EEN HALTE WEEK Tweede Blad, behoorende bij Haarlems Dagblad" van Maandag 16 September 1901. Mo5587 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Beeluit van 12 NovNo. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende moet zich aansluiten. De contributie be draagt slechts ƒ2.50, terwijl de voor deden groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de nee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welüe gratis advies in handelszaken 8eY®P aan de leden en voor hen gTatis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door beimdaeling der advocaten gedaan, wordt 5 ne Bankiers der vereeniging »in heeren Laane van Bemmel, Kruis straat 51. Alle brieven of aanvragen (o°k ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aa nliet bureau der ver- eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firma s m Nederland. De kosten dezer informaties bedra gen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald worden aan het bureau. Informatien naar binnen de stad wonende perso nen gratis. Ruim 650 informatien en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo- pen jaar verstrekt. In Juli zijn 46 vorderingen tot een bedra van 1300, 18 betaald, 7 vorde ringen worden afbetaald, 9 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 client het Geheim der Maandlijsten ongeschonden be waard' te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behan deld. tenzij ->orto-vergoeding (10 ets.) is bijgevoegd. Het Bureau der vereentging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid' tot. het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 11—12 uur v.m., de overige dagen van 3—4 n.m. De rekening en verantwoording over net afgeloopen boekjaar is door de daartoe benoemde Commissie, bestaan- do uit de heeren W. A. J. van de Kamp en A. Funke, nagezien en goedgekeurd. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU- DERS van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 5 Sept. jl. eene nieuwe voorwaarde is toege voegd aan hunne beschikking van 29 Januari j.l., waarbij lo. aan H. van Leeuwen vergunning is verleend tot oprichting van eene sigarendrogerij in het perceel aan de Ged. Oudegracht no. 7. 2o. aan A. Wallach vergunning is verleend tot oprichting van eene lom penbewaarplaats in het perceel aan de Korte BoogaardstrfCat no. 6. Haarlem, 13 Sept. 1901. Burg. en Weth. voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ. (L.-B.) De Secretaris, PIJNACKER. WepshtgesohSQdeniSm De oorlog in Zuid-Afrika. De Czaar bij de Duitsche vloot-manoeuvres en zijn be zoek aan Frankrijk. Welke gebeurtenissen ook af en toe op het wereldtooneel naar voren drin gen, als bv. de Cliina-quaestie, de aan slag op Mc Kinley enz., de Zuid-Afri- kaansche oorlog blijft toch steeds het punt, waarop bijna voortdurend de aandacht is gevestigd. Er is in de laatste dagen weer heel wat voorgeval len in het donkere werelddeel. Wat de Engelschen evenwel wenschten' is niet gebeurd, n.l. de overgave van een groot aantal Boeren, tengevolge van Kitchener's proclamatie. In de „Westminster Gazette" von den wij met betrekking hierop eene aardige plaat, die zeer juist den toe stand weergeeft. John Buil wordt daar voorgesteld met een groot vliegenpar pier (de proclamatie), om den hoed cre- bonden, maar de vliegen 'de Boeren) willen er niet aan en wanhopig roept de arme Buil uit: „Zii schijnen er geen zin in te hebben". En werkelijk, dat hebben ze ook niet. Integendeel, de