Slaaii op School. 'denkbeeld van hun verdienste als bondgenooten van de.n witman in dien stirijd tegen den anderen wil man te geven, liet is echter jam mer dat de cijfers zoozeer ui teen- loopen. Het geheele verlies van d'e Boeren bij den aanval op Fort Itala wordit geschat op 500. Het vechten duur de 19 uren. De Boeren waren twee dagen doende met het begraven van hun dooden. Louis Botha, de com mandanten Grobler, Emuiett, Dan- hauser. Opperman, Scholtz, en Pot gieter waren tegenwoordig bij den aanval. Opperman, Scholtz en Pot gieter sneuvelden. Het vechten bij Fort Prospect duurde 10 uren en de Boeren werden ten slotte terugge dreven. Nog meer Kafferpraatjes Stadsnieuws Haarlem, 2 Oct, 1901. Heden werd in de Infanterie-Ka- terne alhier op plechtige wijze d'e Bronzen-medaille voor 12 jaren trouwen dienst uitgereikt aan den Gergeant P. Mijksenaar. Sprekende over den twist tus- schen de juryleden van den Zang- wedstrijd' te Keulen, spraken wij gisteren abusievelijk van d'en eer sten prijs die een Duïtsc-he lieder tafel kreeg. Dit moet natuurlijk zijn 2e prijs (prijs van dien Kroonprins). Den len prijs (Keizersprijs) behaal de gelijk wij te goed weten onze Koninklijke Liedertafel ,,Zang en Vriendschap" met algemeen e ■stemmen. Het Museum van Kunstnijverheid alhier, werd gedurende de maand September bezocht door 772 perso nen. terwijl uit de boekerij van het Museum 181 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen in Ne derland verzonden werden. Kleeding. Wij ontvingen van. de firma Peek Cloppenburg, Groote Houtstraat. 3840 alhier, haren nieuwen cata logus voor het aanstaande najaars- en winterseizoen. Uit het niet uit gevoerde boekje blijkt dat die fir ma goed' gesorteerd! is, en dat zoo wel zij, die over eene goedgevulde beurs beschikken als zij, die min der met aardisch'e goederen zijn ge zegend, hier terecht kunnen. De openingsvoorstelling van „Cremer". Nadat de beer Van Gasteren zijn openingsrede (zieTweede< Blad) had uitgesproken, ving, de voorstelling aan van George die Lalaing, graaf van Rennenberg"historisch dra ma van D. F. van Hey at. Dit historisch verzendrama is een hoogst moeilijk stuk en het ver dient dus alleszins hulde, dat een dilettante© tooneetgezelschap, dat er zich aan waagde, het zoo uitne mend heeft opgevoerd. De opvoering hieeft dei goede meening dlie we van ,,Gremer" heb ben, niet alleen bevestigd maar ver sterkt. De hoofdrol, die van den zwak ken, weifelenden, graaf werd' inder daad prachtig gespeeld de verzen gezegd met fraaie intonatie, het ge baar, dat de dingen onderlijnde, so ber en daardoor juist. Ook de rollen van Virakenborch en van Otto waren in goedie; han den terwijl het lieve spel van Ida algemeen de aandacht trok, en bij val vond. Minder gelukkig werden de rol len van Cornelia en van burge meester Hildebrands vervuld. Het samenspel was uitstekend, de verzorging van mis-en-scène, de costumes en hot decoratief zeer goed. Deze avond is een sehoone voor ,,Creiner" geweest, want een nobel kunstwerk is op. een voor dilettan ten zeer meesterlijke wijze ten too- neele gevoerd. Het orkest onder leiding van den heer Kriens voldeed1 uitnemend!. Schieten. De officieels uitslag der gehou den schietwedstrijden te Overveen is als volgt PERSONEEL 1. A. W. J. de Gee, Rotterdam 57. 