NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. I9e Jaargang Dinsdag 1 October 1901. No. öfiOO HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN Voor Haarlem per 3 maandenL20 Van 15 regels 50 Cte.iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement I Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 &rJOroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rjjk, per 3 maanden1-65 K&y. y Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02 Ojfi jto BureauxGebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.373^ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123, m de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitslnitend recht tot plaatsing van Adverteati Jj en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bnrean A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. verschijnt dagelijhs. behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitetiland: Compagnie Générale de Publicilé Etrangère Q. L. DAÜBE Co. JOHN F, JONESj Succ., Parijs 3V>" Faubourg Monlmaitre. Haarlem's Dagblad van 1 Oct. berat o.a.; De commando's van Scheepers en Theron, Lotter voor het schrik bewind, De Boeren in gevecht met de Boesoeto's, Nieuws van Kitche ner, De wensch naar vrede, Een nederlaag der Amerikanen op de Philippijnen, Haagsche Brief, Een uitvaart, Courses te Woestduin. Politiek Overzicht We beginnen ons overzicht voor d'e zooveelste maal mat die gebeur tenissen in de Kaapkolonie, het ge deelte van 't oorlogsterrein, waar we 't meest van hooran. Volgens een bericht uit Matjes- fontein dd. 27 September is Schee pers de Olifantsrivier overgetrok ken, gaande in Zuidoostelijke rich ting en vervolgd door Engelsche colonnes. Theron is noordwaarts gerukt, blijkbaar om zich met de commando's van Louw en Maritz samen te trekken. Andere comman do's, in het geheel verscheidene honderden sterk, staan benoorden Clan William. Blijkbaar zijn die Boeirentroepen dus aanmerkelijk versterkt, natuur, lijk door Kaapscbe „rebellen". Scheepers zal er met zijne gewone bewegelijkheid wel voor zorgen, dat die Engelschen, dlie hem achter volgen, het spoor bijster worden. Dat Theron zich met andere com mando's vereenigen wil, kon wel een teeken zijn, dlat de Boeren iets in den zin hebben, en we z- uden dan ook heelemaal niet verwonaera zijn als binnenkort .een telegram van'den Britschew opperbevelheb ber kwam, aanvangende met het mleer en meer gebruikelijke„I regret" (Het spijt mij). De dappere Lotter, die zich zoo moedig tegen de Briteche over macht verdedigde, heeft Vrijdag voor het schrikbewind te üraan- Reinet moeten verschijnen. Hij wordt beschuldigd' van op ruiing, het vermoorden van gekleur de en ongewapende verkenners en van soldaten in gevecht, het vernie len van spoorwegen en het sjam- bokken van Engelsche onderdanen en Europeanen. Lotter bekende, volgens Reuter, alleen aan het laatste feit schuldig te staan. Hij verklaarde verder on derdaan van den Oranje-Vrijstaat te zijn. De idiote beschuldigingen tegen den wakkeren Vrijstater ingebracht spannen de kroon van Britsche schurkerij. De eerste aanklacht, het vermoorden van kleurlingen, zou bij een e e r 1 ij k rechtscollege nooit, kunnen gelden, aangezien het strij den met alle oorlogsgebrul ken is om Kaffers en dergel ij ken in den strijd te gebruiken. Dat men in 't gevecht den vijand neerschiet, wil men zelf niet sneuvelen, is nog al duidelijk, zoodat ook dit gedeelte der beschuldiging moest vervallen, evenals het vernielen van spoorwe gen. wijl ook dit in oorlogstijd rechtvaard'igd is. Wat verder de „bekentenis" van