tegenstand wordt steeds verwoeder, zooals kort geleden weer gebleken is uit het gevecht tus- schen De la Rey en Methuen op 5 de zer en uit zoovele andere voorvallen, die even zoovele bewijzen zijn voor de bewering, dat er aan een einde van den oorlog nog niet te denken valt. Naast den strijd tusschen Engelschen en Boeren is ook de reis van den Czaar een der wereldgebeurtenissen, die wel waard is, dat men er zich een oogen- blik mede bezig houdt. We hebben al len kunnen lezen hoe lief en vriende lijk Nicolaas en Wilhelm met elkaar hebben omgegaan, en wat een mooie geschenken ze elkaar gegeven hebben. Er is weer duchtig geschermd met groote woorden en ook de traditionee- le „hartelijke omarmingen" zijn niet uitgebleven. De gedienstige pers heeft groote ar tikels geschreven over de steeds inni ger wordende betrekkineen tusschen Rusland en Duitschland en onze ooste lijke naburen zijn zelfs zoover gegaan dat ze vrede hebben met het bezoek van den Czaar aan Frankrijk, waar ze eerst zoo geweldig boos over waren Het Berliner Tageblatt" noemt het oponthoud) van Nicolaas II in de Duit sche wateren een verblijdend teeken, dat de oprechte vriendschap tusschen de beide naburige rijken niet meer aan twijfel onderhevig is. Deze zeker heid is een teeken, zegt het blad. dat de vrede in Europa vaster worteis schiet dan sinds langen tijd) het geval was, eene zekerheid, diie door het mo gelijk geschreeuw van Pan-slavistische drijvers in Rusland en nationalistische chauvinisten in Frankrijk niet ver stoord' zal worden. En wat het aanstaand verblijf "an Rusland's gebieder op het gebied der Fransche republiek betreft, hierover zegt het „Berliner Tageblatt" dat dit eene zeer vérstrekkende beteekenis heeft, vooral met het oog op de bin- nenlandsche politiek van Frankrijk. Door het bezoek van den Czaar wordt de republikeinsche regeeringsvorm aanmerkelijk versterkt, evenals de pï>-* sitie van president Loubet en van het ministerie Waldeck-Rousseau wordt den nationalisten en den aan hangers der monarchie een zware nederlaag toegebracht. Het opgraven van doodsbeenderen te Haarlem Haarlem's Dagblad van 9 Septem ber jl. bevatte een bericht omtrent op graven van doodsbeenderen op den hoek der Damstraat, bij gelegenheid van het leggen der kabels aldaar voor de lichtfabrieken. De redactie van dit blad verzocht mij haar hierover nader inlichtingen te willen geven. Als antwoord hierop mogen de vol gende regelen dienen. Het is voor ons Haarlemmers een zeer gewoon verschijnsel dat er doods beenderen worden opgegraven, bij her haling komt dit voor, zoo zelfs dat weinig of "geen acht meer op wordt ge slagen. Bij de verbouwing der vischbanken (later bekend onder den naam van Boeren- of Riviervischmarkt) in 1769 werden een menigte doodsbeenderen gevonden, bij de verplaatsing van het standbeeld van Lourens Janz. Coster in 1801 uit den Hortus naar de Groote Markt en bij het plaatsen van het te genwoordige beeld van genoemden ,,uitvind|er der boekdrukkunst" deed zich weder hetzelfde feit voor, zoo zelfs dat er verscheidene boerenwagens noo- dig waren om de laatste overblijfselen onzer Haarlemsche voorouders over te brengen naar het Kerkhof onder Scho ten. Eveneens geschiedde zulks bij de uitbreiding der lettergieterij van de firma Joh. Enschedé en Zonen, op de plaats van het vroegere Klokhuis, waarbij toen bleek dat de in dien grond zich bevindende doodsbeende ren en doodshoofden, daar niet achte loos neergeworpen, doch behoorlijk