NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Het geheim van den Senator. 19e Jaargang Zaterdag 28 September 1901. No. 5598 HAARLEMS DARBLAD ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maandenL20 WrNi Van 1—5 regels 50 Cfca.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat Franco door het geheele Rijk, per 3 maandenL65 'vT~(3j Reclames 30 Cent per regel Afzonderlijke nummers0.02^ Bureauxj Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 K Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 133. de omstreken en franco per poet0.45 tjjgp-Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrg L. DAUBE Co. JOHN F. JONESg Succ., Borijs 31W* Faubourg Montms&ire. Haarlem's Dagblad van 28 Sept. bevat o.a.: Deskundigen in de„Daily News" en de „Westminster Gazette" oyer den oorlog, Uit de Kaapkolonie, Interventie, Engelsche gruwelen, Faillisseinent-Tindal, Slimme po litieman, Inbraken te Amsterdam. Het Elinira-stelsel. Advertentiën VOOB HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig. uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. m,_ DE ADMINISTRATIE. Oflicieele Berichten. 2e KENNISGEVING NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem, Brengen ter kennis van de be langhebbenden, dat de Loting voor de Nationale Militie, van de inge schrevenen in deze gemeente in het jaar 1901, voor de lichting 1902, zal plaats hebben in dien Doelen al hier, op Dinsdag 8 October 1901, over de ingeschrevenen wier ge slachtsnamen op de alphabetische naamlijst beginnen met die l-eitibers A tot G op Woensdag, 9 October 1901, over de ingeschrevenen wier geslachtsnamen op de alphabeti sche naamlijst beginnen met die letters H tot O en op Donderdag, 10 October 1901, over de overige op de alphabetische naamlijst ge noemde jongelingen, telkens aan vangende des morgens te 9t uire- Voorts, d'at op W oensdag tem Dom der dag, 20 en 21 November 1901, aanvangende 's morgens te tien ure ten raadhui ze dezer gemeente, 'fdeeling Militie. Schutterij enz.), door of vanwege de lobelingen aan vraag kan geschieden voor de ge tuigschriften, vermeld' in- de twee de en derde zinsnede van art. 53 der eerstgemelde wet, ter beko ming van vr::stelling wegens Broe- derdienst of op grond' van te zijn eenige wettige Zoon., en eindelijk, dat de bewijsstukken wegens eigen militairen dienst of dien van broe ders. vermeld in de eerste zinsne de van art-. 53 dier wet, voor zoover die stukken niet door tusschen- komst- van den Commissaris der Koningin aan de gemeentebesturen zullen worden toegezonden, ten minste tien d'ae-en vóór de opening van de zitting van den militieraad, die zal aanvangen op dien tweedien Maandag in December aanstaande. moeten zijn ingeleverd bij den Burgemeester dezer gemeente. Vestigen de aandacht hierop, dat het belang d'er loteli-ngen, die vrij stelling wenschen te bekomen als te zijn eenige wettige zoon of we gens broederdienst, medebrengt, dat zij bovendien die vrijstelling vragen in de zitting van den Mili tieraad, zullende onvolledigheid van stukken of misstellingen daan in, die onopgemerkt bleven en oor zaak zijn dat eene gewensohte vrij stelling door den militieraad! niet is verleend, niet kunnen worden opgeheven, indien niet tijdig tegen de uitspraak van dat college be zwaren zijn ingebracht bij Gede puteerde Staten, terwijl een beroep op onvolledige of onjuiste inlich ting omtrent het bestaan, al of niet, van recht op vrijstelling, ter ge meente-secretarie of elders ver strekt. niet kan leiden tot vrijdom van dienst, indien verzuimd is de reden tot vrijstelling te bekwamer tijd. waar behoort, overeenkomstig die wet te doen. gelden. Haarlem, 26 Sept. 