EEN HALYE WEEK Tweede Blad, Goede woorden. Het gelieira van den Senator. behoorende bij „Haarlems Dagblad" van Donderdag 26 September 1901. No. 5596 Wereldgeschiedenis' De overwinning bij Vlakfon- tein. Eene schrandere gissing. Het bezoek van den Czaar aan Frankrijk en het Fransch-Rus- sische verdrag. Sedert wij ons vorig halfwekelijksch overzicht schreven, hebben dc Boeren weder eene overwinning behaald en wel bij Vlakfontein. Men was eerst in liet onzekere, welke plaats men hier mede op het oog had, aangezien er meerdere dorpen van di.en naam in Zuid-Afrika zijn. Evenwel is nu uitgemaakt, dat de plaats ten zuiden van Bloemfontein moet worden gezocht. Een der lezers van de „N. R. Ct.'\ die sedert het be gin van den oorlog een nauwgezette studie van alle berichten van het oor logsveld en de topografie van Zuid- Afrika heeft gemaakt, had vóór dat dit bekend werd. reeds de plaats des gev,echts gegist. Zijne redeneering, die blijk geeft van veel schranderheid, luidde als volgt: ,,De jongste telegrammen zijn wel oelangrijk; vandaar de wenschelïjkheid om nauwkeurig te weten, waar de ge vechten geleverd zijn. In het telegram uit Pretoria van 19 September wordt gemeld, dat twee kanonnen van de U- batterij der rijdende artillerie uittrok ken van de waterwerken en 15 mijlen zuidelijker bij Vlakfontein door de Boeren werd'en genomen. In Engelsche bladen wordt de mee ning uitgesproken, dat het de water werken bij Pretoria zijn. Dit kan niet. Er ligt wel een Vlakfontein bij Boks- burg, maar dit is bijna driemaal te ver. Ook de waterwerken van Johan nesburg kunnen het niet zijn: het Vlak fontein, dat ten zuiden daarvan ligt, is er 20 Engelsche mijlen van verwij derd. Ook het Vlakfontein even weste lijk, tusschen Meyerton en Vereenigirg gelegen, kan het niet zijn. Uitgaande van het feit, dat de U-bat terij Kon. Rijd. Artillerie onder de be velen van Pitcher staat, en meer spe ciaal onder commando van majoor Taylor, die reeds langen tijd in de buurt van Bloemfontein ,,goed werk verrichtte" en in den laats te a tijd werkzaam was tusschen Thaba'nchu en Wepener, meen ik het vermoeden te mogen uiten dat het Vlakfontein ge legen is, wellicht bij de Rhenoster- spruit. De voor Transvaal niet aanne melijke plaatsbepaling ..15 mijlen ten Z. van..." is voor deze buurt wel mo gelijk. Zou Christiaan de Wet misscnien in dit hem bekende terrein den Engel- schen dezen slag hebben toegebracht?" Het bezoek van den Czaar aan Frank rijk is weer afgeloopen. Zaterdag heb ben de Russische Keizer en zijne gema lin de republiek weer verlaten, zeer te vreden over de ontvangst. Minder tevreden is Parijs, dat nog altijd zoo hoopte op d'e komst van II.H. M.M. ,,Es hat nicht sollen sein!" en de Souvereinen hebben de hoofdstad van Frankrijk ditmaal niet gezien. De oppositiebladen zijn woedend op Ie regeering. die zij voor die teleur stel liiiu aansprakelijk stellen. De „Li berie" beweert, dat President Loubet bang is geweest voor Waldeck-Rous- seau, die verklaarde voor niets in te willen staan. Het blad besluit als volgt: De heer Waldeck-Rousséau heeft hier slechts eene uitstekende gelegenheid] gezien om Parijs te beleedigen. Welnu, hij heeft Frankrijk beleedigd. In denzelfden geest spreken .,1'In- transigeant" .,1'Echo de Paris," ..le So- le-ü", ..l'Evènement et le Gaulois". De „Figaro" en het ..Journal des Débats" beklagen er zich slechts over dat de beslissing is genomen, zonder dat de Parijzenaars er van op da hoog- et waren gesteld. De .Radical" verwijt den burgemees ter van Parijs, den heer Dausset