op- gestapeld waren. Een bewijs dus dat te dier plaatse ©en kerkhof moet zijn geweest. Wie herinnert zich niet het aantal beenderen dat werd opgegrayen bij het bouwen dey huizen tusschen Dreef en Wageweg aan de zijde van het Plein? Want ook hier bevond zich oudtijds een kerkhof, het „Zuiderkerkhof" ge naamd, in tegenstelling van het „Noorderkerkbof" of „De Punt", bij de voormalige Gröenendalsteeg, bewes ten de Nieuwe- of Kennemerpoort. Bovendien bevond zich nog hier het „Jodenkerkhof", grenzende ten oosten van bovengenoemde poort en het „Gasthuiskerkhof", achter het oude St. Elisabeth's Gasthuis, tusschen het Groot Heiligland en de Kleine Hout straat gelegen, waar de lijken van pa- tienten in die inrichting overleden, ter aarde werden besteld. De nog be staande Gasthuispoort in 1. g. straat wijst nog den toe.gang tot dien voor- maligen doodenakker aan. Bovendien bestond hier de gelegen heid tot het begraven in de kerken. Zeker is hot dat er vroeger een kerk hof bij de St. Bavokerk is geweest, en volgens de kaart van Braun zou de Damstraat te dien tijde niet zoo dicht tot bij die kerk geloopen hebben als thans. Uit de verschillende opgravingen in den loop der tijden kan men ge rust de gevolgtrekking maken dat dit kerkhof zich heeft uitgestrekt van den hoek der Vleeschhal en een halven cir kel beschrijvende (waarvan de buiten- boog naar de Jansstraat was toege keerd) tot aan de Damstraat. „Wanneer men aldus schrijft wij len Dr. C. Ekama zich nu de stra ten der stad in dien tijd voorstelt, zon der straatsteencn, maar alleen met zand gedekt, waarom de Groote Markt toen ,,'t Zandt" genoemd! werd, dat de Beek toen niet overdekt was en door de stad stroomde, is het zoo ge heel onmogelijk niet dat de Beek in dien tijd eene afscheiding maakte tus schen de toenmalige Damstraat, de tegenwoordige Oude Groenmarkt 1) en het Kerkhof'. Een thesauriers rekening van 1480 geeft het volgende te lezen: ..Pieter Willeras, Boele, tot hulp© y,an de ge- meenen buyzen en dat totten oncosten van dat clockhuys op dat nyeuwe Kerkhof te brengen V Ryns guid". Bij resolutie van 11 October 1601 be sloot de Vroedschap om de tegenwoor dige Vleeschhal te bouwen aan het „marktveld op den hoek van het groo te Kerkhof." Wijlen Dr. Ekama schrijft: „dit (het Kerkhof) bestond' derhalve nog in 1601 en moet noodzakelijk gelegen zijn ge weest waar thans nog de Zeevisch- markt gehouden wordt, welke dan ook nog lang den naam van het „groote Kerkhof' behouden heeft." Met deze denkwijze kan ik mij niet vereenigen. Primo wordt het vol strekt niet bewezen door genoemde uitdrukking, secundo is bet ipeer dan onwaarschijnlijk. De Vleeschhal werd gebouwd aan den h'oek van „het groote Kerkhof". Het is lang niet zeker dat daarom het Kerkhof nog bestond. Om slechts een voorbeeld te noemen het tegenwoor dige Begijnenhof, dat dezen naami nog draagt en toch sedert eeuwen eene andere bestemming heeft gekregen. Doch bestond dit Kerkhof in 1601 nog, zeer zeker zouden we er veel meer van weten, voldoendejjescheiden zijn uit die tijden voorhanden. In 1769 was de plaats, waar later de Zeevischmarkt werd gevestigd, bekend onder den naam van „Dievenkerkhof." Doch zoo de Groote Markt in 1610 nog een Kerkhof ware geweest, hoe zou dan in 1606 de Rederijkerskamer „Trouw moet Blijken" een zoo'n luis- terlijk feest hebben kunnen geven op dit plein? Ziehier eenige bijzonderheden over dit voormalige Kerkhof. De lezers zul len wel inzien dot hét volstrekt geen vreemd