Derde Blad, Brieven uit Berlijn. behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Maandag 30 September 1901. Ne. 5599 (Fan onzen Berlijnschcn corrcap.) Tyranniscerende huisbazen en moderne nomaden van een voeréld&tad. Berlijn, 26 Sept. 1901. Meine Ruh' ist hin. Een gewichtige dag in het Berlijn- tche volksleven is weer in aantocht; dat inerk ik niet alleen in huis. waar 'joven mijn hoofd zware meubels wor den heen en weer geschoven, doch nog meer buiten op straat. De eersteOcto ber staat voor de deur, voor mijn le zers wellicht alleen van eenige betee- kenis als eerste dag van een nieuw kwartaal, doch verder een gewone dag zooals de overige dagon van de week. Wanneer het zulk heerlijk najaars weer is als hier, gaat ge als ge m^-r I eenigszins kunt. vóór en na de koine i naar buiten om over de paarsche hei te dwalen, waar da erica nog in vol len bloei staat of ge dwaalt langs de groene weilanden met het bonte vee. En go verlustigt u in de prachtige herfsttinten in alle schakeeringen van groen, bruin en geel van eiken en beu ken. linden, kastanjes en platanen, wier omtrekken in de reine, zuivere najaarslucht zoo wonder mooi uitko men tegen het heldere lachende blauw van den hernel. Ja. gij lieden hebt het goed. maar wij Berlijners hebben nu geen tijd om buiten in het vrije veld rond te dolen. Wij zitten midden in den verhuisboel en wanneer we al eens naar den he mel kijken, is liet minder om het lachende blauw te bewonderen, dan wei om met voldoening te constatee- reii, dat we in de eerste dagen geen regen zullen krijgen en dus ..droog zullen overkomen. Waarom wij zoo weinig hokvast zijn en alweer al ons hebben en houden opbreken? Het ant woord is nogal eenvoudig. Den len Juli j.l. kregen wij den bekenden brief van onzen huisheer, waarin hi] ons nu' deelde, dat hij genoodzaakt was, onze huur van 1 October af te verhoo- 8 Wij hadden het wel zien aankomen, maar konden het gevaar niet bezwe ren. Ergo zegden we hem de huur op, daar de post voor huishuur op ons budget in geen geval liooger mag op gevoerd worden, zal het evenwicht niet geheel te loor gaan. Half Berlijn is dezer dagen aan het verhuizen. Wij zijn niet tie slachtoffers van een hebzuchtigen huisheer, die ons kalm laat trekken, wel wetende, dat zijn woning daarom nog niet leeg behoeft te staan, daar andere huurders zich onmiddellijk aangemeld hebben. De wonmgsnoodis zoo groot, dat hij ons zonder eemge risico de duimschroeven kan aanleg gen. Wanneer wij weigeren zijn ei- schan in te willigen, a la bonheur, dat ia onze zaak. Wij moetan. dsn maar naar iets anders uitkijken, hij blijft bij zijn eisch. En meestal is de huis heer de winnende partij. In de laatste jaren is de verliuiswoe- de in liet najaar 7.00 toegenomen, niet tegenstaande in de buitenwijken reus achtige huizen als paddestoelen uit d-n grond verrijzen, dat men al da- gan van to voren zich van de noodige transportmiddelen verzekerd heeft en met het overbrengen der meubels een aanvang maakt om vóór den len Oc tober weer onder dak te zijn In alle stadswijken worden de straten half versperd door groote verhuiswagens in het rijke westen zoo goed als in hot meer burgerlijke oosten, zuiden noorden. Het verschil is manier van verhuizen in het westen grandioser is dan in het oosten In Berlijn W. wordt men verhuisd in Berlijn O. steekt men zelf gedacht de handen uit de mouw. In het wes ten staan de reusachtige, van binnen gebombeerde transportwagens der groote expeditie- en verhuismaat- schappijen voor het wagenwijd ge opende portaal der monumentale ge houwen. De zware paarden worden niet afgespannen maar krijgen een haver bak om den nek, waarin zij met gretigen bek wroeten en mumme len^ terwijl potige kerels met open- hangende boezeroenen de meube.s naar