Dë opening dsr Kamers, Een vermakelijke ge schiedenis. Engel sc-he bladen verhalen een vermakelijke geschiedenis, waarin Joachim betrokken is. De groote violist, maakte te Looiden kennis met lord R., dien hij zeer sympa thiek vond, hoewel deze edelman absoluut onmuzikaal is. Toen die lord op een diner ver nam dat Joachim den volgenden middag bij een quarteUiiI-voering zou medewerken, zei hij dat bij er heen zou gaan, omdat hij wel eens met een van die beroemde quartet te» van Beethoven, waarover men zooveel sprak, wilde kenins maken. Joachim glimlachte eens en zei 'dat hij zeer benieuwd was, welken indruk cle lord van het laatste quartet van Beethoven zou verkrij gen. Toon Joachim hem later vroeg of hij van die muziek veel genoten had, zei die de lord': O, ik heb mij kostelijk geamuseerd- Eerst her kende ik u niet in uw negermas ker. maiar daarna had ik dies te meier pret. Groote verwondering van Joa chim en. van het gezelschap. Toen men den lord' ging ondier- vragen. bleek het. dat hij zich een verdieping had vergist. In- plaats van naar de oerste verdieping te gaan van St. James Hall, waar zich de kleine concertzaal bevindt, was hij in de groote zaal van dJe rez- ctechaussos terechtgekomen, waar neger-zangers en negerdiansers een voorstelling gaven. Diamante a-diefstal. In Walsingham House Hotel Pic cadilly (Londen) heeft een belang rijke diamanten-diefstal plaats ge had ten nadeele van Lord Anglesea. De markies had zich voor 't diner gekleed hij had eenige gasten waaronder Coquelin CadJet en diens vrouw voor een. gastmaal in het restaurant ^onoodigd e® de deuren van zijn, salon doen sluiten, zonder echter d'e bedienden te zeggen, dat zij. niemand moesten binnenlaten. Toen hij 's avonds terugkwam, was zijn portmanteau geopend en zijn juweelenkistj.es waren verdwe nen met die kleinodiën ter waarde van 30.000 pd. st. 360.000) Er zijn zeer zeldzame paarlien bij en één ring, die alleen 30.000 pd. st. waard wordt geacht. Daar men de juwee- len-kist en de d'oozen, waarin de byouteriën waren geborgen1, deels in de badkamer, deels ondier het bed van een der bedienden van den markies gevonden heeft en dlezs bediende zoek is, li'git 't vcor d!e hand, dat hii de dadier moet zijn. Trouwens hij had die kanuers van zijn heer door d'e meid laten ope nen, bewerende dat hij voor lin nengoed moest zorgen en hij kw'am er uit met een pakje.' wit gc*ed, waarin blijkbaar de buit was ge wikkeld. Die politie heieft detecti ves naar Dover, Liverpool en elders h'een gezonden om den d!iaf op te sporen, tot hiertoe zonder succes. Een menschenredder. De bekende Parijschie baryion, Note, die reeds als menschenred der het Legioen van Eer Verdiende, heeft zich te Parijs wear door een iqoedigo cTaad onderscheiden. Toen' hij naar de Opera ging, was in de ru'e des Matliurins, oen paard, voor een heerenrijtuig gespannen, op hol' gegaan. Nolté sprong voor het hollende dier, greep het met sterke vuist bij het gebit, en: wist niet zonder moeite het tot stilstand te brengen. Onmiddellijk was er een oploop van volk, maar Noté maak te zich spoedig uit de voeten, zeg gende: Laat me gauw door, of ik mis mijn „entrée." De steker- De steker die te Ludwigskafen bij Mannheim ettelijke wouwen en meisjes ernstig verwond had, is tot negen jeu ren gevangenisstraf veroordeeld. Ontploffing. Te Frankfort a. d. Main is Zaterdag een ernstige benzine-ontploffing in den winkel van een drogist geweest. Uit het huis zelf werden later vier dooden en een gewonde te voorschijn ge bracht. Een voorbijganger werd door de kx-acht van de ontploffing een heel eind over straat gevingerd