PREDIKBEURTEN bandmeesler in het militair hospi taal, d'e eere-medaille in zilver van de Oranje Nassau-orde, en aan dien heer Staebelin, voorganger der Evangelische Broeder Gemeente, het teeken van officier in de arde van Oranje Nassau. Daarop volgde die parade en ©em inatinée musical©, welke, als wooniijk in het Park, nog -ai geani meerd was. De gouverneur woon de haar voor een groot deel bij. 's Namiddags volksspelen op hei Plein. Animo bijna nihil. Eerst, 's avonds heerschte op het Plein de echte feesidrukte. Een. tal rijke menigte, waaronder een hoe veelheid Britsch-Inid'iëra, die zich idyllisch in hei grasveld! neemdij den, verbeidde het vuurwerk. Ten gou vernemen tshuize waar 's na middags als gast de gouverneur van Curacao was aangekomen was bal. Op het Plein zelf hadden de mailemolens druk bezoek, en trok ken ook de kraampjes veel gasten. Behalve de gewone, illuminatie van vetlampjes op 't Plein, was de in gang van 't fort Zeelandtia geillu- minéerd, terwijl een illuminatie a la giorno langs den weg naar d'e ka zerne en cantine was aangebracht. Velen namen er een kijkje en wan daden door de poort van het hek voor de kazerne, welke poort ook met vetlampjes geïllumineerd was, naar de met groen versierde can- iine. Dit alles ""af leven ten vroolijk- hèid, zooals dat op een feestavond behoort. En het vuurwerk, dat om streeks ne^en uur werd afgesto ken, droeg er het zijne toe bij' deze feestavond te doen slagen. Bij buitengewoon nummer van. het ,,Gouv. Adv. Blad." beeft de gouverneur bekend gemaakt, dat, in antwoord op de tel'egraphisch aangeboden gelukwensclien, van H. H. de Koningin het volgend! tele gram ontvangen werd ,,Zend u bestuur en bevolking oprechten dank geJukwemscbem ontving gisteren met groote erken telijkheid geschenk Suriname- WILHELMINA." Sport en Wedstrijden. Roeien. Een oudHflaceroeier van d'e Stu- denten-Roeivereeniging Njord heeft een toestelletje laten vervaardigen, met behulp waarvan liet tijdiroo- vemd omkijken in skifs en in het algemeen in booten zonder stuur man kan komen te vervallen. Het voorwerp bestaat uit twee stel spie- j gels, die de baan weerkaatsen, met dien verstande, dat de waterpartij aan dep rechteroever door het lin keroog wordt waargenomen, en al les wat zich aan den linkeroever en zijn omgeving voordoet, door het rechteroog gezien wordt. De practijk zal hebben te loeren of de vinding ook op wedstrijden den gebruiker het gemak verschaft, dat tot nu toe door omkijken en dus tijdverlies moest worden gekocht. Sportpraatj e. Do vorige week hield ik reeds een kort pleidooi voor het goed' recht van den wielersport met het oog op het m. i. ongemotiveerde besluit van Amster dam's waamemenden burgemeester, den heer Van Hall, om de wedstrijden op de wielerbaan aldaar te verbieden. Natuurlijk heeft ook ,,de Fiets" 's geval aangepakt en de argumenten van 't bekende wielerweekblad zijn naar mijne meening zóó steekhoudend, dat ik enkele ervan den sportliefhebae.s onder de lezers van dit blad, niet wil onthouden. „Zal daar dan niemand zijn, die mr. Van Hall ter verantwoording roept voor de singuliere wijze, waarop deze bejaarde wethouder van onderwijs het ambt heeft meenen te mogen waarne men, dat hem tijdelijk was opgedra gen? Zal daar dan niemand zijn, die „Tijd" en Handelsblad" en „Groene Weekblad" de voogdij ontneemt o-> er den heer Van Hall, al te gehoorzaam al te schrikachtig, al te vaderlijken tijdelijken burgervader? roept het blad. Nooit en nergens is zoo dwaas ieis vertoond als waarop mr. Van Hall zichzelf onthaald heeft. En wél moet alle gevoel van rechtvaardigheid uit deai Raad geweken zijn, zoo wordt be rust in dit despotisme. Honderden wedstrijden zijn rr ver- reden op