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. In een der Engelsche oppositie- bladen de Daily News" komt een artikel voor van een militai ren criticus over dien to stand in Zui dkA frik a, waar in hij op de volgende1 vijf punten de aandacht vestigt. lo. dat de Regeering een verkeer de voorstelling gaf van de ongeval len met de Lovat's Scouts, met het 17e regiment landers, en met Mur ray, die alle welberaden aanvallen dea* Boeren op sterke Engelsche stellingen waren 2o. dat onder dertig schermutse lingen een-en-twintig Boerenaan- vallen waren, waarbij de Engel- sc.hen tot een verdedigende stelling werden gedwongen 3o. en 4o. dat de Boeren een groot aantal geweren en ammuni tie buit maakten bij Jamestown, van Rhijnsdorp, Aberdeen en bij de gevangenneming der bereden troepen van majoor Gough 5o. dat French niet in staat is, het cordbn, getrokken om d'en spoorweg in d'e Kaapkolonie, voor doorbreken te behoeden. Deze deskundige heeft, zooals men ziet niet geschroomd, die» pun tjes op de i te zetten. De Jingo's zullen hem er wel minder lief om aankijken en den man uitschelden voor al wat leelijk is. maar bij een kalm overzicht van de feiten, moe ten ze toch tot de erkenning ko men, dat hij niet overdreven heeft. De militaire medewerker van de ..Westminster Gazette" acht de door de Boeren behaalde voordee- len evenmin gering. ,,De moreele uitwerking daar van", schrijft hij zal bij den huldigen stand van zaken zeer ern stig zijn. Ten eerste kan men zich in Engeland nu voorgoed het denk beeld uit het hoofd' zetten, dat de Boeren dringend behoefte aan mu nitie hebben en dat hun operaties slechts sporadische uitbarstingen van heftigheid, zonder eenig plan, zijn. Het is duidelijk, dat de jong ste roerigheid in d'e Kaapkolonie ten doel had de aandacht der En- gelschen van de bewegingen langs de Natalsche grens af te leiden bewegingen, die niet beraamd zou den worden door een aanvoerder die gebrek aan munitie heeft. Er zijn buitendien den. laatstern tijd incidenten geweest, die er ook al op wijzen, dat de Boeren geien ge brek aan munitie hebben. Op den trein, in welken kolonel Vande- leur sneuvelde, was ammunitie, en ofschoon de Boeren alle tijd! had den, lieten ze die onaangeroerd. Zoo is de zedelijke uitwerking No. t, dat wij, rekening houdende met deze zekerheid' omtrent de muni tie, ons behoorlijk op een revanche moeten voorbereiden, ten einde nieuwe tegenspoeden te voorkomen en wij aldus d'en. vijand tijd) geven om op adem te komen. Ten twee de zal het verhaal van onze tegen slagen bij zijn rondje door de Boe ren commando's wel niet in, omvang verminderen fama cre&cit eundo en de deloyale elementen in Z. Afrika niet weinig aanmoedigen, waarschijnlijk gevolgd door een nieuwen toevoer van reoruten aan de Boerengelederen. Zedelijk effect No. 3 zal zijn buitensporige behoed zaamheid bij onze bevelhebbers die niet gaarne risico meer zullen loopen. Maar de geschiedenis leert dat militaire operaties, bij welke de aanvoerder niets durft te wa gen. zelden tot een belangrijk suc ces leiden. En zoo zal, alles te ta rnen genomen, het resultaat van dl© jongste gebeurtenissen zijn, dat nog weer een paar maanden worden toegevoegd aan een oorlog, die toch al te veel te lang duurt-" De schrijver doet dan even als Conan Doyle een remedie aan d'e hand'maar geen nieuw. Ook hij wil. dat. een paar vliegende colon nes de Boeren zullen najagen tot ze hen eindelijk hebben ingehaald en er onder kunnen brengen. In zooverre verschilt hij van Conan Doyle. dat hij zijn vliegende colon nes rijdende artillerie wil mede ge ven en Kaapsche karren, maar hij wordt het weer eens met Doyle waar het de keuze van een aanvoer der betreft, waarvoor cok hij Plu- mer of Delisle wil genomen zien. Hij acht het ten slotte noodig eerst Botha er ondc-r te jagen dezen be schouwt hij als de kern van het Boeren verzet en daarom moet deze eerst óf gevangen genomen worden óf gedwongen worden op Portu- geesch gebied de wijk te nemen. Dan moeten de Wet en de- mindere grootheden hun beurt krijgen Werkelijk, de militaire medewer ker van d'e ..Westm. Gaz." is hier toch al te naïf, om te veronderstel len dat eene Engelsche colonne, met Kaapsche karren, kanonnen enz. de bewegelijke Boeren zou ach terhalen. Dan zou Doyle's plan om het zonder kanonnen te probeeneu nog meer kans van slagen hebben. Maaren dit is de grootste quaestie, hoe zulten de Britten ooit hun doel bereiken bij hun gebrek kige terreinkennis in een