en ook gedood- Mijngas. In de schacht Grimberg van de mijn Monopol bij Bochum zijn acht kolen- delvers bij een ontploffing van mijngas omgekomen. Smakelijk eten! Hier en daar in ons land zijn ali- kruken en dergelijke dieren voor som migen een lekkernij, waarvan ande- rer smaak alweer niet gediend is. Maar zelfs de liefhebbers van zulke zeeslakken zullen wellicht iets van walging gevoelen voor wat in ver scheiden streken van Frankrijk, hoofd zakelijk in Bourgondië en het zuiden, een geliefd gerecht is: gewone land slakken. Parijs alleen gebruikt er daarvan voor meer dan een millioen jaarlijks, 100,000 dozijn of in gewicht dagelijks 12.000 kilogram. Deze glibberige waar komt voorna melijk uit de wijnstreken: Bourgon dië, Champagne, Beauce en Picardië. De slak levert ongeveer 1/4 van haar gewicht aan voedende bestanddeelen. Haar samenstelling is de volgende: water 76 pet, proteïne (eiwit) 16 pet., vet 1 pet, minerale bestanddeelen 2 pet, en 5 pet diversen. De slakken leveren een voortreffelijk voedsel voor hen die er van houden. En „zoo vet als een slak' 'is. zooals men uit de procenten ziet een onjuiste uitdrukking. Stadsnieuws Haarlem, 17 Sept. 1901. Ons bericht over het droevig onge luk met het kindje van het echt. paar H. in de Breestraat, verdient in zooveiTe wijziging dat het kind een natuurlijken dood gestox*ven is en niet twee jaar maar slechts zeven maanden oud was. Volgens de ver klaring van den geneeskundige, die het kind behandelde, stierf het aan een stuip. Om zes uur had de moeder het. kindje nog opgenomen en om half acht was het dood. Gisteravond is in de vergadering der afd. Haarlem S. D. A. P. dc vol gende motie aangenomen De afd. Haarlem der S. D. A. P. in buitengewone vergadei'ing bijeen op 16 Sept. 1901; gehoord de verdediging van Modoo texx opzichte van zijne houding in den gemeeixteraad, in zake de werkstaking aan de lichtfabrieken; keurt deze houding ten strengste af; verklaart daarvan de verantwoor delijkheid niet op zich te nemen en gaat over tot de orde van den dag. Orkestspel onder leiding van Joh. Steeuman. Het Weldadigheidsconcert op 18 Mei jl. in het Brongebouw, heeft dui delijk bewezen wat vereenigde dillet- taruten, onder ernstige leiding, tot stand kunnen brengen. Gaarne verwijzen wij naar achter staande advertentie; de bedoeling van deze avonden is, de verschillende mu zikale krachten in Haarlem, tot een geheel te vormen, en aldus goede mu ziek te maken. In studie woxxlt o.a. genomen le symphouie Beethoven, Kaisermarsch Richard Wagner, on voltooide symphonie Schubert, Ouver- t.ure Lustige Weiber van Nicolai en kleinere stukken. Dames en heeren en jongelieden welke viool, violoncel of piano spelen, kunnen hieraan deelnemen. Yeresniging. Maandagavond werd een vergade ring gehouden van het College van Gecommitteerden der Sociëteit Veree- niging. Verschillende besprekingen van huishoudeiijken aard hadden daar plaats. Binnenkort zal eene algemeene le den-vergadering gehouden worden, die zal hebben te oordeelen over eeni ge voorgestelde reglementswijzigingen en andera onderwerpen. De Gymnastiek- en Schermver- eeniging „Bataaf" geeft tetr gele genheid van haar1 5-jarig bestaan op Zatend&g 28 September a. s. eene uitvöering in het Branigehouw. De commies der posterijen 2e klasse L. J. Kuiper is van Helder naar Haar lem verplaatst en wel met ingang van 1 October; opdien zelfden datum is G. Hoefer, idem, alhier, van Haarlem naar Leiden vex-plaatst. R. K. Volksbond. Voor de leden van de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond, trad Maandagavond als spreker op de heer S. de