verschijnsel is, zoo er binnen den genoemden kring doodsbeenderen worden opgegraven. Een meer curieus geval zou dit zijn, zoo dit plaats vond aan de zuidzijde der Beek. Volgens het aan het begin van dit artikel genoemde bericht was de re dactie van dit blad onlangs getuige van een dergelijk feit bjj de verbou wing van een perceel in de Anegang. en wel tusschen de Warmoesstraat en Groote Houtstraat. Hiervan eene goedje verklaring te geven is zeer moeilijk, zoo niet onmoge lijk. Zoo het waarlijk „menschelijke" overblijfselen waren is het misschien te verklaren uit het feit, dat zich hier vroeger het Karmelieten Klooster be- vond. Dit Klooster, dat in 1249 werd gesticht, was gelegen in de tegenwoor dige Groote Houtstraat, aan de zijde van de Anegang, en wel in dat gedeel te, 't welk zich van den hoek van de Anegang tot aan den hoek der Spek- straat uitbreidt. De welbekende Gul denbergspoort is hiervan nog een overblijfsel. W. P. J. OVERMEER. 1) De Oude Groenmarkt werd van ouds „de Kerkstraat op de Beek" genoemd, en wel van de Lange Veerstraat tot de Groote Houtstraat, tottdat de Beek in 1545 werd overwujlfd, van de Wax- moesstraat tot aan het Plein vóór de Kerk; dat men „Tusschen de paaltjes" noemt, doch haar rechten naam is de Korensteeg, heeft een brug gelegen. Stadsnieuws Tentoonstelling van druk* en bindwerk. De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Typ. Bond zal ook het volgende seizoen weder eene tentoonstelling van fraai druk- en bindwerk organi- seeren, thans echter met medewerking der andere hier ter stede bestaande Typ. Vereenigingen, om zoodoende een meer algemeen karakter aan deze tentoonstelling te geven. Hiertoe is eene commissie srevormd, bestaande uit leden van de afd. Haar lem van den Alg. Ned. Typ.-Bond, de Typ. Vereeniging „De Katholieke Pers" en de Boekbindersvereeniging „Nieuw Leven". Deze commissie hield Woensdag avond hare eerste vergadering, waar in een bestuur werd gekozen bestaan de. uit de heeren J. Hoogeboom, (Nieuw Leven), voorzitter; Joh. Wagemans, (Kath. Pers), secretaris en F. Nieuw- veen (Typ.-Bond), peinningmeester. De datum, waarop de tentoonstelling zal gehouden worden, werd vastgesteld op Zondag 26 Januari 1902, terwijl de termijn, van inzending werd bepaald tot op uiterlijk Zaterdag 11 Januari 1902, aan het adres van den voorzitter der commissie, den heer J. Hooge boom, Groot Heiligland 77. Daar eene dergelijke tentoonstelling voor de beoefenaars der prafische vak ken van veel nut is, hoopt de commis sie, dat alle heeren patroons van hun ne belangstelling in deze zullen blijk geven, en door flinke bijdragen deze tentoonstelling zullen opluisteren. Binnenland. H. M. de Koningin komt Maandag avond tusschen 6 en 7 uur uit Rotter dam in de residentie, alwaar H. M. tot na de aanbieding der adressen van antwoord op de Troonrede denkt te verblijven om dan v,o»r terug te kee- ren naar het Loo. De Koningin ontvangt a.s. Dinsdag ochtend tegen 10 uur des voormiddags de leden der Kamer ter afleggen van den eed of de belofte ten overstaan van den minister van binnenlandsche zaken en den directeur van liet Ka binet. De koning van Engeland zal waar schijnlijk Maandag van Hamburg over Vlissingen naar Engeland terugkee- ren. Maandagavond zal de Koning te Vlissingen aankomen en zich aan boord begeven van het jacht Victoria and Albert, dat Dinsdagmorgen naar Port Victoria zal vertrekken. Weder een inbraak. Ditmaal is even over de grens van