EEN HALVE WEEK Tweede Blad, Het geheim van den Senator. behoorende bij i,Haarlem's Dagblad" van Maandag 30 September 1901. No. 5599 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doen niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie be draagt slechts f2.50, terwijl de voor- deelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijndenee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken, geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 be rekend. Bankiers der vereeniging zun heeren Laane van Bemmel, Kruis straat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aa nhet bureau der ver eeniging. 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firma s in Nederland. De kosten dezer informaties bedra gen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald worden aan het bureau. Informatien naar binnen de stad wonende perso nen gratis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo- pen jaar verstrekt. In Juli zijn 46 vorderingen tot een bedra van 'f 1300. 18 betaald, 7 vorde ringen worden afbetaald, 9 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden be waard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behan deld, tenzii ^orto-vergoeding (10 ets.) is bijgevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 11—12 uur /.m., de overige dagen van 34 n.m. In de Donderdag jl. gehouden Be stuursvergadering is met algemeene stemmen tot voorzitter benoemd' de heer G. van der Most van Spijk, tot nu toe ondervoorziter en tot ondervoorzit ter de heer J. Leupen. Beiden namen de benoeming aan. Door den heer J. C. Peereboom, die in de laatste algemeene vergade ring als Bestuurlid werd herbenoemd maar meende te moeten bedanken, is op dit besluit, teruggekomen, daar de redenen van dit bedanken thans ver vallen zijn. WereSrigosofoiedlenSs. Waarom de Czaar niet te Parijs kwam. De ellende in Zuid-Afrika. Een lijdensgeschiedenis. Wij weten nu, waarom die Czaar bij zijn verblijf in Frankrijk niet in dé hoofdstad gekomen is. „Un tèmoiin" beschrijft het in de „Fi garo". Na het bezoek van 1896 was het die innigste wensch van al lb Pa ri jzenaars gebleven, om Nicolaas II nog eenmaal als gast te mogen heb ben. En de Czaar zou komen, want had hij niet bij zjjn vertrek in 1896 tot president Faure gezegd: „au re voir Doch hoe men later hier ook op aandrong, de Czaar bleef weigeren. Wat hem dan wel op zijg besluit deed terugkomen? Het was de persoonlijke „on voorzichtige" noemde een van de naaste vertrouwelingen van) den Keizer haar aanneming van de uitneodiging van keizer Wilhelm voor de Duitsche vlootrevue te Dant- zig. fvlij /ist cT Delcassé overtuigde toen met het bond'sverdrag in d'e hand zijn Russisch en collega Lamsddrff van d? noodzakelijkheid om Frank rijk een tegenhanger van dit be zoek te geven. Deze onderhandelingen werden geve zonder dat de andere mi-1 nisters er iets van afwisten en al leen President Loubet droeg ken nis van den s-an.er van zaken1. De heer Delcassé, was zoo ver standig den Czaar alleen eene uit- noodiging te doen om de oefenin gen van het Fransche eskader in de watieren van Duinkerken te komen biiwon'en. Toen echter Nicolaas II hierin toegestemd had, wist men hem te beduiden dat Frankrijk als bondge noot waarlijk wel wat meer mocht hebben en zoo kwamen Compièg- ne en de revue van Bétfoeny erbij. Toen rees bij den Czaar het ver langen ook te Parijs te komen, maar dan heel, heel stilletjes, erg incognito. En dan geeft de getuige van do „Figaro" het lange lijdensverhaal van wenschen en vreezen, en on derlinge oneenlgheid. President Loubet wilde wel, maar hoe? Er werd' een poging gedaan langs d:i- plomatieken weg, maar het zeer hooge personage, die de uitnoodi- ging had over te brengen kwam on verrichter zake terughij had liet niet durven zeggen. Daarop deed de gemeenteraad van Parijs zelf het verzoekde bekende brief, waarop nooit