NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. I9e Jaargang Donderdag 3 October 1901 No. 5602 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: g££^fi& ADVERTENTIÊN Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), ia de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Franco door het geheele Rgk, per 3 maandenL65 Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02# Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37# Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 129. de omatreken en franco per poat0.45 Intercommunale aanslniting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti 3 en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrg Q. L. DAUBE Co. JOHN F. JONE§j Succ.y Parijs 31K» Faubourg Montnifflire. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad Tan 3 Oct. bo?at o.a.: De tegenstrijdige berichten om trent het gevecht bij Fort Itala, De Engelsclie bladen over het ge rucht betreffende Kitchener's ont slag, President Steijn's verjaardag, Een halve week Wereldgeschiede nis, Slaan op school, Uit de Tech nische wereld, Feestrede van den heer G. J. v. Gasteren, Tooneel- lYedstryd der Letterl. Yereeniging „J. J. Creiner". Politiek Overzicht. Wat in den Zuid'-Afrikaaïischen strijd het meest op den voorgrond treedtt is, het moge vreemd klin ken, het zeldzameliegen der E n g e 1 s c h e n. De zonen Albion's spreiden daarin eene vaar digheid' ten toon, die alles over treft, wat totnutoe op dit gebied ge- praesteerd is. Wij wisten reeds lang, d'at het een kleine moeite was om een nederlaag tot. een onbeslist gevecht of beter nog tot een zege praal te maken, maar we staan ge woon verbluft bij de zeldzame aan eenschakeling van halve en. heele onwaarheden, die door Reuter over het gevecht bij 't fort Itala in Zoe- 1 oei and; geseind! worden. Nu er zoo goed als zeker vaststond dat d'e Brit ten daar flink slaag hadden gehad, komt ineens de hartverheffende tij ding, dat de Boeren 305 man op het veld achterlieten. De eenigszms onduidelijke redactie van d'it tele gram (het is uit Eshowe dd. 30 °epl-), zou nog kunnien leiden tot de veronderstelling, d'at die 305 on gedeerde Boeren waren, die zich op 't gewonnen terrein nestelden. Maar die zoete waan verdwijnt oogen blik kei ijk bij het lezen van eene dépêche uit 't befaamde Lady- smitli van den-zelfden datum, waar in zonder omwegen wordt be toogd, dat „het Britsch succes" in Zoeioeland veel grooter is geweest dan eerst" werd vermeld- Van den vijand zijn er 200 gedood en meer dan 300 gewond en gevangen geno men. Majoor Chapman deed uit muntend werk. Van de inland&che poli 1 ie zijn „enkele" manschappen gedood. Een officier van de politie, viel met een convooi gevangen in handen der vijanden. Nietwaar, de overwinning is vol komen. Dal blijkt wel hieruit dat de Boeren een geheel convooi kon den inpalmen. De edelmoedige Britten zullen gedacht hebben: „aan ons de overwinning, aan de Boeren de buit), dan hebben we al lebei wat. Uit Melmouth wordt dd. 29 Sept. geseind, dat een groot convooi dien morgen van d'aar naar Fort Pros- pect vertrokken, door de Boeren, ge nomen is. Dezen hebben wagens en voer verbrand en het vee meegeno men. Natuurlijk "heeft men hier met een ander convooi te doen als waarin gesproken werd in het bovenvermelde telegram uit Lady- smith. Van Kitchener komt intusschen weer eene andere lezing betreffen de 't gevecht bij Itala. Volgens 't te legram door den opperbevelhebber den 30en uit Pretoria verzondien, zeggen de zes Engelschen, die den 26en bij den aanval op het fort Ita la gevangen genomen werden, dat zij 60 Boeren zagen begraven. (De gevangenen schijnen dus weer los gelaten te zijn.) Generaal