den ingeslagen weg zal worden voort geschreden". Ingeslagen door wie? Door de afgestorven regeering of door het ctetricaal Kabinet van 188891? Vermoedelijk wordt het laatste be doeld, dus ingrijpende herziening der wetten op het. lager, middelbaar en hoo- ger onderwijs. Enkel door staatsgeld ook voor het bij zond or onderwijs of door afbraak var. het openbare? ..En niet minder treft ons de aankon diging, dat tot dekking der noodige hoogero uitgaven het tarief van invoer rechten zal worden gewijzigd, t eve as „tot bevordering van den nationalen arbeid". Ware 't uit de samenstelling van het nieuwe Kabinet niet reeds dui delijk-dat hiermede protectionistische invoerrechten bedoeld worden, het wordt volkomen helder uit- de vergoei- lijkende bijvoeging: Als de werkman zijn brood en andere levensbehoeften duurder moet betalen, zullen wij er wel wat op vinden, bij de. regeling van zijn pensioenbijdrage- Een fraaie belofte voorwaar, welker vervulling ons onmo gelijk voorkomt. ..In deze financieele paragraaf (be ginnende met het aan den ..Standaard" Stijl ontleende „overmits") ligt de kern der troonrede. De tegenstanders van protectionistische invoerrechten zullen zich op een harden strijd hebben voor te bereiden. Zij zullen zorgen gereed te zijn." En het „Handelsblad" besluit aldus: „De inhoud der openingsrede is dus van niet geringe lreteekenis. Wil de nieuwe regeering eensdeels voortbou wen op 't geen haar voorgangc-r heeft gewrocht en "t zal moeten blijken óf al dan niet zij de aanhangig geble ven ontwerpen eerst zal omwerken tevens kondigt zij maatregelen aan, die tegenover het vorig regeeringsbe- le.id staan. Zij komt al rondweg voor haal- bedoeling uit. Kan zij op onzen loyalen steun reke nen bij vele maatregelen die ook door een liberaal bestuur zouden zijn voor gedragen of inderdaad van het vorig Kabinet afkomstig zijn. wij hopen ook niet te kort te schieten in onzen plicht om 't geen wij voor :s lands wel zijn in hare plannen verderfelijk ach ten, Zoo mogelijk te keeren. De Nieuwe Rotterdamsche Courant herinnert er aan hoe de Standaard indertijd schreef. De eerste Troonrede van het eerste niet-liberale Kabinet kenmerkt zich door een breken met'de conventioneele phrase. De holle klanken hadden af gedaan. en men kwam om zaken te doen. „Vandaar dat weggelaten wierd «je vaste formule van de betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden; weggelaten de mededeeling van aller lei ramp en ongeval; weggelaten de beschrijving van allerlei toestand; weggelaten ook de holle klanken over tand- cn zeemacht." Nader overwegen heeft blijkbaar den toenmaligen hoofdredacteur van De Standaard, sedert minister-presi dent geworden, tot het besluit geleid, dat die „holle klanken", toch niet moch ten ontbreken. Én dat wel niettegen- öldande het vorige ministerie in de laétste Troonrede reeds de „holle klan- kep over land- en zeemacht" had weg gelaten. Dat overigens deze eerste Troonrede van een Kabinet, uit het „christelijk volksdeel" voprtgekomen, een ..chris telijke tint zou vertoonen, werd ver wacht. Met mate intusschen het njpet erkend wordt van het woord „Christelijk" in dit Staatsstuk gebruik gemaakt: eenmaal, waar verklaard wordt dat. de overheid heeft voort te bouwen op de christelijke grondslagen van ons volksleven; en den tweeden keer, waar bij de paragraaf over In- die Nederland een christelijke mogend heid wordt genoemd. Intusschen. niet op woorden komt het op aan. maar op daden, en afge wacht zal moeten worden op welke wijze de christelijke beginselen, die