Lotter omtrent het „sjambokken" van Engelsche onderdanen en Europeanen aan gaat, de commandant zal vermoede lijk eenigen verraders een ferm pak slaag hebben doen geven, wel nu, in 't Britsche leger waren ze zeker gefusilleerd. Zoo oppervlak kig geredeneerd, zou men dus moe ten aannemen dat Lotter vrijgespro ken moest worden. Toch zal men hem veroordeel en, want hiji is een Boeren zijn rechters zijn En gelschen. Die brave Britten, welke denVrij- staatschen bevelhebber willen straf fen voor het dooden van kleurlin gen, hitsen dezen zelf tegen hunne vijanden op. Uit Greyton wordt gemeld, dat de Boeren den 24en September de Basoeto's heb ben aangevallen en dezen na een ernstig gevecht terugtrokken. Men zegt dat de Boeren drie gesneuvel den hadden en ook de Basoeto's ernstige verliezen ledlen. De laatsten zullen zeker wel aan leiding hebben gegeven tot het ge beurde en dat de Engelschen hier achter zitten is buiten twijfel. De heer.en Kaffers hebben nu inmid dels een les gehad, die hun heu gen zal, dat is wel tusschen de re gels van het lakonieke telegram te De trcvuwalooze John Buil heeft dus ook hier niet veel eer van zijn werk. Van Kitchener komt ook weer wat nieuws. Een depêche Vrijdag door d'en opperbevelhebber u.it Pre toria verzonden, meldt dat de co lonne van generaal B/uce Hamilton om negen uur des morgens te Ita lië is aangekomen en bericht dat de Boeren naar het noordwesten zijn getrokken. De posten hebben zich uit-stekend verdedigd en den Boe ren, die met een groote macht aan vielen, zware verliezen toegebracht. Generaal Bruce Hamilton zal trach ten den vijand te vinden en hem achtervolgen Ook dit telegram drukt meer uit-, dan men zoo dadelijk zeggen zou. Er blijkt uit, dat de Boeren wel succes hebben gehad', want er staat niet bij, dat hun aanval werd afgeslagen. We kunnen Hamilton met zijne vervolging niet veel suc ces voorspellen. Lord Kitchener heeft evenwel nog meer gediaan dan. seinenhij heeft ook geschreven en wel in ant woord op een brief van den waar- nemenden president der Zuid-Afri- kaansche Republiek, d'en heer Schalk Burger, waarin de wensch naar vrede wordt uitgesproken. De Britsche opperbevelhebber ant- woordde dat deze wensch ook in Engeland werd gedeeld' (geen won- d'er en zette verder uiteen dat de verantwoordelijkheid voor den oor log rust op de Burgers en dat na die inlijving der Republieken die een uitvloeisel was van dien oorlog, Groot-Rritannië niet zijn woord' kan blieken tegenover de mensohen die zich loyaal hebben getoond jegens het nieuwe regime. Wat de clemen tie betreft, deze behoort buiten eenige bindende afspraak te wor den uitgeoefend. De oude praatjes worden, zooals men ziet. weer voor den d!ag ge haald. Albion, d'at in d'ezen oorlo; al honderden malen zijn eeden heeft geschonden, mag natuurlijk zijn. vrienden niet teleurstellen. De laatste zinsnede betreffende de clementie tegenover den vijand, is treffend1 door hare duidelijkheid. Kitchener wil niet aan ban dien lig gen in dit opzicht. Een goed ver staander, enz. Buitenlandsch Nieuws. Een nieuwe proclamatie. Reuter seint uit Pretoria, d.d. 29 Sept.: Er is een proclamatie uitge vaardigd betreffende den verkoop van eigendommen van burgers welke nog in het veld zijn, overeenkomstig lord Kitchener's vorige proclamatie, waar bij werd bepaald dat uit de eigendom men van de burgers die na 15 Septem ber nog in het veld zouden blijven de kosten zouden worden bestreden van het onderhoud der gezinnen van deze burgers.