Arasterdam! ingebroken, nl. in het kantoor der Deli- Cacao-fabriek aan den Sloterstraatweg. De inbrekers zijn denkelijk zeer teleurgesteld als ze vandaag het geroofde nazien. Im mers de 13,000 aandeelen die zij be machtigden. zijnongeteekend. en dus waardeloos. Verder worden ver mist eenige plakzegels en postzegels, benevens een bedrag van 0525 dat zich in een bakje bij die zegels be vond. Het tweede kantoor, achter het eer ste gelegen, zou hun een beter buit hebben kunnen verschaffen. Wel is gepoogd de deur te forcee'ren en een flasruit ingedrukt, maar men schijnt f machteloos gestaan te hebben öf gestoord te zijn. Zeker is althans dat ze daar niet zijn binnengedrongen. Gevonden werden een duimstok, een sigaret, een kaars en lucifers. De politie zal nu trachten aan de hand van die voorwerpen eenig licht te ontsteken. Feuilleton. Het gelieim van den Senator. Naar het Duitsch van P. ARNEPELDT. 3) Wat dan, al» ik vragen mag vroeg de senator Egger van zijn stoel opstaande streng en met na druk, zooals men van. den vriende lijken grijsaard nauwelijks zou hebben verwacht. Gotthedner geraakte hierdbor zichtbaar in verlegenheid' en ant woordde eenigszins aarzelend Ik herinner mij nog zeer goed, dat hij tamelijk slecht met aardsche goederen bedeeld, zich in Lübeck neerzette, reeds gehuwd was en een ongeveer vierjarig knaapje had. Nu, wat zou dat? Hij heeft, als ik mij' niet ver gis, een zaak te Bradford gehad en d'aar een Engelsche dame gehuwd, zooals het gerucht ging, een w duwe. Ik ken geen enkele wet, die aan een Lübecksch senator ver biedt een Engelsche weduwe tot vrouw te hebben, schertste de nator. Langenbrach zelf is een Duitscher en geboortig uit Anhalt Iedereen lachte om den dlrogen humor van d'en ouden heer, zoo dat niemand er op lette, dat Wil son, die weder een courant had op genomen en daarin schijnbaar ver diept was in waarheid) volgde hechter met de grootste aandacht het gesprek bij die laatste woor den van den senator een zachteni uitroep van verrassing uitstiet. In 't volgend oogenblik was hij echter reeds weer schijnbaar in zijn blad verdiept. Zijn schoonie vrouw is lijdend, sprak Schwendy op deelnemenden toon. Dokter Lamprecht, die haar behandelt, zegt dat haar leven aan' een zijd'en draad! hangt, de ge ringste opwinding zou ha-ar het le ven kunnen kosten. Ja, zoo is het, sprak senator Egger. 't Is cok daarom dat het engagement van John Langenbmch en Caecilie Lamprecht nog niet pu- Oranje-N assau-' ord. In de „Vox Medicorum" wijst een medicus er op, dat men bezig is van het, sanatorium voor long- lijders „Oranje-Nassau-oord", te gen de bedoeling van de vorstelij ke Schenkster, een inrichting voor meer-gegoeden te maken in plaats van voor miin-i Verkiezing Eerste Kamer. Door de Staten van Zuid-Holland is gkozen tot lid der Eerste Kamer (vacature Roëll) het Statenlid! S. van Velzen met 43 stemmen tegen 32 op mr. Blüssé, oud-Gedeputeerde. Nicolaas Beets. Aan de Hoogere Burgerschool te Arnhem bestaat reeds sedert vete jaren de gewoonte, Nicolaas Beets op zijn geboortedag uit. naam der leerlingen een bloemgeschenk aan <te bieden. Ook gistermiddag ver trok een aantal Leerlingen naar Utrecht teneinde den grijzen dich ter een fraaie bloemenmand' te overhandigen. Onze belangen in Z.