buiten slepen en in de wagens verstouwen. Niet te verzadigen zoo'n enorme In het oosten van de stad gaat liet niet zoo grootscheeps. Verhuisd wordt er minstens zoo druk als in het westen, doch do dure transportwagens van Knauer en con sorten, de Berlijnsche ,,de Gruijters", die complete verhuizingen aannemen, komen zelden dezen kant uit. Portiers zrjn hier ook niet noodig. De huizen staan van 's morgens vroeg tot 's avonds om 10 uur open. Meestal is in liet achterhuis of in de zijgebou wen een fabriek of een werkplaats ge vestigd, zoodat ten all on tijde die» pas sage in den groezeligen doorgang naar de binnenplaats vrij moet blij ven voor de vrachtwagens. Links en rechts van den ingang zijn kelderwoningen, half ondier half bo ven. den grond. Daar wo geen „ver- gunningwet" in Pruisen hebben, is om het andere huis in zoo'n kelder een ,,Dest illation", in den volksmond ..Destille" (kroeg) gevestigd, waar de werklui behalve een echte „Weisse" (Berlijnsch bier) en brandewijn ook voor weinig geld brood, worst en koud vleesch kunnen koopen. In een kelderwoning vóór aan de' straat wordt bijna altijd een zaakje gedreven, veelal een Destille of een ..„Besohlanstalt". wijdsche naam voor het eerzame schoenlappersbedrijf, doch nog het meest een „Grün kram". Zoo'n ..Grünkram" een toko in het klein, waar alle gelijke etenswaren en benoodigdheden voor het huishouden verkocht worden, in de eerste plaats natuurlijk „Grün kram," groenten, aardappelen en vruchten, maar ook haringen en hok king. brikets en hout, koffie, suiker, zout, soda, petroleum, snoepgoed en nog een boel heterogene koopwaar meer. Op den trap, die uit den donke ren kelder, waarin nooit zoo recht de zon kan doordringen, naar de straat voert, zijn op planken de beste groen ten en vruchten uitgestald. Een Grün- kram-eigenares van den echten stem pel heef tdoorgaans nog verscheidene bijbaantjes; zij pakt alles aan, waar mee wat te verdienen valt. Het Berlijnsche gezegde: „Det ma- chenwir" is haar lijfspreuk. Haar kin deren brengen den „Lokalanzeiger" en andere populaire dagbladen rond bij de abonné's in de wijk; zelve speelt ze nu en dan voor „Aufwarte-frau" (werk vrouw-noodhulp); zij houdt er een ver huurkantoor op na voor dienstmeiden en heeft steeds juist „een bijzonder ge schikt meisje in vooraad", wanneer een mevrouw uit de buurt, die een nieuwe meid noodig heeft, haar hulp inroept. 's Zomers maken haar man en haar oudste jongen, die hoogst verdienste lijk de viool en de klarinet bespelen, deel uit van een der vele muziekkapel len, die door potverterende gezelschap pen en Vereine worden gehuurd om aan, boottochten op de Have! of Spree of Kremserpartijen naar den Grune- wald door het spelen van vroolijke mopjes den noodigen luister bij zet. Tusschen de lachende oevers der ri vier glijdt de overvolle, met vlaggetjes versierde stoomboot snel voort onder de verheffende tonen van de nieuwste straatdeunen als liet zinrijke: „Auf dem Baume, da hangt eine Pflaume, Die möcht ich so gerne hab'n." en dergelijke, door alle feestgangers luidkeels meegezonden do vooren ver te zoeken zijn. Dan zijn do mijne anders. Ja woll, wij zijn voor haar te min; op de straat de fijne da me uithangen, maar thuis geen heel stuk aan het lijf! De eigenares van de „poplichte" bed de-- die met de rest van haar inboe del de trap afkomt, ma" zulk een leediging niet ongestraft laten voor bijgaan. Heel kieskeuri" is zij ook niot in haar woorden, als zij zich in het portaal nog eens omdraait en haar vijandin eeniga liefeli;khcden toe roept. als: „Kannst inir den Puckel herunler rufschen!" 