de Amsterdamsche baan. Wij herinneren er ons, waarvan de heer Bergsina het patronaat had burge meester eener Nederlandsclie gemeen te. Wij herinneren) er ons, aan het slot waarvan mr. Zegcrs Veeckens, lid van den Amsterdamschen Raad, den over winnaar bekranste. Wij herinneren er ons, die werden bijgewoond door het raadlid Hugo Muller en door andere raadsleden. En wij herin neren er ons ge ene, waarvan niet de gemeente Amsterdam een behoorlijk profijt in den zak stak. Als Nederland Duitschland ware ge weest. hadden wij prinsen ouder de toeschouwers kunnen zien. Als Am sterdam Brussel hadde geliesten, zou Koning Leopold zelf prijzen hebben uitgereikt. Als de Stad der Duisternis la Vtlle de Lumière had mogen zijn, had men „het geëerbiedigde hoofd van staat" de renners kunnen zien toe juichen. Maar Amsterdam is Amsterdam en mr. van Hall is haar prefect. Dies zijn de wedstrijden op do Am- sterdamsche baan verboden. Mr. Van Hall heeft gelezen, dat er den 8en September ongelukken zijn voorgevallen op dn Amsterdamsche baan. Hij heeft, gelezen, dat de wed strijden „bloedig" waren. En als een oude juffe-r heeft hij gehuiverd. Wat de geneesheer, die de „slachtoffers" verbond, van die „Moedigheid" heeft gezegd, dat is niet geschreven voor mr. Van Hall. De vrouw van den melk boer, die op het bootje naar Zeeburg voer en hei schip" heeft voelen „slin geren," heeft geschreeuwd, dat er een orkaan woedde. En nu mocht de stuur man al lachen om deze zenuwachtig heid) bij mr. Van Hall vond zij een geloovig oor en hij heeft het Y onbe vaarbaar verklaard Mr. Van Hall heeft in de gebeurte nissen, die op 8 September op de Am- sterdamsclie baan zijn voorgevallen hij heeft ze niet ~°zien, maar hij st het Groene Weekblad en daarin heeft Braakensiek den portier der wie lerbaan met een doodshoofd geteekend: brrr! aanleiding gevonden om niet zijn toestemming te geven voor het houden van de reeds aangekondigde wedstrijden op Zondag 22 September dit te meer niet omdat de directie der baan g en kei en waarborg kon ge ven dattooneelen als die, lke het publiek 8 Septem ber te zien kreeg, zich niet zouden kunnen herhalen. Gesteld al, dat de directie dien waar borg wèl had kunnen geven, dan nóg zou mr. Van Hall misschien.... 't Is te gek om er serieus over te pra ten. Welken waarborg had mi-. Van Hall dan wel in 's hemelsnaam ver langd!? Wat had) de directie dan wel moeten doen om het veto op mr. Van Hali's lippen te honden? Er is een millioen uit te loven voor de beantwoording van deze vraag. Wie het uitlooft, is het zeker niet kwijt'. Fantasio geeft in hetzelfde nummer het volgende aardige versje op het var bod van Amstels tijdelijken burger vader: Wielerbaan ongelukken. Wat spreekt van bloedig gij, o nandeis blad en Tijd. En noemt wat armen slechts en bee- nen afgereden? Daar is gebeurd veel ernstiger cala miteit, Waarom te eeuw'gen daag de renbaan dient gemeden. Wat is een been, een arm van een zoo'n wieleivent? Wilt gij het vrees lijkst onheil van de renbaan hooren? Breng, Braakensiek, die ramp in 't Weekblad ook in prent... De burgemeester heeft zijn hoofd verloren. Het „Hbld." dit versje overnemend, is van meening dat er wèl maatrege len tegen eventueele ongelukken kun nen voorkomen. Welke dan? zou ik willen vragen. AMATEUR. Verworpen werd een voorstel van de afdeeling Amsterdam en omstreken om vanwege het hoofdbestuur een prijsvraag uit te schrijven voor eenc beknopte handleiding in de bemesting- leer ten behoeve van den tuinbouw. De afdeeling Wageningeu en Omstre ken stelde voor een wijziging te bren gen in de cursussen, uitgaande van de maatschappij en om een© nieuwe in structie voor de tuinbouw-wandelleer aren te ontwerpen, waarin duidelijk