prins der Nederlanden bij de opening der Kamers van de Staten- Generaal zullen gebruik maken. In opdracht van het comité van 'oorbereiding van het 3e Nationale Congres voor geheel-onthouding, stelt het hoofdbestuur der Ned. Onderwij- zers-propaganda-club (voor drankbe strijding) een onderzoek in. hoe het met het gebruik van alcoholica door kinderen staat, om daarvan op het congres rapport uit te brengen. Mr. W2 baron van Goltstein. f Mr. W. baron van Goltstein tot 01- denaller, oud-gezant van Nederland Pij het Britsche Hof, is Maandagavond omstreeks tien uur, toen hij op zijn buitengoed Oldenaller, waar hij woon de, een luchtje schepte, door de duis ternis in den vijver geloopen en jam merlijk verdronken. De gemeenteraad te Leeuwarden heeft besloten beroep in te stellen van het besluit van Gedep. Staten waar bij is vernietigd zijn besluit tot toe lating van den heer S. Jansma, on derwijzer in het timmeren aan de am bachtsschool, als raadslid. daar en betooging to houden „als pro test tegen de onmenschelijke procla matie van Lord Kitchener". Een pro gramma is vastgesteld, dat echter nog in bijzonderheden geregeld moet wor den en bestaat uit: 's morgens bidstond in de verschillende kerken, 's middags om 1 uur verzameling op het Waag plein van vereenigingen met vaandels en vlaggen en een 300-tel schoolkinde ren, aan wie Transvaalsche vlaggetjes zullen worden uitgereikt met opschrift: Protest tegen den oorlog. Optocht door de stad naar den Stadshout, waar 3 gunstig bekende Transvaalsche spre kers het woord zullen voeren, afgewis seld door het spelen der vrijheidsliede ren van Transvaal, Oranje Vrijstaat cn gelegenheidsliederen. In optocht terug door een ander stadsgedeelte en ontbinding op de Paardenmarkt. De ingezetenen zullen worden uit- genoodigd halfstok te vlaggen als eon eerbiedige hulde aan de gevallen hel den en de vermoorde vrouwen en kin deren, en groene strikjes te dragen als symbool der hoop voor de overwinning der Boerenrepublieken. Het bestuur van den Volksbond heeft de leiding en regeling op zich cenomen. Ongelooflijk schrijft het „HbldL" boven het volgen de bericht van haar correspondent te Heerenveen: „De 91jarige D. Glas, die 82 jaar on afgebroken in de boomkweekerij der firma W. Krijns te Joure, tot groote te vredenheid van zijn patroonswerkzaam was, kan wegens verval van krachten zijn werkzaamheden niet meer verrich ten, zoodat hij niets kan verdienen en wel genoodzaakt zal worden om bij armbestuur aan te kloppen. Wel een bewijs dat een pensioenwet voor oude en invalide dringend nood zakelijk is.;' President Kruger. Tot de vele blijken van sympathie, welke president Kruger dag aan dag ontvangt, behoort ook een zilveren medaille, groot in omtrek 6,5 c.M.; schenker is de heer L- Pascal te Bien- ne in Zwitserland. Bovenaan staat het wapen van Trans vaal, waarvan links „Espérance" rechts „Persévérance", het onderge deelte prijkt met een. vergulden eiken- krans, waaromheen ..Dédié au véné- rable Président du Transvaal Mr. P. Kruger par L. Pascal." In het midden het navolgend 10-re- gelig vers: Honneur toi noble vieillarcL Gloire k ton nom vénéré. Que du Transvaal le noble étandard Plotte toujours avec fierté. Que des regions sereines ou règne la justice Descende un doux rayon dans ton 4me déplorée Et que dans la lutte suprème contre l'in justice. Puisse ton peuple garder sa liberté. Que ta plainte justifiée trouve échos aux cieux Et pour ta noble cause, reste victorieus Met het bloote oog kan het vers niet gelezen worden. Barnum en Bailey. Naar men verneemt, wordt door B, en B. gedurende den geheelen duur van hun optreden te Watergraafsmeer f 9500 huur betaald De weg naar de „Meer" begint lang zamerhand het tooneel te bieden van