dit Kabinet belijdt, in de wetsontwer- pen, die het zal voorstellen, zullen worden belichaamd. Naar aanleiding van het protectio nistisch tarief van invoerrechten, dat Wordt aangekondigd, zegt het blad ver volgens: Om den storm te bezweren, die te gen de duurdermaking van verschil lende goederen zal opgaan, tracht men al dadelijk de minvermogenden te sus sen. door de verklaring, dai, indien zij door de herziening van het tariei gedrukt mochten worden, daarmede rekening zal worden gehouden bij de bepaling van hunne bijdragen in de verplichte verzekering. Van de min vermogenden, die niet onder de ver plichte verzekering zullen vallen, wordt niet gerept. Een deel van het geld, dat de nieuw op te leggen lasten moeten opbrengen, zal ook wel noodig zijn voor de ..aan zienlijke geldelijke offers", die in het vooruitzicht worden gesteld voor de- invoering van snelvuurgeschut. Al thans de Troonrede maakt daartegen over geen gewag van plannen tot be zuiniging op militair gebied, ofschoon, gelijk bekend is, het program der ka tholieke Kamerleden van verminde ring van financieele lasten op dit ge bied gewaagt. Voorts constateert het blad dat in de ontwerpen voor de militaire pen sioensregeling en de militaire recht spraak behouden blijven, en dat voor de Koloniën niet veel wordt toegezegd. Het Haagsche Dagblad merkt on der meer op: „Juist waar in de Troonrede zulk een warme toon doorstraalt voor alles wat recht, edel en goed is. ware mis schien een enkel woord zoo niet van sympathie, dan toch van herinnering aan den Zuid-Afrikaanschen oorlog- niet misplaatst geweest." „Al mogen wij misschien in het ver volg niet in alles onze instemming kunnen betuigen met de wijze waarop de regeering zich voorstelt leiding en steun bij de gewijzigde toestanden te verleunen, wij zijn volkömen overtuigd dat de voorstellen van wet. waarin de denkbeelden der Regeering zullen worden geformuleerd, getuigen zullen van den ernstigen wil om de belangen des volks in het algemeen, ©n niet uit sluitend die van oen enkele klasse te bevorderon." „Met volkomen vertrouwen zien wij i de financieele voorstellen van den mi nister tegemoet." „Den indruk van de Troonrede weer gevende, verklaren wij gaarne, dat zij een echt nationalen geest ademt, een geest die steeds de beste elementen van ons volk heeft bezield. Zeer ze ker zal meer dan één vierjarig tijdperk noodig zijn niet. alleen om alle aange kondigde maatregelen tot stand te brengen, welke in het belang van den zedelijken en stoffelijken vooruitgang van ons volk noodig zijn, maar ook en vooral om ons volk meer te door dringen van de waarheid, dat stoffe lijke vooruitgang alleen weinig baat, wanneer die niet gepaard gaat met geestelijke, zedelijke en verstandelijke ontwikkeling. Het Nieuws van den Dag is tevreden met de Troonrede. Alleen merkt het blad op: Het zwakke punt in de plannen der Regeering is zeker de wijze, waar zij 's Rijks inkomsten wil versterken. Al lereerst komt daarvoor zoo zegt zij herziening van het tarief van in voerrechten in aanmerking. Wel ver meldt zij als tegenwicht, dat, mocht de minvermogende er door gedrukt worden, daarmede rekening zal wor den gehouden bij de bepaling van zijn bijdrage in de verplichte verzeke ring maar dat neemt niet weg: die herziening van liet tarief van in voerrechten is en blijft het. zwakke punt. Maar, wij schrijven niet verder. De tijd is heden te kort. Dat de Regee ring ten opzichte van onderwijs en vrijhandel andere meeningen heeft dan hare voorgangster, was aan de natie bekend. Dat er protectie