NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. No. 5589 Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN Na Mc Kinley's dood. De nieuwe President der V.-S, Het gelieim van den Senator. I9e Jaargang Woensdag 18 September 1901. HAAHLElfS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden7 1.20 Van 1—5 regela 50 Ota.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), jMnpfrfeffaygjjuK» de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaateruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden7 7 7 7 7 1-65 W& Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers.7777777. 0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maandenV V 7 7 V V 0.37>$ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 129* de omstreken en franco per post ...77. 0.45 vjp Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti j) en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Borean A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt da gelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèr§ Q. L. DAÜBE <Ss Co. JOHN F. JONESa Parijs 31*** Faubourg Monlmartre. Haarlem's Dagblad van 18 Sept. bevat o.a.: Krampachtige pogingen van En- gelsche oorlogscorrespondenten De Wet en Ds. Murray, Na Mc Kinley's dood, De nieuwe Presi dent der V.-S.Het Vorstelijk Paar te Rotterdam, Oranje-Nassau- oord. Politiek Overzicht. De Britten willen nog m'aar niet weten dat de proclamatie van Kit chener mislukt is. Sommige oor logscorrespondenten doen zelfs krampachtige pogingen: om het voor te stellen of het schandelijk stuk werkelijk de verwachte uitwerking had. Zoo seint Renter's corresp. teMid- delhurg (Z. A. R.) dat het aantal overgaven is toegenomen, en ook dë ,,Cape Times" meent dat de overgaven talrijker zijn geworden. Maar vlak onder deze berichten kan men-, dank zij de verbijsterende naïveteit die de Engelsche pers ken- merkt, een (reeds in hoofdzaak medegedeeld) Reuter-telegriam uit Kaapstad lezen met de erkenning dat bet stuk van Kitchener in ge breke is gebleven overgave van burgers in menigte te bewerken. Qndër die telegrammen volgen d'an rapporten uit Bloemfontein, Be-thulië, Hope-town, Vrijburg, Co- Ie sberg en Tarkastadl, waaruit blijkt diat de uitwerking zeer ge ring is geweest. Sommige over^ loopen burgers hebben zelfs als hun. meening to kennen, gegeveni dat die proclamatie de republikeinen in hun verzet zal stijven, nu zij weten dat zij niets meer hebben! te ver liezen. De Daily Mail", die sedert haar twist met d'e1 regeering uit een am der vaatje is gaan tappen dan vroe ger, schrijft boven aanj haar oor logsnieuws 15 September is gekomen en ge gaan, de datum na welken volgens de proclamatie de Boeren-aanvoer- deirs te velde verbannen en het gros van de burgers belast zali wor den met de kosten van het ondier- houd van hun gezinnen in die con centratiekampen,. Geen enkele van de Boeren-aanvoerders is in ondier- werp ing gekomen, en een verlen ging van don veldtocht moet nu als zeker beschouwd- worden. Een Engelsc-h berichtgever dieelt nog eeni ge bi zond erheden mede over het onderhoud tussch-en dis. Murray, de-n vred'esgezant uit d'e; Kaapkolonie, en De Wet. Murray ontmoette De Wet in de buurt van Lindl-ey. De eemeraal weigerde dm dielijk aan zijn verzoek (om d'e commando's uit de Kaapkolonie terug le roepen) te voldoen. De een i ge voorwaarden waarnaar hij wilde hoo-ren. waren- volledige on-i afhankelijkheid van de republie ken en amnestie van de Kaapsche rebellen. De onafhankelijkheid van de republieken was, zeidie De Wet, volstrekt noodzakelijk voor die wel vaart van de Kaapkolonie die een tweede Ierland geworden zou zijn als die twee republieken de impe riale regeer ing niet in bedwang hadden gehouden. Steyn zeide ,,Al9 de Vrijstaat de burgers niet meer kan onderhou den, zulten zij naar die Kaapkolo- niet oprukken." Ook geen- aangenaam vooruit zicht voor d'e zoo vredelievende Engelschen I Buitenlandsch Nieuws. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De inkomsten van de „Oranjeri vierkolonie" hebben sedert dien da tum van de bezetting van den O. V. S. door de Engelsche -troepen (ver moedelijk wordt als zoodanig be schouwd de inneming van Bloem fontein) bedragen tot 30 Juni 11. 402.295 pd-. st., terwijl die uitgaven 386.038 pd-. st. beliepen. Van dleze getallen waren d'e zuiver civiele in komsten 301.800 pd'. st. en d'e uit gaven 217.974 pdi. st. De voornaam ste- bronnen valn inkomsten waren erfpachten 11.823 pd. st.invoer rechten 151.000 pd. st.lioenltiiën en zegels 28.000 pd. st., kafferhut- belasting 10.000 pd'. st. en posterij en 43.636 pd. st. De verliezen! ijst maakt melding van een gevecht bij Vooruitzicht op 10 September, waarbij luite nant Mackintosh van het 1ste Ca meron Hooglanders en luitenant Wood van het 3de Lancaster Fu seliers zwaar gewond zijn-verder is daar gewond korporaal Scattler- good van het 3de Royal Warwick regiment. De manschap Glassan van de Boschveid Carabiniers is bij Pietersburg gewond op 8 Sept. Van. kolonel Rimington's colonne zijn 31 Aug. en 1 Sept. eeni drietal zwaar gewand, behoorendb tot het 3de- Nieuw Zuid-Wales hofreden in fanterie en het 6de Dragonders. De Engelsche Kapen aar André Joubert, luitenant bij de Western Province Mounted Rifles, die 11 Juni was gevangen genomen door d'e Boeren, is in vrijheid gesteld. De verliezen!ijst maakt ten slotte melding van ongevallen te Lainigs- burg, Kareekui-I en Maquaanstad. De „Daily Mail" verneemt uit Brussel dat te Louren^o-Marques een Belg, zekere van der Heuvel, in hechtenis is genomen onder be schuldiging van schietvoorraad' voor de Boeren in Portugeesch gebied binnengesmokkeld te hebben. De Engelsche consul vraagt zijn uitle vering aan Engeland, maar de Bel gische consul verzet er zich tegen. Een Central News"-telegram uit Pretoria deelt mede, dat de colon- nes van Rimington, Spens en- Will- son, met Kitchener's Fighting Sooubs te Kroonstad zijn terugge keerd na acht dagen opereeren ten oosten dlier plaats in de richting van Senekal. De drie colonnes trok ken all-en den 3 ion Aug. uit Kroon stad, maar werkten ieder op zich zelf. Ongeveer op denzelfden tijd kwamen zij met de Boeren in bot sing de gevechten die volgden war ren „taai." De Boeren stonden on der bevel van Haasbroek en Philip Davous(?). Rimington's colonne maakte zich meester van achttien gevangenen en 44 wagens. Spens maakte vijf gevangenen en v orm eestende onge veer 1000 runderen, terwijl Will- son er in slaagde 7 gesneuvelden te vinden, en zes Boeren gevangen te nemen. Zijn buit bestond uit 30 wagens, tien andere voertuigen., 2000 runderen, 8000 schapen en 500 paarden. Bij elke botsing vochten de Boeren goed' en, weerstonden vastberaden den opmarsch der En gelschen. Door gevechten aan hun achterhoede wisten ze aan gevan genneming of vernieling op groote schaal te ontkomen, maar zij, ver loren daarbij hun wagens, enz. De colonnes verklaren, diat vele der boerenplaatsen, waar de Enigel- scben langs kwamen, bebouwd wa ren. Het jonee koren was ongeveer een- voet hoog. Of d'e Boeren ook rust gehad heb ben I Max Régis heeft nu onaange naamheden1 gekregen met zijn ouden vriend Lionne over de be noeming van een