Hamilton- bericht dat er „verscheiden" Burgers in den om trek van Itala waren teraardebe- steid. De Boeren zijn den 26en en 27en bezig geweest met het weg dragen van hun dooden en gewon den. (Daar schenen ze dus al dien tijd toe te hebben). Hunne hoofd macht staat nu bij Bertha's dorp. Verder bericht die beul vani Soe dan dat sedert 23 S-ept. gesneuveld waren- 27 Boeren, gewon dl 24, ge vangen gen-omen 274, dat zich over gegeven hadden 48 Boeren, en dat waren bui toemaakt 138 geweren, 19.400 patronen, 189 wagens, 3270 paarden en 11.260 stuks hoornvee. De toestand in Transvaal en O. V. S. is onveranderd; in die Kaap kolonie houden Mijburgh en Fou- ché zich meest ten oosten van de Drakensbergen op in Transkei is Smuts sn'ei naar het zuiden terug getrokken, vervolgd door de Ei&- gelsche colonnes hij was d'en 28en bij Sheldon. De toestand is onver anderd in het zuiden en westen. De Middellandsche districten, zijn vrij van Boeren, het noordwestelijke district nagenoeg. Ik heb, zegt Kit chener, zooeven vernomen dat Ive- kewicb's kamp te Moedwil staande Reuter's telegrammen thans melding maken van zeer groote verliezen aan Boeren zij de geleden bij den aanval, menschen die verder zien dan hun neus lang is, meer en meer beginnen te twij felen. aan een zoogenaamde over winning der Engelschen in Zoeloe- land, die onvereenigbaar is met de ontruiming van Itala door die En gelschen, op Zaterdag, en ook met het v-eiiorein gaan van het Britsche convooi en het gevangennemen van 63 Engelschen. De „Morning Post" verneemt uit Brussel, d'at de Boeren groote hoe veelheden ammunitie ontvingen, in zeilschepen, via Lambertbaai (de ze baai is gelegen aan de Westkust, in het district Clanwilliam, dat, zooals men weet. door de Boeren is bezet. Het gerucht als zou Kitchener ontslag hebben aangevraagd, is wel door het Britsche ministerie tegen gesproken, maar de pers is met de ze verklaring lang niet tevreden. De „Times", die een hoofdarti kel aan de quaestiie wijdt, acht het vaststaand:, dat het departement van oorlog sommige eischen van den generaal niet of nauwelijks heeft ingewilligd. Het is de vraag of het ministerie thans beter op zal pas sen, doch het blad verwacht er niet veel van. De „Standard" zegt, dJat die ont kenning alleen naar den vorm juist is, en stelt der Regeering enkele zeer stekelige vragen over Kitche ner's bezwaren. Buitenlandsch Nieuws. westen van Maga om twee uur 's nachts door een talrijken vijand onder de la Rey en Kemp is aange vallen-. De vijand werd 's ochtends om zes uur afgeslagen ein trekt noordWestwaarts terug. Als dat „afslaan" net zoo gegaan is als in Zoeioeland, kunnen we den Engelschen aanraden, de- Boeren maar liever hun gaan. te laten gaan. 't Kost anders te veel mannetjesl De Engelsche bladen zijn ook een weinig van de wijs gebracht door de vele en totaal met elkaar in strijd zijnde berichten over het ge vecht bij 't fort Itala. De „Daily News" vindt de gehee le toedracht dér zaak alles behalve helder; dit alleen is duidelijk dat de, misschien gewijzigde, tele grammen van Kitchener de gebeur tenissen geheel onjuist en onvolle dig moeten weergeven. De „Times" zegt dat, niettegen Een verrassing. De „Daily News" verneemt uit particuliere brieven d'at twee-eai- een halve maand geleden een af- deeling van d'e Middlesex yeomanry ten onder de oogen van: het garnizoen van Harrismiith verrast is. Zij ver loor 64 man, van wie 5 sneuvelden de re&t gaf zich meest over. De ge vangenen werden spoedig weer losgelaten en daarom heeft men het publiek niet met dit incident lastig 2-evallen. Zoo wordt de waar heid stelselmatig verzwegen. President Steyn's verjaardag President Stfeyn van den Oranje- Vrijstaat viert heden, 