2. J. Lucas. Haarlem 56. We hebben nu successievelijk stukken besproken, die door de mede dingende vereenigingen zullen worden opgevoerd, den inhoud medegedeeld en trachten aan te toonen waar en waarom .die stukken moeilijkheden zullen opleveren, en welke litteraire waarde die stukken naar ons oordeel hebben. We wenschen nu ten besluite nog enkele opmerkingen in het algemeen neer te schrijven. Ongetwijfeld staat „Ghctto' als let terkundig werk verre boven alle andere stukken, die door de vereenigingen ter opvoering gekozen zijn. Dat er een groote durf en veel zelf vertrouwen bij de vereeniging ..Voor waarts". van Purmerend, moet heb ben voorgezeten, toen ze dit stuk koos hebben we reeds en naar we mee- iien gemotiveerd uiteengezet. Het is eeu machtig kunstwerk van onzen eersten drumaturg en men kan het niet, anders dan loven, wanneer een oorspronkelijk Nod. werk, en dan een dat superieure kunst is. gekozen wordt om mede in liet krijt te treden. Mocht du voorstelling natuurlijk vergete men nooit dat dilettanten de planken betreden niet in overeenstemming zijn met de zelfschatting d©r vereeni ging, dan. zal zij natuurlijk het ver wijt van zelfoverschatting niet ont gaan en heiligschennis hebben ge pleegd aan de heilige kunst, waar on gewijde handen moeten afblijven. Doch 3. H. Burgers, Rotterdam 56. 4. J. M. Dusseldiorp, Rotterdam 55. 5. L. de Raad, Haarlem 54. 6. F.W.R.Grippelmg,Overveen 54. 7. J. C. Rust, Den Haag 54. 8. A. M. W. v. Dijk, Haarlem 54. 9. H. G. Koster, Amsterdam 53. 10. C. de Leeuw, Amsterdam 53. 11. Schumacher, Amsterdam 53. 12- J. PI urate, Apeldoorn 52. 13. J. Lipjes, Rotterdam 52. 14. P. J. F. Busch, Amsterdam 52. 15. P. OLctenhof, Apeldoorn 52. 16. D. Oldenhof, Apeldoorn 51. 17. J. A. Mol, Amsterdam 51. 18. L. C. Weiter, Delft 51. 19. I. Blauw, Rotterdam 51. 20. L. E. Poetumus, Amsterdam 51. 21. Lampe, Den Haag 51. 22. W. J. Duinïnck, Naarden 50. 23. T. A. J. Nidschelm, Arnst. 50. 24. v. Pelt, Bergen 50. 25. D. Kroon, Hoorn 50. 26. G. H. Konings, Amsterdam 50. 27. D. H. Koolhoven, Bloemend'. 50. 28. A. F. Thijsse, Rotterdam 50. 29. H. Vuurmara, Rotterdam 50. 30. D. P. Dolmara, Amsterdam 50. De nos. 2 en 3, 57, 12 en 13, 16—18, 19 en 20, 23—25 en 28—30 moesten onderling loten. VRIJE BAAN. 1. L. E. Posthumus, Amsterdam met 47, 46, 46. 2. T. Hekker, Bloemendaal met 47, 45, 45. 3. W. Theissing, Bloemend'aal met 46, 46, 45. 4. J. W. Barbe, Den Haag met 46, 46, 44. 5. L. de Raad, Haarlem met 46, 45, 45. 6. D. H. Koolhoven, BloementJaal met 46, 45, 44. 7. Van Pelt. Bergen met 45, 45, 45. 8. L. Klein, Rotterdam met 46, 45, 44. 9. Lampe, Den Haag met 46, 45, 44. 10. A. den Held1, Rotterdam met 45, 45, 45. 11. D. Oldlenhof, Apeldoorn met 45, 45, 44. 12. G. H. Huetinck, Haarlem met 45, 45. 44. 13. W. F. H. Stark, Amsterdam met 48, 43, 43. 14. Th. E. G. Brunott, Amsterdam met 46, 45, 43. 15. E. B. Moolenaai', Haarlem met 45, 44, 44. De hoogste korpsschutter is J. A. Geers te Delft met 57 punten. De scbermwedstrijdlen door „Voor Vaderland en Koning" uit geschreven nemen a.s- Zaterdag een aanvang. Het aantal deelnemers is Personeel degen 105 personeel sabel 106 personeel geweer 46. Een hooimijt in brand- Heden nacht te half twaalf bralt brand uit in een hooischelf aan de Lange Poellaan, dichtbij de Ambachts school. Het hooi brandde hevig, zoo fel en zoo erg, dat den ganschen morgen water moest worden gegeven en te half tien de vlammen nog lustig uit het hooi lekten, waarnaar zeer vele men- schen kwamen kijken. Ons werd verzekerd, dat de brand niet door broeien kon zijn ontstaan, door het hooi daar veel te blank voor was, terwijl iemand, die hij het begin van den brand geweest was, onderaan vlammetjes had gezien. Van andere zijde beweerde men ech ter dat de brand van binnen uit moet zijn ontstaaan, daar die anders nooit zulk een omvang had kunnen nemen en dus broeien de eenige oorzaak kon zijn. Spuit 10 was spoedig op het terrein aanwezig, terwijl later de dienst door andere spuiten werd