in het vooruitzicht zou worden gesteld, was te voorspellen en dat zij hare be doelingen met het onderwijs tot wer kelijkheid wenscht te maken, in aan sluiting met het voorhandene en niet door ruw ingrijpen, doet haar in de oogen van hare tegenstanders rijzen. Het Volk is in het geheel niet te spreken over de Troonrede: Het voornaamste van deze troon rede is: wij krijgen protectie, de in voerrechten zullen verhoogd worden, en wel niet alleen om de schatkist te spekken maar ook uit zuiver protectio nistisch oogpunt, om, de „bevordering van den nationalen arbeid", zooals het niet een mooi woord voor een lee- lijke zaak heet. De regeering ziet blijkbaar in, dat zij niet genoeg geld uit beschermende rechten kan trekken, zonder belasting ook op de eerste levensbehoeften der groote massa van de verbruikers, dei- arbeidersklasse, te leggen. „Indien de minvermogende door deze herziening mocht gedrukt worden, zal hiermede rekening worden gehouden bij de be paling van zijn bijdrage in de ver plichte verzekering" (tegen ziekte, in validiteit en ouderdom?). Maar wat men den arbeider min der laat betalen voor de verzekering, laat. men hem immers weer meer dok ken aan belasting op zijn levensbe hoeften. Met deze zinsnede geeft het ministerie zelf het bedrog aan, dat er schuilt in deze „bescherming van den arbeid." Uit ditzelfde verband blijkt intus schen ook, dat wij oolc van dit ministe rie geen Staatspensioneering te wach ten hebben, maar verplichte verzeke ring, d. w. z. een pensioenbelasting, op alle arbeiders gelegd om de enke len van hen die oud worden een pen sioen te verstrekken. Juist als onder het liberalistisch regime! Binnenland. Parlementaire Praatdes. Nadat H. M. dé Koningin die ge wone zitting der Staten-Gene raai op de gebruikelijke wijze hadi ge opend!, kwamen beidie Kamers in /korte zittingen bijeen. In de Eerste Kamer aanvaardde de heer Van Naam e n van Bemnes opnieuw het voorzitterschap met een dier kteurlooze en gemoedelij ke speechjes, die hem eigen zijn, ditmaal als het heugelijkst feit van het vorig zittingjaar Hr. Ms. huwe lijk memoreerend, Gods zegen in roepend! voor het vorstelijk echtr paar, voor land' en volk ■em voor den arbeid1 der Kamer. Daarna werden de nieuwbe noemde leden Hovy, van Asch van Wyck en Van Veis en toegelaten- en verwelkomd. Vervolgens wijdde d'e voorzitter enkele woorden aan den lafhartigen moordaanslag, die president Mac. Kinley het leven kostte en verzocht de Reg. aan het volk en aan de Reg. der Vereendgde Staten de gevoelens van deelneming dei* Kamer te wil len overbrengen, waartoe Minister van- Lyndten zich gaarne bereid ver klaarde. Beslotten werd de troonrede te be antwoorden met een adres, dat zal worden opgemaakt door die. rappor teurs uit d'e opnieuw samengestel de afdeelingen en denkelijk heden ochtend' ten 11 uur in concept zal warden overgelegd.'. In de Tweede Kamer, door den heer Conrad gepresideerd, als oud ste lid in jaren, bij afwezigheid van den heer Jansen, werden alleen twee commissies benoemd tot on derzoek der geloofsbrieven >e*n van bezwaarschriften. Zij bestaan uit de heerenI Lohman, Goekoop en Michaelsen II Roëil, Schaap man en Van Asch van Wyck (Ede.) Heden i| uur zittingbeslissing over de geloofsbrieven en bezwaar schriften (dien Haag 1 en Rotterdam II betreffendtweedie commissie). Daarna nominatie voor het praiesi- diuim. G. Jr. H. M. d'e Koningin-Moeder begaf zich van ochtend' le 11.09 v. m. van Baarn over Amersfoort naar Erme- lo-Veldlwijk en kwam aldaar aaini t.e b middags. Om 6 uur zon zij weer