1) Eindelijk is alles opgepakt. Het groote Schlafsopha, de kleerenkast en het Vertikow is van imitatie-noten hout (een soort dienkastje met een ver- hooginkje op kolommen), de vaste stukken van een arbeidersgezin zijn met touwen vastgesjord. Op de tafel is het roodgeruite beddegoed gepakt. Na, deun los!" Vader Resclike heft de hurries van de lange handwa gen een weinig in de hoogte; de hond, die naast hem is gespannen, trekt aan en zijn jongen geeft den wagen nog een zetje. Daar gaan ze. Waggelend zwaait de wagen den. hoek om. Het is een heel eind van Moabit naar de Ac- kerstrasse en de avond begint te val len. waarop sommige gepassionneerd'e danslief hebbers gracielijk op het smalle dek rondwalsen, men walst op alle me lodieën! Tegen Kerstmis staat de eigenares van den Grünkram met haar kinderen voor de deur in een „parkie" kerstboo- men en rust niet eerder, vóór zij haar boomen van de hand' heeft gezet, waar bij haar welbespraaktheid haar goede diensten bewijst, want om spraakwa ter is zij nooit verlegen. Haai- mond staat geen oogenblik stil. ^uassaln," (praten en nog eens praten) daar komt het in de affaire hoofdzakelijk op aan. Haar kelder heeft dan ook dikwijls veel van eene kleine sociëteit, waar de dienstmeiden uit de buurt komen babbelen en kwaadspreken over hare mevrouwen, even als in een ouderwetscht Hol- landsch water- en vuurwinkeltje. In den verliuistijd' is aan den ..Grün kram" natuurlijk een „kruierij" ver bonden. Men kan dan bij haar een <'ahre" leenen, dat wil zeggen, zij belast zich met den transport der meu bels van de kleine families uit de buurt. Zij heeft toch een wagen, waar mee haar man 's morgens heel in de vroegte tusschen 4 en 5 uur de groen ten en vruchten naar huis transpor teert, welke hij op den en-gros-markt in de Central Markthalle Alexander- platz heeft ingeslagen. Dezelfde wa-1 gen doet ook dienst voor het vervoer van brikets en hout. Waarom zou zij net ie v*ntauigcu ia 1 er nog wat, meer uit zien te slaan moderne wagen. Zijne A9nnaViro" - Over het algemeen zijn aan het ver huizen in Duitschland en speciaal in Berlijn niet zooveel bezwaren verbon den als in Holland, waar men zich nog wel eens terdege bedenkt, voor men tot den gewichtigen stap over gaat. Het groote struikelblok voor Hol- landsche families, de kleeden en gor- dijiienkwestie, welke ginds bij elke verhuizing zulk een belangrijke rol speelt, telt hier niet mee, daar slechts bij hooge uitzondering vaste kleeden gelegd worden en zware overgordijnen minder in zwang zijn. In de mooie woonhuizen ligeen in alle kamers fraai ingelegde parketvloeren, spiegel- blank gewrevem, waarover kostbare Perzische tapijten worden gespreid. Ook bij den middelstand' zijn min stens de kameTS aan den straatkant van parketvloeren voorzien, terwijl de vlieren in de overige kaniers geverfd zijn. Al naar gelang van de middelen, waarover men beschikt, liggen overal losse karpetten van meerdere of min dere waarde. Naar mijn idee gaat er niets boven een goed onderhouden parketvloer van veelsoortig hout met een zwaar warmrood' karpet daarover een. De gordijnen passen, in d« nieu we woning ook al lich' daar in de nieuwe huizen de verdiepingen overal dezelfde hoogte hebben. Men behelpt zich veelal met een draperie van don kere gordijnstof boven aan het raam en verder met losse vitrages. Er han gen niet zoo veel soorten gordijnen voor de ramem als im, Holland. Geluk kig zijn bijvoorbeeld/ valgordijnen hier onbekend: welke totaal het uitzicht benemen, wanneer men voor het raam staat om naar buiten te kijken. De gewichtige kachelkwestie behoeft u in Berlijn evenmin te weerhouden van uw voornemen om te verhuizen. In alle kamers, zelfs in de kleinere slaapkamers met uitzicht op de bin- ijver van velen onder de werkende ie-1 den voor de voordrachtavonden, en niet minder van alle anderen die wel willend hun hulp aanboden. Jam mer dat er nog niet genoeg leiders en leidsters