verricht. De brand heeft enkele ongelukken ten gevolge gehad. Een jongen, die op een schutting stond te kijken kreeg een toeval, viel en bezeerde zich vrij ernstig, en zekeren Bouwman werd door den ladderwagen overreden. De eigenaar, de landbouwer Meyland, is verzekerd, doch laag. Hedenmorgen, toen een bewoonster der Zuiderstraat eenige emmers ko- kendi water had gehaald, kwam haar kind haar in den gang tegemoet en wilde helpen door de deur open te doen. De moeder zette een der emmers neer en het kind viel er in, de emmer viel om, waardoor het water over het kind stroomde, dat geheel verbrand is. Het kind zal waarschijnlijk naar het gasthuis worden gebracht. Gisterenavond hield het Bestuur van den Katholieken Kring „St. Bavo" een vergadering, naar aanleiding van de opheffing der „Vergunning". Besloten werd, eene buitengewone algemeene vergadering der leden uit zoolang dat niet gebleken is, onze hul de voor den moed, en wanneer het te gendeel blijkt, onze driedubbele hulde! Behalve Ghetto zijn er van de acht drama's of tooneelspelen, die worden opgevoerd vier oorspronkelijk Neder- landsch, dus vijf vereenigingen van de acht hebben een oorspronkelijk Neder- landsch werk gekozen (Ghetto, Uit gaan, Hoogmoed, Eerloos, Het Huis gezin Vahnare). En dat is een gelukkig verschijnsel. Nederlandsche tooneelgezelschappen, wie het te doen is om de ontwikkeling der kennis van de letterkunde in 't al gemeen en van de dramatische kunst in het bijzonder, doen een goed werk, wanneer ze helpen het werk van ver dienstelijke landgenooten in ruimen kring bekend te maken. De woorden van den heer G J. van Gasteren, den president van „Cremer", toen hij in zijn openingsrede er op wees hoe groote macht de taal voor een volk is, zijn hrierop van toepassing. En onze taal is een mooie, een heer lijke, sehoone taal, die de kunstenaars hand als muziek kan doen klinken. De oorspronkelijk Nederlandsche werken verdeelend staat., krachtens zijn modern realisme. Ghetto afzonder lijk, en. onzes inziens boven aan. „Uitgaan", ..Hoogmoed" en ..Eer loos" kan men onder de romantische stukken rekenen terwijl dan de in to schrijven op Vrijdagavond 4 Octo ber a.s. waarin getracht zal worden alle quaesties tot oplossing te brengen. Onzo stadgenoot, de heer A. J. Meije- rink is door de directrice van de Ver eeniging tot bevordering van Vocale en Dramatische kunst. Mej. Cateau Esser benoemd tot leeraar in de aesthtv ti sche sc h oonli eids) -gy m n a st iek. Gevonden. voorwerpen. Een leesboek. Acht briefkaarten (stadsgezichten). Dinsdagnamiddag is in een sloot aan de Klcverlaan, gemeente Bloemeox- daal. in papier en linnen gepakt, ge vonden liet lijkje van een pas geboren kind van het mannelijk geslacht. Heemstede. Aan vier leerplichtige kinderen is door den Arrondissements Schoolopziener vergund, de school tijdelijk niet te bezoeken, ten be hoeve van werkzaamheden ira het landbouwbedrijf. Hillegom. De heen? Th. F. Ebbinkhuyzen, kapelaan alhier, is door den R. K. bisschop van Haarlem benoemd' tot rector van, het gesticht „De Hei bloem" te Heythuizen. Te© huize va© den arbeider P. J. Koop heeft zich een geval van be smettelijke ziekte (typhus) voorge daan, waarvan diens vrouw na 2 dagen lijders is overleden. De goe deren zijn onteigend en verbrand'; de woning ontsmet. Zandvoort. In den a. s. winter zullen in „Ons Huis" 10 lezingen wordeni gehou den e© wel door de heerera J.Th. Schuhmacher te Zandvoort, onderwerp de Betuwsche novelle ,,'t Hart op d'e Veluw". G. H. G. von Bruckera Fock te Amsterdam, onderwerp„Een mu ziekavond." Ds. G. Hulsman te Zandvoort-, onderwerp„Twee Moralisten" Ibsen en Totetoï. Ds. H. Piersora