NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Het Turksche Rijk. 19e Jaargang Woensdag 2 October 1901 5001 ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maandenL20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummersV 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIÊN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement TTgarFm is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzieolqk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bq de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantïere. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèr§ Q. L. DAÜBE Co. JOHN F. JONESa Succ., Barijs 31M* Faubourg Monlma^tre. Haarlem's Dagblad Tan 2 Oct. beTat o.a.: De aanval op de forten Italaen Prospect, De correspondent van de „Daily Chronicle" over den toestand in de Kaapkolonie, Het Turksche Kijk. Politiek Overzicht. Men zal zich ruog herinneren!, dat wij in. ons blad van Maandag jl. mie 1 ding maakten van eeni aanval door de Boeren, gedaan op het fort Itala (aan de grens van Zoeloeland). Het heette toen dat die aanval afge slagen was, doch zooals gewoonlijk komen de verliezen achteraan. Er blijkt nu dat een Britsch officier en elf man werden gedood, vijf offi cieren, waaronder de commandant, majoor Chapman en. 38 man ge kwetst en 63 man vermist, waar onder velen., van wie 't zeker is, dat zij gedood of gewond zijn voorts werden 153 paarden en 82 muilezels gedood. Er blijkt dius dat we eigenlijk te doen hebben met een B o e r e n. s u c c e s en 't komt weer duidelijk uit, d'at men met Engelsche oorlogsberichten altijd goed doet met op de verliezenlijst te wachten. Generaal Botha toont intusschen opnieuw, dat hij weet de zaakjes aan te pakkenen lean daar in 't Noorden, den Engelschen nog aardige parten spelen, terwijl andere commadlo's den vijand in 't Zuiden handen vol weirk geven. Nadere telegrammen uit Durban- geven bi zonderheden over de aan vallen der Boeren op de forten Itala en Prospect. Er blijkt uit, dat de Engelschen Zaterdag terug zijn ge trokken op fort Prospect, nadat zij te Itala een zeer twijfelachtige, in ieder geval kostbare, overwinning hadden behaald, die meer heeft van een ramp voor de Engelschen. Im mers wordt erkend, d'at het verlies aan Engelsche zijde bij Itala onge veer 120 aan dooden, gewonden en vermisten heeft bedragen, terwijl de werkelijk geleden verliezen ze ker wel veel grooter zullen blijken te zij nu De correspondent van Central News" te Durban schildert het ge vecht om Itala als een van de bloe digste en wanhopigste gevechten uit den geheelen oorlog af. Louis Botha voerde zelf de Boeren bij den aanval aan. De Boeren streden ver woed en dapper. De aanvallers op Fort Prospect werden op 1500 onder Grobler ge raamd. Zij vielen gedurende den geheelen dag van den 26sten aan. De inlandsche lichtingen aan de grens werden verstrooid en de in vallers verbrandden vele kralen en maakten veel vee buit. De aanval werd hernieuwd op den 27sten. Generaal Bruce Hamilton rap porteert dat de Boeren erkennen 191 De „Westm. Gaz." zou het onver- dood'en te hebben verloren, maar antwoordelijk vinden, indien het de Kaffers zeggen dat de Boeren later eens mocht blijken, d'at de En- zwaar geleden hebben en Vrijdag den geheelen dag doende zijn ge weest met het wegdragen, van doo den en gewonden. Een inlandsche poliile-agent die te Melmouth is aangekomen van Fort Prospect, meldt dat de Boeren dat fort