burgemeester van Algiers. In eeme vergadering liep het zoo heftig tusschen de voor- en tegenstanders van Régis in deze kwestie, dat d'e politie de vergade ring moest ontbinden. Méline is zoozeer getroffen door heb overlijden van zijne dochter, d'at hij-, naar de „Figaro" mede deelt, er ernstig over denkt zich uit het politieke leven terug te trekken. De lijkstoet- van keizerin Fried- -rich is, op bevel van den Keizer, voo-r dë biograaf opgenomen. De irad'é waarbij d'e overeen komst met den Franschen onder daan Tubini bekrachtigd wordt, is Zaterdag openbaar gemaaktde daarbij bepaalde schadevergoeding is echter 1500 pond Turksch min der dan eerst was opgegeven. De Spaansche regee-ring moet be vel gegeven hebben tot mobilisee- rin" van twee d'ivisiën van het An- dalusische legercorps', en tot het gereed houden van eenig-e oorlogs schepen, wegens het geschil met Marokko, veroorzaakt door het wegvoeren van twee Spaansche vrouwen. Het stoffelijk overschot van Mac Kinley is Maandagochtend vroeg van 't stadhuis, waar heit Zondlag op een praalbed heeft gelegen, naar het station gebracht, om ver voerd te warden naar Washington. De stoet werd door eenvoud, gemis van praal, gekenmerkt. De doodkist, die bedekt was met de vlag, waarop twee schoovem graan, werd gedragen door solda ten e-n matrozen, en was vergezeld door een klein escorte van leger en marine. Muziek deed de gezangen' „Nearing my God to Thee" en „Oh God, our Help in ages past" hoo- ren. De leden van het ministerie volgden in rijtuigen naar het sta tion. Met den trein gingen miee Mevrouw Mac Kinley, president Rooseveit, de ministers eni een aantal senatoren. De doodkist werd in een met zwart gedlrapaerdem wa gen geplaatst op een verhevenheid, waardoor zij gemakkelijk gezien1 kon worden-.. Het deksel was geslo ten. Soldaten stonden aan hét voe ten-, matrozen aan het hoofdeneind. Hedenmorgen is -onder den koe pel van 't Kapitool teWashi-ngtoni de lijkdienst gehouden. Op diezelfde plaats zou het s-toffelijk overschat van dén President dien verderen d'ag te-ntoonresteld worden. Het zal 's avonds naar het station te Washington worden gebracht en- Woensdag te Gain-ton aankomen. Deze verandering in de regeling is in overeenstemming met die wen- schen van mevrouw Mac Kinley, die verlangt d'at het lichaam zal rusten in haar woonplaats, Canton. Het testamant van Mac Kinley laat het grootste deel van zijn ver mogen na aan zijne weduwe. Men gelooft dat het een flinke somi is, al was het fortuin van den president niet groot. De moordenaar Czolgasz weet nog niet dat Mac Kinley dood is. De groote jury heeft een bevel tot indaging voor de jury uitgevaar digd tegen Czolgosz, onder beschul diging van moord in den eersten graad. Een van de dokters die Mac Kin ley behandeld hebben, is geneigd te gelooven dat de kogels in de re volver van Czolgosz vergiftigd wa ren. maar drs- Park en Mynter zijn het daarmee niet eens. Wat er van aan is, zal snoedig blijken, daar de revolver met- de nog niet afgescho ten patronen in het bezit van de politie is. Men verzekert dat Staatssecreta ris Ilay in elk geval aftreedt (het ge rucht van zijn voornemen daartoe heeft vroeger al geloopen), en dat Wilson en Smith in elk geval aan blijven. Over Hay's opvolger is men het niet eens. de eenige naam die tot dusver genoemd wordt, is die i van senator Lodge. De man, die zoo plotseling geroepen is tot de hoogste waardigheid in de Vereenigde Staten, is een der meest populaire persoonlijkheden van de groote Amerikaansche republiek. Hij is iemand van veel kennis, doch tevens een groot liefhebber