PREDIKBEURTEN Nog niet terecht. Uit het Politieblad blijkt nu wat de inhoud! is geweest der valiezen, die den. 6en dezer op zoo geheimzinnige wijze aan het Centraal-Station te Amster dam zijn verdwenen en nog niet te recht zijn. Zij bevatten allerlei toilet- en reisbenoodigdheden; o. a. tasch van donkerbruin leder met nikkelen beu gel en schuifslot, 1 witzijden zakdoek met 16 gouden ringen. 1 -ouden broche in den vorm van twee harten, 1 gou den bracelet in den vorm van een ket- tinr 2 glad-gouden braceletten. 1 dun gouden halskettinkje, 1 lange gouden dameskettinkje met beursje. 1 gouden, dameshorloge. 1 gouden medaillon, al les bezet met paurlen of diamanten, 1 gouden potlood, 1 groen lederen da- mesportemonnaie met. bankbiljetten ter waarde van 400, 1 damesporte- monnaie met visitekaartjes en portret ten, 1 pak betaalde rekeningen, diver se brieven zonder waarde. De totale waarde van het verlorene bedraagt plus minus f 30.000. De excercitie met de brandspuit no^ i zal plaats hebben op Dinsdac- 17 September a.s.. des namiddags half zes. Protestverqaderine Te Dordrecht had Vrijdag in Mu sis Sacrum de protest-vergadering plaats, uitgeschreven tegen die pro clamatie vani lord Kitchener, door de vereeniging „Het Vaderland ge trouwe" met medewerking van de ver. Nederland en Oranje. De Dcrd- rechtsche orkest vereenSympho nic luisterde de bijeenkomst, die druk bezocht was, met eenige num- meTs op. Het tooneel was met na tionale en stedelijke vlaggen ge tooid. De voorzitter van „Het Va derland getrouw" opende de bijeen komst en stelde een motie voor, die bij acclamatie werd aangeno men. en aldus luidt: „Deze verga dering van inwoners van Dord recht en omstreken heden den 13en September^ gehouden, protesteert verontwaardigd tegen de Engeische proclamatie van dien Gen Augustus, waarbij d.e dappere strijders vain de Z. A. H. en den O. Vrijstaat voor hunne onafhankelijkheid gedreigd) worden met levenslange verban ning, wanneer zij niet vóór den loon September hunne wapenen afleggen en den strijd voor hun Va derland opgevenzij ziet met droe fenis en bange verbazing, dat de regeeringen van Europa deze ver krachting van de besluiten der Haagsche Vredesconferentie eaii al le volkenrechtelijke begrippen toe laat, en hi erd oor alle andere oor logvoerende partijen een veront schuldiging aan de hand geeft, dit voorbeeld te volgen, wanneer de tijd daartoe rijp mocht zijn, met' een verwijzing naar Engeland's op treden in die beide Z. A. Republie ken. De vergadering hierin gevaar ziende voor alle blanke rassen over de geheele wereld', doet een. krach tig beroep op het NedierlajndJsehe volk, om zijn stem. te verheffen te gen1 dlit gruwelijke en onwettige optreden van Engeland, en in de naaste toekomst een algemeen© en machtige protestbeweging voor te bereiden." Daarna werd voorgesteld een te legram aan president Kruger te zenden, wat daverende toejuiching vond. Een der aanwezigen stelde daarna ook voor dit telegram ook aan koning Ed'uard te zenden. Ook dit weird met donderend applaus begroet.. Het telegram luidt als volgt Aan Z.H.E. Staats-president Kruger te Hilversum I Een vergadering van circa 800 personen heeft in verband met Kitchener's proclamatie aangeno men (volgt de motie.) Daarna verkreeg die heer P. J. Schutte, lid van den Eersten Volks hart dei Z. A. R. het woord'. Uit de Staatscourant. Benoemd tot vertegenwoordiger der Regeering op het tweede internationa le congres, dat in het belang van den kleinen burgerstand, op 15 en 16 Sep tember 1901. te Namen, gehouden zal worden, de hooglecraar M. Noordtzij, oud-lid van do Tweede Kanier der Staten-Gcneraal. Hoe Barnum en Bailey eten Wij deelden al reeds een klein staal tje mede van de reusachtige