te Zetten1, onder wierp „Hoe ik aan het Hoofd van de Heldring-Gestichten kwam." Ds. G. F. Haspels te Rotterdam, onderwerp„Michel Anglo." Ds. J. R. Caltenbach te Rottier- dam. ondierwerp„Jan Pieterszoon Coen." Ds. J. A. van Leeuwen te Bloe- mendaal, onderwerp nog onbekend'. Ds. J. J. van Paassen te Haarlem., onderwierp„Het boek Job." J. A. Wormser te Amsterdam, onderwerp„De Zuid'-Afr.ikaansche Republiek" (meb lichtbeelden.) Dr. S. L. Schouten en A. Kraott- raerus te Utrecht, onderwierp: „Na tuurkundige verrassingen." De lezingen zullen gehouden wro eten in bovengenoemde volgorde ein wel op 14 Nov., 29 Nov., 12 Dec. 19012 Jan., 16 Jan., 30 Jan., 13 Febi'., 27 Febr., 13 Maart en 27 Maart 1902. Velsen. Bij de Gemeente-veldwachters dezer gemeente zijn ini het 3e af ge loopera kwartaal ingebracht te Vel sen 335 ratten, IJmuiden 270, Sand poort 189, totaal 794 ratten. IJmuiden. Door de architecten E. H. Philips en J. C. Cramer te IJmuiden werd aan den aannemer 11. Booked te As sendelft onderhands opgedragen. de bouw van een pakhuis met sme derij, kantoren,, magazijnen, wo ning enz. voor rekening van de Mij. tot beheer van. Stoomtrawlers en andere visscheirsvaartuigera te IJ muiden voor d'e som groot f 24.400, begrooting 24.900. Beverwijk. Door de politie alhier is een. val- sche gulden in beslag genomen, een zeer bedriegelijke nabootsing, alleen door dien klank te onder scheiden. Tot candidaat voor den gemeen teraad vacature—de Roeper, is ge steld de heer J. van der Werff, die alzoo gekozen is tot lid van den Raad. trigue bij het een meer. bij het ander minder, waarschijnlijk,logisch en span nend is. „Uitgaan" en „Eerloos" staan weer verre boven „Hoogmoed" in ver band hiermede. Dit laatste stuk toch is absoluut geen karakterstuk, maar ademt den lauwen, zoeten, laffen romantischen geest, terwijl „Eerloos" m elk geval meer karakterteekening en bovendien heel logische toestan den geeft, en „Uitgaan" zeer zeker een beschaafd karakter-stuk is. al is hier het uit de lucht gevallen Turksche lot de hocus-pocus die in de romantiek gebruikelijk is. „Het Huisgezin Valmare" bekleedt als echte tooneeldraak, waar, zooals w.a boven reeds opmerkten, niet alleen de verwikkeling en ontknooping regel recht indruischen tegen alle gezond verstand, doch ook de gezwollenheid van taal tegen alle schoonheidsgevoel, een afzonderlijke plaats, en is tooneel- werk, doch kunstwerk niet. „De Lijdensweg", „Verlaten" en „Schuldig" zijn de vertaalde stukken, het eerste en derde uit het Duitsch, het tweede uit het Zweedsch en ze komen alle drie uit de romantische school. „Schuldig" is het best omdat liet ver reweg van de grootste dramatische kracht is, cn „Verlaten" is het mooist vertaald, en met het. oog daarop ook lang niet verwerpelijk, terwijl de ka- rakter-teekening hier weer veel dieper gaat dan in „Schuldig", ja hoofd- Ditnsdag werd. alhiier van we ge 't gemeentebestuur een proef geno men met besproeiing door middel van de waterleiding. Hoe de proef bevallen is, is raog niet bekend. Te hopen is het evenwel dat deze gun stige gevolgen zal hebben-. Op Vrijdag 4 October a.s. zal we derom, in d'e Gasthuissteeg, gele genheid worden, gegeven tot gratis vaccinatie en her-vaccinatie. De Haarlemsche Rechtbank veroor deelde gelijk men weet dezer da gen den hoofd-ondervijzer der Chris telijke school te Oude-Wetering, tot 3 maanden gevangenistraf. wegens het mishandelen van twee zijner leerlin gen. Een jongen te Oude-Wetering was nl. overleden aan merringitis (hersen vliesontsteking). Men herinnerde zich, toen de jongen ziek werd. dat hij vijf maanden te voren door de hoofdonder wijzer