een kermis. Aan beide zijden van den weg rijzen kramen uit den grond, en het zal du^ behalve op het eigen lijke terrein, ook aan, den weg heel druk zijn. De poort van „Oud-Roosenburch" wordt ten deele afgebroken, daar de passage voor de wagens niet wijd ge noeg is. Natuurlijk wordt dit na 1? Sept. weer in den ouden toestand her steld. Er is sprake van geweest dat de wa gens den weg zouden nemen langs Weesperzijde, door de Kruislaan, met het oog op de brug bij het rechthuis. Men besloot, dat men de Linnaeus- straat zal rijden en zoo noodig de brug zal versterken. In elk geval heb ben Barnum en Bailey zich de hulp verzekerd van den heer Deenik, de bekende timmermansfirma te Amster dam. Maandag prijkten op muren, schut tingen en voor winkelruiten nieuwe billetten van Barnum en Baily, waar op Brand. Dinsdagavond omstreeks acht ure is de brandweer gealarmeerd! voor eon binnenbrand in de spek slagerij van den heer van S., op de Groenmarkt te 's-Gravenhage. Het bleek dat de vlam ontstaan was in een geheel aan het eind van de slagerij, ettelijke meters van den Winkel gelegen bergplaats van mot en brullen, dat gebezigd wondt om dien rook oven aan te maken. Ver moedelijk is een knecht daar ge- woest met een brandende sigaar. Met een straat op de waterleiding wist de brandweer, ondier leiding van commandant jhr. Wichers, al heel spoedig het vuur te blusschen. Do brandbare inhoud van het hok werd naar beneden geworpen, nee- eens flink bespoten en daarna het hok zelf nog eens goed nat gehou den, waarna dat brandje, dat in deze volkrijke buurf een massa menschen had doen saimerusbroo- men, ofschoon van de straatzijde niets te zien was, was afgeloopen. vijf varkens, dio in de onmiddel lijke nabijheid van het berghok ge^ gtald waran, konden tijdig naar een anderen stal worden overgebracht. Het tramverkeer op de Groen markt ondervond aanvankelijk eemge vertraging. Protest-dag. Alkmaar la een der plaatsen in ons land, waar men zich het meeat weert voor cLa Boeren in woord en daad. Nu bestaat het voornemen op 15 September de prijsverhoogingen tengevolge van de 5 pet. belasting die in Water graafsmeer wordt geheven, stonden vermeld. De beroemde circus heeft zich dus niet door het besluit van de vroede vaderen uit de „Meer" laten afschrikken. De Havenstoomhootdienst deelt me de, dat de booten die elk heel en half uur zullen afvaren van den steiger Sarphati-kade tegenover het Amstel- Hotel, aanleggen vlak voor het ter rein van den nieuwen weg, door de heeren Augustinus c. s. ontworpen. Vannacht was het te Amsterdam, in den omtrek van de Maurisstraat. bij het Staatsspoorstation, een gekrioel van nieuwsgierigen. Steeds nam de menschenmassa in omvang toe. In de Mauritsstraat zaten de menschen troepjes op de trottoirs en maakten er hier en daar een pic nic van door te genieten van harde eieren, schameljes en meer dergelijke lekkernijen, een en ander weggespoeld met een half fleschje bier of een maat je jenever, voor deze gelegenheid me degenomen'. Riksen menschen zaten op de hoopen kisten en dergelijke voor de goederenloodsen in de Mauritsstraat opgestapeld of hadden zich reeds vroeg verheven zitje gekozen in de goot. Steeds nam de menigte nieuwsgieri gen voor het ijzeren hek, dat toegang geeft tot de rangeerterreinen, toe en de vier politieagenten die heen en weer patrouilleerden, waren volstrekt niet overbodig. Het was tegen half drie toen de eer ste trein, grootendeels geladen met paarden, aan het station aankwam, een paar uur later dus dan verwacht was. Het binnenkomen van den vier den of laatsten trein werd verwacht tegen 4 uur, zoodat met het lossen eerst omstreeks half vijf kon worden begonnen. De stoet van wagens, paarden en al het -verdere wat bij deze