zijn. Tastbar© resultaten le verden vooral de cursussen op. Een „eigen" ruimte was het. dat de Toynbee-vereeniging ook dit jaar we der ontbrak; een paar kamers waar men zich thuis gevoelt, die eenvoudig naar de behoeften kunnen worden in gericht. ..Want, hoe welwillend de Ver. We ien en Werken ons ook te gemoet kwam. ieder die begrijpt wat l'oyn- bee-werk is, zal kunnen nagaan, datj t verblijf in groote. kale vertrekken, j èn voor gezellig samenzijn èn voor les-1 geven ongeschikt is. Vertrekken dfe af en toe gelijktijdig door onze clubs en door wachtenden van een andere vereeniging gebruikt, moesten worden, die niet steeds ter onzer beschikking konden zijn als wij ze noodig hadden; men voelt dat zulk een toestand niet gunstig is. Toynbee-werk heeft een in tiem karakter, zijn geheel eigen stem pel en daartoe moet de omgeving ook meewerken. Alle Toynbee-vereenigln- gen hebben dat gevoeld, ook de klei nere." En het Huisfonds stijgt nog maar heel langzaam. Thans is f 515 op de Postspaarbank. In het bestuur der vereeniging eene verandering gekomen. Het is thans als volgt samengesteld: mej. L. de Clercq van Weel, secretaresse; mej. Joh. A. Kersten. Permingmeesteresse; mej. M. E. Westerveld, mej. L. v. d. Linden, mej. M. Nieuwenhuijzen Kru- seman, de heeren J. L. E. I. Kleynen- berg, W. Kloeke en W. L. Schram. De heer Kleynenberg heeft zich be reid verklaard tijdelijk de open plaats van voorzitter te vervullen. Voor de afdeeling Cursussen hadden zich pl. 111. 200 leerlingen opgegeven, waarvan 183, verdeeld over 17 cursus sen. aanvankelijk de lessen volgden, j Er werden gegeven: 4 cursussen boekhouden, 4 Engelsch, 3 Fransch, 2 Duitsch, 2 houtsnijden. 1 stenogram phie en later nog 1 rekenen. Ook de afdeeling Voordrachten had in menig opzicht succes. Vooral die met lichtbeelden .vonden een zeer be langstellend en talrijk publiek. Echter constateert het verslag dat deze vooropgezette meening van het publiek slecht moet inwerken op het bereiken van het doel. Dit was dezen winter daaraan te zien, dat zoowel de door dr. Schepers gehouden lezingen over „den maatschappelijken toestand in de vorige eeuw" als de wegens te weinig deelneming uitgestelde lezingen over „Staatsrecht" zoo weinig zich in de belangstelling mochten verheugen. Naar aanjleiding van. een yjtukje door een ongenoemde in de dagbladen geplaatst, spreekt het bestuur der af-, deeling er zijn voldoening over uit, I dat de heer Kleynenberg er gelegen heid in vond, den schrijver op zijn plaats te zetten, en tevens propaganda te maken voor de Vereeniging. De Club-afdeeling had een groot ver lies door 't aftreden van presidente en secretaresse, beiden door verschillen- Stadsnieuws Een Herinneringslied. Door de heeren, J. J. van Maas (tekst) en J. M. Schouten Jr. (muziek) is aan de Ver. tot- verhooging van 's Lands Weerbaarheid „Voor Vaderland en Koning'' ter gelegenheid van haar 35- jarig bestaan een herinneringslied op gedragen, dat wij hieronder laten vol gen: Verliooging van 's Lands weerbaarheid Met Vaderlands gevoel. Daar is ons vrijkorps aan gewijd, Dat is ons aller doel. Weer gaat de kracht van Haarlem uit. Van ouds reeds ging liet zoo, Toen 't Spaanscho heir hier werd ge stuit, Met veldheer Toledo. Toen Naarden en Zutfen was verbrand. En deerlijk uitgemoord. Hield hier de leeuw van Holland stand. Toen sloten zij de poort. Hier ging de koene krijgsdans aan. Bij 't stormen dag en nacht, "t Vicit vim Virtu» in de vaan. De moed verwint de kracht. I Weer gaat er kracht van Haarlem uit. Gelijk het vroeger deê. Dat werd door 't vrijkorps aangeduid. En wij getuigen 't mee. Daarom ons doelen naar het doel. Met ouden tact als zij. Beziel ons met dat hoog gevoel Frans Hals door 't schilderij. Rechtszaken. Opgelicht. Terecht