met een klomp op het hoofd was geslagen. Op dezelfde wijze zou deze ook een anderen leerling hebben gekastijd, met het gevolg dat deze jongen eenige da gen van de school had moeten wegblij ven. Bekl. bekende op den aangegeven wijze te hebben geslagen, maar kwam toch later in hooger beroep, met het gevolg dat zijn zaak Donderdag behan deld werd voor het gerechtshof te Am sterdam. Bekl. erkende ook thans dat hij de slagen had toegebracht, doch ontken de dit te hebben gedaan om te mishan delen. Hij had de jongens, die zich meer dan slecht gedroegen, een kastij ding willen toedienen, omdat hij dit noodig oordeelde uit een opvoedend oogpunt, en met de wetenschap, dat hij in het geval van den ovexieden jon gen althans handelde in den geest van de ouders. De advocaat-generaal, mr. Pleijte, zeide niet te weten waaraan een onder wijzer de bevoegdheid ontleent tot tuchtiging van zijn leerlingen, en van oordeel te zijn dat hier wel degelijk was gepleegd mishandeling, al noem de bekl. dit een opvoedende kastijding. Z. A. G. A. requireerde bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Haarlem evenwel niet ten aanzien van de straf. Toen het overlijden van den jongen versch in het geheugen lag. moge men zich niet hebben kunnen los maken van het denkbeeld dat er tusschen de door bekl. gepleegde feiten en het overlij den van den knaap verband bestond, dit verband achtte de adv. generaal geenszins bewezen. Hij zou daarom een lichtere straf vragen en eisclite veroordeeling van den bekl. tot 3 we ken. Mr. Frank van Lennep. als verdedi ger optredende, betoogde dat niet ieder die aan een ander lichamelijk leed ver oorzaakt, strafschuldig is. Een daad van tucht kan nooit zijn mishande ling. Het lichamelijk leed moet opzettelijk en gewelddadig zijn toegepast wil er sprake van mishandelink kunnen zijn. en dat hier gewelddadig zou zijn ge handeld, dit ontkent pleiter. Hij gaat voorloopig na wat hij de behandeling van ons strafwetboek in de Kamer is gezegd en beroept zich ver der op de jurisprudentie in Duitsch- land. waar de bepalingen omtrent mis handeling zijn juist zooals bij ons. De minister heeft het tuchtrecht ex-- kend voor oudere en wil daarmee te dien opzichte zijn gelijk te stellen, waar de onderwijzer geroepen is op te voe den, aan te kweeken Christelijke en maatschappelijke deugden, is hij aan te merken als gelijk te stellen met de ouders. De jurisprudentie te onzent bestaat slechts uit één vonnis, gewezen door de Haarlemsche rechtbank en waarbij de mishandeling, door een onderwij zer van Neerbosch gepleegd, wettig en ovex*tuigend werd bewezen verklaard, doch waarbij de beklaagde van reckts- vervolging werd ontslagen op grond van het bestaan van het tuchtrecht. Sommige menschen, zegt pleiter, zijn van meening, dat men de jongens hee- lemaal niet mag kastijden, en ik vind het zelf ook beter, maar er zijn er ook, die zich op bijbelteksten beroepende, de meening zijn toegedaan, dat bet toedienen van een dergelijke kastijding wel Christelijk is. Wat is erger, vraagt pleiter, als een onderwijzer een jongen kastijd door hem te slaan, of door hem strafwerk zaak is. „De Lijdensweg" staat ongeveer op de hoogte van „Hoogmoedzoodat de kwalificatie van dat stuk ook hieiop van toepassing is. In 't algemeen treft het, hoe slechts één vereeniging de romantiek aan een zij heeft kunnen zetten en rederijkers kamers bij voorkeur romantische, het zij dan ouderwetsche draken of meer moderne romantiek opvoeren. Dit lxeeft natuux-lijk zijn oorzaak, die wij hier ter plaatse niet zullen na speuren. Maar, we meenen toch dat, na veel studie en langdurige oefening realistische stukken en