reuzentroep annex is, begaf zich langs Sarphati- straat, Alexanderplein en Linnaeus- straat naar de terreinen van ..Oud- Roosenburgh"; bereden mannen gin gen voor de goede orde mede tot de grenzen van Watergraafsmeer, waar verder de Rijksveldwacht den dienst overnam. scheppen met emmers vaira hot al te mildio hemelwater. Het geleek een wolkbreuk. Bij d'e Concordia stond! alles blank, ve(o straten deelden hetze!f- J0*' tal va? kohters liepen ondier. En daar binnen was 't een ware bajerlvrouwen «n kinderen wa ren aan 't werk, om 12.uur in den nachtstoelen en: tafels stonden buiten, terwijl het water in de woonkamer klotste en 1 d.M. hoog stond. In een stal sft^nd een trek paard tot aan den buik in het wa- teer. De moord te Den Helder. Omtrent de aanleiding tot. den te den Helder Zaterdagavond gepleegden moord is tot dusver niets naders be kend geworden. De moordenaar wordt echter rustiger en meer mededeelzaam, zoodat hij waarschijnlijk wol spoedig tot verklaring zal worden gebracht. De volgende bijzonderheden ziin nog door onderzoek van politiewege on door getuigenverklaringen aan het licht gekomen. Donderdag begaf Pieffer zich, na v^n zijn bodem, de „Gier", te zijn gede serteerd, van den Helder naar Amster dam en vervoegde zich daar 's avonds aan de woning aan de Heerengracht. waar zijn verloofde, Johanna de Lug- ter, in dienstbetrekking was. Hii werd er toen niet toegelaten, doch keerde Vrijdagmorgen terug en slaagde er toen in Johanna te bewegen haar dienst op te zeggen en met hem op reis te gaan. Bij het nemen van dat besluit moet bij het meisje meer vrees voor haar verloofde hebben voorgezeten, dan sympathie voor zijn persoon. Meerma-I leq moet zij zich althans tot haar meesteres in 'dezen geest hebben uit gelaten, dat zij de verkeering wel wilde verbreken, als ze maar wist dat zij Pieffer nimmer zou terugzien. Zij vreesde de wraak van haar verloofde. Afgaande op de inlichtingen.die daar omtrent zijn verkregen, moet het paar vrijdagmorgen van Amsterdam naar Alkmaar zijn gespoord. Te Alkmaar stapten zij op de passagierboot en reis den daarmee tot Westcinde (Anna Paulowna), waar zij d,e boot verlieten e® in de richting van het station wan delden. 's Avonds kwamen zij in het koffiehuis Vlas- en Korenbeurs, verlieten het koffiehuis Zaterdagmor gen, schijnbaar in de beste stemming, en sloegen den weg naar den Helder in. Onderweg moet de vrede zijn ver stoord. Een paar personen, die lien in den namiddag ontmoetten, verklaar den dat ze elk aan een verschillende zijdie van den weg liepen; en een jon gen, die 's avonds zich op den Stooweg bevond, heeft aan de politie medege deeld, dat hij den korporaal en het meisje zag worstelen; hij schonk er evenwel niet veel aandacht aan, mee- nende dat zij stoeiden. Wat verder gebeurd! is totdat de moordenaar zijn afschuwelijke daad bedreef, kan alleen door hem worden gezegd. Omtrent het arme slachtoffer werden door haar meesteres, die te de® Helder vertoefde, de meest gunstige getuige nissen afgelegd, 't Was een bedaard, net meisje. Dinsdagmorgen werd haar stoffelijk overschot van uit het marine-hospitaal, waai- het lijk geschouwd werd ter aar de besteld. Op verschillende plaatsen langs den weg dien de kleine, eenvou dige stoet nam, werdi veel deelneming in 't verschrikkelijk lot van het onge lukkige meisje betoond en ook 0- de begraafplaats had' zich om de groeve een vrij talrijk deelnemend publiek verzameld. De commissaris en de in specteur van politie woonden de droe ve plechtigheid bij. terwijl het lijk door brigadiers en agenten van politie grafwaarts werd gedragen. Een zus ter en zwager van de verslagene waren voor de begrafenis van Dongen naar den Helder overgekomen. Haar veder een bejaard man, werd