organisa tie die ook voor „het natje en droogje" van den geweldigen troep noodig is. In de „N. R. Ct." worden nog de vol gende bijzonderheden meegedeeld over dezen tak van dienst: Alles is geborgen in drie groote wa gens, één voor de tent en de stijlen, één voor de serviezen en het keuken gerei, en één, die opengeslagen, den vorm aanneemt van een kombuis met groote fornuizen. Barnum en Baily begrijpen, dat een goede en gerégelde voeding de menschen het best in hun humeur houdt, en zien daarin de eer ste voorwaarde, waarop men veel en vluggen arbeid van hen vorderen kan. De noodige kolen en cokes en brand hout waren reeds vroeg door leveran ciers uit de stad op het terrein bezorgd en tegen zessen reden groote wagens uit Amsterdam de noodige victualie aan: vleesch, groenten, brood, melk, en ook kwam er een wagen met ruw ijs. De onderneming heeft eigen water tanks. De keuken grenst onmiddellijk aan de eettent, waar, aan lange tafels met banken, plaats is voor tegelijk een 700 man. In het midden staan twee groote koperen ketels op watergas te s toornen. de eene voor thee. de andere voor de koffie, terwijl bovenin de melk wordt gekookt. Nabij dc ketels is een compartiment, dat als buffet dienst doet. De gebraden en gebakken en ge roosterde vleezen: biefstuk, spek, kar bonade, gelardeerde lever, worden in groote bakken binnengedragen en in dit compartiment in weer grootere bak ken met kokend water geplaatst, om het vleesch op den wcnschelijken warmtegraad te houden. Een groot aantal bedienden maken bij dit buffet file en nemen op borden de door de koks met groote vlugheid in porties gesneden stukken vleesch in ontvangst om ze rond te dienen. Brood staat op de tafels en hier en daar vindt men de bij een Engelschen maal tijd onmisbare fleschjes piquantc sav een. Er is geen onderscheid van menu. Allen: chefs, artisten en werklieden ge bruiken dezelfde spijzen. SpirituaUa worden niet geschonken, ook geen bier of wijn. Het was inderdaad merkwaar dig met welk een kalmte alles in 't werk ging en hoe de bedienden goed gedresseerd bleken. De werklieden heb ben bij hun binnenkomen een te voren hun Ier hand gesteld ticket af te ge ven. De artisten en hooger staande zijn voldoende bekend en worden zonder bewijs toegelaten. Ieder weet zoo on geveer zijn zitplaats de artisten en chefs, die hun eigen tafels hebben, vin den bij hun bord hunne servetten in eigen band. Er wordt niet. gepraat Als het uur van den maaltijd geslagen heeft, spoedt ieder zich naar de tent neemt tot zich wat hii noodig heeft, rekt zijn verblijf niet, maar tijgt zoo spoe dig mogelijk weer aan den arbeid. De snelheid waarmede het keukendepar tement gereed was met de voorberei ding van een warme keuken, met be trekkelijk zeer verscheiden menu voor een kleine duizend man. verdient in derdaad bewondering. Naar dezelfde eenvoudige methode, die hierop berust dat ieder zich het deel eener taak pre cies ziet aangewezen en haar goed betaald en goed gevoed als hij wordt met blijmoedigheid vervult, is hij ditreuzencircus alles ingericht. INGEZONDEN 3LEDEDEE- LING2N. 30 cents per regol. Een gebrekkig orgaan. Wekere lichaamsgestellen zijn bui tengewoon zwak en dikwijls zoekt men naar dén, hoofdoorzaak van dezeai zwakte-toestand'. Bfj nader onderzoek der werkingen komt men deze oorzaak licht op 't spoor. In een gegeven geval nemen wij bijv. de darm tot voorbeeld, en zullen wij deai lezer gemakkelijk daarvan overtuigen kunnen, dat de ziekten met betrekking tot dit orgaan, de zelfde oorspronsr hebben, als die, die zoo dikwijls de werking der maag storen. Eene verarming van het bloed is de eerste oorzaak der verscheidene ziekten, waaronder voor alles Bloed armoede, bleekzucht, zenuw- en