symbolische, op het repertoire zullen moeten komen, al stemmen wij dadelijk toe, dat de te on, die door de romantische stukken bij de tconeelvereenigingen er onwille keurig is ingebracht, niet maar zoo in eens kan plaats maken voor de volle zelfbeheersching, het volkomen afwe zig zijn van jacht op effect, waarmede ook beroeps-acteurs in jarenlange worsteling te kampen hebben. Maar dat men in ieder geval begin nen moet romantische stukken af te wisselen door andere staat bij ons vast. Van de acht blij- en kluchtspelen zijn juist de helft oorspronkelijk Neder- landsch („Ik heb iets vergeten," „Een nieuwe leuze", Huwelijksgeluk" en „Een kistje met kruit"), twee uit het Fransch (..Zachte woorden, sterke koor den" en „Vrouwentranen") en twee uit op te geven, zooals men mij deed en waardoor men mijn oogen totaal heeft bedorven? Bekl. kan zeer goed erkennen, dat hij zich bewust is zich te hebben bui tengegaan, zonder toe te geven dat hij een misdrijf heeft gepleegd. Het afranselen van een jongen door een onderwijzer of leeraar als tucht middel is niet te beschouwen als ecu vexces. Pleiter spreekt ten slotte als zijn overtuiging uit, dat een onderwijzer mag slaan, en verzoekt acte, dat hij zich in zijn verdediging heeft beroe pen op het bestaan van het tuchtrecht. Die acte werd hem verleend, waarna het hof de uitspraak bepaalde op 9 October. Binnenland. Bond Z. A. S- M. personeel. Te Utrecht werd Dinsdag eene al gemeene vergadering gehouden van bovengenoemden Bond onder presidi um van den heer Jac. Post. Mede- deelingen werden gedaan omtrent de verrichtingen van het hoofdbestuur. Deze verichtingen betroffen in hoofd zaak de houding van den Bond tegen over de schadevergoedingscommissic en tegenover de Z. A. M. Bij het de partement van buitenlandsche zaken is een protest ingediend over de wijze van behandeling der schadevergoe- dings-quaestiën door de commissie te Londen. Uit de ingekomen stukken bleek, dat was ontvangen een schrij ven van de afdeeling Rotterdam, eene nadere mededeeling bevattende van hare afscheiding van den Bond. Hierna werden door het hoofdbestuur eenige nadere mededeelingen gedaan in zake de afscheiding van de Rotter- damsche afdeeling. Het hoofdbestuur laakte de houding dezer afdeeling, welke zonder toelichting en zonder be taling van contributie uit den Bond is getreden. De voorzatter deelde mede, dat hij veronderstelde dat de motieven voor de afscheiding waren te zoeken in de quaestae aangaande het al of niet pro- cedeeren tegen de Z. A. S. M. Het hoofdbestuur is hier in beginsel tegen. Over deze gelegenheid ontspon zich een uitvoerige discussie. Ten slotte werd een motie aangeno men, waarin het bestuur der Rotter- damsche afdeeling werd uitgenoodigd, de reden der afscheiding op te geven en tevens de meening wordt uitgespro ken dat genoemde afdeeling zedelijk verplicht is voor onmiddellijke stoi*- ting der achterstallige contributie zorg te di'agen. Alg. Ned. Politiebond. Te Utrecht werd Dinsdag de 20e al gemeene vergadering gehouden van dien Algem. Nederlandschen Politie bond, onder presidium van den heer J. P. Engelmaxx. Het jaai-verslag van den le secreta ris deed zien dat het ledental in het afgeloopan vereenigingsjaar, niette genstaande het bedanken van 130 Rijks veldwachters, ten gevolge van de op richting van eene vereeniging van be ambten der Rijkspolitie, met 101 is ge stegen en thans 3701 bedraagt. Het aantal donateurs en begunstigers on derging geene verandering. De bond telt thans 10-provinciale af deelingen met 143 correspondentschap pen. terwijl de' in het werk gestelde pogingen om ook in Overijsel eene af deling te stichten