Gx-oen, seci-etaris der afdeeling Voorschoten, met het onderwerp:„Het sociale vraagstuk en daaimede in vei'- band de democratische Volkspartij van Abbé Daens." Spr. wees er op hoe de toestand der heden daagsche samenleving zeer ern stig is; de patroons zijn gedwongen een minimum loon te betalen; de land bouwers kunnen niet meer concurree- ren met het buitenland, daar het vorige ministerie niets voor hen gedaan heeft, de kleinindustrie lijdt door de machine terwijl ook de groot industrie in deze omstandigheden onzeker is geworden. De oorzaak hiervan moet gezocht wor den in de huishoudelijke, maatschap pelijke instelling, die toelaat de opeen- hooping van het kapitaaal aan de eene zijde en de grootste ellende aan den anderen kant. In hoofdzaak is door de machines, de grootste concurrent der arbeiders, deze ommekeer in de maat schappij teweeg gebx*acht. De Kerk toch hgeft steeds gestreden, voor de veredeling van den werkmansstand, doch men heeft haar niet altijd voor oogen gehouden, en dat is één der ooi- zaken dat de arbeiderestand niet zoo in eere is gebleven. De gilden der mid deleeuwen zijn verdwenen, maar thans begroette spr. de Ned. R. K. Volksbond als één der machtigste factoren in de hedendaagsche maatschappij. Ten zeerste keurde spr. af eenige Belgische democratische blaadjes, waax-in door een scheeve, valsche voor stelling der Encycliek te geven propa ganda voor hunne zaak wordt getracht te maken. Ernstig waarschuwde spr. dan ook tegen de partij van Abbé Daens, die den naam van ..Katholieke'' feitelijk niet verdient en onder den schijn daarvan propageert onder de afdeelingen van den R. K. Volksbond. Deze Volkspartij i9 een zwakke troep, die tweedracht tracht te zaaien, dat is alles. Nog eenige jaren zal zij een kwij. nend bestaan lijden en zich dan oplos sen in de sociaal democratie. De Ned. R. K. Volksbond is de machtigste partij in het Vaderland. Laten wij daarom tegenover de andere partij die zich te gen de geestelijkheid en den bisschop verzet, diens naam eer aan doen. La ten wij het geloof aankweekeu; den godsdienst bovenal. Het Katholicisme kent geen meten xxxel twee maten. Het Pauselijk woord geeft eene verbin dende gedragslijn, aan. Onze partij is sterk in het bewustzijn in ons goed recht te zijn; sterk door ons vertrou wen in God, sterk door eerbied, liefde, eerzucht en toewijding te koesteren voor de geestelijken. Leert daarom in de eerste plaats bij uwe kinderen aan- kweeken eerbied cn liefde voor Z. H. den Paus en Mrg. Bottcmanne. Met luid applaus werd spr. voor zijne rede dank gezegd. Ook de voor zitter de heer Laane deed dit nog in toepasselijke woorden. Daarna werd de vergadering gesloten. Gevonden voorwerpen. Een dameshorloge; een leesboek; een lap voering; drie doosjes haak pennen; een zwairt pak en: een gou den broche. Naar wij vernemen zal a.s. Maandag over acht dagen monseigneur Konings een spreekbeurt vervullen in den R. K, Volksbond. Jl. Zaterdagavond werd op een 25- jarig feest, gegeven in de Vauxhal van mej. wed. Prinsen 6.76 gecollecteerd voor de Boerenvrouwen in de moord dadige kampen, door Engeland in Zuid-Afrika aangelegd. Deze som zal aan dc daarvoor benoemde commissie worden afgedragen. Dat dit navolging moge vinden. Da Duitsche Kroonprins in stad. Met den gewonen trein der II. IJ. S. M., die te 1.23 stadstijd hier ter Steele aankomt, arriveerde heden Z. K. H. Wilhelm, kroonprins van Duitschland. Het bezoek geschiedde onder het strengste incognito. Zoo kwam het dan ook dat slechts zeer weinigen op het perron aanwezig waren, van wie met uitzondei-ing van enkele ingewij den, w. o. ook wij