-Alrika. De Staatsct. bevat thans de oprich tingsakte van de Nederlandsche Maat schappij tot handhaving van stamver wante belangen in Zuid-Afrika, te Amsterdam. Doel is, het versterken van het Hollandsch element in Zuid- Afrika in den ruimsten zin. Zij tracht dit doel te bereiken, onder andere door bevordering van emigratie van naar haar oordeel geschikte Nederlanders naar Zuid-Afrika; door 't steunen van Nederlanders en Afrikaanders om zich in Zuid-Afrika te handhaven of aldaar verder vooruit te komen; door het me dewerken tot het tot stand komen of in stand houden van Nederlandsche en Afrikaansche ondernemingen in Zuid-Afrika, onverschillig op welk gebied: landbouw, veeteelt, handel, nijverheid en andere, waarvan met reden verwacht mag worden dat zij goede kansen kansen van slagen aan bidden, bij voorkeur van die onderne mingen welke, in geval van welsla gen. vele Nederlandsche en Afrikaan sche werkkrachten zullen kunnen ge bruiken, en verder door alle geoorloof de middelen, welke hun nuttig en ge past zullen voorkomen; waaronder zij, althans in den eersten tijd. evenzeer verstaat het handhaven van Neder landsche en Afrikaansche elementen, die tengevolge van den oorlog zakclij- ken steun behoeven, onverschillig waar zij zich bevinden. Onder de bena ming „Afrikaanders" in deze statuten worden begrepen de burgers der re publieken van Hollandschen aard in Zuid-Afrika en de zoogenaamde Hol- landsche Afrikaanders, in Zuid-Afrika wonende. De maatschappij zal zoo veel als haar belang medebrengt, sa menwerking zoeken met andere com- missiën of inrichtingen, welke in ge lijken geest werken. Met name zal zij, indien zulks nuttig kan zijn en gewenscht wordt, de Èmigratie-com missie en do Voorschotbank der Ne- derlandsch-Zuid-Afrikaansche Vereeni. ging geldelijk steunen; evenzeer za- kelijken steun verleenen aan personeel van bestaande ondernemingen in Zuid-Afrika, waar dit door ontslag of anderszins ten gevolge van den oor log tijdelijk de hulp, die de maat schappij verleenen kan. mocht noodig hebben. Duur: tot 31 December 1999. Kapitaal: bij dien aanvang 500.000. Onvoorzichtig. Bij een geneesheer te Princenhage kwam Woensdag een barbier om den dokter te scheren en tevens poeders voor zijn zoontje, mede te nemen. De arts gaf hem die poeders niet, maar zeidei dat hij ze maar moest nemen. Ongelukkig nam de man een verkeerd doosje, dat morphine bevatte. De bar bier liet het doosje door een jongen naar zijn huis brengen en zijn vrouw gaf er het kind dadelijk een hoeveel heid van in, waarop het jongetje in diepen slaap viel. Toen de dokter zijn vergissing be merkte, ging hij snel per rijwiel naar de woning van den barbier, maar hij kwam reeds te laat; het knaanje was overleden. (N. C.). Sportpraatje. De cricket-competitie loopt ten ein de. De strijd gaat nu tusschen 's Gr. C. C. en Rood cn Wit. Deze laatste club is er in geslaagd den Hagenaars tweemaal een nederlaag toe te bren gen en staat nu met hen gelijk. Waar schijnlijk zullen nu beide vereenigin gen evenals 't vorig jaar samen aan 't hoofd der competitie komen met 16 punten elk (in 1900 hadden beide 14 punten.) Wellicht zal er een kampioenwed- strijd plaats vinden, die verleden jaar geen doorgang kon vinden omdat Haarlemmers geen elftal meer in veld konden brengen. De wedstrijden op Zondag a.s. zul* len vermoedelijk geen wijziging ip den stand brengen. De Hagenaars zullen 't Amsterdamsche „Volharding" wel de baas zijn, terwijl Ajax met A. C. C. een harden strijd kan hebben, als de Amsterdammers tenminste vol tallig opkomen. De inschrijvingen voor den Rotter* damsclien zilveren voetbal hebben mij wel een weinig teleurgesteld. Slechts zes clubs, waaronder