zijne te groote overhaasting en ook de „Lan- tarne" en de ..Petite République" ste ken den draak met het échec van den gemeenteraad, al geven zij den maire geen schuld van 't "ebeurde. De Temps" eindelijk beproeft iedereen tevreden te stellen door te verzekeren, dat de omstandigheden geen bezoek aan Parijs toelieten, doch dat de Czaar terug zal komen met de hoofdstad als eenig doel (zie ons blad van Dinsdag j.h). Wat wel vreemd mag heeten voor dén voorsteller der algemeene ontwa pening. Nicolaas II heeft hij alle mo gelijke gel ege nli ei den hoog opgegeven van het Fransche leger en de vlooi, doch van de Boeren is geen woord ge rept, niet alleen, maar alles wat slechts eenigszins op eene mogelijke interven tie betrekking kon hebben, was zorg vuldig uit de toespraken weggela ten. Kenschetsend voor de beteekenis van het verbond tusschen Frankrijk en Rusland zijn de volgende wourden uit den redevoering van den Czaar na de revue bij Bethèny, eene redevoering welke hij oplas, zeker uit vrees van zich anders in 't vuur der rede te ver- galloppeeren „Het. innige bondgenootschap van twee groote mogendheden, bezield met de meest vredelievende bedoelingen, en die, hoewel zij hare rechten weten te doen eerbiedigen, geen enkelen aan slag pogen te ondernemen op die van anderen, is een kostbaar clement van geruststelling voor de geheele mcnsch- heid." M. a. w.: Men zal niet tusscheabeid komen in den Zuid-Afrikaanschen gruwelkrijg. Ook met betrekking op het Czaren- bezoek is belangrijk wat de .Wiener. Allgemeine Zeitung" van goed onder richte zijde heeft vernomen over den inhoud van de Franco-Russische en tente. Dit verdrag is op "«dijken voet geschoeid als het Oostenrijksch-Hon- gaarsch-Duitsche. De alliantie tus schen beide staten heeft een absoluut defensief karakter en is voor- namlijk hierdoor van de mili taire conventie, (die met het sluiten der alliantie buiten werking trad), dat elke Staat niet alleen den aange vallen bondgenoot moet ter hulp snel len, maar hem met de gezamenlij ke s t r ij d k r-achte n van het ge heele rijk moet bijstaan. Eveneens is in het verdrag de bepaling opgeno men, dat de beide staten tegelijkertijd en op dezelfde voorwaarden vrede sluiten. In tegenstelling met de mili taire conventie wordt er in het verdrag niet gesproken van eene bepaalde mo gendheid, waartegen het. verbond is gesloten. In het eerste stuk werd uitdrukkelijk Duitschland als zoodanig genoemd. Met instemming hebben wij melding gemaakt van het Congres der Kleine Burgerij in Namen gehouden, en vooral van het feit, dat de Nedeiiand- sche Regeering, doordrongen van het belang dezer vergadering, prof. Noordt- zij uit Kampen afvaardigde om er1 haar rapport over uit te brengen. Want inderdaad, het is meer dao tijd, dat er eens gewezen worde op de misstanden, waaronder de kleine burgerij gebukt gaat. Prof. Noordtzij kon wegens gods dienstige bezwaren den eersten zit tingsdag niet meemaken, maar daar aan hebben wij te danken een zeer merkwaardig schrijven, waarin ;naar men mag aannemen de ge voelens van de Nederlandsche Regee ring zijn vertolkt, gevoelens die ook duidelijk zijn gebleken uit deze clau sule van de Troonrede,dat de Regee ring maatregelen zal treffen tegen, de oneerlijke concurrentie. Prof. Noordtzij schreef o. a.: Door het zenden van een vertegen woordiger wensclit de Regeering „u een sprekende verzekering te geven, dat zij ten zeerste belangstelt in de bijzondere welvaart en den krachtigen opbloei van den kleinen burgerstand, om wiens belangen op de beste wij:e te dienen, u