NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Schitterende Boeren- zegepraal. Hot geheim van den Senator. I9e Jaargang Zaterdag 21 September 1901 No. 5592 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden7 V T 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maandenv» 1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden7 7 7 7 7 7 7 '7 7 7 7 7 7 1.65 Afzonderlijke nummers. 7 7 V .'777777777 7 0.02%. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden7 7 7 7 7 7 7 7 7 0.37h» de omstreken en franco per post 7 7 7 7 7 0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Gts.; iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prqs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bq de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telofoonnnmiuer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère L. DAUBE Co. JOHN F. J0NE§± Succ., Parijs 31b» Faubourg Monlmaftre. gwess„■■ni i r" e® JIJ ss sa. sa. cl. met Geldprijzen. Is Het succes, dat wij met onze Prijsraadsels hebben verworven, heeft ons doen 'besluiten in die richting een stap verder te gaan en voorioopig, eenmaal per week, een Prijsraadsel ter oplossing op te geven met Op Zaterdagavond zal aan het hoofd van het eerste blad het Raadsel worden afgedrukt. Onder de Abonné's, die een goede oplossing inzenden, zullen wekelijks worden verloot: Een Eerste Prijs van TIEN GULDEN t en Een Tweede Prijs van Twee Gulden Vijftig Cents. Hierbij worden slechts de navolgende voorwaarden gesteld 1°. Alleen die oplossers dingen mede, die uiterlijk Donderdag avond hun briefje aan onze bureaux, Gebouw »Het Spaarne®, Kam persingel 70, hebben bezorgd. Geabonneerden, die buiten Haarlem en in een gemeente wonen waar een Agent van dit Blad gevestigd is, kunnen hunne*oplos- singen tot en met Donderdagavond bij dezen Agent bezorgen, die met tie opzending naar onze Bureaux belast is. 2°. In elk Zaterdagavondnummer van de Courant worden de namen van de winners van het Prijsraadsel van de vorige week bekend gemaakt. De prijzen kunnen dan van Maandag af ten onzen BurceleKampersingel 70, tegen quitantie in ontvangst worden genomen. 3°. "Wanneer iemand een der beide prijzen heeft gewonnen, komt hij gedurende twee weken voor een prijs niet in aanmerking. In de derde week kan hij weder mededingen. Gemakshalve gelieve men de oplossing in een enveloppe te doen en daarop te schrijven: Prijsraadsel van Haarlem's öagblad. Het eerste Prijsraadsel verschijnt in onze Courant die wordt uitgegeven op 25ater«teg S5. SSeptejealses*. Hanrlein's Dagblad Tan '11 Sept. oevat o.a.: Een schitterende Boeren-zege- praal, Nog een klap, Een inTat in Natal ophanden, De krijgsyerrich- tingen in den zuidelijken 0. V. S. en bi de Kaapkolonie, EenEngel- sclie torpedojager Tergaan, Het Czarenbezoek aan Frankrijk, Na He Kinley's dood, Prins Hendrik op liet Congres yoor Zondagsrust. Protestineeting. iJolitiel5 Overzicht. De dagen van Modderrivier en Tugela zijn teruggekeerd. De Boe ren hebben een reusachtige over winning bij Utrecht in de Z. A. R. behaald. Niet minder dan 3 kanon nen werden door hen veroverd. In 't artikel „Schitterende Bóeren-zege praal" komen we hier nader op te- rag. Hier zij slechts even aange stipt dat generaal Botha de aanvoer der was en dus zijne reputatie als stoutmoedig veldheer wederom heeft bevestigd. Voor Engeland is dit gevecht een teeken, dat de strijd wel verre van uit te zijn, nu eerst goed zal beginnen. En dan, wee den Britten 1 't Blijkt dus dat eon i n v a 1 der Boeren in Natal ophanden is. De gouverneur dier Kolonie heeft Woensdag bevel gegeven de Nalalsche veldartillerie, de Natal- sche karabiniers, de Natal Moun ted Rifles, de Border Mounted Rif les en de Umvoti Mounted Rifles onder de wapenen te roepen. Er is reeds meer over dien in val gepraat, de Engelschen heb ben er al langen tijd voor in angst gezeten. Nu zal het ernst worden en als de Boeren in Natal evenveel succes hebben als in de Kaapkolo nie, kunnen de Britten wel „huis- toe" gaan. 