alle kans van slagen hebben. Gedurende het afgeloopen vereeni gingsjaar zijn aan de leden uitgereikt zes gouden, zeven-en-twintig verguld zilveren, negen-en-zeventig zilveren en honderdachttien bronzen dienstmedail les. Uit het verslag over den toestand van de verschillende afdeelingen van den Bond bleek dat bij alle afdeelin gen het ledental vermeerderde. Alle rekeixlngen der afdeelingen sloten met een batig saldo. De rekening en verantwoording van den bondspenningmeester toonde aan dat de ontvangsten hebben bedragen f 10,991.493, waaronder f 3,707,50 aan contributiën en f 4,144.82 aan batig saldo van het vorig vereenigingsjaar. De uitgaven beleipen f 7,759,34. waar. onder f 3,139.55 wegens het gratis ver spreiden van geschriften. Over het afgeloopen jaar is er dus een batig slot ad f 3,232.143. De staat der verzekeringsfondsen deed zien dat het aantal verzekerden thans 344 beloopt. De daarvoor ver schuldigde jaarpremiën werden aan de Maatschappij „Kosmos" per 1 Juli vol daan, terwijl de uitkeeringen der lijf- het Duitsch („In politiek" en „Haar hart is ontwaakt"). Het valt op dat er zoo weinig Fransche bij zijn, daar toch vaak het geestigst blijspel het Fran sche is. In de keuze is men over 't algemeen niet gelukkig geweest. Het best zijn „Een nieuwe leuze" (een uitstekend kluchtspel) „Huwelijksgeluk" en ..Vrou wen tranen". „In politiek" kan, mits buitengewoon goed gespeeld nog wel iets aardigs zijn, al is het ook niet geestig, terwijl „Ik heb iets vergeten" en „Een kistje met kruit" al heel wei nig beduiden. Men zou hieruit moeten opmaken, dat de keuze van een goed blijspel heel wat moeilijkheden oplevert. Aan 't eind van onze causerie over deze vierden tooneelwedsirijd van „Cremer" rest ons nu nog een woord van hulde aan de vereeniging voor het goede werk, dat ze door het uitschrij ven van dezen wedstrijd heeft gedaan. Het schoonste succes zal voor haar zijn, dat inderdaad deze wedstrijd niet alleen veel en rijk genot moge ver schaffen aan hare letten, maar boven al, dat de vereenigingen. die aan hare uitnoodiging tot deelneming hebben gehoor gegeven daardoor weer zullen vooruitgaan in kennis en kunst, en dat 't meten der krachten ixx het strijdperk der eer aan de dramatische kunst in ons land ten goede moge komen. Dit succes zij haar van harte toege- wenscht. renten ad f 138.78 op tijd geschieden. De bezittingen der fondsen bedroegen op 1 September jl. 4762.83. Academische Examens. Aan d'e Universiteit van Amster dam is met gunstig gevolg afge legd het Doctoraal examen in de Geneeskunde dloor de heerem Y. H. Schoonhof f en H. C. Rogge Czn. het Theoretisch Geneeskundig exa men door dien heer P. Dekker. Bevorderd1 tot Doctor in de- Rech ten .op Stellingen" de heer L. P. J. Michielsen, geboren te Batavia. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. De Internationale vereeniging voor wettelijke bescherming van arbeiders heeft te Bazel hare constitueerende ver gadering gehouden, welke geopend werd door den voorzitter Scherrer. Hij begroette met name de officieele ver tegenwoordigers van de Fransche, Ne derlandsche en Zwitsersche regering. De regeeringsraad Philippi verwel komde de vergaderden uit naam van de overheid en de bevolking van Bazel. Hij sprak den wensch uit dat het hun zou mogen gelukken, de gevaren voor een vruchtbare voortzetting van da sociale politiek terzij te stellen en door internatioixaal overleg de belemmerin gen weg te nemen die de wetgeving tot bescherming van arbeiders van staats wege in de laatste jaren dreigden te verlammen. Wij beschouwen, besloot hij, het arbeidsbureau dat gij hebt op gericht, en waaraan wij met