per extra-trein van Nijkerk naar Soestdi ik terugkeeren. De Vorstin zal bezoeken. „'s-Hee- ren Loo", inrichting voor verple ging van idioten, en armelijke kin deren, en het gesticht der Vereeni- ging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders te Ermelo. Men. verneemt dat de Chineesche prins Tsjoen broeder van den. kei zer van het Hemelsche Rijk, op zijn reis door Europa hoogstwaarschijn lijk niet hier te lande zal komen. De Duitsobe kroonprins is Dinsdag namiddag tc 5 u. 10 per Hollandscne spoor te Amsterdam aan gekomen en in het. Amstel-Hotel ge logeerd. Na aldaar het middagmaal gebruikt te hebben woonde de liooge bezoeker met twee heeren van zijn ge volg de voorstelling der Nederlandsche opera bij m den Stadsschouwburg in de loge van het bestuur der stads schouwburg-vereenig i ng. Opgevoerd werd „de Bohème" van Puccini. De prins kwam toen de eerste acte in het midden was *r» heeft de voorstel ling tot het einde toe bijgewoond. De prins en zijn gevolg gaven herhaalde lijk door applaus hunne ingenomen heid met de opvoering te kennen; voor al van 't slot. De zaal was goed bezet. Door zijne rijzige gestalte en de witte roos in het knopsgat der gekleede jas trok de prins bij het binnentreden der loge al spoedig aller aandacht, en uit de spre kende gelijkenis met zijn portret wist spoedig heel het publiek, dat de zaal vulde, welke eer den artiesten ten deel viel. Een nieuwe verkiezing voor de Tweede Kamer in het district Gulpen behoeft naar thans blijkt na de benoeming van den heer Mcrckelbach tot notaris te Maastricht, niet plaats te hebben vermits het notariaat niet gerekend wordt te behooren tot de be zoldigde staatsambten,welker aanvaar ding bet Kamerlidmaatschap doet ver loren gaan. De vrijzinnig-democratische Kamer leden de heeren Bos, Drucker, Fokker, Ketelaar, Marchant, Nolting, Pijn- acker Hordijk, van Raalte en Schmidt, hebben zich als Kamerclub geconsti tueerd en tot voorzitter den heer Drucker, tot secretaris dem heer Schmidt gekozen. Blijkens de bij het departement van koloniën ontvangen schriftelijke be vestiging van het in de Staatscourant van 10 Augustus jl. gepubliceerde te legram, moet voor de in dat telegram voorkomende woorden: „De preten dent is gevlucht en gewond" gelezen worden: „De pretendent is gevlucht in het oerwoud", (St,-Ct) Het Kamerlid De Klerk. Door een Vijftal kiezers van het twee de district van Rotterdam is een adres aan de Tweede kamer gericht met ver zoek den heer D. d'e Klerk niet als lid der Kamer toe te laten. In hun uitvoe rig adres geven de adressanten een overzicht van hetgeen aan die verkie zing is voorafgegaan, met name hel gebruik maken eener oude circulaire van den Christedijk-Historischen Kie- zersbond. Zij beroepen zich op art. 98 der Grondwet, voorschrijvende dat de Kamer ook onderzoekt de geschillen welke aangaande de verkiezing zelve oprijzen. De zaak heeft, naar adres santen meenen, een nog te ernstiger karakter, wijl het vermoeden zou be staan. dat de heer De Klerk zelf zich niet buiten het bedrog heeft gehouden. Daarentegen heeft de heer G. Maat huis, onderwijzer te Rotterdam een te legram gezonden aan de commissie, waarin hij verklaart, dat de heer De Klerk zelf geheel buiten alles is ge bleven. Een beroep op den Czaar. In verband met de komst van den Czaar in Frankrijk is een zeer merk waardige prentbriefkaart vervaardigd. De briefkaart draagt aan de voor zijde in sierlijke letter het adres: A Sa Majesté L'Empereur de Russie, Cha teau de Compiègne (Oise). en aan de keerzijde een te eken ing van