antwoord is gekomen- De Czaar had er dollen zin in', maar hij was gast van de regeering, en het ging dus niet aan zonder me dewerking van den gastheer de uitneodiging aan te nemen. „Een onmisbare stap moest worden daan, en Loubet was d'e eenige, die dat kon döen." Doch Loubet durfde er niet- voor uitkomen, en Liet alle gelegenheden, om Nicolaas II er over aan te spreken voorbij, gaan. Waarom was dan het vleesch zoo zwak, terwiil de wil zoo goed) was Omd'at Waldeck-Rous9eau en Mil- lerand er nu eenmaal bepaald op tegen hadden. Waldeck-Rousseau dreigde- zelfs, onmiddellijk uit Compiègne te vertrekken als Lou bet het plan bij den Czaar durfde opperen. En zoo kreeg Parijs den Czaar niet te zien. Maar gelukkig heeft de maire van- Parijs, de heer Daus- set toegang tot N i kol aas II weten te verkrijgen zondier tusschienkomst der Regeering en de Czaar heeft hem beloofd1 terug te zullen komen met Parijs als eenig reisdoel. Wal deck-Rousseau bevond zich in 't aan grenzend vertrek en werd doods bleek toen hij den opperhof-maar- sch'ajl'k den naam Dausset hoorde afroepen. Hij had dit onderhoud willen vermiiden, evenals hij het bezoek van den Czaar aan Parijs belet had. En wenden wij nu onze oogan weer af om het Czarenbezoek, met zijne schittering en glans, om ze te richten op het sombere toomeel van den oorlog die daar in 't verre Zuid-Afrika nog immer wordlt voortgestreden met steedts grooter woed'e en nog schandelijker bar- baarschhieid van de zijde der be schaafde Engelschen, en met kalme dapperheid1 en blijmoedig ven-trou wen door de eenvoudige Boeren.. De ellende ginds geleden wordt nog bij den dag grooter en nog is het einde niet te zien. Maar dat al de weeën van dien oorlog niet al leen. op onze stamverwanten neer komen, blijkt wel uit de brieven die d'oor een Engelschman aan do Gazette de Lausanne" zijn gezon den en die afkomstig zijn van zijn neef, die bij de yeomanry heeft ge diend1. De schrijver was een zeer behoeftige jonge man van 22 jaar, die in Februari 1901 als yeoman in dienst trad, in Maart naar Zuid- Afrika ging en daar 31 Juli aan ty fus overleed. Bij het uitbreken van den oorlog bood' hij zich aan voor den militai ren dienst. Hij werd afgewezen op grond van ziin jeugdigen leeftijd, slechte tanden en onbekendheid' met paardrijden. Maar in Februari 1901 beproefde hij het nog eens en toen kon de Emgelschie regeering hem wel gebruiken. Den 28en Fe bruari kwam hij in Aldershoit en werd 6 Maart aangesteld als serge ant-betaalmeester. tegen 8 shillings per dag. Hij was den koning te rijkOp 10 Maart ging hij' maar Zuid-Afrika Toen kwamen de eer ste teleurstellingen zijn krijgs makkers waren bijna allemaal spe lers. dieven en vechtersbazen geen geld, kostbaarheid' of zelfs kleoren waren veilig. In de Kaapkolonie begon de lichamelijke ellende. On drinkbaar wateir; de helft zijner reisgenooten reeds ziek. Van de Aar ging het naar Bloemfontein en van daar zou hij met Thorneycroft's troep naar Transvaal gaan. Aan do nieuw aangekomene werd toen verteld (half April), dat de oorlog weldra uit zou zijn, want die Boe ren hadden noch vleesch, noch vuur wapenen meer. Den 14en April was hij te Kroonstaddie soldaten kre gen zooveel rum als ze maar heb ben wilden, en die er voor bedank ten, werden gedwongen te drinken om den moed er maar in te houden. Het eten was aüerbarmelijkstvaak slechts twee slechte beschuiten daags. Maar men kon koopem wat men meer verlangdeDen 24en April was hij weer te Bloemfontein; daar woedde de koorts allerhevigst en dikwijls weiden 12 man per dag weggedragen, bijna allen over leden aan tyfus of dysenterie. Noét altijd verzekert men aan de gede moraliseerde soldaten, dat alles weldra gedaan zal zijn, doch niets lijkt er op. Geen groot© gevechten worden geleverder woidt slechts geplunderd, gebrand en verwoest wat ond'er 't bereik der Engelschen komt. Geld betaalt men den solda