maag ziekten te rekenen zijn. Door het bloed te verrijken kan men echter al deze ziekten tegengaan >en de Pink-Pillen van Dr. Williams zijn de krachtigste hersteller van het bloed en tot deze werking ten zeerste aanbevolen. De heer G. H. Knappert bij Nijverdal (Overijssel) bewijst in zijn schrijven tot ons gericht ontegenzeggelijke waarde der Pink-Pillen aan wien zijne schoonmoeder hare genezing te dan ken heeft. Mijne schoonmoedter Mej. J. Jansen, was reeds lang lijdende aan hevige hoofdpijn, hetwelk haar voortdurend marteldie en daarbij, slechte eetlust. Met iemand over de beroemde Pink- Pillen sprekende, die ze zelf gebruikt had, en ze ons als een uitstekend' mid del aanheveelde en tevens er veel over gelezen hebbende besloot zij er toch eindelijk ook toe over te gaan en wer kelijk na 't gebruik van eenige doosjes is de hoofdpijn zoo goed als geweken en de eetlust is teruggekomen. U kunt met het vorenstaande naar goedvin den handelen, daar het op waarheid gegrond! is. Het is de hernieuwing van het bloed, die dit wonder verricht heeft. De Pink-Pillen van Dr. Williams zijn werkdadig in alle gevallen van lichamelijke verzwakking, zoowel bij de vrouw als bij den man ten gevolge van de verarming van het bloed, zoo als bleeke gelaatskleur, bloedarmoede rheoimatiek, algemeene lichaamszwak te. Zij zijn een hernieuwer van het bloed, een versterker der spieren. Prijs fl.75 de doos: f9per doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouöer voor Nederland en apotheken. Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Men geve acht dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staatPilules Pink pour Personnes Pèles, du Dr. "Williams. Verder moet zich op ieder uitwendig om hulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui ge plakt waarop staatPrijs1.75 Gld de doos, 9.Gld. per 6 doozen Eenig depothouder voor Nederland. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam. Voor de gebruikswijze raadplegf men de ingeslotene Hollandsch circulaire. Vervolg Stadsnieuws. Voor de Boeren Weduwen en Weezen. In de bovenzaal van de sociëteit „Vereeniging" is thans een expositie' geopend van voorwerpen door de Bóe ren-gevangenen te St. Helena gemaakt. Wat het voornaamste is, willen we ook in de eerste plaats noemen, de op brengst dezer expositie en van de voor werpen, die daar verkocht worden alles is te koop komt ten goede aan de Boeren-weduwen en weezen. De gelden worden gestort in het Broek- huijzenfonds. Up twee lange tafels liggen de voor werpen door de krijgsgevangenen af gestaan aan onzen stadgenoot, den heer F. C. Versclewel de Witihamer om te worden te kijk gesteld en verkocht. Onmiddellijk valt bij liet, binnentre den het oog op de groote en zeer va- rieerende collecte wandelstokken, van de dikste soorten, de knuppclachtige pass nd in de hand van een strijd vaardig mensch, tot de zeer dunne rot tinkjes voor dandy's up to date.Kunstig bewerkte stokken zijn het veelal, heel mooi gedraaid, fijn besneden of ver nuftigs vervaardigd, zooals b.v. twee saamgevouwen handjes als knop. enz. Op een andere, een heel lange tafel liggen een menigte gebruiksvoorwerp- jes en snuisterijtjes uitgestald. Vouw- beenen, eierdopjes, bekers, portret- lijstjes. penhouders en honderden an dere voorwerpen uit hout gesneden, het een meer, het ander minder kunstig bewerkt, maar toch alles hoogst inte ressant. En niet alleen vanwege de af komst. maar ook inderdaad veelal van wege de fijne bewerking. De Boeren zijn van nature houtsnij ders, en in den langen en vervelenden tijd van hun gevangenschap komen ze er vanzelf toe hun geliefd handwerk uit te oefenen. Alles wat men er ziet spreekt van geduld, van het eindeloöze geduld, waarmede de