Wil lette, voorstellende president Kruger een kruis torschende en op den achter grond brandende hoeven. De opdracht luidt: S. M. NICOLAS II Promoteur de la Conférence de la Haye, waarop deze regelen volgen: O Tsar dont le désir est un désir de Paix Faites fleurir l'espoir que la Haye a vu naitre! Dans l'éclat du triomphe oü vous aljez paraitrè Dit es les mots qu'il faut pour délivrer du faix La Nation qui meurt en invoquant les au tres!.. Au-dessus des combats levez le dra- peau blanc Et les peuples sortis du cauchemar sanglant En vous tendant les mains embrasse- ront les vótres! Het doel is dat den Czaar bij zijn be zoek aan Frankrijk deze briefkaarten bij duizenden en duizenden zullen be reiken en aldus hit vele landen een eenvoudig, maar daarom des te tref fender beroep op den aanstichter der Vredesconferentie ten behoeve der Boe ren worde giedaan. Velen vragen dag aan dag-: Hoe kunnen de volken zich uiten ten behoeve der helden in Zuid- Afrika, waar zij meenen dat hun re geeringen, onder de leus dat politiek geen kwesiïe van gevoel is, zich tot toekijken bepalen? Hier is eem ant woord. Voor enkele centen kan men ■iu zijn stem doen hooren in wat mis schien een indrukwekkend beroep op een der machtigste vorsten van Europa kan worden. Het is ditmaal geen geld of goed dat voor de slachtoffers van den gruwelijken oorlog gevraagd wordt; slechts de moeite een kaart te koopen, een handteekening te zetten èn te zorgen dat de post bij duizenden dit sober gesteld protest tegen den Zuid- Afrikaanschen moord te Compiègne ook uit Nederland aflevert. Transvaal en Oranje-Vrijstaat Bij den voorzitter dier Vrijdag- te Dordirecht gehouden protest-mee ting tegen d)e proclamatie van Lord Kitchener, is van Staatspresident Kruger, in antwoord) op het hem toegezonden telegram., het volgend schrijven ingekomen „Casa Cara". Hilversum. 14 September. Den WedEd'.Geb. Heer B. van Amiersfoordl, Dordrecht. WelEcE.Geb. Heer, Z.HoogEd. d'e Staatspresident der Z.-Afrikaansche Republiek draagt mij op de ontvangst te erkennen van uw zeergewaardieerd telegram van gisteren, waarin het besluit is vervat, hetwelk, naar aanleiding van Lord Kitchenr's proclamatie, door eene vergadering van 800 per sonen ten uwent is genomen. ZijnHoogEd. brengt zijn imnigen dank voor die warme sympathie, die u en de vergadering bij het nemen van haar besluit heeft bezield, en verzoekt u, indien mogelijk, zijn waardeerin- aan de personen, die het besluit hebben genomen, ken baar te maken. Ilc heb de eer te zijn, UEd. dw. (Volgt, de handteekening van bet hoofd van dienst.) Een slag voor de schaatsen rijders. Het Staatsblad" no. 207 bevat een Kon. besluit, tot vernietiging van de artikelen 89a, 9bis en 60a respectieve lijk van. de politieverordeningen der gemeenten Nieuwer-Amstel, Ouder- Amstc.1 en. Uithoorn. Bij die artikelen wordt verboden om bij geheel besloten water het ijs in den Amstel en, dia andere openbare wa teren op welke wijze ook, te breken, zoodra bet ijs, dat niet gebroken is geweest, een dikte heeft van vijf cen timeter, welk verbod niet van toepas sing is op het hakken van bijten, of op het losmaken van ijs, rondiom vaar tuigen. Het Kon. besluit nu s-aat uit van de overweging, dat gemelde ver bodsbepalingen onnoodig zijn om schade aan oevters en waterkeeringen le voorkomen, maar het verkeer ge durende geruimen tijd kunnen strem men, zoodat de belangen van handel en scheepvaart door die bepalingen in hooge mate kunnen worden benadeeld; en gemelde artikelen alzoo in strijd zijn met het algemeen belang. Met