thans ten tweeden male zijt samengekomen. Ik meen geheel in haren geest te spreken wanneer ik in dankbare her innering betuig, dat het niet voor het minst de kleine burgerij is geweest, die door haar energie, hare toewijding e-n 'hare trouwe volharding, onder Gods Zegen bijzonder heeft bijgedra gen en medegewerkt tot de roemrijke ontwikkeling en de spreekwoordelijk geworden welvaart van het Nederl. volk. gelijk ook van de ingezetenen van het Koninkrijk België, die zich op het terrein van handel en nijverheid zulk een grooten naam hebben ver worven. Het waren vooral „de kleine luyden" van een Prins Willem den Zwijger, die daartoe liebben medegewerkt, en die ook nog een beteekenisvol bestand deel van het volksleven vormen. Ik boud mij er van verzekerd, dali de Ned. regcering mede om deze re den die kleine burgerij in haar stre ven, om te midden van den feilen strijd om het leven, zich niet alleen staande te houden, maar ook door krachtsontwikkeling tot welvaart te komen hoogst ernstig mef aandacht gade slaat, en dat zij gaarne bij die krachtsinspanning, voor zooveel zij vermag, den meest gewenschten steun wil verleenen. De kleine burgerij heeft te midden van dien strijd een gewichtige en zware taak te vervullen. Moge dat liet streven van dit con gres zijn. dan zullen de goede vruch ten ervan voor het leven der volkeren, hier vertegenwoordigd, niet uitblij ven. Vooral wanneer daarbij ook de behartiging en de versterking van de beginselen van recht en van zedelijk heid op het. terrein van de belangen van den middenstand niet mag wor den vergeten. Hét zal der Ned. Regeering zeer aan genaam zijn indien ook uwe arbeid daartoe in bijzondere mate moge bij dragen. Zij daartoe u toegewenscht een ruim deel van die kracht en dien ijver, van die toewijding, en die volharding, welke de Zuid-Afr. natie twee jaren tegen een ontzaglijke overmacht de den worstelen en ondanks de ver schrikkelijke maatregelen, die van de zen dag af aan zullen toegepast wor den ,toch in dien worstclkamp kloek doen volharden. Stadsnieuws Arrondissements-verga- dering. Vervolg). De geschiedenis der schrijftaal werd door den heer Bussemaker kortelijk nagegaan, en er op cewezen hoe, voor al na de uitvinding der boekdrukkunst de spelling een zaak van belar- werd, en hij haalde 'n overvloed van citaten van bekende schrijvers, die zich over spelkunst hebben uitgelaten, aan o. a. Vondel's oordcel, neergelegd in de voor rede van zijn Palamedes. Verwarring bleef bestaan totdat de spelling van Siegenbeek, tot regel van spelling werd verheven. In 1855 verscheen het woordenboek van Te Winkel. Het moet erkend wor den, dat het werk van De Vries en te Winkel op algemeen succes heeft mo gen bogen. De eenheid! van spelling werd nagenoeg bereikt. Daar verscheen in 1891 Vra gen van den Dag" een artikel van den heer Kollewijn, waarin r.v het. onprac- tische der hedendaagsche snellh- ge wezen werd. Dit stuk gaf den stoot tot de oprichting der vereeniging tot vereenvoudiging der schrijftaal, die sympathie mocht ondervinden van taalkundigen van naam Bij de bespreking der vereenvoudi ging der spelling kwam de heer- Bus semaker tot de conclusie, dat er lang zamerhand! wijzigingen- zullen plaats vinden. De spreektaal wijzigt zich langzaam en als de noodzakelijkheid van verandering der schrijftaal zal worden gevoeld dan moet door sa menwerking van velen ingegrepen worden. Een zuiver phonetische snel ling zou geheel in strijd zijn met het wezen en den aard' onzer taal. We zijn dus verplicht het voorbeeld onzer voor ouders te