worden omschreven liet werkplan cn d© verplichtingen van den leeraar te genover de afdeeling, waai' de cursus sen worden gehouden,- alsmede de ver plichtingen tegenover den leeraar. In zijn praeadvies zeide bet hoofdbc stuur, dat het gaarne alles wil doen om de cursussen zooveel mogelijk aan hun doel te doen beantwoorden, het vroest echter, dat het denkbeeld van de afdeeling Wageningen in de praktijk moeilijk uitvoerbaar zal ziin. De ver gadering verklaarde met het hoofdbe stuur mede te gaan; het zal overwe gen wat gedaan kan worden tin den geest van liet voorstel. Verworpen werd een voorstel van de afdeeling Leiden en Omstreken om hal hoofdbestuur uit te noodigen jaarlijks op de be-grooting eene som uit te trek ken, waaruit afdeelingen op aanvrage, ten behoeve van door hen opgerichte cursussen eene subsidie kan worden toegekend. Daarna kwam in behandeling een voorstel van de afdeeling Wageningen en Omstreken, dat het hoofdbestuur zoo een van de leden der maatschappii een verzoek daartoe doet, binnen 8 dagen, nadat dit verzoek is ingekomen, eene commissie van onderzoek be noemt, ten einde hij dat lid kennis te nemen van belangrijke kweekmetho den, doelmatige bedrijfsinrichtingen of uitmuntende voortbrengselen op hel gebied van den tuinbouw in zijn ruim ste beteekenis; in. één woerd van alles, wat door dit lid merkwaardig genoeg geacht wordt om zulk een stap te doen. Het hoofdbestuur stelde voor, een commissie te benoemen om te onder zoeken in hoever het voorstel der af deeling is te wijzigen, zoodat het met behoud! van het beginsel in overeen stemming kome met de eischen eener praktische uitvoerbaarheid. Daarmede vereenigde zich de vergadering. In plaats van de heer J. D. Onder water die als voorzitter moest aftreden, werd als zoodanig gekozen de heer G. Baron Senarclens de Grancy te Vucht, terwijl tot leden van het hoofdbestuur in plaats van de niet-herkiesbare le den, de heeren J. C. de Lange en O. 1. Quintus, worden gekozen de heeren: Jac. Smits te Naarden en mr. W. C. baron van Boetzelaar te Maartensdijk. In plaats van baron De Grancy werd de heer H. D. Willink van Collen te Breukelen gekozen. De volgende algemeen© vergadering zal worden gehouden te Groningen; de winterbijeenkomst te Haarlem on de vriendschappelijke bijeenkomst te Leiden. waren niet genegen, den naam van den inzender te noemen. Het O. M. eischte tegen ieder der beklaagde 20 boete, subsidiair 20 da gen hechtenis. De verdediger, het Kamerlid mr. R. van Yeen. concludeerde tot vrijspraak. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. (Invoerrechten Duitschland. .In de op Maandag 23 September jl. gehouden vergadering van den Bond van Bloembollenhandelaren werd door het Bestuur medegedeeld, dat reeds da delijk na het bekend worden van het Duitsche ontwerptarief de noodige maatregelen zijn voorbereid, die in het belang van dén Nederlandschen uit voer van bloembollen noodig en weu- schelijk te achten zijn. Ook onze Re geering is reeds omtrent hare eventu eele houding in dezen gen o 1st. (Wkbl. v. Bl". Cltr.). Letteren en Kunst. Land- en Tuinbouw. Tuinbouw en Plantkunde. De 31ste algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd Don derdag in Tilburg gehouden, onder lei ding van de heer J. D. Onderwater te Haarlem. Uit het verslag van de maatschappij blijkt dat het ledental thans ruim 2700 bedraagt, ongeveer een gelijk getal als het vorig jaar. De Duitsche teekenaar G. Dietz is te Neurenberg tot acht maanden vesting straf veroordeeld, om majesteitsschen nis met een teekening van Keizer Wil helm in „SimplicisSimus". Men meldt nader aan De Standaard, dat de heer A. S. Talma niet zal op treden als hoofdredacteur van De Vrijs Vries, maar