van sport, een ijverig administrateur en een on vermoeid jager, een moedig soldaat en eeu begaafd schrijver. Hij bezit al deze tegenstrijdige eigenschappen, die, wanneer zij in een. en denzelfden per soon aanwezig zijn, hem in welk land ook, op den eersten rang plaatsen. De droeve gebeurtenis, die hem zoo plotseling tot een staatshoofd maakt, zal hem in de gelegenheid stellen zijne groote capaciteiten in 't licht te stel len. Theodbor Roosevelt is nog jong. Hij werd in 1858 geboren. Zooals zijn naam reeds aanduidt is hij van Hol- landsche afkomst. Hij behoort tot de aristocratie van den staat New-York, waar zijne voorvaderen zich in de 17e eeuw metterwoon hebben gevestigd. De jonge „Teddy" had' in zijne kin derjaren een zeer zwak, ja ziekelijk gestel. Eene goede, krachtige opvoe ding heeft echter van den teeren knaap een sterk man gemaakt, gehard tegen alle vermoeienissen. Hij voltooide in 1880 zijne studiën te Harward', e-n maakte daarop een reis naar Europa, om de toestanden, daar te leeren kennen. Op 23jarigen leeftijd kwam hij in zijn land terug, het hoofd vol met gedachten en plannen, gereed om zich met volle kracht in den stroom van het maatschappelijk leven te werpen. Eerst gevoelde hij zich aangetrok ken tot de rechten, maar spoedig maak te de politiek zich van hem meester. Weldra werd hij afgevaardigde te Al bany. Hij schaarde zich aanstonds aan de zijde der republikeinen, waar van hij op 't oogenblik het erkende hoofd is. Toen de oorlog met Spanje uitbrak, hield de vurige, opbruisende man het niet uit op zijn werkkamer. Hij moest mee ten strijde. Weldra was zijn besluit genomen. Hij nam zijn ontslag en begaf zich naar dë groote vlakten van het verre Westen, waar hij uit een aantal cow-boys een regiment samenstelde, dat hij den naam gaf van .Rough-Riders". Het bevel over den troep vertrouwde hij toe aan kolonel Wood, een der knap ste officieren van liet Amerikaansche leger, en vergenoegde zich zeif met den rang van luitenant-kolonel, waarvan hij de functies getrouw waarnam Zijn regiment behaalde veel roem in dezen oorlog, en werd meermalen bij dagorder vermeld- Kolonel Wood werd tot een hoogeren rang bevorderd. Roo sevelt werd kolonel. In Augustus 1898, keerde hij, voorspoediger dan velen van zijne mannen te New-York terug, ge lukkig ontkomen aan de Spaansche kogels en aan de gel-"- knnrl-. Dat zulk een man zich liet overhalen om het ambt van, vice-pre sident te vervullen, was velen een raad seL Deze waardigheid toch i3 feitelijk niets meer dan een naam, een woord. De functies van een vico-presidentzijn weinig omvattend. Zijn bestaan wordt bijna vergeten. Roosevelt heeft dan ook lang geaarzeld voor hij er in toe stemde zich candidaat te stellen. De populariteit van Mc Kinley was ge daald en men had, den naam van den bekenden kolonel noodig om de over winning te behalen. Toen zwichtte Roosevelt en, eenmaal besloten zijnde, kende hij ook geen rust of duur meer. De geheele verkiezingscampagne ten gunste van Mc Kinley werd' door hem geleid. Overal zag men den populairen „Rough-Ridfer" omringd door zijn trouwe makkers uit den oorlog, in hunne schilderachtige costumes. De republikeinen behaalden de overwin ning en als gevolg daarvan werd hij vice-president. Wat moest echter de werkzame man op dezen eerepost beginnen? Roosevelt maakt er zich niet druk over, h:' reis de, hield redevoeringen en jaagde. Hij trok door alle staten van de Unie en bestudeerde ijverig hunne verschil lende eigenaardigheden en behoeften. Steeds maakte hij propaganda voor zijne republikeinsche en protectionis tische beginselen, nu