opnieuw hebben ingeslo ten en dat het vechten hernieuwd is. De Melmouth Rifle Association is onder de wapenen geroepen. Men weet dat Kitchener geseind heeft dat Bruce Hamilton Vrijdag bij Itala was aangekomen, maar van Fort Prospect zweeg hij De Engelschen kunnen weer wat herademen. Na de vele brieven vol van de meest donker gekleurde schilderingen van den toestand in Zuid-Afrika is er nu tijding geko men van den berichtgever der „Daily Chronicle" te Kaapstad, die zegt dat men niet ongerust behoeft te zijn over den stand van zaken in de Kaapkolonie. Volgens de laatste inlichtingen is het aantal en de po sitie van de commando's als volgt Er zijn er ongeveer 17, in sterkte wisselende van 15 tot 300 man, en hun gezamenlijke sterkte wordt ge schat op 2145. Maar dit is waar schijnlijk een overdreven- raming. In het Noordoosten van de kolonie tellen de commando's ongeveer 885 man het grootste is dat van Smuts, die 300 man bij zich heeft. Myburgh heeft er nog geen 200, Wessels 150, F-ouché 100 en B ester 100. In bet Zuidwesten staat Theron met nog geen 100 man. Ten- Noordien en ten Westen van. den spoorweg zijn Scheepers met 250, Maritz rniet 200, d'e Villiers met 200, Lauw met 150 man en e-enige kleinere afdeelin- gen. De correspondent vergeet één ding en dat is, dat de getalsterkte der commando's, natuurlijk zeer wisselvallig is, daar ze grooten- deels bestaan uit Kaapsche opstan delingen, terwijl bovendien de Boeren van alle zijdien steun ont vangen ook van- hen die zich niet direct bij de commando's aanslui ten. Uit Middelburg wordt dd. 27 September geseind dat Scheepers slaags is geweest met het 12de lan- ciers. Daar afloop en plaats van het gevecht niet genoemd, worden, zal men op de verliezenlijst moeten wachten om wat naders te verne men. De „Westminster Gaz." dringt aan op openbaarmaking van dan brief van Schalk Burger van1 5 Sep tember alleen het antwoord van Kitchener op dien brief is tot nu toe bekend gemaakt. Blijkbaar, zegt het blad, heeft Schalk Burger in zijn brief zekere vredkvoorstellen jed'aan, welke het Engelsche pu bliek het recht beeft te vernemen. gelsche regeering Schalk Burger's voorstellen had afgewezen, aüeen omdat zij een e.isch lot amnestie voor de Kaapsche opstandelingen bevatten. O. i. is 't nog al duidelijk waar om de brief niet gepubliceerd is. Eenvoudig omdat hij öf niet bestaat óf er bij openbaarmaking zo-u blij ken, dat de inhoud geheel anders was, d'an in het telegram uit Kaap stad werd voorgesteld. Immers, in dien er ooit weinig reden is ge weest om vrede te maken-, d'an is het nu. De zaak d-e-r Boerenplaat prachtig. De halve Kaapkolonie is in opstand. Natal wordt bedreigd, terwijl de Engelsche troepen- totaal uitgeput en gedemoraliseerd zijn door den strijd tegen- den onzicht- baren vijand. Buitenlandsch Nieuws. De plunderaars. „De Globe" verneemt, dat Lord Kit chener onlangs het volgende bevel schrift heeft toegezonden aan de aan voerders van colonnes in Zuid-Afrika: De opperbevelhebber in Zuid-Afrika wenscht alle officieren die hot bevel voeren over bewegelijke colonnes er aan te herinneren dat het doel van zoodanige colonnes bewegelijkheid is; dat hij vernomen heeft dat zoodanige troepen huisraad, keukengerei, pia no's en orgels meevoerden, welke dit doel verijdelen; dat deze artikelen moeten worden afgegeven in de naast- bijzijnde magazijnen enz. Tjaard Kruger t Reute-r seint uit Pretoria cM- 30 September Tjaard