land. waar juist hiervan zooveel afhangt? Werkelijk, wij kunnen noch den ..Westminster'-man noch Conan Doyle veel succes voorspellen, in dien hunne raadgevingen opgevolgd mochten worden. De Kaapkolonie is op 't oogenblik 't gedeelte van 't oorlogs terrein waar we 't meest van hoo- ren. Uit Dordrecht wordt nu weer van den 25em geseind dat de Boe- rencommando's in den laatsten tijd in de richting van Elliot en M acte ar zijn getrokken. Men' zegt, dat Be- stall's (Wessels?) manschappen 14 paarden hebben buitgemaakt van den postcont.raotanit te Id'a, tussohen Indive en Elliott, en ook het dorp je Indive hebben geplunderd. Wes sels heeft een bezoek gebracht aan de boerderij van mrs. Coghlan, een uur te paard daarvandaan. Kolonel Dalgbetty heeft onlangs een treffen met d'e Boeren gehad eni heeft hen noordwaarts gedreven. De stads wacht van Indive heeft schoten met de Boeren gewisseld'. Overigens zwijgen de telegram men over oorlogsbedrijven.. Wel licht krijgen we nu spoedig weer berichten van Boeren-voordieeJen. Buitenlandsch Nieuws. Interventie, In de „Standard" het orgaan van Lord Salisbury naar men zegt leest men het volgende ,,De Nederlandsche re geer ing heeft geen tijd verloren laten gaan om de nieuwe interventie-zeepbel uit elkaar te doen spatten, die tot zulk een omvang was opgeblazen bij de eerste berichten over succes der Boeren. De wederverschijning van Botha te velde schonk eensklaps weer nieuw teven aan de wegster vende fabel dat door de mogendhe den een poging zou worden gedaan om een eind aan d'en oorlog te ma ken. De verklaring van den Neder- landschen Eereten Minister heeft geen ruimte gelaten voor twijfel ten aanzien van de politiek van het Moederland voor 't oogenblik ten minste. De ondubbelzinnige woor den van dr. Kuyper toonen duide lijk aan, dat Holland geen plan heeft, nu of later, om zich te men-: gen in Zuid-Afrikaansche zaken.. Zulk een gezaghebbende tegen spraak moet zelfs voor een elastisch' temperament als dat van dr. Leyds voldoende zijn. Feitelijk is sympa thie voor de Boeren nooit meer ge weest dan een geschikte veilig heidsklep voor Anglophobia op het vasteland. Behalve door zucht om toe te geven aan anti-Engelsche ge voelens, heeft Europa net zoo wei nig belang bij de toekomst van de Afrikaner-zaak als bij d'e verwach tingen van de Filipinos. Do Neder landers zelve zijn altijd in zeldza me mate ontbloot geweest van die banden des bloeds, die stamver wante volkeren samenhouden." Het spreekt van zelf dat wij bo venstaande beweringen geheel voor rekening van het Engelsche blad laten. De dappere Natallers! De Eerste minister van Natal heeft het blijkbaar noodzakelijk ge vonden de gemoederen wat tot rust te brengen en daarom Dinsda: avond een rede gehouden, waarin hij mededeelde het erg te bejam meren, dat het noodzakelijk was bevonden de vrijwilligers teir elf der uro onder de wapenen te roe pen. De heeren konden er evenwel van overtuigd zijn, dat hij het niet zoude hebben gedaan als 't niet nood'ig was geweest. Overigens krijgen de dappere Na tallers een vergoedin.kje in den vorm van een loftuiting van Kitche ner. die aan den gouverneur van Nata.1 zijn hooge waardeering heeft betuigd over d'e wijze, waarop de vrijwilligere aan den oproep ge hoor hebben gegeven. Generaal Dartnell is door Kitchener aan het hoofd geplaatst van de vliegende colonne bij welke d'e Natalsche vrij willigers zijn ingedeeld. De „Standards-correspondent te Durban voegt aan 't bovenstaande nog toe, dat de Eerste minister be loofd' heeft dat de vrijwilligers da delijk zouden tenxgkeeren als het gevaar geweken was. Er w>rdcn speciale maatregelen getroffen cm de dapperen, in de gelegenheid te stellen deel te necm'etn aan d'e alge meen e verkiezingen, die Dinsdag begonnen zijn en Zateirdag eindi g-en. Algemeens berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Ter zake van de aanklachten van minder ernstig verraad', die onlangs zijn behandeld, zijn te Pretoria von nissen geveld afdalend' van vijf jaar dwangarbeid tot gevangenisstraf als krijgsgevangene. Reuter s correspondent