ten niet meerDe ellende en de onzindelijkheid zijn onbeschrijfe lijk. En nooit water, altijd die kreet om drink- en waschwater. Eiken dag moet men zijn kleed'eren tot op het laatste stuk uittrekken om het ongedierte ear uit te verwijderen. Hij neemt deel aan een hopelooze jacht op de Wet, aan een. paar schermutselingen, waarbij de En gelschen o. a. eens 6 gesneuvelden, 20 gekwetsten;, gevangenen en een kanon verliezen. En als steeds ver dwijnen de Boeren na hun slag te hebben gesLagen., zonder dat de Engelschen hen kunnen achterhar len. Den 28en Juni schrijft hij uit Brandfort. Men vertelde toen, dat de yeomen in Augustus naar huis zouden gaan. maar niemand gelooft er meer een woord van de Boeren zijn eenvoudig niet te vangen en men schiet niets op. De Engelschen loopen in lompen rond en de klee d'eren, die men uit Europa laat ko men, bereiken hun bestemming niet. „Gij kunt" vervolgt hij d'an „Macfelran gelukwenschen, dat hij niet aangenomen' is, want het is geen leven hier. Overal vergeefs heen te trekken, alsof men achter spoken aanloopt, gekleed in ©en ge scheurde broek, de teenen door de gebarsten schoenen. Gij. zoudt mij niet herkennen met mijn baard en mijn door de zon verbrand gezicht. Met een stuk kous heb ik mijn broek moeten herstellen. Ik ben slechts vel over been en mijn le venslust is weg." Den len Juli is de schrijver te Kroonstad'. Hij' klaagt over hoofd pijn, maar men vertelt hem, dat heit nieüs beteeken,t. Bij hem Mgt een soldaat, die een kogel in het been heeft gekregen en dit met een ouden lap zelf moest verbinden. De man moest daarop met zijn. bloe dende wond een zestal kilometers loopen om bij ©en ambulance te komen. Den 6en Jul.i schrijft hij uit Pre toria. Zij. hebben heel wat gevech ten en heel wat docdeni gehad, maar men komt niets verder. Hij heeft deelgenomen aan een. gevecht bij Bultfontein, waar de Engelschen „het genoegen hebben gehad" 111 Boeren naar de ander© wereld te helpen. Hij voelt zich echter doo- dedijk ziek, hij kan niet meer staan. De dokters zeggen, dat zij 't niet begrijpen. Hij heeft builen op zijn hoofd zoo groot als biljartballen, die hem geweldig pijn doen. Hij zou zoo gaarne1 weer in Europa zijn bij zijn moederHij vecht voor zijn land en koning, maar het- valt he.m zwaar Eindelijk komt er een brief van den ongelukkigen yeoman aan zijn moeder, de laatste. Hij zegt, dat hij goed1 verzorgd wordt in het hospi taal hij heeft een goed' bed en al les wat hij noodig heeft. Maar hij hoopt spoedig als invalide te wor den weggezonden, want in die warmte kan men niet genezen. Nog twee brieven krijgt de moeder van de pleegzuster en eindelijk zendt op 1 Augustus dezelfde zuster een haarlok van den dood© aan de moedér. Zegt deze lijdensgeschiedenis niet veel meer, dan alle oorlogstelegram men te zamen? Stadsnieuws. Wereldpanorama. Nu de vacantietijden ten einde zijn, onze jeugd weer hunne studie hervat heeft en de tijd die gewoonlijk voor het bezoek van het buitenland en zijne badplaatsen besteed wordt verstreken is, wenschen wij nogmaals attent te maken op het Wereldpanorama in de Spekstraat no. 8, waar wekelijks door duizenden gereisd wordt en iedere week naar een ander land. Zoo brengt ons het Panorama deze week 50 ge zichten uit Noord-Amerika, o.a. prach tige gezichten uit de oerwouden van California, de Sierra Nevada, het witte huis in Washington, de beroemde Nia gara watervallen enz. en alles in na tuurlijke grootte, kleuren en perspec tief. Wij kunnen onze schoolgaande jeugd niet dringend genoeg aanraden deze wekelijksche tentoonstellingen te- gaan bezichtigen, het i9 van onschat bare waarde voor hun studie van na tuur, volken en aardrijkskunde. Het zijn uiterst interessante en leer rijke uren die men in het Wereldpano rama verbrengt, die onder iedermans hereik vallen en die ook niemand ver zuimen zal. Door de directie der H. IJ. S. M. zal op 30 