2 October zijn 45en verjaardag, 't Is dus heden een feestdag voor hem, maar voor feestklanken is er weinig gelegen heid in deze tijden van storm en drang. Reeds heden voor twee jaar hingen er donkere wolken boven Zuid-Afinka, die zich eenige dagen daarna in een hevig onwed'er ont lastten. President Steyn heeft zich in al dien tegenspoed flink gehou den. Vrij in zijn optreden, gesteund door eene machtige gave van 't woord, blijft hij de koene strijder voor dé rechten van het Afrikaan der ras. Moge hij nog lang in de gelegenheid zijn, zic-h met al zijne kracht aan de- zaak van het verdruk te Boerenvolk te wijden. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA De „Telegraaf" meldt: „Van Zuid1-Afrika zijn per laat ste gelegenheid de volgende be richten ontvangen Trein bij Waterberg vernield. Drie en veertig Engelschen gedood en gewond. Nu moeten de voor naamste burgers van Pretoria op d'e treinen meerijden. Vrouwen, van wie de mannen nog op com mando zijn. moeten allen naar Dur ban na 15 September. Ook de man nen. die niet trouw willen zweren. Uit Middelburgkamp zijn onge veer honderd wouwen met verlof naar de commando's geweest om hare mannen te- gaan wagen zich te onderwerpen. Allen zijn terug gekeerd met het bericht, dat de mannen gezond zijn.-, aan niets ge brek hebben en dat geen enkele hunner denkt aan overgeven. In tegendeel zijn zij vol moed en vast besloten dien strijd voort te zetten-'' De bewegingen der Engelschen tegen de Boeren) in de richting van Vrede (n. o. O. V. S.) eau het pa- trouilleeren in die streken worden zeer belemmerd door slecht weder. Een aantal commando's trekken sa men bij Robertsdrift en zij hebben blijkbaar het oog op de Drakens bergen. De Boeren hebben het nog op alle wijzen op Natal gemunt Uit Richmond (K. K.) wordt ge meld, d'at het bericht als zoude Ma- lan gesneuveld zijn, gebleken is on juist te zijn geweest. Dit komt meer voor bij d!e heeren Engelsche oor logscorrespondenten. Bij de overrompeling van het konvooi voor Fort Prospect door dé Boeren is Mansell, onder-inspec teur van de Natalsche politie, ge vangen genomen en zijn zes inland- sche politie-soldiaten. gesneuveld en twee vermist. Niettegenstaande, de inval van. de Boeren in Natal mislukt heet, na de gevechten bij de forten Itala en Prospect, verneemt men met ver bazing uit een telegram uit Pieter- maritzburg aan de „Daily Mail", dat er heel bij Gl'encoe, bekend uit het begin van den oorlog, een me nigte Boeren staan. De Natalsche vrijwilligers zijn Zondag bij One Tree Hill (ten westen van Glen- coe) met. hen slaags geweest, „maar boden dapper tegenstand," Bennet Burleigh, de correspon dent van de „Daily Telegraph", die op het oogenblik in Natal rond zwerft, wit het bovenstaande en vroegere berichten aan met d'e vol- bizonderhed'en Dundee. Vrijdag. Een stroopen de afdeeling van ongeveer 50 Boeren heeft gisterennacht (dezen datum komt niet overeen met dien van de „Daily Mail", misschien heeft men te doen met twee verschillende ge vechten, na elkaar, in dezelfde buurt,) een kleinen buitenpost aan gevallen op 16 K. M. ten westen van Glencoe Junctie. De vijand moet door die kleine passen van de Dra kensbergen zijn afgekomen. Ook zijn er eenige Boeren gezien bij de brug over die Zondagsrivier (9 K. M. ten noorden van Elandslaagte) en bij Thorald's hoeve. De „St. James's Gazette" zegt dat er nieuwe groote verster kingen naar Zui d-A f r i k a zullen gezonden worden. Het ge rucht wil dat enkele regimenten militie-troepen opnieuw zullen op geroepen worden. Volgens een an der gerucht, zullen misschien en kele troepen-afdeel i-ngen uit Indië naar Afrika worden gestuurd. Er is opnieuw pest uitgebroken op het