stonden voor het Hof twee mannen, een muzikant uit Den Haag, en een handelsreiziger te Rotterdam, die een lieer te Scheveningen een ze kere som hadden afgezet door zich voor te doen als agenten van geheime politie -en te dier zake door de recht bank te 's-Gravenhago tot 9 maanden gevangenisstraf waren veroordeeld wegens 't voortgezet misdrijf van op lichting. De mannen hadden den heer gevraagd of hij niet 2 onderstand had gegeven aan een jongmensch. Op diens bevestigend antwoord verklaar den zij dat bedoelde persoon naar Ant werpen moest, dat hij op 't oogenblik op het bureau zat. en dat de heer niet dat zaakje last zou krijgen en zou moeten voorkomen voor het gerecht. Zij boden echter aan, dat zaakje voor hem op te knappen. De heer gaf liier- voor eerst 10 en later, op de Pier, nog f 9.50, wat zoogenaamd zou die nen ter bestrijdng van onkosten. Eerst daarna kreeg da hoer argwaan en gaf de zaak aan. terwijl de oplichters nog poogden eenig geld van hem te ont vangen. Bij het getuigenverhoor gaf de ad vocaat-generaal nir. Reitsma tegen over den opgelichten lieer zijne verba- 3 op zoo weinig beide deuren staan wijd open als de bek van een hongerig monster, waar door zonder ophouden groote meubel stukken naar binnen worden gescho ven en in den gelieimzinnigen donke ren achtergrond verdwijnen. In deze verhuisdagen is er van voor name stilte niet veel te merken In de marnieren trappenhuizen zooals op gewone dagen. Wanneer men dan over de dikke roode loopers naar boven wil klim men, komt de portier, die in zijn wo ning naast de vestibule door een druk op een caoutchouc-bal de hooge «re- smeed ijzeren, jour eewerkte voor deur geopend heeft, als een spin uit zijn web te voorschijn om u te vragen, waar ge heen wilt. Hij laat u niet eer der passeeren, dan nadat gij den naam genoemd hebt van de familie, welke ge wilt bezoeken. Doch nu zijn de mooie loopers opge rold; de zware voordeur is den heelen dag open en in de vestibule staat de portier met een brommig gezicht op Aanpakken maar, niks afslaan als vliegen, zegt Mutter Reschke. düe door en door praktisch is en drommels bij de pinken. Wel zeker, van middag kun je den wagen krijgen en mijn man zal een handje helpen bij het opladen. 's Middags staat de wagen voor de deur. De buurvrouwen uit hetzelfde huis. dat zoovele families herbergt, hebben de hoofden bij elkaar ges to ken en laten de verschillende stuk ken van den inboedel de revue passee ren. Sommigen hebben aan de geopen de poort gestaan anderen staan in den .Hof" en onderhouden zich luid keels met hare vriendinnen die haar werk laten staan en rondom op alle verdiepingen van de sombere huur kazerne met het heeie bovenliji uit 't raam hangen. Zeg, vrouw Ivulecke! serheeuwt een slordig vrouwmensch met losha.i- gend jak en paarsche vilten Pantinen (een soort sloffen) naar een andere vrouw, die uit de vierde verdieping van het zijgebouw toekijkt, heb je de nnnlifllfo" wacht bij den deftigen inboedel, waar van sommge stukken op het trottoir Staan. nenplaats, staan vaste kachels. Alle keukens hebben een groot gematsjid fornuis, en in de nieuwe huizen is in elke woning een badkamer met vaste badkuip en badkachel. In de prachti ge huurpaleizen in het westen zijn de monumentale kachels in de verschil lende kamers rijk gemonteerd, meti veelkleurig majiolika hekleed en in gericht voor anthracietkolein, In de I oudere huiizen staan do hooge kachels van witte tegels in een verloren hoek Zoo'n groot Berli'nsch luus, om het even of ge in een prachtig monumen taal paleis woont met een ri'k trap penhuis of in een echte huurkazerne is een wereldje op zichzelf, waarin de verschillende elementen zich zoo goed en zoo kwaad als het gaat. moeten verdragen. Op vaste dagen van Aq week, meestal