volgen, om te komen tot een geleidelijke ontwikkeling der taal. Een wijziging in onze spelling dient wel degelijk rekening te houden met de omstandigheid, dat onze taal is een echt germaanscbe taal, waarin dooi den eigenaardigen klemtoon het grond woord steeds krachtig naar voren treedt. Onze verbuiging is slechts een over blijfsel van wat ze vroeger was. Spelling nu, aldus zei spreker is een conventie, en wanneer de ontwikkeling der spreektaal een verandering van het kleed' luide uitspreekt, moet men aan die stem gehoor geven, doch men vergete toch niet, dat snreek- en schijf taal twee geheel verschillende zaken zijn. Spreker wenscht niet dat allen ver anderingen in de schrijftaal den pas wordt afgesneden. Geen versteening, zoolang we ons verheugen in onze le vende moedertaal. Maar men bereide de herziening voor, opdat eenmaal b:' een eveoitueele herziening de bouw stoffen aanwezig zijn. En nu, welke houding heeft de school aan te nemen ten opzichte der spelling- en verbuigingskwestie. Zoolang de vereenvoudiging nog behoort tot de vrome wensehen, past het. den onderwijzer ook weer die voor: te bereiden. En altijd moet nauwkeu rig worden toegezien of de vorm der woorden goed en juist is, reeds van het allereerste begin af en daardoor wordt veel grammaticaal geknutsel, in geniepige zinnetjes samengedrongen, vermeden. En over de buigings-uit- gangen moet men in de eerste plaats tot overeenstemming komen. De spraakkunst in dienst der geschre ven taal, dat zal voorloopig de rich ting zijn, die men moet inslaan. Vooral: eisch nauwkeurigheid, juist heid en correctheid van vorm en net schrift en zie nauwlettend toe op de correctie. Wanneer Spr. wat lang heeft stil gestaan hij de nu besproken kwestie, dan heeft hij dat niet gedaan omdat dat het hoogste doel is. Neen, dat doel ligt hooger. zooals reeds is uiteenge zet, doch de vormen verwaarlooze men niet. Ten slotte wees Spreker er nog eens op, dat de drang tot vereen voudiging van spelling niet moet uit gaan van de school. De school moet volgen, wanneer in de maatschappij de drang daartoe is gebleken. De school toch bereidt voor voor de maatschap pij. Men houde wat men heeft totdat de wenschelijkheid en noodzakelijk heid van een ander is gebleken. De heer Goedhardt dankte den in leider voor zijne interessante rede. De heer Brouwer, geen principieel debat voerend, wenschte er toch op te wijzen, in tegenstelling met hetgeen de heer Bussemaker had betoogd, dat er geen goede werkjes voor ons taal onderwijs zijn. De bestaande taalboekjes passen ook geenszins in het systeem door den heer Bussemaker aangeprezen. De heer Overbeek meende dat. boek jes, die zaak- en taai-onderwijs aan elkaar weten te verbinden, wel lang op zich zullen laten wachten. De heer Bussemaker beantwoordde. De heer Broere besprak nu de betee- kenis van zaak-onderwijs, waarop de heer Sonsbeek een opmerking maakte. Thans was er gelegenheid tot het bezichtigen van natuurkundige instru menten. historische platen een door den heer Saeys ontworpen kaart van een gedeelte van Noord-Holland en horden, een nieuwe vinding van den heer Haan. Heemstede. P. Voorderhaak, tuinbaas hij den heer Grippeling in den Hout, is aan gesteld tot onbezoldigd rijksveldwach ter. Woensdag 25 dezer zal alhier de jaarlijksche collecte worden gehouden voor die school met den Bijbel. Bennebroek. Meermalen worden dames die hier per fiets door komen, onverhoeds dooi de lieve straatjeugd lastig gevallen, en zelfs werd Zondagavond de bruta liteit zoo verre gedreven dat eene dame per