behoorden, niemand wist dait de rijzige jongeling, die daar de controle passeerde in gezelschap van een drietal andere heeren, de Duitsche troonopvolger was. Bij het afgeven der kaartjes, deed zich het volgend aardig voorval voor. Het gezelschap was nl. vooreien van enkeio reiskaarten 1ste klasse den HaagAmsterdam en nu wilden zij dat de controleur de kaartjes afteeken- de om later de reis te kunnen voort zetten. Deze zeide dat hiervan evenwel niets kon komen, omdat de reizigei's reeds tc Leiden waren uitgestapt en volgens het x-eglement der H. IJ. S. M. de kaartjes dus verder ongeldig wa ren, zoodat zij werden ingetrokken. De woordvoerder van het gezelschap keek wel even vreemd op, doch hiernxe- do liep dat kleine incident af. Onder de Stationsoverkapping stond vanwege de Eerste Nederlandsche Rij- tuigmaafcschappij een rijtuig gereed, waarmede de Kroonprins en zijne reis- genooten eerst naar liet hotel Funkier reden, om daar de lunch te gebniiken. De Prins werd door geen enkel offici eel persoon bij aankomst ontvangen. Na de lunch bezocht het gezelschap de musea en vertrok daarna naar Am sterdam. Z. K. H. reist in gezelschap van zijn vriend en studiegenoot graaf Dönhof en is voorts vergezeld van overste Pi'itzelwitz en professor Clemen. Bij vonnis van de arrondissements rechtbank alhier, d.d. 17 September 1901 is opgeheven liet faillissement van J. van Willigen, zonder beroep, wonende te Watei-gang, gemeente Landsmeer, 't welk door genoemde rechtbank was uitgesproken bij haar vonnis dd. 3 September 1901. Heemstede. Maandagmiddag hadi die koetsier va® de heeren Van Beek, het onge luk van een dak tie valten. Bewus teloos werd hij opgenomen maar kwam nog al spoedig weer bij. Spoodüge hulp werd verleendi door Dr. G. Mes. d'ie echter nog geen kneuzingen of anderszins kdni con- stateeren, zoodat het ongeluk tot dusver bijzonder goed' is afgeloo pen. Door de gemeente-politie alhier is aangehouden J. M. Koere, gesigna leerd in 't Algemeen Politieblad. Maandag heeft de nieuw beroepen predikant, do heer Posthumus Meijes van Dubbeldam, een bezoek gebracht aan de Ned. Hervormde Gemeente al hier. Het geheele kei'kbestuur was hieiwoor in de consistoriekamer aan wezig. De pastorie als ook bet kerkge bouw en de Bijzondere Protestaxit- sche School werden door ZEw. bezich tigd. Heden morgen dompte, nabij de ijze ren brug een wagen, geladen met stu- cadoorkalk, waardoor de inhoud daar van over den weg vloeide, tengevolge waarvan de passage aldaar zeer werd bemoeilijkt. Spaarndam. Gisterennamiddag is het dochtertje van den magazijnknecht De Jong in Rijnlands Boezem voor de woning ge vallen en verdronken. Halfweg. Het tweetal voor predikant bij de Gereformeerde Gemeente alhier waar uit Zondag een keuzo zal worden ge daan, bestaat uit de predikanten Van Goor te Boxum etn Kapteijn ia Axel. Vervolg Nieuwstijdingen. Maandag waren de meeste leden der Tweede Kamer reeds met hunne fa milieleden in den Haag aangekomen, ïxxet het oog op hunne beëediging of belofte-aflegging, die heden in de och tenduren ten Paleize voor H. M. de Koningin geschiedde, ook aan de tus- schentijds gekozen leden der Eerste Kamer. De situatie van de nieuwe Kamer is thans zóó. Aan de rechterzijde, welke trou wens meer banken telde dan waarover aan de overzijde te beschikken viel. is er voor alle leden van die partij gele genheid om plaats te nemen, behalve voor twee, de heer Van Löben Seis (Sliedrecht) en Van Idsinga (Bodegra ven), die van hun geestverwanten ge scheiden worden, en op de voorste bank der liberale rijen bij de minis tertafel zullen gezeten zijn. De nieuwe