krijgsgevangenen hun werk hebben gedaan. Va» geduld en verheven berusting, van den moed ook die de glanzende hoop den toekomst altijd geeft. Het houtsnijwerk, liet snijwerk in been (waarschijnlijk een been uit de soep of mergpijp) alles spreekt van de gelatenheid waarmede men dagen bij dagen den nuttigen arbeid verricht. In been zagen we o. a. een servet ring, die bet wapen der Zuid-Afrikaan- sche republiek vertoont en het portret van president Kruger, heel kunstig ge sneden. Merkwaardige dingen b.v. door de stof waaruit ze gemaakt zijn. broches en cliarivariën, en een bijbeltje uit klipsteen, een horlogeketting van ko perdraad met gaas omwoeld, enz. Geheime doosjes, of liever doosjes met geheime sluiting Wijzen op het vernuft der makers. Voorts ziet men er gevlochten man den. kunstig vervaardigde Boeren reiswagens en karren slangen-doosjes, die daar zoowat de geestige functie vervullen van de duveltjes-doosjes bij ons, enz. enz. Belangrijk ook is de collectie brief kaarten. Men heeft briefkaarten met penteekeningen, briefkaarten met cle handteekening van Cronjé, briefkaar ten met den proclamatie van president Kruger in Machadodorp gedrukt, be wijzen van indentiteit, die de Boeren wanneer ze naar het slagveld gaan steeds bij zich dragen, de bekende be schreven briefkaarten uit Ceylon, en postzegels, enz. In bet bijzonder vestigen wij de aan dacht op buitengewoon mooie pentee keningen, die eveneens door een ge vangene ie St. Helena zijn geteekend op losse blaadjes papier. Het zou ons bestek overschrijden, nog meer in details deze expositie te beschrijven. Wij willen liever onze stadgenooi- tert opwekken er Zondag zelf heen, te gaan en deze belangrijke tentoonstel ling te gaan zien niet alleen, doch er ook meteen iets te koopen voor het goe de doel. Men heeft dan niet alleen een artistiek voorwerpje, doch tevens een historisch aandenken dat het bewaren wel waard is. En dlat men dion flinke prijzen beste- dlef, want het is voor het goede doel, voor het Broekhuijzen-fonds. Gevonden, voorwerpen. Een puckhond. Een blauw koralen armbandje. Een muntbiljet. Door den Commissaris der Koningin is bepaald dat het aantal loten van de verloting dei' St. Elisabeths vereeni ging, zal mogen bedragen 3500 0.50 per lot. De Typographische Vereeniging „Tot Nut en Gezellig Verkeer" te Haarlem zal a.s. Zaterdag haar 50-jarig be staan vieren. Voor de leden zal de feestviering reeds Vrijdagavond aanvangen en wel met een buitengewone vergadering, den daarop volgenden avond zal er en gezellig samenzijn plaats vinden met vrouwen en meisjes der leden. Op den Dinsdagavond gehouden ver gadering van de afd. Haarlem der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst werden tot afgevaardigden der algemeene September-vergadering benoemd de heeren P. Kleyweg Dyse- rinck en J. London welke laatste te vens werd gekozen tot eerste secretaris der afdeeling in de plaats voor den aftredende. Verder werd. onder de pun ten van behandeling gebracht het be zichtigen der nieuwe gevangenis alhier en zal met de directie worden bespro ken wanneer van hare welwillende uit- noodiging gebruik zal worden gemaakt. Vrijdagavond vergaderde in de bo venzaal der sociëteit „de Kroon" de commissie voor de Kinderfeesten onder presidium van den heer Van Dorp. Door den penningmeester, den heer Ratelband werd verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de kas met een klein voordeelig saldo sloot. Verder werd door den voorzitter en door de leden er met genoegen op gewezen dat de kinderfeesten dit jaar zoo gelukkig geslaagd zijn. Enkele leden brachten dan ook een woord van hulde aan de heeren Van Dorp en Martin in 't bij zonder en verder aan allen die hunne medewerking tot het