daarin door ziekte verhinderd. Onderwijzeressen haar 25-jarig be-*| staan. INGEZONDEN MEDEDEE- L1NGEN. 80 cents per regel. Cl± van waterstaat zullen worden uit- biljet van 500 pand!, 12 biljetten van genoodigd om kennis te nemen van 50 pond!, 65 biljeitten van 100 pond! de groote vorderingen die op dit ge bied gemaakt zijn. Deze vereeniging heeft echter en. o. i. terecht, geweigerd hierop in te "aan. en 6 van 5 pond, alles ta zam-eax tob waarde van 7.815 pond! (93.780 gulden.) Evenals Diogenes draagt migs Glover dtis haar heels vermogen bij zich. Zij is nu naar een' krank- voetbalzinnigen gesticht overgebracht. Men Sparta" van Rotterdam besloot met meent, d'al zij dezelfde miss Glovea 12 tegen 8 stemmen in de Van Hasselt is. d:ie eertijds belast was met de Kranscompetitie uit te komen mits verzorging van de kinderen van „Rotterdam's Voetbalbelang" de niet koningin Victoria, gespeelde eindwedstrijd van het vorig seizoen alsnog zal laten spelen. Reeds is een commissie zich aan bet vormen, die zich ten doel stelt het 40- jarig jubileum_yan Louis Bouwmeests: tot een feestelijke plechtigheid te ma- De zijden brief. De brief van den Keizer van China Kolven. aan Keizer Wilhelm is een merkwaar- De uitslag Kolfwedstrijd, Ned. Kolf- dig kunststuk vau Cliineesch borduur- bond, te Bolsward, was als volgt: werk. De brief was besloten in een le korpsprijs: Ivolfclub Bolsward te met gele zijde overtrokken map', waajv Bolsward met 296 punten. 1 verg. zilv. Van de voorzijde een rijk en met buiten. med. met 3 zilv. draagmedailles. gewone fijnheid uitgevoerd borduur- 2e korpsprijs: Kolfclub Haarlem te Sel vertoont van gouddraad en zijde. Haarlem, met 291 puntén, deze beide Het middenstuk vormt oen smallen voor gummi-balie®. rechthoek, waarop in zwarte zijde Chi- De korpsprijs voor sajetballen 1 gr. neesche karakters geborduurd zijn, bronzen med- mest drie bronzen draag- welke waarschijnlijk het adres vormen, medailles is behaald door de korps- Qp de ruimte rechts en links daarvan club Gouda te Gouda, met 268 punten. js een jn gomj geborduurde kronkelen- Personeele prijzen: le prijs: C. v. d. de draad aangebracht, terwijl de ver- Kossen, te Koog aan de Zaan, 141 pun- (jere versiering deels uit bloemen, ten; 2e prijs: H. F. v. Thiel, ;e IJaor- deeis uit andere figuren in bonte kleu- lem 126 punten; 3e prijs: Dr. Vrendm- ren bestaat, welke een fraai geheel berg te Koog aan de Zaan, 121 punen: 0p]everen. De map wordt gesloten door 4e prijs: W. Tensen, te Schellinkuou. kleine ivoren klemmen. In deze map 119 punten; 5e prijs: G. Harp, te Alk- de keizerlijke brief, die zeer fraai maar, 119 punten. op gele zijde geschreven is. Hif bestaat De korpsspelers van de club Hear jn een aantal bladzijden, die 'in el- lem te Haarlem, zijn de heeren: L N kander gevouwen worden, en welke, d. Weijden, H. van der Laan, en 1' als de brief geheel ontvouwen is, to Hoimebier. Uit de vele sollicitanten naar de be trekking van directeur der Zangver- eeniging afd. Toonkunst te Arnhem (vacature wegens het bedanken van den heer C. Coster), heeft het bestuur de volgende (alphabetische) voordracht opgemaakt: Leon C. Bouman, Nijme gen; M. A. Brandts Buys Jr.. Eefde bij Zutphen; J. Martin Heuckeroth, Arnhem; M. A. van 't Kruys, Gronin gen; Otto Lies, Goes; F. J. Roeske. Amkerdam; Jac. J. Ruijgrok, Arn hem. Uit dit 7-tal zullen de leden der Zangvereeniging 14 Sept. een keuze hebben te doen. Men zal met genoegen vernemen, dat Gottfried Mann flink vooruitgaat. Er heeft een groote omkeer in zijn toestand plaats gehad en men koestert de hoop hem weldra geheel hersteld te zien. (Vad). Koloniën. Gemengd Nieuws. zamen een lengte hebben van 4 meter.