Woensdags en Zaterdags mogen gedu- j rende enkele morgenuren in de bin nenplaats de kleeden beklopt worden. Dan is er een helsch kabaal. Op andere uren is het streng verboden. Ieder huurder heeft op zijn tijd! recht op de waschkeuken; de „natte wascli" wordt meestal in huis gedaan, em elk heeft-op de uitgestrekte zolders een door latten afgeschoten en met een hangslot voorziene vliering voor kis ten en koffers. Wij verhuizen hier in Berlijn niet al leen, wanneer de huisbaas de huur heeft opgeslagen. O, heer, neen! Wan neer wij ruzie krü<?en met de buren over de waschkeuken; wanneer onze bovenburen ons onophoudelijk door gestamp en getrappel of door lijmig oefenen op de piano, waarbij steeds bij dezelfde passage gestruikeld wordt half razend niakern, dan is meestal het eind van het lied: „Wir ziehen um zum October!" K. 1) Jij kunt voor mijn part naar den duivel loopenl Haarlemsche Toynbee-V ereenigsiig 't Overzicht van de werkzaamheden der Haarlemsche Toynbee-vereeniging over 19001901, dat ons werd toege zonden ,is een lijvig boekje van zeven- n-veertig bladzijden. Wel een bewijs dat er in dit jaar levens weer heel wat voorgevallen dat der vermelding waar ia Laat ons beginnen met de zeer pro zaïsche, maar zeer belangrijke mede- deeling dat de Vereeniging dit jaar financieel is vooruitgegaan. De leden contributie is vermeerderd met f 51.50. D0 afdeeling „clubs" kostte minder, die der „cursussen" bracht meer op. I Het saldo bedraagt door een en ander poplichte" (armzalige) beddenwinkel I f 27.53. van die kale madam wel gozien? Na. I In het 3e jaarverslag worden met ick daxike voor zulke bedden, waarin dankbaarheid herdacht de moeite en de omstandigheden genoodzaakt zich 1 te onttrekken aan het werk, dat zij met zooveel toewijding hadden ge daan. Gelukkig was mej. L. de Clercq v. Weel zoo vriendelijk op algemeen verzoek het presidentschap voorloopig op zich te willen nemen. Dr. Huët kon. door drukke bezighe den zijn joaigensclub niet meer lei den. Gelukkig bood zich een nieuwe clubleider welwillend aan, n.l. de heer De Jong, die nu ten zijnen huize twee clubjes heeft van 5 en 6 jongens, 'tus schen 13 en 15 jaar. Ook mej. v. d. Leij was verhinderd haar clubje voort aan te leiden, toen, na eenig zoeken de dames Wijsmuller en De Clercq zich bereid verklaarden deze plaats te vervullen. Nu zijn er 66 meisjes tusschen 13 t 20 jaren ingeschreven, verdeeld over 7 clubs met 11 dames, die, gedeel-1 telijk bij zich aan huis of in „Weten en Werken", de meisjes een avond in de week nuttig en aangenaam trachten bezig te houden met handwerken, ter wijl de clubleidster voorleest, of praat over verschillende nuttige en ontwik kelende onderwerpen ,en de avond wordt besloten met een spelletje. Op do jongensclubs wordt in hoofd zaak hetzelfde gedaan als bij de meis jes, behalve 't handwerken, natuur lijk. In plaats van 't gewone spelletje leeren de oudste jongens schaken, waar zij veel lust in toonen. Over 't geheel komen de clubleden trouw. Héél jammer is het, dat aan het ein de van dit verslag gewezen moet wor den op vermindering van clubleden. Het vorige jaar waren ingeschreven 93 meisjes en 16 jongens, dit jaar slechts 66 meisjes en 11 jongens. Dit verschil is voornamelijk te wijten aan gebrek aan leiders en leidsters waar door niet meer clubleden geplaatst konden worden. Er is dus dringend; behoefte aan da mes en heeren. Wie doet er mee? Ten slotte zij vermeld dat door vier werkende leden, die zich op de hoogte stelden van de werking der Toynbee- vereenigingen in de steden Schiedam, Zutfen en Nijmegen rapport wordt uitgebracht- Ze kamen tot deze con clusie dat het wenschelijk is, dat de arbeidersstand zelf meer deelneme aan 't Toynbee-werk. Voorts betoogen zij ook hoe noodig het- is