Kaapsche schiereiland. Drie inboorlingen te Maitland zijn de eerste slachtoffers. Uit de verliozenlijstTe Zwart kopjes. zijn den 24sten September een man gesneuveld' en een ge wond verder zijn verliezen gele den bij Wilgerivier (25 Septembor), Heilbron (27 September) m Zee- rust (23 September.) De Duitsche Bondsraad zal Don derdag zijn werkzaamheden her vatten. Vrijdag zullen de commis sie voor tarieven en belastingen en voor handel en verkeer bijeenko men met het tarief-ontwerp als agenda. Het gevecht bij Fort Itala. In ons Politiek Overzicht wordt bovengenoemd gevecht uitvoerig besproken en het ongerijmde van verschillende berichten dienaan gaande aangetoond.Thans laten wij volgen, wat „Gentral News" hier over seint „De aanval op en de verdediging van Fort Itala verleden week zal in de herinnering blijven voortle ven als een der meest wanhopige er bloedige botsingen van; den Z.- Afrikaanscben oorlog, daar het ver lies aan menschen levens voor de Engelschen veel grooter is geweest dan eerst gedacht was. Het fort ligt op de helling van een berg, en de Boeren kwamen dicht bij, voor zij hun aanval ontwikkelden. Generaal Louis Botha leidde den aanval met groote bekwaamheid' en trad zeer onverhoeds op. Ofschoon de Brit sche verdedigingsmacht ietwat ver rast was door den plotselingen aan val en de Boeren bijna tien tegen een telden, vocht hot garnizoen met de grootste dapperheid en sloeg het. den vijand af. Majoor Chapman van de Dublin fusiliers voerde het bevel over de bezetting en deze of ficier heeft van generaal Bruce Hamilton den hoogsben lof geoogst voor zijn dappere en hardnekkige verdediging. Majoor Chapman zegt, dat de Boeren 1000 man telden en dat zij erkennen 19 gesneuvelden bij den aanval te hebben gekregen. Hun verlies was zondier twijfel veel zwaarder, daar Kaf f era verzeker den, dat zij Donderdag den gehee- len dag dooden en gewonden' weg droegen, toen zij in noordoostelijke richting terugtrokken, blijkbaar het kleine fort feitelijk onneembaar, achtende. „Het Engelsche garnizoen: leed zwaar. Bekend' is, dat een officier, luitenant Kane van het South Lan cashire regiment, en elf man ge sneuveld zijn. In 't geheel werden 118 man buiten gevecht gesteld en men vreest, dat latere berichten dit aantal nog grooter zullen maken. Bovendien verloren wij een aanbal Kaffers en vele paardien en muilen. „De Boeren vochten met de groot ste verwoedheid en schenen vast besloten door te breken en hun in val in Zoeioeland te volvoeren, maar de verdediging deir forten Itala en Prospect schijnt Botha's plannen geheel in de war gestuurd te hebben- „Een eigenaardig incident bij Botha's inval brengt op treffende wijze de loyaliteit der Zoeloohoof- den aan 't licht. Botha trachtte den kapitein Mamyima om te> koopeni om de Boeren, van' zijn welwillende neutraliteit te doen genieten, zoo' al niet om daadwerkelij ken bijstand! te krijgen door den hoofdman al het vee terug te geven, dat zij van zijn stam geroofd hadden. Botha's doel was gemakkelijk toegang tot Zoeloe- land ta krijgen,, maar Mamyima wees Botha's aanbod met veront waardiging van de hand en hij zond het vee aan d'en Boeren comman dant-generaal terug met de mede deel in g, dat hij loyaal aan den ko ning van Engeland zou d'e blijven en dat hij de Boeren zoude bevech ten als zij zijn gebied' binnenvielen. Mamyinna's handelwijze schijnt des te opmerkelijker wanneer men bedenkt, hoe het vee, d'at hij terug zond, in, werkelijkheid het eigen dom van zijn eigen volk was." Uit d'e laatste alinea's van dit te legram blijkt dat ook de Kaffers in dezen strijd hun aandeel hebben gehad. De „Köln. Ztg." merkt zeer terecht op, dat het zich nu ook ge makkelijk laat verklaren:, waarom