- De nieuwe proclamatie be helst bijzonderheden omtrent de wijze van handelen met dergelijke eigen dommen en de verdeeling der van deze te heffen kosten. Arbitrage De „Patrio" zegt, uit zeer geloofwaar dige bron te weten, dat president Lou- bet, do Czaar, de Koningin der Neder landen, de Koning van Griekenland en de Koning van Italië overeengekomen zijn, het hof van arbitrage te machti gen op hun officieelen steun te reke nen. Reuter's agentschap verspreidt dit bericht onder voorbehoud'. 9 Engelschen en Turken- Over een vrij ernstig voorval te Ko- weit, aan de Perzische Golf, wordt uit Bombay gemeld: Den 24en Augustus hebben de Tur ken getracht, te Koweit troepen aan land te zetten. De Britsche kruiser Per seus hield echter het Turksche schip in het oog. stoomde er heen, en vroeg inlichtingen. De Turk antwooru- de dat hem gelast was, 500 man aan wal te brengen, waarop de comman dant van de Perseus den Turkscheu bevelhebber aanried, naar Basra terug te keeren. Toen het transportschip toch toebereidselen maakte voor een "n- ding, maakte het Britsche oorlogsschip zijn stukken gereed, en liet den ge- heelen nacht een zoeklicht op liet Turksche schip spelen. Den volgendzn morgen bracht de Turksche bevelheb- ber den Engelschen een bezoek, om hem mede te deelen dat hij naar Fao zou terugkeeren en naar Konstantino- pel zou seinen. Het schip lag midden September nog te Fao. Er wordt nu een Engelsche vloot sa mengetrokken in de Perzische Golf. Drie oorlogsschepen zijn er reeds en drie andere zijn op weg. Men gelooft dat er nieuwe moeielijkheden op han den zijn in Koweit Turkije moet 30000 soldaten te Basra hebben staan. De Turken geven als verklaring op, dat het leger bestemd is om dwars door Arabië te rukken ten einde troebelen in Jemen te onderdrukken, maar men slaat er hier geen geloof aan en ver moedt dat de Turken Koweit willen bezetten. Behoudens een Turksche corvet ooi twee adviesjachten zijn er geen sche pen in de Perzische golf. De Cheik van Koweit verklaart, dat de Turksche vlag die hij reeds langen tijd geleden heeft geheschen, niet is een teeken van onderwerping aan den Sultan, maar het embleem van den Islam. Het Russisch van keizer Wilhelm. In Rusland schijnt men niet erg in genomen te zijn met den speech van Keizer Wilhelm te Wysjtiten. Een part. tel. van de N. R. Ct." uit Berlijn meldt, dato 28 Sept.: De heden ontvangen Russische kran ten laten geen twijfel meer bestaan aan de opzettelijke onderdrukking van de grensrede van den Duitschen Keizer te Wysjtiten door de Russische cen suur. Petersburgsche kranten die voor zij ter perse gaan niet rechtstreeks aan de censuur zijn onderworpen, heb ben pas Donderdag het gebeurde van Maandag in zeer belcnopten vorm me degedeeld, „uit Berlijnsche bladen" en wel gedeeltelijk in dier voege dat zij eenvoudig van een bezoek van den Duitschen Keizer spreken zonder ver der de toespraak en het doel van den Czaar, te vermelden. De provinciale kranten die onderworpen zijn aan pre ventieve censuur, bevatten heelemaal niets over de zaak. Zulk een behandeling van de zaak spreekt duidelijk genoeg voor zichzelf, vooral als men daarnaast kolommei telegrammen van het Russische tele gramnieuwsagentschap ziet over ande re dingen, in het bijzonder over Fraa- sche demonstraties voor den Czaar enz. Nederlaag der Amerikanen op de Philippijnen Wie meenen zou, dat de Philippij nen nu langzamerhand tot rust zouden zijn gebracht vergist zich deerlijk. In tegendeel, de Yankees zijn verder van eene pacificatie af dan ooit, en heb ben zelfs een ernstige nederlaag on dergaan. zooals een telegram van Zon dag uit Manilla meldt: Zaterdag werd een compagnie Ame- rikaansche