Sept. a_s. worden aanbesteed de levering van 197850 Kg. stafijzer (Wei ijzer) en 94580 Kg. stafijzer (Vloeiijzer) ten behoeve van de centrale werkplaats alhier. Tegenspraak. Gisterenmiddag ontvingen wij te laat om het geval in al zijne onderdee- len voldoende te kunnen controleeren bericht van het ongeluk overkomen aan de echtgenoote van den heer De Roo aan de Parklaan. Naar ons thans echter gebleken is, was geen huiselijke twist oorzaak van het treurig geval, maar leed de dame aan vlagen van zwaarmoedigheid, die haar thans tot deze droeve dood moeten hebben ge dreven. Heemstede. Door het Gemeentebestuur van Am sterdam zal binnenkort worden aan besteed het bouwen van eene dubbele woning c.a. op het terrein der gemeen te Amsterdam, gelegen in deze gemeen te, Sectie B no. 794. Zandvoort. De aardappelteelt, die voor deze ge meente van groot belang is, daar er duizenden vierkante roeden dui/ngrond voer gebruikt worden, mag dit jaar als goed geslaagd worden beschouwd. Door de droogte in het begin van Juli, dacht men algemeen, dat de oogst minder goed! zou zijn, doch de regen, die toen het land verkwikte, bracht eene groote verandering ten goede. Ook het warme weder, dat volgde, was weldadig voor het groeien der aard appelen, zoodat dan ook de vrees voor een slecht jaar dienaangaande geluk kig niet bewaarheid is geworden. Nu dat de aardappelen, grootendeels ge rooid zijn, blijkt het dat de qualiteit uitstekend is en de quantiteit verre de verwachting overtreft. Het Badhuis voor minvermogenden wordt Maandag a.a gesloten; alsdan vertrekken de thans nog aanwezige 50 patiënten. Het onderzoek der verlofgangers, aan wie buitenlandsch verlof is verleend, of aan wie, wegens de uitoefening van hun beroep of bedrijf, is toegestaan dat onderzoek op een lateren tijd van het jaar dan in Juni te ondergaan, zal gehouden worden to Haarlem, in. den Doelen, op Vrijdag den 6en December 1901, des voormiddags te half 12 ure. Maandag den 14en October 1901, des namiddags te 1 uren. zal ter ge meente-secretarie, ten behoeve van hen. die meenen recht te hebben op vrijstelling wegens broederdienst of als eenige wettige zoon, zitting worden gehouden ten Raadhuize alhier. Zooals reeds vroeger werd medege deeld ontving dr. Hulsman alhier in het begin van dit seizoen van iemand, die onbekend wenschte te blijven eene milde gift voor het Diaconiehuis al hier, onder voorwaarde, dat het res tant van de schuld, die nog door het bouwen van genoemde inrichting. daarop rustte, in dit seizoen geheel kon worden afgelost Dank zij de be moeiingen van onzen predikant is dat geld thans bijeengebracht, zoodat de geheele schuldenlast thans gedelgd is. Voorzeker is dat van groot belang voor het huis, want van nu af aan kunnen de ingezameld© gelden van collecte en giften geheel gebruikt worden voor do verpleging van de oudjes en voor het noodzakelijke onderhoud van het ge bouw. Eenige verbeteringen, die zeer gewenscht waren, zijn thans reeds aangebracht Binnenland. H. M. d'© Koningin-Moedtea" zal a.s. Zaterdagmiddag te 2.8 uur spoortijd van Baarn over Amers foort naar Apeldoorn vertrekken. Aankomst aldaar te 3.17 uur. Woensdag is dr. Scheurer, de ge neesheer-directeur van het hospi taal dér Gereformeerde Kerken te Djokjokarta, door H. M. dé Ko ningin in particuliere audiëntie ontvangen. Het onderhoud duurde meer dan een vol uur. De jongste berichten over den toestand van overste Vonj Ziegler te 's-Gravenhage ontvangen, blij ven zeer gunstig luiden Volgens die meening van de doctoren zal de patiënt vermoedelijk reeds binnen twee of drie weken in zooverre her steld zijn dat hij van Maastricht naar Duitschland zal kunnen wor den vervoerd. Naar men verneemt heeft mevrouw Von Ziegler aan H. M. de Koningin en aan de Regee ring dank betuigd voor de hartelij ke deelneming in het ongeval, over ste Van Ziegler overkomen. Examens. In de laatste helft van