de Boerenverliezon zoo hoog wor den opgegeven. De Kaffers, trotsch op hun krijgskameraadschap met de Engelsclie troepen, zullen zich zelf gaarne een pluim op den zwar ten schedel steken, en, door heb noemen van geweldige Boerenver- liezen, het tweeledig doel bereiken van hun blanke wapenbroeders te behagen en dezen tevens een hoog Tooneehvedstrijd der letterlievende vereeniging „J. J. Cremer". IV. (S1 o t). Deelden, wij in ons vorig feuilleton in breede trekken den inhoud mede van „Het Huisgezin Valmare", thans volge een nadere beschouwing. Duiniendik ligt de onmogelijkheid der geschetste toestanden en de onmo gelijkheid der karakters er op. En daarbij komt dat de taal, die de auteur zijn menschen in den mond legt. al even onmogelijk is als de ver handeling en de karakters. In dit opzicht consequentie dus. Wat dunkt u b.v. van een vader, die zijn zoon het zwijgen oplegt met deze woorden:: „Hendrik, ik gebied u te zwijgen en alleen dan te ant woorden, als gij mij zulks zult ver plicht zijn." Behalve dat het nooit een papa met gezonde hersenen in de gedachte is gekomen zijn zoon aldus toe te spre ken is hier ook een opeenstapeling van woorden die heel leelijk is, wat vooral bij het zeggen van die verwrongen zinnen moet uitkomen. En we zuu den kolommen kunnen vullen met ci taten van zulk sclueeuwend leelijk, onnatuurlijk Hollandscli. Nog een enkel staaltje. Hendrik heeft naar aanleiding der huiselijke gebeurtenis sen, d.ie we geschetst hebben, een too- neelstuk gemaakt, dat met. succes is opgevoerd door een rederijkers-gezel schap en spreekt daarover met Sophie, zijn vrouw. Sophie zegt daarbij o.a. :Maar Hendrik, dikwerf heb ik mij afgevraagd, waar om j ij voor onderwerp de feiten uit uw ouderlijke woning hebt gekozen en wat nog meer is. Hendrik, g ij hebt mij als gouvernante ook op de plan ken gebracht, weliswaar onder een anderen naam. (dank je de koekoek. Red. H. D.) doch ik heb het begrepen. Let o. a. op de drie verschillende wijzen waarop hier de vrouw haar man aanspreekt, jij (zooals behoort) u (zooals 't nooit voorkomt) en gij (dat heelemaal uit de mode is behalve bij duffe boekenwormen). En rederijkers zijn zoo licht geneigd die gezwollen heid van taal letterlijk weer te geven, en hun gansche spel, zeggen en ge baar daardoor te laten influenceeren. Wanneer men een romantisch too- neelspel wil opvoeren, Iaat men dan ten minste zoo een kiezen, waarbij de verwikkeling interessant, en bovenal mogelijk is en waarbij de taal is de natuurlijke, beschaafde spreektaal. Dan zal liet. auditorium weldadig ver warmd worden door den vloed di-e uit gaat van het. boeiende en spannende van 't stuk. bij één bonk onnatuur. zooals „Het Huisgezin Valmare" schroeit men zich echter aan een vuur dat pijn doet en niet koestert. Als blijspel is gekozen ..Een kistje met kruit", klucht in één bedrijf door anonymus, die heel verstandig gedaan heeft anonymus te blijven, want de onzin waarop hij ons vergast lokt niet uit om kennis met hem te maken. Even 't verhaal aanstippen en dan oordeele men zelf. Meneer van Prikkelen is geprikkeld, omdat zijn dochter Lucie zooveel houdt van meneer Gortmeier. En meneer van Prikkelen is ook altijd hevig geprik keld als 'm op z'n verjaardag iets te genloopt, wat erg kinderachtig is voor een rentenier. Mama en Lucie nu heb ben een complot gesmeed om man en vader met genoemden door Lucie be minden Gortmeier te verzoenen. En nu overgaand in telegramstijl de situatie aldus: Papa had graag op z'n verjaardag 'n sigarenkoker. Lucie geeft pantoffels. Papa woedend. Gort- meier zend sigarenkoker met kistje sigaren. Papa heeft juist gelezen van anarchisten, is geïrriteerd, ontvangt kistje, denkt kistje