als medewerker met een eigen rubriek. Rechtszaken. Pers-delict. Voor de arrondissementsrechtbank te Groningen stonden Vrijdag terecht, beschuldigd van smaadschrift, de hee ren J. en R. L. Haan, uitgevers van de Nieuwe Prov. Gron. Courant, in welk blad den lGen Mei een ingezonden stuk, geteekend N. N., is opgenomen, waar door de heer F. Dijkema. hoofd der openbare lagere school' te Saaxumhui- zen zich beleedigd acht.. De uitgever? INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst v:ordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven Mijnheer de Redacteur! Terwijl men Vrijdagmorgen onge veer half elf bezig was een karpet te kloppen in.de Smedestraat, vlak over het Politiebureau, kwam een agent zulks verbieden anet bedreiging van proces-verbaal te zullen opmaken. Op mijn vraag wat dit beteekende, ant woordde bij dat het een tapijt was, een meening die niet gedeeld werd door een hekend deskundige, dien ik later sprak. Even later werd werkelijk de werk vrouw van den heer Busé naast mij verbaliseerd, naar ik vernam op order van den commissaris zelf die niet ver koos dat er geklopt werd. De echtgenoote van den heer Busé. die den commissaris over die zaak ging spreken, werd door dezen de deur ge wezen. Nu vraag ik, is de bestaande Politie verordening niet geldig voor burgers die over het Politiebureau wonen of bestaan er voor hen bijzondere bepa lingen? In verband met de klopgeschiedenis is 't nog al vreemd dat 's Zondagmorgens wanneer geen mensch kleeden zal la ten kloppen, juist van het politiebu reau matten worden uitgeklopt, die de gansche straat met zulke stofwolken vullen, dat de omwonenden \zich haas ten de vensters te sluiten. J. B. PEYRA. Gemengd Nieuws. Mex c.iftnsclie volksstammen De ontdekkingsreiziger Gaai Lum bal tz, die in opdracht vatn een Amerikaansch genootschap, vijf jaar lang gereisd heeft in de nog onbekende streken van noordlwest- Mexico, beeft onlangs te Ghrislia- nia een voordracht gehouden, waar hij een beschrijving gaf van zijn leven en van zijn reizen onder de wild'e Indianenstammen der wes telijke Sierra Madre. Vooral interes sant zijh zijne mededeel ingen over de daar door hem aangetroffen hol bewoners. die nog precies zoo le ven als hunne voorouders van voor' duizend jaar. Om dieze volksstam men te kunnen bestudeer en, zond Lumbaltz al zijn metgezellen weg en leefde alleen onder deze natuur- menschen in de werkelijke betee kenis des woords. Eerst bleken d'e volkstammen de aanwezigheid van den vreemdeling onaangenaam te vinden, maar later schonken zij hem -hun vertrouwen en veroorloof den hem bij hun te blijven women.. Lumhaltz leeirde hunne gebruiken kennen, hun taal. hun gezangen en hun dansen. De Indianen van Mexi co leid'en een buitengewoon geluk- lrig leven. Zij ziin zeer intelligent en overtreffen in verstandtelijken aanleg veir hun stamverwanten in de Vereenigde Stalen en Zuid-Ame rika. Lumholtz zegt, diat onder eeni- ge van d'eze stammen een hoogen graad van zedalij khaid wordt aan getroffen dan in de zg. beschaafde landenDiefstal en vel-e andere misdaden zijn er totaal ombekend eii d'e- heiligheid vaa het huwelijk wordt er zeer hoog gehouden. De grond behoort er aan de gemeen schap. De bewoners voeden zich' in hoofdzaak met mais en boonan. Hun godsdienst is verschillend' van andere. De onderzoekingen van. Lumholtz beloven nieuw licht te werpen op een tot nog toe niet be kende ontwik keldugsperi ode. in de geschiedenis der menschheid. Zware straf voor flesschen- trekkers. In Praag weet men raad tegen fles- schentrekkers. Een „kloopman" al daar, Josef Korb genaamd, die een Amerikaansche firma had opgelicht voor verscheidene zetmachines, is dooi de rechtbank veroordeeld' tot 5 jaar gevangenisstraf. Door wespen gedood. Te Schweigen in den Palts was een 63jarige vrouw bezig met werk in haai* tuin, toen zij plotseling op een wespennest stiel De wespen vielen de vrouw aan en takelden haar in korten tijd door steken zóó vreeselijk toe, dat zij spoedig stierf. Een nieuwigheid. De toiletkunst heeft iets nieuws uitgevonden een japon vam slan gen vel. Een Amerikaansche van Roches ter, mevrouw PeterGruber, heeft zich een kleed laten maken van die huid der dieren., waarop haar mam zoo gaarne jacht maakt. 