't Zou hard zijn, want nu meldt juist de „Standard" dat een quarts-adar van een geschatte opbrengst van 3£ ons goud' per ton ontdekt is in de nabijheid van Co- lenso. Zou men dien kostelijken buit in den steek laten? Neen, voor goud moet elk rechtschapen En- gelschman strijden tot het uiterste. We bereiden ons dus alvast voor op een verwoeden kamp. Ook in andere dealen van het corlogster- rein staan de Engelschen er lang niet mooi bij. Uit een lang telegram van de ..Daily News"-correspondent die Plum er's colonne in den laat ste n tijd schijnt te vergezellen, kan men zich een denkbeeld vormen van de krijgsverrichtingen in den Zuidelijken O. V. S. en in de Kaap kolonie. Generaal Plumer kwam Dinsdag 17 dezer na zware marschen in het district Rouxville aan en nam in de bergen in het noorden 13 Boe ren gevangen. Hun gezinnen leef den in holen met een voorraad' mie lies en andere levensmiddelen. Ko lonel Rawlinson tastte een Boeren- commando van omstreeks 400 man bij Koesberg aan, maar kon er niets tegen uitrichten wegens de steile wanden der BoerenstellingenEr werd van den middag tot zonson dergang gevochten. Do Engelschen verloren 1 gesneuvelde en 2 ge wonden. De Roerenverliezen waren niet te bepalen, noch de naam van den aanvoerder. Rawlinson is daar op naar Aliwal-Noord gekomen om te proviandeeren. Plumer zette zijn marsch dcor de districten Roux-, ville en Zastron voort en werd Zon dag te Aliwal-Noord verwacht. Stof fel en Myburgh vielen den liden Ladygrey aan met 200 man, 's mor gens om 9 uur. Toen generaal Hart versterkingen uit Aliwal-Noord zond, trokken zij weg. Kolonel Weston had Vrijdag een treffen met Fouché te Zuurvlakte, tusschen. Aliwal-Noord en James town, Fouché werd teruggedreven; een sergeant van het Royal Irish regiment sneuvelde. Fouché schijnt echter niet erg onder den indruk van zijn terugdrijven te zijn geko men, hij vroeg tenminste per brief aan generaal French om hem den löden te komen bezoeken; hij zou de dan zorgen voor een warme ont vangst en gaf French in overweging eenige geweren mede te brengen. Smits of Smit ontwijkt de Engel- sche col wies. Hij is te Sterkstroom aangekomen en de Boeren staan nu zoowat 15 KM. van Queenstown. Het commando brengt overal re bellen bijeen en telt nu reeds 500 man. Zij zijn echter slecht gekleed en slecht bereden. Zij dreigen de Hrilandscbe bevolkmr met den dood als zii zich niet aansluit of proviand levert Van De Wet en Kritzinger is niots bekend, maar beidien beproe ven in de Kaapkolonie terug te ko men. De Basoeto's beschermen, ge wapend met Martini's do grens bij Herschel voor zelfverdediging Rimington Bassing en Thorney- croft werken in het zuidoosten van den O. V. S. De spoorwegen wor den zorgvuldig bewaakt, doch er wordt dagelijks hier en daar ge schoten. De drie Hertzog's en Late- gan rukken op Griqualand aan uit Fauresmith met het doel paarden te krijgen en dan weer de kolonie binnen te vallen. Nieuwoudt werkt met dezelfde bedoeling in de rich ting van Belmont. Ackerman is met 40 man door de Reddersburgspru.it getrokken en rukte den liden zuid oostwaarts. Ook dteze correspondent beves tigt, dat Kitchener's proclamatie niets anders heeft uitgewerkt darr eenige. zwakke broeders uit de B oeren gelede ren te verwijderen. De corlog, zegt hij, heeft nu de fa se bereikt, van den strijd tot het uiterste (to the bitter end). De mi litaire autoriteiten verzekeren, dat slechts de strengste maatregelen iets zullen uitwerken en de mili taire gouverneurs moeten de vrije hand hebben, zelfs om over leven en dood te beschikken. De Boeren daarentegen verklaren, dat zij de zwarte vlag tegen hun vijanden zullen hijsehen, en zeggen, dat de proclamatie „niks" te