infanterie tijdens het ont bijt in de nabijheid van Balangina op het eiland Samar verrast door een overmacht van Filippino's. Slecht 25 Amerikanen ontkwamen. Van de ove rigen sneuvelden 48 en werden 11 ge- wond. Alle geweren op 26 na, de voor raden en de munitie werden door de Filippino's buitgemaakt. Algemeene beriohten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Over de verrassing van Lovat's verkenners door Kri.tz.mger worden uit Kaapstad nog de volgend'e bij zonderheden gemeld Een. tachtigtal verkenners waren gekampeerd te Elanctekloof, in liet district Zastiron, aan den voet van. een kopje. De Boeren overrompel den de wacht en vuurden een he vig salvo onder de slapende solda ten af. Kolonel Murray bracht zijn mannen snel weer bijeen, ieder greep zijn geweer en nam de ge schiktste stelling in, om de wagens heen. Het bleek onmogelijk te zijn zich van den vijftienponder te be dienen, maar het maohinekanon deed goeden dienst. Kolonel Mur ray viel, door het hart geschoten, neer, terwijl hij bevel gaf de bajo net op liet geweer te steken. Het machinekanon bleef aan het werk totdat zeven artilleristen dood eer naast lagen. De Boeren namen d'en vijftien» ponder mee, maar de Schotten be hielden het machinekanon, de wa gens en de ammunitie karren. De Boeren lieten vijf dooden op het terrein achter. Generaal de la Rey moet zich bij Rustenburg met commandant Kemp vereenigd hebben. Een klein commando heeft een aanval gedaan op een blokhuis bij Pienaarsrivier, maar werd afgesla gen. Uit Johannesburg wordit gemeld dat Dinsdag hevig schieten verno men werd ten zuiden van d'en Vaal- kop een kolonne moest daar slaags geraakt zijn. Sir Godfrey Lagden, Britsch resident in Basoetoland wel bekend wegens zijn pogingen vooral in het eerste ge deelte van den oorlog, om de Basoeto's tegen de Boeren op te hitsen is be noemd tot commissaris voor de natu rellen in Transvaal. Onder voorbehoud moet melding gemaakt van een telegram, dat Reu- ter's agentschap te New-York uit Willemstad op Curasao ontvangen heeft, en aldus luidt Het gerucht gaat hier, dat 300 Ve.nezolanen met 4 kanonnen ge vangen genomen, en 600 gesneu veld, gewond of vermist zijn in. een gevecht op die grens van Columbië e.n Venezuela, op het schiereiland Goajira. President Castro's broeder zou zich ondier de gewonden bevin den. Stadsnieuws. Haarlem, 30 Sept. 1901. Ned. Werklieden-Verbond. In de groote zaal der sociëteit ,,de Kroon" werd Zaterdagavond door de afdeeling Haarlem van het Alg. Ned. Werklieden-Verbond het 15-jarig be staan op recht feestelijke wijze ge vierd. De afgetreden voorzitter, de heer v, d. Wijde, opende de bijeenkomst. Hoe wel geen voorzitter meer, was hij voor den aandrang van het bestuur bezwe ken. Het vieren van het vijftienjarig bestaan, en het steeds in bloei toene men bewijzen dat de vereeniging recht van bestaan heeft. Ten slotte bracht Spr. een woord van dank aan <Le feest commissie voor de moeite, die zij zich gegeven heeft om de gelden voor de festiviteiten benoodigd, bijeen te bren gen. Met luid applaus werden deze woor den begroet en daarna werd door alle aanwezigen aangeheven het lied geti teld „Voorwaarts". Vervolgens ging men tot de uitvoering van het pro gramma over. De zangvereeniging „Kunst door Oefening", directeur de heer G. Th. Windt, zong zeer mooi de liederen ..In 't Bosch" en ,,DieTranen." De heer Vrugt en mej. Bergman oogst ten eveneens veel succes in met de ko mische operette „Sichard en Mathil da of de Tooneel-repetitle". Ook de welbekende declamator, de heer J. Hartog mocht zich door verschillende