Kruger (eon zoon van. den president), die zich onlangs over gaf, is hedcnmo-rgen na eon korte ziekte gestorven. De Koweit-quaestie. Men verneemt, dat het gerucht uit de „Bombay Gazette", als zou Enge land binenkort een protectoraat af kondigen over Koweit, ongegrond is. Er zijn in den laotsten tijd heel wat oneenigheden geweest onder de ver schillende volksstammen aan dezen kant van de Perzische Golf. De emir van Neïd is doende geweest een aan val voor te bereiden op den sjeik van Koweit. De aanwezigheid van Engelsche oor logsschepen en een Turksche macht in de nabijheid wordt verklaard door een overeenkomst tussclien de Britsche regeering en de Porte ten einde een botsing tusschen de genoemd1© inland sche hoofden te voorkomen. Er wor den geen andere verwikkelingen ge vreesd en de zaak laat zich niet lan ger ernstig aanzien. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De Kaapsche regeering heeft 14 locomotieven besteld bij de Ameri can Locomotive Company van Schenectady. Te Frase rburg is een veldkornet veroordeeld' tot zes maanden gevan genisstraf en 50 pd. st. boete wegens zijn weigering om de Engelsche aanvoerdeï-s inlichtingen te ver strekken .Wat zal die man nu loyaal wezen na zv'n straftijd I Het doodvonnis tegen den Trans valer Otto te Pretoria uitgesproken wegens poging tot moord (op dien politieagent Moodie, die Otto als B oenen-spion zocht) is veranderd! in levenslangen dwangarbeid. Twee rebellen uit Barkly-West. die tot den strop ware-n veroordeeld door den krijgsraad, hebben hun vonnis veranderd gekregen in vijf jaar gevangenisstraf. De Engelschen schijnen, toch wat huiverig te worden voor een al te dJrukke toepassing van het stelsel van worgen en doodschieten. Uit die Zaterdag gepubliceerde verliezenlijst blijikt, dat er den 26en September bij Rexford in den O. V. S. gevochten is, waarbij twee, manschappen van de 46ste en 78ste camp. yeomanry zwaar gewond zijn en twee van het 7dle gardedra gonders gesneuveld. Van de Impe rial Light Horse is den 22sten de zer bij Bethlehem een korporaal ge sneuveld' en zijn twee manschap pen zwaar ~ewond. Van de manschap Gronshaw van het 2de Loyal North Lanes is nu al ontdekt, d'at hij. op 1 Mei bij Be- thulië vermist is. De correspondent van de „Daily News" seinde Zaterdag uit Bloemfon tein: Generaal Plumer ging, toen hij te Zastron aankwam en hoorde dat een aantal Boeren noordwaarts terugtrok ken, dadelijk op vervolging uit Hij trok snel naar Wepener en patrouil leerde van daaruit twee dagen lang het district. Vervolgens rukte hij naar de Jammersbergdrift, waar zijn man schappen fourageerden. Deze drift was het tooneel van de bekend© verdediging van Wepenerverle den jaar voorjaar. De Boeren trok ken intusschen naar Elandsburg te rug. Generaal Plumer zat hun echter dicht op de hielen en slaagde er in on geveer honderd van hun tusschen de Caledon en Rouxville gevangen te ne men. Generaal Thorneycroft, opereerende op Plumer's rechterflank, heroverde het kanon dat Lovat's verkenners den vorïgen dag hadden verloren en nam ook 14 Boeren gevangenen. De gevan genen werden naar Aliwal-Noord ge zonden. Generaal Plumer die naar de buur: van de-Wetsdorp werd onlbjdan om tegen Ackerman te epe.