125 Slan- gev-ellen zijn noodig geweest om hei costuum te maken. Misschien komen de Yankee's er binnenkort nog wel toe veisten fce maken van d!e menschel! jke huid. Maakt men er niet reeds portefeuil les van? HEEMSTEDE. Ondertrouwd: S. J. Smit en J. Duin- dam. Getrouw: P. de Jong en M. E. Rot. Bevallen: E. van Steenbergen—-Schilt z. C. A. WijlaarsSmit d. A. Foppes Hoekstra z. ZANDVOORT. Bevallen: S. Loosv. Laar d. F. v. d. GeerWeber, z. M. Dorsman- Zwemmer d. Overleden: A. E. Loos 17 m. F. Bol 6 m. VELSEN. Ondertrouwd: L. Kuippeo* en A. C. Kalis. Bevallen: S. E. KistemakerVan de Wint, d.; M. CroonenborgVan Eijk, d.; M. van der Wiele-Schagen. d.; J. W. de Gans—Smitte, d.; M. A. Maas— Heeremans, d.; A. M. Pok-Groot, z.; C. de WaalVogels, d.r T. ScholBoe-- kei, d.; M. TerhorstDe Graaff, z.; P. ZegelVerboeve, d. Overleden: P. Seme-ins, 12 j.; A. Mantje, 19 j.; A. de Rooij, 75 j.; C. As- ma, 9 j. IIAARLEMMERLÏEDE EN SPAARN. WOUDE. Bevallen: A. C. OudJongbloed, z.; A. Droogh—Mulder.; M. Mesman— Hulsebos, z. SCHOTEN. Bevallen: W. A. Smaling—de Bruijft z.; T. UrsemZuijdaxn, z. PreBïdont Loubet als jacht- wetovertreder. Bij een der gala-diners te Gom- piègne stond op het menu o.a. „ge braden en getru ff eerde fazanten van Compiègnc-". De .,G:aulois" merkt- naar aanleiding hiervan op, d'at het menu zelf een schuldbeken tenis is. Het vermeldt toch uitdruk kelijk, dat de fazanten van C om- pi ègne. en niet elders vandaan wa ren. En nu kon men, terwijl presi dent Loubet en zijn gasten, vaar dis fazanten aten, op de. muren van d'e stad Coimpiègnie een, publicatie lezen van dlnn prefect van het de^ parlement, waarbij de jacht op fa zanten vóór 1 October verbadien werd. En niet alleen de jacht op, maar ook -die verkoop van, fazanten. Het mooist van alles was, dJat d'e prefect zelf mede aan 1'atfel zat. Tegen Loubet is evenwel geen vervolging ingesteld. Twee kinderen vermoord. Te Londen is een 46-jarige vrouw, Harriet Holmes genaamd, gearresteerd, die haar beide kinderen, een 12-jarig meisje en een 10-jarig* jongetje, heeft vermoord, door hun dienzelfden mor gen vroeg met een tafelmes de keel af te snijden. De moordenares maakte zelf alarm, toen zij 's morgens haar kruidenierswinkel opende. Zij kwam naar beneden en vertelde haar bedien de dat zij haar kinderen had vermoord en toen de politie kwam. herhaalde zij haar verklaring. Men meent dat de vrouw krankzinnig is. Burgerlijke Stand. Muziekuitvoering. 42e Muziekuitvoering, op Zondag 29 Sept. 1901, des nam. te 2 1/2 uur, dioor het Haarl. Muziekkorps. Dir. luit.- kapelm. C. P. W. Kriens. 1. Marche du Cortége, van Kriens. 2. Ouverture ,,Der Beherrscher der Geister" van Weber. 3. Valse de l'opéra ,,,Le Roi de Laho re" van Massenet. 4. Fantaisie de l'opéra „Castihelza", van Buissens. 5. Ouverture „La Neöge", va.n Auber. 6. „O, bit' euch, lieben Vógeledn", van Gumpei-t. 7. Potpourri a. d. Operette „Der Feld- prediger." van Millöckcr. op ZONDAG 29 September 1901 te HAARLEM. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt 's Avonds 6 ure, Van Lennep. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure. Veen. Janskerk. Voorm. 