October zal een vergelijkend onderzoek plaats heb ben van adspiranten voor de betrek king van klerk der posterijen en tele- graphie. Aan die betrekking is verbonden een jaarwedde van f 400. welke tot f 1200, resp. f 1500 kan klimmen. Dit laatste alleen voor hen, die bij de examina in de beide dienstvakken blijk geven daar mede voldoende vertrouwd te zijn. Zij, die zich aan dit onderzoek ver langen te onderwerpen, moeten zich vóór 1 October aanmelden bij het hoofdbestuur der posterijen en tele graph ie. door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgave van naam. voornamen em woonplaats. Te\ens zal in de tweede helft van October een vergelijkend onderzoek worden gehouden voor do betrekking van telephonist, uitsluitend voor vrou welijke candidaten, waarvoor 30 plaat sen worden opengesteld. Zij die voor plaatsing in aanmer king komen, worden aanvankelijk als leex-ling-telephoniste in dienst geno men tegen eene vergoeding van f 15 of f 30 per maaaid, naar gelang zij in of buiten hunne woonplaats worden werkzaam gestelek Na voldoende geoefendheid in den te- lephoondienst verkregen te hebben, worden zij, naarmate van de behoefte, als telephoniste aangesteld op ee.no jaarwedde van f 400, welk bedrag, b" gebleken geschiktheid, na één© maand tot 500 wordt verhoogd. Dit jaarlijksche tractement kan klim men tot f 800, doch verhooging boven f 50 kan eerst dan volgen, als de tele phoniste blijk heeft gegeven van ook in de Engelsche taal de bedrevenheid te bezitten welke in het programma voor de Fransche taal wo-rdt crevor- derd. Bij düt examen zullen tevens de tele- phonisten en leerlingentelephoniste, aangesteld op of na 16 Mei 1898, in do gelegenheid gesteld worden tot het af leggen van bedoeld aanvullingsexa men in de Engelsche taal. Dit aanvullingsexamen kan ook bij gelegenheid van het examen voor leer- ling-telephonisto plaats vinden, indien de candidaten den wensch daartoe in haar adres om toelating te kennen v ven. Voor nadere bijzonderheden omtrent deze examens zie St. Ct. no. 226. De collecte Donderdag en Vrijdag te Arnhem door het Arnhemsche dames comité voor de slachtoffers van den oorlog in Zuid-Afrika gehouden, heeft netto ongeveer drieduizend gulden op gebracht. UitrtJelgië zijn, onder geleide van marechaussees, naar den Haag over gebracht twee personen, verdacht de daders te zijn van de onlangs aan de Groothertoginnelaan aldaar gepleegde nachtelijke inbraak. Als verdacht vaa medeplichtigheid aan dezen diefstal la ook een vrouw aangehouden en. teU beschikking der justitie gesteld. Woensdag vergaderden te Amster dam de gedelegeerden van het Lande lijk Comité, van liet Nat. Arb.-Secra- tariaat en van h©t Chr. Arbeiders-Se cretariaat in zake spoedige invoering van de Ongevallenwet. Na langdu rige besprekingen werd met algemeen© stemmen besloten eerst een manifest te verspreiden, en daarna een adrca aan de leden der Stat en-Generaal ta zenden, waaraan dan alle arbeiders hunne adhaesie kunnen betuigen. Gaarne zag men de Beroepswet met Januari a. 9. in werking; andere moet nog een jaar met de uitvoering van da Ongevallenwet gewacht. (Het Volk.) AcademiBche Examens. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen, da heer R. H. Erdmann, geboren te Ba» tavia. Leiden. Geslaagd voor het candl- daats-examen geneeskunde de heer F. D. Jansen; voor het candidaatsexamen rechten de heer J. P. C. van der Burgh; voor het candidaatsexamen godgeleerd heid eerste gedeelte de heeren J. G* Knottneres en K. O. Knottneres. Vrijdag zijn voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kies district Wijk bij Duurstede candidaai gesteld: mr. J. G. Ridder van Rappaix) en mr. N. de Ridder te Groningen. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. In de „Chronique du Musée So cial" vindt men een interessant© studie van Andre Siegfried over Ja* pan. Na gewezen te hebben op de bijzonder© economische ontwikke ling van Japan, waarbij hij o.a. aantoont, dat de buitenlandsch© handel van Japan in 1868 slechts 65 millioen fres. bedroeg- en in 1898 reeds tot 1108 millioen gestegen is, bespreekt hii den Japanschen; ar beider. Hij zegt o.a.De Japansch* arbeider heeft zich onder geen dwang laten brengen', zooals dab met de Europeesch© geslachten ach tereen het geval is geweest, Iiij. werkt slechts, als het hem lijkt. Een fabriek van ongeveer 1000 ar beiders, kam i,n doorsnede slechts op 800 van hen rekenen-, ieder werk. man neemt zijn vrijen dag wanneer hem dat gelegen komt en gaait al naar hij er zin in. hééft en wanneer men- hem daarover onderhoudt, blijft hij heelemaal weg. Hij gevoelt) zich geheel onafhankelijk, is een vrij man. Aan de andere zijde moet geconstateerd: worden, d)at de loo n/en bij zander laag zijn. Het kapi talisme heeft den mammen de con currentie aangedaan: van den air- beid van vrouwen en kindéren. In Osaka wordt alle arbeid in de ka toenspinnerijen en in dei luoi ferfa- brieken dloor jonge meisjes en kin deren verricht; mannen ziet mem er maar weinig. In een' der lucifeir- f abrieken van Osaka zijn kinderen, van 68 jaar, die 8 uren per dag arbeiden. Heb werk in de katoen spinnerijen wordt dag en macht voortgezet en de gehuwde arbeid ster heeft een arbeidsdag van 11 uur. Uit verschillend© meded'eelimgen in de dagbladen van de laatste we ken blijkt echter, dat ook in Japan reeds maatregelen genomen wor den om de arbeiders te organisee- ren. k Koloniën. Paramaribo, 7 Sept. 1901. Koninginnedag. Onze West be richt Het weder liet op Koninginnedag niets te wenschen. De gebruikelij ke kanonschoten luidden 's morgens zes uur dén feestdag in. Een uur later vond de kinder-fietsoptocht plaats. Om acht uur audiëntie bij deni gouverneur. Bij die gelegenheid deelde da gouverneur mede, dat. H. M. dé Ko ningin aan den heer Havelaar, chef van het bouwdepartement en uit voerder dér productieve werken, de Ridderorde ran den Nederland- sclicn Leeuw had toegekend, aan dén lw=©r Gravenberch, oud-ver- feuilleton. Naar het Duitsch van F. ARNEFELDT. 15) Daar komt WeinhoLzHij draagt zijn rood'en rok en de gele beenkleedingriep Josephine de deur der huiskamer openende, op gewonden uit. En hij heeft dén steek op, voegde Ren ate er aan toe, die met een hoogroodien blos op het gelaat ook kwam binnenstormen. Niet zoo wild kinderen-, ver maande Johanna hen. Hebben ze u doen schrikken moeder? wendde zij zich tot mevrouw Lan gen bmch, want deze was opgestaan en had met de hand naar haar hart gegrepen. O neen, neen, verzekerde zij, ik ben immers zoo gelukkig. Maar waar is vader? Roep hem spoedig, kinderen. Dit bevel behoefde echter niet gegeven te worden, want de beide meisjes waren reeds luid roepend „vader, vader" door dé gang ge ijld en leidden Langenbruch nu elk bij een hand1 in triomf de kar mer binnen. Komt kinderen, sprak Johan na, terwijl zij de tweelingen bui ten de kamer wilde brengen, want reeds klonk de schel van den stads bode luid door de gangdoch me vrouw Langenbruch zei de Neen laat de kinderen ook hier blijven. Niet waai', Robert, het strijdt im mers niet tegen de traditie, als je dé tijding in dén kring van je fa milie ontvangt? Langenbruch mompelde eenige onverstaanbare woorden om den bode binnen te laten. Stijf en def tig overschreedWeinholz den drem pel en bood in zijn oud-modisch costuum en stijve houding zulk een komischen aanblik, dat Johan na, die zich met de tweelingen op den achtergrond hield, moeite had om de kinderen te beletten in lachen uit te barsten. Nog moeilij ker werd haar taak, toen Weinholz vóór Langen bmch ging staan en de toespraak hield, waarmee sedert eeuwen, elke nieuwe senator door dén bode, die hem de tijding van zijn benoeming bracht, werd be groet. Tot slot veroorloofde hij zich de vrijheid den senator zijn. geluk wenschen aan te bieden en de me