leden, der sociaal-demo cratische partij zullen zich meeren- deels ae heer v. d. Zwaag behoudt zijn ouden zetel in de nabijheid van hun partijgenoot den heer Van Kol groepeeren. Zij zullen de vier achter ste banken van het tweede vak aan de linkerzijde innemen; de heer Helsdin- gen op de laatste bank tegen het be schot: de heer Van Kol met den heer Hugenholtz, die, in plaats van rar. Troclstra, zijn buurman wordt op de volgende; de heeren Schaper, Melchers en Ter Laan op de twee daarvoor ge legen banken, twee hunner geflan keerd door een liberaal. De plaatsen van de nieuwe liberale afgevaardigden bevinden zich meeren- deels in het vierde vak langs het gang pad naar het bekende klapdeurtje bij de ministerzaal. De nieuwe anti-revolutionaire leden aan de rechterzijde zal men eveneens grootendeels vereenigd vinden in het vak, loopende langs de vensterzijde der zaal, en hun katholieke collega's in den rechtervleugel bij het bureau der Kamer. Reeds van Zondagavond acht uur af. was de ingang van de publieke tri bune der Tweede Kamer ingenomen door wachtende „opkoopers," of liever gezegd „verkoopers." De vrouwen wa ren in omslagdoeken gewikkeld, en hurkten zoo gemakkelijk mogelijk neer De mannen hadden hunne dikke jassen aan. En dat alles in afwachting dat er heden gegadigden zouden komen, die voor enkele guldens de plechtige openingszitting der beide Kamers van de Staten-Generaal zouden willen bijwonen. Deze geschiedde met de gebruikelij ke, plechtige ceremoniën. II. M. de Koningin hield daarbij de volgende TROONREDE: Mijne Heeren! Het is Mij aangenaam voor de ope ning van de xxieuwe zitting der Staten- Generaal in Uw midden te verschijnen en Ik acht Mij gelukkig dit thans te mogen doen vergezeld van Mijn Door- luchtigen Gemaal. De betrekkingen met de buitenland- sche mogendheden blijven van zeer vriendschappelijken aard. Door den Nederlandschen Minister-resident te Peking is gezamenlijk met de verte genwoordigers van andere belangheb bende mogendheden eene overeenkomst met China gesloten, waarbij dat Rijk zich verbindt tot schadevergoeding wegens de vernieling legatiên. Het personeel van Zee- en Land macht en van de overige takken vaxi 's Rijks dienst, gaf Mij zoo hier als in de overzeesche gewesten door de loffelijke volvoering van zijn taak re den tot tevredenheid. De algemeene volkstoestand stemt in velerlei opzicht tot darik. Intusschen mag niet worden voor bijgezien, dat zoo op geestelijk als stoffelijk gebied eene wijziging van toestanden is ingetreden, die meer dan tot dusver de overheid tot het geven van leiding en het verleenen van steun noodzaakt. Hierbij behoort zij voort te bouwen op de Christelijke grond slagen van ons volksleven. De be staande Zondagswet exscht herziening. Het zedelijk karakter van het open baar volksleven zal op meer afdoende wijze dóór de wet beschex-md moeten worden. Zonder de persoonlijke vrij heid te na te komen, zal op openhaar terrein de speel- en drankzucht krach tiger moeten worden beteugeld. Voor de vrijmaking van het onderwijs, in zijn onderscheidene vertakkingen, zal op den ingeslagen weg worden voort geschreden. Niet minder blijft de stof felijke zijde van het Sociale Vraag stuk Mijne aandacht trekken. U zal een ontwerp worden aangeboden, om aan d'en landbouw eene rechtstreek- scbe vertegenwoordiging te geven. Door haar voorgelicht, zal de regee ring beter zijne belangen kunnen be hartigen. De vervalscbing der voe dingsmiddelen en de oneerlijke mede dinging belmoren te worden bestreden. Voor de ontwikkeling van de practi- sche volksopleiding, ook door regeling van het leerlingstelsel, zal