10 ure: Dr. S. H. Buitendijk. Em. pred. te IJsselstein. Bakenesserkerk, (Voor de kinderen). Voorm. 10 ure, Swaan. Eg Use Wallonne. 10 heures du matin, Mr. Muller. Gereformeerde Kerken, Ged. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Mulder. 's Avonds 5 1/2 uur. Mulder. Ridderstraat. Voorin. 10 ure, Ringnalda. 's Avonds 6 uur, Ringnalda, Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. B. P. Plantenga. Intrede. Kerk der Broeder-gemeente. Voorm. 10 uur. deBlocqv. Scheltinga 's Avonds 6 1/2 ure, C. Th. Scharteh, Pred. b. d. Ev. Luth. gem. te Tiel. Ev. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Wempe. Namiddag 1 ure, Zondagschool (Nas saulaan). Remonstr. Gereformeerden. Voorm. 10 ure, Ds. P. Eldering. Spreekuur van den predikant: 's- Woensdag's 23 uur. Aangifte van oude en nieuwe leer lingou voor het godsdienstonderwijs Woensdag 2 October, 's namiddags 2— 4 uur. Gem van Gedoopte Christenen. KL Heiligland No. 8. Voorra. 10 ure, Onderlinge Verg. 's Nam. 12 1/2 ure. Zondagschool, 's Avonds 6 ure. Doopsbediening. Dinsdagsavonds S 1/2 ure. Bidstond. Chr. Gereformeerde Gemeente. Zuiderstraat. Voorm. 10 uur en Namidd. 5 1/2 uur. Schotel. Beanebroek. Voorm. 10 uur, J. A. Gertk v. Wijck Jr hiesiBsrcöcie. Voorm. 10 uur, Klap. Pred'. te Velsen. Sp&amcUoi. Voorm. 10 ure, Baljon. Houtrijk en Polansn. Voorm. 10 ure, Ds. ITeeringa. Voorbereidt* Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga, 2aaavoort. Voorm. 10 uur. Hulsman, ld mui don. Voorm. 10 ure en 's avonds 6 ure, Wesseldijk. Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestantenbond voorm. 10 uur in Hotel Nommea* Een, J. Bruinwold! Riedel van Amsterdam. Apostolische Zendinggemeente, Voorm. 10 ure. ben. sprak hij. Ik. heb ze alle-n welkom geheeten en allen, die voor anderen hebben plaats ge maakt naar hun laatste rustplaats geleid.' Het kon best dte laatste maal zijn, dat ik van mijn recht gebruik kan maken en bovendien, ik kom slechts als burger bij Langenbruch, en meer niet. En hij was naar Langenbruch gegaan in zijn oud-modischenlan gen donkei'bl'auwen rok met d>en zwarten spits toeloopendien hoed en was daar met all'e eer behandeld geworden. Niet alleen door dien. se nator zelf, maar ook, zooals hij' la ter met een zelfgenoegzaam glim lachje aan zijn vrouw vertelde, door zijn slanke dochter met haar mooie, groote oogen, die hem in de vestibule begroet had. En ik weet ook dat dat niet om mijnentwille, maar om mijn knappen zoon: geschiedde en daf deed mij goed, had hij er bijgevoegd en de jeremiades van zijn vrouw, dat de arme jongen het meisje nu in 't geheel niet zou krijgen, om dat de trotsche Langenbruch nu, sonalor zijnde, minder dam ooit zijn toestemming tot het huwelijk zou geven, had hdi slechts met een schouderophalen beantwoord. Gott fried Herrlich was een optimist en nam alles van de beste zijde op. Hij: zou er een eed op hebben wil len doen, dat zijn Fr ids op een goe den dag toch nog Johanna Langen bruch naar het altaar zou voeren. De jonge advocaat zelf echter deel de in dit opzicht de meening van zijn moeder, hetgeen, hij ook aan Johanna mededeelde. Hij had! rok trots alles gemeend, den, nieuwen senator zijn opwachting te moeten maken en de hoop waarmee hij het huis was binnen gegaan,, was wer kelijkheid' gewerden; hij hadl ook Johanna gesproken. Met een uit roep. tegelijk schrik en vreugde uitdrukkend, was zij op hem' toe getreden: Frits, jij1 hier? Dit huis staat heden voor ei ken Lübecker open, was zijn ant woord, dat schertsend gezegd be doelde te zijn, maai' dat bitter klonk. Nauwelijks een half uur gele den is ook je vader hier gewee-.t, sprak zij. En hij heeft door zijn verschij ning eerst recht duidelijk aan jc vader doen bemerken, welk