welslagen dei- festiviteiten hadden verleend'. De heer H. Selle, coiffeur in de Ane- gang, heeft in zijn salon een groote verbetering aapgebracht. waardoor hij nu aanspraak kan maken, volko men naai- de eischen des tijds te zijn ingericht. Er is een nieuwe, zeer praktisch in gerichte salontafel gekomen, die er hoogst smaakvol uitziet, en bestaat uit een benedengedeelte met laadjes voor de abonnees, drie vakken, waartüs-, schen koperen balkjes. om de' voeten op te zetten, bet geheel over-1 dek door een lang marmeren blad uit één stuk. In dat marmeren blad zijn drie bak ken, waarboven kraantjes, voor het waaschen. De bestaande spiegels zijn in een nieuw lijstwerk gezet, zoodat het geheel er gloednieuw en frisch uitziet. De oude waschtafel, die ook een nieuw lijstwerk om de spiegel gekre gen heeft, wordt nu voortaan alleen gebruikt voor wasschen van kwasten, schoonmaken van potten, enz. De klanten hebben nu do waschtafel vlak vóór zich, hetgeen een groot com fort biedt. Prctestmeetïng tegen den oo log in Zuid-Afrika. Wij kunnen thans mededeelen. dal de datum van het uitvaardigen der onmensclielijke proclamatie van Kit chener (15 September) in Haarlem niet onopgemerkt zal worden voorbij gegaan. Onder voorzitterschap van prof. dr. P. J. Muller te Haarlem, heeft zich een commissie gevormd, die een mee ting voorbereid om tegen genoemde proclamatie ten krachtigste te protes teeren. Het plan bestaat, om in 'den loop der volgende week deze meeting te doen plaats vinden in de groote zaal van de Sociëteit „Vereeniging" Ais sprekers zullen optreden de heeren professor Muller, I. J. van der Walt, lid van het Kaapsche Parlement en P. J. Schutte, lid van den len Volksraad der Z. A. Republiek. De koninklijke liodertafel „Zang en Vriendschap" heeft eveneens haar zeer gewaardeerde medewerking toé-1 gezeegd. Het entree zal tien cents per persoon bedragen en gesiori worden in de kas der Z. A. Vereeniging. Dag en uur dei- meeting zullen na der bekend gemaakt worden. Wij hopen, dat allen van hun sym pathie voor de rechtvaardige zaak der Boeren zullen blijk geven, door op dien avond tegenwoordig te zijn. Dinsdag, 1 October a.s., des mid dags 12 uur, zal door den garnizoens commandant alhier worden aanbe steed de levering van aardappelen voor de sold'atonmenage benoodigd van 1 November 1901 tot en met 31 Mnl 1 ono Naar wij vernemen heeft het be stuur der letterlievende vereeniging "J. J. Cremer" zich, bij selegenheid van den Internationalen Tooneelwed- strijd, aanvangende 1 October a.s., verzekerd van de .medewerking van het geheelc strijkorkest van het Ge. meente£lij k Muziekkorps. Het Belooft dus weder die schoone avonden te zullen opleveren als bij den vorigen wedstrijd, 10 jaar geleden. Gisteren-avond is hier ter stede op gericht een sociaal-democratische tooneelvereeniging onder den naam „Kunst aan 't Volk". Zij die zich voor het lidmaatschap dezer vereeniging wenschen op te geven, kunnen zich vervoegen bij den secretaris, den heer E. van Everdingen, Saenredamstraat 45, of in het geheel-onthouderslokaal in de Kleine Houtstraat. Ook dames worden dringend uitgenoodigd zich voor het lidmaatschap aan tei geven. Haarlem—Zandvoort— Spoorweg. Reeds eenigen tijd was er sprake van dm locaalspoorweg van Haarlem naar Zandvoort in een. gewonen spoor weg te veranderen. Thans zijn de plannen ingediend, De baan zal voor het leggen van een tweede spoor aan merkelijk verbreed moeten worden. Verschillende stukken grond in Haar lem, Bloemendaal en Zandvoort zul len daarvoor onteigend moeten wor den. Deze behooren toe aan E. A. Pré vin aire en cons. te. Haarlem; F. 'J. J. baron van Heemstra te 's-Graven- hage; J. G. v.