dedeel ing te doen., dat dé burge meester en de overige senatoren onmiddellijk hun opwachting bij den heer Langen bmch zouden ko men maken om hem geluk te wen schen. Langenbruch dankte d'eni man door hem een aanzienlijk bedrag in geld, te geven voor zijn mededee- ling de nieuwe senator verwijder de zich daarop, om zich in rok te steken, ten einde de senatoren te kunnen ontvangen. Een half uur verlieptoen werd het in de anders zoo stille Louissa- straat levendig. Achtervolgd door een hoop nieuwsgierigen, reed' een lange rij rijtuigen door de straat, die voor het huis van Langenbruch stilhielden en de zwartgerokte hee ren traden door de reeds geopende deur, in de met planten en bloe men versierde vestibule. Zij werden in het eenvoudig, maar smaakvol ingerichte salon ge laten en daar door Langen bmch ontvangen. Was ook dé aanspraak van dén burgemeester officieel en gesteld in stadhuistaal, zooals dat de traditie meebracht, in den toon, waarop zij werd uitgesproken, lag warmte en hartelijkheid, die bewezen dat het nieuwe senaatslid hem welkom- was. De eer, hem heden door zijn medeburgers waardig gekeurd, al dus sprak de burgemeester, was een erkenning van zijn vcorbeeldi- gen levenswandel en van zijn ver diensten als inwoner der stad Lü- beck. Nu kwam de beurt om te spre ken aan Langenbruch, maar er ver liepen eenige minuten zonder dat er een woord over zijn lippen kwam. Een pijnlijke stilte trad in, ieder meende het kloppen van zijn eigen hart te hooren en het kwam dén senator Lamprecht, die het dichtst bij Langenbruch stond, voor, alsof zijn gelaat zich kramp achtig samentrok. Reeds hief hij de hand op, om den ami zijns vriends te grijpen toen deze met een holle st^m begon te spreken. Mijnheer de burgemeester, mijne heeren senatoren, ik kan de eer die u mij bewijstHij bleef steken, en sloeg de oogen naar den gronddaarna scheen hij zich plot seling te bebeerschen en zich in zijn volle lengte oprichtend, sprak hij, in vlugge bewoordingen zijn dank uit voor de eer hem bewezen en zeid'e dé benoeming aan te ne men. En nu volgden de gelukwen schen en dé handdrukken van zijn collega's, die nog eenmaal wei-den herhaald, nadat dé nieuwe senator dé heeren. naar de eetzaal gevoerd had, waar een wel toebereid lun cheon en de bruïschend© champag ne gereed stonden. Ontelbare malen werd op de gezondheid- van den nieuwen senator en zijn familie gedronken. Ik zal dé eerstkomende bijeen komst van den senaat reeds op een der eerste dagen na Nieuwjaar uit schrijven om u te installeeren. Er mag slechts zoo weinig mogelijk tijd' verloopen voor wij u geheel den onze mogen noemen, sprak dc burgemeester bij het afscheid' ne men tot Langenbruch, die de se natoren tot aan de deur uitgelei de d^ed. doch verlicht ademhaal de, toen de heeren weer in de rij tuigen waren gestegen en deze war ren weggereden. Daarmee waren de moeiten en lasten van dezen dag echter nog lang niet voorbij. Volgens oud ge bruik kan iedere burger van Lü- beck den nieuw gekozen senator in zijn huis komen geluk wen schen en hem dé hand drukken en het scheen wel d'at een groot aan tal inwoners van dit recht gebruik wilde maken/. Niet alleen de naaste vrienden lieten zich zien, maar ook zij met wie de Langenbruch's geen dagelijkschen omgang haddon. ge- ringen zoowel als aanzienlijken-, ja zelfs zij van wie men wist, dat zij Langenbruch's tegenstandera bij de senators-benoeming waren geweest. Onder dezen bevond zich ook Gottheirier, die nu tegenover Langenbruch en John een groote beminnenswaardigheid aan den dag legde. Ook de oudé schoenmaker Gottfried llerrlich had van zijn recht om den nieuwen senator te mogen bezoeken, geen afstand wil len doen. niettegenstaande Frite daartoe alle moeite had gedaan. Dat zou sedert veertig jaren: dé eerste nieuwe senator zijn. wien ik niet dc hand zou gedrukt heb-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5