Uwe mede werking worden ingeroepen. Het Oc trooirecht voor uitvindingen behoort op nieuwe grondslagen hersteld te worden. Het Consulaatwezen weixsclx Ik in toenemende mate aan de belan gen van landbouw, nijverheid en han del dienstbaar te maken. Het Arbeids contract vereischt nadere regeling. De verplichte verzekering door de Ongevallenwet voorgeschreven zal on verwijld worden uitgevoerd, zoodra de regeling van. het beroep zal zijn tot stand gekomen. Ook tot de zeevissche- rij en dexx landbouw zal deze verzeke- x-ing zijn uit te breiden. Daarnaast wordt de verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom voorbereid. Overmits de toestand van 's Riiks schatkist niet voldoende is om deze geestelijke en stoffelijke sociale hervormingen tot stand te brengen, wordt versterking van 's Rijks inkomsten vereischt, waar voor allereerst herziening van het ta rief van invoerrechten in aanmerking komt. Bij deze herziening zal tevens naar bevordering van nationalen arbeid te streven zijn. Indien de min vermogende door deze herziening mocht gedrukt worden, zal hiex-mede rekening gehouden wordeax bij de be paling van zijn bijdrage in de ver plichte verzekering.Ter voldoening aan de desbetreffende bepalin^ der Grond wet zal eene regeling van de adminis tratieve Rechtspraak worden voorbe reid. De onlaxxgs vastgestelde wetten tot regeling der levende striulkrachten zullen ook door krachtige bevordering van de vooroefeningen zonder vertra ging worden uitgevoerd, de regeling van den landstorm kan eerst daarna volgen. De ontwerpen voor de militaire pensioenregeling en de militaire recht spraak wachten op afdoening. De in voering van snelvuurgeschut, die niet kan uitblijven, zal aanzienlijke gelde lijke offers vragen. In de richting van bevordering van godsdienstzin en zedelijkheid op de schepen van oorlog en in de kazernen en kampementeix zal wordexx voortgegaan. Als Christelijke Mogendheid is Nederland verplicht in den Indische» archipel de Rechtspo sitie der Inl. Christenen beter te rege len aan de Christ zending op vaster voet steun te verleenen en gefieel het Regeeringsbeleid te doordringen vaxi het besef dat Nederland tegeixover de bevolking dezer gewesten een zedelijke roeping heeft te vervullen. In verband hiermede trekt de mindere welvaart der Inlandsche bevolking op Java Mijne bijzondere aandacht. Ik wensch naar de oorzaken hiervan een onder zoek in te stellen aan de bepalingen ter bescherming van de onder contract werkende koelies zal gestrengelijk de hand worden gehouden. Naar decen tralisatie van bestuur zal gestreefd worden. De toestand op het Noordelijk gedeelte van Sumatra zal naar Ik ver trouw bij handhaving van het thans gevolgde stelsel eerlang tot algeheele pacificatie leiden. Op de ontwikkeling van de Koloniën, Suriname en Quracao blijft Mijne aandacht gevestigd. Van uwe bereidwilligheid Mijne Heeren, om Mij bij datgene wat tot heil van het land en volk kan strekken uwe me dewerking te verleenen, houd ik Mij overtuigd. Moge bij de gewichtige taak wier volbrenging U wacht God Al machtig U leiden, en doe Hij op land en volk Zijnen zegen rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten Generaal te zijn geopend. In den Haag terug. De aankondiging dat Hare Majes teit de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden Maandag avond tusschen 6 en 7 uur uit Rot terdam naar de residentie zouden komen, had honderden eni honder den post doen vatten in de nabij heid van het station van aankomst, de Hollandsche Spoor. Vooral op het Stationsplein zag het zwart van de menschen. Langs den Stations weg plantte