zachtheid behandeld. Een aanstaand Delftsch student, voor wien bij den Senaat was gevraagd om hem bij het ontgroenen met zachtheid te behandelen, vond hij zijne aankomst in deze studentenstad aan het station... een brancard, waarin hij met zorgvul digheid naar zijne kamer werd ge transporteerd. Bedrog. Men schrijft aan de „Leeuw. CL": Te Wolvega kwamen twee personen, die eene kar trokken, waarop een on gelukkige vrouw zat., dié kermde van pijn met twee kinderen naast- zich. Deze personen zeiden dat zij afkomstig waren van Ommen in; Overijsel en op reis waren naar een ziekenhuis, waar in de ongelukkige vrouw zou verpleegd worden. Het gestel van de vrouw zoo zeiden zij liet niet toe om haar per spoor te vervoeren, zoodat men de toevlucht had moeten nemen tot een kar. Zij vervoegden zich ten gemeen tehuize en vroegen om onderstand, maai' daar het zaakje niet vertrouwd werd, kregen ze daar slechts 50 cL, doch bij het publiek verwekten zij medelijden, zoodat iemand hun een rijksdaalder gaf. terwijl ©en andier een rondgang deed en vrij wat ophaalde. Den volgendén nijorgen vertrokken zij naar Heerenveen, waar ook iemand tegenwoordig was die de vertooning te Wolvega had bijgewoond. Hij zag nu dat de zieke vrouw vrii wat opge knapt, vlug ter been, goed gezond was en zich met de kartrekkers naar de kroeg begaf. Van Heerenveen vertrokken zij paar Leeuwarden, waar de politie spoedig een einde aan deze bedriegerij moet gemaakt hebben. Export van Siberische boter Het centraal-bureau der Vereeniging tot bevordering van den Nederland- schep §sport te 's Gravenhage deelt mede, dat de Finsche boterhandela- ren zich zeer ongerust maken over de concurrentie, welke Siberië hun aan doet op de Engelsche markt. Sedert het begin van dit jaar heeft mep uit Sjberië niet minder dan 25,000 vaLm boter per week naar Reval, Riga en Libau geëxporteerd. Vijf trei nen, uit 200 wagens bestaande, ver trekken iedere week naar die havens: één naar Rival, drie naar Riga en één naar Libau. De reis duurt twaalf dagen. De be ter wordt in koelwagens geplaatst, waarin de temperatuur nooit 6 gr. Celsius overschrijdt. Deze botertreinen zijn overigens prachtig georganiseerd. Van uit de genoemde havens wordt de boter zoo snel mogelijk naar Londen vervoerd: zij wordt in stoomschepen geladen, die 13 a 14 knoopen in het uur loopen en het Noord-Oostzee-kanaal nemen als de kortste verbinding. Deze stoomschepen zijn speciaal voor boter-transport ingericht en voorzien van verkoelingstoestellen, welke het mogelijk maken de temperatuur zelfs tot onder 0 te brengen. Siberië, met zijne onmetelijke gras velden en groote kudden, zal ons land, Denemarken, Finland, Frankrijk, Ca nada en andere boterproduceerende landen eene concurrentie aandoen, waarmede men ernstig rekening zal dienen te houden. Evenals over de producten der fir ma Bensdorp, was te Amsterdam ook over dö firma Heineken de boycot uit gesproken, door verschillende arbei ders organisaties. E§n onderhoud tus- schen het nationaal arbeiders-secreta riaat en de directie heeft ten gevolge gehad, dat de boycot is opgeheven. Sport en Wedstrijden. Wielernieuws. 