H. F. C.. H. V. V. en Rapiditas als eerste klassers, hebben zich opgegeven. Noch R. A. P., noch H. B. S„ noch Haarlem of een der andere uitverkorenen schijnt roeping gevoeld te hebben in 't strijd perk te treden Dit is wel te betreuren, te meer daar deze wedstrijden zulk eene goede oefe ning zijn voor do a. a competities. Laat ons hopen, dat de animo een vol gend jaar grooter zal zijn. Wat de wedstrijden om den Dordt schen lauwerkrans betreft, mijne win- ners zijn: II. V. V. II (Den Haag), Vol harding (Rotterdam), Olympia (Rot terdam), Hollandia (Den Haag). De paarden die volgens mij 't meestt kans hebben in de courses te Woest duin zijn: Cura^ao-prijs: Schabernack. Suriname-prijs: Clerimond. Java-prijs: Berthus. Sumatra-prijs: Polikare. Cc^jbes-prijs: Mioche ex Mela. Borneo-prijs: Parsimony. AMATEUR. Sport en Wedstrijden. Gymnastiek. Het officieeLe programma voor den op Zondag 15 September a. te Alkmaar te houden, gewestelij ken tumd'ag, luidt 'als volgt ie. Prima-vista-oefeningen (deze oefeningen zullen dies morgens werden- gerepeteerd*) 2e. Oefeningen aan toestellen (af deel ingstu men.) 3e. Volksoefeningen. Elke ver eeniging is verplicht diaaraan deel te nemen. Deze oefeningen zijn; hoog-, ver-, paard-, bok- en polstok- springen, steen werpen, touwtrek ken en zoo mogelijk estafette-loop. 4e. Vereen igingstunien (groep- oefeningen.) Naar men verneemt, zal die deel neming ditmaal bijzonder groot zijtiï. Rechtszaken. Mishandel ine metdoodelijken afloop. Wederom werd Woensdag voor da Ilaagsche rechtbank een geval behan deld van mishandeling met doodelijken afloop. Ditmaal stond terecht een 42-jarigo schoenmaker, beklaagd in den nacht van 6 Augustus, of daaropvolgenden morgen, in de Nieuwe-Molstraat te 's Gravenhage iemand met een mes of ander scherp voorwerp een steek in de borst te hebben toegebracht tengevolge waarvan de man is overleden. Vijftien getuigen waren in deze zaak gedagvaard, onder wie twee deskundi gen. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Onbevoegd onderwijs geven Te Winschoten stond Vrijdag vooi de rechtbank terec.' Je heer Cronv winkel, directeur van het post- en telegraafkantoor te Zuidbroek on langs van rechtsvervolging ontslagen. De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie kwam daartegen in hooger beroep. Beklaagde is gedagvaard ter zake, dat hij te Wildervank in de maanden Januari en Februari 1901 op bepaald© dagen en uren buiten noodzaak iiet beroep van onderwijzer in d© Fran sche, de Duitsche cn d© Engelsche taal heeft uitgeoefend door aldaar en als- toen aan Nanno Evert de Vries, oud 18 jaar, Hendrik Upmeijer, oud 17 jaar. Jan Stikker, oud 18 jaar en meer anderen van ongeveer dien leeftijd, niet tot één gezin behoorende, bijzon- dor middelbaar onderwijs in die vak ken te geven en wel ter hunner oplei ding voor het examen van klerk der posterijen en telegrafie, zulks zonder dat hij in het bezit was van de daar voor vereischte akte van bekwaamheid noch in het bezit was van een getuig- bliek is gemaakt. Dan is het ook zeer goed te verklaren, dat Langen bruch in den laatsten tijd zoo heelemaal veran derd' is, merkte de professor op. Binnen eenige weken tijds, schijnt hij wel tien jaar ouder te zijn geworden. Hij komt slechts zelden meer hier in 't Casino, terwijl hij vroe ger een nooit ontbrekend1 gast was. Voor een paar dagen heb ik hem er als 't ware toe moeten dwingeoi om in „Zeemanshoop" een partij biljart met mij te spelen. Hi' was echter