aardige voordrachten in grooten bij- va' va" bet publiek verheugen. Tegen het einde van den avond hief de Mannenzangveréeniging „Kunst door Oefening" het Transvaal scha volkslied aan, dat. niet veel ontroering werd aangehoord. Een collecte, die kort daarop gehouden werd, bracht f9 op Het geld zal waarschijnlijk bestemd worden voor de concentratie kampen. Een, geanimeerd bal vormde een waardig slot aan dezen welgeslaagden feestavond. ttw1"aBavoud hield de Christelijk- Ilistonsche Kiezers bond zijn jaarver gadering Herkozen werden de aftre dend o bestuursleden prof. dr P J Muller voorz.; J. B. Lasschuit', secrj 11 Westerouen van Meetoren pen- magm.; en j. VV. Hilbrander; tervri I in do plaats van den heer H. S. Loraa, die voor zijne functies had bedankt, gekozen werd de heer W. P. J. Over meer. Bataaf. In heit Bronigebouw vierde de gymnastiek- ©n schermvereenigi ng „Bataaf" haar 5-jarig bestaan." De zaal was goed bezet. Kranig werk ten de gymnasten., en d'at dl© toe schouwers daarover eveneens zoo dachten, dat getuigde heb luidle ap plaus na ieder nummer. Eene pret tige, vroolijke feesttooai beersch- te den geheelen avond, welk© feest- toon nog verhoogd werd, toen na d'e pauze aan d'en voorzitter dien heer M. H. v. d. Ham met een toe passelijk woord van, één dier ledJen een goud remontoir-horloge met inscriptie we.rd' aangeboden. Zangwedstrijd „Crescendo® te Haarlem. De uitslag der op Zondag 29 Septem ber gehouden loting voor de volgorde van optreden is als volgt: III Afdeeling. 1. Proze en Poëzie, Haarlem; 2. Sur- Run Corda, s IIage; 3. Oefening Kweekt Kunst. Amsterdam; 4. Kunst Feuilleton. Het geheim van den Senator. Naar het Duitsch van F. ARNEFELDT. 16) Johanna vond de kinderen m ge zelschap van Wilson. Wij heb ben met mijnheer Wilson in d'en tuin sneeuwballen gegooid', riiep Josephine opgewonden uit, en nu wil hij reeds vertrekken. Neemt u me niet kwalijk, mijnheer Wilson, sprak Johanna, dat ik met de drukte van heden minder goed in staat ben die hon neurs waar te nemen. De Amerikaan zeide dit zeer goed te kunnen begrijpen ©n het haar volstrekt niet kwalijk te ne men dat zij zich niet met hem had bemoeid. Hij had zich met die twee lingen prettig bezig gehouden en beloofd'e d'en volgenden dag terug te zullen komen, waarna hij, naar het Johanna wilde voorkomen, erg haastig afscheid nam. Had mijnheer Wilson mis schien nog andere bezigheden of moest hij nog bij deze of gene familie een bezoek afleggen? vroeg Johanna, terwijl zij met de twee- Lingen naar de kinderkamer ging, die op de le étage lag en waar zij dacht, dat met deze drukte die 1: te plaats voor hen was. Dat weet ik niet, antwoordde Josephine, terwijl zij daarna plot seling zeideZeg, Johanna, heb jij die vreemde knoopen in vaders schrijftafel ook reeds gezien, waar van Renate gesproken heeft? Wat voor knoopen vroeg Jo hanna verwonderd'. Knoopen, die er uitzien alsof het doodshoofden zijn en die als men ze nauwkeuriger beschouwt, den vorm hebben van een engel met vleugels. Dat moet je gedroomd' hebben Renate, zulke knoopen beaat vader niet, anders had hij ons die toch zeker wel laten zien, sprak Johan na beslist. Neen, vader heeft ze, je kunt het bepaald gelooven, verzekerde Renatehij zei d'e echter, d'at ze hem niet toebehoorden, maar dlat hij ze in bewaring had. En n.u ver telde zij', wat zij op den avond van den eersten Kerstdag in haars va ders kamer ~ezien had. Deze miededeeling wekte Johan na's verwondering in hooge mate zij liet dat echter niet bemerken, maar zeurde slechts Als vader je verboden' heeft er over te spreken