-ecreii na hel gevecht bij Vlakfontein, was verplicht een gedeelte van zijn strijdmacht te Aliwal achter te laten, omdat hij veel paarden had verloren door geforceer de marschen en andere moeielijkhe- den. Zijn manschappen en hun uitrus ting vertoonen de t©ekenen van hun is nog zeer weerbaar. Van Bloemfon tein uit worden remontes gezonden. CHINA. Zaterdagnacht is het station der Duiteche Bazel'sc-he zending te Piangthorig, ten Noord Oosben van Ivwang-toeng aangevallen en ver brand. De zendelingen zijn good en wel ontkomen. Men meent dat het genootschap van Drieën hier is op getreden. Bi zonderheden ontbre ken. Volgens berichten uit Neckar- sulm, ligt graaf Waldersee diaar op het landgoed van zijn schoonzuster ernstig ziek tengevolge van een tu mor aan zijn been, dien hij in Chi na opgedaan en die een. ongunsti- gen invloed1 op zijn algemeenen toe stand heeft. De sociaal-democratische partijdag te Lubeck heeft Zaterdag zijn werk zaamheden ten einde gebracht Na lange redevoeringen van Bebel te gen het tarief ontwerp en van Süde- kum over het woningvraagstuk werd het partijbestuur herkozen en als plaats van den volgenden par tijdag München aangewezen. Sin ger kondigde in zijn sluitinigsrede de scherpste oppositie van do soci aal-democraten tegen het nieuwe tarief ontwerp in den Rijksdag aan. De vergadering zong bij hot uit eengaan de Arbeiders-marseillaise. De inkomsten van Engeland over het kwartaal eindigende 30 Sep tember bedragen 28.636.347 pd. st. dat is 1.422.970 pd. st. meer dan het overeenkomstige kwartaal van, 1900. Prins Tsjoen is Maandagavond om elf uur met zijn gevolg van Berlijn naar Napels vertrokken. Mac Kinley laat al wat hij bezat, aan zijn, weduwe na, behoudens een rente van 1000 dollars, die zijn zuster Helen Mac Kinley ten goede komt. Zijn nalatenschap wordt geschat op 225.000 tot 250.000, met inbegrip van levensverzekeringspolissen tot een be drag van 67.000 dollars. Verschillende gebeurtenissen heb ben weder de cogen doen richten naar Konstantinopel, waar de Groot-Moordenaar, zooals Gladstone zeide, nog immer zijn verblijf houdt en lacht om het onderling gekibbel der groote mogendheden, die hem ondetrtusschen maar stil zijn gang laten gaan, maarde kruik zal zoolang te water gaan tot ze breekt. De tijd, dat de Sultan, de een© mogendheid tegen de an dere kan uitspelen is voorbij, zegt de „Times". De tijd nadert, dat de Staten gezamenlijk zullen opkomen, wederwaardigheden; maar de colonnévoor hunne bedreigde belangen in Feuilleton. Het geheim van den Senator. Naar het Duitsch van F. ARKEFELDT. 17) ACHTSTE HOOFDSTUK. Het nieuwe jaar had zijn intre de gedaan en tot nu toe nog niet anders dam onrust gebracht in het huis van Langenbruch. Behalve die vrienden en bekenden, waarmee de Langenbruch's converseerden, die bij de intred1© van het nieuwe jaar kwamen feliciteeron, maakten ook op dien dag en volgende da gen de vrouwen der senatoren haar opwachting bij mevrouw Langen bruch, om, zooals de traditie dat meebracht, de echtgenoot© van den nieuw gekozen senator te compli- brengen om alle bezoeken persoon lijk te ontvangen,, ofschoon Johan na voor haar d'e honneurs had' wil len waarnemen en ook Caiecilie en Olivia Lamprecht ter assistentie aanwezig waren. Tot aller verwon dering had1 d'e zwakke vrouw aan de vermoeienissen van die bezoe ken merkwaardig goed weerstand geboden. Caecilie en Olivia spua- ken daarover toen zij op den avond van den 2en Januari in de kleine eetzaal van de oude mevrouw Lam precht, waar ook Otto aanwezig was, om de theetafel zaten. Het is merkwaardig hoe me vrouw Langenbruch in een paar dagen is opgeknapt., sprak CaeciLie, en jij breidt