24-uurs wedstrijd Te Betrlij.n is een 24-uurs wed strijd: met gangmakimg gehouden, waaraan Robl, Fischer, Hureit, Les- na, Ryser, Hart wig, Kerff eni Mil ler uit Chicago deelnamen1. Het begon Zondagavond- 'te 9 uur op de verlichte Friedenau-baanj. Er ston den tal van tenten, op het midden terrein, met bedden en tafels en ververschingen. Robl nam weldra de leiding en sloeg veel' wereldre cords, tot dat van de 9 uur. Toen begon het te regenen eni moest er eenigen. tijd zonder ganigmakimg gereden warden. Na twaalf uur waren er maar vier rijders over Robl, Fischer, Kerff en Miller, ini deze volgorde. Na het vijftiende uur begonnen Ryser en Lesna ook weer. Robl bad1 toen 635.060 K. M. afgelegd. De totale uitslag is: le Th. Robl, 904, 148 KM.; 2e Joseph Fischer, 877, 305 KM.; 3e Kerff, 847, 615 KM; 4e C. W. Miller, 734, 350 KM.; 5e Ryser, 463, 500 KM.; 6e Lesna, 339, 500 KM.; 7e Huret, 317, 500 K.BM.; 8e Jean Fischer, 233, 500 KM.; 9e Hortwig, 153, 300 KM. Men ziet dat d'e tijden, zoo goed be gonnen aan 't /eand' ver van de records zijn, gebleven. Voor de demi-finales van den Eera- prijs van Parijs zijn gequalificeerd: Jacquelin, Ellegaard, Ferrari, Gascoy- ne, Dangla-, Kudela, Kaeer en Rutt. Luchtscheepvaart. De heer Santos Dumont deed eer gisteren een paar kleine proeftoch ten met' zijn' ballon no. 6, en hoopt hedenmiddag nogmaals, maar den prijs „Deiutsch" te dingen. De bal lom die reeds Ziondag geheel klaar en gevuld was, had' in, 24 uur slechts i kub. meter waterstofgas verlo ren. Letteren en Kunst. Jac. Urlus heeft zich, naar gemeld wordt, op schitterende voorwaarden verhonden aan de KK Hofopera te Weenen na afloop van zijn contract te Leipzig. Rechtszaken. Meineed. Op den in October 1900 geschied- die de bekende aanranding van. d'en kantoorlooper Nicolet, van de As- sociatie-Gassa, in. liet perceel Sin gel 292 te Amsterdam. De kantoor looper, die een portefeuille droeg met veel geldswaardig papier, kreeg de trap eem klap op zijn hoed', die hem over de oogen zakte, terwijl een touw hem over dien schouder geworpen werd'. De Amsterdam sche Rechtbank veroordeelde Kmuivers ter zake van zich schuldig gemaakt te hebben aan dezen aanslag tot vijf jaren ge vangenisstraf. Het Amsterdamsche Gerechtshof bevestigde dat vonnis d'och vermin-derde de straf van vijf tot drie jaren. Als getuige a décharge werd! voor heb Gerechtshof gehoord J. W. Scheper, een vriend van Kmuivers-, en boekhouder bij een der kanto ren, gevestigd in het perceel Sin gel 292. Deze getuige verklaarde dat, toen Nicolet door hem was uitbetaald aan het loket, Kmuivers zich ook in het kantoor bevond. Toen hij bet geschreeuw vam Ni colet hooide, is hij direct naar de trap gegaan vanwaar het geluid kwam. Hij ontmoette toen éérst Nicolet, en daarna Kmuivers. Deze verklaringen werden perti nent tegengesproken door de ande re getuigen. Ivnuivers bevond zich, tijdens de- uitbetaling, niet in het kantoor, terwijl het onmogelijk waar kom. zijn. volgens de andere getuigen, dat Scheper 'eerst Nicolet was tegen gekomen «n dam eerst Kmuivers. Niemand van hen-, dïe direct op het geschreeuw aan' kwamen loo pen, heeft Knuivers gezien, terwijl Scheper zelf eerst zeer laat kwam kijken', toen dé andiere1 getuigen reeds lang bij de trap waren. Dinsdag moest Scheper terecht staan voor de Arnsterdamscha Rechtbank, beklaagd! wegens hef! afleggen onder eecle van verklarin gen, in strijd met de waarheid. De verse nil lemde getuigen, die na de aanranding kwamen tcciloo- pem, werden weer gehoord. Het O. M., waargenomen door mr. Regout, herinnerde er aan' dlat aanvankelijk ook tegen Scheper een bevel van rechtsingang was ver leend wegens medeplichtigheid aam de aanranding. Later is zijn debet aan deze zaak niet bewezen kunnen wordtem. Overtuigend' was wel te bewijzen dat hij overleg ge pleegd had met Knuivers. Scheper werd' voor het eerst ge hoord door het Gerechtshof, als getuige a décharge, gedagvaard door dén verdediger