die menschenmassa zich voort, aan beide zijden van den weg, en zoo ging het voort langs Wagenstraten, Venestraten, Hoog straat en Nooirdeinde, tot aan de koninklijke woning. Ditmaal werd de traditioneele weg wecter gevolgd door het ko ninklijk riituig, in afwijking van de gewoonte der laatste jaren1, vol gens welke do weg naar. het paleis lan'^s het Zieken en Spui werd ge nomen. De Veeniestraat was met eeru laag zand bedekt, met het oog op do asphalteering dier straat. Tien minuten na d'en vastgestel- den tijd kwam de trein, waarmede het Vorstelijk Echtpaar van de Maasstad kwam, het station bin nen. Op het perron, voor het vorste- telijk paviljoen, van welk de Ne derlandsche driekleur wapperde, werden Hare Majesteiten en de Prins uitsluitend gecomplimenteerd door d'en burgemeester, baron van Harinxma thoe Slooten, en den gou verneur der residentie, generaal- majoor Van Ermel Schorer, met welke autoriteiten de Vorstelijke Personen zich beurtelings -eenigo oogenblikken onderhielden. Hare Majesteit droeg eenige dér bloemruikers, Haar te Rotterdam aangeboden, en zag er, evenals de Prins, recht blijmoedig uit. Na enkele oogenblikken. toevens i® het koninklijke salon begaven de Vorstelijke Personen zich, on danks het gevorderde avonduur, in open rijtuig naar het Paleis, op Hun weg met de grootste geestdrift toegejuicht. In de omgeving van hel Paleis stond reeds geruimen tijd voor het uur van aankomst eon dichts me nigte in rijen geschaald, om het vorstelijk Paar te begroeten. Luide toejuichingen weerklonken toen het koninklijk riituig naderde. Zoo dra H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins het Paleis waren binnen getreden, werd van die koninklijke woning de standaardvlag gehe- schen Toen de Vorstelijke Echtgenoo- ten zich kort na aankomst voor een der bovenvensters vertoonden en de nog steeds wachtende schare toe wuifden, werden zij met luide hoe ra's begroet. De algemeene vergadering yan den Bond van uit Zuid-Afrika verdreven Z. A. S. M.-personeel zal plaats heb ben 1 Oct. a.s te Utrecht. De heer J. M. M. II. Merckelbach. benoemd tot notaris te Maastricht, is lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Gulpen, zoodat. neemt hij deze benoeming aan, zijn lidmaatschap van de Kamer ophoudt en er in het district een nieuwe verkiezing moet plaats hebben. Met den tijd meegaan. De ondernemer van een koffiehuis aan de grens der gemeente Amstci'dam, in de buurt van het circus Baraum Bailey, heeft den vreemdelingen een bewijs willen geven dat hij van alle markten thuis is. Op een bord leest men: Engelisch Poken. Sprich Deusch. On parle Fransche. Tho American. Commiezen der posterijen. Het bestuur der Broederschap van Commiezen der Posterijen hóeft een adiies gericht aan dien minister van financiën, waarin zij er op wijzen dat bij la d van artikel 4 der wet van 9 Mei 1890 (Staatsblad No. 7S) tot regeling van de pensioenen der burgerlijke ambtenaren aan enkele categorieën van ambtenaren en beambten, na bekomen ontslag het recht op pensioen is verleend, indien zij den ouderdom van vijf- en-vijffcig jaar hebben bereikt en dat genoemd bestuur vermeent, dat een maatregel van billijkheid zou de zijn. indien het bepaalde bij bo venvermeld art. 4 la d. betreffende ,.de ambtenaren voor dien dienst de.r kantoren en lijnen van de Rijkstelegraaf" werd gewijzigd of liever aangevuld door die bepaling mede toepasselijk te maken op de ambtenaren dér posterijen. Russische beeldspraak. Peter de Groote wilde tot de ont wikkeling van zijn volk bijdragen door zijne onderdanen in de gelegenheid te stellen ook de zeden en gebruiken