haar nog wel voor reddeloos verloren, Otto. Ik geloof ook nu niet aan een algeheel herstelhet is slechts een opflikkeren; ven d© iwremsvteai, antwoordde de dokter. Dat zeg je nu maar, omdat het recept, d'at haar geholpen heeft, niet van jou afkomstig is, plaagde hem zijn vrouw. Dat recept heb ben de kiezers afgegeven en het heetik ben de vrouw van een munteer en. Mevrouw Langenbruch had! zich I senator. u___ ,_..w niet van haar voornemen af latenI Op Langenbruch schijnt deze'te van zijn vrouw, en nu het uit- medicijn geen werking uit te oefe nen. sprak de oude mevrouw Lam precht hoofdschuddend. Hij ziet er ellendig uit. Heb je hem gezien? vroeg haar man., de courant waarin hij had gelezen ten-zijde leggend. Ja, hij kwam de kamer bin nen, om mij en mevrouw Hinrich- sen. die ik daar ontmoette, te be groeten. Ik had1 hem in een paar weioen niet gezien en schrikte van. de verandering, die hij had onder gaan. Mevrouw Hinrichsen ging het even zoo, zooals zij mij: later vertelde. John en Johanna maken zich ook erg bezorgd over hem, hebben zij je nog niet gevraagd, om hem eens te komen onderzoeken? vroeg Caecilie. Ja, maar er is niets met hem aan te vangen, bromde Otto. Hij verzet zich tegen elk onderzoek en verzekert dat hij volkomen gezond langzamerhand begin ik ook te gelooven dat zijn ziekte niet is een lichamelijke, maar een geestelijk lijden. Nu, hij heeft in den laatst en tijd zorgen enoog gehad, de ziek- zioht op een langdurige scheidiin; En geheel onverschillig is hij ook niet voor het vedriet van Jo hanna, ofschoon hij oogensehijnlijk den tiran speelt, voegde Otto er bij. De hoofdzaak was echter de senatorverkiezing, sprak Lamprecht senior. Gelooft ge werkelijk, dat hij daardoor zoo werd aangegrepen? vroeg Olivia, en men zegt, dat hij zich vooruit had uitgelaten, de benoeming niet te zullen aanvaar den. De vos en de druiven, lachte mevrouw Lamprecht, terwijl haar man vervolgde Ja, zoo ongeveer. Ik ken mijn vriend Langenbruch beter en lan ger dan jij., Olivia, hij bezit een groote eerzucht, 't geen ik hem echter niet kwalijk neem. Hij was niet zeker van zijn zaak en wilde, hoe de zaak ook mocht uitvallen., gedekt zijn. Hij heeft dan ook, zoo als ik verwacht had', de benoeming zonder zich te bedenken aangeno men. Hij hield' plotseling op en keek nadenkend voor zich, want het viel hem in, hoe Langenbruch in zijn woorden was blijven ste ken en hij im zijn antwoord aan de deputatie eerst iets anders had willen zeggen dan mede te deelen. dat hij de benoeming aannam. Lam precht voegde er echter aan toe Maar alles is nu in ordemorgen wordt hij geïnstalleerd en dan zal hij wel weer de oude worden. Mevrouw Langenbruch heeft doen weten of Caecilie en ik mor gen voormiddag, als mijnheer Lan genbruch op liet Raadhuis is, de dames gezelschap komen houden, sprak Olivia. Zijn ze dan van plan een fees tje te geven vroeg de senator ver wonderd, terwijl zijn vrouw er met gefronst voorhoofd aaa toevoegde Dat zoci «ïmers tegen do tradi tie zij.». Olivia kon niet nalaten to moes muilen over dezen eerbied voor de traditie, doch sprak nadat haar man haar een waarschuwenden blik had toegeworpen op ernstigen toon Och nee», wij zijn uitgo- noodigd om met do dames te over leggen, wat zij op reis zooal moe ten meenemen. Vertrekken zij reeds zoo spoe dig? vroeg de sena tor. Ja, in 't laatsr. van dieze of in 't begin der volgende week, en Jo- Turkije, in plaats van langer uit