- Deze lange strook zijde vormt dan een van boven naar beneden to lezen ge schrift, dat voorzien is van een groot in roode inkt gedrukt stempeL Op het bovenste gedeelte van den brief, dat, als deze is opgevouwen, de voorzijde Vormt, is in het midden een in gouddraad geborduurde draak aan gebracht, welke aan boven- en onder, kant door ornamenten in matgroene kleur omgeven is, terwijl verder nog bloemversieringen in lila. blauw en donkergroen zijn aangebracht. Ditbor. Do cd water. De heer V. Walfrid Ekman te Stock holm houdt zich bezig met een weten schappelijk onderzoek van het ver schijnsel, door de Noren Dödvand ge naamd, en ook bij onze zeelieden on der den naam „dood water" niet on bekend, hoewel 't niet veel voorkomt. Zeilschepen, zelfs stoomschepen, die Zuursel is met zulke groote nauwkeu- in dood water geraken, vooral in de righeid vervaardigd, dat men op het nabijheid van groote riviermondin- eerste gezicht meent emailwerk te zien, gen, luisteren niet meer naar het roer, laatste blad zijde heeft eenzelfde en drijven hulpeloos rond; ook zijn in teekening, doch met meer en grooter het voorkomen der oppervlakte van borduursel dan de eerste, doch overi- het water eigenaardige veranderingen S"eas to dezelfde kleuren, waar te nemen. Qrie voorbeelden van fiaheelen brief is een roodo warrior» Hnnr NTnncon in het ran<i ongeveer 3 vingers breed, waar op ook weder teekeningen zijn aange- Dödvand werden door Nansen in het reisverhaal van zijn grooten tocht be schreven, de Fram had er last van aan de kust van het Taimyr-schier- bracht van drakenmotieven. Naai* men vernomen heeft, heeft do Keizer bepaald, dat dit geschrift, dat eiland, en to de wetenschappelijke pu-1 zoowej, een oogpunt van politiek als van kunst zoo hoogst interessant is, een plaats krijgen zal in de verzame lingen van hel Hohenzollern-museum. Men seint uit Den Haag aan' ,,Het Volk" „Naar wij uit goed© bron verne men, zijn van de nieuwe, regeering een octrooi wet en ouderdoms-verze- kering te wachten." De minister v^n binnenlan<Jsch.e zaken, dr. Kuyper. ging Dinsdag ter audiëntie bij H. M. naar Het Loo. Gisteren zijn de Ned. gezanten te Parijs en Brussel, ridder De Stuers en jhr. Van Pestel, naar Het Loo vertrokken, waar zij door de Koningin werdlen ontvangen. Men schreef aan het Bat. Nbld uit Poerworedjo, onder den datum van Augustus: Gistermiddag kwam hier de resident aan, ten einde een persoonlijk onder zoek in te stellen naar den toenemen de® nood onder de bevolking. Verge zeld door den assistent-resident en de betrokken inlandsche hoofden, ging hij de dessa's in, waar verscheidene in landers geheel verzwakt van den hon ger werden gevonden; zij die met hun gezin, dat soms uit vijf en meer per sonen bestaat, eon dfubbeltje daags hebben om van te leven, zijn rijkaards. „Dit is niot het eerste bezoek dat de' resident aan de kampongs brengt en, als gevolg van eigen waarneming, wor- d® dan ook reeds de noodige stappen gedaan om der zwaar beproefde bevol king tegemoet te komen in verband met vroegere maatregelen. Meer geld zal aangevraagd worden tot het verstrek ken van zaad-padi alsmede zaad-djo- goeng, terwijl machtiging is gevraagd om de heerendiensten nog verder te beperken en alle nieuwe werken van den waterstaat in betaalden arbeid te doen verrichten. „Laat de beslissing der regeering zich wachten, dan twijfelen wij er niet aan of de resident zal, onder nadere goed keuring, op eigen verantwoordelijkheid handelen, want voorzienig is hoog noo dig." Began in stroomen. Maandagnacht tegen half twaalf, verkeerden de laagst gelegen, stads wijken te Breda in een toestand van overstrooramg. Bij velen werden de menschen opgewekt, omdat al hun „hebben en hou en" ondier wa ter stond. Een zware tropische regen van eeai uur tijdfe had al dit