beteekenen heeft. kï Aliwal-Noord heeft geen enke le overgave plaats gehad. Werkelijk, dit overzicht is niet bemoedigend voor de Tommies. Al les duidt op het steeds stoutmoedi ger optreden der Boeren. De alge- meene beweging van de Vrijstaat- scho commando's zuidwaarts ge voegd bij den bovenvermelden aan staanden inval der Transvalere in Natal, zijn voor Engeland de drei gende onweerwolken die zijn ster in Zuid-Afrika zullen verduisteren. Buitenïandsch Nieuws. Engelsche blut. Terwijl Kitchener seint van een patrouille grenadiers, die aan den spoorweg Naauwpoortde Aar den lTden is gevangen genomen, meldt Reuter, dat 13 dezer aan den Plat- rand bij Standerton Menne's Ver kenners, die een 50-tal Boeren ach terna zaten, plotseling door een commando van 200 man werden, aangevallen. De verkenners storm den tusschen de Boeren door en beantwoorden het vuur van dezen op korten afstand. Zij verloren 2 gesneuvelden en vier gewonden. De Boeren verliezen schatten zij op 8 of 9. Wie wil nu nog zeggen, dat de Engelschen niet goed schieten kunnenin galop 3 a 9 tegenstan ders neer tc schieten is meer dan de meesten kunnen. Weer leugens. Reuter seint uit Londen dd. 19 September Het departement van Oorlog maakt de beëedigde verklaringen openbaar van de soldaten, die den moord der Boeren op gewonde sol-, daten bij Doornrivier op 27 Juli hebben bijgewoondvan soldaten die zich den 6en Juni bij Graspan hebben overgegeven en van solda ten die 29 Mei bij Vlakfontiein ge wond zijn. Kitchener schreef 20 Aug. een brief aan generaal Prins- loo, waarin hij zijn waardeering over diens gedrag tegenover de ge wonde gevangenen uitspreekt, dat zulk een treffende tegenstelling op levert. met de wijze waarop de En gelschen in de-n laatsten tijd zijn behandeld geworden door de bur gers, die door de voortzetting van den betreu ren s waar digen oorlog gedemoraliseerd zijn. Kitchener voegt bij zijn brief bovengenoemde verklaringen, die vermeld slu.an in zijn telegram van 28 Augustus. Eon groot© trek? Laffan seint uit Pretoria op goed gezag te hebben vernomen, dat de Boeren als laatste plan een alge- meenen trek naar de grens van Dar maraland in den zin hebben en dan het aanbod aan willen nemen van den Duitschen consul (waar?) om tegen 4 d. (20 cent) per bunder grond te koopen. De cenige bezwa ren, welke de Boeren hebben, zijn de bepalingen, dat. hun kinderen in het Duitsch moeten worden op gevoed en twee jaar krijgsdienst moeten doen. In de vluchtelingen kampen wordt veel over het aan bod gesproken. Sommigen bereke nen, dat 20.000 families aan den trek zullen deelnemen. Een aantal Boeren te Johannesburg hebben aan de Amerikaansche regeering ge vraagd om de voorwaarden, waar op zij grond om zich op te vesti gen, in de Ver. Staten zouden kun nen krijgen. Na do laatste oorlogsberichten heeft dit telegram al zeer weinig schijn van waarheid. Eon Engelsche torpedojager vargaan. De Eng. torpedovernieler Cobra is tijdens een proeftocht in de Noord zee verongelukt. Een stoomtrawler uit Yarmouth kwam D nderdagmorgen te Grims by aan met zes lijken, die in zee drijvende waren opgevischt in de nabijheid van de plek, waar de Co bra Woensdagmorgen om 7 uur het laatst gezien was door het licht schip op do Dowsing Sands, toen zij in stoom gehuld was. Om 5 uur Woensdagavond zag men van het lichtschip lijken op het water drij ven en seinde aan een vischlogger, die de lijken aanbracht. De kapitein van den stoomtraw ler, die de lijken te Grimsby heeft aangebracht zegt. dat hij de lijken, allen met reddinggordels om, Woensdagmiddag om vier uur op- vischte. Zij waren zeelieden van de Engelsche marine. Gok zag hij een schip boven liet water uitste ken rondom in stoom gehuld. Er was geen teeken van leven. De wachter van het lichtschip zegt, dat een boot met vier schoor- steenen Woensdagmorgen 7 uur oogenschijnlijk in