sluitend het oog gevestigd te hou den op het punt, waar die belan gen met elkaar in botsing zouden komen. Want zij beginnen in be zien:, dat de Sultan eenvoudig een loopje me) hun neemt. Het Fransche blad de „Temps'" heeft het over de toestanden in Ar menië. Nu de toestand weder zoo ernstig is. dat zelfs de Port© een onderzoek beloofde, poogt zij tevens de getui gen, die het krachtigst tegen heb Turksch wanbeheer zouden, kun nen opkomen., onschadelijk te ma ken. De Russische Consul te Van, Hu- mansky, is naar Moesj en Sassoen gegaan, om zich door eigen onder zoek van den toestand op die hoog te to stellen. De Turksche autori teiten hebben hem dat onderzoek lastig genoeg gemaaktmaar toch kon hij aan den gezant te Konstan tinopel seinen „De toestand is al lerellendigst." De Vali van Bitlis heeft aan een Amerikaanscben zendeling gewei gerd' Armenië te bezoeken, en de Regeering te Washington heeft zich er mede moeten bemoeien, om die weigering te doen intrekken. Hieruit blijkt, zeigt de „Temps", dat de Turksche autoriteiten, er groot belang bij hebben, om de ge beurtenissen in Armenië te verber gen voor de blikken der beschaafde wereld. ,,0p die wijze verbergt zich een door wroeging gek we,ld gewe ten voor het licht, op die wijze po gen een vorst em zijn handlangers eiken toeschouwer te weren uit een streek, waar weder tal van misda den zijn geschied tegen de goede trouw, d'e menschelijkheid en het volkenrecht." Spoedig echter zal overal het wa re licht vallen op wat daarginds in het duister is geschied. Het to Parijs verschijnende blad „Pro Armenia" deelt mede, dat het Armen isch-Revolutionalre Centraal. Comité d'er Heutschakisteni, tijdens t' verblijf van den Gzaar in Frank rijk twee exemplaren van een me morie naar Compiègme heeft gezon den waarin d'e verschrikkelijke toestand der Armenische Christe nen wordt besproken. Van deze beide exemplaren was er een be stemd voor den Czaar en een voor President Loubet. Breedvoerig schildert het Cen- traal-Comité de jongste moorden in Moesj en Sassoen. en het smeekt den Czaar en dien president der Re publiek een poging te doen, om aan dien toestand een einde te maken, daar zulke onderdrukkingen als waaraan de Armenische Christe nen blootstaan, een voortdurend ge. vaar vormen voor den vrede. Tot hiertoe en niet verder! Er is alle kans, dat dit machtwoord weldra Abdul Hamed II zal tegen- hanna wil daarom nu reeds aan het inpakken gaan, sprak Caecilie. Als we geweten hadden, dat do toestand van mevrouw Langen bruch zoo eoed zou zijn, dan had den we nog vóór haar vertrek de verloving wel kunnen vieren, zei- de mevrouw Lamprecht op spijti- gen toon. Het is toch niet aar dig dat de moeder van den brui gom daarbij ontbreekt. Maar zij, zou er toch niet bij mogen zijn, al was zij ook hier, sprak Otto op levendigon toon. Haar momenteel gunstige toestand brengt u allen, op een dwaalspoor; ik vrees, dat wij nog eens plotse ling voor een katastrophe zullen staan. Die droevige voorspelling werkte ontstemmend op het kleine gezel schap en gedurende eenige minu ien heersohw? is de kamer een stil zwijgen. De senator verbrak dit zwijgen door op te merken Heden heb ik een cirieuse ontmoe ting gehad; mr. Ralph Wilson.... Maar papa, viel Olivia hem lachend in de rede met een over moed. die slechts haar als die ver troetelde lieveling van den senator vergeven werd, dien treft men

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1