te Mid delburg seint, dat C. F. Louw en zeven man van Lategan's comman do door kolonel Laing gevangen aenamen zijn. Hij maakte ook 30 paaiden buit Kimberley wordt gemeld, dat de postwagen van Campbell naar Grikwastad Dinsdag bij Rooikop- jes door de Boeren opgehouden is. Bij Koedoes-si ding ontdekte een baanwachter Woensdag ini den vroegen ochtend eenige Boeren die dynamiet op den spoorweg legden. Er werd over en weer geschoten, en, aan beide zijden een man ge kwetst de Boeren trokken terug. Over het reeds gemelde uitbre ken van de veepest seint Reuters correspondent te Pretira De veepest is in hevigen vorm in Zuid-Afrika uitgebroken. Ze werd hier voor 't eerst op 4 September opgemerkt, en heeft zich door Oran je Vrijstaat en Transvaal verspreid). Er zijn maatregelen genomen om alle bereikbare kudden in te en ten. en de plaag is aldus reeds tot staan gebracht. De Czaar en d!e Czarina gaan niet naar Livadia, maar blijven tot mid den November te Spala. De Czaar zal er jagen, en de Czarina modder baden gebruiken. Alle pogingen van de politie te Chicago om d'e sporen te vinden van een samenzwering, die daar tegen Mac Kin,ley's leven gesmeed zou zij.n,, hebben tot dusver ge faald'. Czolgosz is veroordeeld door middel van electriciteit ter dood te worden gebracht in de week van 28 October. President Roosevelt is thans in het Witte Huis geïnstalleerd. Te Madrid loopen weder geruch ten over een nieuwe ministerieela crisis. De minister van marine, de hertog van Veragua, zou van plan zijn ontslag te nemien, omdat hij geen kans ziet, bij d'en tegenwoor- digen stand van de schatkist, de vloot in orde te maken, zooals bij dat verlangt. De ambassadeur van- Spanje bij het Vatikaan, Pi dal, zal uit Rome vertrekken, en nu schijnt er geen verandering meer te komen in dit besluit men meent dat die tegen woordige minister van justitie, mar kies Teverga, hem zal opvolgen. Keizer Wilhelm zal ter eere van de nagedachtenis van keizerin Friedrich een gedlenkteeken laten oprichten voor die Brandenburgsche Poort te Berlijn. Te Napels zijn tusschen d'en 23en en den 25en i2 pestgevallen waar genomen. Er zijn ernstige maatre gelen genomen tegen uitbreiding der ziekte. Volgens een berekening in de Temps" moet de groote revue te Bétheny waarbij de Czaar tegen woordig was, verleden week door ongeveer 190.000 toeschouwers zijn bijgewoond. De spoonvegadmini- slratie heeft, t''5.000 kaartjes uitge- Feuilleton. Naar het Duitsch van F. ARNEFELDT. 14) Hij verwijderde zich en het ge luk diende hem. Hij was nog niet ver gegaan of er sprong reeds een haas voor hem op; hij zond vriend Lampe een schot schroot na, waar door het beest getroffen werd en dood neerviel. Vervolgens schoot hij nog meer uit tijdverdrijf, een paar kraaien, die krassend van d'ea eeneii boom. op den andere vlagen. En hiermee was al spoedig de tijd verstreken hij had zich zelfs zoo ver verwijderd, dat hij eerst een kwartier later d'an afgesproken was. bij Wilson terugkwam. Deze ontving hem met teekenen van ongeduld. Hij zag er recht be slikt uit en zijn kwade luim ver beterde er niet op, toen hij moest bekennen niets te hebben gevon den. Ge brengt meer mee naar huis dan ik, sprak hij, op de buit van Schadler wijzend, en d:e weddenschap hebt ge ook gewon nen. De boschwachter wilde een be leefde tegenwerping in het midden brengen, maar daarvan wilde Wil son niets weten. Gewed is gewed, wat dankt- ge wel van mij? vroeg hij, driftig op den grond stampend, terwijl zijn grijs-blauwe oogen zoo toornig schitterden, als men uit de kalme, koele uitdrukking, die er gewoon lijk in lag, niet zou hebben durven vermoeden. Dacht ge, dat ik ge weigerd zou hebben uw drie mark aan te nemen, als ik de wedden schap gewonnen had? Hier, nemi aan je geld Hij gaf hem de gewonnen drie honderd mark, benevens de som, die d'e bosch wachter bedongen had voor zijn geleide. In zijn dankbaar heid bood Schadler aan om den vreemdeling op een volgenden ke-:r, als hij nog eens lust mocht heb ben in een dergel ij ken tocht, gra tis tot gids te verstrekken. Wilson