rijwiel, voorzien van goed lichtge vende lantaarn en helderklinkende bel, uit louter baldadigheid werd omge gooid, gelukkig zonder zich te verwon den. Natuurlijkerwijze is van dit misdrijf hij de politie aangifte gedaan, en zul len de verschillende belhamels, wier namen zoo langzamerhand bekend worden, zoo wij hopen worden belet om met hun straatschenderij voort te gaan. Bij B. en W. is een verzoek van K. van Donselaar ingekomen om eene smederij te mogen oprichten in een perceel aan de Bennebroekerlaan al hier, kadastraal bekend in Sectie A. no. 1014. De daarbij behoorende stukken lig gen gedurende 14 dagen ter secretarie voor een ieder ter inzage, terwijl op 10 October a.s. des morgens ten half 12 uur op het Raadhuis zitting zal worden gehouden tot het indienen en aanhooren van bezwaren. De heer H. J. Clarion alhier is be noemd tot secretaris-penningmeester der commissie tot regeling van fokwed- strijden te houden door de Nederland sche Herdershondenclub. Haarlemmermeer. Een ongewone drukte heerscht om en de omgeving van Haarlemmer meer. Tal van schippers liggen ge reed om de gerooide bieten te laden. Er zijn thans handen te kort voor dit werk. Een flink daggeld wordt ver diend. vooral door lien, die in rt rooien en schoonmaken geoefend zijn. Ongeveer 1200 II.A. zullen in Haar lemmermeer moeten gerooid worden. Zaïidvoort. Tegen Donderdagavond 7 uur is al hier eene openbare raadsvergadering belegd .De agenda luidt: Ingekomen stukken en medcdeclin- gen. Verordening, regelende de jaar wedden, enz. van het onderwijzend personeel. Genieentebegrooting 1902. Verkoop grond. Woensdag a.s. zal des middags ten 3 ure een proeftocht gehouden worden met de reddingsboot. Door B. en W. zijn goedgekeurd twee bouwplannen en wel één voor het hou wen van eene villa op het terrein ach ter den Hoogeweg en één voor het hou wen van een winkelhuis en twee woon huizen aan het Schoolplein. De Unie-collecte zal in de volgende week alhier gehouden worden. Wat de bladen zeggen over de Millioenenrede. De „Standaard" betoogt, dat de gun stige toestand der financiën in de af geloopen jaren niet het gevolg is van een practisch en voorzichtig beheer van het vorig ministerie, maar enkel van de ruime opbrengst der middelen. En tegenover de zeer gunstige omstan digheden, waaronder ,.de liberalen van alle gading" beschikten over de schatkist, is nu de werkelijkheid, dat uit de gewone middelen niet eens die wetten kunnen bestreden worden, on der het vorig nummer tot stand geko men. De begrooting voor 1902 sluit met een tekort van 1 millioen op de go- wone uitgaven, ofschoon op die be grooting slechts zeer ten deelc gelden voor de uitvoering der nieuwe wetten voorkomen. En daarbij heeft het mi nisterie het snoeimes nog duchtig in de door de afgetreden ministers opge maakte begrootingen gezet, zoodat men in den loop van het dienstjaar met suppletoire begrootingen zal moeten komen. Op een zoo ongewoon sterke stijging der middelen als in de laatste jaren valt. naar de minister van finan ciën reden had te verklaren, niet meer te rekenen. En de rijke toezcsrcrinTen in de jongste Troonrede zullen in de toekomst ook heel wat uitgaven vorde ren. Het blad noemt de eerste millioe- nenrede onder het nieuwe ministerie een aanklacht tegen het financieel be leid van het liberaal al erkent het, dat de financieele wetten, onder dat regime tot stand cekomen. ook haar lichtzijden hebben «-n dat op ver schillende wetten. die kosten nerzijdsgeen aanmerking «remaakt worden. De grief van het blad dat verzuimd werd de middelen