in 't geheel niet bij het spel. Zijn gedachten schenen ergens antlers te zijn. Nu, waarover zou hij anders denken dan over de senators-ver kiezing? schertste Gottheiner. Hij heeft zich in vertrouwen uitgelaten1, d'at hij een eventueele benoeming niet zou aannemen, sprak een ander. Hij houdt zich maar zoo I spotte Gottheimer. Alsof men niet wist, d>at het reeds sedert ja ren zijn streven is om senator te worden. Dat loochent hij ook niet, maar onder de tegenwoordige om standigheden wil hij die eer lie ver niet. Nu, dan dient hij er openlijk voor uit te komen. Dat zou den Se naat en de Burgerschap moeite uitr sparen, sprak Rosen. Dat zou tegen de traditie strij den. merkte Egger op, en ik blijf er bij, wij zouden mijns in ziens geen betere keuze kunnen doen. En valt de keuze werkelijk op Langenbruch, dan zal ik alle po gingen aanwenden om te bewer ken, dat hij zijn benoeming aan neemt. O, dan is hij reeds zoo goed als gekozen riep Wehl uit, doch moest van Gottheiner de terechtwij zing hooren Niet te haastig, mijnheerWehl de zaken nemen somtijds een ge heel anderen loop dan men ver wacht. Intusschen was senator Egger opgestaan en een blik op den aan d'en wand hangenden regulateur slaande sprak hij 't Komt mij voor dat het hoog tijd wordt om ie vertrekken, mijn vrouw zal in 't geheel niet weten waar ik blijf. 't Is maar goed, dat het vlak voor Kerstmis is. nu bemerken de! dames in de drukte van de voor bereiding van het feest het zoo niet d!at wij een beetje langer dan ge woonlijk plakken, schertste presi dent Schwendy die eveneens op stond. De overige heeren volgden zijn voorbeeld!. De jonge vreemdeling legde zijn courant op tafel en trad op Rosen toe, die daardoor eenigszins van zijn stuk geraakte; hij had door zijn ijverig deelnemen aan het ge sprek zijn gast, dien hij heden voor de eerste keer in zijn leven zag, bijna geheel verwaarloosd. Ralph Wilson had nl. des mor gens met een warme aanbeveling van een met Rov n bevriend koop man uit Bremen bij Rosen zijn op wachting gemaakt cn had hem medegedeeld, dat hij van' plan was in elk der Duitsche zee- en handels steden eeruige weken door te bren gen. In Hamburg en Bremen was hij reeds geweestnu was Lübeck aan de beurt; hij had' zijn intrek genomen in het hotel Continental en wilde de bezi enswa«rd; gheden van de ouae Haniie-stad in oogen- schouw nemen terwijl hij tevens gaarne bij ne aanzienlijke /ami li en wilde geïntroduceerd word cm. 1 Deze wensch had den groothan delaar in verlegenheid gebracht, want zijn echt was kinderloos cn zijn ziekelijke vrouw had reeds se dert jaren niet meer deel aan do conversatie genomen. Te>rwille van den vreemdeling zelf en van zijn vriend te Bremen had hij Wilson alvast meegenomen naar het Casi no, om hem daar reedis met veer schillende heeron kennis te doen maken. Neemt u mij niet kwalijk, mijnheer Wilson, sprak Rosen, dat ik mij zoo weinig mot u be moeid heb; ik hoop, dlat ons go- sprek u niet al te veel heeft ver veeld. O, intcgendieel, de zaak inte resseert mij ten zeerste, verzeker de Wilson, buitendien heb ik ook reeds nader kennis gemaakt met de heeren. De heer Gottheiner heeft m" uitgenood'igd hem te ko men bezoeken, terwijl ook dr. Lamprecht mij heeft gevraagd1- Mag ik ook bij de heeren mijn opwach ting komen maken? Hij maakte een buiging voor president Schwen dy en senator Egger. U zult mij ten allen tijde wel kom zijn. antwoordde de senator

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5