tweeën brak. Hij zag niemand het schip verlaten. Boeien met het woord „Cobra" werden later opgevischt De Cobra was een nieuw turbi ne-vaartuig en een zusterschip van de Viper, dat nog niet door de aan nemers aan de Admiraliteit was afgeleverd. Er waren zestig men- schen aan boord. De stoomboot Barlington is te Middlesbrough aangekomen met 12 overlevenden van de Cobra. Al de overigen zijn omgekomen. Het blijkt dut de Cobra midscheeps op een klip liep en in tweeën brak. Venezuela en Columbië. Een telegram van Willemstad meldt, dat de Nederlandscho krui ser Sommelsdijk daar met een aan tal Hollandsche vluchtelingen is aangekomen. Het schip vertrok van la Hac.ha in den avond van 16 September. De vluchtelingen beves-, t-igen, dat in de gevechten van 13 en 14 dezer in de voorsteden van la llaeha de Columbianen van de li berale ~artü en de Venezolaanscho troepen verslagen zijn. Da Villa is met zijn duizend Ve- nezolaansche troepen naar Vene zuela teruggekeerd. De kanonneer boten hebben la Hacha niet ge bombardeerd. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA'. Volgens een telegram uit Colom bo hebben ISO Boeren op Ceylon zich aangeboden om dienst te doen in een of andere „quasi-militaire" hoedanigheid. Het is niet bekend of het aanbod zal worden aangeno men. De overige Boeren zijn na tuurlijk ten zeerste verontwaardigd over dit optreden hunner medege vangenen, reden waarom de solli citanten veiligheidshalve uit het, Boerenkamp zijn weggenomen en nu do jaarlijksche Geylonsche kampoefeningen bijwonen. Tweedu izend Boeren-gevangenen wachten te Durban op verscheping. Een deel gaat naar Indië; de be stemming der overigen blijft voor< loopig nog onzeker. Kitchener seint uit Pretoria dd. 18 dezer: Drie compagnieën bere den infanterie met drie kanonnen, onder majoor Gough, d'ie een ver kenning die den ten zuiden van Utrecht, van de Jagersdrift uit, kre gen 300 Boeren in zicht. Zij zadel den af en spoeddien zich naar een Feuilleton. Naar het Duitsch van F. ARNEFELDT. Zijn vragen -veerden ook na tuurlijk en zonder bedoeling ge uit, sprak dokter Lamprecht. Waar over zou hij met ons ook spreken Er zijn menschen, die zeer beleefd gelooven te zijn als zij een groote belangstelling aan den dag leggen voor hen, in wier gezelschap zij zijn. Maar waarom toonde hij dan geen belangstelling te uwen of mij nen opzichte? Omdat hij bij John meer aan- knoopingspunten vond. Je schijnt tegen dezen Wilson bijzonder wan trouwend te zijn. En jij schijnt hem veel ver trouwen te schenken. Maar vtelk doel zou hii met zijn vragen kunnen hebben? sprak John. Dat kan ik natuurlijk niet zeggen, antwoordde Herrlich, maar dat hij er een bedoeling mee had, geloof ik zeker. Hij heeft John toch geen ge heimen ontrukt, zei Lamprecht ik begrijp je niet. Wat heeft Wil son je toch misdaan Niets, maar ik heb een anti pathie tegen hem en in uw plaats Langen'brach zou ik mij niet te veel met hem inlaten. Hij schijnt er org op "esteld te zijn, bij jelui geïntroduceerd te worden. Zooals bij iedereen, lachte Lamprecht. Waarmee zou hij ook zijn tijd verdrijven, als hij ten minste van plan is hier eenige we ken door te brengen En wat is het doel van zijn hi er-zijn vroeg Herrlich snel. Ik kan het niet helpen, maar ik ver moed dat hij hier komt met een ge heim doel. Houd je hem voor een Fran- schen of een Russischen spion, die een zwak punt in onze kustverde diging tracht uit te vinden spotte Lamprecht, Frits Herrlich' haalde slechts 'de schouders op. Otto, Lanvenbruch en Frits Herr lich waren intusschen de Louis- straat uitgeloopen en stonden nu voor een door een grooten tuin om geven huis van twee verdiepingen, d'at Robert Langenbruch voor eoni- ge jaren, inplaats van de kleine villa waarop hij met zijn familie des zomers woonde, had laten bou wen om hier ook des winters ver van het drukke stadsgewoel te kun