hier, dian daar, overal. Verwoed jager als hij was, werd hij midden uit zijn geliefkoosd vermaak aan het ziekbed van den gewonden Mc Kinley geroepen. Op de geruststellende belichten over dliens toestand, ging hij weer op reis doch moest spoedig te rugkomen om do teugels van liet be- wind over te nemen uit de verstijfde handen van den laaghartig vermoorde. Populair als Roosevelt is, zal het hem d'eukelijk wciaiig moeite kosten zich in zijne nieuwe waardigheid-thuis te gevoelen. Deze onafhankelijke en eerlijke inan, die zich niet ontzag zijn eigen partijgenooten-, zoo noodig, aan de kaak te stellen bezit toch in iiooge mate de kunst, de menschen voor zich te winnen Dit talent ^al hem nu in hooge mate te pas komen. ROOSEVELT's POLITIEK. In een onderhoud, dat de nieuwe president Zondag met de leden van het kabinet en met te Buffalo aanwe zige vrienden heeft gehad, heeft Roo sevelt zijne politieke inzichten meege deeld, en gekenscheteft als niet ver schillende van die van Mc Kinle^ Hij is voor een meer liberale, meer volko men waderkeerigheid in voordeelen voor den koop en verkon~ zoodat de overproductie der Vereenigde Staten op voldoende wijze wordt aan den man gebracht door eerlijke en billijke scliik- kingon met andere landen. Hij is ver- dor voor algehoele afschaffing van den handelsoorlog met andere landen, de aanneming van reciprociteitsverdra- gen en de afschaffing van tarieven die niet langer noodzakelijk zijn mot het oog op de inkomsten, indien de af schaffing kan «roschieden zonder de Amerikaansche nijverheid en arbeid to henadcelen. Hij wenscht de vestir Feuilleton. Naar het Duitsch van F. ARNEPELDT. Ach ik weet niet of ik dat wenschen zou of niet 1 riep Johan na uit, en de uitdrukking van haar gelaat liet voor de oprechtheid' van haar ontboezeming geen twijfel over. Hoe kunt ge zoo spreken, Jo hanna? sprak Caecilie terwijl John deze in afkeurenden zin uitgespro ken woorden van een verwijtenden blik vergezeld deed gaan. Het is een groote eer, om in dën Senaat gekozen te worden. I Dat beken ik gaarne, ant woordde het meisje, en vadler weet die eer nog beter te waardberen dan ik. Het was dan ook sedert ja ren zün hoogste wensch, senator te vvo-rd'en. nu echter Nu, wat is er dan gebeurd', dat hem zoo ineeins van inzicht heeft doen veranderen? vroeg dokter Lamprecht verwonderd. Hij is in die laatste maanden geheel veranderddë anders zoo vroolijke, levenslustige man is zoo in zichzelf gekeerd, zoo prikkel baar geworden. Als John mij niet verzekerde dait de zaken Neen, neenviel haar broe der haar, levendiger dan hij ge woon was te spreken:, in de rede. In- onze zaken is niets voorgeval len, wat hem zou kunnen ontstem men integendeel wij hebben juist in de vorige maanden zeer voor- d'eelige posten afgesloten-. Het is dus lichamelijk lijden, sprak dokter Lamprecht, ik zal hem morgen eens op de tand voe len. Ik heb niets bijzonders aan hem bemerkt, trouwens ik heb hem in den laatsten tijd slechts in gezelschap van- uw moeder ont moet En dam verzet hij zich tegen 't geen hem drukt, viel Johanna hem in <fe rede- Hij Iaat moeder van zijn gedrukte stemming niets bemerken en toch blijft zijn toe stand voor haar niet geheel onop-l gemerkt. De ziekte van moeder is oor zaak van zijn veranderd wezen, sprak John; dit drukt immers op ons allen als een steen. De vrees, haar te verliezen Ho, ho, zoo erg is het nu nog nietviel dokter Lamprecht liier in. Ik heb zeer goede verwach tingen van een verblijf in het Zui den. Als zij dan terugkeert vieren wij een dubbel feest. iil. dat harer genezing en dë bruiloft