onheil over velen gesticht. Het was overal een bgsemgeveeg. eeu ca> en Leger en Vloot. De minister van oorlog heeft nader bepaald, dat de Israëlietische mili ciens, die in 1901 bij de bereden korp sen der artillerie of bij de cavalerie zijn ingelijfd en tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, eerst op 7 October a. s. in werkelijken dienst moe ten worden gesteld voor eerste oefe ning. Deze bepaling houdt verband met de viering van het Loofhuttenfeest en van da Vreugde der Wet op 5 en 6 Oct. a-s. Onderwijs. blicaties van de reis zal het verschijn sel uitvoerig beschreven worden. In- tusschen is het van belang, uit zoo veel plaatsen als mogelijk is, gegevens te verzamelen over het voorkomen van het verschijnsel, daarom doet de heer Keizerin Fl'iedrich en vorst Ekman (Stockholms Högskola, Stock- Bismarck, holm), een beroep op allen die in de Er is vaak gesproken over den haat, gelegenheid zijn, hem inlichtingen te (jjG zou bestaan hebben tusschen kei- verschaffen over de volgende vragen: zerjn Friedrich en Bismarck, maar nie» 1. Is het verschijnsel ook aan zeelie- mand, uitgezonderd eenige hoogge- den van andere natiën dan het Skan- plaatste personen van het Hof te Ben dinavische) bekend, en onder welken ijjn, kende da ware oorzaak van deze naam? vijandschap. In 1862 heeft, volgens de 2. Waar pleegt het voor te komen, Petit Bleu, Bismarck de thans overle- in welk jaargetijde, onder welke om- den keizeri® 9 uur gevangen gehouden, standigheden? Een zoo volledig moge- De keizerlijke prinses van Pruisen lijke beschrijving van het verschijn- had eens op een ochtend, toen zij de sel is gewenscht. snuisterijen in het werkvertrek van Ook zal de heer Ekman erkentelijk haar echtgenoot in orde bracht, in een zijn voor alle verdere (natuurlijk ge- lade van zijn schrijfbureau een dia- heel vertrouwbare) mededeelingen mante® en smaragden collier gezien, over dood water, met opgaaf van plaats van een buitengewone schoonheid en en tijd. zeer hooge waarde. Den 21n November was zij jarig en zij dacht natuurlijk dat dit collier voor Spoorwegongeluk In Portugal haar bestemd was. Maar tot haar ver- wondering en tevens tot haar spijt, Tussch'ejn; <is PortugQesche sta- zag zjj denzelfden avond het collier tions Aloacovar -en Casa-Branca. is om ,jen hals van haar hofdame, gravin eer» sneltrein, gaandie van1 raro Seidewitz, die bekend was om haar naar Ext/remos, op een brug ont- schoonheid. spoord. Alle wagens zijn vernield1. De prinses wilde onmiddellijk haar Tot heden heeft men; dVie lijken ge- echtgenoot verlaten en naar haar moe. vonden, die echter onherkenbaar der terugkeeren. Een uur daarna be zijn. Sport en Wedstrijden. Het „landelijk onderwijs comité' (voorzitterde heer A. H. Gerhard, secretaris de heer J. A. Bergmeijer) heeft voor de binnen korten tijd te houdlen vergadering van het „lan- dtelijk onderwijs-congres" aan de orde gesteld: het herhalingsonder- wijs en hoe dlit moet Word©® inge richt. Heden viert do Amsterdamselic Kweekschool voor Onderwijzers en Tuf-Tuf. De Nederlandsche Automobiel-Club organiseert thans met het oog op de speciale belangen en behoeften van handel en industrie, een propaganda- tocht van motorvrachtwagens. Zij die op de hoogte van de zaak zijn, weten hoe zuinig deze mechanische voertui gen werken; hoe onredelijk het voor oordeel is, dat daar nog steeds tegen bestaat. Maar niet iedereen gaat met zijn tijd mee, en het kost eenige moeite om de locomotion nouvelle ingang te doen vinden. De route, die in de tweede helft van October door de mo torvrachtwagens zal worden gevolgd, ligt van Haarlem over Den Haag naar Rotterdam ,een afstand van pl. m. 64 KM. Prijzen worden niet uitgeloofd: het doel is niet om, uitgaande van