vreugde een plaats hebben afgestaan in een stadsgebouw, als een openlijk getuige nis van de gezindheid van het volk erx van de overheid van ons kanton. De vergadering bevestigde Scherrer in zijn ambt van voorzitter en benoem de prof. Bauer tot secretaris van de In ternationale vereeniging en tot direc teur van het arbeidsbureau te Bazel. Tot vice-voorzitters werden benoemd de voorzitters van de deputaties uit de verschillende landen: de lieeren von Berlepsch (Duitschland), Pliilippovich (Oostenrijk), Mahaim (Belgie), Cauwes (Frankrijk). Kerdijk (Nederland), Frey (Zwitserland) en graaf Soderini (Italië) Aan het verslag van den voorzitter valt te ontleenen dat de duitsche afdee ling met 673 leden tot dusver de sterk ste is. De Zwitsersche telt 238, de Fran sche 113, de Nederlandsche. 173, de Bel gische 66 leden. In het comité zijn offi cieel afgevaardigd door Frankrijk Fon taine. door Zwitserland Kaufmann en door Nederland Kerdijk. De nederland sche regeering heeft ten bate van het arbeidsbureau een som van f 2000 uit getrokken, de Fransche regeering een sonx van 3000 fr. De eerste commissie tot onderzoek van de afdeelingsstatuteu werd alü volgt samengesteld: Franck© (Berlijn), ridder von Furth (Weenen), Laporte (Parijs), graaf Bogghiano (Rome), prof. Spiro (Lausanne), Kerdijk en Mahaim. In de tweede commissie die het werk program van het internationale arbeids bureau, liet voorstel van de Oosten- rijksche afdeeling betreffende regeling van de internationale ongevallen-sta tistiek op een zelfden voet en den finan- cieelen toestand van de vereeniging za. onderzoeken en cle agenda voor het vol gende jaar moet opmaken, zijn be noemd: prof. Pliilippovich en Schwid land (Weenen), von Berlepsch en prof. Sombart, prof. Brants (Leuven), prof. Denis (Brussel), Briat (Parijs), prof. Jay (Parijs), graaf Soderini (Rome), markies Volpe-Landi (Piacenza), prof. Nolens (Rolduc), Tak (Amsterdam), Frey en prof. Reichesberg (Bern). Prof. Bauer zette de taak van het arbeidsbureau uiteen. Hot zal een pe riodieke verzameling uitgeven van de wetten tot bescherming van de arbei ders van alle landen in het Duitsch, Fransch en Engelsch, de ledeix inlich ting verstrekken over de van kracht zijnde wetten en haar toepassing in de verschillende lailden. door middel van memories de bestudeering van het vraagstuk bevordex'en, op welke wijze de verschillende wetgevende maatre gelen tot bescherming van de arbeiders in overeenstemming kunnen gebracht wordtn en hoe een internationale ax-- beidersstatistiek moet ingericht worden Eindelijk zal het internationale con gressen voor bescherming van arbei ders voorbereiden en bijeenroepen. Letteren en Kunst. Er worden pogingera aangewend om te verkrijgen dat in het Rijks- Museum eene buste van- De Géne- stet worde geplaatst. In de verga dering der Haagsche afdeeling van den Protestantenbond werd dit nu de-gedeeld en steun gevraagd. Naar men verneemt zal door de Ne derlandsche Opera op 1 Nov. a.s. voor de eerste maal te Amsterdam opge voerd worden „Darthula" van den heer S. van Milligen, tekst van Emiie Koenders. Tevens zal dan dien avond voor de eerste maal gaan: „Die Abreise" vaD Eugène d'Albert INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven Sneeuwbal. Op, op, gij Nederlandsche vrou wen en mannen, meisjes en jonge lingen, era gi] vreemdelingen, helpt uwe verdrukte stamverwanten era der memschheid, het is nu niet meer de vraag HOE de Engelschen Zuid- Afrika zuilera verlaten, maar WAN NEER zullen ze er uit gaan. Komt allen op, helpt liet laatst verschrik kelijk eed dier arme Boerenvrou-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2