aan ie wü- zen tot dekking van al die uitgaven, voor het heden en vooral voor de toe komst. Er moet iets gedaan worden, tenzij men absoluut wil afzien van verdere hervormingen, of ook reeds tot stand gekomen wetten niet wenscht uit-te voeren; aan ---n der beide vallen denkt echter iemand. De eenitre oplossing in dezen is door de Troon rede gegeven: de verhoo"ing der in voerrechten moet de noodige gelden verschaffen. Binnenland. Z. K. H. Prins Hendrik is Maandag middag uitgereden om op de huiten- goederen Raaphorst en Beukenhorst, onder de gemeente Wassenaar, te gaan jagen met den burgemeester dier gemeente, baron Van Zuylen van Nyevelt, jagermeester van II. M. de Koningin. De zaak-Ter Laan. Op grond van de meesc stellige ver zekeringen, kan de Delftsche Ct. hel gerucht tegenspreken, dat de heer Ter Laan zijn eervol ontslag zou hebben gevraagd als hoofd der openbare school III en van den liandelscursus te Delft. De lengten van troonreden. Er is van de jongste troonrede gezegd dat zij zoo lang is. Dit spreekt de „Standaard" niet tegen, maar zij toont aan, dat in de laatste jaren de troonreden telkens grooter werden. De rede, waarmede het ministerie- Mackay, namens den Koning, op 1 Mei 1888 de Slaten-Generaal opende, hield nog geen 50 woorden in. De eer ste troonrede onder het ministerie-Van TienhovenTak (Sept. 1891) telde reeds 610 en die onder het minisierie- RöellVan Houten (Mei 1894) 660 woorden. Binnen zes jaren, van 1888 tot 1S94. alzoo een vermeerdering met ruiin 150 woorden, terwijl d.- tromiredc Feuilleton. Naar het Duitsch van F. ARNEPELDT. 12) Ik kan niet 1 Ik kan niet 1 zuchtte hij huiverend, het is me onmogelijk ze aan te rakenHij bedekte zijn gelaat met beide han den en bleef als vernietigd! voor de schrijftafel zitten. Papa, wat zijn dat voor vreem de voorwerpen, wekte hem een kinderstem uit zijn droevig ge peins. Verschrikt keerde hij zich om en zag Renate, die de deur zacht had geopend en onhoorbaar over het tapijt tot bij de schrijfta fel was genaderd. Zij Iraki reeds eenige minuten, door haar vader niet opgemerkt, achter diens stoel gestaan en met haar groote, nieuws gierige kinderoogen in het open- Staande laad je gekeken. Waar kom je vandaan, wat wil je? riep hij uit, terwijl hij de lade snel sloob. Ach, papa, laat mij toen die zeldzame voorwerpen eens van na bij bezien, u hebt er ons nooit ever gesproken, dat die in uw bezit wa ren, sprak zij op vleienden1 icon. Toen zij haar vader aanzag, ver schrikte zij echter voor de uitdruk king van ontzetting, die op zijn ge laat lag. Zoo had zij haar gotten altijd even vriendelijk uitziuiden vader nog nooit gezien. Wees niet boos op mij papa, smeekte zij, ik zal het niet weer doen. ik heb er niets kwaads mee bedoeld'. Langzamerhand had hij zich her steld. Waarom heb je niet aan de deur geklopt? vroeg hij nog al tijd streng. Ik heb een paar maal geklopt, maar u riep niet „binnen", veront schuldigde zij zich toen ben ik zoo maar binnen gekomen. U zat zoo 9t.il op uw stoel, dat ik in de meening was, dat u in slaap waart gevallen- Heb je hier reeds lang gestaan? vroeg hij. Neen slechts eeni paar minu ten. Ik werd opeens zoo bang, en daarom riep ik. Hij streek haar met de hand over het haar. 