van John- en Caecilie. Hij hief zijn glas tegen het jonge paar op zijn vrouw volg de zijn voorbeeld eai stiet op zulk een in het oog loopende wijze met Johanna en Herrlich aan, dat nie mand aangaande die beteekenis daarvan in twijfel kon zijn. Er ontstond' een kle.ine pijnlijke pauze. John Langenbruch hield zeer veel van zijn zuster, achtte Frits Herrlich hoog en had een hoo ge meening omtrent zijn kennis. Ook hij echter kon voor zich zelf de vermeende klove tusschen- hem en den schoenmaikerszoon niet zoo geheel overbruggen, dat deze voor hem een welkome zwager zou zijn. Toch zou hij, hackle de beslissing aan hem gelegen, ten slotte zijn toestemming tot een- huwelijk met zijn zuster hebben gegeven; daar zijn ouders zich daartegen echter verzetten, scheen het hem als goed zoon niet geoorloofd hen te weer streven. Hij liet het daarom gaarne voorkomen, alsof hij van de zaak niets afwistdaarom sprak hij ook nu Maar wij zijn geheel van ons onderwerp afgedwaald. Wij zouden immers vernemen, waar over het gesprek in het Casino heeft geloopen. Nu, daar jelui het dan zoo gaarne wilt hooren. zullen wij het maar zeggen. Het was een spook geschiedenis! Otto! riep Olivia uit, terwijl zij het kleine dessertmesje, waar mede zij juist een appel wilde schil len. rammelend op haar bord liet neervallen. Wat zeg je daar? De hoogwijze vroede mannen hebben zich toch niet beziggehouden, met elkander spookgeschiedenissen te verhalen Waarom niet, er zijn er ver schillende prachtige verhalen, als: de man met het ijzeren masker, de doode Bootsman, de Olivia hield die handen voor dë oo-ren. Ik wil van jelui oude ge schiedenissen niets hooren, ik zou dan nog bang worden om bij avond door de gang te gaan lachte zij. En toch was de geschiedenis, waarover het gesprek liep, niet minder griezelig, sprak Frits Herr lich. Dat wil zeggen, jij hieldt de aandacht van hei rezelschap gaan de, voegde de dokter hieraan toe. Laat dan de advocaat spre ken, stelde Olivia voor. Mr. Herrlich heeft het wcord, doch neen, viel zij zich zelf weer in de rede, deze kamer is niet de rechte plaats voor 't luisteren naar zulke verhalen, daartoe moe ten we naar mijn heiligdom gaan. Moge de maaltijd u wel bekomen, mijne heereai, ik geef u bij voor baat reeds permissie om in mijn kamer een sigaar te rooken. Zij stond' op en snelde, zonder den arm van een der heeren te ne men alle anderen vooruit en schik te bedrijvig de stoelen om de tafel, waaraan zij zooeven met Johanna had zitten werken. Kom Otto, zorg voor sigaren I riep zij haar man toe, opdat wij eindelijk eens op ons gemak kunnen, toeluis teren. Spoedig had' het kleine gezelschap plaats genomen en terwijl Frits Herrlich nog bezig was zijn sigaar aan te steken, sprak hij reedks Wij hadden het over den döodë uit het Lauerbosch. Een algemeen „Oh" van teleur stelling volgde. Die oude, nare geschiedenis I riep Caecilie uit, het hoofd achter over werpend. Wie heeft die zaak nu weer opgewarmd'? De officier van justitie; de be kende oproeping staat weer in al le couranten, sprak Lamprecht. En zal evenals vroeger, geen resultaat hebben, voegde John er bij. Dat kan men vooruit niet zeg gen. antwoordde Herrlich. Er zijn wel meer misdaden gepleegd, waarvan de daders eerst na jaren werden ontdekt. Nu zijn we midden in de de batten, dio in- het Casino zijn ge voerd, lachte Otto, nadat hij den inhoud der gevoerde gesprekken had medegedeeld. Thans is het woord aan jou. Frits; houd' jij nu nog eens jo verdedigingsrede. Voor wien vroegen meerde re stemmen iegelijk.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1