mr. L. W. van Gigch. Dit verhoor is hem niet op- gedwomgem, integendeel hij is zich komem aanmelden als getuige ct décharge. Zijn verklaringen zijn imeimeedig. De feiten worden pertinent tegen- gesproken door alle andere getui gen. Door zijn valsche verklaringen heeft Scheper zich zelf vrij willen pleiten van medeplichtigheid, maar dit was niet noodig. Hij ha£ toch de waarheid kunnen zeggen, zonder zich zelf te bezwaren. Deze meineed was dus niet noodig om zioh zelf te redden. Scheper^ heeft bovendien zijn vriend Knuivers willen helpen, door den. rechter in twijfel te brem gen. Beklaagde's verleden is bepaald ongunstig te noemen. Het O. M. requireerde eem gevan genisstraf voor den tijd van twee jaren met aftrek van demi tijd inl. •preventieve hechtenis doorgei- bracht. Gemengd Nieuws. Omgeslagen. Op dé Kulpa is bij het dorp Ozalk (Kroatië) een veerpont tegen een wa-L termolecq. geslingerd' en omgeslagen.-. Van de 25 menschen op de pont kon-1 d'en er maar twee gerecl wordien. Een Japansch tweegevecht. Den beroemden Duitscheau rechts- geleerde prof. Labandl te Straats burg is, volgens een der bl'aden al daar, eenigen tijd geleden een voor stel gedaan, diat zeker eeniig is in de geschiedenis der EuTopeescihe universiteiten. Hij. ontving nam'e- Iijk van een jonige Japamsche da- mé' de mededeeling dat zij zich op een bepaalden dag zou van kamt maken en hem uitdaagde terzelf der tijd op gelijke wijs van liet leven afscheid te mermen. Wat tot d'eze zonderlinge ui dagin g aanlei ding heeft gegeven/? Een jong Ja panner was te Straatsburg in de rechten komen s/tudeeren en wilde doctoraal examen doen. Pref. L. achtte zajn. vorderingen onvoldoen de en ried hem aam nog wat te wachten. Maar de Japanner luis terde niet naar goeden raad' en droop als een: straal. Hij, keerde ter stond1 naar Japan terug en. van: daar kwam toen de bewuste brief met de mededeel ing dat de schrijfster de schande, die de hoogleeraar haar bloedverwant en. dér gehoele fami lie had' berokkend, niet kon. over leven en hem daarom tot een Ja pansch duel (harikari) uitdaagde, waarbij de beide partijen zich zelf te gelijk den buik opensnijden. Volgens later bericht uit Japan! heeft de jonge dame woord' gehou den. Prof. Labamd achtte zich ech ter niet gehouden eveneens té' ,,ha- rikariseeren." Over de Miadellandsche Zee per luchtballon. De Fransche luchtvaardér graaf Henri de la Vaulx, die voornemens is, te trachten 25 dezer van Toulon uit per luchtbalion dé Middelland- sche Zee over te steken, had' aan. den minister van marine verzocht, op dien tocht vergezeld te worden door een oorlogsschip. Thans heet het, dat de minister afwijzend op dit verzoek zou wil len beschikken in verband met een dagbladartikel, waarin wordt be weerd, dat de overtocht levensge vaarlijk is. De la Vaulx is maar Parijs ge reisd. om eem onderhoud te heb ben met den minister, en heeft verklaard, dat hij in ieder geval dén. tocht zal wagen. Kattenbelasting. Om het gevaar voor de vogels in parken en bosschen bij Berlijn te gen te gaan. dat d'oor talrijke los- loopend'e katten wordt veroorzaakt, heeft de Vereeniging tot „bescher ming van dieren" aldaar den Ge- m'eenteraad de invoering van een belasting op katten gevraagd 1 De Pollock-prija van 100.000 francs voor dengene. die een afdoend middel uitvindt, om aan varingen op zee te voorkomen, is, evenals in 1900, tijdens de Parijsche Tentoonstelling weder niet toegekend. De tweede wedstrijd is te HAvre ge houden. Er waren 328 inzendingen.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2