zeido. dat dut met onmogelijk was, ofschoon hij van plan was om naar Ratzeburg en Eutin te gaan, om diaar in de omgeving een uitstapje te doen. Maar nu is het hoog tijd voor mij om naar Lübeck terug te gaan, voegde hij er bij, ik ben bij den heer Gottheiner te soupeeren ge vraagd. De boschwachter stelde hem ge rust, dat er kort achter elkaar twee treinen kwamen, die aan het kleine station stop ben en dat er nog tijd genoeg was om een dier treinen te halen en zich wat te reinigen. Het was wel is waar een klein slation, waarin geen restauratie aanwezig was, maar hij kende tien chef en die zou Wilson alles, wat hij nco- diig had. wel willen verschaffen. De Amerikaan, wiens slechte luim reeds weer over was, vond alles goed en als zeer goede maat jes kwamen beiden aan het stati on. Schiid'ler bleef zoolang tot de trein, waarmee Wilson vertrok, wegstoomdle, terwijl hij hem nog met zijn hoed zwaaiend, groette. Een wonderlijk heer, dacht de man bij zich zelf. ik wou maar dat er meer van dat soort hier kwamen. Nu, mijn meisje zal wat blij zijn, het sommetje dat ik he den verdiend heb, is een mooi steuntje voor onze uitzet. ZEVENDE HOOFDSTUK. Wel maakt de macht der ge woonte den mensch onverschillig, zoodat hij die in de schaduw der stichtingen van een groot verleden is opgegroeid, dikwijls daaraan achteloos voorbij gaat, terwijl hij, die ze voor 't eerst aanschouwt, van eerbied en bewondering vervuld wordt. Doch niemand kan zich ge heel onttrekken aan den indruk, dien het marktplein van Lübeck op hem maakt, hetzij overdag het zij des avonds, als de maan haar stralen over het plein giet of bij liet schijnsel van talrijke gaslichten. Een stuk wereldgeschiedenis is op het betrekkelijk klein plein afge speeld en als getuigen daarvan zien de standbeelden van de vorsten, die zich voor Lübeck bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt en twee eeuwenoude meesterwerken van bouwkunst, de Mariënkirche en het Raadhuis op het tegenwoor dige geslacht neer. Het was een ongewoon schoone Decemberdag. Aan den wolkenloo- zen hemel schitterde de zon, die haar stralen in de bron op het marktplein deed weerkaatsen. Er was g&iurende dezen dag veel voor nieuwsgierigen to zien, veel, waar over men kon disputeeren, waarop men zijn "-eest en vernuft kon oefe nen. Door de door machtige pilaren gedragen fraaie Hal van het Raad huis, van dit schoone bouwwerk, waarin alle bouwstijlen zijn ver- eenigd en langs de standbeelden, die den Wilden Man, den schild drager van Lübeck en keizer Bar- baiossa voorstellen, zag men oude en jonge mannen loopen- Zij waren allen in het zwart gekleed en droe gen spiegelglad geborstelde hooge cylinderhoeden terwijl op hun ge laat een plechtige uitdrukking van ernst lag. Het waren de senatoren en de afgevaardigden uit do Burger schap, die rich voor brt laatst in het jaar naar de vergaderzaal in het -raadhuis begaven. Droeg reeds deze laatste bijzon derheid er toe bij. om dia heeren een ernstig gezicht te doen zetten, de plicht, dien zij bovendien he-don nog hadden te vervullen, deed de heoren er. in t volte bewustzijn van hun waardigheid nog deftiger uitzien. Het was nl. d'e dag der se- natorsverk i ezi ng. Door de rechts met een figuur met het zwaard en links met een met de weegschaal versierde ves tibule beeaven zich d'e senatoren naar de audientie-zaal op welker wanden zich inschriften in oud- Duitsche taal bevonden, betrekking hebbende op de beraadslagingen en besprekingen die daar plaats hebben. Misschien is het geen toevallig heid dat juist boven den eenigszins verhoogden zetel van den burge meester te lezen is „Beide Part shal ein Richter ho ren unde dan ordeln". (Beide partijen moet een rechter hoeren en dan oordeel on.) Aan beide zijden daarvan links en rechts stonden rijen van fraaie stoelen met het Liibecker wapen en lederen zittingen. Zij waren reeds bezet lang voor de burgemeester de zitting opende; de senatoren waren alten tegenwoordig. In korte woorden wees do burge meester op het gewicht van de zit-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1