is het zeer ongehoorzaam van je heb toch gedaan te hebben. Ik heb immers ook gezwegen, antwoordde Renate in tranen' uit barstend, niet waar Josephine, ik heb er jou immers niets van ver teld Deze knikte bevestigend, met het hoofd, waarop Renate vervolgde Ik zou er nooit over gesproken hebben, maar mijnheer Wilson trok, nadat wij sneeuwballen ge gooid hadden, zijn zakdoek uit dle.i zak om zich het gelaat af te wis- sch'en. Daarbij viel zijn portemon- naie op den grond. Daar deze on-"'er den val open gegaan1 was, bukten wij ons om hetgeen er uitgevallen was, op te rapen en zag ik een knoop, precies gelijk aan dien, welken ik bij vader gezien had'; en in mijn verwondering daarover liet ik mij dat ontvallen. Wat? Had mijnheer Wilson ook zulk een knoop? Ja.En 't was mijn verwondering daarover die mij deed uitroepen, dat vader ook zulke knoopen had. Dat is niet prettig riep Johan na. En wat zei mijnheer Wilson? Hij hield mij den knoop voor en zeide, dat ik hem maai' eens goed moest bekijken en nu zag ik ook eerst, dat het een engel met vleugelen was, bij vader had ik dat zoo spoedig niet kunnen waar nemen. Maar het zijn dezelfde knoopen, dat weet ik zeker. Mijnheer Wilson, zei, d'at ze in Chicago veel gedragen werden, merkte Josephine op, en hij vroeg ook, wanneer en waar Rena te ze bij vader gezien had. En toen viel het mij eerst in, dat vader m:- verboden had er over te spreken, snikte Renate, en begon ik te schreien. Meneer Wil son stelde mij echter gerust, hij zei, dat de zaak niets te beteeke- nen had, hij zou niet aan vader vertellen, dat ik gebabbeld had, Jo sephine had mij dat ook beloofd en nu hoeft ze het toch weer aan jou verteld. Maar Johanna vertelt het niet verder, verontschuldigde Josephi ne zich, niet waar, Johanna, je praat er niet verder over? Dat kan ik je niet beloven antwoordde deze. lk moet eerst nog eens bij mij zelf overleggen of ik het vader verzwijgen mag of niet. Ik spreek er echter niet gaar ne met hem over en in d'e eerste dagen doe ik het zeker niet. Eerst moet vader in den senaat geïnstal leerd zijn voor dien tijd heeft hij genoeg aan zijn hoofd. Nu, houd je maar kalm, Renate. wendde zij zich thans tot deze, die door die woorden geheel van streek «aak- te, ik zal de zaak zoo voorstel len, dat vader niet al te boos op je zal zijn en je niet zal straffen, maar spreekt er nu, vóór dat ik liet aan vader verteld heb, met niemand meer over. En opstaande, voegde zij er bijKom, neemt nu jo pop pen en speelt daar meo, ik moot nu weer naar beneden. De tweelingen beloofden het stil zwijgen te zullen bewaren en Jo hanna verwijdend© zich, zij ging echter niet naar bet salon, maar naar haar eigen kamer. Hetgeen- zii van die kinderen gehoord) had, was op zich zelf van weinig belang of beteekenis en toch voelde zij zich er door gedrukt. Het was voor haar een pijnlijke gedachte, dat d'e kinderen en in direct ook zij met \V ilson een ge heim hadden daarbij dacht zij aan de antipathie, die Frits tegen den Amerikaan had. en die toch vol strekt niet alleen uit ijverzucht) voortvloeide. Maar nog meer ver ontrustte haar het gedrag van haar vader. Hoe kwam hij, wien alle zucht voor geheimzinnigheid vreemd was. er toe deze of gene ra riteit te verbergen Hoe lang moch ten die voorwerpen reeds in zijn bezit zijn? Zou daarmee ook in verband kunnen staan zijn veran derd wezen Zij verwierp deze gedachten als al te ongerijmd, maar kon ze toch niet geheel laten varen. O, Frits! kon ik toch aan jou mijn bekom mernissen toevertrouwenzucht te zij. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1