nen verblijf houden. De luiken wa ren gesloten doch door de reten viel het schiinsel van het licht bin nen, op de met sneeuw bedekte gazons van den tuin. Dokter Lamprecht en John Lan genbruch namc-n afscheid' van Frits Herrlich en ringen in het huis, waarvan d8 deur op hun schellen onmiddellijk werd geopend. De jonge advocaat stond nog lang te gen den stam van een beukenboom geleund, do oogen gericht op de ge sloten vensters, waarachter zich voor hem een paradijs verborg, dat hij niet mocht betreden. Hoe is het mogelijkmompel de hij. Wij leven in het begin der twintigste eeuw en toch zijn deze verstandige en anders zoo be minnenswaardige menschen met zulke vcoroordeelen beheptHet eenige wat zij op mij tegen heb ben, is, dat ik een paar brave, eer lijke ouders heb I Treden dan nu die verouderde, middeleeuwsche veroord eel en weder op den voor grond Ik geloof niet dat dc Lam prechte mij zouden hebben afgewe zen als ik om Caecilie gevraagd had, en toch Lekooren zij van ouder tot ouder tot de aanzienlijkste Lübec- ker families. En Langenbruch, die andere volstrekt niet zoo kleinzielig en een boven vooroordeelen verhe ven man is, weigert mij de hand van zijn dochter 1 Hij, die zelf al het onaangename van den hier heerschei.de n coterie-geest heeft ondervonden 1 Maar daar zit hem juist do knoop, viol hij zich zelf in de rede, hij is bevreesd zijn positie in gevaar te brengen, die hij zich met zooveel moeite heeft veroverd Als Johanna maar wat stoutmoediger, minder consciën tieus was, vervolgde hij zijn alleen spraak, wij moeeten ons geluk de ouders kunnen afdwingen I Maar zouden we dan werkelijk gelukkig zijn Zijn juist niet de eerbied voor, diebelangloos toewijding en ge hoorzaamheid aan haar ouders haar grootste aantrekkelijkheden? Zou ik haar ande-rs wenschen dan zij is? Stil zijn en hopen zegt zij. Maar hoe lang? Ik ben niet zoo geduldig als zij. Ik zou willen strij den om mijn reluk, zooals ik reeds zooveel in mijn leven door strijd heb moeten verkrijgen. En daarbij heb ik or sedert eenige dagen een voorgevoel van, dat er haar een onheil dreigt, haar en de haren en wel van den kant van dien Wilson. Gaarne zou ik John nog nadrukke lijker voor hem gewaarschuwd heb ben, maar ik had niet bet minste bewijs tegen hem. Otto's spot was volkomen gerechtvaardigd en toch heeft een voorgevoel zooals ik bij de ontmoeting met Wilson onder vond mij nog nooit bedrogen. Ow heeft spottend gezegd dat hij mis schien hier is gekomen om oen zwak punt in onze kustverdediging op te sporen. Niet onze kust, maar onze huizen kiest hij tot het terrein van zijn nasporingen. Wat wil hij toch hier? Deze gedachte vervolgt mij onophoudelijk en hoe ik mijn hersens ook pijnig on er over nar denk, ik kan er niet achter komen. Plotseling, kwam ex een cedach- te bij hem op, die hem deed op. springen alsof hij door een slang gebeten was. Onlangs zei Olivia Lamprecht, dat hij misschien hier gekomen was, om een vrouw te zoeken I Eni deze veronderstelling vond men niet zoo erg gewaagd. Een vreem deling. van w!en men niets weet, heeft veel meer kans van slager; dan een goboren Liibecker, die ao zoon van en schoenmaker is, dacht hij vol bitterheid. Zou hij reeds geïnformeerd hebben in welke fa milies schoone en rijke dochters le vinden zijn Dringt hij zich' daarom zoo bij John Langenbruch in? Weet hij misschien reeds, dat de Langenbruch's hun dochter gaar ne door een haastig huwelijk met een ander aan den man, van wien zij houdt, maar dien de ouders niet geneden zijn, zouden willen ont trekken? Johanna, Johanna, zulb ge standvastig zijn, zult ge mij trouw blijven als de verzoeking komt? riep Lij uit; de klank zijner stem bracht hem weder tot zich zelf. Maar waar blijft mijn zelfbe- heerscbing? dacht hij. Als ik een dersrcliiken monoloog bij eon

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1