't Geen ik hier in de lade bewaar behoort- niet aan mij, de voorwerpen waren het eigendom van iemand die gestorven is, sprak hij. Begrijp je dat Renate? Maar papa, ik zou toch niet... antwoordde Renate gekrenkt. Goed. spreek er niet met moe der over, je weet. dat zij zich over allerlei kleinigheden opwindt, en ook niet met Josephine, zij zou kunnen babbelen. Ik zal er aan niemand iets van vertellen, beloofde het kind. Dat zal het beste zijn, sprak vader, opzettelijk vermijdend haar met nadruk op stilzwijgendheid harerzijds te wijzen. Waarom kwam je eigenlijk hier? vroeg hij daarna. Konrad Gebhardt was zooeven hier en vertelde, dat heden het ijs op de Wakenitz reeds hield, en de- baan reeds geopend is. Daar we moeder niet meer wilden storen, wou ik u vragen of wij morgen mogen schaatsenrijden. Hij moest onwillekeurig glim lachen. Kon dat dan niet tot morgen wachten 't Zou besb kunnien zijn dat u reeds uit waart vóór wij opgestaan waren, 't is morgen immers de tweede Kerstdag, antwoordde het kind met een schalksch glimlachje. En dan behoef je niet zoo ivroeg uit de veeren als anders, niet waar? Zou het niet beter zijn dat je van avond wat eerder naar bed gingt, dan kon het morgen weer vroeger dag voor je zijn, ter wijl je toch evengoed; slaap zoudt hebben, zeide hij, een zwakke po ging doende om te schertsen. Ach papa. Johanna heeft de lichten van den Kerstboom voor ons weder ontstoken, dat is zoo mooi. Komt u ook nog niet eens kijken vleide zij. Hij schudde het hoofd. Heden niet, Renate. En wat het schaatsen rijden betreft, ik zal er mij mor gen eerst zelf van overtuigen, of het ijs sterk genoeg is. Goeden nacht, mijn kind'! Hij kuste haar en schoof haar met zachten drang buiten de deur, die hij achter haar sloot. Wat heeft ze gezien Zal ze zwijgen vroeg hij zich af, nadat het kind vertrokken was. Ik (dorst haar niet nog nadrukkelijker hei stilzwijgen opleggen, om aan do zaak geen al te groot gewicht te ge ven. Weder een schakel te meer in de keten, die mij knielt Lang. zeer lang nog liep hij rus teloos in de kamer op en neer en toen hij ver na middernacht zijn legerstede opzocht, verliepen er nog uren. voor de slaap hem voor kor ten tijd zijn leed deed vergeten. ZESDE HOOFDSTUK. De vorst, die de jeugd van Lü- beck gedurende de beide feestda gen gelegenheid had gegeven schaatsen te rijden, had1 niet lang stand gehouden. Reeds gedurende den nacht volgende op den Twee den Kerstdag was een tamelijk ster ke dooi ingetreden, die de geheele week tusschen Kerstmis en Nieuw jaar voortduurde. In de stad was men niet zonder onrust over het snel wassende water. Van de ka'e takken der beuken, berken en ol men vielen bij geheele klompen de sneeuwmassa's naar beneden op van Dinsdag, nu zeven jaren later, van G60 op 860 was geklommen. De toeneming in de lengte is dus ge leidelijk. In Engeland is de troonrede veel langer en in de Vereenigde Staten be slaat de openingsrede een half boek deel. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Indeeling der Competities. De competities van den N. V. B. voor het aanstaande seizoen zijn als volgt ingedeeld: West. le klasse: Ajax, Haarlem, H. B. S„ H. F. C. (vorig jaar 2e klasse A), H. V. V., R. A. P., Rapiditas en Velo- citas. Wesi. 2e klasse A: A. V. V., Olyin- pia (vorig jaar 2e klasse d). Sparta (vo rig jaar le klasse), Quick (Amsterdam) Swift (Amsterdam), Swift Den Haag), en Volharding (Amsterdam). \N est. 2e klasse B.: Celeritas, Con cordia. D. F. C„ D. S. V Quick (den Haag) en Volharding (Rotterdam) (vo rig jaar 2e klasse d.). West. 2e klasse C..: A. F. C., E. O. (vorig jaar 2© klasse d.), Eendracht Hilv. F. C. en Steeds Voorwaarts West. 3e klasse A.: Achilks (Rotter dam.!, Neptunus (Schuttersveld Rotter dam). Saturnus (Rotterdam), II. V. V. II uien Haag) en Rapiditas II (Botter dam). het vorig jaar namen geen dezer elftallen aan de N. V. B. competities deel. Oost. 1e klasse: Go Ahead, Hercules, R- W.f Quick .Nijmegen). U. D., Vic toria (Wageningen) en Vitessj. Oost. 2e klasse A.: P. NV. II, de Tu- banters, Zutphania en Twcnih(nam het vorig jaar geen deel aan dc com petities). Oost. 2e klasse B.: Go Ahead II, Quick Amersfoort (vorig jaar in do west. 2e klasse C), Victoria II on Vi tesse II. Zuidelijke 2e klasse: G. V. V. (vorig jaar zuid 3e klasse). N. O. A. D Olym- pia (Middelburg): Victoria .den Bosch) en Wilhelmina (vorig jaar 3e klasse). Zuidel. 