- d. Veldt c. s., wed. J. v. Maris te Haarlem, J. J. Borski. D. v. d. Vliet en G. L. v. Hessel, allen te Overveen; J. W. Faasè c.s., Bloemen daal, Benuebroe'k. De Burgemeester dezer gemeente heeft bekend gemaakt dat de handlei ding voor het gebruik van patronen voor verkleinde afstanden, gedurende 2 maanden ter secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Een en ander is van belang voor hen, die zich wen schen te oefenen in het schieten. Op het landgoed de Hartenkamp is hij aanplakking bekend gemaakt dat het meubilair en tuingoed op een na der te bepalen dag zal worden geveild. Haarlemmermeer. Maandag a.s. wordt reeds te Haar lemmermeer een begin gemaakt met het rooien der bieten. Aan hen, die niet op gehalte leveren en gedurende de Septembermaand de fabriek voor zien, genieten boven 't contract een toeslag van 0.50 per 100 KG. Men verwacht alhier eene groote drukte. Reeds liggen enkele schippex-s gereed om de lading in ontvangst te nemen. Luserbroek heeft de rij der Ko- ninginuefeesten te Haarlemmermeer gesloten. Het slotnummer is minder feestelijk afgeloopen. Tegen den avond hadden hier en daar in de herbergen vechtpartijen plaats, die de politie noodzaakten handelend op te treden. Men trok partij tegen de politie, zoo zelfs, dat men handtastelijk te werk werk ging. Daar woorden niet baat ten en het verzet grooter werd, heeft men van de blanke sabel gebruik gemaakt. Voor velen zal dan ook die feestdag geen aangename herinnering achterlaten en tegen enkele der on- ï-uststokers is proces-verbaal opge maakt. Op de heden gehouden Graan- en Z&admarkt te Hoofddorp zijn aange voerd: Witte tarwe 77.50; Zomer ristarwe 0,256,75, Rogge f 4.75— 5.25; Haver f 6.75 7; Chevaliergerst f 5—5.40; Wintergerst f 44.50; Zomer- gerst f 3.754.15; Duivenboonen f 7 7.50: Paardenbooneti f 6.406.80; Groe ne erwten f 7.50 voetstoots, f 8.25 op kook, Capucijners 8S.oO: Karwei- zaad f 10.75f 11.25 per 50 Kilogram Koolzaad f 9.509.80; Geel mosterd zaad f 12.2512.75; Bruin mosterdzaad f 1717.50 per 70 kg. netto. Vervolg Nieuwstijdingen. Staten-Generar: 1. Men seint ons uit den Haag: De gewone zitting der Staten-Gene- raal werci hedenmiddag onder eenige meer dan gewone belangstelling ge sloten. door minister Kuijper, die een rede hield, waarin bij den wetgeven- den arbeid van het laatste zittingjaar opsomde. Ergerlijke misdaad. Te Mouscron, in West-'Vlaande ren. is een ergerlijk© misdiaad ge pleegd, waarover het „Handelsblad, van Antwerpen" de volgende bi- zonderhedien mededeelt Een oude man zekere Lemeaui, die eenvoudig ©n bekrompen leef de, had den naam geld te bezitten. Maandagochtend tegen half vijf ging een buurvrouw, Dumoulirn, water putten, en bemerkte licht in» d'e keuken. Daar zij wist dat Le- menu nooit zoo vroeg opstond, na derde zij liet venster, en zag door de spleten der vensterblinden twee, kerels in de keuken aan tafel zit ten en pakken obligatiëm doorsnuf felen. De vrouw riep om hulp, en toen haar man kwam toegelcopen, zag men; de kwaaddoeners in de richting van Reckem vluchten. Dumoulin en zijn vrouw gingen in de woning van Lemenu, door de straatdeur die open stond. Daar de grijsaard op hun geroep niet ant woordde, klommen zij anar die slaapkamer, en vonden er den n- gelukkige verwurgd doodl op den vloer uitgestrekt. In huis hadden de moordenaars alle hoeken en kasten doorzicht en een lessenaar opengebrokenin die keuken lagen, obligaties dooreenge worp en, op de laf el en op den vloer, voor omtrent 6000 fres. De moordenaars hadden ze niet kunnen meenemen. De poli tie en de gendarmerie werden ver-1 wittigd. Uit het eerste onderzoek bleek dat de moordenaars langs het zol dervenster in huis gedrongen zijn; tegen den muur van eene aanpa lende schuur hadden de bandieten eene ladder geplaatst. Twee fabrieksarbeiders zijn als verdacht aan de daad in hechtenis genomen. ï>e Spotvogel jls het Miunoris- jtiscïi Weekblad met Hlsustratïes, «ïat wij gratis zenden aan onze Gealionneerden die per week 1® Cents betalen. Telegrammen. Overlijden van Me Kinley. BUFFALO, 13 Sept. (R. O.) 10.59 n. De uiterste ledematen zïfri reeds lang koud. Mc Kiriley is langer dan twee uur buiten bewustzijn. 