een af-1 stand er bestaat tusschen Frits, viel zij hem in d'e red; zijn arm grijpend, dat is je toch geen ernst Je schaamt je toch' niet over je braven' vad'er? Schamen herhaalde hij, met haar in- een kleine, naast het salon gelegen kanier gaande, waarvan .zij de deur geopend had. Scha men? herhaalde hij nogmaals, ter wijl hij tegen een in het midden der kamer staan die tafel leunde, integendeel, ik ben trots oh op hem evenals op mijn moeder en mijn •af komst van deze brave mensch cn en het is nog de vraag, wiens trots het meest edel is. Frits Het zachte verwijt, dat in den toon, waarop dit woord werd gesproken, lag opgesloten', trof hem diep. Ik wilde je niet krenken, noen je vader, sprak hij, zijn arm rp haar schouder leggend, maar 'k kan niet anders dan den' dag, waar op je vader tiol senator is gekozen, voor ons als een ongeluksdag be schouwen. Dal vader senator is gewor- dien, brengt in d:e zaak Weinig ver andering. sprak zij1 op droevigen toon. Je hadt dus voor dien- tijd ook geen hoop meer? Zeker, zeker, en ook nu nog, zeide zij hem vol teederheddl aam ziende. Hoe zou ik anders kun nen leven? Binnen eendge dagen zult ge ver van hier zijn! klaagde hij. Ben ik dliehter bij je als ik hier ben? antwoordde zij. Op deze reiis heb ik juist mijn) hoop gevestigd. Hij zag haar vragend aan. Ik zal op reis moeder geheel voor mij aJLoem; hebben, sprak zij;. Zij heeft medelijden met mij>, d'at bemerk ik zeer goed', ofschoon zij zich streng tegenover mij ge draagt. Gelukt het mij, haar voor onze zaak te winnen, dan. hoop ik d'at zij bij onze terugkomst een goed woord bij vader zal dioen. Hij schudde het hoofd. Een zwakke hoop. Maar toch een hoop. En wanneer die ij diet blijkt te zijn Dan hebben wij immers nog onze liefde en trouw. Zult ge altijd van mij blijven houdieni, Johanna? Altijd, altijd, verzekerde zij hem, hem vol innigheid aanzien de. God zal d'e harten van mijn. ouders verteederen en wonderen voor ons doen. Ik vertrouw vast op Hem. Mijn lief, dapper m'eisje riep hij vol bewondering uit, terwijl hij haar naar zich toe trok en haar ge laat met kussen overdekte. En zal ik gedurende al dien tijd niiels van je hooren? vroeg hij1, nadat zij zich uit zijn omarming had losge maakt. OH via en ik zijn' van plan een drukke briefwisseling te houden, sprak zij schalksch glimlachend. Dank voor den wenk, ant woordde hij en wilde haav op nieuw omhelzen. Verschrikt de den ze eenige stappen achteruit. De tweelingen riepen raat luider stomme in de gangJohanna, Johanna, waar ben je- Mijnheer Wilson wil je goeden dag komen zeggen. Dien had ik beetemaal verge ten. mompelde ziji, terwijl Herrlich zerid© Wilson-, de Amerikaan? Maakt die dit huis ook al onveilig? John heeft hem bij ons geïn troduceerd en sedert is hij icderen dlag hier geweest. Hij heeft) zich veel met Josephine en Ren ate be zig gehouden, zij zijn dan ook dol met hem. Ook niet met jou Dat kan je toch geen) ernst zijn Frits, sprak zij lachend1. Vergeef mij, zeide hij daarop, haar hand kussend. Ik heb een antipathie tegen dezen Wilson, wat- komt hij hier eigenlijk dóen? Dat weet ik zelf niet, in elk geval niet dat, wat '';i' vermoeit dan zou hij het al op Josephine of Renate voorzien moeten hebben, met wie. hij nu we-eir in dien tuin gestoeid heeft. Ook houdt hiji moe der wel eens een half uurtje gezel schap, die veel van hem schijnt te houden. Aan mij en vader laat hij zich weinig gelegen liggen. Neemt je-lui voor hem in acht, ik vertrouw hem niet. Herrlich kon daaraan geen. verklaring meer toe voegen, want wederom klonk het roepen om Johanna van. de kinde ren. Nog een omhelzing, een vaar wél en Herrlich vertrok. (Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6