2e klasse B: A. N. T. O. N. I. (vorig jaar 3e klasse zuiden)- Ouick TT Nijmegen (vorig jaar oost. 2e klasse B.), Victoriall Bosch (vorig jaar zuid. 3e klasse) en Voorwaarts (vorig jaar oostelijke tweede klasse B.). De noordelijke tweede klasse-afdee ling moet nog nader vastgesteld wor den; behalve de vereenigingen van het vorige jaar doet misschien Z. A. C. (Zwolle) mede'aan deze afdeeling. Letteren en Kunst. In de Gewandhaus-concerten te Leip zig zullen in dit seizoen als solisten o. a. optreden: mevrouw De Haan— Manifarges, Anton van Rooy, Mes- schaert en Arthur van Eweyck. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. In de voortgezette jaarvergadering van den Algemeenen Nederlandschen Diamantbewerkershond', is aan het bondsbestuur de opdracht verstrekt, de invoering van algemeene werken op vast geld of een netto stukloontarief, met alle ten dienste staande middelen te bevorderen. Een tweede opdracht be trof het streven voor invoering van den 8-urigen werkdag, zonder dat daardoor de inkomsten van den diamantbewer ker zullen verminderen. De voorzitter opperde, bij de bespreking dezer zaak, liet denkbeeld', eens met een zeker getal werklieden in dc verschillende vakicen der industrie oen proef te nemen, om te ervaren, of inderdaad in acht uren tijd evenveel geproduceerd kan worden als in 10 uren. Een voorstel der knecli- tenvereeniging Streven naar Verbete ring, ertoe strekkende, dat bij onder breking van do week, door het inval len van kerkelijke feestdagen, bij .'oor beeld. de duur van eiken werkdag op slechts 10 uren- berekend zal mogen worden, zoodnlne daarbuiten vallen de werkuren afzonderlijk betaald zul len moeten worden, werd aangenomtn. Voorts is nog besloten, le trachten de bondsleden prijsreductie voor het nemen van baden te bezorgen en bij den gemeenteraad aan te dringen op 't in dienst stellen van arbeiderstrams met verlaagd tarief. BUITENLAND. 1300 arbeiders der Italjaansclib Xoorderlijn hebben te Milaan den ar- den nog gedeeltelijk bevroren, ge deeltelijk reeds ontdooiden grond. De denneboomen mei hun fijne naalden lieten de sneeuw in een voortdurende stofregen van fijne korrels neerstuivcn, die op gevoe lige wijze het gelaai van twee door het bosch voortschrijdende jonge mannen troffen. Dc een drceg de grijsgroene kor te jas van een bosch wachter, een Engelsch lederen pantalon, hooge tot over de knie reikende laarzen, een dubbelloops geweer over den schouder, den hartsvanger op zij en een bonte muts. Zijn metgezel had zijn brcedgeranden vilthoed nog dieper in de oogen, zoodat slechts baard en kin te zien waren; ook zijn gestalte verdween bijna geheel onder een ruimen grijzen gummi-mantel met een lange pe lerine. Diepe stilte heerschle rondom. Geen bijlslag, die de nabijheid van een houthakker aankondigde, geen toon waardoor men de aanwezig heid van levende wezens zou kun nen opmaken. Grijs welfde zich de hemel over het door de smelten de sneeuw groezelig uitziende land schap.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5