11.07 nam. De geneesheer Mc. Bur- ney zegt, dat bet mogelijk is dat de president nog eenige uren kan leven, hoewel hij bijna geen adem kan ha-1 len. 11.45. De president is nog steeds in leven. BUFFALO, 14 Sept. (R. O.) Presi dent Mc. Kinley is heden morgen 2 uur overleden. De dood heeft dan toch zijn slacht offer opgeeischt. De ijzeren wil is van Mc Kinley gebro ken. Al wat de wetenschap wist, al wat liefde kon, is aangewend, maar toch kon niet verhinderd worden dat ten slotte de machtige blik verduisterd werd, de trotscbe mond ontspande. Op 't veld zijner werkzaamheid, mid den tusschen de triomfen van de nij verheid volks, toen hij. buiten alle' protectionistische en imperialistische politiek om, van zijn warme belang stelling en helder doorzicht blijk gaf, is hij gevallen. Velen hebben in Mc Kinley een vijand gezien, omdat hij de Boeren zaak niet heeft willen dienen, en voor' hij herkozen werd had men een stille hoop dat Bryan het winnen zou, en Engeland dan gedwongen zou worden af te laien van het verder trappen der, iwee kleine volken. Maar daarom mag men toch bij het graf van deze groote krachtige persoon, lijkheid niet nalaten het eere-saluut' te brengen. Hij was een sterke geest! Naar een part. tel. van het Hbl. i meldt, is de moordenaar Czolgosz in gevaar van gelyncht te worde®; de troepen beschermen de gevangenis. IN DE KAAPKOLONIE. LONDEN, 14 Sept. (R. O.) De Daily Mail bevat een schrijven uit Kaap stad van 28 Augustus, waarin wordt gemeld, dat de toestand in de Kaap kolonie bet somberst is in de Midland- provincies. waar geheele veldcornet- schappen zich bij de Boeren aanslui ten. En heden komt het bericht, dat het geheele Noordwestelijke deel der ko lonie. waarin de districten Frasers- burg. Willjston Sutherland, Carnar- von. Van Rhynsdorp en Clan William gelegen zijn, feitelijk in openlijken op stand is. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. Tusschen het uitvoerend, comité der Amerikaansche staal werkers stakers en den hoofdvertegenwoor diger der stakers, Shaffer, is on- eenigheid gerezen. Het comité zou nu wel ooren hebben, naar uit Pittsburg verluidt, naai' het aanne men der voorwaarden, die Schwab namens de slaaJtrusien reeds had aangeboden, doch die aanvankelijk door de stakers geweigerd! waren. Shaffer zou op het ingenomen standpunt willen blijven) stem, en) het comité zou dan zander zijn voorkennis willen handleden. In de kolenmijnen van Vieille en Marhaye in Seraang is een werksta king afgekondigd, daar 500 delvers weigerden genoegen te nemen met een loonsvermindering. De werk staking is algemeen. Zandvoort. Voonn. 10 ure, P Groote., Luth. Pred. te Amsterdam. KERKNIEUWS." Kathedrale Kerk SL Bavo. Zondag de gelezene H.H. Missen te naif i en 9 uur met onderrichting; te i u ,r o hoogmis mei predikatie. Te l, half 2 en kwart over 2 uur Catechis- mvf'te j uur ^esPers en Rozenhoedje. Maandag fe 7 uur Lof en Rozenh. tot lafenis der gel. zielen. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag yuatemperdagen, geboden vastenda gen. Zaterdag 's avonds te half 8 Lof en opening der geest .oefeningen, te hou den door de WelEerw. Paters Redemp toristen. Parochiekerk van den II. Joseph. Zondag, de stille H.II. Missen met onderrichting te 7 en half 9. te half 11 Hoogmis met predikatie. Te 2 uur de Catechismus; te 3 uur het Lof ter eere van het H. en Onbevlekte Hórt van Maria voor de bekeering der zondaars. Donderdag te 7 ure het Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Zaterdag, te half 9 de H. Mis voor de bekeering der zondaars in de ka pel van het Miraculeuze Mariabeeld.' Te half 8 het Lof met de ojiening der Missie door de Eerw. Paters Francis canen. In deze week de HH. Missen en Ca techismussen op de gewone uren. Parochiekerk van den II. Antonius van Padua. Zondag, te 5, 7 en half 9 uur de ge lezen H. H. Missen, te half 11 de Hoog mis. 's Namiddags te half 4 de Ves pers, waarna Processie met het Aller heiligste. Dinsdag 3e der maand, te 8 uiu gezongen II. Mis voor de levende en overl. leden der Broederschap van den H. Antonius van Padua. 's Avonds te 7 uur Lof, Predikatie eu Vergadering der Broederschap van den H. Anto nius. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Quatemperdagen, geboden vastenda gen. Donderdag te 10 uur gezongen H. Mis voor Bruid en Bruidegom. Vrijdag te 8 uur de .gezongen Re quiem-Mis voor de overl. leden der Broederschap „Haarl. Processie naar Kevelaar", 's Avonds te 7 uur het Lof.- Zaterdag-middag geen gelegenheid om te biechten, 's Avonds te half 8 plechtig Lof en opening der jubilee missie. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw- Zondag de H.H. Missen te half 6, 7 en half 9, te Half 11 uur de Hoogmis. Te 1 3/4 en half 3 Catechismus, te 3 uur do Vespers. Half 5, oefening voor de leden der II. Familie. Maandag en Woensdag 7 uur Lof. Zaterdagmiddag zai er geen gelegen heid zijn tot biechten. Op dien dag opening der oefeningen van de H. Mis sie, des avonds te half 8 uur Veni Cre ator, Lof en predikatie. De HH. Missen en Catechismus vol gens gewoonte. N. II. Ct. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Soerabaja, van Rot terdam naar Java, vertrok 13 Sept. van Port-Said. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 12 Sept. van Genua. Het stoomschip Rhipeus, van Liver pool naar Java, paseerde 12 Sept. Gi braltar. Het stoomschip Isls, met de Indische Chineesche en Australische mails ex ss. Australia arriveerde 12 Sept. van Port Said te Brindisi. Het stoomschip Cyclops vertrok 13 Sept. van Amsterdam naar Java. Het stoomschip Myrmidon, van Ba- tavia naar Amsterdam, arriveerde 12 Sept. te Marseille. Het stoomschip Maasdam, van de HollandAmerika Lijn van Rotterdam naar New-York, vertrok 13 Sent des nachts 2 uur van Boulogne. Burgerlijke Stand. Bevallenli Sept.. J. E. H. Kalff- Wichers Hoeth, z. 13. W. van dier Veldt—van der Putten, d. M. van RoonHeerens, d- A. G. Hoogka merVeldkamp, d. 12. A. H. C. Bcei.-dersBoom, d. G. van Gen- nipvan Bragt, z. Overleden: 13 Sept. J. Kloek, 2 m. z., Papentorenvest. G. C. Ger- mes, 6 j. d., Bcekstceg. ZANDVOORT. Bevallen: J. CastienZegwaard, z A. v. d. MijeDraïjer d. A. J. Bosman- lveur, d'. Overleden: II. v. Somei'en Gréve, 14 maanden. BENNEBROEK. Overleden: D. v. d. Berg, oud 71 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd:F. J. Schoenmaker en M Bakker. M. Vonk en F. v. Ooyen. C. J. Bongers en F. SloL J. v. Keulen en A S. Avis. C. de Vos en A. H. Bijleveld. Getrouwd: G. de Rooij en P. C. Zwar, E. Nieuwenhuis en C. A. Hagen. Bevallen: M. HerwijnenSpruiten- burg z. C. Verhoeven—Spreeuw z. A. Koolhaas—Suva z. A. DoetsLevering z. C. J. Koning—Kos d. J. den Elzen v. Graas J. v. d. VeerTarnhout d. J. de VriesKaptein d. C. Zomer Lamboo d. S. M. Saiuiefort—Goulooze d. A. Spijkgrv. Leeuwen z. A. v. Someren—Middelkoop z. S. Oostwou derRep z. Overleden. L. B. W. de Boo 17mnd. A. Verburg 62 j. F. Hoogland 16 rond. G. S. Boot 27 j. M. Wassenaar IS j. C. Zwetsloot 8 mnd.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2