voor de Ver eeniging een Eigen Huis te hebb. n. en voegen er aan toe dat de vereen ging trachten moet zooveel mogelijk te vol doen aan de aanvraag, doch zich het recht moet voorbehouden om dit werk in to krimpen en uit te zetten. liet be stuur moet zich zooveel mogelijk con- centreeren. liet verslagje besluit met een aardig geschreven stukje over „Een Dag Bui ten", met de kleintjes. Al zijn wij ook in aantal klein. Wij zijn niet zonder kracht. Vicit vim Virtus zal het zijn. De moed verwint de macht. Naar 't doel gemikt met vaste hand En 't juiste wit in 't oog. Voor Koningin en Vaderland. De vlag van Haarlem hoog. Zaudvoort. Raadsvergadering op Don derslag 26 Sept. 1901, des ma-, middags 7 uur. Voorzitter de heer J. Beeckman, 'burgemeester. Aanwezig de hee ren Van der Wierf f, Koning, Van der Mij:e, Bakkenhoven, Draijor, Driehuijzan, Zwaan, Duiven boden., Van den Bos -en Schaap. Later kwam de heer Slagveld'. Na opening der vergadering wer den de notulen der vorige vergade ring gelezen en goedgekeurd, waar na werd medegedeeld dat de heer M. Koning de benoeming tot Wet-j houder had aangenomen- Verder werd mededeel ing ge daan van het proces-verbaal van kasopneming en van een schrijven van de Maatschappij Noordzeebad Zandvoort, inhoudende mededeo ling, dat het raadsbesluit inzake de rooilijnen van het bouwterrein aan den Hoogeweg is -aangenomen. Een request van den Inspecteur van Politie om verhooging zijner jaarwedde-, zal bij de begroot in behandeld worden. Een verzoek tot aankoop van grond en een tot[ ruiling van grand werden aangek- houden toll de volgende vergade ring. Een request van J.Teunies nopens d'e plaatsing van een schutting, werd! in handen van B. en W. ge steld om praeadvies. Daarna werd behandeld het concept der verorde ning, regelende d'e jaarwedden, enz. van hot onderwijzend perso neel, opgemaakt mot inachtneming van' de wot van 24 Juni jl. Stbl. 187. De verordening wordt eerst artik-elsgowijzo behandeld en daar na in haar reheel in stemming go- bracht en mot 10 stemmen aange nomen. De heer Draijor stemde te gen. Bij de- besorekingen wenschte dei heer Draijor in ieder geval vergoe ding voor '---akten te geven, en niet alleen, zooals in het concept stond, wanneer er ondom ijs in dat vak, waarvoor die acte noodig was, gegeven, werd. Ook de heer van'den Bos was daarvoor, die ook voor hot horhali-ngsondemijs 0.65 per lesuur wilde vergoeden. Daar na kwam de begrooting in behan deling- In de inkomsten werd eene wij ziging gebracht nl. de vergoeding van het Rijk voor de onderwijzers werd' gebracht op 3720. over eenkomstig de wet van 24 Juni jl. St.bl. 187. In de uitgaven werden eenige wij zigingen gebracht. De jaarwedde van den ambtenaar tor secretarie werd verhoogd met 100 cn- go- bracht op 300.—. Besloten word Ged. Staten voor te stelLen de pre sentiegelden te brengen op iio met het oog op de vermeerdering van het aanital raadsleden. De port van kosten van voorzorgsmaatrege len bij cpidomiën wea-d op 100. geraamd. B. en W. hadden 5u.— uitgetrokken. De jaarwedden van de onderwijzers werden gebracht, op f 8150.terwijl voor hot onder houd der begraafplaats 100.— meer geraamd werd. De gemeente werklieden enz. zullen Legen, onge lukken verzekerd worden, waar voor 100— geraamd word. Meerdere wijzigingen werden niet aangebracht. De begrooting werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot. 'n bedrag van /30498.37*. De post voor onvoorziene ui tea ven was geraamd op 513.72». Op een verzoek van J. Paap om aankoop van grond, werd afwij zend beschikt, evemoo op een, ver stel om eerj? rui:ia» van grond tus schen hem cn de gemeente aan te gaan. Daarna werd fo vergadering ge sloten. zing te kennen, dat c afdoende gronden aan twee wildvreem dfe personen, zoo grif tot tweemaal too geld had hetaald, terwijl toch ie der die gezond verstand bezat moest inzien, dat hun praatjes geen steek hielden. De getuige erkende dit doch wist geen andere roden op te geven waarom hij had hetaald dan dat hij geen last met do politie wilde hebben. Na het hooren van vier getuigen eischtc adv.