het bestaan van verschillende klassen van motorwagens, uit te maken welke wa gen in iedere klasse het best weiki. De Jiedoeling is om, in het algemeen. hetT nut van den motorvrachtwagai nog eens op een duidelijke manier in hot licht te stellen. Aan iederen deel nemer, diö aan de gestelde eischen voldoet, zal een certificaat worden uitgereikt, in hoofdzaak dit vermel dend© dat hij het gewicht, dat door hem zeiven wordt opgegeven, inder daad van naarlem naar Rotterdam heeft vervoerd. Geeft A. op dat zijn wagen 600 kilo verplaatst; welnu, hij brenge 600 kilo van de Spaarne naar de Maas. Kan B .1600 kilo verplaat sen: ook hij vervoere zijn vrachtje. De stedelijke en provinciale autori teiten, de d_epartemcnten yan oorlog Het aantal verwonde reizigers gaf zij zich in een rijtuig, door haar is" zeer groot. lezeres en kamervrouw, beiden Engel-. sche®, vergezeld, naar het station, waar zij in den sneltrein naar Keulen Op de Engelsche spoorwegen zullen plaats nam. dit jaar voor Glasgow ook slaapwa^ Maar haar afwezigheid werd op het gens derde klasse loopen. paleis ontdekt. Haar echtgenoot, ge heel buiten zich zelf, ging dienzelfden nacht koning Wilhelm opzoeken, die Vorst. Bismarck en den prefect van politie te Berlijn liet halen. Deze laatste wist In de omstreken van Belfort, aan ^00r de rapporten der agenten spoedig den voet der Vogezen, heeft het Zon- prinses in de® trein naar Kea- dagnacht wij streng gevroren. En de jen jiad plaats genomen. Prins Bis- zwaluwen zijn daar nog niet eens "w eg, het een extrartrein gereed ma ken en vertrok onmiddellijk om de De verloren dame. prinMS t0 Jouden, voordat zij de xjo voiiu grens gepasseerd zou zijn. Eenige dagen geleden arresteer- Qm alje onvoorziene gebeurtenissen, de de politie te Londen bij de Bank voorkomen, had Bismarck van den in de City een bejaarde dame, die honing een bevel tot gevangenneming met haar parasol tegen de voorbij- gekregen. Dank zij den genomen gangers schermde. Tot haar recht- maatregelen, vond Bismarck de prin- J" j ses nog te Keulen en hij smeekte haar naar Berlijn terug te keeren. Zij wei gerde. Toen besloot Bismarck van zijn bevel tot inhechtenisneming gebruik te maken en in tegenwoordigheid van den prefect van politie van Keulen en den president van het bestuur dor Rijn provincie. werd na alle noodige forma liteiten de prinses gevangen genomen en met den extra-trein naar Berlijn teruggebracht, zonder dat haar zelfs de tijd gelaten werd uit te justen, of van toilet te veranderen. vaardiging beweerde zij, dat zij door minstens een millioen perso nen' werd achtervolgd. Terwijl men haar naai* het po litiebureau overbracht, bleek reeds, dat- de dame niet goed bij het hoofd was. Na vee! moeite vertelde zij den commissaris, dat zij Glover heette en woonde in een hotel in Liverpoolstreet. In dat hotel wist men, aangaande de d'ame niets meer dan dat zij vroeger te Bays- water had behcord. Honderzoek bracht uit, dat d'e dame to Bays- water vijf weken had gewoond. Waar zij vóór dien lijd had' ver toefd kon men niet te weten komen. In het bezit van de d'ame werden gevonden een' portemonnaie met 8 pond sterling, oen diamanten broche ter waarde van 1000 pond in een taseh, dlie zij in <T-e hand' droer. bevonden zich onder ver schillende paperassen en diaman ten diadeem, twee lange gouden kettingen, een paar diamanten oor ringen, een emiarantert speld, een Brands tichtorsbond. De politie te Rome heeft een in. ternationalen bond van brandstich ters ontdekt, waarvan het hoofd kwartier is -evestigd te Rome. Een lijvige correspondentie is in beslag genomen, d'ie betrekking heeft og verscheidene groote branden m verschillende steden van Europa.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2