met kruit. Politie, berrie. Gortmeier voor den dader aan gezien. Kistje open, mal figuur van Pa. Lucie en Gortmeier trouwen en... uit is 't. Mooi, hè! Waarschijnlijk, erg waarschijnlijk, dat zoo'n man in een afgelegen dorpje, wanneer hij in de krant leest van anarchisten en een pakje ontvangt da delijk aan een aanslag denkt. Het spijt ons, maar" he,t moet ons van het hart, dat „Cecilia" uit Breda dan al heel ongelukkig is geweest in de keus der stukken en heel veel bombast op elkaar stapelt. Veel beter in die keuze is „De Bur gersvrienden" van Antwerpen geweest die „Schuldig" van Richard Vosz zal opvoeren. Dit drama begint met het uit de gevan- lijke dwaling, met het uit de gevan genis te voorschijn brengen van een man, die onschuldig wegens moord tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld. Zijn onschuld komt aan 't licht door de bekentenis van een stervende, die de dader was. In den aanvang dus eenigszins het zelfde gegeven als bij „De bjdensweg", met dit onderscheid dat bij dit laatste stuk de man zijn straftijd uitzit en dat op de wijze waarop hij onschul dig is veroordeeld en wat er gebeurt wanneer hij zijn recht zoekt, het gan sche stuk gebouwd is, terwijl bij „Schuldig" wordt geschilderd wat er is geworden van het gezin waarvan de vader veroordeeld is, welke ontzet tende gevolgen sulk een veroordeeling voor de vrouw en kinderen na zich sleept, in dit geval nog te tragischer, nu die veroordeeling onschuldig was. Laat ons het gegeven. zooals het door den auteur is uitgewerkt, even navertellen. Toen Thomas Lehr, zoo heet de on schuldig veroordeelde, uit de gevan genis kwam, waar hij zoo'n lange reeks van zijn beste levensjaren had door gebracht, wist hij m^uurlijk niet wat met zijn vrijheid, in de vreemde, vij andige wereld te doen. Hij wilde lie ver blijven en juist deze aarzeling, die bange wisseling in het begin reeds is heel verdienstelijk geteekend. Hij komt dan in de wereld, voelt een onstuimigen verlangen naar zijn vrouw, die hij zoo zielslief had. de eenige die aan zijn onschuld geloofde. De vrouw is intusschen in de macht geraakt van een schurk, die haar eerst gevleid heeft en later van zijn macht misbruik maakt. Zijn zoon is een dronkaard geworden en zijn dochter eveneens schromelijk verwaarloosd. Deze droevige consequenties zijn heel mooi geteekend en ook de karak ters fjink omlijnd. „Sci. -ldig" is door de tragische si tuaties, door de logische consequen ties en de werkelijk uitstekende ge deelten, b.v. de scène in het eerste be drijf, waarop we reeds wezen, als Thomas Lehr smeekt in zijn cel te mo gen blijven en dan later het visioen van mogelijk toekomsttg huwelijksge luk hem tegenlacht, en de scène van het weerzien zijner vrouw, die haar liefde voor hem bewaard heeft en zich zoo diep ongelukkig gevoelt in do macht van den schurk. Adolf Kramer, die ten slotte door Thomas in een bui van ontembare jaloezie wordt doodgestoken, waardoor Thomas nu inderdaad schuldig wordt cn weer naar de gevangenis geleid. Dit zijn alle diepaangrijpende too- neelen, waarin echt menschölijke ge voelens spreken, echt menschelijke dingen gezegd worden en gedaan en, hoewel hier en daar wel weer wat met te dikke kleuren en opgelegd voor het effect, toch vrij natuurlijk cn logisch zijn. De rol van Thomas Lehr zal veel studie vereischen en die van Martha en de kinderen Karei cn Julie niet min der. Ook hier schuilt de klip dat men licht naar liet melodramatische zal overhellen, wat heel jammer zou zijn. Doch, laat ons afwachten hoe „Bur gers vrienden" het ons vertoont. „Vrouwentranncn". een vlot Fransch blijspelletje, dat volgt, zal het ook wel doen.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1