-gen. nir. Reitsma, ook do ten laste gelegde poging tot oplichting waarvan de rechtbank beklaagden had vrijgesproken bewezen achten de, vernietinging van het vonnis voor zoover de beklaagden daarbij zijn vrijgesproken en hunno veroordeeling tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. Voor apothekers- De vraag: Mag een bevoegd apothe ker aan het hoofd staan van een apo theek, waarvan een ander eigenaar is, erd gisteren voor het eerste Rotter- damsche kantongerecht behandeld. Met het oog op de in den laatsten tijd opgerichte Naamlooze vennootschap pen. is deze vraag van groot belang. Het O. M. meende dat hierdoor de be voegdheid des apothekers wordt over schreden, cn vorderde /I boete, subs. J dag hechtenis. Gemengd Nieuws, In Siberië In do Siberische stad Jakutsk levert de weekmarkt 's winters een eigenaar dig schouwspel op. Alles wordt daar dan in bevroren toestand verkocht. Men ziet er visscheu opeengestapeld als brokken hout en vleesch is er op dezelfde manier uitgestald. Allerlei soorten van vogels liggen er hard be vroren op hoopen door elkaar. Verscheidene doode dieren, die heel op de markt komen, worden op hunne pooten gezet, zoodat zij uitzien als- >f zij levend waren, en als men door de rijon stalletjes loopt, zou men mee- nen door levende ossen, varkens, scha pen en hoenders te zijn omgeven, als op eene veemarkt te plattelande. Maar nog merkwaadiger is het, dat ook vloeistoffen hurd bevroren en wel iit regelmatige blokken op de markt worden verkocht. Zoo laat men bijv. melk bevriezen met een touw of een stok er in, voor het opnemen. De koopers dragen dan hunne blokken melk gemakkelijk op don rug naar huis. Melk-oorlog te Berlijn. Do Köln. Ztg. teekent den oogen- blikkelijken toestand van het geschil tusschen de molkleveranciers en slij ters te Berlijn als volgt: Hoe de afloop zal zijn, laat zich niet vooruit zeggen. Ook door zulke per sonen, wier agrarische vooringeno menheid niet nagewezen kan worden, zijn de met de producenten geaccor deerde melkprijzen te laag genoemd, maar de sympathieën der Borlijners staan niet op de zijde der landbou wers. Van soc.-dem. zijde wordt thans de boycottecring der agrarische welk- centrale verlangd .en bij de discipli- neering dezer partij is vooruit te zjen, dat het gegeven parool opgevolgd zal worden. Zijn de arbeiders over 't al gemeen kleine afnemers, zoo tellen zij toch door hun aantal. Evenzoo bereidt zich een als een der hoofdafnemers te beschouwen bakkerij voor tot den strijd tegen de melkcenlrale. Aanlei ding tot dit ontreden geeft wel minder de onwil, den landbouwers hoogere meflkprijzen te betalen, dan wel do overtuiging die men heeft dat een overwinning van den agrarisehen Melk-ring het voorbeeld der andere ringen volgende, zijn overwinning zonder eenigen twijfel zal benutten en de prijzen vaststellen zal zoo hoog als hij verkiest, staat vast. En is een maal do organisatie der melkhande laars gebroken, dan zal men, zonder eenig verweer de vaststelling der prij- zen door*den Melk-ring zich moeten laten welgevallen. Men ziet den strijd met tsmmung tegemoet. Op de eeno zijde zijn do landbouwers in hua recht, wanneer zij voor de melk de hoogst mcgelijken prijs willen verkrij gen. op de andere zijde daarentegen la het begrijpelijk, uat de verbruikers zich tegn con organisatie weren, van wier overwinning zij niets goeds te verwachten hebben.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 9