van andere Staten te leeren kennen. Daarom gaf hij, kort nadat hij de regeering aanvaard had, aan eenige tamelijk bejaarde personen van zijne hofhouding liet bevel westelijk Euro pa te bezoeken, in de hoop, dat door hunne op die wijze vermeerderde ken nis een goeden invloed zou worden ge oefend op de achterlijke Russische be schaving. Alle hovelingen prezen dit besluit. Slechts één Bojaar gaf vrij moedig te kennen, dat hij er tegen was. „Waarom zijt gij het niet met mij een3?" vroeg Peter hem. „De reis zal ons geen voordeel aan brengen." gaf de Bojaar ten antwoord, ..want de daartoe uitgekozenen heb ben reeds een le zwaren baard en zul len terugkomen zonder veel kennis te hebben opgedaan." Peter, die met zijn plan zeer inge nomen was en daarin door de hove lingen versterkt werd. eisclxte. dat de Bojaar zijne bewering met bewijzen zou staven. Deze nam een blad papier, vouwde dit eenige malen op en reikte het den Keizer over, met de woorden: „Gij zijt een machtig heerscher en vermoogt veel, maar beproef eens of gij deze vouwen kunt doen verdwij nen het zal u niet gelukken." Peter zweeg. Hij herriep zijn bevel en hield zich in de eerste plaats bezig met plannen tot ontwikkeling en opvoe: ding van de Russische jeugd ,eer liij rijne onderdanen op reis zond. Burgerlijke Stand. Bevallen 17 Sept. M. Eijking van Genieegen, d. P. M. Haase— Engels, d. 16. A. C. Bonckeart— Schrama, z. L. MaTsDuif, d;. 17. M. W. Dingjan1Kroon, z. Overleden 16 Sept. J. G. van dier Horst, 75 j., Hagiestraat. 15. M. Plas- IUvi ter borg, 62 j., KooLsfieog. 16. P. W. Lubbers, 14 m. z., Hoerensin- gel. H. H. IJsaeldijk, 28 jSpaarn- wouderstraat. 14. J. A. Hartendio-rp, 1 m. z.. Breestraat. Wetenschap. Masut, een nieuwe brandstof. Consul Hughes te Coburg, deelt me de, dal bij de Duitsche Marine en som mige Duitsche fabi-ikanten een nieuw soort brandstof woxrlt aangewend voor verwarming en het verkrijgen van stoom, masut genaamd, dat een olie achtig product is van bruine koolteer. Dc voordellen hiervan worden als volgt samengevat: lo. het liitte voort brengend vermogen wordt gezegd 1/4 gi'ooter te rijn dan bij steenkool; 2o. de olie is gemakkelijker te behandelen omdat men voor het toelaten der brand stof slechts een klep heeft te openen; 3o. de brandstof geeft zeer weinig rook; 4o. do stoomontwilckeling en do daar uit volgende volle krachtsontwikkeling gaat sneller. De vaartuigen voor de kustverdediging in Duitschland zijn allen ingericht voor het stoken van masut en sommige zoodanig, dat zij tevens ook kool kunnen branden,. Telegrammen. DE NIEUWE PRESIDENT. WASHINGTON, 17 Sept. (R. O.) President Roosevelt zal geen me dedeel in g doen van zijn plannen voor het bewind! voordat hij terug gekeerd is van Mc Kinley's begrafe nis te Canton. Leger en Vloot. Hoofdcursus. Dc minister van oorlog brengt nader ter kennis van belanghebbenden dat, met wijziging van de aankondiging in de „Staatscourant" van Zondag Jl en Maandag 12 Augustus 1901 voor eene plaatsing hij bovenvermelde inrichting in aanmerking komen: a. voor infanterie hier te lande P. W. Leverland, J. H. Sonne, A. V. Buys. J. W.C. ten Have, F. B. A. J.Jan- sen*. N. J. Waringa, J. Zijlstra, T. F. M. Schaepman, P. J. F. Ophof, J. P. J. G. van Blarkom, H. J. van Linxbeek, J. Pottinga, S. J. C. Olii K. J. Adams, J. M. van Roosmalen, F. W. Hekke- nxa, W. M. C. J. Hafkemcijer, A. G. I Adelbert, II. J. Flothuis. T. Beets, G. G. Zonnevijlle, J. F. 1. Mollingfr, A. A. J Augustijn, jhr. S. Lanxan Trip. F. F. Vervat; b. voor infanterie in Ncderlandsch- Indiö:

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3